Buitenlandsch Overzicht. oetbal ie fde NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een goed examen eerste blad DINSDAG 25 JUNI 1935 63ste JAARGANG Fransche vlootmanoeuvres met 57 oorlogsschepen Japan en de Ver. Staten. BINNENLAND Het koninklijk bezoek aan Rotterdam. Mengelberg te Brussel. Het bezuinigsontwerp. Dorus Rijkersfonds. COURANT Ann erlpCnt ')Cr maanden bij vooruitbet.: Heldersvhe Courant f 1.50; Koegras, a aulowna, Breezand, Wieringen en Texel t 1.65; binnenland t 2.—, Nederl. Oost- en West-lndië landen f 3.20. Losse per zeepost f 2.10. idem per mail en overige nos- 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. on agsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f1.50, f1.70. f 1.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 cL per regel (gatjard). Ingez. medsd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bg vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Hei bezoek van Eden, den Engelschen reisminister, aan Parijs, p een pikant oogenblik naar Rome. Zooals wg in ons vorig overzicht schre ven is de Engelsche mi nister Eden op pad ce- gaan om Engelands houding ten opzichte van het ylootverdrag met Duitschland, in Frank- ^jk en Italië goed te praten. Het bezoek aan Parijs behoort op dit oogenblik reeds tot het eontlrft11' !erVijl gistcren (Maandag) het contact met Mussolini plaats zou hebben. Engelsche minister EDEN. i Laval moet Eden duidelijk gemaakt heb- lien, meldt de Parijsche corr. van de N. R, Crt. aan zijn blad, dat hij over den vorm van de Engelsch-Duitsche vloot-overeenkomst volstrekt niet te spreken was, en Eden maak te den indruk deze reactie van Fransche zrjde niet te hebben verwacht. Voorloopig be schouwt Parijs zich vrij inzake den aanbouw van oorlogsschepen. Eden moet beloofd hebben, dat Londen voor het luchtpaet niet afzonderlijk met Duitschland zou onderhandelen, en dat dit pact niet gesloten zal worden alvorens Duitschland zich met alle punten vereenigd heeft, die In de verklaringen van Londen en Stresa behandeld worden. Wel wil de Engel sche regeering daar spoed achter zetten Het zal een tweede en heel nuttige etappe zijn op den weg van de met Duitschland aange gane besprekingen. Het is duidelijk, dat de Engelschen zich over het luchtgevaar heel bezorgd maken. Deze bezorgdheid zou de voornaamste drijfveer van Eden's komst zijn. Parijs staat daarentegen op het standpunt, dat het luchtpaet zijn beslag moet krijgen in een oplossing van alle punten van het pro gramma van 3 Februari. Natuurlijk heeft Laval opnieuw de onderlinge afhankelijkheid van de vraagstukken van veiligheid en ont wapening in het licht gesteld. Om te begin nen moet het front van Stresa hersteld wor den. Eden eindelijk zou Laval hebben gerustge steld in zooverre dat Londen den Duitschen wil tot samenwerking niet naar woorden maar naar daden zal toetsen. Vermoedelijk zal de Engelsche minister, uit Rome terug komend, opnieuw te Parijs stilhouden om met Laval te overleggen. Deze zal dan over de inzichten van Mussolini worden ingelicht. 't Engelsche bezoek aan Rome. Gisteren zou Eden Mussolini ontmoeten. Het onderwerp van ge sprek tusschen beide staatslieden zou hier niet uitsluitend loopen over de vlootovereenkomst met Duitschland, maar ook de penibele kwestie van Abessinië zou aangesneden worden. Over Abessinië zal het gesprek niet gemak kelijk zijn, zegt de N. R. Crt. in een hoofd artikel aan dit bezoek gewijd, terecht. En, in verband daarmede, ook niet dat over den Vol kenbond, Men is in Italië nu eenmaal zeer verbitterd over de Engelsche tegenwerking. Korfoe was een vernedering, die zal men nu niet dulden. Maar de Engelsche politiek op dit punt is merkwaardig stevig. Totnogtoe tenminste. Daar staan Engelsche belangen op het spel, waarmede Italië rekening zal moeten houden, omdat zjj niet in het Verre Oosten, buiten den greep van Engeland lig- die volgende maand zrjn 35-jarig regeerïngsjubileum zal herdenken. De