Buitenlandsch Overzicht. oetbal ie fde Kalmte bij Examens. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 63ste JAARGANG De Duitsche vlootbouw. De affaire Jakob. Het geschil tusschen Italië en Abessinië. China en Japan. Het kabinet in Zuid-Slavië afgetreden. BINNENLAND De werkloosheid. Onderzoek naar de gedragingen van den Haagschen hoofdcommissaris. De organisatie van de N.S.B. 9 Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna. Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70. f 0.70, f 1.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50. fl .50 f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur; P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau; Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meücd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prija. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bg niet-con tan te betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Engeland en het maritiem accoord met Duitschland; de hou. ding van Frankrijk. Coventie en resolutie voor de veertig- urige arbeidsweek te Genève aangenomen. De ietwat eigenaar dige houding van Enge land ten opzichte van bevriende mogendhe den, in verband met het sluiten van een mari- ïeni verdrag met Duitschland, vraagt eigen- lij nadere verklaring. We zouden echter een blik achter de schermen moeten slaan om te zien wat Engeland bewogen heeft, zonder raadpleging van Frankrijk of Italië, een verdrag te sluiten met Duitschland, dat opnieuw een schending beteekent van het verdrag van Versailles. Eigenlijk is dit ver drag wel al sinds lang dood, maar het is nog niet begraven en uit piëteit mag men het dus niet aanraken. Het doortastend optreden van Engeland zal hoogstwaarschijnlijk wel te wijten zijn aan onuitgesproken dreigementen van Duitsch land over vlootaanbouw. Engeland zal toen eieren voor zijn geld gekozen hebben en ge red hebben wat er nog te redden viel, be vreesd als het is voor een sterke Duitsche vloot. De Duitsche luchtbewapening levert Engeland al genoeg zorgen op en een groote Duitsche vloot zou het niet overleven. Het spreekt vanzelf dat wanneer Engeland Frankrijk en Italië was gaan raadplegen, de zen er wel niet veel voor gevoeld zouden hebben, Duitschland nog meer tegemoet te komen en dus hakte Albion den Gordiaan- schen knoop door, op gevaar af van de ver wijten van zijn vrienden. En nu gaat het naar Frankrijk en Italië om te vertellen dat het niet anders kon handelen dan het heeft gehandeld. Eden is met deze taak belast. De Nw. Rott. Crt. schreef daarover Donderdag avond in een hoofdartikel o.m.: Eden, nu ook officieel, reisminister van buitenlandsche zaken, heeft een opdracht uit te voeren. Die opdracht moet niet prettig zijn. Hij moet naar Parijs om daar uit te leg gen en goed te praten. Dat zal op zich zelf niet zoo erg moeilijk zijn. De Franschen zijn op het oogenblik voor rede zeer toegankelijk. Maar Eden zal zich belast voelen met een trotsche taak. Zijn beste argument zal zijn: „Wij konden niet anders; het was het ver standigst zoo". De Franschen. kunnen zich dan de weelde veroorloven van opmerkingen op Engelsche trouw aan het gegeven woord, waarbij hij slechts het hoofd kan buigen. Parijs zal waarschijnlijk innerlijk moeten erkennen, dat Londen niet anders kon, en zelfs om het bestwil van zijn vrienden op het vasteland heeft gehandeld. Duitschland had, zijn geldmiddelen voor deze doeleinden schij nen even onuitputtelijk als zijn deviezen voor aankoop van grondstoffen ervoor, Duitsch land dan had zonder eenige beperking kun nen gaan bouwen. Er was nu een gelegenheid dat op te vangen. Waarschijnlijk is men te Londen evenzeer geschrokken van hetgeen de Duitschers maritiem bleken te hebben voor bereid, als men dit voorjaar geschrokken is toen men vernam, wat zij reeds aan lucht vloot bezaten. Wij hebben goede reden dit aan te nemen. Dat het Engeland van Baldwin en Eden puur uit onbeleefdheid zoo zou zijn opgetreden, is