Ernstige treinramp in Engeland. BINNENLAND Oost-Indië. Opening van den Volksraad. TIM .DIiRSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 JUNI 1935. Fietsers tegen een auto opgebotst. Een doode, drie gewonden. Revolveraanslag te Apeldoorn. Moord te Wildervank. Inbraak te Zwolle. De onthullingen uit Oss en omstreken. De diefstallen in Midden-Limburg. Inbraak te Beek. Bliksem ingeslagen in een boerderij. Buitenland. Familiedrama. Veertien dooden, vele gewonden. Nog een treinongeluk in Engeland. 29 gewonden. Antipof vermoord. Een ontploffing van zuurstofcylinders. Moord en doodslag te New York Lijk van een jongentje gevonden Matuschka. Lenin's weduwe in arrest? Rijksmiddelen over Mei. NIET UITSLUITEND MET REISMARKEN NAAR DUITSCHLAND. Rede van den gouverneurgeneraal Tegen plotselinge prijsstijging LUCHTVAART De Oeverzwaluw naar Indië vertrokken. De Douglas-vliegtuigen. Een kruissnelheid van 410 K.M. Wiley Post heeft weer pech. De Postvluchten van en naar Indië. Voor den Politierechter te Alkmaar. Stoomvaartbenchten Haven van Nieuwediep Visscherijberichten \j 'f f 'V1 melden, hetgeen hem door ^e POlitie van het bureau Bergsingel wordt verzocht, zal d «n want dan kan J. J-. die overigens bij de poli tie als rijwieldief bekend staat, voor dit feit niet vervolgd worden. o de het het mr De Te Bergen zgn gisteravond 8 uur in Hertekamp vier jongens, die per fiets aan rennen waren (drie van hen reden op een race fiets i tegen de auto van den president van de rechtbank, mr. Ledeboer, die van huis kwam en in de richting van de Stationsstraat reed, opgebotst. Een van de jongens de 13-jarige A. Plomp uit Bergen overleed direct, een tweede jongen, Leo Ziek uit Bergen, wer bewusteioozen toestand per ziekenauto naar het ziekenhuis in Alkmaar gebracht evenals een derde jongen, de 16-jarige Oudhof ook n Bergen woonachtig. De vierde jongen, die licht verwondingen opliep, kon naar zijn w omng worden overgebracht. De fietsen waren ver nield; zij zijn in beslag genomen. Door het brekende triplexglas van de auto kreeg Ledeboer verwondingen aan het hoofd, politie heeft proces-verbaal opgemaakt. O Heer des huizes door een revolver schot in de borst getroffen. Gisterenavond vervoegde zich aan de woning van den heer K. W. Hoffschlag aan den Vlijt- schenweg te Apeldoorn de ongeveer 40-jarige G J v. B., die vroeger bij hem in betrekking was, en vroeg de 27-jarige huishoudster van den heer H., mej. A. v. Wijnbergen te spreken, wat hem geweigerd werd. Hij drong daarop het huis binnen, trok een revolver en loste een schot op den heer H.# die ernstig in de borst getroffen werd. De huishoudster vluchtte narr de buren. Er ontstond een jacht van politie en burgers op den dader, die kans zag zijn weggeworpen revolver weer te bemachtigen en een schot op de politie te lossen, dat geen doel trof. Tenslotte wist men hem te overmeesteren en naar het politiebureau te brengen. Hij ver keerde onder den invloed van sterken drank De heer H. is in het ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Een oude man aan handen en voeten gebonden uit het Oostdiep opgehaald. Sedert enkele dagen zagen de buren den 69-jarigen alleenwonenden weduwnaar Kroeze, wonende aan de Landzijde te Wildervank. niet buitenkomen. De politie werd daarvan in kennis gesteld en bij een onderzoek in de woning vond zij een hopelooze verwarring. Alles was opengebroken, ook de brandkast. Van den zonderlingen bewoner was echter geen spoor te vinden. Zaterdagochtend om vier uur is men toen begonnen met dreggen in het Oostdiep. Na eenigen tijd heeft men den ouden baas aan handen en voeten gebon den en met een staaf ijzer tegen den rug levenloos opgehaald. Het