bovenstaande foto is de eenige officieele, die sedert den wereldoorlog van den koning werd genomen, en moet thans op alle openbare lokali teiten in de plaats van de verouderde, worden aangebracht. gen. Natuurlijk moet het op een accoord uit- loopen. Maar dat is nog niet gevonden. Eden komt op een pikant oogenblik naar Rome. Want de crisis in Zuid-Slavië is voor" de Europeesche politiek van groot belang. De conferentie van de Kleine Entente kon nu niet doorgaan. En die conferentie was van betee- kenis. Benesj en Titulescu hadden hun ver trouwen gesteld in Jeftitsj. Op hem hadden de Duitsche invloeden geen vat. Jeftitsj had men ook vrijwel met Rome weten te verzoenen. Dit was het resultaat van een dressuur in de hooge school der Kleine Entente en der Fransche politiek, die met een nieuw plan misschien van voren af, en met onzeker succes zal moeten beginnen. Men zal zeggen, dat de crisis op een reactie tegen de dictatuur in Zuid-Slavië wijst. Zegeviert deze beweging, dan zou er een regeering moeten komen, wier sympathie voor Berlijn niet bijster groot kon zijn. Daarop valt echter nooit te rekenen. Ver schil van regeeringsstelsel was nooit een be letsel voor internationale samenwerking. Het bondgenootschap tusschen het Rusland van den Tsaar en Frankrijk, noch de vroeg ont loken vriendschap tusschen Mussolini en Moskou waren unica. Bovendien, kan een democratisch Zuid-Slavië dan, op grond van zijn beginsel, de liefde voor Italië voelen, die zijn democratische vrienden nu zoo aanmoe digen Er is in deze dagen dus een nieuw element van onzekerheid gekomen in de Europeesche politiek. Rome, waar hij bovendien een zoo bekwaam en ervaren Britsch diplomaat vindt als Sir Eric Drummond, den ouden secretaris generaal van den Volkenbond, is voor Eden ln deze dagen een allernuttigste waarnemings post.. Het loopt hem telkens mee in zijn werk. En dat is altijd de beste aanbeveling voor een man. PROFESSOR BARTH GEPENSIONNEERD. Minister Rust heeft dr. Karl Barth, profes sor der theologie te Bonn, op grond van arti kel 6 van het ambtenarenreglement gepen sioneerd. De grootste oefening sedert den wereldoorlog. Op het oogenblik nemen 57 Fransche oor logsschepen deel aan de meest uitgebreide vlootmanoeuvres sedert den oorlog. De twee vlooteskaders, die de vorige maand onderscheidenlijk van Brest en Toulon zijn vertrokken om een bezoek te brengen aan Italië, Joegoslavië, Tunis, Algerije, de Azo- ren, Madeira, de Canarische eilanden en Ma rokko, hebben zich in den Atlantischen Oce aan verzameld en voeren thans onder bevel van de vice-admiraals Mouget en Darlan strategische én tactische manoeuvres uit. BRITSCHE UITNOODIGING AAN RUSLAND. Tot het houden van vlootbespre- kingen. Naar het telegraaf-agentschap der Sowjet- Unie meldt heeft de Britsche ambassadeur Lord Chilston Vrijdag een bezoek gebracht aan den volkscommissaris van buitenland- sche zaken Litwinov, dien hij namens de Britsche regeering in kennis stelde van het sluiten van de vlootovereenkomst met Duitschland. Chilston verklaarde verder dat Biittannië behalve met Frankrijk en Italië, waarmee het reeds onderhandelt, ook met Sowjet-Rus- land onderhandelingen wilde aanknoopen over een beperking van de bewapening ter zee. UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billijk tarief KONIJN, Spoorstraat 98. Telef 339. Een incident te Tienstin. Evening Post verneemt uit Tientsin, dat op het vliegveld van de China-America Air Company vertegenwoordigers van het Japan- sche oppercommando zijn verschenen en ver klaarden, dat ingevolge de politieke gebeur tenissen in China het Japansche commando zich gedwongen zag, de maatschappij het recht op het gebruik van het vliegveld te ontzeggen Het vliegveld mocht nog slechts door de Japansche militaire luchtvaart wor den gebruikt. Japansche soldaten bezetten hierop het vliegveld, in de eerste plaats het radio station, en verbraken de verbindingen met Sjanghai en