1 ONS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. heldersche courant Nieuwe Uitgaven. Gisteren werden op de Ringvaart bij Sloten de jadrlijksche wedstrijden van de Kon. Roei- èn Zeilvereeniging geopend. De jonge skiff B na de finish. De regen bedierf veel, ."JCj Vóór de Notie Dame te Parijs wordt het oude mysteriespel 'van Arnoul Gréban opgevoerd. Het spel oogstte een ernom succes. Een der tafereelen. H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteren op het vliegveld Schiphol de Florence Nightingale-medaille uitgereikt aan zuster Westerhof. De aankomst van H.K.H. voor hangar D. voor yan Abess>"lle beeft voorbereidende maatregelen getroffen leger en land- in^eval het toftn gewapend Itahe mocht komen. Voedselkaravanen bij Addis Abeba. Geen speelgoed voor jongedames. Eens per jaar mogen de Engelsche militairen van de Milton Barracks te Gravesend hun familieleden'de gehei men der kazerne toonen. Eem machinegeweer wordt beproefd. De uitreiking van de Florence Nightingale-medaille door H.K.H. Prinses Juliana aan zuster Westerhof. De aankomst van zuster Westerhof. Weekkroniek Het Voorloopig Verslag nopens het groote bezuinigingsplan verschenen. -- Wel ernstige, doch geen zeer verontrustenae critiek. <- De regeering zal in veel tegemoetkomend moeten zijn. - Het zendervraagstuk eindelijk naar een definitieve oplossing. •- De ,,Nozema". beduidend van koers dienen te veranderen, daarvan kan men zeker zijn. De periode van ernstig overleg tusschen Volk (door middel van zijn vertegenwoordi gers) en Regeering is thans aangebroken. Wie weinig waardeering koestert voor de par lementaire democratie moet nu toch eens nauwkeurig volgen wat zich binnenkort gaat afspelen. Het zal leerzaam zijn! De Tweede Kamer is deze week in openbare vergadering bijeen geweest voornamelijk om' epn zaak af te doen, welke in zeèr sterke mate de publieke belangstelling geniet. Het betrof de wetsvoordracht aangaande de op- Den Haag, 20 Juni. Staande aan het begin van Zomermaand wachten ons binnenkort politieke gebeurte nissen van den eersten rang. De strijd om trent de vraag, hoe ons land in de naaste toe komst zal moeten worden bestuurd,: is thans in een meer concreet stadium getredenhet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de zoozeer ingrijpende saneeringspïannen van de Regeering is aan het einde van de vorige week verschenen, waarmee de openlijke weg naar een definitieve beslissing betreden werd. werd. Het -verschenen' Staatsstuk is een eerbied afdwingend stuk werk. Niet minder dan ruim richting van dé Nederlandsche Zender Om- 120 bladzijden werden gewijd aan critische en roep Maatschappij N.V., kortweg „Nozema".. richtinggevende beschouwingen óver de voor- Misschien had de Kamer het ontwerp in stellen der Regeering, die een reusachtig ter- één dag kunnen afdoen, als men zich niet wat rein van Staatszorg en -bemoeiing overvleu- lang had bezig gehouden met tot heel weinig gelen. Groóte waardeering moet men tevens resultaat leidende bespiegelingen over een hebben voor dezen arbeid der rapporteurs, de wijziging der Indische begrooting, waarbij werkzaamheid van het Presidiaal Bureau, om zoowaar de welvaartspolitiek der Regeering, de duidelijke eri overzichtelijke wij2e, waarop dfe rubberpositie," Maritieme aangelegenheden de zoozeer verschillend gekleurde rrieeningen en de suikerpositie ter sprake wérden ge in één geheel werden samengevat. bracht. Minister Colijn ging er weinig op in, Met spanning' wordt uitgezien naar de: Me- noemde veel van het debat praematuur; De morie van Antwoord. Zij zal natuurlijk nog heeren Cramer (s.