geval heeft te Wil dervank groote consternatie verwekt. Een raadsel voor de politie. Politie en justitie staan hier voor een groot raadsel. Alle deuren waren aan den binnen kant gesloten, zoodat niemand begrijpt hoe inbrekers de woning hebben kunnen verlaten, Nergens zijn vingerafdrukken of sporen van een bloedige worsteling te bespeuren. Alles was overhoop gehaald en doorzocht. Zelfs het kleinste doosje was open gemaakt. De brand kast was van haar plaats gehaald en aan den voorkant met beitels opengehakt. Een pak met droge boonen lag over den vloer ver spreid, zoodat vermoed wordt, dat de oude Kroeze bezig was met het doppen van boonen. Woensdag is Kroeze voor het laatst gezien en des avonds omstreeks elf uur hebben de buren, de heer en mevrouw Waalkens, een bons gehoord, maar daar de oude man wel eens vaker laat op was en dan allerlei werk deed, heeft die bons geen vermoeden bij hen opgewekt. Vermoed wordt dat de daders er in geslaagd zijn Kroeze, die niets kwaads zal hebben vermoed, te bewegen de deur te ope nen Deze zal toen wel aanstonds zijn gebon den en vermoord, waarna men hem aan een ijzeren staaf aan handen en voeten heeft ge bonden en in het water geworpen. Vermoede lijk zijn de daders dus, nadat alles wat van hun gading was, kon worden meegenomen, door een schuifraam weer naar buiten ge komen. Een familielid uit Stadskanaal verklaarde, dat oom Kroeze nimmer, aan wien ook, iets heeft medegedeeld omtrent zijn financieelen toestand, waarover de familie ook nimmer schatting heeft durven maken. In overleg met den officier van justitie te Groningen, mr. A. Rombach. werd den politie hond van rijksveldwachter Went uit Haren, lucht gegeven, maar resultaat heeft dit niet opgeleverd. Men is daarna overgegaan tot het dreggen in het kanaal, met het gevolg, dat het lijk vlak voor de deur van zijn woning werd opgevischt. Het vertoonde hoegenaamd geen uiterlijke teekenen van geweld, zoodat de sectie pas iets omtrent de doodsoorzaak zal kunnen vaststellen. Een aanhouding. Pinksterzondag is 's avonds op het drukste uur ingebroken in de huiskamer van den gérant van het café-restaurant „De Harmonie- te Zwolle. Twee geldkistjes, inhoudende on geveer duizend gulden, zijn gestolen. In ver band hiermee zgn thans door de Zwolsche politie in arrest gesteld de 22-jarige W. G. H banketbakker, en diens 24-jarige broer j. h! ,beiden wonende te Amsterdam, maare geregelde bezoekers van het café te OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gisterenmiddag ongeveer 1 uur is on de Rijn in de buurt van Eist, gemeente Rhenen de ongehuwde 34-jarige M v. d. Berp- uit' 1'* kT' n°g ViJf andere Per«onen een pleiziertochtje maakte met het iachl verdanken' dP'0taeUng °Ver boord geraakt en door een doksch machine gegrepen. Tijdens het dorschen is de 20-jarige land bouwerszoon V. te Heyen Vrijdagmiddag met de dorschmachine in aanraking gekomen. Het been van den ongelukkige werd totaal verbrijzeld en moet worden geamputeerd. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. O Men meldt uit Dinther: Eén der verdachten inzake den overval met berooving op den oud-majoor der rijksveld- wacht Wydeman alhier in Juni van het vorige jaar. C. de B„ te Oss, die hier is op gesloten, heeft Zaterdag een volledige beken tenis afgelegd. Hij heeft verklaard den over val te hebben gepleegd met zijn broer M. den B den wielrenner J. C. en M. v. O., bijge naamd de Kopere, J. C. heeft reeds eerder bekend zich aan dezen overval te hebben schuldig gemaakt. De beide andere verdachten blijven nog halstarrig ontkennen. De gezochte J. H. gearresteerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben de marechaussee en de