R a d i o - p rog ra m m a iNIOCiHl ~I©Tr TTFT .PKRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 JUNI 1935. Het reizigersverkeer uit Duitschland naar Nederland. De regeling volgens welke Duitscners voor niet'Zakelijke doeleinden naar Nederland kunnen reizen. Karncr ktfurt „Nozems goed. GBMEF-OO NIEUWS Gevolgen van de Belgische de aluatie aan de B^a^che grens. De fraude te Wormerveer. ten nieuw soort duikertoestel. De twee pientere meisjes studenten en de galante agent. Eisch in moordzaak op molenaar. Autobus in de sloot. Doodelijke aanrijding. Het auto-ongeluk te Haren. Buitenland. Een vergeten dorp. Jongens plegen een moord. IMOCIHI SP»©! De gevluchteChineesche kruisers Hevige typhoon op Formosa. DE KON. HOLA.. LAOYD EN DE GEPEN SION N EEKDEN. Onderstaande request. werd door de daarin met name genoemde organisaties aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden: Geven eerbiedig te kennen: le Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden, 2e Centrale Bond van Transportarbeiders, 3e. Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius", 4e. Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders, 5e. Nederlandsche R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Fran- eisCus van Assisië, 6e. Nederlandsche R. K. Bond van Trans portarbeiders St. Bonifacius, 7e Nederlandsche Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden, 8e Vereeniging van Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, 9e. Vereeniging van Scheepswerktuigkun- digen, allen gevestigd te Amsterdam en aldaar do micilie kiezende aan de Keizersgracht 761, ten kantore van den eersten ondergeteekende; dat op 16 Mei door de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam voorloopig surséan ce van betaling is verleend aan de te Amster dam gevestigde naamlooze vennootschap Ko ninklijke Hollandsche Lloyd; dat ten gevolge van deze beschikking de uit betaling van pensioenen aan de daartoe ge rechtigden door genoemde maatschappij is stopgezet dat dientengevolge de pensioengerechtigden eerst omstreeks half Mei vernamen, dat 1 Juni de pensioentermijn, waartoe zij gerech tigd waren, niet zou worden uitbetaald; dat de gevolgen hiervan voor 212 pen sioengerechtigden waaronder 80 weduwen allerjammerlijkst zijn; dat requestranten zich aanstonds hebben gewend tot Z.Exc. den Minister van Economi sche Zaken, die aan eene delegatie van requestranten op 24 Mei jJ. eene audiëntie verleende en toezegde, dat de regeering met de belangen ook der gepensionneerden reke ning zou houden; dat echter tot heden voor deze slachtoffers nog niets is gedaan, en requestranten het dus raadzaam achten, de aandacht van Uw Hoog College op dezen toestand te vestigen; dat requestranten het billijk achten, dat de Staat deze slachtoffers niet in den steek laat, waar hij ook toen ér nog geen algemeene crisis in het Scheepvaartbedrijf heerschte, op ruime schaal deze reederij steunde en daar door verwachtingen heeft gewekt, die nu helaas niet verwezenlijkt zijn; redenen, waarom zij zich wenden tot Uw Hoog College met eerbiedig verzoek het daar heen te willen leiden, dat aan deze zoozeer ge dupeerde pensioengerechtigden althans eenige tegemoetkoming worde verleend. In opdracht van requestranten, G. Seret. J. van den -Meulen. A. Boersma Jr. Van officieele zijde wordt gemeld: Gelijk bekend is, konden in Duitschland ge vestigde personen tot voor kort niet meer dan R,M. 10 in Duitsch betaalmiddel over de grens naar Nederland medebrengen. Met ingang van 20 Juni 1935 is hierin verandering gekomen, doordat de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen een reisovereenkomst hebben ge sloten. Op grond van ueze overeenkomst kunnen personen, die hun domicilie of regelmatig ver blijf in Duitschland hebben, en voor niet- zakelijke redenen naar Nederland reizen, zonder toestemming van de Devisenstelle reiscrediet- brieven, reischèques, hotelcoupons en coupons voor z.g.n. pauschalreizen