Nanking. Twee uur na de bezetting landden zes Ja pansche bommenwerpers, die op het vliegveld werden gestationneerd en de Japansche oor- logsvlag werd geheschen. De Amerikaansche consul te Tientsin heeft tegen de bezetting van het vliegveld gepro testeerd, aangezien bij de China America Air Company ook Amerikaansch kapitaal is be trekken. Bezoek aan de tentoonstelling van werkloozenwerk en aan de Zeevaartschool. Zaterdag heeft de Koningin een bezoek aan Rotterdam gebracht. Lang voor de Koningin met haar gevolg den Coolsingel opreed, hadden zich reeds vele belangstellenden langs den weg geschaard. In het bijzonder in de buurt van het stadhuis stond het publiek op de trottoirs in rijen achter elkaar en de terrassen van de cafè's waren dicht bezet. Ook op de andere punten, waar de Koningin uitstapte, was het zeer druk. Op plaatsen, waar de weg er zich toe leende, waren groepen weeskinderen, ver pleegsters en padvinders en padvindsters op gesteld. Telkens steeg uit het publiek een luid ge juich op. Te 1 u. 20 minuten arriveerde de Koningin met haar gevolg aan den Tol op den Over- schieschen weg. De ontvangst van de Koningin op het stadhuis. Precies op den aangegeven tijd kwam de koninklijke stoet voor het stadhuis op den Coolsingel aan. Men weet, dat Prinses Julia- na op Sperwershof te 's-Graveland logeert om daar het huwelijk bij te wonen van jhr. Dedel met baronesse Bentinck. De Prinses, die per auto over Gouda naar Rotterdam was gekomen, werd aan de Kortekade opgewacht door een brigade vna de verkeerspolitie ,die haar auto door de drukte naar het raadhuis op den Coolsingel geleidde. Tot bij half drie heeft de koningin ten stadhuize vertoefd. Op den rit van het stadhuis naar den Schiedamschen singel, nam de Prinses naast haar Moeder in den auto plaats. Op de tentoonstelling van werk loozenwerk. Om vijf minuten over half drie kwamen H.M. de Koningin en Prinses Juliana met beider gevolg bij de school aan den Schie damschen Singel aan, om de tentoonstelling te bezichtigen van werkstukken en teekenin- gen van deelnemers aan den gemeentelijken vakcursus voor werklooze vakarbeiders, han dels- en kantoorbedienden en technici. Bij verschillende afdeelingen de ten toonstelling was ondergebracht in een twaalf tal lokalen informeerden de vorstelijke bezoeksters met groote belangstelling naar de wijze, waarop sommige werkstukken, waaronder zich vele fraaie exemplaren be vonden, vervaardigd zijn. De Zeevaartschool. Van den Schiedamschen singel zijn de Ko ningin en de Prinses naar den Pieter de Hoochweg gereden, waar Zij de overdracht van de buste van Prins Hendrik aan de ge meente met Haar tegenwoordigheid hebben vereerd. Toen de Koningin en de Prinses had den plaats genomen, heeft de directeur van de school, de heer Th. Westerhof, met' een kort woord de Koningin en de Prinses ver welkomd. De voorzitter van het Comité, de heer H. G. J. M. Drabbe, heeft daarna gesproken. De burgemeester heeft namens de gemeen te het borstbeeld aanvaard. Ten slotte reden de Hooge Gasten naar het Maasstation, waar het koninklijk rijtuig gereed stond. Met den trein van 4.32 uur vertrokken de Koningin en Haar Dochter naar Het Loo. Een enorm succes. Het concert voor het orkest van het con certgebouw en de zangers van Toonkunst, Vrijdagavond in de groote zaal van het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel gegeven, onder de bescherming van H. M. gezant jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en mr. Verschuur, commissaris-generaal voor de Nederlandsche deelneming aan de Brussel- sche wereldtentoonstelling, is een triomf geworden voor professor W. Mengelberg de solisten To v. d. Sluys, Suze Luger, Louis van Tulder, Tom Denijs, de leden van het concertgebouw-orkest en van Toonkunst. De groote zaal met haar 2500 zitplaatsen was geheel uitverkocht. Koningin Astrid en verschillende Belgische ministers woonden het concert hij. Zoowel na de eerste, als na doel Ge, als