gemeentepolitie te Beek den beruchten misdadiger J. H., ver dacht van roofovervallen, kerkdiefstallen en andere misdrijven in het bosch, gelegen te Kelmond te Beek, gearresteerd. H. was sedert drie maanden gesignaleerd in het politieblad. Hij zal Maandag ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Maastricht. in f 1800.gestolen Naar eerst thans bekend wordt, is eei dezer dagen in den laten avond in de woning van den gehuwden mijnwerker O., wonende Stationsstraat, te Beek, een som gelds ont vreemd ten bedrage van 1300. Dit bedrag, dat deze man met groote op offeringen heeft vergaard teneinde binnen kort een zaak te kunnen beginnen, was contanten in huis bewaard en opgeborgen een blikken trommel. Tijdens de afwezigheid van het gezin moet de diefstal door een goeden bekende zijn gepleegd. Toen de be woners thuis kwamen vonden zij de voordeur geopend. Echter is op het geld niet direct acht geslagen, zoodat de diefstal eerst later ontdekt is. De sleutel van de geldkist was geborgen in een nevenvertrek en is wederom op dezelfde plaats gedeponeerd. De geldkist zelve was onder kleeren e.d. verborgen. Men heeft nog geen aanwijzingen omtrent den dader of de daders. Tijdens een hevig onweer, dat zich gister nacht over Loosbroek (N.-Br.) ontlastte, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer H. Buys op den Venhof aldaar. In een ommezien brandde de hofstede als een fakkel. Men slaagde er slechts in een ge deelte van het vee te redden.Eenige kalveren, varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. Bij zijn pogingen om het vee in veiligheid te brengen, heeft een zoon' brandwonden aan hoofd en handen opgeloopen. De vlammen sloegen over naar een belendende landbouw- schuur, welke eveneens in de asch is gelegd. Ook de inboedel en landbouwinventaris zijn verloren gegaan. De schade wordt door ver zekering gedekt. BOERDERIJ DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Silvolde is gistermiddag de kapitale boer derij van den landbouwer Bongers door den bliksem getroffen en totaal afgebrand, MENSCHENREDDER WORDT 80 JAAR. De heer C. J. Klaassen, oud-schipper van de reddingsboot „Rutgers van Rozenburg" te Scheveningen, die in totaal 515 menschen- levens hielp redden, zal Donderdag 27 dezer zijn tachtigsten verjaardag vieren. RENPAARDEN GEDOOD. Zaterdagnacht is de bliksem geslagen in den stal van de manége van den heer L. Zwagemakers op de terreinen van de steen fabriek „Berkel" te Berkel. Van de vier paarden werden „Sunshine" en „Sultan gedood. Beiden waren bekende ren paarden. De bliksem, die door het dak was binnen- geslagen, veroorzaakte geen brand. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De 48-jarige echtgenoote van den heer Kroes, grossier in visch te Enschedé, die Za terdagochtend 10 uur, terwijl zij in de keuken werkzaam was, in brand is geraakt en met ernstige brandwonden aan borst en armen naar het r.-k, ziekenhuis is overgebracht, is daar aan de gevolgen overleden. Moeder eisclit den dood van haar zoon. Reuter meldt uit Belgrado- „ZT. u6 Lechtbank Kragoejewatz (Zuid- Slavie) heeft een man terechtgestaan, die zijn 80-jarigen vader vermoord en zijn 70-jarige moeder zwaar gewond heeft. Toen de rechter het vonnis voorlas, waarbij de man tot 5 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, stond zijn moeder, een klein oud vrouwtje, moeizaam op en schreeuwde: „Ik eisch dat hij ter dood veroordeeld zal worden. Ik ben niet tevreden met het vonnis." De rechter wijzigde het vonnis echter niet, daar een medisch onderzoek had uitgewezen, dat de vermoorde man toch niet lang meer had kunnen leven t Zaterdagavond, kort voor middernacht heeft naby het station Welwyn (Her- fordshire), dat een twintigtal kilometers ten Noorden van Londen is gelegen, een spoorwegongeluk plaats gehad van een omvang als sedert jaren In Engeland niet was voorgekomen. Tot dusver heeft men uit de puinhoopen reeds veertien dooden geborgen, zes vrouwen, vijf mannen en drie kinderen. Negen hunner waren Zon dagavond geïdentificeerd. Van het groote aantal gewonden moesten er 29 in een ziekenhuis worden opgenomen. Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is een snel-goederentrein, waarmede kranten werden vervoerd, op een sneltrein ingereden. Deze trein (met excursiegangers) had enkele minuten vóór de noodlottige botsing het sta tion Welwyn verlaten en reed met een snel heid van ongeveer 25 kilometer per uur. De goederentrein daarentegen kwam met razen de snelheid, naar schatting 112 kilometer per uur, aandonderen en de gevolgen van de bot sing waren dan ook ontzettend. Een geweldige slag, die aan een exploisie deed denken, onthutste de bewoners van het plaatsje Welwyn. Zij snelden onmiddellijk naar de plek van de ramp om de eerste hulp te bieden. Acht wagens vernield. Acht wagons bleken geheel in elkaar te zijn gedrukt, terwijl vrijwel alle andere wa gens door de geweldige botsing omver wa ren geworpen. De spoorrails waren over een afstand van vierhonderd meter geheel losge scheurd. Onverwijld werden van Londen uit dokters en verplegend personeel naar de plek van de botsing gezonden. Inmiddels speelden zich vreeselijke toonee- len af. Een man, die ongedeerd was gebleven, was radeloos van ellende, toen hij vernam, dat zijn vrouw en een negenjarig dochtertje zich onder de dooden bevonden. In een der compartimenten hadden zich een man en een vrouw bevonden, die pas in het huweljjk waren getreden. De vrouw werd gedood en de man liep zware verwondingen op. Drie uur na de botsing was men nog druk in de weer met het bevrijden der slachtof fers. Uit een der in elkaar geschoven wagons stak een meisjeshand omhoog en onmiddellijk werd hier koortsachtig begonnen met het op- ruimigswerk. Slechts met de grootste inspan ning kon het kind te voorschijn worden ge haald. De machinist van den goederentrein, die het ongeluk had zien aankomen, trachtte nog op het laatste oogenblik door het afsluiten van den stoom en het aanzetten van de rem men, een onheil te voorkomen. Het was ech ter reeds te laat. Een botsing bleek onvermij delijk en hem restte niets anders dan nog juist bijtijds van de machine te springen. Een redder beroofd. Aan het reddingswerk werd ook krachtig deelgenomen door den bekenden rugby-inter- national Powell. Hij trok zijn jas uit om be ter te kunnen werken en legde deze naast de rails neer. Toen hij later zijn kleeding- stuk weer ophaalde, bleek dat er een bedrag van 15 pond uit zijn zakken gestolen was. Miss Miles, een 20-jarige verpleegster, heeft zich bijzonder bij het reddingswerk onderscheiden. Aan de omstandigheid, dat zij zich op het oogenblik van de treinbotsing in den corridor bevond, omdat anderen in de coupé wenschten te slapen, heeft zij het te danken, dat zij er het leven heeft afgebracht. Terstond na het ongeval begon zij hulp te bieden en ze is daarmee doorgegaan tot ze van uitputting ineenzakte. Bij de ramp ver loor zij ai haar geld en bagage, doch men heeft haar in staat gestéld haar reis te ver volgen. o Nauwelijks twaalf uur na het ernstige spoorwegongeluk bij Welwyn, is Zondag in de nabijheid van Glasgow opnieuw een spoorwegongeluk gebeurd Een uit Glasgow komende trein is in het station Gourock op een stootblok gereden. Ook in dezen trein bevond zich een groot aantal pleizierreizigers, van wie er door den hevigen schok 29 werden gewond. Drie hunner