de Alp. Coöperatie Stadsnieuws EEN BRON VAN GEZONDHEID GEMENGD NIEUWS De raadsverkiezingen van morgen. Visscherij. voor fijne Kieeding naar maat Afdeeling Kleeding en Heerenmodes Koningstraat 102 Telt. 60 Vraagt uitgebreide staalcollecte ter inzage I Als Moeder Geervliet er met haar getrouwen op uit trekt Is LIGA Kindervoeding voor Uw kleuters. EEN ZEGEN VOOR UW KIND Burgerlijke Stand wan Den Helder Ernstig ongeluk op de Korte Kade te Rotterdam. Gooi ze! Diefstal tot klaarheid gebracht. TWEEDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag is Juni Woensdag 19 21.53 uur 21.53 uur Rijverkeer tusschen Spoorstraat en Koningdwarsstraat afgesloten. Oro^8 uur den uitslag gepubliceerd? Evenals dat bij vroegere gelegenheden ge schiedde, zullen wij ook morgen wederom op onze groote publicatiCborden geleidelijk, en naar 'gelang van het binnenkomen, de uit slagen der verschillende bureaux vermelden. Ditmaal zal dat uitvoeriger geschieden dan by vorige gelegenheden. Zoóals men weet, worden de stembureaux cm 5 uur gesloten. Eij medewerking van de voorzitters en leden-1 van de velschillende' stembureaux ho pen wij ern ongeveer '7 uur het' totaal aantal cp iedere partij uitgebrachte stemmen gepu bliceerd te hebben Het aantal op iederen can- didaat uitgebrachte stemmen zal dan later cp ons-bord bekend gemaakt worden. Wij vei-wachten de samenstelling van den nieuwen raad reeds, om pl m 8 uur bekend te hunnen maken., .De officieele cijfer» velgen Hater, op-den avond. Dit een bekendmaking van den Commissaris' van JPolitie jp |1U. namnjei; blght, .<lat van 6 uur n.m tot 12 uur .'s-nachts het totale rij verkeer m het gedeelte. Koningstraat tus- sehen Spoorstraat en Koningdwarsstraat zal worden stopgezet Ook hét" aan 'de hand mede voeren van rijwielen in dat gedeelte ie piet toegelaten. In verband hiermede en daar het te verwachten' is, dat er voor deze verkieJ zingen groote belangstelling zal zijn, hebben wij onze auto-garage, Stationsdwarsstraat, (achter de drukkerij), gratis voor het opber gen van rijwielen beschikbaar gesteld Onzer zijds zal ter bewaking voortdurend iemand' aanwezig zijn. de; verdeeung ber zetels bsj be VERKIEZINGEN De wijziging in de Kieswet, waarbij een an der» procedure vooi de berekening dei ge middelden wordt gevolgd, is niet, zooals vyij Zaterdag vermeldden, 5 Mei 1935 tot stand gekomen, maai' 5 Mei' 19S3. SECRETARIE GESLOTEN, In verband' met de verkiezingen 3S de se cretarie morgen gesloten. Wel zijn' open de bureaux Burgerlijke Stand. Eevolhing en Ver kiezingen. Willen belanghebbenden hiermede rekening koude»? >..i ABRES AAN BEN GEMEENTERAAD, Door de heeren W, Biersteker en F, Feen- stia Kuiper (Gem. belang) werd het volgend adres aan den Raad der gemeente gezonden. De ondeigeteekenden, leden van den Ge meenteraad, hebben de eer voor te stellen, dat «Ie Raad besluite cm aan Ged. St. van Noord Holland, te adviseeren: a. om de wethouderssalarissen, met ingang van 3 September 1935, te bepalen op 2000.- per jaar, (thans bedragende j 2500en voorts te bepalen dat, voor pensioen van we duwen en weezen, zoowel als voor eigen pen-' sloen zal moeten worden gestor t 10 van kun bezoldiging. b. om het presentiegeld voor de raadsle den terug te brengen van 5.tot 2.50 per zitting, daarbij als nieuwe bepaling vast te stellen, dat aan hen, die door verzuim loon derven, bovehdien een Vergoeding 'daarvoor kan worden gegeven, tot éen maximum van J 5.- per dag. Ter toelichting willen ondergeteekendéri er op wijzen, dat de VérfnindëHng wordt gewet tigd door de tegenwoordige omstandigheden. Boveridiéri ié thans versCheneb het rapport Van de salariscommissie en is het logisch, dat' ook riürëkening wordt gehouden 'met'veran dering der' Wethouderssa'iaiissen en prènsehtie- gelden. Den Helder, 17 Juni i 935. