tot 1 Juli gratis Zeebaden lager gesteld 95 95 WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Autobusdienst „NOORD-HOLLAND Alkmaar. SkcntótMboef Jtieuws Verbouwings-uitverkoop Predikbeurten REISBUREAU VELTHUIJS REIST U VEILIG EN GEMAKKELIJK '^i-KUh KT. AH HELDERSCHE COURANT VAN 'ZATERDAG 22 JUNI 1935, Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Zqmertjjd. Lichten op voor alle voertuigen. oranje-harmoniekapel. 50-jarig bestaan marine-torpedodienst. dagretours autobusdienst „noord-holland". Vanaf heden is het TARIEF voor van cabine Zeebad met gebruik van cabine f 0.^5 Zeebad met gebruik van boekje van 10 stuks f2. aan te va en bij den badmeester of in het paviljoen. N.V. Zeebad Huisduinen. Hr. Ms. K. XVIII in Australië aangekomen. Helderscheweg 9. Telef. 3834. 0.40 0.75 0.90 105 1.30 1.35 0 40 0.55 0 70 1.15 0 40 0.55 0.70 085 105 0.40 0.55 0.70 0.85 0.90 0.40 0.55 0.70 0.75 0.40 0 55 0.40 0.45 025 „Langste dag Peau de Suède Manteltjes Complet Japon en Mantel e rofTOF kanaalweg 156 o, lajlïlulkeizerstraat 113 Visscherij. Uit het politie-rapport. goedkoope Reismarken en Duitsche Spoorbiljetten (60% reductie) Af «S e8J i ste rgj Zon Juni °P: Z 23 4.39 M 24 4.40 D 25 4.40 W 26 4.41 D 27 4.41 V 28 4.42 Z 29 4.42 ond.: 21.24 21.24 21.24 21.24 21.24 21.24 21.24 Hoogwater sm. nam. 2.00 2.27 3.00 3.32 3.50 4.29 5.07 5.51 6.30 7.05 7.42 8.02 8.25 8.45 Zaterdag 22 Jnni Zondag 23 2 Maandag; 24 6 21.54 Geslaagd voor het Candidaatsexamen van (^".ofTD^Ser.111 H" J' Undenh-ins teigk Onderwas. (A. S. S. O.). NEUTRALE BIJZONDERE KWEEKSCHOOL DEN HELDER. 20 Juni: Geslaagd de dames P. M.Boerdiik, pn m J' L Gert van Wijk, M.A. Kalis en M. H. Pala, allen te Den Helder. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets- Snel, Weststraat. Van Maandag 24 Juni tot 1 Juli wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. STEDELIJK MUZIEKKORPS. Dir. Joh. F. Pala. Tweede zomerconcert op Woensdag 26 Juni, des avonds van 8.30 uur tot 10 uur in de muziektent Julianpark. 1. Optrekkende Wacht, Marseh Joh. F. Pala. 2. Der Freischütz, Ouverture C. M. von Weber. 3. Die schone Melusine, Ouverture F.: Mendelssohn (arr. Ch. Levasseur). 4. i2e Suite Arlésienne, G. Bizet (arr. L. Chemel). 5.Lakmé Opera L. Delïbes, Fantasie van G. Mann. 6. Sambre et Meusè, Marsch Rauski. Bovenstaand programma wordt 30 Juni a.s. uitgevoerd op het Concerten-concours te Wor- merveer, waar het korps in de Superieure Afdeeling zal uitkomen. Het derde nummer is het verplichte werk, terwijl nummer 6 voor den Marschwedstrijd geldt. Concert te geven door de Oranje Harmonie- kaipël, in de muziektent in het Julianapark, op Vrijdag 28 Juni. Dir. J. J. W. Hertsworm. 1. Koraal Des Heeren Dag C. Kreutzer. 2. Konefa Jubileum marsch A. Groot. 3. Lè Calif de Bagdad, ouvert. Boiëldieu. 4. Gavotte Entre Nous W. Aletter. 5. Suite Symphonique A. L. Doyen. 6. Dans la Forge, karakterstuk Eilenberg. 