w wilt NAAR DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING 'Waatgaan WERD SPIERWIT Vm LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM DE DAPPERSTE BLAUWE ZEERIDDER TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 JUNI 1935. AAN DE TOMBE VAN DEN POILU INCONNU (HERINNERINGEN UIT HET LEVEN VAN DORUS RIJKERS) door: Yvel Dlawnurg BUITENLAND De buitenlandsche politiek van Engeland. De pogingen om Duitschland in den Volkenbond terug te brengen. De Engelsch-Duitsche overeenkomst in de praktijk. China en Japan. EN DACHT TE BEZWIJKEN Dank zij RL00STERSALSEM is zij weer gezond en vrootijk A&KER'S ORIGINEEL TER INZAGE Italië en Abessinië. BINNENLAND Waarom geen weekendbiljetten Distributie van rundvleesch gehakt in blik en (Nadruk verboden). Waarom een Fransche vrouw weende toen ze den Hollandschen zee held zag Opa in de hallen van Parijs Op zoek naar een Hol landsehen zeeman We waren de rue de Grenelle, waarin het llederlandsch gezantschap gelegen is, ternau wernood uit, of Dorus begon zich weer als een vreemde eend in de bijt, in casu in Pa rijs te gevoelen. Zoolang hij nog Nederlanders om zich heen had, over tabak, schepen %n een Hollandsch bittertje kon spreken, zoolang had Dorus er geen erg in dat hij ver van huis was. Maar nauwelijks waren wij te mid den van ontzettend lawaai, in het hart van de wereldstad teruggekomen, of Dorus begon weer danig te mopperen, dat hij toch maar betef gedaan had om in de stilte van den Helcferschen di.k te blijven. Het was nu elf uur, en hij had nu ook recht op zijn beloofde bitertje. In (ien Pottewinkel waren zijn maats nou fijn aan het biljarten, en hij liep maar hier, door dat dooie Parijs, waar iedereen evenveel haast scheen te hebben. As ik nou maar eres met een paar zee lui kon praten over schepen en over haring. Maar ik geloof, dat niemand in heel Parijs weet hoe een zeeman en een schellevisschie ier uitzien! Ik begreep de wenk dat het elf uur was, en de verzuchting over den Pottewinkel heel goed. Dies stapte ik met den ouden man een aardig klein café binnen, en bestelde voor Dorus het afgesproken oorlam. Er stond ook een biljart. Opa trok als de blikskater zijn zware ratiné jas uit, hing zijn hoed aan de haak, greep een biljartkue en met een ver langende blik keek hij naar den caféhouder. Toen zei hij: „maat, zeg eres aan die parle- voezer dat ik een balletje met hem wil ma ken en namens de Pottewinkelclub een in ternationalen wedstrijd met 'm wil houwe". Vol verwondering staarde de eigenaar van het café naar den ouden man, die zoo kaars recht daar stond, met vele medailles, rikke tikkend op den borst. „Wie is die man, vroeg hij? En weer sprak ik: „Hg is de grootste menschenredder van Nederland. Hij heeft 511 mensehen van wrakken gered!" De eigenaar van het café trad vol bewonde ring op Dorus toe, greep hem bij de hand, en drukte die stevig. Achter, bij het buffet Stond zijn vrouw. Strak keek zij voor zich heen. Toen hief zij het hoofd op en zacht nokte zij: „Un héros hollandais! Moi j'ai perdu mon fils pour la patrie. Mon fils était un héros francais. (Een Hollandsche held, Ik heb mijn zoon verloren voor het vaderland Mijn zoon was een Fransche held!). Waarom huilt die juffrouw? vroeg Dorus beduusd. Zij heeft haar zoon verloren in den oor log, opa! Toen trad de oude Hollandsche menschen redder op de schreiende vrouw toe, greep haar bij de hand, en zei: „Arme vrouw. Het is altijd hard, je kind te verliezen maar hij viel met eere!" De vrouw verstond de woorden niet, maar zij begreep en ontroerd hield zij lang 'de hand van Opa vast. Ik heb nou niks geen zinnigheid meer om te biljarten, zei Dorus, ik drink alleen me paait je maar op, en dan gaan we maar weer. Nee, Dorus had tot nog toe in Parijs niet gevonden wat hij zocht. Rusteloos liep Dorus met een verveeld gezicht door Parijs. Niets Interesseerde hem, hij verlangde naar Nieuwediep, naar den dijk, naar de zee. Alle