-d.) en Wijnkoop (comm.) wel éeil poosje op zich doen wachten, want hadden, gewezenop den nood in Indië (de de bestudeèring van het lijvige V. V. en hetcommunist had „geen woorden genoeg" om daarop te geven bescheid (voorwaar, 'n zware zijn verontwaardiging te luchten!), doch de taak!) vergen tijd. Maar dan zal blijken, in preinier was integendeel van oordeel, dat hier hoeverre dè ministerwisseling aan Economi- en daar verbetering in de situatie te onder- sche Zaken van invloed is geweest op de Ka- binetspolitiek. Vraagt men, of er in het verschenen V.V. passages voorkomen, welke voor de positie van het Kabinet bepaald verontrustend kun nen worden genoemd, dan is het daarop te J kennen, viel. Op het betoog-Vari de Bilt (r.-k.) betreffende de tegenslagen met de „Sumatra" antwoordde dr. Colijn, dat men ten deze niet moet overdrijven. Oorlogsschepen zfjn nu een maal minstens eenmaal per jaar in revisie en het bedoelde schip had wel wat pech, maar,. geven antwoord niet zoo gemakkelijk. Aange- toch niet in verontrustende mate. De. rest van genoemd worden, moet men de herkomst der het debat laat ik maar „zwemmen"! zien in - het verslag geen namen óf partijén De agenda bevatte een reeks ontwerpen, meeningen maar zien op te sporen. Wie een doch de meesten berokkenden geen opont- beetje óp de hoogte is van staatkundige aan- houd. Ook de beslissing over de' communisti- gelegenheden, „herkent" spoedig de partijen, sche interpellatie-aanvrage (om t^ spreken 1 Zoo is vooral van belang wat de Katholieke over Nederland's toetreden tot het Fransch- wenschen zijn. want in dien hoek schuilt voor Russisch non-agressiepact) vergde niet veel het Kabinet momenteel immers het grootste tijd. President Ruys stelde voor, de aanvrage gevaar! Welnu, de desiderata zijn lang niet niet toe te staan, voornamelijk omdat de malsch". Zelfs werd een volledig schema ge- Grondwet het sluiten van verdragen aan de geven aangaande de eischen, waaraan vol- Kroon opdraagt, de Regeering over deze za- gens deze fractie het Regeeringsbeleid be- ken dus niet bij voorbaat interpellabel is. hoort te voldoen. Zal dr. Colijn de „leiding" De heer Schalker deelde dit gevoelen na tuurlijk niet en zijn plotselinge geestdrift i voor het eertijds zoo fel bestreden Geneefsche instituut (voordat Rusland er zitting kreeg), hunnen of willen weerstaan? Goed beschouwd lijkt de meening der Ka mer niet dadelijk verontrustend voor het regime-Colijn; wel een zaak, waarmee de Re geering meer dan normaal heeft rekening te houden. Zij zal op tal van punten tegemoet komendheid moeten betrachten, in elk geval niet kunnen volharden bij een afwijzing van deed hem bij zijn verzoek persisteeren. De Kamer wees het af, bijna unaniem. Ook uit de gevoerde debatten over de zen derkwestie is nu gebleken, dat de bemoeiin gen van minister De Wilde met het jarenlang veel dat wordt gevraagd. Men zal in elk geval hangende zendervraagstuk een succes is ge weest. De bewindsman heeft in den afgeloo- pen tijd wel eens minder gelukkig gemanqeu- vreerd (men dénke aan de wijziging der Kief wet, het Zomertijd-ontwerpjè en nog wat), dqch de goeddeels bereikte „radiovrede" is voor hem een creditpost van groote beteé- kénis. En: van niet gering algemeen belang! De overgroote meerderheid der Kamer ver- i klaarde zich met de voorstellen accoord. Men „weet, waarom het gaat. De vier groote om- I roepvereenigingen en de Staat zullen in een gemengd bedrijf worden ondergebracht, ter wijl de Staat 60 pet. van het kapitaal zal in- brengen. Er komt dan ook een Raad van Be heer van 9 a 10 leden, waarin vier leden door de bedoelde omroeporganisaties en de rest door de Regeering zullen worden aangewezen. Aldus komt een definitief einde aan de Avro- plannen omtrent den boüw van een eigen ■zender, want de „Nozema" zal op monopolisf tische wijze de zendapparatuur behartigen. Het spreekt wel vanzelf, dat een en ander offers heeft gekost: De minister haastte zich dan ook om hulde te brengén aan dè „ondub belzinnige wijze", waarop de vier organisaties hebben r t sgëwerkt. „Het wetsontwerp is de vrucht van een compromis", aldus Z. Ëxc.j waardoor gezamenlijk iets goeds kan Worden bereikt. Över de matériehebben bij de algem. bei schouwingen het woord gevoerd dé leden Boon (V.B.), Drop (s.