7. Suite Ballet PoPy- 8. Marsch Vivat Europa Fr. Blom De Marine Torpedodienst zal op 12 Juli a.s. zijn 50-jarig bestaan herdenken, daar in 1885 het Korps Torpedomakers is opgericht en de eerste visehtorpedo's voor onze Marine wer den aangeschaft. Gelet op de tijdsomstandigheden, zal deze feestelijke herdenking te Den Helder, een sober karakter dragen. Hopenlijk zullen oud-torpedomakers en oud- torpedisten, deze gelegenheid aangrijpen, om op 12 Juli a.s. den tegenwoordigen Torpedo- dienst te bezoeken. Réunisten gelieven vóór 1 Juli van hun komst bericht te zenden aan den Kapitein- Luitenant ter Zee L. F. Klaassen, Chef van den Torpedodienst aan boord Hr. Ms. „Schor pioen" te Den Helder. Wij verwijzen naar een in dit nummer vooi- komende advertentie van den Autóbusdienst Noord-Holland", waarin, aangekondigd wordt, dat benoudens goedkeuring door Ged. Staten, met ingang van Zondag 30 Juni, dag retours uitgegeven zullen worden. Men zie voor de prijzen de betreffende ad vertentie. Abonnement gedurende het geheele seizoen met gebruik Hr Ms K XVIII wier reis wij Helderschen in het bizonder met groote interesse volgen, heeft de groote oversteek volbracht en is Donderdagmiddag te Fremantle, in Austra lië, aangekomen. Een paar dagen zal de be manning uitrusten i van de vermoeienissen van dezen tocht, waarbij men te kampen heeft gehad met slecht weer en dan zal het laatste traject worden afgelegd, de tocht naar Soerabaia, waar men ongeveer 12 Juli hoopt aan te komen. Wij vertrouwen, dat het geld, voor het huldeblijk van de Heldersche burgerij, dan bij elkaar zal zijn en doen hierbij rtogmaals een beroep op corporaties, vereenigingen en scholen, hét antwoord op de hun toegezonden circulaire, spoedig aan onze administratie te willen zenden. Enkelen voldeden hier reeds aan. Wij laten hieronder de verantwoording van de laatst binnengekomen gelden volgen. Vorig totaal 250.74. Ontvangen: Leerlingen A.B.S. 1.63; L.L. 0.50; Leerl. R.H.B.S. 1.78%; Pers. Dr. de B. 2.25; Casino 7.50; Chr. U.L.O. en Opl. school 2.53; Comeniusschool 1.54. Nieuw totaal 268.47%. LICHTSCHIP „HAAKS" BIJNA AANGEVAREN DOOR RUSSISCH STOOMSCHIP^. Gisterenavond, omstreeks 22.15, is het licht schip „Haaks" bijna aangevaren door het Rus sische stoomschip „Katarma". Nog juist bijtijds wist men op de „Haaks" het anker los te gooien en aldus erger te voorkomen. Op een handbreedte slechts liep de „Kater- ma" het lichtschip vrij. Dit op het nippertje voorkomen ongeval zou toe te schrijven zijn aan het heiige weer, dat de laatste nachten op zee heerscht. ZWEMMEN TE HUISDUINEN. Wij verwijzen naar de aankondiging in onze advertentie-rubriek van de N.V. Zeebad Huis duinen, waarin het zwemmen en baden te Huisduinen, onder toezicht van den bad meester, voor belangrijk lager tarief is gesteld dan voorgaande jaren. DE ZONNESTRAALCOLLECTE. Men deelt ons nog mede; Door den luidsprekerauto van den heer Van Baaren, welke deze geheel gratis beschikbaar stelt, zullen vanaf 2 uur verschillende wijken der stad worden bewerkt voor „Zonnestraal". Opent Uw deuren en koopt een speldje, dat U dóór de collectanten zal worden aangeboden. DE ZOMERPOSTZEGELS. De z.g. „zomerpostzegels" zijn thans in alle soorten verkrijgbaar. Mochten wij dezer dagen schrijven, dat waarschijnlijk op den dag der uitgifte nog niet alle soorten ver krijgbaar zouden zijn, thans is dat wel het geval. Er zijn vier soorten, n.1. van 1% cent, imet portret van Guyot, die voor 3 ct worden verkocht, van 5 cent met portret van Die- ■penbrock, die voor 8, van 6 ct. met portret •van Donders, die-voor j0, en van 12% cent (buitenlandsche brieven), met portret van Sweelinck, die voor 16 cent worden verkocht. De opbrengst der toeslagen komt voor de helft ten goede aan de verschillende orkesten van de groote steden. Deze muziekver- eenigingen hebben een kwijnend bestaan, mede dank zij de aanzienlijke inkortingen van de verschillende