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Door het raadslid Schoeffelenberger zijn d.d. 17 dezer de navolgende vragen aan Bi en W. gericht: Aan Burgemeester en Wethouders van Den Helder. .Geacht College. Ie. Is het uw College bekend, dat heden aan de gasverbruikêrs onzer Gemeente, twee kwi tanties tegelijk aangeboden worden en wel Over de maand April en Mei? 2e. Zoo ja! van wien gaat deze maatregel dan uit? 3e. Zit de gemeente zoo slecht hij kas, dat zjj daarvoor zelfs de minst-draagkrachtigen aan spreekt 4e. Begrijpen B. en W. of hjj (zij) van wien deze maatregel uitgaat, zelfs ln dezen tijd .nog niet, dat door een dergelijke maatregel, het gros dei' gasverbruikers, zwaar gedupeerd wordt 5e. Willen B. en W. direct orders uitvaardi gen, dat zulks nimmer meer kan voorkomen? 't Welk doende, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder 17 Juni 1935. NATIONAAL HERSTEL EN GEMEENTEBELANG. De heer Biersteker verzoekt ons mede te dcelen, dat hij, naar aanleiding van een strooi biljet van de afd. Den Helder van „Nationaal Herstel", waarin beschuldigingen worden ge uit aan zijn adres over een minderwaardige houding bjj de onderhandelingen tusschen Na tionaal Herstel en Gemeentebelang, heeft voor gesteld een eereraad te benoemen, waarin de fccuding van hemzoowei als van den heei Uithol beoordeeld zal worden. Verrichten van huiselijke diensten in loondienst door kinderen beneden 14 jaar of nog leerplichtig. Door een wijziging der Arbeidswet is kinder arbeid thans, behalve in fabrieken, werkplaat sen, winkels, enz., ook verboden voor het in loondienst verrichten van huiselijke diensten. Deze kinderen mogen dus ten behoeve van een huishouding geen boodschappen doen, nóch arbeid verrichten als dienstbode, kindermeisje, enz. Hoewei jongens beneden 14 jaai of nog leerplichtig practisch niet in aanmerking komen voor dergelijke werkzaamheden, geldt het verbod ook voor hen. Het verrichten van huiselijke werkzaam heden in en ten behoeve van het gezin, waarin het kind. wordt opgevoed, blgft toegestaan. Volgens berichten, zoowel uit de Wadden zee als uit de Z.-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen is de vangst van ansjovis gering. Mocht men, eenige dagen terug, nog de hoop koesteren, dat hét met de teelt, wat de vang sten betreft, nog wel zou los loopen, thans begint men algemeen daaraan te twijfelen. Toch meenen we alle hoop nog niet te moe ten; laten varen. Het weer tóch is inderdaad van dien aard geweest, dat de ansjovis niet veel aandrang gevoelde om het ondiepere wa ter op te zoeken. Maar als er wat constante warmte doorbreekt zou het nog wel kunnen zijn, dat er wat doorbraak van ansjovis kan komen. Volgens :mededeeling van de Coöp. Ansjovis- verkoop Ver. te Amsterdam wordt er geschat dat er tot 13 Juni circa 6000 ankers boven water zouden zijn gebracht, terwijl de make laar K. H. Veldhuyzen deze hoeveelheid' schat- op ruim 5000 ankers. Dat loopt dus nogal uiteen en hieruit kan men zien bie zelfs in vakkringen geen goed overzicht is. Zocdra dé vangst mindert, stijgt; zij het dan ook weinig,- de prijs: Zooals bekend laat het Waddenzee Vis- scherijreglemeht het ansjovisvisschen toe tot 1 Juli, maar deze datum kan' hoogstens met 6 weken worden verlengd. Deze ruimere openstelling is meerdere malen toegepast, zij het dan misschien voor minder dan 6 weken. We stellen ons dus voor, dat,'indien in het laatst van Juni blijkt, dat er wat meer vangst Van ansjovis komt, de overheid dadelijk be reid zal zijn dezen datum van sluiting te ver schuiven, indien althans het toegestane kwantum van 15000 ankers dan nóg niet zal zijn bereikt. Nemén we de hoogste vangstschattihg dan zouden er nog 9000 ankers boven'water kun nen wórden gebracht en dat is altijd nog een behoorlijk kwantum. Eerekend toch Wórdt voor een anker aan versche 'visch nóodig te hebben 50 kilo ansjo vis, zoodat er dus nog 450.000 K G. zou kun nen worden verwerkt. Laten we een prijsge- middelde nemen van'10 cent per K.G., dan zou dat dus nog beteékenen éen bedrag van 45.000, welk bedrag nóg niét te versmaden zou zijn.' AANBESTEDING. Door den architect J. J. van der Leek te Dei) Helder werd Zaterdag aldaar aanbesteed in fiet Kegelhuis alhier: het houwen van een woonhuis aan den Strooweg te Den Helder. Hiervoor was ingeschreven als volgt: Minne- boe Walboom, 2146; R. Noppert 2267; A. Smit 2411; W. F. Labout 