verkeeren in zorgelijken toestand. Uit Moskou meldt het D.N.B.: Een nieuwe politieke moord heeft hier groot opzien gewekt. Te Moworossijsk is Antipof, een der oudste leden der party, die een der leiders der stad- sowjet was, vermoord. Van de daders ontbreekt elk spoor. Groote consternatie. Geen persoon- lyke ongelukken. Te Crewe zijn Zaterdag in een fabriek een aantal cylinders met zuurstof ontploft. Het is gelukkig zonder ernstige ongelukken afge- loopen, maar desniettegenstaande is er ern stige consternatie ontstaan. De fabriek is on geveer 130 m lang en ongeveer 100 m van het dak kis er gewoonweg afgerukt. De eerste ontploffing had plaats om ongeveer negen uur des avonds. De huizen de nabgheid schudden op hun grondvesten en de bewoners vluchtten in groote ontsteltenis naar buiten. De vensters werden natuurlijk verbrijzeld en het meubilair werd vernield. Er waren vierhonderd cylinders in bewerking en de politie maakte dan ook dadehjk werk van de ontruiming van de huizen. Vele bewoners reeds in hun nachtgewaad en hun kinderen dragend, werden naar een open veld in de nabijheid gebracht. Het verkeer in de omge ving van de fabriek werd stop gezet. Er waren in het geheel een viertal ontplof fingen en de versplinterde cylinders werden honderden meters weggeslingerd. Zij deden echter weinig schade, behoudens dat één er van de apotheek van een dokter goeddeels vernielde. Ten tijde van de ontploffing waren er drie arbeiders in de fabriek aanwezig. Zij waren echter niet met de cylinders bezig het vullen geschiedt trouwens machinaal). Eén hunner, die heldhaftige pogingen deed het gevaar te bezweren, werd tegen den grond geslingerd en raakte in brand. Hij werd gered door een van zijn colega's, die erin slaagde de vlammen tijdig te dooven. Meer dan één per dag. Zoo juist is het jaarijksch rapport van New- York's commissaris van politie, Lewis J. Valentine gepubliceerd, en hieruit blijkt, dat het aantal gevallen van moord en doodslag te New-York verleden jaar 369 heeft bedra gen, d.i. meer dan één per dag. Niettemin vormt dit cijfer nog een vermin dering ten opzichte van het voorafgaande jaar, toen het aantal 431 bedroeg. Het totaal der belangrijke misdaden toont echter een stijging van 15.3 procent, voor namelijk door het grootere aantal inbraken dat gemiddeld acht per dag bedroeg. De politiemacht, bestaande uit 18.268 man nen en vrouwen, was de kleinste sinds vijf jaar, ofschoon de sterkte voor 1934 was vast gesteld op 19.331. Onvoldoende middelen zijn oorzaak van het tekort aan personeel. Bij vergissing ontvoerd? Uit de East River te New-York is het l(jk opgehaald van de 5-jarige Jackie Kaul, een kind van ouders uit den middenstand. Het jongetje was 9 dagen geleden verdwenen. De vader vertelde aan de politie, dat het kind waarschijnlijk bg vergissing ontvoerd was in plaats van een zoon van een der rijke families in de buurt. Matuschka, de beruchte in Hongarije ter dood veroordeelde bedrgver van verschillende spoorwegaanslagen, die op het oogenblik in Oostenrijk gevangenisstraf ondergaat wegens een moordaanslag, is aan Hongarije uitgele verd voor den duur van de behandeling in beroep van zijn doodvonnis, welke behande ling 24 Juni te Boedapest zal beginnen. Dé correspondent van de Frankfurter Zei- 'j tung te Riga meldt, dat de Finsche bladen telegrammen uit Moskou publiceeren volgens welke mevrouw Kroepskaja, de weduwe van iLenin, dezer dagen gearresteerd zou zijn. Als reden werd opgegeven, dat zij indertijd voor de leiders per oppositie, Kamenef en Zinow- jef, opgekomen zou zrjn, die in Rusland in verbanning leven. Met het oog op haar leef tijd mevr. Kroepskaja is 66 jaar en de vrij ernstige ziekte waaraan zij thans Igdende is. wordt zij in haar woning te Moskou door de Gepeoe bewaakt. Trotzki's zoon in arrest. Open brief van zyn moeder. i.' 