of gezelschapsreizen ter waarde van ten hoogste R.M. 500 per per soon en kalendermaanu boven het gebruikelijke bedrag van R.M. 10 naar Nederland mede brengen. Daarbij geldt de beperking, dat in den vorm van reiscredietbrieven en reischèques per persoon en kalendermaand niet meer dan 200 gulden zal worden uitgegeven. De genoemde reischèques enz. zullenin Duitschland worden uitgegeven door het Mit- teleuropaische Reiseburo, met dien verstande, dat voor een eenigszins gelijkmatige verdeeling van het beschikbaar gestelde bedrag over de periode van 20 Juni tot 15 September 1935 wordt zorg gedragen. Aanvragen waaraan vóór 1 Augustus 1935 wegens uitputting van het bedrag nietkan worden voldaan, zullen na 1 Aug. nogmaals in behandeling kunnen worden ge nomen. Na 15 September 1935 zal nader be paald worden, op welke wijze het alsdan nog beschikbare bedrag zal worden uitgegeven. De afgegeven bedragen mogen slechts ter bestrijding van verblijfkosten in Nederland gedurende de reis worden gebruikt. Met ver blijfskosten in Nederland worden gelijkgesteld de kosten van een verblijf op Nederlandsche schepen; men dient hierbij in het oog te houden dat de regeling slechts geldt met betrekking tot niet zakelijke reizen. Het gebruikmaken van de onderhavige reis overeenkomst of van eenige andere overeen komst, welke het Duitsche rijk heeft gesloten is voor de betrokkenen ten hoogste gedurende drie kalendermaanden van een kalenderjaar geoorloofd. De uitbetaling van de reischèques en reis credietbrieven geschiedt in Nederland door of vanwege het Mitteleuropaische Reiseburo en wel zoodanig, dat de eerste uitbetaling ten hoogste 100 gulden bedraagt en dat een tweede uitbetaling boven deze eerste 100 gulden niet vroeger dan op den zesden dag na de eerste uitbetaling kan plaats vinden. UITREIKING DOOK PRINSES JULIANA VAN DE FEORENCE-NIGHTINGALE- MEDAILLE AAN ZUSTER WESTERHOF. Sedert korten tijd heeft de K.L.M. een ster ker specialiseering van haar bedrijf op het gebied van ziekentransport ingevoerd, o.a. door toevoeging van een medischen dienst en volledige aanpassing van haar materiaal aan de eischen des tijds. Met het oog op de toe komst-mogelijkheden van ziekentransport door de lucht zal binnenkort een demonstra tie voor de medici plaats vinden op Schiphol, hol. Hieiaan is Donderdag in de luchthaven van Amsterdam een bijzondere demonstratie voor het hoofdbestuur van het Roode Kruis voor afgegaan, welke werd bijgewoond door prin ses Juliana. Persoonlijk heeft H.K.H vooraf aan zuster Westerhof de Florence Nightingale-medadle U1Nar afkoop van de plechtigheid is het am bulance-vliegtuig gedemonstreerd, waarna ui het leslokaal de thee is geserveerd. Wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aanvaa.A De Tweede Kamer heeft Donderdagnamid dag het wetsontwerp tot' oprichting van de N.V. Nederlandsche Omroep Zender Maa schappij „Nozema" zonder hoofdelijke stem- I ming goedgekeurd. De heeren De Visser en Sneevliet verzochten aanteekening tegen te zijn. Binnsnland —.garine, suiker, brood en reuzel gezochte waar voor smokke.aaro.. Men schrijft aan de „Hw: Kott. Grt.": Sinds de r devaluatie van het Belgische be taalmiddel is de smokkehiahdel aan de Bra- bantsche grenzen nog sterk in levendigheid toegenomen,. Na de margarine, die bij üu-^enuen k-.o s dagelijks door de belastingambtenaren w„.~t „aangehaald", is nu ook vooral de suiker in het brandpunt van de belangstelling kó- men te staan. De ,,'s-Hert. Crt." deelde dezer dagen mede, dat op een vergadering van een middenstands organisatie in een der Brabantsche grens plaatsen door een ter zake blijkbaar ingewijde werd verzekerd, dat de z.g.suikerpeilingen eén eigenaardigen toestand, bloot leggen. Er moet ii.1. door deze onderzoekingen zijn ko men vast te staan, dat in sommige dorpen en stedekens dichtbij de grens, nog slechts en kele kilo's suiker worden gepeild door de rijksambtenaren. Hetgeen dus zeggen wil, dat het