2480; L. Plaatsman 2486; Modder Couperus 2487 A. de Kloe 2514; C. Th. Kwak 2520; A. Bolt j 2560; E. J. van Voorst 2575; H. Doorn 2585; K. Venema 2595; C. Goès J 2625; J. Steeman 2645; Gebr. Veter, Scha- gerbrug 2680; Reyers Vlaming 2684; W. A. Ran 2710; W. J, Braggaar 2864; Gebr, Klerk 2875; B. P. Zeeman, Behagen 2930; A. J. Donkersloot 3148, NIEUWE KAPPERSZAKEN Op den Polderweg no. 14 heeft de heer B. Veldhuizen een kapperszaak geopend; van een uitgewoond woonhuis heeft hij een aar dig modern atelier gemaakt, met toepassing van de nieuwste toiletinrichtingen voor shampo e.d. De heer Veldhuizen is geen on bekende bij de .heeren, hij is veie jaren be diende geweest, eerst bij den heer Schone- veld, Zuidstraat, de laatste jaren bij de firma v. d. Made, Koningstraat en is een goed vak man. Hij heeft o.a. een vakcursus voor kap persbedienden geleid. De bedoeling is in het naastgelegen perceel nog een parfumeriezaak te openen. Onze lezers zullen ongetwijfeld reeds kennis genomen hebben'van de advertentie,'voórko- meride in ons blad van Zaterdag j.1., waarin de aankondiging van bovengenoemde restau ratie opgenomen was. Door een abuis stond evenwel in deze advertentie, dat de zaak ge vestigd was Keizersgracht 8. Dit moet na tuurlijk zijn: Westgracht 82. Vanmorgen hebben wjj nog even een kijkje aldaar genomen en het is de moeite waard te zien, hoe men van de beide salonnetjes een tweetal keurige appartementen gemaakt heeft. De wandbekleeding bestaat geheel uit tri plex, vaste spiegels werden aangebracht en vitrines met hun even kieurigen en geurigen inhoud nooden de adspirant-koopers tot even- tueele aanschaffing. Ook de étalage is in een niéuw toilet ge stoken en zorgt voor de uiterlijke- restauratie. Dat de heer Bakker een speciaal adres is voor het repareeren van alle voorkomende mankementen aan poppen, wist U natuui - ljjk al! Vermeiden wij tenslotte nog, dat de doel treffende verlichting aangebracht werd door de fa. Scheltis en de fa. Hubbeling het schil derwerk verrichtte. Wij kiezen!!!! SOC. DEM. ARB. PARTIJ, Verkiezingsvergadering. Door de afdeeling der SDAP werd gisteren avond in Casino een openbare vergadering belegd naar aanleiding van de a s. gemeente raadsverkiezingen, waarbij als spr. optrad de heer P. S. v. d. Vaart wethouder de2er ge meente. De zangvereeniging ..Kunst aan 't Volk" onder leiding van den heer C. W. Rusting, verleende daarbij hare medewerking, en open de met een tweetal zangnummers. Naar de Voorzitter, de heer Schmidt, mede deelde, was de bedoeling, dat men gaarne met de kiezers eens de gemeenteraadspolitiek wilde behandelen, en spr. verzocht dan ook eventu- eele debaters er rekening mede te willen hou den, dat niet de landspolitiek, maar uitsluitend de gemeentelijke ter sprake zal komen. De heer van der Va ar t wees er in dit verhand op, dat zijn taak zeer beperkt wordt doordat een belangrijk deel van den avond zal worden gereserveerd voor debat. In groote lij nen kan spr. dus slechts algemeene onderwer pen behandelen. Ook de gemeente ondervindt in sterke mate den druk der omstandigheden, en ook het aller beste gemeentebestuur kan tegenwoordig; slechts met de grootste moeite de eindjes aan elkaar knoopen. We hebben het voorrecht gehad tot 1934 Den Helder onbezorgd te kunnen regeeren. In Ï934 echter bleek dat het geraamde bedrag voor werkloosheids ondersteuning aanmerke- kelijk moest worden verhoogd. Wij moesten dan ook in 1934 komen met verzwaring van lasten der burgerij, en de soc. dem. deden daaraan mee, omdat wij van meening waren, dat cók de wat beter gesitueerden daaraan moesten bijdragen. Opnieuw is door onze te genstanders in dat jaar aangedrongen op rijkssteunregeling, maar de meerderheid van den Raad, waaronder ook de S.D., wenschte dat; niet. Als wij die regeling toen hadden aanvaard, zou er slechts een kleine groep werkloozen onder vallen en het finantieeJ.e vooirdeel was niet zeer belangrijk geweest. Het; resultaat van ons verzet was dat men 'onsj onze houding ernstig kwalijk nam en ons zelfs beschuldigde van roekeloosheid ten aan- zierf van de financieën. Het