Wieringen. BUITENLAND Tijdschriften ,,Apollo's" directeur spontaan gehuldigd. Prof. Karl Barth. Engelsch-Duitsche vloot- cnderhandelingen. De Japansche actie in China. en Weekbladen Gidsen, enz. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 JUNI 1935. w at voor weer vandaag 'VootbcA Om het kampioenschap van Nederland. SUwmnm NH.V.B. SaabdMbfiott Otonkld StótdiUimbfMt Shhóen *Wielïenften Wielerbaan „Wieringen". JUftletick Den Oever De huldiging van den eminenten Directeur van „Apollo", de op de laatste concoursen te Winkel en in de Zaanstreek zoo gelauwerde muziekvereeniging uit Den Oever, is een grootsche manifestatie geworden, waarin de Oeversche bevolking heeft bewezen, hoe groot haar bewondering en waardeering is voor den populairen Directeur, den heer Joh. v. Glabbeek uit Den Helder, door wiens energie en taaie volharding in luttele jaren tijds „Apollo" op muzikaal gebied zoo'n hoo- ge vlucht heeft genomen. Van uit de tweede af deeling toch heeft de heer v. Glabbeek zyn vereeniging thans in de afdeeling ^Uitmun tendheid" weten te brengen. En hoe is dit geschied? Door niet minder dan het hoogst aantal punten van het geheele concours te behalen wist men tevens beslag op den fraaien wisselprijs te leggen. Een prestatie, die nog mooier is als we bedenken, dat Apollo" de eerste harmonievereeniging van den West-Frieschen Bond is, die dezen prijs wist te behalen. Het was Zaterdagavond alsof een burge meester werd ingehaald. Nabij den Gesterweg. aan den ingang van het dorp stelden de leden van „Apollo" zich in het gelid op. omstuwd door de juichende burgerij, waarvan een ieder, die maar even kon, den huiselijken haard had verlaten om de huldiging luister bij te zetten. Onder de tonen van den „Feestmarsch" van v. d. Glas, Werd de auto, waarin de heer en mevrouw van Glabbeek waren gearriveerd, door de leden van „Apollo" voorafgegaan, en ge volgd door het talrijke publiek, naar de Concertzaal van den heer J. Lont, begeleid. De zaal vulde zich in een oogwenk tot de Uiterste hoeken, terwijl vele teleurgestelden zich met een plaatsje buiten tevreden moes ten stellen. Hier opende de Voorzitter de heer C. Koorn Vzn., den avond en verhaalde van de levensgeschiedenis zijner vereeniging, van de ups and downs, vooral de taatsten, totdat de heer v. Glabbeek het roer in handen kreeg en het schip in zoo'n wondermooie haven loodste. In eenvoudige, doch treffende woor den uitte spr. zijn dankbaarheid en waar deering voor het zware werk van den direc teur, die de vereeniging tot een dergelgken bloei wist te brengen. Spr. deed aan het slot van zijn (op het laatst bewogen) rede, den directeur door het jongste lid Weert Metse laar een fraaie ets en mevr. v. Glabbeek, door den tambour-maitre, den heer A. Cor- nelissen, een tuil bloemen overhandigen, waarmede de stampvolte zaai op daverende wijze instemde. Verschillende sprekers hebben na den voorzitter nog het woord gevoerd. W(j noe men van hen de oud-Directeur, de heer L. Spaander, thans rustend hoofd-onderwijzer, wien werd verzocht den wisselprijs aan hdt vaandel te hechten, de heer D.Verfailte na mens de leden, die in een gloedvolle speech den heer v. Glabbeek huldigde en de aanwe zigen aanspoorde „Apollo" te blijven steunen. De heer M. Bosker namens de mandoline- vereenigihg „Oost Wieringen" en de voorzit ter van de zustervereeniging „Eendracht", te Kolhorn. Als de heer M. Bosker tenslotte namens de burgerij het woord voert is hiermede de lij van sprekers besloten. Hierna biedt het eere-lid de heer Spaan der ook namens de andere eere-leden een zilveren beker aan. Toen dan ook de heer v. Glabbeek, na twee concoursnummers te hebben doen hooren, het woord verzocht voor het houden van een dankrede, gericht tot sprekers en aanwezi gen, voor de hen gebrachte spontane hulde, bleek spreker zichbaar ontroerd. In zijn kern achtige toespraak hoopt de spreker dat, al mocht het „Apollo" een volgend jaar niet gelukken den wisselprijs te behouden, deze lauwertak toch te Wieringen zal blijven, der halve bij de zustereeniging „Harmonie" te Hippolytushoef, een fraai