suikerverbruik in die gemeenten goed deels bestaat uit gesmokkelde waar. De smokkelaars gaan tevoren deklanten af, winkeliers en particulieren, zooals ze dat ook enkele jaren geleden deden met allerlei alcoholica. Er zijn tijden geweest, dat b.v. in Tilburg bij wijle van spreken geen huis te vinden was, waar niet gesmokkelde jenever, likeur of eau de cologne iri voorraad werd ge houden. Toen later dehandelaren het onder sta uit" de kan wilden hebben en den klanten ongeschonden Hulstkampkruiken met schoon water in de handen stopten, begon van liever lede de aardigheid er af te gaan. Waarbij ook de accijnsverlaging een handje meehielp. Thans hoort men van dit soort smokkelhan del niet meer. Wat de suiker nu betreft, die kan men schier In elke hoeveelheid bestellen. Partijtjes van 20 tot 30 kg b.v. worden gaarne tegen 30 ct. per kg geleverd; de gewone Nederland sche winkelprijs bedraagt 44 ct. per kg. Maar ook de groote smokkelhandel legt zich op de verhandeling van dit lucratieve consumptie- middel toe! Suikerzendingen van duizenden kilo's worden per vrachtauto schier dagelijks uit België naar Nederland vervoerd. En het komt dan ook niet zelden voor, dat diep in het Brabantsche land groote hoeveelheden door de ambtenaren worden opgespoord. Den laatsten tijd klagen de bakkers in de grensplaatsen ook weer over den toenemen- den brood-invoer, gelijk dit enkele maanden geleden ook het geval was, De Belgische reuzel, die slechts een derde van den Nederlandsehen prijs doet, vindt al mede steeds gereeden aftrek. De voortvluchtige nog niet gepakt. Er is nog weinig klaarheid gekomen in de fraude te Wormerveer gepleegd. Bekend is alleen, dat de voortvluchtige firmant, die tijdens de ziekte van zijn vader de zaak be heerde, zijn auto Maandag in Den Haag in een garage heeft gebracht, met de verzeke ring ze in den loop van de week te komen ophalen, wat tot nog toe niet is geschied. Behalve enkele grootere zaken zijn zeer vele kleine luiden en middenstanders zeer gedu peerd, evenals vele spaarders, die hun gelden aan de bank hadden toevertrouwd. Ook de voetbalclub W.F.C. had er een bedrag van f 5000 in bewaring. Bij het verdere onderzoek van de safe-loket ten is komen vast te staan, dat alle solide waardepapieren zijn verdwenen. Vermoedelijk waren ten kanl ore duplo-sleutels van alle sate- houders aanwezig, wat de fraude heeft ver gemakkelijkt. Sleutels en bescheiden zijn thans verdwenen. Dat familie van den voort vluchtigen bankier de schade zou vergoeden staat nog niet vast. Crediteuren kregen Woensdagmorgen ten ant- waard over een paar weken terug te komen, als men met het onderzoek van de boeken zou gereed zijn gekomen. Woensdag zijn den geheelen dag accountants bezig geweest. De duiker bij de Noordpier te IJmuiden doodgebleven. Gistermiddag zijn twee Duitschers met het motorbootje IJM 360, schipper van Woensel, naar de Noordpier te IJmuiden gevaren, om te trachten met een nieuw soort duikertoestel duikproeven te verrichten naar een Heldersch bootje, dat daar twee jaar geleden vergaan is. Aan boord moet zich een som geld bevinden van 180. De motorboot was door de beide Duitschers aangekocht. Twee minuten nadat de duiker zich te water had begeven, bemerkte men, dat hij geen teekenen van leven meer gaf. De man werd onmiddellijk opgehaald en kunstmatige adem haling werd toegepast, echter zonder resultaat. Men keerde daarop naar IJmuiden terug, waar onmiddellijk een geneesheer aanwezig was, die eveneens, gedurende een uur, kunstmatige ademhaling toepaste. De man bleek echter reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was de 28-jarige H. A., afkomstig uit Hamburg. Hij laat een vrouw en een kind achter. Het duikertoestel en de ander attributen zijn in beslag enomen. Men schrijft aan de Nw. Rott. Ct. Plaats van handeling een onzer academie steden Twee meisjessiudenten verlaten zeer vroolijk een der „labs", zooals het in het studenten jargoen luidt. Zoo pas heeft