verheugt ons nochtans, dat wij voor 1934 (en ook voor 1933) een sluitende be grooting wisten te houden. Voor 1933 zijn ons ernstige verwijten gemaakt betreffende de overschrijding van den post van steun. Zui ver formalistisch gesproken was dit misschien juist, maar wij mochten al die werkloozen niet aan formaliteit opofferen, zegt spr. Voor 1935 waren de omstandigheden voor een sluitende begrooting moeilijk; onder den druk der tijdsomstandigheden heeft rijksre- geering de financieële verhouding tusschen rijk en gemeente verlaagd. En in de toekomst zal dat nog sterker het geval zijn. In lö;)4 bedroeg het bedrag der uitkeering. 650.000.uit het gemeentefonds. Straks wordt zij teruggebracht tot slechts ruim 200.000. De regeering heeft dit weliswaar over 10 jaar verdeeld, maar dit beteekent dat jaarlijks een begrooting moet opgezet wor den van 40.000 lager ieder jaar Daarnaast heeft het Rijk op 80% uit de directe belastin gen beslaggelegd ten bate van het werkloozen- suDsidii-fonds. Alles tezamen ontvangen wij thans ruim 160.000.minder uit de belastingen, die wij even goed blijven innen. De gemeenteraad moest dus, rekening hou dende met deze verminderingen tot een slui tende begrooting komen; opnieuw moest wor den overwogen of het niet beter was de rijks steunregeling te aanvaarden en hiertoe werd tenslotte besloten. Ie. omdat de regeiing nu verbeterd was voor de werkloozen, 2e. omdat het niet wenschelijk was de rijksuitkeering van ruim 160.000 in gevaar te brengen. Spr. wijst er op, dat bi) de andere groepen in den Raad niet uitsluitend commercieele overwegingen maar óók het maatschappelijk inzicht een rol speelt en dat men hoopt op deze wijze bij te dragen tot een lager levens heil te komen. En juist om verruiming van werk te verkrijgen, hebben wij in 1933 voor stellen gedaan, onder normale arbeidsvoor waarden is het werk gemaakt, maar wij kon den er de werkloosheid niet mee bestrijden, slechts kon een rouleersysteem worden inge voerd. Spr. wijst er op, dat deze uitbreidings werken alleen slechts de kapitaallasten ver- hoogen. Behalve aan de wenclccslcid kwamen deze, werken ook ten goede aan de bouwnijverheid. En spr. wijst op de gevolgen als de overheid hier niet regelend en ordenend ware opgetre den. Dit aan het adres van hen die ons ten deze royaliteit verwijten. Het is dit Gem. Grondbedrijf, dat thans zoo becritiseerd wordt. Wij zijn ook te roekeloos met de finantiën en bejnoeien ons uitsluitend met; één groep inwoners. Onze ervaring is, dati het belang van onze stad en dus van de lnwóners het best is toevertrouwd aan een stadsbestuur „met een rooden draad". Mede dool onze stuwkracht is veel ten goede ver beterd en is de stad bewoonbaarder geworden. Als wij vragen om betere of andere voor stellen dan de onze, blijkt praktisch, dat men daar geen kans toe ziet. Salarisverlagingen! Ja maar wij gelooven niet in de goede wer king daarvan. Voor de toekomst zijn geen optimistische perspectieven te geven. De toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Maar juist daarom vra gen wij onze kiezers en kiezeressen om met ernst hun stem uit te brengen. Er zijn niet minder dan 5 politieke groepen bijgekomen. Spr. behandelt in 't kort deze groepen en waarschuwt ertegen. Er is daar gestreefd naar een eenheidsfront alleen om aan de scc.-dem. haar kracht te ontnemen. Van de gelegenheid tot debat had slechts één der aanwezigen gebruik gemaakt, het geen den Voorzitter aanleiding gaf te con- stateeren, dat de „uitdaging" in de adver tentie geen resultaat had en dat deze men sehen liever met pamfletjes en strooibiljet ten werken. De heer Kor ver (comm.) plaatste de po litiek van de communisten tegenover die van de soc.-dem. Hij wees er op, dat het er voor de arbeidersklasse niet op aankomt een be paalde politiek in den gemeenteraad voor te staan, doch dat het communisme een klasse opvatting is. De economische belangen be palen de politiek. Uitvoerig ging hij daarop in. De communisten hebben ook hier ter stede een eenheidsfront aangeboden aan de soc.