subsidies. De andere helft wordt gebruikt voor de vereeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen", die werk plaatsen zal oprichten voor hen, die in het vrije bedrijf tengevolge van hun gebreken geen plaats kunnen vinden. Voor de verdee ling dezer gelden zal geen onderscheid wor den gemaakt in gezindte, noch wat de muziekvereeniging betreft, noch aangaande de onvolwaardigen. Iedere gezindte zal op ge lijken voet worden behandeld. De zegels zijn verkrijgbaar aan den stand in 't postkantoor, en, als deze onbezet is, ook aan het postzegelloket. Men kan ze ook per stuk koopen. Zij zijn vijf jaar geldig, zoodat het geen bezwaar is ze in voorraad te koo pen. Als ieder onzer eenmaal per week een brief of briefkaart met deze zomerpostzegels frankeert, komt de opbrengst, die men zich gedacht had, stellig bijeen. Trouwens, de ver schillende andere postzegelacties, die we ge- jhad hebben, hébben wel doen zien, dat deze zeer aanzienlijke bedragen kunnen wor den opgebracht. Indien ooit, dan wordt hier :wel „de macht van het kleine" bewezen! E RESTAURATIE EN MODERNISEERING BANKETBAKKERIJ. Reeds verscheidene jaren drijft de heer van der Beek in de Breewaterstraat no. 6 zijn banketbakkerij. Het was een klein, oud en ouderwetseh huisje, waarin deze zaak ge vestigd was. Maar de heer v. d. Beek be greep, dat hij met zijn tijd moest meegaan en uit dit oude woninkje is thans een moderne winkelzaak gegroeid, die inderdaad aan die eischen voldoet. De steenen vloer is vervan gen door een houten, de wanden zijn in mo dernen stijl, de fraaie marmeren toonbank, de moderne lamp, de practische kasten langs den wand zijn even zoovele bewijzen daar- Ivoor. Maar de heer v. d. Beek ging nog ver der: hij richtte zijn winkel tevens in als lunch room; een paar gezellige zitjes zullen den be zoeker in de verleiding brengen hier niet al leen een consumptie te bestellen, maar die tevens, onder het genot van een glaasje ranja of een kop thee, te consumeeren. En daar zal, op dit punt, zoo dicht bij de Spoor straat, zeker door menigeen gebruik van worden gemaakt. Ook na sluitingstijd en des Zondags staat deze gelegenheid daarvoor open op bepaalde uren. Zooals de advertentie vermeldt, wacht den koopers van minstens 50 cents hedenmiddag een verrassing in den vorm van een zakje bonbons. Daarvoor raadplege men de adver tentie; hedenmiddag 2 uur wordt de ver nieuwde zaak opengesteld. RECTIFICATIE. In het art. „Pufvraagstuk weer aan de orde?" staat: „Werpt men deze visch in zee, zooals dit met de visch van 1 tot 13 cm. dan zou moeten geschieden" moet worden gele zen. dat ook die van 1 tot 13 cm. in zee zal worden geworpen, orndat die van 13 tot 18 cm. aan boord er uit gesorteerd moet worden hetgeen practisch niet uitvoerbaar is. ALKMAAR 060 1.20 SCHOORLDAM BURGERVLOTBRUG 0.85 I.— 1.20 Behoudens goedkeuring door Ged. Staten, ingaande: Zondag 30 Juni 1935. ST. MAARTENSVLOTBRUG UITSLUITEND GELDIG OP DEN DAG VAN AFGIFTE STOLPEN T ZAND 0.60 Tevens wijziging enkele reis tarief: Alkmaar—Burgervlotbrug I 0.40 Oen HelderDe Kooy-. i ff 0.15 VLOTBRUG DE KOOV t DEN HELDER RIALTO-THEATER. Meisjes in nonnenkleed. Een film met „gewone mensehen". „Meisjes in Nonnenkleed" nóemt men deze film in onze lage landen, doch in Amerika, waar zij vervaardigd werd, rouleert ze onder den titel „Cradle Song"- „Wiegelied" en o.i.' geeft deze laatste een belangrijk duidelijker begrip