gebaar, hetwelk door de aanwezigen zeer op prijs werd ge steld. Nadat het 3e concoursnummer door „Apollo" ten gehoore was gebracht, werd den oud-directeur uitgenoodigd den slotmarsch te willen dirigeeren, waarna een zeer geani meerd bal de aanwezigen tot ruim twee uur bijeen hield. Zijn afzetting herroepen. Na een disciplinair proces voor de recht bank te Keulen is, naar men zich zal her inneren prof. Karl Barth, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Bonn, op 20 December van het voirge jaar uit zijn ambt ontzet, omdat hij had geweigerd den ambtseed in den voorgeschreven vorm af te leggen. Hij wilde aan den eed van trouw aan den Leider en Rijkskanselier namelijk de woorden toevoegen „voor zoover ik dat als evangelisch Christen voor God kan verant woorden". Tegen 't tegen hem gevelde vonnis, 't welk hem bovendien het recht op pensioen ontzegde en hem alleen een jaar lang half wachtgeld toekende, was prof. Barth in hoo- ger beroep gekomen bij het Pruisisch hoog- administratief gerechtshof. Naar de Zwitser- sche evangelische persdienst meedeelt, heeft dit hof het tegen prof. Barth gevelde vonnis vernietigd, zoodat hij zijn ambt als hoog leeraar te Bonn kan hervatten. Fransche persstemmen. Naar Havas uit Parijs meldt, zijn de Parijsche bladen, ook de socialistische, een stemmig tegen de te Londen opgestelde vloot- overeenkomst. Deze, zoo schrijft de socialis tische Populaire, brengt het gevaar met zich mede in één slag elke kans niet slechts op een algemeene ontwapenings-overeenkomst te vernietigen, maar ook die op vrede en vei ligheid. T, Parisien legt er den nadruk op, dat ItaUe er op gestaan heeft met Parijs te over leggen alvorens Londen in zake de vloot- overeenkomst te antwoorden en dat Italië ei op gestaan heeft met Parijs te overleggen alvorens Londen in zake de vloot-overeen- komst te antwoorden en dat Italië trouw blijft aan den geest van het Fransch-Italiaan- sche protokol. Het incident van Tsjahar. Telegraaf-, telefoon- en radio verkeer onder Japansche controle. Het Japansche oppercommando heeft de telegraaflijn Sjanhaikwan—Tientsin militair laten bezetten. Alle telefoonkantoren aan deze lijn staan thans onder controle van Japansche militairen. Het Japansche oppercommando heeft boven dien talrijke radiostations bezet en controleert het geheele draadlooze verkeer tusschen Noord- China en Nanking. De houding van de mogendheden. Een verklaring van Samuel Hoare. Sir Samuel Hoare, de nieuwe Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gis teren in het Lagerhuis een korte verklaring afgelegd nopens den huidigen toestand in China. Hij zei, dat door verschillende oorzaken de invloed van de internationale crisis op China was vertraagd. Ondanks de financieele crisis is de politieke toestand de laatste maanden niet ongunstig geweest. In Noord-China zijn echter de zaken de laatste paar weken een verontrustenden kant opgegaan. De berichten spreker elkaar op ondergeschikte punten tegen en de toestand is van dien aard, dat snelle wisselingen moge lijk zijn. Ten aanzien van den jongsten gang van zaken in Noord-China is de minister in voeling getreden met de gezanten te Tokio en Nanking en door hen met de Japansche en Chineesche regeering. De gedachtenwisseling dienaan gaande duurt nog voort. De Amerikaansche Senaat en het verdrag der negen mogend heden. King heeft by den Amerikaanschen Senaat een resolutie ingediend, waarbij de commissie van buitenlandsche zaken uit den Senaat wordt gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de politiek, die Japan ten aanzien van China volgt en om vast te stellen of deze politiek het pact-Kellogg en het verdrag der negen mogend heden schendt. „Critisch Bulletin" (Redactie Anthonie Donker), Juni 1935 bevat o.a. een artikel van H. van Loon over Panait Istrati( een maat schappelijk gesproken, onmogelijk mensch, in wien alles dooreen'.ag, het beste en het slecht ste, noemt van Loon hem, eenigszins te ver gelijken met Erich Wichmann). Vestdijk bespreekt den bundel van Otten, „Angst, dier bare vijandin", Otten komt er hierin niet best