- dem. Wij zouden dan niet met een eigen lijst uitkomen. Er is echter geen antwoord geko men. Eenheid van actie is noodig in den strijd tegen het kapitalisme, ondanks de ver schillen in taktiek, die ons scheiden. De Fransche arbeidersklasse is erin geslaagd door eenheid tot samenwerking te komen. En hun actie heeft succes gehad. De heer Van der Vaart ging in tweede instantie nader op het gesprokene in. Van een eenheidsfront is geen sprake voor ons en in Frankrijk zal dit eenheidsfront ook wel onder sterk drang van Moskou zijn ge schied. De door de communisten gestelde voorwaarden voor die eenheid rafelt spr. uit een. Spr. wijst er op. dat op het gebied van sociale voorzieningen en ook onderwjjs niets is afgebroken of verslechterd. En spr. be treurt het, dat er arbeiders worden gevonden, die in dezen tijd de soc.-dem. tusschen de beenen loopen en onzen strijd trachten te ondermijnen. (Vij kunnen niet volstaan met ons klassen- «trijdsbelang alleen als wij mede verantwoor delijkheid aanvoelen, hetzij als raadslid of als lid: van het College van B. eri W. Wij moeten dan ook van de andere inzichten kennis- dragen. En bij de waardeering van hun voor stellen houden wij daar dan ook rekening mee. Tenslotte wijst spr. erop, dat ook de soc - dem. naast den parlementairen, ook den eco- nomischen strijd voeren. Alleen de commu nisten zijn onmachtig voor een strijd. Spr. behandelt nog nader de vérschillendè gróepen, die candidaten gesteld hebben voor den Raad. Hun bedoeling is aan de soc.-dem. eei) geduchten slag toe te brengen. Men zegt thdns: de vrijz.-dem. en de r.-k. loopen achter desoc.-dèm. aan. Maar als wij straks ver zwakt uit den strijd komen, zal daar geen sprake meer van zijn. Spr wijst op de egoïstische belangenpolitiek van de 3 eenheidzoekende partijen Nationaal Herstel, Gemeentebelang en Tiessen. Deze gróepen, die zich thans zoo interesseeren voor I Janmaat, hebben vroeger niets voor hen ge daan. Het marinepersoneel heeft maai' één keus: te «temmen op de soc.-dem., die het uit den poe) vaii 'ellende heeft gehaaid. Men kan nu wel schoone leuzen aanheffen in een krantje, maar de praktijk leert anders. Achtéreenvolgens behandelt spr.' de partijen Gemeentebelang, Oppositiepartij, die vooral CP de soc-dem. scheldt, den heer Tièssen, feitelijk een der meest reactionaire raadé- ledfen, 4 jaar geleden door den heer Schoeffe lenberger in den Raad gebracht, notabene! Spr wijst op de dwaze houding van dezen heer in den jopgsten Raad (de B -steun). De Bond tegen den zwaren Belastingdruk bestrgdt luxe-uitgaven, en bespreekt de moei lijkheid van het leenen. Natuurlijk wórden de kapitaallasten hooger, maar dit zijn alle pre- duètieve uitgaven, waarvan rente en aflos sing uit het bedrijf worden vergoed. Men l.icljit de burgerij onvolledig in, en bovendien blijÉven wij ver onder andere gemeenten. Leeningen bij kleine instellingen. Dat is inderdaad waar, maar niet door onze finan- tieple positie, maar omdat in de jaren achter ons de stad in een positie van armoede ver keerde en er een sfeer geschapen was, die ons in jeen isolement dreef. Het is juist de ver dienste van het Gemeentebestuur, dat hierin verbetering is gekomen. En wij kregen wel eerjs den indruk dat onze invloed op het stadsbestuur mede oorzaak was van deze Stemming. De heer Tiessen begrijpt dft blijk baar -niet en meent, dat het het wanbeleid van ons is. Nog verschillende andere zaken behandelt spr om tenslotte met een vurige opwekking te, eindigen. Van de buurtvereenlglng, die groeide van 42 tot 263 leden van een ronde-tafel-cönferentie en een afscheid om 6 u. 