Ge ruslig kunt nedenken, zónder angst-gevoel, zónder gejaagdheid, zónder hoofdpijn. Neem daarvoor n „AKKERTJE". Zoo'n metalen zakdoosje met 3 stuks voor slechts 20 cent is yoor U bijzonder geschikt. Overal verkrijgbaar. de negende symphonie van Beethoven, groei de het applaus aan tot een daverende ovatie. Aan het slot van het concert moest dr. Men gelberg een groote bloemenkrans in ont vangst nemen. Het concert werd besloten met de Brabangonne en met het Wilhelmus, gezongen door de koren van Toonkunst, met begeleiding van het concert-gebouw-orkest. (N. R. Crt.) i De memorie van antwoord laat nog even op zich wachten; con cessies van de regeering. De rr. smorie van antwoord over het bezui- nigingsontwerp zal, naar wij vernemen, nog wel even uitblijven, al was ze in concept reeds enkele dagen gereed. Er zijn nog moeilijkheden gerezen. Intusschen zal het uit stel niet lang duren. De memorie van antwoord zal o.a. t. a. v. 3 punten concessies bevatten: 1. De machtigingen aan de regeering zul len aanzienlijk worden beperkt. 2. T. a. v. de pensioenen zal een minder harde regeling worden getroffen. 3. De regeling van de kweekelingen hij het lager onderwijs zal door een minder krasse regeling worden vervangen. 7 Jaarlijsehe vergadering te Am sterdam. De heer Ia Lau be noemd tot eerclid. Vrijdag is te Amsterdam de elfde jaarlijk- sche vergadering van het Dorus Rijkersfonds gehouden. Het jaarverslag over 1934 evenals de reke ning over 1934 en de begrooting voor 1935 werden goedgekeurd en vastgesteld en het hoofdbestuur werd gedéchargeerd voor het gevoerde beheer. Het aftredende lid van het college van com missarissen, de heer C. Fock, werd bij accla matie herkozen. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur wer den, eveneens bij acclamatie, door de verga dering benoemd de heeren G. H. Ruhaak, te Wassenaar en jhr. D. R. Gevers Deynoot, te Bilthoven. De aftredende oestuursleden mevr. G. A. de JongDe Ruyter, te Zandvoort, en mevr. M. de BoerJongkees, in Den Helder, werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter heeft woorden van hooge waardeering gewijd aan den afgetreden on der-voorzitter, den heer J. Stamperius, te Zeist, wiens heengaan, wegens hoogen leeftijd, hij en het overige hoofdbestuur ten zeerste betreuren. Daarna richtte de voorzitter zich tot het bestuurslid den heer W. F. la Lau, die wegens gezondheidsredenen moest aftreden. Hjj wees er op, dat al vóór de oprichting van het Dorus Rijkersfonds de heer La Lau op de bres stond voor de belangen van de arme en oude redders van schipbreukelingen en later als penningmeester in de moeilijke jaren na de oprichting van het fonds zijn functie lofwaardig heeft vervuld. Het hoofdbestuur stelde aan de vergade ring voor, den heer La Lau tot eerelid der vereeniging te benoemen, welk voorstel de vergadering met algemeene stemmen goed keurde. De voorzitter bood het gecalligrafeer- de diploma van eerelidmaatschap aan den heer La Lau aan. De laatste dankte geroerd. Hij herdacht de onthulling van het marinemonument In Den Helder in 1922, waarbij de redacteur van Het Feuilleton. 13) en „Waarde Miss Willen, Hoe slecht u ook van mij moge denken, wensch ik u omtrent het gebeurde in den afgeloopen nacht het volgende te zeggen: le. Het was, natuurlek, mijn bedoeling terug te keeren en u veilig weg te brengen, maar werd daarin verhin derd; 2e. Door u naar die gelegenheid te brengen, deed ik alleen wat Carstairs mij verzocht had; 3e. Ik kon niet weten, dat die lokaliteit gevaar liep van onverwacht politiebezoek te krijgen. „Dit zooals het daar staat zijn mijn verontschuldigingen. Voor mijn onverschoon baar gedrag, vraag ik u allernederigst vei- giffenis. Uw schoonheid bracht mij het hoofd op hol en de gedachte, dat als ik u mijn liefde niet bekende, Carstairs dit zeer zeker zou doen nadat hij gekomen zou zijn, maakte m(j voor het oogenblik krankzinnig. Dat u mr) na verloop van tijd vergiffenis zult