van den inhoud, dan onze „vrije vertaling"...... En laat ik u nu maar direct vertellen, dat tleze rolprent, met als centrale figuur de. merkwaardige Dorothea Wieck (U herinnert zich haar zeker nog wel uit Madchen in Uniform!) iets zoo bijzonders is, iets zoo. schokkends, dat men zich reeds bij de eerste tientallen meters afvraagt, hoe het mogelijk is, dat Amerika, let wel, Amerika, zoo iets kan produceeren. Niet waar, Amerika, kan alles. En vooral film-technisch staat het voor niets en be reikte reeds geruimen tijd een benijdenswaar dige hoogte. Maar wat betreft de pshycho- logische uitbeelding van bijv. puur mensehe- lrjk leed, van het weergeven van wat daar om kan gaan in een simpel menschen- hartdaarin schoot Amerika......... ook even Amerikaarisch te kortGaf het smart...... het gaf u liters tranen legers snikkende sterren te zien met hét bekende glicerine-praeparaatEn veelal was het een bar doorzichtig geval. Én nu dan dit. In deze film gebeurt vrij wel niets; sensaties-van-den-dag vindt u er niet. Geen enkele, maar dan ook geen en kele concessie deed Paramount aan publieke smaak en beproefde; sentimenteele truckjes, die het tenslotte bij het publiek meestal nog wel doen. En zoo werd het een film, gaaf en sereen, van vrouwen in een klooster, gansch simpele menschenkinderen, als u en ik, met hun zon den En u moet deze Dorothea Wieck zien fil men: hoe zij woekert met haar uitzonderlijk talent. Zien, hoe het klooster zijn groote „sensatie" beleeft door de komst van „haar", het te vondeling gelegde kind. Ziet de con sternatie onder de vroome schare vrouwen.., en hun liefde. i Ach, wij zullen er niet veel van vertellen. Hoe de film op waarlijk superieure wijze laat, zien, hoe de tijd voortsnelt en wij oud wor- den. Hoe goed zij de rust weergeeft, die achter de hooge muren van het klooster heerscht en hoe wonderlijk het in een men- schenhart wel gesteld kan zijn. „Meisjes in Nonnenkleed": de naam doet velen wellicht denken aan bekende sprookjes van weleer, aan verhalen in den geest van Maria Monk e.s. En dat heeft hier juist niets, maar dan ook niets mee te ma ken. Ki En daarom is de Amerikaansche titel „Wiegelied" zeer veel juister gekozen. Een teer, oneindig lief wiegelied. „Cradle-song" tenslotte is een zeer ernstige film, die u ongetwijfeld ontroeren zal. In het bij-programma draait een woestijn film, „Marokkaansehe Liefde", die u tal van sensaties bezorgt, in een milieu van legion- nairs en Arabieren. Voorfs kunt u in het,; Journaal gedeelten zien van de feestelijk heden in Engeland naar aanleiding van het Koninklijk Jubileum. „WITTE BIOSCOOP". De Witte Bioscoop, voor eenige weken terug;, zooals men weet, geheel uitgebrand, is thans, in den letterlijken zin des woords, uit haar asch herrezen. Gisterenavond is het geheel gerestaureerde theater in gebruik genomen. Het interieur is, met zijn wandbekleeding var» rose, onbrandbaar velours, zijn indirecte ver lichting, een gezellige zaal gewórden Alles is uiterst eenvoudig, maar degelijk en smaakvol door de firma Van Willigen in orde gebracht, terwijl de heer Neyts de vestiaire verzorgde.' Als klap op de vuurpijl heeft de heer Vari Twisk thans de prijzen verlaagd. Het was gisterenavond druk; er werd een prachtige opname gegeven van het Koninklijk bezoek en de verschillende films, die er ver toond werden, waren geheel als kijkfilms be doeld en vielen als zoodanig wel in den smaak