af, terecht o.i. Van een oud-stad- genoote, mevr. Boelen-Raneft, vinden we een bespreking van een boek van Sigrid Boo. Verder zijn er bijdragen van Donker, Blijstra, Jeanne van Schaik-Willing. Tielrooy (over Duhamel), Siegfried van Praag (over Was- sermann's nalatenschap), e.a. „De Delver", 8e jaargang, no. 9, bevat een artikel over de buitengewone verloting van de(n) Haagsche(n) Kunstkring, geïllustreerd met fraaie reproducties. „Zorg, Steun, Kunst" is de titel. Jo Boer's Schilderkunst be spreekt E. J. van den Steen-Sonneborn; ook hiervan mooie reproducties. Voorts zijn er verzen van Janet G. Ubink en eeri drietal boekbesprekingen, o.a. van het werk van Van Oudshoorn en van het Gedenkboek van den Bond van Nederl. tooneelschrijvers. „De Kern" van Juni. Uit den rijken in houd noemen wij artikelen over „„Slaven markten uit onzen tijd", „Dorst", „Het ver stand van Katten", „De uitbreiding van Ja pans heerschappij", „Een nieuwe taak voor Nederland" (bewerkt uit de „Indische Gids"), „De nieuwe Duitsche godsdienst", „Voetkwa len", enz. Dit ia slechts een greep uit het vele. De jongens en meisjes hebben tegenwoor dig hun eigen krant, „Kaketoe" genaamd. Redacteur Jac. A. Hazelaar, terwijl bekende kinderauteurs medewerken. De beide num mers die wij ontvingen doen ons zien, dat het hier een krant betreft, die de jongelui wel vermag te boeien; zij vinden er ook binnen- en buitenlandsch nieuws in, naast verhalen, etc. Het adres is Nassauplein 1 b, Den Haag. „Buitensport", 15 Juni. Inhoud van dit nummer: Een Juni duinwandeling door Jan P. Strybos. Typen van zeiljachten en hunne hoofdzakelijke eigenschappen door J. H. Coolhaas. Ontsierd Nederland door Dr. A. Scheygrond. El dia de San Pedro door M. Rutten. Fotorubriek door A. Salverda. Ter informatie. Fotowedstrijd. Madeira. Boeekbe- spreking. Officieele A. N. K. V. mededeelin- gen. „Kers' Keukengeheimen", redactie P. J. Kers Jr„ radio-docent. Het nummer van Juni is een -speciaal ,,inmaak"-nummer, waar voor de volgende vragen worden beantwoord: Attentie! dames de el luidt voor de inmaak. Wat verstaat men onder inmaken? Welke zijn de verschillende methoden? Welke me thode is nu de beste? Wanneer is het de meest geschikte en gunstige tyd? Rooster voor den tijd van inmaken. Algemeene be schouwingen over de verschillende inmaken. „De Practijk": Zout-inmaak, Zuur-inmaak, Inmaak op alcohol, door steriliseeren, Jam en Marmelade, drogen van groenten en fruit. Onze Vraagrubriek. Prijsvraag. De Vereeniging voor den Nederl. Zwitser- schen Handel, Rivierstraat 9. Rotterdam, deed een brochure het licht zien, waarin de aandacht wordt gevestigd op Zwitserland als handels- en industrieland. Een nieuw propagandaboekje over de Noordzee-badplaatsen werd samengesteld door de hiervoor bestaande commissie, sub-com missie van de Alg. Nederl. Verg. v. Vreem delingenverkeer, Lange Voorhout 102, Den Haao Huisduinen en Texel zijn hierbij niet vergeten. Van iedere badplaats is minstens één illustr. opgenomen, terwijl afzonderlijk een lijstje van prijzen is bijgeveogd. \A/«t J 1 «ET NEDERLANDSC'H BONDSELFTAL. Naar waarneming verricht in den morgen van 18 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 761.1 te La Coruna Laagste barometerstand 750.1 te Ada Nes Barometerstand te Den Helder 759.4 Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen of onweer. Later wellicht op klaringen en iets warmer. P.S.V. verovert na een moeilijke overwinning den titel. Go Ahead eervol 2e. Zoo is dan eindelijk we schrijven 16 Junif de beslissing gevallen wie nationaal kampioen zou worden. De match DWSPSV, ditmaal op het DWS-veld gespeeld, was hier de belangrijkste. PSV, da club uit Eindhoven, samengesteld uit personeel van de Phrlips-fabrieken, is er in geslaagd den hoogsten eeretitel op sportgebied te behalen. Maar de match is lang geen walk- over voor Philips geweest; zoo gemakelijk als in Eindhoven van DWS werd gewonnen (5o), zoo moeilijk ging het nu. De Amster dammers, die liefst met 4 invallers speelden Slot, Melchers, Huisman en Caldenhovan ontbraken hebben nu veel beter partij ge