moeilijk denkbaar. Daarvoor ook zal het, na de herrijzenis van de Duitsche vloot. Frankrijk al te zeer noodig hebben voor het maritiem evenwicht in het Westen, ingeval van een conflict in het Verre Oosten. Bestaat de moge lijkheid van dit evenwicht niet meer, dan kan Engeland zijn positie in het Verre Oosten ge rust afschrijven. Met diplomatie alleen, zonder de noodige macht, speelt Engeland het daar niet meer klaar. De Fransche pers is zeer terughoudend ge weest. Men proeft er uit: Zij is spijtig gestemd, maar heeft zeker een wenk gekregen, om voorzichtig te zijn. De Fransche politiek zelf moet nu ook nauw keurig worden afgestemd. De toon der pers verraadt, dat men daarmede bezig is. Enge land heeft Frankrijk in den steek gelaten, dat is het feit. Het moge tot heil van Frankrijk zelf zijn, Parijs zou niets meer van diplomatie verstaan, als het geen partij wist te trekken van de gevoelens van verlegenheid, die op het Foreign Office nu toch, ten opzichte van de vrienden op het vasteland, moeten heerschen. Ook Italië is erg voorzichtig, veel voorzich tiger dan het tegenover Engeland in de Abes- sinische aangelegenheid is geweest. Parijs en Rome ruiken beiden waarschijnlijk een zaakje. Wij moeten afwachten, wat van dit alles wordt, zucht de N. R. Crt. aan het slot van dit artikel. De zaak is voorloopig nog duister. Marcel Régnier, Minister van Financiën in Frankrijk. De veertig' urige werkweek. Al sinds eenige weken wordt te Genève een internationale arbeids- conferentie gehouden, waar o.m. natuurlijk het vraagstuk der werkloos heid ter tafel is gekomen en in verband daar mede de veertig-urige werkweek. Wij hebben van deze conferentie tot op heden weinig ver meld, omdat er bijna niets anders dan theo retische beschouwingen werden gehouden en in het oneindige werd gediscussieerd. De dag van Donderdag was echter van zoodanig be lang, dat we er hier een en ander van ver melden aan de hand van een berichtgeving van den Geneefschen corr. van de N. R. Crt. Het was vandaag een der dagen van span ning, zoo telefoneerde deze corr. Donderdag avond aan zijn blad. De voltallige conferentie besprak het eerste rapport van de commissie van 46 over de verkorting van den arbeidstijd. In dit rapport werd aan de conferentie de aanneming voorgesteld van de door de com missie van 46 aangenomen algemeene be ginselconventie ten gunste van de veertig- urige arbeidsweek, alsmede de aanneming van de daartoe behoorende resolutie over het ver band tusschen de verkorting van den arbeids tijd en de arbeidsloonen. De algemeene beginselconventie bevat in een definitieven vorm, dien de commissie van 46 er aan heeft gegeven, na een aantal over wegingen over de gronden, die voor verkorting van den arbeidstijd pleiten, een enkel artikel van den volgenden inhoud: „iedere staat, die lid is van de Internationale Arbeidsorganisatie en die de tegenwoordige conventie ratificeert, verklaart zich daardoor ten gunste van: a. het beginsel van de veertig-urige arbeidsweek op zoodanige wijze toegepast, dat de levens standaard niet er door verlaagd wordt. b. het treffen of aanmoedigen van de maatregelen, die geschikt znn om dit doel te bereiken, en verbindt zich t beginsel toe te passen op de verschillende categorieën van arbeiders, overeenkomstig de detail-voorschriften van de verschillende conventies, die door dien staat geratificeerd zullen zijn". De voorgfestelde resolutie bevat de over weging, dat de toepassing van de veertig-urige arbeidsweek niet tot gevolg behoort te hebben een vermindering van het week-, maand- of jaarloon der arbeiders, noch een veriagang van den levensstandaard. De internationale arbeidsconferentie noodigt bij deze resolutie de regeeringen uit: 1. De noodige maatregelen te treffen, opdat de aanpassing der loonen in de snelst moge lijke mate geschieden zal door middel van rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de belanghebbende werkgevers- en arbeiders organisaties. 