-d.), Krijger (c.-h.)^ BakkerNort- (v,-d.), Teulings' (r.-k.), Vart Dijk, (a.-r.)v Westerman (Nat. .Herst.) en De. Visser (comm.)! Uitgenómfen dé twee. laatst genoemden waren allert vóór de geprojecteerde' regeling. De twee uiterstè opposanten hadr, den natuurlijk ook geheel uit elkaar liggende motieven: De een had een „ware .nationale' zender" begeerd en.de ander zag in het gey bodene een „fasciseering" van onze radio, waarover zei hij Göbbels zal grinneken: van: genot:De communist diende dan ook; een tweetal moties in, vragend schorsing der: beraadslagingen over het ontwerp om de- Ré- geering de gelegenheid te geven een meer; democratis.eh product te doen. ontwerpen en. aandringend op 'aansluiting 'bij de'internatio nale radioregeling. De meegaandheid der Kamer beteekent niet, dat het allemaal hosannah's waren, welke: weerklonken. De heer Boon betreurde eigen lijk wel wat, dat men niet tot een Rijkszender had kunnen komen, hetgeen dert heer Drop naderhand deed opmerken, dat de AVRO in deze had tegengewerkt. Ook bleek de liberale afgevaardigde bevreesd voor een' te ruime taakomschrijving, in de statuten der nieuwe N.V., waardoor o.a. het gevaar ontstaat, dat radiodistributiebedrijven worden genaast. Over die bedrijven hebben verschillende af gevaardigden gesproken en het waren de hee ren Drop en Teulings, die vonden, dat die distribuanten eigenlijk parasiteerden op de omroepvereenigingen. Echter wenschte eerst genoemde geen moeilijkheden gelegd te zien op het pad der gemeentelijke bedrijven, het geen den heer Boon deed interumpeeren, dat die gemeente toch óók parasiteeren Mr. Teulings meende, dat de distributiebedrijven van nature bij de omroepvereenigingen hooren. De heer Van Dijk drong op groote voor zichtigheid in deze aan. Hij zag alnog de nood zakelijkheid van naasting niet in en ook de heer Krijger wenschte geen ingrijpen, als niet blijkt, dat de bestaande bedrijven onvoldoende zijn. Voorts kwam nog ter sprake de bekende Bloemendaalsche zender, een soort „kerk telefoon" met een zeer beperkte capaciteit, waarvan Mr. Boon vroeg of het voortbestaan 7-naast de monopolistische „Nozema" een willekeurige uitzondering beteekent? Nader hand sloot de heer Krijger zich hierbij aan, nogal ontstemd over deze juridische zijsprong. Ook Mr. Teulings bleek de zaak niet in orde te vinden, 't Ging niet om dat zendertje allen wenschten het te houden doch (ge lijk de Katholieke afgevaardigde het uitdruk te) de toestand behoort te worden gelegali seerd. t)e heer Van Dijk nam het zendertje in be scherming en wees erop, dat het niet tot de Nederlandsche zendapparatuur kan worden gerekend. Voorts had hij op wat andere gronden dan de heer Boon bezwaar tegen sommige onderdeelen der voorgestelde rege ling. Feitelijk had hij liever (evenals trouwens de heer Teulings) een pur sang particulier bedrijf gezien, doch de minister bereikte wat 'prd'ctisch te verwezenlijken was. Hij billijkte de overwegende positie van den Staat doch hij kwam op tegen de benoeming van meer dan twee leden van het P.T.T.