drommels dacht ik, ik karn dien ouden zeerob toch niet heelemaal naar de kust van Bretagne of Normandië brengen. Plots kreeg ik een idee. Ik zal eens naar de Hallen gaan, dacht ik, daar, in de buik van Parijs, zal toch zelfs Opa met belangstelling rondneu zen, Het eerste bracht ik hem naar de visch- markt. Allerhande visschen uit alle deelen van Europa waren hier aangevoerd. Tjonge, tjonge, wat een visch, maar Doortje, (Dorus bedoelde zijn dochter) zou toch dat slappe goedje niet koopen, das niks waard voor een jutter. Ik geloof zoowaar, dat daar kissies haring uit Den Helder staan, riep Dorus, op een stapel houten kistjes toetredend, waarin i eurig netjes aaneengerijd inderdaad Helder- tche bakbokkingen lagen. Ik wed dat de ploeg van Jaap Been ze gisterenavond in Nieuwediep gevangen heeft, c.ia, zeg ik. Dorus bekeek en betastte de bakbokking &l30f hij de vlet van oude Jaap zelf te pak ken had, een glans van genoegen vloog over Zij gezicht. Het is, of ik mijn maats in hun hoozen zoo op den dijk zie staan, tjonge, tjonge, die Heldersche visch is toch maar góje. Het is toch maar kasuweel, dat ik hier in Parijs Heldersche visschies zie. Dorus was heelemaal opgekalefaterd Hj] bekeek de zilveren vischjes of hij een zilvermijn ontdekt had. Vol verwondering heeft de vischverkooper Dorus gadegeslagen. Moet u visch koopen, messieurs, vraagt hij. Wat zeit ie, vraagt Dorus. Steenkolen Engelsch verstaan ik wel, maar parlevoesen ken ik niet. Of je haring wil koopen. Dorus lacht. Dat zou zijn, water dragen naar het Marsdiep, maar verdraaid, ik heb zin om in Parijs een Heldersch harinkie te eten, kan dat maat? Alles kan, "Opa, zeg ik. We koopen er een bossie en dan vragen we an die Fran sche kok in ons hotel, die vanmorgen zoo fijn uw pap gekookt heeft, of ie dit braadje Heldersche visch in het kombuis wil bakken. Wp geven 'm een dikke fooi en voor geld laat je de duvel dansen. Vooruit met de geit, zegt Dorus, en zoo kocht ik tien Heldersche haringen in •Parijs. Ze waren wel erg prijzig, want de eigenlijke haringtijd moest nog beginnen 't waren de voorloopers. Wat een medaljes, zegt stom verwon derd de vischverkooper het geld opstrij kend. 't Is de schipper van de reddingboot in Holland, en hij heeft al die medailles gekre gen in den strijd met de branding, zeg- ik. Ah, dat is goed werk, ik weet wat dat is, ben zelf ook zeeman, kom van de Fran sche kust, uit Normandië, daar kan 't ook spoken, lilljjk ook, zegt de vischverkooper in vreemd Fransch dialect. Ben ook welderes met de reddingboot mee geweest; op de kust bjj ons slaan ook heel wat scheepies te pletter. Een collega van je, Opa, stelde ik voor. Een van een reddingboot van de Fran sche kust Dorus kijkt heel geïnteresseerd. Zijne der bij jullie ook zulke teuge rollers en meneeren met wit voor, as bij ons, vraagt Dorus op z'n Nieuwediepsch Maar helaas, hoewel Opa en de vischverkooper wel hetzelfde gevaarlijke vak beoefenen, spreken ze niet dezelfde taal, en nu is Dorus nog meer teleurgesteld. Daar heb je 't nou weer, wat heb ik hier in dat dooie Parijs, je kan er met een eige maat nog niet eens praten over teuge rollers en bonke water! Nou is 't mooi ge weest, maar, dit zeg ik je, kameraad, als je vandaag geen Hollandsche zeeman voor me opduikt, waarmee ik een oorlam kan drin ken, waarmee ik kan praten, over de zee en de wind en een die ook een potje met me biljart, dan... trek ik an me kuiten en ga direct terug naar Nieuwediep. Dat doe je niet, Dorus, zei ik. Samen uit, samen thuis, en we hebben nog een heel programma af te doen!" Ik pak me biezen, houdt Dorus koppig vol, of je bezorgt me een Hollandsche zee man, die biljart!" Het was geen grapje van opa, dat voelde ik terdege. Dorus had, dat weet iedereen, die hem kende, de stijfkoppigheid aan oude men- schen eigen. Een oogenblik dacht ik na. Een mensch zijn zin is een mensch zijn leven, en het is wel een vreemde manier om je in in