2. Na raadpleging der werkgevers- en arbeidersorganisaties de noodige maatregelen te treffen of te vergemakkelijken, opdat, in dien een accoord tusschen de belanghebbende partijen onmogelijk zou blijken, de eene of andere partij het geschil kan brengen voor de organen, die bevoegd zijn om loongeschillen te behandelen en opdat dergelijke organen, indien zij niet bestaan, zullen worden in het leven geroepen. 3. Op periodieke tijden aan het Internatio nale Arbeidsbureau een rapport toe te zenden over de maatregelen, die zij getroffen hebben, om de veertig-urige arbeidsweek in te voeren en om den levensstandaard te handhaven. Bij hoofdelijke oproeping volgde hierop de met groote spanning tegemoet geziene stem ming. De conventie werd aangenomen met 81 tegen 33 stemmen. Tot de tegenstemmende regeeringsgedelegeerden behooren die van Nederland, Zwitserland en Britsch-Indië. De aanneming van de resolutie volgde met 75 tegen 27 stemmen. De groote vraag, die thans nog de confe rentiekringen beheerscht. is, of het de vol gende week ook gelukken zal voor een of meer van de vijf door het Internationale Ar beidsbureau voorgestelde en thans bij de commissie van 46 nog in bespreking zijnde conventie voor de veertig-urige arbeidsweek in de openbare werken, het bouwbedrijf, de ijzer- en staalindustrie, de flesschenfabriek en de steenkolenmijnen een twee-derden-meer- derheid te verkrijgen. Er wordt met spoed begonnen. De „Daily Telegraph" verneemt. dat Duitschland voornemens is onmiddellijk de eerste schepen voorzien in het vlootbouw- program op stapel te zetten. De schepen zul len in een minimum tijd gebouwd worden. Alle slagkruisers en kruisers zullen worden uitgerust met vliegtuigen. Torpedo-vliegtui gen en escadrilles bommenwerpers zullen zones van de Noordzee en van de Oostzee te patrouilleeren krijgen. Naar verluidt zou Duitschland voornemens UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billijk tarief KONIJN, Spoorstraat 98. Telef 339. zijn het vlootpersoneel te brengen op 35.000 man en zich het recht voorbehouden dit aan tal te vermeerderen ingeval gevaar dreigt. Naar de Basler Nachrichten meldt, is de overeenstemming inzake het Duitsch-Zwitser- sche arbitragegerecht ter behandeling van de affaire-Jakob thans volledig. Ten aanzien van drie neutrale scheidsrechters zijn de candida- turen van een Noor en een Fin door Duitsch land aanvaard. Ook over den derden, door Duitschland voorgestelden arbiter is men het eens geworden. Zoodra de aangezochte arbiters zich bereid hebben verklaard hun medewerking te verleenen, zullen hun namen gepubliceerd worden. Een nieuwe nota der Abessijnsche regeering aan den Volkenbond. De Abessijnsche regeering heeft tot Avenol een nieuwe nota gericht, die op den voorgrond stelt, dat de Volkenbondsraad in zijn zittin gen van Januari, April en Mei j.l. acte had genomen van de verplichtingen, die Abessinië en Italië hebben aanvaard om hun geschillen door de vreedzame middelen van verzoening en arbitrage te beslechten. Op 25 Mei heeft de voorzitter van den Volkenbondsraad de woorden van artikel 5 van het Italiaansch- Abessijnsche verdrag van 1928 in herinnering gebracht, dat iedere toevlucht tot wapen geweld uitsluit. De Abessijnsche regeering heeft zich strikt overeenkomstig haar ver plichtingen gedragen en heeft er voor ge zorgd niets te zeggen en niets te doen, dat redelijkerwijze zou kunnen uitgelegd worden als een onvriendschappelijke maatregel. De Abessijnsche regeering moet echter tot haar leedwezen vaststellen, dat de Italiaan- sche regeering niet heeft opgehouden en niet ophoudt oorlogsmunitie en troepen in grooten getale naar Oost-Afrilja te zenden en dat de Italiaansche regeering deze toezending doet vergezeld gaan van vurige redevoeringen, die bedreigend zijn voor de onafhankelijkheid en de integriteit van Abessinië. Bovendien maakt de Italiaansche pers veelvuldig gewag van grensincidenten met de duidelijke bedoeling, daardoor de betrekkingen