een van haar met goed gevolg examen gedaan In hare opgewondenheid rijden zij samen op de flets zoo maar over het trottoir in plaats van op den rijweg. - Aldus wordt de vreugde maar kort van duur. Een agent, dit aanschouwend, valt bijna dubbel van schrik en vraagt heel sarcastisch maar hoe heb ik het nu, dames, komt u soms uit de psychiatrische kliniek De geslaagde voelt dadelijk de situatie aan en reageert al dus: wij erkennen dat wij in bedoelde inrich ting geen onbekenden zijn, doch vandaag zijn wij er niet geweest. Ik heb vandaag met goed gevolg examen gedaan, vandaar de verklaring van onze groote misdaad. De agent springt hierop dauelijk in de houding, salueert en spreekt „in orde. Mag ik U wel feliciteeren, juffrouw „Dank u wel, agent." Zich daarna tot de andere studente wen dende, zegt hij heel barsch„U hadt beter op uwe vriendin moeten passenwelke veront schuldiging heeft u?" „Maar agent", is het wederwoord: „ik heb nog veel meer verontschuldigingen dan mijn vriendin. Mag ik u herinneren aan het be kende gezegde: gedeelde vreugd is dubbele vreugd Daarbij komt nog, dat ik de volgende week examen moet doen en nu ben ik zoo bang, dat ik zakken zal". ,,In orde" luidt ook thans weder het ant woord. De galanterie van den agent is nog niet ten einde. „Zie eens dames", zoo zegt hij nog: „staat mij toe dat ik U een eindje escorteer, opdat U niet meer yerkeersfouten maakt op d»-ei blijden dag". Aldus geschiedde zeer kort geleden op een jder donkere koude Junidagen, zoo geschikt '■daardoor om examen te doen. Herhaaldelijk is den laatsten tnd geklaagd iover agenten in verschillende plaatsen, die iop iedere slak zout willen leggen. Wij hopen, dat deze dienaren van den Heiligen Herman dad ook dit stukje ter hunner onderwijzing zullen lezen. Het drama in Haarlemmermeer. Twaalf jaar gevorderd. De Officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, rtr. W. M. Paardekooper Overman, heeft Donderdagmiddag tegen den 19-jarigen landbouwerszoon uit de Haarlemmermeer, die in den avond van 19 April den molenaar Klaas Duyser uit Leimuiden van het leven beroofde en daarna: van een som geld, ruim 1000, be roofde, een gevangenisstraf geëischt van 12 jaar, met aftrek van voorloopige hechtenis. Verhoor van verdachte. De verdachte werd door den president on- dervrahg'd.j Verdachte, die bijna apathisch het getuigenverhoor hgd gevolgd en zeer zenuw achtig was, sprak zoo zacht, dat zelfs de Rechtbank hem vaak niet kon verstaan. Hij vertelde dan, dat hij schulden had gemaakt ongeveer 160 en niet wist, hoe aan geld te komen, om dit terug te betalen. Pré.: Waarom heb je dan door de telefoon gezegd, dat je 500 noodig had?" Verd.: „Dat weet ik niet". Prés.: Hoe dacht je het geld te krijgen? Je hebt den heer Duyser in Amsterdam opge- ZONDAG 23 JUNI. Hilversum, 301 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, -8.00 AVRÖ. 8.55 Gramofoonpl. 9.00 Postduivermieu^s. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. - 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.00 Reportage uit het Doopsgez. Broeder schapshuis te Elspeet: 10.30 Liturgische dienst uit Elspeet o.l.v. Ds. J. J. G. Wuite. M.m.v. P. Karsemeyér (or gel) en het Gooisch Vocaal Kwartet. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. Herv. Kerk te Barneveld. 12.05 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Continental Five. I.15 Omroeporkest'o.l.v'. .N. Treep. 2.00 Boekbespreking Dr, P. H. Ritter Jr. 2.3Ö Mannenkoor ,',KUn'st na! Arbeid" te A'dam o.l.v. W. F. Kools en gram.pl. 3.00 Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark m.m.v. L. Szikra (viool). 4.30 Gram.pl. (om 4.45 Vaz Dias). 5.00 „Carmen", opera van Bizet (gr.pl.). 5.45 Sportpraatje. 6.00 Gramofoonpl. 6.20 Sportnieuws. 6.30 „Orvitropia" o.T.v. J. v. d. Horst. 7.00 M. Peltini in zijn repertoire. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Vaz Diasz. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. J. Kiveron (zang). 