geven; door hun enthousiasme en resoluut spel waren zij een groot struikelblok voor ,1e beter spelende PSV-ers, die op het gladde veld het spel ook wel wat kort hielden. DWS heeft zichzelf overtroffen en zich in haar laatsten wedstrijd van haar beste zijde laten zien. De nederlaag is zoo eervol moge lijk. Het begin ging gelijk op, maar daarna war ren de gasten het meest in den aanval. Door nervositeit gingen echter nogal kansen ver loren. Na rust hield PSV het spel meer open én het vertoonde was een tikje forscher. Deze 2e helft was onbetwist voor de Eindhovena- ren. Maar DWS, geducht aangemoedigd door haar grooten aanhang, hield prachtig stand, totdat na ongeveer 16 min. de linksback van Stokken na een voorzet van den P.-linksbui- ten, den bal met d hand bewerkte. Hunting, de rechtsbuiten, benutte de penalty op onbe rispelijke wijze. Toen een serie aanvallen ,van PSV, maar slecht schieten was oorzaak,,dat de score niet verhoogd werd. 10 min. voor het einde viel de beslissing via een vrijen schop. Van Stokken viel n.1. ongeoorloofd aan en Verkerk kogelde in (2—0. DWS zwoegde onvermoeid door en kreeg 3 min. voor het' einde eindelijk loon naar werken. Drop schoot hard in, keeper Boumans kon niet anders doen dan den bal met den voet wegwerken, deze kwam terug en invaller Dickmeyer scoorde op magnifieke wijze. De laatste mi nuten waren voor de Amsterdammers, m^ar de stand bleef onveranderd. Alzoo kwam met 21 voor PSV het einde, waardoor de Philips-club zich voor de 2e maal in 6 jaar kampioen van Nederland kan noemen. Boumans, van Run, Hermens, "de Visser en van den Broek maakten ook deel uit van het elftal, dat het eerste natiorfale kampioenschap wist te behalen. Resumeerend komt PSV het kampioen schap zeer zeker toe. En wel door haar con stante speelwijze en mooie doelcijfers (2312). Hunting, de rechtsbuiten, scoorde 10 goals. Aanvankelijk was deze wedstrijd op Zater dag vastgesteld, maar op verzoek van Veio- citas werd dit door den K.N.V.B. op Zondag gebracht. Sarcastisch merkt de „N. R. Crt." naar aanleiding daarvan op: „We zijn in ons land allemaal nog zuivere amateurs en daarom heeft de K.N.V.B. met de bezwaren van Ve- locitas, die uitsluitend van financieelen aard zijn... rekening gehouden". Go Ahead heeft niets willen riskeeren en sloeg in Groningen Velocitas met 4—0j waardoor op keurige wijze revanche geno men werd voor de 31 nederlaag in Deven- ter tegen de Groningers geleden. Er werd op een zeer glad veld gespeeld. Na 5 min. spelen namen de bezoekers de lei ding door H. Koopmans, een schot dat houd baar was. Go Ahead was onbetwist de beste van het veld en Velo had maar heel weinig in te brengen. De Deventer linksbuiten de Vries) verknoeide 2 opgelegde kansen. 20 minuten voor het einde scoorde Vries no. 2 en H. Koopman no. 3. Velo wijzigde toen het elfal, zonder veel baat evenwel, want Go Ahead bleef sterker en haar keeper verveel de zich! Nadat de Vries nog eens gescoord had, kwam het einde met een verdiende en ferme overwinning voor Go Ahead. Een overwinning, die zonder effect bleef, daar PSV eveneens wist te winnen. De stand is thans: Het Nederlandse!» bondselftal voor den Olympischen dag is als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead); acher: Van der Linden (NAC) en Caldenhoven (DWS); mid den (Pauwe (I eijenoord), van Houtum (LONGA) en van Heel (Feijenoord); voor: Vrauwdeunt (Feijenoord), van der Boor (ODS), Bakhuija (ZAC), Smit (Haarlem) en van Gelder (VUC). Invallers: Mul (HBS), van Diepenbeek (Ajax), Fleurt (SCH). Mallee (NAC). Spaen- donck (Neptunus, en Blomvliet (Ajax). EUROPEESCHE KAMPIOENEN. In verscheidene landen is de beslissing al gevallen. Nu ook ons land zijn kampioen heeft (PSV), zijn de volgende kampioenen al bekend: Union St. Gilloise (België). F C. So- chaux (Frankrijk), Spora (Luxemburg) Ar- senal (Engeland), Glasgow Rangers (Schot land) Lausannt (Zwitserland), Bétis Balon- pié (Spanje), Rapid (Oostenrijk), Ujpest (Hongarije), Juventus (Italië), Ruch-Bis- marckfrütte (Polen) en Slavia Tsjecho-Slo- wakije. OM DEN EUROPA-BEKER. De uitslagen der om den Epropa-beker ge speelde voetbalwedstrijden luiden als volgt: Brno: ZideniceRapid (Weenen) 32; Sze- gedin: F.C. SzegedinSlavia (Praag) 14; Pilsen: VictoriaJuwenbus (Turijn) 33; Weenen: AdmiraHungaria (Boedapest) 32; Milaan: Ambrosiana—Austrasia (Wee nen 25; Boedapest: Ujpest—Florentina (Florence) 02; Rome: Roma—Ferencvaros (Boedapest) 31. P.S.V. 8 6 1 1 23—12 13 Go Ahead 8 5 2 1 16—10 12 Ajax 7 3 0 4 8—10 6 Velocitas 7 2 1 4 10—12 5 D.W.S. 8 0 2 6 4—17 2 K. N. V. B.