tusschen Italië en Abessinië te verstoren. De Italiaansche regee- ring beroept zich op deze beweerde grens incidenten om haar plicht te verkondigen om de meest energieke verdedigingsmaatregelen te treffen voor de verzekering van de veilig heid harer rechtmatige belangen. De regee- van Abessinië protesteert plechtig tegen deze beweringen en deze houding. Zij verklaart, dat deze slechts tot voorwendsel dienen, om een actieve voorbereiding tot een aanval in de naaste toekomst te rechtvaardigen en deze onafwendbaar te maken. De voorstellen aan den Volkenbond. De regeering van Abessinië, verlangend op de meest duidelijke wijze haar vreedzame be doelingen en haar wil om de internationale verplichtingen te eerbiedigen te doen blijken, onderwerpt eerbiedig aan den Volkenbond de volgende voorstellen: 1. De Volkenbondsraad zal onmiddellijk neutrale waarnemers benoemen, die zich naar het gebied van Abessinië begeven zullen om de deelen van Abessinië, die aan Italiaansch Somaliland en de andere koloniën grenzen, te inspecteeren. 2. De regeering van Abessinië verplicht zich aan deze waarnemers alle noodige hulp en bijstand voor de vervulling van hun zending te verleenen. 3. De neutrale waarnemers zullen den wer kelijk in de grensgebieden bestaanden toestand bestudeeren, een enquête houden over alle be weerde of werkelijke incidenten en hun rap port rechtstreeks aan den Volkenbond toezen den. 4. De regeering van Abessinië verplicht zich onmiddellijk de kosten der enquétte te betalen, overeenkomstig de door den Volken bondsraad op te stellen kostenbepaling. De nota van de regeering van Abessinië ein digt met de volgende woorden: Het zal den Volkenbondsraad niet ontgaan, dat sinds het eerste beroep van de regeering van Abessinië op den Volkenbond krachtens artikel 11 van het Volkenbondsverdrag en sinds de daarop volgende nieuwe dringende beroepen krachtens artikel 15 van het Volkenbondsverdrag, de toestand voortdurend is verergerd. Een aan val tegen de onafhankelijkheid en de integri teit van Abessinië schijnt nabij. Het voorstel, dat de regeering van Abessinië thans eerbiedig tot den Volkenbondsraad richt, heeft ten doel dit gevaar te verwijderen. Het is gegrond op de artikelen 10 en 13 van het Volkenbonds verdrag Japan markeert den pas. Uit Tientsin wordt gemeld, dat Japan aan de grens van Noord-China een scherpe waak zaamheid betracht, maar voorloopig niet van zins is tot nieuwe militaire operaties over te gaan. Dit werd door kolonel Matsoei meege deeld aan een Reutercorrespondent. Matsoei ontkende wijders, dat bepaalde eischen waren opgesteld, of overwogen. De Chineesche gezant te Tokio. De Chineesche ambassadeur te Tokio heeft zijn geloofsbrieven overhandigd aan den Kei zer van Japan. Reuter meldt uit Belgrado, dat de regee- ring-Jeftitsj is afgetreden. Deze verrassende demissie schijnt veroorzaakt te zijn door een meeningsverschil in den ministerraad, naar aanleiding van een door den premier voor gestelde wijziging in de samenstelling van het kabinet. Vier ministers boden hun ontslag aan en veroorzaakten daardoor een crisis Er zgn bijna 20.000 jeugdige werkloozen in Amsterdam. Blijkens mededeeling van de gemeente arbeidsbeurs bedroeg het getal jeugdige werk loozen te Amsterdam op 1 April 1935: 19.639, waaronder 1841 vrouwen, tegen 17.002 (1356) op 1 April 1934. Onder jeugdige werkloozen worden hier verstaan personen van 14 tot en met 30 jaar. Vragen van het Tweede Kamer lid De Visser. Het Tweede Kamerlid, de heer De Visser, heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat reeds voordat de gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Graven- hage, F. van 't Sant, den dienst met eervol Een goed begin is het halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aan vankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ontslag en met recht op pensioen verliet, tegen dezen hoogen ambtenaar ernstige ver moedens van onrechtmatige handelingen wa ren