'smorgens... „Nu stuift en stinkt 't in de stad, „Nu gaan we uit kampeeren, „Nu fietsen we naar 't zonnebad, „Daar gaan we transpireeren." In dezen geest ongeveer was het, dat Dorus Clingebps in de Groene een dezer dagen de zoele(??) periode des jaars mét lyrische strofen verheerlijkte. En het wonder wel deed! Nietwaar, dit zijn weer de maan den van de liters ranja en ontelbare ijssies, van de schoolreisjes, de tijden om je te laten Wuinstoven aan het strand en van de ver vel lingen Doch als kenmerk nummer één is daar iets, dat in onze goede stad zijn weerga nog niet gevonden heeft: dat is hét schoone instituut der uitstapjes, welke georganiseerd worden onder het patronaat van „juffrouw Geervliet" (beter nog bekend als „moeder Geervliet"), die iii deze tijden met haar buurtgenooten haar even verre, als schoone contreien pleegt te gaan. Ja, die juffrouw Geervliet: dat is nu wel 'iemand van een even bijzondere geestelijke als lichamelijke constitutie: met zooveel goede en humane eigenschappen in zich vereenigd, dat men er als gewoon-doorsnee-mensch waarlijk paf van staat, al was het alleen maar om het feit DAT er zulke menschen op dit zelf zuchtige planeetje nog voorkomen...... Zooals bekend, is zij de geestelijke moeder van een soort vereeniging, bestaande uit lou ter buurtgenooten, welke den omtrek Nieuw- straatVischmarkt bevolken; deze buurtver eenlglng stelt haarzelver leden zoo af en toe in de gelegenheid, iets meer van de schoon heid der wereld te zien, dan de schoorsteen op het dak van je overbuur en de half-zuivere takshond van je nicht. Onder auspiciën van deze juffrouw Geervliet, zou je kunnen zeg gen, ontwaakte het prioriteitsbesef van haar sexe-genooten, wier oogen plotseling geopend werden voor de voordeelen der emancipa tie, die .ook iets gingen eischen van de be kende „rechten-van-den-mensch". En ik verzeker U, dat zij DAAR in ge slaagd zijn Wil men cijfers: hier zijn ze: plus minus 12 jaar geleden, dus in de grijze oudheid, werd het initiatief genomen met een 42 leden; van daag aan den dag zijn er263. Ik vraag U! En omdat het heden weer zoo'n bijzondere dag voor de buurtvereeniging is, zijn we gisteravond eens bij juffrouw Geervliet aan gewipt in het bekende huisje Jan in 't Véld- straat 81, en hebben de voorzitster-penning- meesteres-aecretaresse geïnterviewd. Nu, dat hebben wij wel eens vervelender meegemaakt: gezellig keuvelend waren we daar om de ronde tafel (symbool?) gezeten en hebben een babbeltje gemaakt met haar, die de wet ten der gastvrijheid en eenvoud op zulk een ongekende wijze weet na te komen. En ze vertelde hoe fijn ze het alles zelf vond, de hecle organisatie van het „Reisbureau", hoe ze wei eens een keertje om assistentie ge vraagd had, maar dat ze dan strijk en zet tén antwoord kreeg: nee juffrouw, doet U het zelf maar, dan gaat-ie goed. Waar ze al niet geweest waren: och Geef hun daarom de versterkende vol waardige LIGA Kin dervoeding. 2e vin den er de kracht en .energie in voor hun verdere leven. mensch, overal waar het de moeite waard is. Nijmegen, Alkmaar, Bergen en Schoorl, Val kenveen, Scheveningen, een paar maal naar „Flora" enz. enz. En vandaag toeren ze met een vrouw of dertig naar Valkenburg met de bus van Koningsbruggen, terwijl de volgende week een cruise van 90 naar Nijmegen op het program staat. Of het fijn is? Ik zeg U meneer, dat er hier maar al te veel menschen zijn, die nog nooit verder geweest zijn dan Huisduinen en waarschijnlijk ook nooit verder gekomen waren. Ziet U, daar gaat 't om! Én er worden oude herinneringen opge diept, daar in het knusse huiskamertje aan de Jan in 't Veldstraat óm de ronde tafel, herinneringen, die den verslaggever doen schateren van het lachen, zoo oubollig en zoo vroolijk zijn ze. Rangen en standen kent de vereeniging niet: de eene categorie betaalt éen stuiver in de week, een andere weer een dubbeltje en de Cresussen een kwartje. Nie mand is alzoo uitgesloten. En we zien de uitgebreide administratie met de hotels en de afstapjes onder weg, want juffrouw Geervliet gaat niet over één-nacht jjs. Geheimzinnig staan in de kamér opgesteld een aantal doozen: dit zijn evenzoovele bewij zen van spaarzaamheid: daarin zitten de goudgele bananen, de knappende jodekoeken, de glimmende „appelsinen" en de babbelaars. In Utrecht wordt men vóórts verwacht bij Heek, in Tilburg zal de inwendige mensch gerestaureerd wordenzoodat U om den drommel niet bezorgd behoeft te zijn over de lichamelijke gesteldheid van al deze huismoe ders...... Integendeel: eens in 't jaar is ie goed...... En steeds meer krijgen we het besef, dat. hier iemand is die in