8.45 Intiem cabaret o.l.v. Ch. de Boer. 9.15 Radio-Journaal. 9.35 Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. 9.50 Causerie W. Vogt. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, en gram.pl. II.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 12.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Dr. J. H. Gunning, m.m.v. zang en orgel. 9.30 Concert. 10.30 Hoogmis. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 KRO-Wereldprogramma. 3.00 Phohi-programma. 4.00 Orkestconcert- en lezing. 5,00 Orgelspel R. Blom. 5 30 Kerkdienst Uit de Geref. Kerk té Gro ningen. Spr.: Ds. A. Wijngaarden.-Örg.: R. Blom. Hierna tpt 7.45 Gram.pl. 7.45. Orkesteoncert. 8.15 Vaz. Dias. 8.20 Gramofoonpl. 8.30 Lezing, ,9.00 Gramofoonpl. 9.30 Hoorspel. 10.00 Gram.pl. 10.10 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Koor concert. 10.50 Orkestconcert. 11.10 Gramofoonpl. 11.30 Orkestconcert. 11.5012.00 Toespraak.! MAANDAG 24 JUNI. Hilversum, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong, 8.30 Gramofboonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. v. Oogen. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 11.30 Orgelspel C. Steyn. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 1.00 Gramofoonpl. 1.151.45 E. Walis en zijn orkest. 2.15 „De Zonnekloppers", o.l.v. E. Walls. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 „Orvitropioa", o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (plano). 6.10 Gramofoonpl. 6.30 Muzikale lezing P, Tiggers. 7.10 C. A. 't Hart: Langs het strand. 7.30 H. Wiggelaar (viool) en D. Wins (plano). 8.00 Herh. SOS-Ber. Vaz Dias. 8.10 L. J. A. M. Lammers: PTT-Kwartiertje. 8.25 „Fantasia". 9.10 Report, van de kampioenschappen van Nederland wielrennen op den weg. 9.45 jDe Bohemians", o.l.v. J. v. d. Horst. 10.30 „De spiegel van Yw-Kus-Ki", spel van Nel Bakker., M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v, :W: -v.. Cappëllen. il.j.5—12.0Q Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. •8.15-9.30 Gramofoonpl. ■1Q.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. J. Timmer. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.15, Gramofoonpl. 12.80 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Gramofoonpl. 2.35 Plantenpraatje A. J. Herwig. i3.1"5 Gramofoonpl. ,3.45 Zénderverwiss. 14.ÖÖ c Bijbellezing door Ds. C. C. G. Visser, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Orgelconcert R. Parker. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. 7 00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Radio-reportage. 7.30 Vragenuur 8.00 Vaz Dias. 80.5 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. J. Spaanderman. 9.30 Prof. Dr. K. Schilder spreekt over Calvijn. 9.00 Vervolg orkestconcert. Om 9.25 Vaz Dias 10.0511.30 Gramofoonpl. DINSDAG 25 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8,00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 'Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10:30 Ensemble Lismonde. 11.00 Causerie Mevr. R. Lotgering-Hillebrand 11.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar m.m.v. H. - Frahken (viool). 3,2:30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.15 Gramofoonpl. I.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. -1.55 piano-recital E. Veen. 2.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 3.00 -4.00 Het Aeolin-orkest. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. irl (K 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Het Renova-kwintet. 6.3,5 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 7.0Ó Gauserië over de Bossche Paardenten- 'toónstelling. 7.3<) B. Schmidt: Oostenrijksch muziekleven in clpzen zomer. 8.0Ó Vaz Dias. 8.05 J. v. d. Woude (viool) met het Omroep orkest o.l.v. A. v. Raalte. 8.40 Reportage van een bezoek aan Door- werth. 9.00 Disco-nieuws. 9.30 -Tegenlicht-Opnamen. 