gerezen en dat het verleende ontslag met die vermoedens verband hield? Is het juist, dat ingevolge die vermoedens in plaats van ingrijpen der justitie een „eere- raad" is benoemd om bepaalde gedragingen van dezen gewezen hoofdcommissaris van po litie te onderzoeken en heeft de regeering aan de benoeming van dien raad meegewerkt en direct of indirect den gang van dat onder zoek gevolgd of doen volgen? Wordt ook vanwege de justitie in deze zaak een zelfstandig onderzoek ingesteld en kan de regeering verzekeren, dat indien eventueele oneerlijke handelingen hebben plaats gehad, tegenover dezen gewezen hoofdcommissaris van politie op dezelfde wijze is en wordt op getreden als tegenover andere personen, die zich aan strafbare handelingen te buiten gaan? Was er voor deze aangelegenheid geen re den tot toepassing van preventieve hechtenis, zooals dat bij andere delicten herhaaldelijk plaats heeft? Weet de regeering, dat omtrent dit geval zeer verontrustende geruchten worden ver breid en acht zij het niet wenschelijk, dat ten spoedigste de volle waarheid omtrent deze zaak wordt bekend gemaakt, door volledige inlichtingen aan de Kamer te verstrekken? Vragen van het Tweede Kamer lid v. d. Heide aan den minister van justitie. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Heide, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, of het juist is, dat de nationaal-socialistische beweging besloten heeft een nieuwe organisatie op te richten of te doen oprichten, die naar den schijn buiten deze beweging zou staan om bij een eventueel verbod van de weerafdeelingen de plaats van deze te kunnen innemen? 2. Zoo ja, is het haar bekend, welke doel stelling deze nieuwe organisatie heeft; draagt ze een militair of een semi-militair karakter, melding tot het lidmaatschap van deze stormtroepen, waarvoor de aanbeveling van een hoogeren functionaris van de N.S.B. een noodzakelijke voorwaarde is, opgaaf moet worden verstrekt van allerlei bijzon derheden, b.v. welk gewicht het adspirant lid heeft, welke methode van zelfverdediging hij zich eigen heeft gemaakt en op welke tijden van den dag of nacht bij beschikbaar kan zijn? 3. Is de minister niet van oordeel, dat, aif deze organisatie inderdaad een militair ol semi-militair karakter mocht dragen of slechts naar den schijn dit karakter niet mocht hebben aan deze volstrekt onneder- landsche methode van doen voor goed een einde moet worden gemaakt? DE ZOMERPOSTZEGELS. Ook die van 6 en 12 </t cent thans in circulatie gebracht. Van de Zomerpostzegels voor sociale en cultureele doeleinden, van welke, zooals men weet, sedert Maandag j.l. de verkoop is be gonnen, waren om technische redenen voor loopig alleen die van 1% en 5 cent (verkoop prijs 3 en 9 cent) uitgegeven. Thans zijn ook de zegels van 6 (10) en 12% (16) cent in circulatie gebracht. Feuilleton. 12) en Daardoor beïnvloed, vertelde zij hem onsa menhangend de halve waarheid. Er had een misverstand plaats gehad, zei zjj, en zij was 0 naar de verkeerde plaats gebrachtzij wist niet precies waar die was; maar ze had haar mishaagd, en dus was ze vandaar ver- trokkën Bob Willen luisterde met gefronst voor hoofd naar deze verwarde met horten en stooten gesproken verklaring. Hij had zijn toestemming om naar die danspartij te gaan, alleen aan Maisie gegeven, omdat hij een rotsvast vertrouwen in Jack Carstairs stelde, en omdat hij overtuigd was, dat deze het met zijn Maisie eerlijk meende, of, zooals hij het zelf uitgedrukt zou hebben, dat Jack „zich aan de spelregels zou houden". De houding van het meisje maakte even wel al zijn vroegeren argwaan weer wakker. Carstairs en zijn vriend Wayne behoorden tot een stand, die sedert onheuglijke tijden een kwade reputatie genoten had voor zoover herbergiersdochters daarbij in het ge ding kwamen. Als een van beiden het had durven wagenWillen balde zijn vuisten, en een gevaarlijke flikkering scheen in de anders zoo vriendelijke blauwe óogen. „Er is je