-BEKER. DEMI—FINALE KNVB-BEKER. Feijenoord heeft de demi-finale bereikt door een 54 zege op Juliana. GOUDEN KRUIS. 2e rondo: WieringerwaardHRC 4 53. DE OLYMPISCHE DAG IN HET AMSTERDAMSCHE STADION (80 JUNI). In ons blad van Zaterdag j.1. staat reeds het een en ander over dezen Sportdag bij uitnemendheid vermeld. Er kan nog aan toegevoegd worden, dat de baten van dezen dag ten goede komen aan de uitzending van onze vertegenwoordigers naar de Olympische Spelen te Berlijn (1936). En wat de Afd. Voetbal betreft zou een sterke Spaansche ploeg de tegenpartij zijn. doch „De Courant" van gisteren meldde, dat Spanje niet in staat is een sterk team naar A dam te zenden. Men heeft thans een aanbie ding van Hongaarsche zijde aanvaard en zoo zal op 30 Juni as. een zeer sterk Hon- gaarsch elftal den strijd tegen het Ned. Bondselftal aanbinden. - Bij de op 16 Juni j.1. gehouden Nationale Zwemwedstrijden te Alkmaar behaalde Dick Ravelli, lid der Heldersche Zwemvereeniging, in het nummer 50 M. vrije slag voor juniores, den tweeden prijs. 2'/j K.M. ZWEMWEDSTRIJDEN. Een overwinning van mej. Mastenbroek. In de Bergsche Achterpias (Hillegersberg) zijn Zondag de jaarlijksche 2% km zwemwed strijden gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond. 6 heeren en 7 dames namen er aan deel. Er waren drie ronden te zwemmen, elk van 800 m. De Plaswijck-wisselbekers werden gewon nen door mej. R. Mastenbroek (tijd 38 min 5.4 sec.) en den heer A. Voorwinde (tijd 36 min. 25.4 sec.). SUCCESSEN VAN NED. ZWEMSTERS IN SCHOTLAND. Record-verbeteringen. De zwemsters van R.D.Z., die te Edinburgh Zaterdag aan wedstrijden hebben deelgeno- men, zijn er in geslaagd enkele fraaie succes sen te behalen. Willy den Ouden verbeterde op de 100 yards rugslag het Schotsche record door een tijd van 1 min. 14.2 sec. te maken. De vrije slag op dat nummer won zij in 1 min. 0.2 sec.; eveneens een nieuw Schotsch record. De 200 yards' schoolslag leverde een succes op voor mej. Brouwer, die in 3 min. 5.2 sec. zegevierde, terwijl mej. Timmermans met een tijd van 2 min. 26 sec. een nieuw Schotsch record op de 200 yards vrije slag vestigde. Op de 5 X 50 m estafette vrije, slag gaf de R.D.Z. 30 sec. voorsprong, waardoor de, da mes Den Ouden, Timmermans, Brouwer, Olsen en Van Leeüwen slechts als tweede konden eindigen. HET AMSTERDAMSCHE CONCOURS HIPPIQUE. De Duitsche ruiters winnen den lan- denwedstrijd, Nederland op de 3e plaats. De Duitsche equipe heeft den Iandenwed- strrjd. het fraaie slotnummer van het Am- sterdamsche concours hippique, op overtuigen de wijze gewonnen. Obertl. Brandt, Rittm. Momm en Oberl. Schlickum vlobrachten alle drie een foutloos parcours, al overschreed de laatste met enkele seconden den toegemeten tijd. op hun laatste parcours noteerden zij slechts 4 strafpunten. Een waarlijk uitnemen de prestatie. Nederland bezette de derde plaats ver ach ter Ierland en slechts een half punt voor Frankrijk, een derde plaats die onze equipe cadeau kreeg van den Belgischen kapitein De Menten de Horne, wiens paard in de laatste ronde van het tournooi moest worden uitge beld, hetgeen zooveel strafpunten opleverde, dat België op de laatste plaats terecht kwam. De Nederlandsche ruiters reden niet geluk kig. Geen hunner bracht het tot een foutloos parcours. De beste persoonlijke prestatie verrichtte luit. Van Stydonck (België) met twee zeer snelle parcoursen (1 min. 38 sec. en 1 min. 35 sec.), waarvan het eerste met 4 ft. en het 2e foutloos. Het Springconcours voor Dames werd ge wonnen door Frau Rigmor Funke-Rasmussen te Hamburg uit 10 deelneemsters. (Max. hoogte der