'Mevr. Trotzki publiceert in „De Nieuwe Fakkel" van 14 Juni j.1. een brief, waarin zij 'meedeelt, dat haar zoon Serjoscha Trotzki sedert verscheidene maanden in Rusland wordt gevangen gehouden. Mevr. Trotzki acht de eenig mogelijke ver klaring, dat de jonge Trotzki door Stalin ■werd gearresteerd uitsluitend en alleen als de ■zoon van Trotzki met het doel zich op de familie Trotzki te wreken. Lichte stgging tegenover dezelfde maand in 1934. De opbrengst der Rijksmiddelen over Mei geeft een lichte stijging te zien tegenover Mei 1934, namelijk van f 30.3 tot f 30.5 mil- lioen, doch deze opbrengst bleef ruim f 2.6 millioen beneden één twaalfde der raming. In totaal bedraagt over de eerste 5 maanden van 1935 de opbrengst f 150.5 millioen, of circa f 15.3 millioen minder dan een evenredig deel der raming. Voor de kohierbelastingen was ultimo Mei in totaal f 39.474.080 op kohier gebracht, tegen f 41.224.026 op denzelfden datum in 1934. Voortaan moet 20 pet. van de reis- chèqu bestaan uit „vrye marken". Naar het „Hbl.." verneemt, zullen met in gang van heden Nederlanders, die naar Duitschland willen reizen, niet meer ten volle gebruik kunnen maken van de goedkoope reismarken. Van het totaal bedrag aan mar ken, dat per chèque over de grens wordt mee genomen, zal van dezen datum af 20 pet moe ten bestaan uit z.g.n. „vrije marken" tegen den koers van den dag (op het oogenblik ongeveer 5914 cent). 1 i TOCH NOG EEN PUF-AANVOERVERBOD Naar het „Leidsch Dagblad" van bevoegde zflde verneemt, zullen met ingang van 1 Aug. a.s. door Visscherg-centrale in Den Haag maatregelen worden genomen, welke practisch t*n gevolge zullen hebben, dat geen puf meer kan worden aangevoerd. Woensdagmiddag zal in „Krasnapolsky" te Amsterdam een verga dering belegd worden door belanghebbeude organisaties in de visscherijvereenigingen, om daarna te trachten de voorgenomen maat regelen te voorkomen. Zaterdag heeft de Gouverneur-Generaal den nieuwen Volksraad geopend. Na een terug blik over de afgeloopen jaren besprak Zijne Excellentie de huidige structuur der Indische begrooting. Schuldvermeerdering zal niet plaats vinden. Het tekort van 25 V4 millioen zal worden ingehaald door twee nieuwe hef fingen namelijk op aardolie en op onder nemingsrubber. Tevens zal een evenredig deel der bevolkingsrubberuitvoergelden daarvoor dan worden besteed. Als resultaat van die maatregelen wordt een bate van 12.9 millioen verwacht. Door herzieningen van personeels regelingen enz. zal 10.6 millioen worden ge vonden en door herziening van de pensioen korting 2 millioen. De decentralisatie zal worden doorgevoerd onder het motto ruimer voorziening in be hoeften voor minder geld. Allereerst zullen gezondheidszorg en onderwijs daarvoor in aanmerking komen. Gepaard hieraan moet gaan bestuurshervorming van de Buitenge westen. Zijne Excellentie constateerde, dat de tuberculose ook in Indië zich tot een volks ziekte ontwikkelt en deelde mede, dat zij krachtig bestreden zal worden. Het onderwgs zal worden aangepast aan de gewijzigde structuur; vooral ambachtsonderwijs en han delsonderwijs. De emigratie naar de Buiten gewesten zal worden bevorderd. De regeering acht 't niet mogelijk kolonisatieplannen voor Nieuw Guinea te stimuleeren, doch waar nederzettingen van zelf ontstaan, zal de re geering den goeden gang bevorderen en ook financieel steunen. Zijne Excellentie vroeg zich af of er thans in Indië geen emplooi was te vinden voor het Nederlandsche kapi taal, waarbg hij wees op de groote vlucht die de weverijen gaan