vanavond geen leed overkomen, Maisie?" vroeg hij. Zyn bedroefdheid ver sterkte het meisje in haar besluit om haar schandelijk geheim voor zich te houden. „Neen, vader maar ik doe het nooit weer." „Daar zal ik een stokje voor steken, meisje! Ik was een uilskuiken, om je mijn toestemming te geven! Ik houd van Jack Carstairs althans, vroeger mocht ik hem wei maar ik wil niet, dat je voortaan nog iets met hem te maken hebt, verstaan?" „Maar, vadertjeWat zij verder had willen zeggen, bestierf haar op de lippen. Als zij nog iets toevoegde aan wat zij haar vader ai gezegd had, zou zij met de volle waarheid voor den dag moeten komen. En danZij huiverde bij het denkbeeld. „Er komen geen „maren bij te pas. liefje! Onze stand en de zijne passen niet bij el kaar. Hij is een aristocraat, en ik nu, ik behoor nog steeds tot de klasse der profes- sioneele voetballers. Houd je veel van hem, Maisie?" „Dat weet ik zelve niet, vader!" en dat was op dit oogenblik de waarachtige waar heid. In weerwil van de schitterende rol, dien avond door Carstairs gespeeld, in weerwil van het feit. dat zij onherroepelijk aan de schande overgeleverd geweest zou zijn als hij er niet geweest was, kon zij hem niet van alle blaam zuiveren. Waarom had hij haar overgedragen aan de zorgen van een man van het karakter van Hector Wayne? „Je moet het uit je hoofd zetten! Je moet hem ten eenenmale uit je leven laten ver dwijnen, meisje! Ik kan er niets aan doen, wanneer hij ophoudt met voor Kensington te spelen. Jij bent mij het dierbaarst van alles; jij bent alles wat ik over heb, Maisie, nu je moeder dood is. Ik zou het niet over leven, als je iets overkwam „Mij zal niets overkomen, vadertje!" Zij deed een poging om zijn beslommeringen weg te lachen, maar zij voelde zich omringd door een donkere en onheilspellende wolk, die zij met haar blikken niet kon doorboren. Dien nacht was een donker Noodlot haar op de hielen gevolgd. Zij voelde, dat het leven nooit meer hetzelfde voor haar zou zijn. „Je moet dien Carstairs voorgoed verge ten," herhaalde haar vader, „je moet alle luchtkasteeelen afbreken, die je met betrek king tot dat heerschap opgebouwd had. Mij is het een en ander opgevallen, wanneer het aan jou ontsnapt is en jou verzoek aan hem om voor Kensington te spelen, heeft hem misschien aangemoedigd om „Vader," viel zij hem in de rede, „laat mij nu asjeblieft naar bed gaan. Ik ben dood en dood op!" „Ik heb tot je eigen bestwil gesproken, Maisie!" bracht de voormalige international haar onder het oog, toen hij haar goeden nacht kuste. „Je moet dien man voor altijd vergeten!" Zij liet het hoofd op haar boezem zinken dat was haar antwoord. Hoe doodmoe zij ook was, zij kon den slaap niet vatten. Allerlei gedachten woelden haar door het hoofd. Zij had haar vader beloofd allen omgang te zullen afbreken met den man dien zjj liefhad! Vanaf het eerste oogenblik waarop Jack Carstairs haar aan gekeken had met dien half wachtenden, half uitdagenden blik, dien zij zoo onweerstaan baar was gaan vinden, had hij een afzonder lijk vakje in haar hersens ingenomen. Iedere andere man, met wie zij in aanraking geko men was. was door haar in een andere cate gorie geplaatst. Voor haar bestond het menschdom in twee deelen Jack Car stairs in het eene, en de rest van de manne lijke wereld, die haar dagelijksch leven in en uil ging. in het andere. Zij was machteloos geweest om daartegen iets te doen: het verliefd worden op dezen man was als van zelf gekomen, en het was zoo moeilijk om zich daar tegen in te zet ten. Maar nu oogstte zij inderdaad de vruchten van haar dwaasheid. Haar vader had gelijk. Aristocraten en herbergiersdochters konden heden ten dage evenmin op gelijken voet met elkaar verkeeren dan in de dagen van weleer. Wat waren die onstuimige, verruk kelijke gedachten, die haar hart zoo storm achtig hadden laten kloppen, een dwaasheid geweest! De ridderlijke wijze, waarop de man zich dien nacht gedragen had, maakte de ver