9!45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.30 De Chansonnier Jovatti (gr.pl.) II.00 Vaz pias. 111012.00 Uit "Pschorr", Rotterdam: Majo Marco en" zijn orkest. Huiden, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Grarhófoonpl. 10.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.35 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Gramofoonpl. 4.15 Schlagermuziek. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Zang. 5.30 Schlagermuziek en gram.pl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert en zang. 8.35 Lezing. 9.05 Gramofoonpl. 9.15 Reportage. 9.45 Orkestconcert. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.0012.00 Gram.pl. en orkestconcert. wacht bent bij hem in den auto gaan zitten en naar Hilversum heen- en teruggereden. Hoe moest je nu aan de bankbiljeten komen Verd.: „Ik had nog geen plan gemaakt, dacht: misschien gebeurt er wel iets." Pres.: „Wou je hem het geld ontrollen, Verd.Ja, dat is wel mogelijk". De molenaar was onstemd geworden, toen hij mekte dat verdachte hem had beetgeno men en had gedreigd, het wel eens aan verd. s vader te zullen zeggen. Toen wij weer op den Huigsloterdijk waren, had verd. plotseling aan de handrem getrokken. De heer Duyser meen de, dat zijn auto tegen iets opreed en was uit gestapt. Ook verd. was uitgestapt en naai voren geloopen. De eerste had toen gezegd. „Jp moet niet denken, dat je me kunt bedrie gen", eri had verd. willen schoppen. Pres.: „En toen..." Verd.: (snikkend)... „toen is 't gebeurd. Hakkelend vertelt verd. verder, hoe hij zijn mes had getrokken en den molenaar oveial, waar hij hem raken kon, had gestoken, tot deze neerviel. Eerst toen hij merkte, dat ei bloed aan zijn handen kleefde, was hij opge houden met steken en drong het tot hem door, wat hij gedaan had. Daarna was hij in den auto gegaan, had den wagen gekeerd en had vervolgens het lijk beroofd. Toen was hij naar Haarlem gereden. Nogmaals werd verdachte ondervraagd over het plan, dat hij beraamd had, om het geld te krijgen. Verd. schudde echter voortdurend het hoofd en mompelde: „Ik weet het niet... Een paniek onder de talrijke passagiers. Een gewonde. Donderdagochtend wilde een groote autobus van de Cito Mij. te Breda, waarin zich onge veer 40 passagiers uit Breda en Ginneken bevonden, die op weg waren naar een r.k. congres te Handel, in de gemeente Erp op den gevaarlijken hoek bij de Kokschebrug met vrij groote snelheid de bocht nemen, pe chauffeur verloor de macht over zijn stuur, waardoor de auto slipte en van den berm van den weg omgekeerd in een sloot gleed. Onder de hevig verschrikte passagiers ontstond een paniek. Voorbijgangers snelden te hulp en slaagden er in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden, terwijl anderen telefo nisch geneeskundige hulp inriepen. Een bejaarde 'vrouw uit Ginniken was zoo danig bekneld geraakt, dat zij inwendige kneuzingen en een beenbreuk had opgeloopen. Een dokter uit Gemert, die spoedig ter plaatse was,, verleende de eerste hulp. De oude vrouw is naar hei ziekenhuis in haar woonplaats gebracht. De meeste andere passagiers had den slechts huid- en schaafwonden gekregen. Na ter plaatse verbonden te zijn, konden zij met een andere bus naar hun woonplaats terugkeeren. De gehavende autobus is met een kraanwagen uit de sloot gelicht. Woensdagavond heeft op den Boschdijk te Eindhoven, nabij de Pastoor Arslaan, een doodelijke aanrijding plaats gehad. Van een vrachtauto van de zuurstoffabriek Franken Donders te Tilburg stak een plank te ver uit, waardoor èen wielrijder, de 33-jarige fabrieks arbeider I. A. J. Vorstenbosch uit Boxtel, ge raakt werd. Met een zware hersenschudding werd het slachtoffer naar het St.