Parijs te vermaken, maar als sikkerataris had ik te gehoorzamen. Besluiteloos stond ik bij de Hallen, het boschje Heldersche bakbokking in mijn hand. Plots kreeg ik een idee. Ik wenkte een taxi, duwde Dorus in de kussen. Naar Hotel Montreal, zei ik kort. Een oogenblik later reed de Heldersche haring van de vlet van •Jaap Been, Dorus en ik, met razende snelheid over Montmartre, en hiel den we stil voor het bewuste hotel. Je zeeman zal je hebben, Dorus, en je gebakken haring ook!" Das je ook geraje, zei Dorus, of ik trek an me kuiten! Eerst scharrelde ik den chef-kok op en be duidde hem, dat de oude man graag gebak ken haring had, en dat, als hij voor dezen excentrieken gast en mij, dit braadje in de olie wilde bakken, hij een extra fooi zou krijgen. Het mag eigenlijk niet, zei de kok, rnaar voor dien ouden dapperen zeeheld braak ik, als het moet een heele walvisch, uit! Deze zaak tot genoegen van Dorus, afge daan hebben, liep ik de telefooncel binnen. Een oogenblik later was het agentschap van het reisbureau Lindeman, de firma Knickerbocker, Boulevard des Malesherbes, aan de andere zijde van den draad. Hallo, u spreekt met den secretaris van Dorus Rijkers. Dorus kent u toch? Dorus is in Parijs. Reisbureau Lindeman: Is ons bekend! Secretaris: Kunt u mij ook een Holland- schen zeeman leveren? Hij moet pruimen, biljarten, maar bovendien, en dit is voor naamste, absoluut gegarandeerd door het reisbureau Lindeman, vandaag niet meer dan een oorlam drinken. Reisbureau (droog): Uw order wordt strikt uitgevoerd. Bewuste zeeman wordt u geleverd. U kunt hem over een uur aan ons kantoor komen bezichtigen. Welke dienst moet hij doen?" Secretaris: Vanavond van 9 tot 11 uur met Dorus Rijkers, in een der grootste café's van Parijs biljart spelen, en 1, zegge één oorlam, op de gezondheid van Dorus drinken Reisbureau: Komt in orde, Zal er één drinken en niet meer! Ik hing den haak op de telefoon en stond pafToen liep ik naar Dorus, die nog altijd in het kombuis van Montreal stond. Ik heb een zeeman voor je gevonden, Dorus! Vanavond om acht uur kun je met een Hollandschen zeeman, die pruimt en bil jart, en die één oorlam drinkt, de blomme tjes buiten zetten, maar, om 11 uur thuis!" Dorus' gezicht klaarde heelemaal op. All right, maat, jou noem ik nog eres een sikkeretaris. En wat nou?" Dorus, sprak ik ernstig, je hebt een op dracht te vervullen van je kameraden in Den Helder, van de Vereeniging „Moed, Volhar ding en Zelfopoffering", die je verzocht heb ben, een krans te leggen op het graf van dien dapperen jongen, die als een onbekende op de slagvelden gevonden werd, en die alle moeders van Frankrijk beweenen, omdat hij de verpersoonlijking is van alle dappere Fransche jongens, die stierven voor hun vaderland. Namens de mannen van de Hel dersche reddingboot van de oude garde, waartoe jij behoort, zul je zeker aan dezen onbekenden soldaat, die eer willen bewijzen. Ik weet zeker, dat ook de nieuwe garde red ders, die het nu doen, je daad zeker op prijs zullen stellen. De groote bladen hebben mij gevraagd of we willen opgeven, hoe laat je dat doen wilt, ik moet dus direct de redacties op bellen. Dat is een mooi idee, zegt Dorus, zoo'n held vereeren, en ik wil graag een ruiker of een krans met blommen op het graf leggen. (Wordt vervolgd). o De Daily Telegraph meent te weten, dat bij het onderhoud van gisteren tusschen Baldwin en von Ribbentrop de kwestie van Duitschlands terugkeer naar Genêve ter sprake is gebracht. Volgens het blad zou Duitschland bereid zijn in den Volkenbond terug te keeren op de volgende voorwaarden: 1. dat een Westelijk luchtpact wordt ge sloten; 2. dat de onderteekenaars van het ver drag van Locarno een bevredigende verkla ring geven over den invloed der bilaterale pacten op het verdrag van Locarno. Van anderen kant meldt de Daily Tele graph, dat de minister van luchtvaart be gonnen is met de uitvoering van het lucht vaartprogram