-bedrijf in den Raid van Beheer. Ter wille van het gevaar Voor eenzijdigheid. En ten slotte pleitte de afgevaardigde voor het in de practijk voeren Van den naam „Nederlandsche Omroep" en niét „Nozema", een zeker aan het buitenland niets zeggend woord. Minister De Wilde zétte uiteen, waarom men den N.V.-vorm gekozen had en niet de methode eener Stichting, waarvoor Mr. Boon bleek te vóelen. „Verschillende belangen zullen tegen elkaar Worden uitgebalanceerd", aldus voorts de bewindsman, die het niet moeilijk had bij de verdediging van zijn kranig stuk werk. Z. Exc. wilde- niets weten van den wenk-Boon •óm ;-de: bevoegdheden van de „Nozema" in te pekken, want de radio groeit nog steeds, men ■weet dus niet wat de toekomst zal opleveren. Dat'.getracht zou worden de radiodistributie bedrijven om zeep te brengen bestreed dé mi nister. Dat kan niet gebeuren zei hij zoolang ook slechts één omroepvereeniging zich ertegen verzet. Trouwens, de Regeering wensch't de distribuanten niet te benadeelen. Maar daarom mag men deze werkingssfeer niet buiten de „Nozema" houden, want er zul len ;Streken en' ook stadsgedeelten zijn, waar het gemeentelijk of particulier intitiatief te kórt schiet en waai' dus de „Nozema" goed wérk kan doen. Teil aanzien van het Bloemendaalsche zen dertje verklaarde de minister, dat het geheel buiten de kwestie staat (b.v. ook de Phohi blijft afzijdig). De heer Westerman, die zich ook beklaagd had over sommige VARA-uitzendingen, kreeg te hooren, dat 't juist het mooie in ons land is, dat ieder spreken mag, mits onderworpen aan zekere regels. De afgevaardigde interrum peerde: Ook de Communisten? Zeer zeker! riep Z.Exc. uit, als zij zich maar aan de voorschriften houden. En de fascis ten?! vroeg Mr. Westerman verder. Natuurlijk ook zij! verzekerde Mr. De Wil de. De heer Westerman maakte een gebaar of hij zeggen wilde: Aan die toezegging zit je vast, waarde heer... De minister wees de Communistische mo ties vanzelfsprekend af. En de heer Van Dijk kreeg te hooren, dat hij heusch niet bevreesd behoefde te zijn voor P.T.T.-sche „doordrij vers". Z.Exc. begreep die ongemotiveerde angst niet. Er werd nog gerepliceerd, waarbij de hee ren Krijger en Teulings met den minister over den Bloemendaalschen zender van inzicht bleven verschillen. Ten slotte werd de wetsvoordracht natuur lijk goedgekeurd, maar toch mefr minder alge- meene dan waarop men aanvankelijk gere kend had. De heer Boon namelijk kwam met een amendement om de statuten zoo in te richten, dat uitbreiding van de werkingssfeer van de nieuwe N.V. bij voorbaat uitgesloten was. Dit om het aan zich trekken van radio distributiebedrijven e.d. te voorkomen. De liberale afgevaardigde trok zijn geesteskind ten slotte in, wijl hij de kansloosheid ervan besefte. Maar meteen had het ontwerp geen bekoring meer voor den heer Boon; hij ver klaarde te zullen tegenstemmen, zoover kwam het echter niet, want zonder stemming kreeg minister De Wilde zijn compromis binnen (de Communisten en de Rev. Socialist hadden hun tegenstem laten aanteekenen, want het ligt wel voor dé hand, dat de twee moties met overgroote meerderheid verworpen werden). Voor de eindphase bereikt werd had nog eenig gepraat over amendementen van de heeren Van Dijk (A.R.) en Drop (S.D.) (be treffende de bezetting van tien Raad van Be heer) plaats, maar de Kamer wees ze af. Men wilde geen wijziging meer in de na veel over leg bereikte regeling. Zoodat de „radiovrede" weldra zal kunnen worden ingeluid, als straks de Senaat zijn goedkeuring verleent. Waaraan niemand twijfelt. Ten slotte mag nog even worden vermeld, dat de nieuwe minister van Economische Za ken, Dr. Gelissen niet de Kamer is komen kennis maken. Zijn tegenwoordigheid was noodig voor het afdoen van een aantal onbe duidende ontwerpjes. Maar Z.Exc. kreeg toch nog' even gelegenheid