haar wondere eenvoud een prachtig doel nastreeft, zoo onbaatzuch tig en. z o o sympathiek, dat je er als gewoon menschenkind toch even stil van wordt. Want ik verzeker U lezer, dat die zelfde juffrouw Geervliet al heel wat zonneschijn gebracht heeft in harten, die maar al te vaak minder zonnig gestemd waren door de harde leer school, die men zoo „het leven" pleegt te noemen en wilt U een schooner doel? Doch er kwamen plichten, die bezit van onze gastvrouw namen en met de belofte 's morgens nog even een kijkje te komen nemen, zijn we vertrokken. En we waren er vanmorgen om zes uur. En daar stond-ie ai, de reiswagen, in de Jan in 't Veldstraat en men was reeds druk doende met het opbinden van de vlaggen. Op enkelen na was het gezelschap voltallig. Dat waren de langslapers, die het zoo vroeg niet hadden kunnen bolwerkenNu, dat was daar om den wagen een vroolijke boel. Vaders en kroost waren aanwezig om het gezelschap uitgeleide te doen, als gold het een wereld reis. De proviand werd naar binnen geheschén en menigeen benutte het machtig vroege uur om reeds wat zoets te eonsumeerenwaar mee ik maar wil zeggen hoe gezond sommige magen zijn Wat is het toch een pracht-mensch, zei een bejaard huisvader ons. Dat zit 'r nou in 't bloed hé. Daar is ze mee geboren. U mag me geloove of niet, maar dat doet ze nou al meer as 50 jaar. Most U meneer de Bruin over hoore vertellen vroeger. En hoofdschuddend staart onze zegsman naar den grond. In het knusse intérieur van den reiswagen is de stemming perfect. Men lacht.men praat. men eet. En onderwijl loopen in de nabije huizen wekkers af, en loenzen katten naar dat wondere schouwspel in den prillen och tendstond. Neemt U een apie mee, moedèèèr, vraagt een meiské van 7 jaar en de moeder belooft het. Juffrouw Geervliet zelf inspecteert onder wijl haar heêrseharen. Twee leden blijken er te ontbreken. Deze worden gehaald door gedienstige geesten en arriveeren even later, worden bejubeld en ontvangen met een termi nologie, die aan kernachtigheid niets te wen- schen overlaat. Dan. komt voor de laatste maal het zwarte boekje met de namen te voorschijn en het laatste appèl wordt gehouden. Allemaal present. Klaar chauffeur!!!! En dan zet de grijs-groene reiswagen zich in beweging en gaat er van door. Wij, die achterblijven, juichen dat het een lust is. Of ze nooit en te nimmer terug zullen komen en het een afscheid voor eeuwig is. En het laatste wat we zien, is de blije en montere glimlach van juffrouw Geervliet, die groeit in dit alles, wier leven dit is. En wéér zijn wij verbaasd, dat er nog zulke menschen zijn. UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billijk tarief KONIJN, Spoorstraat 98. Telel 339. van 1517 Juni 1935. BEVALLEN: G. M. GrolHaarhuis, d. J. Gerritsen—Swart, z. H. A. P. Lensvelt—Touw, z. H. C. G. VerelWaanders, d. OVERLEDENM. VarenhorstVaren- horst, 39 jaar. ONDERTROUWD: J. Vroegop en T. So- mers. Binnenland. Vrachtauto, waarin do chauffeur door slaap overmand was, tegen een lantaarnpaal en boom gebotst. Eén docde; twee gewonden. Een zeer ernstig auto-ongeluk, veroorzaakt doordat een chauffeur door slaap overmand werd, is Zaterdagmorgen in de vroegte ge beurd op de Korte Kade te Rotterdam. Een zwaar beladen vrachtauto reed eerst tegen een lantaarnpaal en daarna tegen een boom; de wagen werd vrijwel totaal vernield; een jongen van 14 jaar werd gedood, twee andere inzittenden van de cabine werden ernstig ge wond. De vrachtauto, bestuurd door den 23-jarigen chauffeur H Dikx, wonende te Utrecht, was Woensdagnacht uit Utrecht vertrokken met een lading van 350 kratten bananen, wegende 3500 kg, met bestemming naar Rotterdam. In de gesloten cabine van den wagen zaten behalve de chauffeur, nog' diens 17-jarige broer, C. Dikx, ook uit Utrecht, en de 14- jarige jongen J. Overbeek, eveneens te Utrecht woonachtig. De chauffeur raakte door slaap overmand, wat het gevolg had, dat de wagen een eindje de voestraat op reed. De chauffeur schrok wakker, wilde op het_ rem-pedaal drukken, maar drukte op het gas-pedaal, waardoor de vaart van den wagen nog