en bestellingen heeft gegeven, waarvan twee betrekking hebben op den on- verwijlden aanbouw van 150 vliegtuigen. De snelheid der gevechtstoestellen zou de komen de twee jaren worden verhoogd van 385 tot 440 a 480 K.M. per uur. De Voelkische Beobachter schrijft: Engeland bezit op het oogenblik een oor logsvloot van 1.200.000 ton. Duitschland kan dus 420.000 ton schepen bouwen, maar dit zal niet beteekenen dat wij nog 42 pantserkruisers van 10.000, noch 420 duikbooten vaD 1000 ton zullen bouwen. Het verhoudingscjjfer van 35 zal zoo scherp mogelijk op iedere categorie van schepen worden toegepast. In de categorie van linieschepen hebben wij slechts 3 kruisers van 10.000 ton en hier blijft dus een restant van ruim 153.000 voor ons over. In hoeveel eenheden dit bedrag zal worden gedeeld zal van de grootte der nieuw ge bouwde linieschepen afhangen. Engeland zou een grens van 25.000 ton vastgesteld willen zien en Duitschland kan zich hiermede ver eenigen. Voorloopig bestaat echter nog de grens van 35.000 ton krachtens het verdrag van Washington, aan welke Italië zich bij zijn twee in aanbouw zijnde kruisers en Frankrijk met zijn dit jaar op stapel gezetten kruiser gehouden hebben. In de klasse der zwaargepantserde kruisers (klasse A) van 10.000 ton, heeft Duitschland nu de mogelijkheid 5 schepen van dit type te bouwen. Van de lichte kruisers (klasse B) bezit Duitschland er zes, na den oorlog ge bouwde kruisers met 35.400 ton gezamenlijke tonnage. In deze categorie blijven 32.000 ton ter verdeeling. Ook deze kruisers mogen 10.000 ton groot zijn, want het verschil tusschen de A en B klasse bestaat alleen in de bewapening die bij „zware kruisers" kanonnen van 20 cm kaliber en bij de lichte slechts van 15.5 cm toestaat. Aan torpedojagers bezit Duitschland 12 stuks van de onvoldoende grootte van 800 ton elk. In deze categorie blijven dus nog 43.000 ton beschikbaar. Bij de duikbooten is de speci ale regeling getroffen dat Duitschland dezelfde tonnage als Engeland, dus 52.700 ton, mag aanschaffen, mits de 35 procent totaal sterkte daardoor niet verhoogd wordt. Met erkenning van zijn recht op gelijkstelling heeft Duitsch land verklaard voorloopig niet meer daz 45 proc. of 23.700 ton van dat wapen te zullen bouwen. Nog steeds Japansche militaire toebereidselen. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten trekken de Japanners nieuwe versterkingen samen in Noord-China en bij den Grooten Muur. Te Tientsin zijn alle kazernes en loodsen, alsmede alle beschikbare particuliere kwar tieren propvol met Japansche troepen. Het totale aantal soldaten, geconcentreerd bij den Grooten Muur, wordt door Chineesehe bladen begroot op 40.000. De toestand blijft ge spannen. Een noodkreet uit China. Uit Washington wordt gemeld, dat het departement van Staat aldaar een telegram heeft ontvangen van Tsjow-loe, den kanselier der Soenjat-sen universiteit te Kanton, waar in wordt aangedrongen op hulp voor China tegen de beweerde agressiein Noord-China. Ambtenaren van het departement van Staat zeiden, dat de secretaris van Staat, Huil, er zich niet over wilde uitlaten. Tsjow-loe heeft verzocht, dat de tekst van zijn telegram zal worden doorgegeven aan de regeeringen, die het negenmogendhedenverdrag hadden onder teekend. De Chineesehe regeering aarzelt. Uit Nanking wordt gemeld, dat de meeste ministers te Nanking liever willen aftreden, dan een overeenkomst onderteekenen, waarin alle door Japan verlangde coneessies nopens Noord-China worden toegestaan. Het heet, dat dit bericht afkomstig is uit gezaghebbende bron. Telkens als het op kwam, kreeg ik een geooel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden In mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en Ik werd oud ooor mijn tyd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik^mjj met Klooster- balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ih weer gezond en oroolijk." a. L