loochening, die zij zichzelve opgelegd had, des te zwaarder te dragen. En zij zag ook zeer goed in, dat haar vaders „veto" hoofd zakelijk zijn oorzaak had in de verkeerde voorstelling van zaken, die zij hem gegeven had. Door Wayne te dekken, had zij be werkt, dat het grootste gedeelte van de schuld althans in haar vaders oogen op Carstairs was komen te drukken. Het was nog niet te laat om het kwaad te herstellen, dat niet maar wanneer zij de volle waarheid sprak zou de woede van haar vader zich des te sterker over Hector Wayne uitstorten, nadat hij Carstairs verkeerd be oordeeld had. Hij zou in staat zgn om hem te vermoorden. Het was een afgrijselijk on oplosbaar vraagstuk, en toen de dag aan brak, was zij er nog niet mee gereed. De gedachte, die haar gedurende dien lan gen afmattenden nacht neen, vanaf het oogenblik waarop zij Jack Carstairs in de Lotus Club gezien had hoofdzakelijk be zig gehouden had, was deze: Waarom had hij Wayne er op af gestuurd oni haar te halen? Wetende zooals hij geweten moest hebben wat voor soort man Wayne was. waarom had hij haar dan aan diens zorg overgedragen. En was Carstairs zelf van alle schuld jegens haar vrij te pleiten, door haar uit te noodigen voor die raadselachtige danspartij En ook, had haar vader gelijk Had hijzelve aanleiding tot vrijpostigheid ge geven, door Carstairs te vragen om te spe len voor de voetbalclub, die haar zoo na aan het hart lag? Hij was toch zeker te veel gentleman om van zooiets misbruik te ma ken? Maar anders en zij werd vuurrood van schaamte, bij de gedachte alleen -zou dat een verklaring aan de hand doen voor... o, daar wilde zij liever niet dieper op door gaan! Zij verscheen aan het ontbijt met diep om rande oogen, een bleek gezicht, en zichtbaar verstrooid. Zij zei hoegenaamd geen trek te hebben om een hapje te eten, en Bob Willen, die er tegen zijn kenniissen zoo graag op blufte dat „zijn Maisie er zich nooit schuldig aan maakte om domme dingen in haar hoofd te halen", liet ditmaal zgn ham met spiegel eieren koud worden om haar aan te staren. „Voel je je niet erg lekker, lieve kind?" „Niet zoo erg best, vader," en zij beproef de geruststellend te glimlachen, wat haar be droevend afging. Bob Willen stak zijn neus in zijn ochtend blad. „Ha, ze hebben vannacht weer eens een in val in een van die vermaledijde nachtkroegen gedaan, zie ik," merkte hg op. „Jammer, dat de politie geen bevoegdheid heeft om al die verderfelijke holen te sluiten.hè, wat scheelt jou opeens, Maisie?" „Niets!' stamelde het doodsbleeke meisje. Een uitroe p was haar onwillekeurig ont snapt. „Mijn zenuwhoofdpijn komt weer op zetten, geloof ik." Zich er om verwenschende. moest zij tot een noodleugentje haar toe vlucht nemen. „Ik herinner me niet, je ooit over zenuw hoofdpijn te hebben hooren klagen," merkte haar vader op. Hij keek ais was hg op het punt haar een tweede opmerking te maken, maar, zich blijkbaar bedenkende, wijdde; hij zich weer aan zijn krant. Maisie kon zich later niet meer herinneren hoe zij dien dag doorgekomen was. Zij was te veel van streek om een poging te doen zich van haar dagelijksche huiselijke plichten te kwijten, en liet alles over aan Emily, de zeer bekwame huishoudster, die haar al van kindsbeen af verzorgd had. En zij zag tegen de verschijning van de avondbladen op als tegen een berg. Zij durfde er niet aan te den ken, wat deze konden bevatten. Per middagpost ontving zij een brief. Zij was niet in staat om het handschrift te her kennen; was dit het geval wel geweest, dan zou zij de enveloppe doormidden gescheurd en de stukken in het haardvuur geworpen hebben, zonder den inhoud nader te bekijken. Had zij dit gedaan, het zou voor haar ge moedsrust oneindig beter geweest zijn. In de afzondering van haar eigen kamer tje waar zij, in het schuldbewustzijn, dat haar nu overviel, zenuwachtig haar toe vlucht gezocht had ^as zij dien brief. '.V.'rrdt vervolg2.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1