gróoter werd en deze tegen een lantaarnpaal optornde. De lantaarnpaal brak af, daarna schoot de wa gen in volle vaart nog een eind door en bot-, ste tegen een boom, die ontworteld werd. De achterwielen van den wagen bleven ln het gat van den ontwortelden boom steken, de voorkant van den wagen werd door den val lenden boom getroffen. De wagen was bo vendien reeds zwaar beschadigd door de bot sing tegen den lantaarnpaal. De 350 kratten bananen waren daarenboven op de cabine ge stort, die totaal werd ingedrukt. Toen hulp opdaagde was de ruine dan ook buitengewoon groot. Het kostte veel moeite om de drie menschen uit de ingedrukte en totaal ver nielde cabine te bevrijden. Zwaar gewond werden zij door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht. Bij aan komst hier bleek de 14-jarige J. Overbeek aan de gevolgen van ernstig;e inwendige kneu zingen reeds te zijn overleden, De chauffeur H. Dikx, heeft een hersenschudding eri hoofd wonden opgeloopen, zijn broer, C, Dikx, kreeg zware inwendige kneuzingen; zijn toestand is zorgelijk. De zwaar beschadigde vrachtauto is door de politie, die een onderzoek naar dit ern stige verkeersongeval instelt, in beslag ge nomen. Een niet onvermakelijkehistorie speelde zich Zaterdag tijdens de aankomst van H.M. de Koningin te Amsterdam op den Dam af. Onder het publiek bevonden zich tvyee man nen, die als schipper gekleed waren. Een po litieman, die in de nabijheid stond, hoorde, dat een der mannen tot den ander zeide: gooi ze. Daar de agent bevreesd was, dat het tweetal kwaad in den zin had arresteerde hij beiden juist toen H.M. binnenreed. De mannen wer den op wapens gefouilleerd, doch er werd niets gevonden. Het bleken twee broers schippers t- zijn, die met hun binnenvaar tuigen te Amsterdam waren aangekomen. Zij verklaarden, dat zij naar den Dam waren gegaan omdat zij in langen tijd de Koningin niet hadden gezien. Van htm arrestaties begrepen zij niets, want, zoo verklaarden beiden, zij hadden nog wel hun pet afgenomen toen H. M. voor hij ging. Men vroeg hun, wat de woorden „gooi ze" dan beteekenden. De gebroeders zijn Friezen en de voornaam van een hunner is Gooitze. De een had zijn broer eenvoudig geroepen en dit was verstaan door den agent, wien dan ook niet het minste verwijt treft en die alles zins actief bleek geweest te zijn. Het tweetal is, nadat verontschuldigingen waren aangeboden, op vrije voeten gesteld. (Hdbl.) Bank z.jj een jaloerschen echtgenoot. Een bewoner van Rotterdam is getrouwd met een 17-jarig vrouwtje. Een tijdje geleden kreeg het vrouwtje genoeg van het huwe lijk en de echtelijke woning en knoopte zij vriendschapsbanden aan met een 23-jarigen electricien J. J. Na een paar dagen kreeg het vrouwtje berouw en keerde zij in de ech telijke woning terug. De echtgenoot ontving haar vriendelijk maar met het terugkrijgen van zijn wettige echtgenoote was hij toch nog niet geheei en al voldaan. Hij zon op wraak op den man die hem voor eenige dagen zijn vrouw afhandig had gemaakt. Toen schoot het hem te binnen, dat J. J. zich weieens aan rijwieldiefstal ijad schuldig gemaakt en hij herinnerde zich, dat deze een tijdje geleden aan een kennis van hem een dynamo en een rijwiellantaarn had verkocht, die mogelijk van diefstal afkomstig konden zijn. De op wraak beluste ging naai' de politie en vertelde hier een en ander. Vervolgens haalde hij zijn kennis, die de dynamo en de lantaarn had gekocht en kwam met hem naar het politiebureau. De kooper wees J. J. als verkooper aan, waarop de politie dezen ging halen. Bij het verhoor bekende J. J., dat de dy namo en de lantaarn afkomstig waren van een fiets, die hij in het begin van dit jaar gestolen had aan de Schiekade Oostzijde, bjj de wasscherij van de fa. Roos. Een aangifte van dezen diefstal is destijds bij de politie niet binnengekomen. J. J. is daarom in de gelegenheid gesteld in een cel uit te rusten van het liefdesavontuur, terwijl de politie inmiddels zoekt naar de eigenaar van de gestolen fiets. i Als de benadeelde eigenaar zich niet komt

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9