te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij braud-ensny wonden Ook ongeëvenaard als wrijlmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spiereu Schroefdoos 35 ct Potten 62)4 ct en 1.04 i Bezwaren van Italië tegen Abes- sinië's lidmaatschap van den Vol kenbond. Naar de Romeinsche correspondent van de Times aan zijn blad meldt, valt uit een artikel van Gayda in het Giornale d'Italia af te lei den, dat Italië van plan schijnt bij den Vol kenbond bezwaren in te dienen, tegen het lid maatschap van Abessinië. Gayda somt de voorwaarden Op, waarop Abessinië indertijd tot het lidmaatschap is toegelaten en geeft duidelijk te kennen, dat het land uit den bond gestooten moet worden, omdat het aan deze voorwaarden niet heeft voldaan. En omdat het bovendien het Volkenbondsstatuut geschonden zou hebben. Zijn artikel besluit met het uit spreken van de verdachtmaking, dat Enge land Abessinië bij den Volkenbond alleen steunt, om daarmee de bevordering van de Britsche belangen in dat land te maskeeren. Zooals men weet, worden met ingang van 1 Juli de buurtverkeerkaarten op de Neder- landsche Spoorwegen afgeschaft en worden in het verkeer tusschen alle stations één- daagsche retourbiljetten le, 2e en 3e klasse uitgegeven tegen een prijs van 6.13 ct. per km voor de le klasse: 4.69 ct. per km voor de 2e klasse en 3.25 ct. per km voor de 3e klasse. Zoowel op (Je heen- als op de terug reis mag de reis éénmaal worden onderbroken. Men vestigt er onze aandacht op, dat het verwonderlijk is, dat de Spoorwegen, nu ze eindelijk tot de invoering van belangrijk goed- kooper retourbiljetten overgaan, niet tege lijkertijd weekend-retours beschikbaar stellen, door eenvoudig te bepalen, dat de retourbil jetten op Zaterdag afgestempeld, ook op Zondagavond en Maandagmorgen daaraan volgend geldig zijn. Dit zou een maatregel zijn, die de Spoorwegen niets zou kosten, waarvoor geen ministerieele goekkeuring noodig is en die voor het reizend publiek zeer (Door onzen specialen verslaggever.) De snelle, comfortabele electrische treinverbinding met Brussel. De natiën der wereld zjjn broederlijk vereenigd. Op de Ossegem- Hoogte. De automatische telefoon aanschouwelijk voorgesteld. Burgemeester Max. I. Ongetwijfeld zullen dezen zomer ook vele Heldersche inwoners naar Brussel gaan, om eens een kijkje op de wereldtentoonstelling te nemen. Opdat onze lezers zich daar niet als een kat in een vreemd pakhuis zullen voelen, en althans eenigszins georiënteerd zullen zijn, geven wij in een serie artikelen, als speciale correspondent van de Heldersche Courant een verslag van onze ervaringen. Hopenlijk zullen de a.s. wereld-tentoonstelling-reizigers er eenig nut uit trekken. Er zijn van uit Den Helder vele goede ver bindingen met Brussel. Vanaf de grens, Essehen, is het selchts vijf kwartier, als men een sneltrein treft... Voor ons, Hollanders, die voor een bank biljet van 10 gulden 200 Belgische franken krijgen, is zoo'n tentoonstellingbezoek niet duur. Het treintraject EssehenBrussel kost derde klasse één gulden. Toen wij eenige jaren geleden voor 't eerst op 't station Alkmaar kennis maakten met de eerste electrische treinen, meenden wij het summum van comfort en van snelheid voor ons geld te krijgen. Och arme! Wat een armzalig figuur slaan deze electrische wagens, waar je als Holland sche nieuwe tegen elkaar geplakt zit, met de prachtige ruime salonrijtuigen (3e klasse!) van de Belgische spoorwegen. Een genot in zulke wagens te rijden! In de 3e klasse zijn zelfs de banken keurig bekleed last van je buurman heb je niet! Een geweldige snelheid ontwikkelt deze electrische in België. In den tijd van 30 minu ten raast deze blauw-witte trein van Antwer pen 1ste perron naar Brussel. Men doet dan ook verstandig om op perron I in Ant werpen deze wagens te nemen. Het verdient heusch aanbeveling om, als men den nacht in Brussel wil doorbrengen, direct na aankomst een