hindernissen plm. 1.30 m. Lengte parcours 745 m. aantal sprongen 16). Schoonste Rijpaard: „Carina" van luit. Gro ter (Ned.) Idem, zware klasse 1. „Scottish Dream" van R. J. J. Hiemstra (Ned.) Om den kampioenstitel werd gestreden tus schen de beide winners. „Carina" won dezen vreedzaam gestreden kamp. De clou van het feest was de Landenwed- strijd. Wisselprijs de groote Hollandsche Mo len. Voor elk der vijf deelnemende landen kwa men 4 ruiters uit. De prestaties der 3 besten golden voor den uitslag. Het parcours, lang 745 m., telde 19 sprongen, waarvan de hoogste 1.60 m. was. Derhalve een zeer zwaar parcours De totaaluitslag hiervan was: 1. Duitschland met 12% strafpunten; 2. Ier land met 36; 3. Nederland met 68; 4. Frankrijk met 68%; 5. België met 107% straf punt. LANDENWEDSTRIJD NEDERLAND—België. Een 102 zege. De lionkbalwedstryd tusschen de negental len van Nederland en België, die Zondagmid dag op het RCH-veld te Haarlem gespeeld werd, is door Nederland met 102 gewonnen. Hoewel het spel der Belgen onder de wachting bleef, was de ontmoeting, vooral door het zeer goede spel der onzen het aan zien ten volle waard. De returnmatch zal op 21 Juli van dit jaar te Antwerpen gespeeld worden, DAVIS-CUP. DUITSCHLAND WINT VAN AUSTRALIË (4—1). Zuid-Afrika geklopt. Duitschland heeft in de derde ronde van het Davis Cup-tournooi met 41 van Australië gewonnen, doordat, nadat de stand gisteren 21 voor Duitschland was, von Cramm heden na zwaren strijd in vijf sets met 63, 46, 63, 46, 62 van Mac Grath won. terwijl Henkei tegen veler verwachting in. met 26, 63, 97, 46, 64 over Crawford zegevier de. Door deze overwinning komt Duitschland nu in de finale tegen Tsjecho Slowakije. De Tsjechen n.1. wonnen te Praag met 30 van Zuid-Afrika. (Zaterdag en Zondag). De Davis-Cup match tusschen Tsjecho- Slowakge en Zuid-Afrika is door de Tsjechen met 50 gewonnen. Nadat zij Zondag reeds door een 30 voorsprong in den eindstrgd der Europeesche zöne hadden geplaatst, won nen zij gisteren de beide laatste enkelspelen. De eindstrgd tegen Duitschland is thans definitief vastgesteld op 12, 13 en 14 Juli as. te Praag. POSTDUIVEN VEREEN, „HET NOORDEN", Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar zevende buitenlandsche wedvlucht vanaf Chateauroux, afstand 735 km. In concours 112 vogels. Ten 7 uur gelost met sterken Zui denwind, bereikte de eerste duif haar hok ten 3 u. 40 m. 18 s., de laatste prijswinnende ten 4 u. 6 m. 32 s. Dit concours verliep vlot. Een vermelding verdienen de vogels van den heer A. de Wolf. Van de 13 mededingers konden er 8 geklasseerd worden, voorwaar een schitterende prestatief De prijzen werden behaald door de heeren: J. Bosman 1 en 18; Landman 2; A. de Wolf 3, 3, 8, 10. 11, 13, 14 en 19; Bontes 4 en 5; Buis 7; Schotting 9 en 16; J. v. Doorn 12; P. Dirks 15; Manshanden 17; ten Kate 20. Het kampioenschap 600 km werd gewon nen door den heer P. Dirks met 294 punten. Geluk gewenscht! Stand tot 600 km: J. Bosman 273, P. Bontes 273; Schotting 257, S. de Wolf 214 punten, de rest beneden 200. Dinsdag 25 Juni van 68 u. inkorven voor Limoges voor de gecombineerde vlucht met onze zustervereeniging „Victoria". KON. MARINE JACHTCLUB. Periodieke Zeilwedstrijd No. 5 op Vrijdag 21 Juni. Waarschuwingsschot (halfstok hijschen vlag Z) 8ul5. Modelsloepen B I en B II. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8u40 Af vaartschotstrijken vlag Z 8u45 Fantasiesloepen en jachten, Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8u55 Af vaartschot: strijken vlag Z 9u Uitstel van een uur van alle klasse Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Baaninrichting tegen zon Roode vlag. Baaninrichting met zon Witte vlag. Lijn van afv art en aankomst is: vlet of inschietbal, Wierhoofd. HENGELSPORTVEREENIGING DEN HELDER. Begunstigd door mooi weder vertrokken de leden der Hengelsportvereeniging Zaterdag middag 3 uur in autobussen naar den Midden- vliet, gem. Anna Paulowna. Er waren 45 deelnemers, en voor het vertrek van het Ko ningsplein was het reeds een gezelige drukte en heersche een aangename stemming onder