enkele woorden te spreken. Vele leden kwamen den nieuwen be windsman zeer hartelijk begroeten, zoodat de „kennismaking" heel aangenaam mag worden genoemd. Hopenlijk is dat een goed teeken voor de toekomst! De Tweede Kamer is tot 9 Juli uiteen. In de as. week komt de Senaat enkele dagen bijeen voor het afdoen van enkele belangrijke zaken. Parlementariër. Verschenen is: „Sleutel vir esperanto" (voor de Afrikaansche taal). Prijs 2 pennies. Uit gave N. V. Centr. Esperanto Boekhandel, Bankastraat 10 's Gravenhage. „De overgang van Minister Marchant en de Bekeeringsactie der Roomsche Kerk", door G. Voet. Hollandia-drukkerij, Baarn. 0.40. In deze brochure toont de schr. aan, dat Minister Marchant meer dan een jaar geleden, toen hij zijn bekende rede voor de R.K.-universi teit te Nijmegen hield, reeds uitgesproken R.- K. was. Gidsen, enz. Wij ontvingen: .Zomerreizen 1935", samen gesteld door de bekende reisbureaux Lissone (Amsterdam) en Lindeman (Den Haag), en bevattend tal van interessante reisprogram ma's, wetenswaardigheden, enz. Door de Vcr- eeniging van Nederlandsch-Zwitserschen han del te Rotterdam werd uitgegeven een aardig geillustreerde brochure over handel en indus trie van Zwitserland. Bad Boekelo, het Nederlandsche Zoutwater- golf bad in Overijsel, deed een serie fraai uitge voerde drukwerkén het licht zien, die de aan dacht vestigen op deze badplaats met zout wa ter. Gids voor de Veluwe. Deze wordt gratis ver krijgbaar gesteld door de firma C. J Wuest- man, Harderwijk, en bevat beschrijvingen van Harderwijk, Npnspeet, Putten, Vaassen, Erme- lo, Apeldoorn, Elspeet, Garderen en Vierhouten boot-, bus- en treindiensten, routes voor fiets tochten en een fietskaart van de Noord-Veluwe In navolging van de bekende Bloembollen- marschen, schreef de Kennemer Wandel Club te Beverwijk het vorig jaar een „Aardbeien- marsch" uit, waaraan ook wandelaars van hier met succes deelnamen. Deze vond een zoodanig gunstig onthaal, dat ook dit jaar weer op 23 Juni a.s. deze marsch wordt ge houden. Voornaamste attractie is dat de deelnemers(sters) tijdens de groote rust kos teloos aardbeien worden aangeboden. Elke deelnemer ontvangt bovendien een fraaie per soonlijke herinnering, terwijl de tocht gaat door de mooiste streken van Kennemerland en langs vele bezienswaardigheden. Inlichtingen bij den secretaris Gro.enelaan 73 te Beverwijk. NA VIJF JAAR VAN. CHRONISCHE SPIT; Nu voor góed vrij van pijn. Vijf jaar leed hij ondragelijke rheumatische pijnen, nu eindelijk is: hfj weer, m staat het- leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts' genomen in dé hoop, dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld.'Ik had alle mogelijke middelen geprobeerd, zonder' eenige verbete ring te bemerken, totdat men mij op Kru schen Salts attent maakte. Reeds spoedig na dat ik met Kruschen begonnen was, vermin derden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekende ge zondheid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar. Ik ben weer in staat het leven van de zon nige kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen. G. G. te C. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek haar oorzaak vindt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. De zes verschillen de zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urine zuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen, pijnloos en vol komen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheumatische pijnen verdwijnen, maar ook de geheele ge zondheidstoestand bij het gebruik van de .kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maat se*Amsterdam voorkomt. 1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3