hotel te zoeken, daar mee vooral niet te wachten, daar tegen den avond de meeste hotels, vooral in den omtrek van het station, bezet zijn. Van het station, Gare du Nord, tot de ten toonstelling is een heel eind zeker meer dan anderhalf uur loopen. U neemt lijn 16 voor 't station of een taxi. De tram brengt u in ruim een half uur naar de Ossegem-Hoogte, waar de wereld-expositie is opgebouw in een prachtige omgeving, ta melijk ver van het stadsgewoel. Van af het groote, zacht glooiende terrein zie je, heel in de verte, de silhouetten en koepels en torens van de groote Brusselsche gebouwen en ker ken. In een schitterend natuurpark zijn de na tiën der Nieuwe en Oude Wereld te zamen gekomen. Oost en West rijkt elkaar hier de hand! Broederlijk hangen de vlaggen der volkeren naast elkaar van de gebouwen. En als de we reldtentoonstelling nu niet anders had ge daan dan de volkeren der aarde in één bun del vereenigd, het ware genoeg geweest maar de Brusselsche wereldtentoonstelling doet meer. Het beste en e .eiste van hetgeen die na ties voortbrachten op het gebied van cultuur, handel en nijverheid is in de gebouwen, waar van de vlaggen waaien ondergebracht. Als een magneet trekt de expositie vele vol keren der aarde tot zich. De oppervlakte van de gebouwen en inrich tingen is 150 Hectaren groot. Een schitterend park van 17 Hectaren geeft den bezoeker ge legenheid, in de stille natuur, al het gewel dige, dat hij aanschouwde, te verwerken. De aanblik van den hoofdingang is echt AmerikaanschHooge zuilen verheffen zich machtig ter weerszijden. Voor ons ligt wijd de Euwfeest-laan. In typische verscheidenheid van bouwtrant zien we de groote gebouwen en paviljoenen tegen het teere groen der booten en de blauwe lucht afsteken. Uitgestrekte gladgeschoren groene gras perken vol bloemenweelde strekken zich voor onze bewonderende blikken in het midden der Eeuwfeestlaan uit. Het is 's morgens 10 uur... Een groote menigte, uit alle deelen van de wereld dringt zich voor vele loketten bij den ingang. Het entrée in niet duur, slecht 5 franc 25 cent. Met dit entrée heeft men tevens recht om vrij alle paviljoens en gebouwen der natiën te bezoeken, behalve de vermakelijkheden. In één dag is het ondoenlijk deze wereld-expo sitie te „doen". De officieele tijd, dat de diverse gebouwen, waar de volkeren der wereld de producten van hun respectievelijke landen exposeeren, is n.1. vanaf 's morgens tien uur tot 's avonds zeven. De Jutte-, die dus plan heeft naar Brussel te gaan, zorge vooral dat hij 's morgens om 10 uur in de Eeuwfeestlaan staat, en niet wacht tot den namiddag, dan is het bezoek absoluut niet loonend. Immers om zeven uur sluiten de gebouwen waar geëxposeerd wordt en kan hij nog alleen van een Lunapark en kei-miskramen profiteeren en om kermis te houden behoeft een Jutter m.i. geen reis naar Brussel te maken. Over eenige weken immers kan hij voldoende zijn hart ophalen met de Heldersche kermis... pardon feestweek. Juist om 10 uur, als wrj de Eeuwfeestlaan betreden, springen uit de gazons de machtige waterwerken op. 't Is of hooge triomfbogen van levend kla terend water voor ons opstijgen Bruischend valt het water op den bodem terug, even ver der vloeit het weer als kleine watervallen over rotsige trappen verder. Op het terrein van de tentoonstelling be vinden zich twee postkantoren. Een is vlak bij den ingang. Als men dus reeds direct be hoefte gevoelt een ansicht naar Jutterstad te sturen, ia?