de deelnemers. Om ruim 3.30 was men ter plaatse en werd met het concours aangevan gen. Er werd gevischt op baars met één haak en met wormen en telkenmale in een periode van een half uur. Ten 6.45 werd het eind signaal gegeven en waren er in totaal 46 baarzen veschalkt, waarvan de grootste 29 Cm bedroeg. Voor dezen wedstrijd was van de zijde van het publiek nogal belangstelling, dank zij het gunstige weder. Pl.m. 7 uur was men weder in Den Helder terug en werden de prijzen met een toepasselijk woord door den voorzitter aan de prijswinnaars uitgereikt. Het bestuur maakt tevens melding van het feit, dat de animo in onze gemeente voor de hengelsport gestadig toeneemt en het leden tal doet stijgen. Aanmelding als lid kan da gelijks geschieden bij het bestuur of een der leden. HET NIEUWE TRAININGSLOKAAL VAN „SPORT NA ARBEID". Zooals velen alreeds bekend zal zijn, ver schuilt zich achter den naam „Sport na Arbeid" een plaatselijke vereeniging, welke zich beyvert, ook in onze gemeente de boks- sport op te voeren. Deze vereeniging 4s een nog zéér jeugdige en niemand zal verwachten, dat het haar den eersten tijd naar den vleeze gegaan is. In tegendeel ook zij had te kampen met de bekende kinderziekten en meermalen zag het er naar uit, dat het leelijk mis zou loopen. Maar zie: dan waren daar steeds weer de enkele heeren, die vanaf den beginne den kern van „Sport na Arbeid" gevormd heb ben en permanent getracht hebben het hoofd boven water te houden. En die daar tot op heden wonderwel in geslaagd zijn. En zoo kunnen bestuur en leden zich ge lukkig prijzen, thans over een keurige loka liteit te beschikken, die gelegen is in het perceel Molenstraat 129. Dit is de oude Luthersche kerk, waarvan men den koepel in gebruik genomen heeft. Gisterenavond waren wy in de gelegen heid even een kijkje aldaar te nemen en een praatje te maken met den even energieken als enthousiasten peimingmeester, den heer Weissenbom. Hij vertelde van de wel heel zware eerste periode, toen men nog sukkelde met het vin den van een goede oefenlokaliteit en van de andere moeilijkheden, die legio waren. Doch thans heeft men beslag op deze zaal weten te leggen en men had bezwaarlijk een gunsti ger kunnen vinden. Donderdagavonds zullen hier de trainingen plaats hebben en voor den eersten wedstrijd, welke op a.s. Donder dag is vastgesteld, was men reeds druk doende, alles in gereedheid te brengen. De model-ring, geheel volgens de eischen des tijds gemonteerd, was reeds opgesteld en voorzien van de voorgeschreven rust-kussens in de hoeken. Eveneens ontdekten we den tra- ditioneelen zandzak en punchingball, op welke apparaten de toekomstige Baer's en Demp- sey's hun krachten zullen kunnen uitoefenen. De zaal heeft een geheel vrijen ingang, wat voor de leden natuurlijk zeer prettig is. Beneden bevinden zich de kleedkamers. Het ideaal van „Sport na Arbeid" is de aansluiting bij den Nederlandschen Boksbond, doch zijn wij wel ingelicht, dan is dit nog een kwestie van zeer korten tgd. Vermelden wg tenslotte nog eens, dat Don derdag de eerste uitvoering zal worden gege ven, te kwart over acht, en dat uitgekomen wordt met niet minder dan 9 partgen. Scheidsrechter is de heer Salvisberger en trainer de heer G. Filmer. D. O. K.-NIEUWS. J.1. Zondag 16 Juni konden de trainings- ritten van D.O.K. niet doorgaan wegens de ongunstige weersgesteldheid. A.s. Zondag 23 Juni rijden eenigen van onze renners op de nieuwe Wieriftger wielerbaan. D.O.K. hoopt dat haar renners deze kans zullen benutten. Zondag starten op de baan o.a. T. Buschman en A. Willems in de 60 K.M. koppelrace. Verder onze Heldersche renners Jac. Snijder, C. Hollander, J. Tiche laar, C. Dienaar, Jac. Wittebol en anderen. De plaatselijke wielerbaan is in een dus danig stadium gekomen, dat de races een aanvang kunnen nemen. Zondag 23 Juni a.s. zal de baan officieel geopend worden (2 uur). Dat de baan dien dag bezoekers zal trekken ligt buiten allen twijfel. Thans reeds zijn vele plaatsen besproken van hier en elders. Wat er alzoo op het programma komt: het zou te veel zijn alles nauwkeurig