van het talrijke publiek. Bijzonder fraai was, om de gekleurde eostuumphoto's, de dwaze, grappige Napoleon-persiflage, en de Wonder bar gaf kijkjes in een grootscheepsch Parijsch theater. De scènes aan boord van de groote Amerikaansche passagiersboot konden natuur lijk onze marinemenschen zeer boeien. Zoo was er voor elk wat wils. MEVER HAMEL'S REVUE 1935. „Van Lach tot Lach". Meyer Hamei's groote succes Revue „Van Lach tot Lach", welke met enorm succes meer dan 6 maanden voor uitverkochte zalen werd opgevoerd in Amsterdam (Theater Carré), Den Haag (Scala-Theater), Rotterdam (Theater Tivoli), men zal zich de diverse radio uitzendingen nog wel kunnen herinneren zal op de 4 laatste dagen der Feestweek (van Donderdag t/m. Zaterdag) in Casino worden opgevoerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de komende advertenties en verdere mededeelingen in dit blad. Voor de eerste 4 dagen zal, zooals wij reeds vermeldden, het gezelschap Saalborn eenige voorstellingen in Casino komen geven, n.1. van mevr. Székely—Lulofs „Rubber" (hier reeds eerder opgevoerd) en „De andere wereld". Woensdag krijgen we dan het populaire ,,Po- marius" van jhr. van Riemsdijk, indertijd hier door Tavenu gespeeld. Ook hierover volgen nadere mededeelingen. 21 Juni. Vrijwel iedere dag nog konden we mantel en jas meedragen, en zóózeer hadden we ons ingesteld op het gure en koude weer, op de lage, sombere luchten, dat we niet eens meer 's morgens naar de lucht zagen of het vandaag wat beter zou worden. Want dat deed het toch niet. We deden... nu ja, de zomer- sche dingen, die je nu eenmaal doet: we gingen met den bond een of twee dagen potverteren in de bus was het altijd lekker warm we trokken, als jongelui, de vacantiehuizen Of jeugdherbergen af. Je had er nu eenmaal voor gespaard, nietwaar, en je vacanties waren geregeld en je kon dit alles toch niet veranderen. Alleen aan het zwemmen waag den we ons nog maar niet: de gedachte alleen deed je rillen. En iederen dag scheurden we maar weer een nieuw blaadje af van den kalender. Mei was voorbijgegaan in kou en narigheid en Juni had narigheid en kou gebracht, en binnen kort zouden we van de n een 1 maken, maar illusies maakten we ons niet al te veel meer. Voor de velen, die in de zomerperiode nog èen kleine verdienste hadden met strand- en Straatverkoop, was het vet óók al weer van den ketel, en zoo zaten we maar en keken gelaten naar het weer en troostten ons met de wetenschap, dat we in dit opzicht tenminste allemaal broeders waren. Totdat de Groote Wijze kwam. De Groote Wijze,die zei: met den langsten dag wordt dit anders,dan. krijgen we zomer, echte, önvervalschte zomer. We lachten dan maar zoo'n beetje en haalden de kragen van jas of mantel extra omhoog. Ja, die langste dag... hadden we tenminste de wintertijd nog maar, dan kon je gezellig hij de lamp zitten. Nu geeft ook dat uur verschil nog zomerillusie. Toen is de langste dag gekomen en hij werd begeleid door de zon in eigen persoon. De Groote Wijze kreeg gelijk: de zomer bloeide op uit de kentering van de tijden. Eerst op den terugweg schijnt de zomer te willen komen. Met één slag is de wereld veranderd, de maatschappij vernieuwd. Straten zijn bevolkt met vroolijk pratende menschen, die uit alle boeken en gaten voor den dag komen. Café terrassen krijgen bezoekers, en de ijstenten hup cliëntèle. De visschende jongens langs de kapaalbermen gloriën