nemen. De bedrijfs- reglementeering, contingenteering en restric tie-maatregelen passeerden de revue. Verkeer en Overheidsbedrijven werden in beschouwing genomen. De Gouverneur-Generaal acht den politieken toestand gunstig en ook thans vertrouwen in de toekomst gerechtvaardigd. Hij constateerde met dankbaarheid, dat Indië ondanks allen tegenspoed in stand bleef als een innerlgk gezond en met groote toekomst mogelijkheden uitgerust land. Bij den Volksraad is een spoedordonnantie ingediend tot instelling van contróle op den handel, waardoor beoogd wordt een plotselinge scherpe prgsstrjging te voorkomen, indien de aanvoer van gebruiksgoederen door bijzondere omstandigheden tijdelijk of blijvend mocht worden stopgezet. Teneinde dit te bereiken zal door den Gouverneur-Generaal een commissie kunnen worden ingesteld ter bewaking van den handel in bepaalde goederen, welke commissie de bevoegdheid verkrijgt aan rechthebbenden op handelsvoorwaarden aanwijzingen te geven met betrekking tot verhandeling daarvan. Bij niet-nakoming van deze aanwijzingen zal die commissie het recht hebben de goederen in beslag te laten nemen en voor rekening van rechthebbenden te verkoopen. De Regeering vraagt den Volksraad deze spoedordonnantie uiterlijk 29 Juni af te han delen. Het ingrijpen van de commissie wordt afhankelijk gesteld: ten eerste van de prijs stijging, wanneer deze zoodanig is dat deze een ernstige verstoring teweeg brengt of dreigt te weeg te brengen in de voorziening van gewichtige levensbehoeften voor één of meer bevolkingsgroepen, ten tweede van het feit, dat de prijsstijging wordt veroorzaakt of bevor derd doordat de in Ned.-Indië aanwezige voor raden van bedoelde goederen niet, dan wei slechts tegen onoirbaar hoogen prijs, voor afnemers beschikbaar worden gesteld, Belanghebbenden kunnen binnen acht dagen bij den Gouverneur-Generaal in verzet komen, Met een reserve-werktuigkundige voor de Koetilang. Het K.L.M. Douglastoestel Oeverzwaluw, is Zaterdagmorgen om zes uur naar Indië ver trokken, met Te Roller als eerste bestuurder. Aan boord bevond zich een reserve-werk tuigkundige. die zich te Bagdad aan boord van het vliegtuig Koetilang zal begeven om daarmede de reis naar Nederland terug te maken. Zooals men weet, houdt dit verband met de ziekte van den werktuigkundige Blok van de Nachtegaal, die te Bagdad in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waarop de directie van de K.L.M. besloot den werk tuigkundige van de Koetilang aan de Nach tegaal af te staan. Aan boord van de Oeverzwaluw bevonden zich bg het vertrek van Schiphol vier passa giers voor Britsch-Indië, benevens 219 kg briefpost en 55 kg pakketpost. Te Halle- Leipzig wordt voorts nog 100 kg briefpost in genomen. Het „Hbldeelt mede, dat de veertien Douglas-vliegtuigen, welke de K.L.M. uit Amerika heeft betrokken, niet in alle op zichten gelijk zjjn aan het Uiver-type. Bg deze latere constructie heeft de fabriek rekening gehouden met bezwaren, welke zich bij het gebruik van het Uiver-type hebben voorge daan en zg heeft alle maatregelen genomen, welke noodig zijn om die bezwaren te onder vangen, aldus het blad. In 1 uur en 10 min. vau Miltuta naar Rome. Een Savoia-Marchetti S 79, bestuurd door den vlieger Bacula, heeft den afstand Milaaa —Rome afgelegd in 1 uur en 10 minuten, d.w.z. met een kruissnelheid van 410 K.M. Dit nieuwe type is geheel in Italië ontworpen en vervaardigd. GOED BEGIN VAN DEN DUBBEI.WEEK- SCHEN DIENST NAAR INDIE. lteeds thans meer post. Een vergelijking met de overeenkomstige week van Juni 1934 toont aan, dat de hoeveel heid post, met den dubbelweekschen dienst vervoerd, reeds terstond een flinke stijging