te omschrij ven. Laten wij ons beperken tot het onder- stanade. Er zal „.a. een 60 km koppelrace worden gehouden, waaraan door vele bekende rijders zal worden deelgenomen. Wij noemen slechts: Schöndermack, Den Haag; Merjn- ders, Den Haag; Meulenkamp van Leeuwar den: Kaminga van Franeker; Kuiper van Ju- lianadorp; Renaud van Oudkarspel; Van Vliet van Amsterdam; Weitsbrug van Har- lingen; Van der Ruit van Amsterdam; Lan- gedijk van Oudkarspel; Busman van Den Hel der; Willemse van Schagen, etc., etc. In de afgeloopen week is door verschillende racers uit den omtrek reeds getraind en het schijnt dat deze nog zoo jonge sport zich in een buitengewone belangstelling mag verheu gen. Enken avond waren er vele kijklustigen op de baan. Zondag j.1. (16 Juni) werden de eerste offi cieele trainingsritten gereden. Ondanks het nukkige weer waren bijna zeven honderd toe schouwers aanwezig. Vooral uit Den Helder kwamen velé sportliefhebbers hun DÖK-favo- rieten toejuichen. Er werd o.a. een afval-race van 30 ronden gehouden. Winnaar D. Klink (Wieringen). Ook in de achtervolgings-race was Klink no. één. Opvallend snel waren de Heldersche rijders Busman en Snijders (DOK) en wij twijfelen niet of deze heeren zullen zich in de toekomst sterker onderscheiden, naarmate zij meer vertrouwd worden met de baan. Wat de baan zelf betreft, deze is in uitste kende conditie. De lengte is 200 m bij een breedte van 5.5 m. Er wordt in licentie der N.W.U. gereden. De baan is aan een strenge keuring door de N.W.U. onderwor pen. En niet alleen goedgekeurd, doch tevens is de opmerking gemaakt, dat men nog nim mer zoo'n mooie gladde betonbaan had aan schouwd. Overal hebben de ontwerpers en uitvoerders rekening mede gehouden. Er zijn zeer gerieflijke rennerskwartieren onder de tribunes (met waschbakken en stroomend wa ter). Een aparte kamer voor den arts, welke bij iederen wedstrijd aanwezig is. Dan voor de pers een aparte box met schrijftafel. Kortom alles is O.K. Voor a.s. Zon. ag dus „den grooten openings dag" zijn reeds vele prijzen beschikbaar ge steld. Medailles door de Wielerclub „W.Fr." van Schagen en van den heer D. Klos Pzn. (Schagen)twee oekers door de redactie W. Courant en respect, door den heer Rumpli; een taart door de „Koornschoof" en bloemen yan verschillende santen. Overeenkomsten zijn getroffen met de autobus-ondernemers, welke dienst hebben op Ben Heldelr, Schagen, Medetrtblik, Enkhuizen en Friesland, zoodat gelegenheid aanwezig is om op tijd op Wieringen te zyn. Naar wij nader vernemen zullen van Den Helder een zestal rijders uitkomen. Gezien de successen van DOK op de hometrain-wed- strijden in den afgeloopen winter zullen zeer zeker vele Helderschen hun sport-prestaties willen aanschouwen. ATHLETIEKDAG VAN PSV. De athletiekdag van PSV (Eindhoven kan zeer geslaagd worden genoemd. De deelname was bijzonder groot, zoo ook de publieke be langstelling. Een bijzondere prestatie was de speerworp van v. d. Poll, die met 59.25 het record zeer dicht benaderde. Een ander licht punt was het kogelslingeren door Houtzager, die boven de 40 m. kwam, welke afstand bui ten Kamerbeek nog door niemand in Neder land bereikt is. De Zweedsche estafette werd na fraaien strijd gewonnen door A.A.C. EEN NIEUW DAMESRECORD. Tijdens de dames-athletiekwedstrijden uit geschreven door ADA (A'dam), is deze ver eeniging erin geslaagd beslag te leggen op de Prinses Juliana-beker. Tegelijkertijd slaagde mej. Doorgeest er in het Ned. record te ver beteren (van 12.2 tot 12.1 seconde). ADA ten slotte vestigde in de relais-race een nieuw record in 1 m. 6.5 sec. (oud-record 1 m. 8.4 s.) ADA won het tournooi met 77 punten, terwijl de „A.V. A'dam 2e w.erd met 42 punten. Mej. Doorgeest won ook het kogelstooten en werd 2e bij het verspringen. GOEDE PRESTATIES VAN NEDERLAND SCHE ATHLETEN TE PARIJS. Niet meer dan 3000 toeschouwers waren aanwezig in het Olympisch Stadion (Parijs) bij het internationaal Athletiekfestijn. Van onze vertegenwoordigers werd Osen- darp telkens 3e in de 100 en 200 m. sprint.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7