in de zon en halen levensgevaarlijke capriolen uit en het plant soen rondom het monument wordt nu eerst recht de verzamelplaats van velen, Glorieus en geladen van zonneschijn heeft de zomer ingezet en wij wachten gespannen af of hij zal doorzetten en we tenminste nog eenige weken zullen profiteeren van zijn glorie. We zijn er allen gereed voor! OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Mei werd de Leeszaal bezocht door 1586 mannen en 39 vrouwen, totaal 1625 personen. j Uitgeleend werden 802 studieboeken, 1675 romans en 1513 kinderboeken, totaal 3990 banden. Aangeschaft werden de navolgende wer ker Ardau: Die eenmaal steelt... Barendregt: Bet insectenboekje. Bordewijk: De laatste per. Kamphuis, e.a.: Het heerlijke ambacht, van Eyck: De kleine parade. Fedin: Steden pn jaren Calsworthy: A modem comedy. Hahn: Caricatuur. Huxley: Brave new world. Klabund: Der Kreidekreis. Idzerda: Kleuren fotografie in de practijk. Marston: De histo rische juistheid van het oude testament. Sehagen van Leeuwen: De ondergang van de j,Cornelia". Philips: Bruiloft in Europa, jSchaake: Het poppenboekje. Smith, Kings- ford: M'n ouwe kist. Tolman: Door hei en polder, van TusschenbroekDrie heldenfigu ren uit het rijk der beeldende kunst, de Vries: Bartje. vande Wal: Muziek en ongewone personen. Wilder: Heaven's my destination. Willem van Oranje: Gedenkschriften van 1568. Wat is de Oxford-groep Zweig: Maria jStuart. Ten geschenke ontvangen: Eringaard: De sehijnbekeering der S.D.A.P. Knock: In welke badplaats zal ik m'n vacan- tie doorbrengen? Krishnamurti: Toespraken, 2 dl., Krishnamurti: Van waarheid en leven, van Peursem: President Masaryk. Talens: De opbouw van den komenden maatschappij- Vorm. Waterschoot van der Gracht: De moei lijkheden bij den Ned. steenkolenmijnbouw. Verslag van de Ned. Zuid-Afrik, vereen, over •1934. Overzicht over den omvang der vakbe weging in Ned. op 1 Jan. 1934. Verslagen Óver: De gemeente Den Helder, 1933; De Ka mer van koophandel en fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, 1934; De werking enz. van de scheepvaartwet... 1933; De Ned. handelsreizigersvereen. 1934; De Ned. ver- alle kleuren «Hg maten i 40 tot 46 Alle maten g. Alle kleuren een. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, 1934; De Nationale luchtvaart- school, 1934. Jaarboek voor berechting van volwassenen en kinderen, 1935. Statistiek van de samenstelling der Ned. koopvaardijvloot... 1934. Gidsen van: Krimpen a/d IJssel en Krimpen- a d Lek, Twenthe, Baarn, Nijkerk. Volgens De Telegraaf zijn in de laatste da gen 32 Hollandsche visschers naar de Pool sche haven Ddynia vertrokken als instruc teurs voor de Poolsche haringyisscherij. Zij zullen les geven in de haringvangst, het zou ten en de verdere bereiding van haring op de Poolsche visschersschepen. De betrokkenen zijn afkomstig uit Scheveningen en IJmuiden. Men weet dat in Scheveningen ook Poolsche loggers komen. En het is wei merkwaardig, dat het land, waar vele eeuwen geleden Jan W. Beukelsz het haringkaken uitvond thans als leermeester optreedt. Tot zoover dit bericht, maar men weet, dat dit proces al geruimen tijd bezig is, zich te voltrekken. Wat hiervan de consequentie is, laat zich denken. Onze Hollandsche visschers hebben de haringvisscherij en wat er mede annex is, ge leerd aan de Duitschers, die het nu onder de knie hebben en het zal niet lang duren of ook de Polen