~> men dit bij den ingang doen. In dit postkantoor wordt echter ook aan schouwelijk de automatische telefoon gede monstreerd, en hier kan men zien hoevele radertjes er automatisch in beweging worden gebracht als men het nummer op het tele foonbord stelt. België probeert den goeden naam, die Hol land van ouds had, op 't gebied van choeo- ladefabricage, te overvleugelen en in een groot paviljoen wordt eveneens aanschouwe lijk voorgesteld hoe diverse fabrieken choco lade maken. Men kan er ook van proeven. Inderdaad is de Belgische chocolade, vooral door de lage frankenkoers voor een Hollan der erg verleidelijk. Jammer dat de Holland sche douane aan de grens heel wat reizigers, die naar Holland terugkeeren en beweerden, „niets te declareeren!" op hun vessie tikken en vragen even de binnenzakken om te kee ren en dan... komen er bijna altijd een paar dikke tabletten Martougin of Cóté d'or uit... en dan lachen de reizigers als een boer die kiespijn heeft... Zoo'n enkel pakkie! Maar juist dèn laat de douane geen genade' voor recht gelden en moeten ze betalen. Nu staan we in 't Paleis van de stad Brus sel! „Kijk, dat was leuk!" Toen ik het grootsche gebouw binnentrad, zag ik een man staan, dien ik nimmer te voren in levenden lijve gezien had en toch her kende ik hem. Honderden, neen duizenden malen hebben we ret portret in de kranten gezien van den meest populairen man uit Brussel, van Burgemeester Max. Rustig stond hij daar nu vlak naast ons met een hondje bij zich, met eenige autoriteiten te praten. Uil duizenden zou je hem herkend hebben Burgemeester Max kan naturlijk bij de Brusselaars een potje breken hij mag wat ieder ander niet mag, n.1.... zijn hondje mee brengen. een ander mag dat niet, want bij den ingang van de Eeuwfeestlaan staat dui delijk, dat honden geen toegang hebben, maar dat de Fransch sprekende honden naar de Garderie de chiens en de Vlaamsche hondjes naar de Hondenwakerij gebracht moeten worden. Leuk, die Vlaamsche woorden soms! Wat de Vlamingen aan Fransch kunnen weren doen ze! In Holland spreken we van toilet. Hier op de Tentoonstelling zeggen de Vlamingen tegen zoo iets: Opschikkamer! De Vlamingen zeggen ook niet: Geef me een retourkaartje, maar een... terugkeerkaartje. In dó.t op zicht kan Holland nog heel wat van den Vla ming opsteken! In het Palais de la Ville de Bruxelles (het Paleis van de stad Brussel), troffen wij be halve den Burgemeester Max in levende lijve, vele kunstwerken en decoratief werk aan. Alles wat leeft en streeft hl Brussel trekt hier aan ons oog voorbij. België is zonder zijn Estaminets en het on afscheidelijke potteke bier, dat hier nog altijd maar 1 franc 5 cent kost, geen echt België. De menschen leven hier veel meer hun leven op straat dan in ons degelijke Den Helder. Tot 's avonds laat zie je heele huisgezinnen met een pint bier gezellig in de estaminets zitten. Het bier wordt dan ook in het Palais de 1'alimentation (Het Paleis der voedings middelen!) terdege gedemonstreerd. In drie groote zalen laten de vereenigde Belgische Bierbrouwers het publiek hun gerstenat proeven. Iedere Pelg kan dan ook zien welke kunst bewerking het bier van af het eerste oogen blik ondergaat, totdat hij het in zijn eigen estaminet opdrinkt. Bier lijkt dus in België in alle ernst als voedingsmiddel gepropageerd te worden, wat terecht nu juist niet door velen beaamd zal worden. (Wordt vervolgd.) Feuilleton Buitenlandsch Overzicht De 1 raude te Wormerveer. Er is zeker &en bedrag van 600.000.verduis terd. Vyf ton achterhaald Ryksopleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen. 15 plaatsen voor 1935 De fraude te Wormerveer. De voort vluchtige kassiei nog niet gepakt Het geschil tusschen Italië en Abes sinië. Een nieuwe nota der Abessim- sche regeering aan den Volkenbond De moordzaak-Hauptmann in hooger beroep Bijna 20.000 jeugdige werkloozen te Amsterdam Vragen van het Kamerlid v. d. Heide inzake de organisatie van de N.8.B. Er wordt met spoed met den Duit- schen vloot bouw begonnen Tyfoon op Formosa. 