-Josephziekenhuis te Roermond vervoerd, waar hij in den loop van Donderdagmorgen aan de bekomen verwon dingen is bezweken. Een derde doode. De 34-jarige Jacob Klinkhamer, petroleum- venter te Haren, één van de broers, die bij het ongeluk te Haren Zondagochtend ernstig werd gewond, is Woensdagmiddag in het academische ziekenhuis te Groningen over leden. Dit ongeluk heeft dus drie doöden geëischt. BRANDSTICHTING TE WEZEP. Zes jaar geëischt. De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft Donderdagmorgen tegen den ge detineerden timmerman A. B. te Wezep (gem. Oldebroek) een gevangenisstraf van 6 jaar geëischt, terzake dat hij in den nacht van 7 op 8 Mei opzettelijk brand heeft ge sticht in zijn timmermanswerkplaats aldaar, welke met twee woonhuizen totaal afbrand de. Voor drie in een der beide woningen sla pende personen heeft groot levensgevaar be staan. Uitspraak 4 Juli. De Burgemeester van Santans, een dorp in de Jura, heeft een brief geschreven aan den miDister van binnenlandsche zaken, waarin hij er op wijst, dat blijkbaar het bestaan van het dorp bij de overheid te Parijs in vergetél- heid is geraakt. Gedurende vijftig jaar heeft deze overheid wel allerlei officieele, nuttelooze of onbegrijpelijke circulaires over de gemeente uitgestrooid, maar eenige verdere aandacht heeft de overheid aan het dorp niet geschon ken. Noch de prefekt van het departement, noch de onderprefekt heeft ook maar een voet in het dorp gezet gedurende deze periode. De burgemeester geeft vervolgens een op somming van alles wat er in het dorp aan het vervallen is en maakt de opmerking, dat de eenige versiering van het gemeentehuis het portret is van president Sadi Carnot, die ruim 40 jaar geleden vermoord werd. Hq stelt ten slotte de vraag of het eigenlijk niet zijn plicht is de officieele circulaires, die hij ontvangt, terug te sturen nadat hij op het adres heeft geschreven: „onbekend in Frankrijk"., Oorzaak: film en gangster- verhalen. De politie te Jamaica op Long Island heeft twee jongens van dertien en een jongen van elf jaar aangehouden, die ervan beschuldigd worden een zwerver te hebben doodgeschoten. Het bleek, dat de jongens, naar het voorbeeld van films, die zij gezien en gangsterverhalen, die zij gelezen hadden, van roof wilden gaan leven. Zij hadden daarbij natuurlijk revolvers noodig en het geluk was hun gunstig toen zij kans zagen een revolver te stelen uit de jas van een verkeersagent, die de jas bij een stationsgebouw had opgehangen. Zij hadden eerst met den revolver een vrouw aangehou den, doch deze had hen uitgelachen en hun .«li 22 Juni Een van de meest geliefde ge zelschapsspelletjes is tegenwoordig in Ameri ka het spel „Vraag me wat", Groote men- schen schijnen aan. den overkant van den Oceaan dol te zijn op spelletjes. Het feit, dat volwassen Amerikanen heelemaal niet zoo volwassen zijn als zij er uit zien, .s daar misschien niet vreemd aan. Europeanen in Amerika zijn vaii de uitgebroken epidemie in ieder geval hevig geschrokken. Het spel bestaat hierin, dat iemand vra gen stelt, die eigenlijk iedereen behoorde te kunnen beantwoorden en waarvan dan blijkt, dat niemand er het antwoord op weet Vra gen als: wanneer was de slag bij Sédan? Wie heeft de Gioconde geschilderd Wan neer stierf Goethe, Napoleon, Röhm? Schoolvragen. Vragen, die wij alle ééns hebben kunnen beantwoorden. Dat is het "erge! Niet dat we er het antwoord niet op weten, maar dat we het eens wèl geweten hebben. Eens wisten we dit alles... nu weten we alleen nog de jaartallen, maar niet wat erin gebeurde. Een afschuwelijk spel. Me dunkt, je voelt je weer op de schoolbanken. Je zit te beven van angst, dat de leeraar je juist iets zal vragen van die pagina, die je in de tram had willen leeren, maar waar niets van gekomen is, omdat je voor 'n oude dame moest op staan. Wat weten oude dames van school- angsten! Als de leeraar je maar niet net uit pikt... Het is niet om uit te houden die span ning... Morgen zul je je nu eens echt goed prepareeren... Maar den volgenden dag hebben we ons ook niet voorbereid,en nooit, en daar zitten we nu en weten niets. En dat is de tweede vreeselijke ontdekking, die we gedaan' heb ben: dat we iets verzuimd* hebben, en dat we dit nooit, nooit