hebben de kunstgrepen te pakken. De Hollandsche visscher is tevens nog bezig om den Belgen de goede vischgronden te wijzen en zich onze vischmethoden eigen te maken. Daarmee zijn we dus bezig de kip met de gouden eieren te slachten. Die kip was nage noeg al geslacht, maar nu wordt 'm den laat- sten doodsteek toegebracht. En nu dat geval zoo ligt en niet valt te keeren, zal het noodig zijn, om in het leven te blijven, andere bestaansmogelijkheid te zoe ken. En dat kan alleen wanneer ons geheele be- drijfsapparaat zich dit sterk bewust gaat wor den en zich energiek gaat instellen om andere exportgebieden te exploreeren. Dat dit nog mogelijk zal zijn, kan alleen verkregen worden zoo de overheid onze con suls in die gebieden, waar onze visch thans nog niet bekend is, aan het werk zet om een sterke propaganda niet alleen te voeren voor onze versche visch, doch tevens de baan ruim te maken voor onze vischhandel. We dienen ons dan tevens toe te leggen om de visch vervoerd, te krijgen per vliegtuig. Naar onze stellige .overtuiging is in deze richting nog, iets te bereiken. We moeten het oude loslaten zoo het niet en voor zoover h.etniet meer bruikbaar is en aanvatten hetgeen langs nieuwe banen zal noodig zijn. We dienen ons dat goed te realiseeren en krachtig onze gedachten daarop te concen- treeren. Utopistisch is het niet meer, dat blijkt wel uit hetgeen Fokker heeft gezegd over de perspectieven, die de luchtvaart opent. Laten we ons niet blijven doodstaren op hetgeen langzamerhand een verloren zaak wordt, doch frisch ons streven richten op hetgeen in ander verband mogelijk is. Onzerzijds zullen we niet nalaten telkens hierop te wijzen. Of moeten we afwachten, totdat alles is doodgebloed en een ander ons weer voor'is, zooals Noorwegen ons thans in óns eigen Indië met zijn vischconserven voor is, omdat we onze conserven-industrie op Vischgebied zelfs nog niet hebben aange sneden. Daarom nogmaals: een ander exportgebied, bediend door het vliegtuig! In „De Tel." komt een ingezonden stukje voor van Vischhandel „Groest 40" waarin deze, in plaats van uitzetting van jonge kreeftjes bij Den Helder om daar een kreef tenstand te krijgen /oorstelt, daarvoor een proef te nemen met krachtige zesjarige zaad kreeften, die bestand zijn tegen de stroomen en zich snel tusschen d.e rotsen ingraven. Men hoopt, zoo schrijft deze inzender, thans 800 van zulke kreeften voor 1000.- en iedere kreeft draagt 10.000 tot 15.000 eieren, zoodat, wanneer de proef slaagt, de resul taten binnen 5 jaar verbhiffend goed kunnen zijn, ook al gaat een gedeelte der jonge kreeften door de stroomen verloren. Tot zoover deze inzender. Men herinnert Zich, dat wij ook over deze aangelegenheid schreven. Een proef als aangegeven door den inzen der van bovengenoemd stukje, zou misschien een oplossing kunnen brengen. Maar nu is er weer het kostenbezwaar. Het oud-Hollandsch spreekwoord, dat de cost voor de baet uitgaat, komt in deze sterk van toepassing. Maar wie of welke organisatie fourneert er in dezen tijd een bedrag van duizend gulden waarvan, de baten over 5 jaar misschien pas merkbaar zullen zijn Toch' moet Den Helder zich dit duidelijk voor oogen stellen. Zoo we niet ziende blind willen zijn, dient er thansalles op te worden gezet de vis scherij in stand te houden. De toekomst zal uitwijzen, dat Den Helder geografisch allergunstigst gelegen aan de zee met haar groote