vertoont. In de week van 1219 Juni 1934 nam het vliegtuig naar Indië 298 kg post uit Amsterdam en 63 kg post uit Leipzig mee, toaal 361 kg. Thans hebben „Nachtelagaal" en „Oeverzwaluw", de eerste vliegtuigen van den dubbelweekschen dienst, tezamen 387 kg briefpost uit Amsterdam aan boord en 157.5 kg uit Leipzig. tezamen 545 kg. De vierde stratosfeertocht mislukt. De bekende Amerikaansche vlieger Wiley Post, die Zaterdag te Burbank (Californië) was opgestegen voor een vlucht door de stratosfeer naar New York, een afstand van 2450 mgi, heeft zich, gelgk reeds met een enkel woord gemeld, nabij Daveport (Iowa) toen hg reeds 1500 mijl had afgelegd, genood zaakt gezien terug te keeren en is veilig te Wichita geland. Bij aankomst deelde hij mede, dat een ge broken zuigerstang het onmogelijk ihaaktë de vlucht voort te zetten. Dit is reeds de vierde vlucht van Wiley Post door de stratosfeer die is mislukt. De „Koetilang" (terugreis) vertrok 16 Juni van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Nachtegaal" (heenreis) vertrok 17 Juni van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. De „Oeverzwaluw" (heenreis) vertrok 17 Juni van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. De „Maraboe" (terugreis) vertrok 17 Juni van Calcutta en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. Strafzitting van 17 Juni 1935. De reiziger, die niet O. Ké was. Op 1 April stond terecht de 29-jarige voorr 1 malige reiziger der firma Rotgans te Schagen, Joh, v. d. S., welke heer in die kwaliteit zich al zeer weinig verdienstelijk had gedragen en by inning van gelden ten dienste der firma diverse verduisteringen had gepleegd. Alstoen werd gelast een reclasseeringsrapport en de heer Wiggers deed thans verslag van het door hem ingestelde onderzoek. Het bleek dan dat de candidaat reclassant zich uitstekend had gedragen en zich had doen kennen als een uitnemend reiziger. Maar er waren nog al heel wat schulden die hem zullen handicappen bij zijn poging om zich op te richten, maar de officier merkte op, dat hij alleen rekening heeft te houden met de dagvaarding, waarop de heer Wiggers riosteerde, dat de ambtenaar der reclasseering dienaangaande weer op een ander, meer algemeen standpunt staat. De patroon, J. Rotgans verklaarde nog, dat ver dachte is een uitstekend verkooper met wien h(j nog wel weer in zee wil gaan. De officier requireerde 6 maanden gevange nisstraf voorw., met 3 proefjaren. De stok achter de deur mag ook niet te dun zijn. Vonnis dan ook conform dezen eisch. Stoomvaart My. Nederland. Poelau Roebiah, 15 Juni v. Batavia. J. P. Coen, u., 14 Juni v. Genua. Johan de Witt, arr. 15 Juni te A'dam. Poelau Tello, t., pass. 14 Juni Gibraltar. Saleier, t„ pass. 14 Juni Gibraltar. Kon. Hoil. Lloyd. Salland, 27 Juni te A'dam. Waterland, t., 16 Juni v. Montevideo. Pernambuco, u., 15 Juni v. Bahia. Modjokerto, t., pass. 14 Juni Perim. Kon. Paketv. Msatschappy. Swartenhoudt, 14 Juni v. Batavia. Bontekoe, 14 Juni te Manilla. Tasman, 14 Juni te Lorenzo Marqués. Rotterdamsche Lloyd. Kota Tjandi, 16 Juni te R'dam. Dempo, t., 17 Juni te R'dam verwacht. Baloeran, u., 17 Juni te Belawan. Indrapoera, t., 16 Juni v. Sabang. Kota Gede, u., pass. 16 Juni Perim. Kota Radja, t., pass. 16 Juni Ouessant. Kedoe, 17 Juni v. R'dam. Sibajak. u., 17 Juni v. Lissabon. 17 Juni 1935. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Rock". 15 Juni. Aangevoerd door korders: Groot-middel tongen p. kg 0.700.60 Kleine tongen 0.570.45 Slips 0.200.14 Tarbot 0.80—0.70 Schol p. kist 4.00—2.70 Schar 1,401.20 Haring 3.702.40 Door garnalenvlsschers: 70 litten garnalen p. lit 1.25

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6