meer kunnen mjialen. Want de school is de eenige plaats, waar we ons geheugen hadden kunnen oefenen... En nu, och nu hebben we zooveel andere zorgen aan ons hoofd..? ons' haantje loopt gevaar, en juffrouw Truus is vanochtend opvallend koel geweest, én dat vergooide groot slem van gisteravond, dat' 2000 punten heeft ge kost, brrr... praat er; niet van. Amerikaansché kinderen krijgen een eigen aardige opvoeding. Vier uur sport tegen twee uur geest. Daar is natuurlijk ook op positie tegen. Hen intellectueel tijdschrift heeft bijvoorbeeld onlangs een onderzoek in gesteld naar het geestelijk peil van de rijpe jeugd en haar meening gevraagd over onder werpen als den Volkenbond, de New Deal, Thomas Mann, Strawinsky, enz. Het resul taat was om te huilen. De meesten antwoord den heelemaal niet, wat verreweg het ver standigst was. 'De antwoorden der andere studenten... meh wist niet of men erom lachen of huilen moest. ThomasMann was een generaal uit den1 wereldoorlog, Strawins ky een Fransche oplichter, de Sowjet-Unie een geheime samenzwering van anarchisten. Laten we eerlijk zijn: Wij ouderen hooren die dingen niet zonder leedvermaak. Aha, de jeugd weet dus óók niets! Maar die hoorde het te weten! Die is nog jong! Blókken zul len jullie, ezels!! Over 20 of 30 jaar zullen deze zelfde kin deren, dan volwassen, het „net in de mode gekomen" spel: „Vraag me wat" spelen. Ze zullen elkaar de dingen vragen, die zij ihhun jeugd... niet geleerd hebben. En zij zullfejn ze niet weten, een slecht geweten hebben 'en zich verwijten maken. Vragen hebben een kort leven, maar de wroeging is een i alge meen menschelijke eigenschap. Dus eeuwig. Eeuwig? Wat is eeuwig? Vraag mij wat..< den revolver uit de hand geslagen. Toen had den zij geschoten op den slapenden zweiver, 'die in het hoofd werd getroffen en kort nadat hij gevonden was overleed. Na Kun aanhouding poseerden de jongens druk pratend en lachend voor de fotografen, blijkbaar onbewust van de beteekenis van hun daad. EEN KOSTBARE MUNT. In het bezit van een arme familie te Szeged in Hongarije heeft men een goudstuk uit den Napoleontischen tijd aangetroffen, dat een waarde van meer dan 360.000 gulden verte genwoordigd. Er zijn indertijd slechts tien van deze munten geslagen, daar door:een vergissing op de eene zijde de woorden „repu- blique francaise" voorkomen en op de ajidcre „Keizer Napoleon". Het goudstuk zal jthans in Engeland worden verkocht. De commandanten van de heide te Hong kong binnengeloopen Chineesche kanonneer- booten Hai-tsji en Hai-tsjen, berichten om trent de reeds gemelde muiterij, dat dé 5e- manningen dier beide oorlogsschepen als gevolg van gageverlagingen reeds eenige maanden ontevreden waren. De muiters hebben Zaterdag de officieren, die weigerden aan de muiterij mee te dqep, overmeesterd en daarop het anker gelicht. De troepen hadden van den oever het vuur op de stroomaf varende schepen geopend, waardoor een lid van de bemanniug werd ge wond. De beschieting door de kustfortën én de vliegtuigen leverde wegens het slechte zicht geen resultaat op. De kanonneerbooten Zullen na een verblijf van drie dagen te Hongkong de reis naar Nanking voortzetten. Bij de vlucht der beide Chineesche kanon neerbooten Hai-tsjen en Hai-tsji uit Kanton, z(jn in de stad verdwaalde kogels van de Hai-tsji ingeslagen in een douanekantoor en een woonhuis. Daarbij werden tien douane beambten en twee burgers gedood. O Visschersvloot vermist schip met 29 scholieren omgeslagen. Naar uit Tainan op Formosa wordt be richt, heeft een hevige typhoon daar ernstige schade aangericht. De visschersvloot, welke 18 Juni was uitgeloopen, is nog niet terug gekeerd, meer dan 65 schepen worden ver mist. Bovendien is nabij Tsihokka een schip met 20 scholieren omgeslagen; alle opvarenden zijn verdronken. Schepen van de Japansche kustwacht zijn uitgevaren om naar de ver miste visschers te zoeken.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2