65 vi&schers- sche-pen vermist De moord op den molenaar in den Haarlemmermeerpolder. Twaalf jaar gevangenisstraf geëischt Hr. Ms. „K XV11I" is Donderdag te Fremantle aangekomen De hygiënische toestanden in den Wieringermeerpolder. Geen malaria Noodlanding van Belgisch verkeers vliegtuig. Vyf licht gewonden Louis de Visser vraagt onderzoek naar de gedragingen van den gewezen Haagschen hoofdcommissaris van politie De verduistering by de spoorwegen te Haarlem. Gisteren 30.000.te Amsterdam in beslag genomen De Engelsch-Duitsche vlootovereen- komst in de praktijk Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Pvortnieuws Dag. 1 1 11 6 2 1 6 tl 1 e 2 9 11 6 11 6 10 12 12 9 Zondag 23 Juni. Populaire Soirée van The Allround Musi- cians", Musis Sacrum, 8 uur. gerieflijk zou zijn. Onze zegsman was van oordeel, dat het reizen per spoor door zulke weekeindkaarten sterk zou worden bevorderd, (Nw. Rott. Ct.). PRINSES JULIA NA VERTREKT MAANDAG NAAR NEUWIED. De Prinses, die de doopplechtigheid van den zoon van den Prins von Wied te Dierdorf zal bijwonen, vertrekt Maandag per auto der waarts en zal de gast zijn van den Vorst en de Vorstin von Wied te Niewied. BIJEENKOMST VAN OFFICIEREN EN OUD-OFFICIEREN DER MARINE. Vandaag zal er te 's-Gravenhage een bijeen komst zijn van ongeveer tweehonderdveertig officieren en oud-officieren van de Koninklijke marine, onder voorzitterschap van gep. vice- admiraal F. Bauduin. Een dergelijke samen komst heeft ook plaats gehad in September 1919, onder voorzitterschap van wijlen gep. vice-admiraal Staatsraad P. ten Bosch, in ver band met de omstandigheden, waaronder des tijds de Koninklijke marine verkeerde. Er kwamen toen ruim honderddertig officieren en oud-officieren van de verschillende korpsen der zeemacht bijeen. Thans hebben wederom velen, ouderen en' jongeren, de behoefte ge voeld, om onder de huidige, zoowel in het alge meen als wat de marine betreft, drukkende tijdsomstandigheden, samen te komen. Deze samenkomst draagt niet het karakter van een bepaalde feestelijkheid; het doel is hoofdzake lijk om in een kameraadschappelijk samenzijn van officieren en oud-officieren den traditio- neelen band onderling en met de marine te versterken. In de middaguren zal in het ge bouw Amicitia voor de deelnemers aan de reünie de vertooning plaats hebben van eenige speciale marinefilmseen hoofdofficier der Koninklijke marine zal een korte rede houden en de aangewezen commandant van den in aanbouw zijnden kruiser „De Ruyter" zal eenige toelichtingen omtrent de inrichting van dezen kruiser geven. Na afloop van een en ander zullen de deelnemers zich vereenigen aan een eenvoudigen maaltijd in het gebouw der Nieuwe of Literaire Sociëteit, in het Haagsche Bosch, waarbij de reünie-voorzitter, gep. vice-admiraal Bauduin, een tafelrede zal houden. (Nw. Rott. Crt.). De minister van biiuienlandsche zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen ge richt, betreffende distributie van rundvleesch en gehakt in blik De minister schrijft: Naar mij wordt medegedeeld, bestaat de in druk, dat in enkele gemeenten bjj de distribu tie van rundvleesch en gehakt in blik geen of niet voldoende rekening wordt gehouden met de door mij terzake gegeven voorschrif ten. Dit geeft mij aanleiding nogmaals met groo ten nadruk er op te wijzen, dat door u nauw lettend moet worden toegezien, dat rund vleesch en gehakt in blik, hetwelk wordt ge distribueerd, niet wordt verstrekt aan cate gorieën, die daarvoor ingevolge de thans gel dende voorschriften niet in aanmerking komen. Tevens wijs ik nogmaals op de wenschelijk- heid bovenbedoelde distributie, indien eeniszins mogelijk, door bemiddeling van de slagers en grossiers in uw gemeente te doen plaats vin den. Zulks geldt nog in versterkte mate voor de mijnstreek, waar de distributie van rund vleesch en gehakt in blik op ruimer schaal ge schiedt dan elders. Tenslotte breng ik onder uw aandacht, dat het behoudens in bijzondere gevallen, ge- wenscht moet worden geacht, dat voor ad ministratiekosten uwentwege geen grooter be drag wordt ingehouden dan I 1)4 cent per bus. opdat aan de slagers, die bij de distribu tie hun bemiddeling verleenen, een bedrag van 3)4 4 4 cent per bus ten goede komt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5