productiemogelijkheid, moet blijven een vischcentrum. Verwaarloost men nu ook maar één denk bare mogelijkheid om in de toekomst profijt van die zeeproductie te trekken, dan kan dat en zal dat zich later wreken. Er is nog een kans van andere export mogelijkheid, mits nieuwe banen worden be treden, nu de oude palen zijn afgebrokkeld. Maar daarover later wel meer. Genoeg zij het thans om deze kreeftenproef te trachten doorgevoerd te krijgen. Ten verzoeke van de Heer Officier van Justitie te Leeuwarden werd door de politie een persoon, die voorwaardelijk in vrijheid was gesteld en de hem opgelegde voorwaar den niet was nagekomen, aangehouden. Diefstal van grind. Door de politie werd een persoon aange houden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van grind. Na zijn verhoor, waarbij hij bekende werd hij heengezonden. Aanrijding. Op het kruispunt van de wegen Stakman Bossestraat Ruijghweg had een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto en een vracht auto. Naar de schuldivraag zal een onder zoek worden ingesteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zondag 23 Juni Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaai Onderwerp: „Vreugde van den opgang naar Gods huis". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Wéstplein), Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar H. Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Voortzetting en Nabetrachting. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 n. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer G. Dun, van Alkmaar. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Slulsdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 'a Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 u., Ds. M. v. Wichen MET van t.o. Postbrug Alle Reisbureau- en Assurantie-zaken. Oplichting. Door een winkelier werd aangifte gedaan dat hij was opgelicht door een dame. Bedoel de dame, die een bestelling opgaf, nam reeds iets mede met de mededeeling dat wanneer het bestelde aan een opgegeven adres werd bezorgd, zij het medegenomene en bestelde zou betalen. Het bleek evenwel dat op voornoemd adres in het geheel niets was besteld en medegenomen. VROEGE AARDAPPELEN. Telers en Handelaren wordt in een adv. In dit nr. bekend gemaakt, dat alle vóór 1 Aug. 1935 te oogsten aardappelen, geteeld in de geheele gemeente Anna Paulowna als ook in Koegras (gemeente Den Helder) uitsluitend geveild moeten worden via de veiling „Den Helder en Omstreken". Zulks bij besluit Van de Nederlandsche Groente- eri Fruitcëntrale. Men zie voor bizoridèrheden de advertentie, Zeg man, wat rook jij je tanden toch bruin i Ik zal eens IVOROL. voor je meebrengen. Door Centralen inkoop konden wij bij lagen pondenkoers een groote partij echt Engelsch zilverplate van prima fabrikaat koopen, dat wij U slechts korten lijd kunnen aanbieden voor onder staande zeer lage prijzen Kandelaar, 2 armen f 4.50 Kandelaar, 1 arm ff 2.90 Groote Broodschalen ff 4.50 Fruitschalen op voet ff 3.50 Groote Aschbak ff 1.75 Amandelschaaltje ff 0.95 Servettenklemmen ff 0.95 Servettenstandaards ff 2.25 Sigarettendoos ff 2.50 Ovale Schalen f 2.25 Kleine Schaaltjes ff 0.50 Groote Vaas ff 3.25 Kleine Vaas ff 2.25 Schaaltje op voet ff 1.90 Kleine Schaaltjes op voet ff 1.10 Ziet U vooral eens de étalage waarin U dit keurige zilverplate getoond wordt 1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9