schenken, is de vurigste wensch van Uwen U toegenegene Hector Wayne." „P S. Ik heb uit beslist betrouwbare bron vernomen, dat u zich ongedeerd uit de voeten heeft kunnen maken. U weet niet, hoe dank baar dat mij stemt. Uw geheim is bij mij Veilig. M. W. Deze brief vertienvoudigde haar ellende. Zij had al de bewijzen, dat Wayne laag en gemeen was; was hij vasch bovendien? Zei hij in dien brief de waarheid? Zoo ja, dan was Carstairs een even groote ploert als hij. Het was teekenend voor haar geestestoe stand, dat zij onder het lezen van den brief niet bedacht, dat het gebruiken van den zin „Uw geheim is hij mij veilig", door Wayne, zeer eigenaardig was. Men kan niet omgaan met pek zonder er mee besmet te worden, en, hoe onschuldig zij ook was, voelde Maisie zich bezoedeld. Nu zij in gebreke gebleven was om haar vader alles op te biechten, toen er gelegenheid toe bestond, had zij het gevoel alsof zij een schuldig geheim in zich om droeg. Zij bleef den verderen middag in haar ka mer, tot groote ongerustheid van de trouwe Emily. Het door haar zoo gevreesde uur het uur van vijven, want dan werden de avond bladen bezorgd brak aan. „Je vader wou weten of je je wel genoeg voelt om beneden te komen en thee met hem te drinken ik zei hem al van „neen! kwam de bevoorrechte Emily haar zeggen. „Eet nu eerst die lekkere sneetjes brood op, die ik exprex voor je geroosterd heb, liefje... kan ik nog wat voor je doen?" „Ja, Emily," antwoordde zij met een stem, die zij nauwelijks als de hare herkende. „Zou je mij de avondbladen willen brengen ik wou ze graag allemaal hebben" hier werd zij genoodzaakt opnieuw te liegen, en durfde zij haar oude vriendin niet in de oogen te zien „om te zien of er iets over Ken- sington in staat." Ik zal probeeren ze je vader van onder zijn neus weg te kapen, Maisieje wou zeker napluizen of de voetbalverslaggevers iets nader» omtrent Mr. Carstairs te zeggen hebben, niet?" en na in zichzelve gelachen te hebben om het pleizier, dat zij meende Maisie met deze woorden gedaan te hebben, vertrok zij. Na weinige minuten keerde zij terug, met een arm vol kranten. Maisie wachtte tot de trouwe gedienstige zich opnieuw verwijderd had; toen greep zij met koortsachtige haast naar de krant, die bovenop lag. En zij behoefde niet lang te zoeken naar wat zij vreesde, dat haar oogen zouden zien. Ze vielen al dadelijk op een opschrift op de voorpagina Inval in een beruchte nachtgelegenlieid. Arrestatie van tien Hon. John Carstairs. Opzienbarende getuigenis van den zoon van een lord. Zij doorliep haastig de sensationeele twee kolommen, die volgden, en rilde bij het lezen van de woorden, door den chef van de in- valsbrigade gesproken: „Wij verwachten den taxi-chauffeur, zoowel als de ontsnapte vrouwspersoon, spoedig in verzekerde bewa ring te kunnen nemen", en schepte daarna letterlijk hernieuwd adem, toen zij de verkla ring las, door Carstairs gegeven, waarom hij in dien gedenkwaardigen nacht naar de Lotus Club gegaan was. Hij was daarheen gegaan om haar goeden naam te redden! Het was werkelijk zijn voor nemen geweest in een fatsoenlijk huis met haar te gaan dansen, en had met groe ten schrik vernomen, dat zij zich in die nachtkroeg bevond. Een zondvloed van tranen brak bij haar los, toen zij inzag hoe verkeerd zij hem be oordeeld had Aan een drang tot recht en billijkheid, die haar nu beving, gehoorzamen de, nam zij dien brief van Hector Wayne op, dien zij pas een paar uren geleden ontvangen had, en verscheurde dien tot snippers. Die man was een leugenaar, zoowel als een schoft. Zij had van het begin af een vermoe den gehad, dat luj verraad gepleegd had je gens zijn vriend, en nu had zij de bewijzen daarvan. Welke de gevolgen ook zouden zijn, moest haar vader onmiddellijk gaan vertel len, dat hij een verkeerd oordeel over Jack Carstairs geveld had. Zij richtte haar oogen weer op de courant, en nu vielen haar een paar gedrukte regels op. Ze schenen zich met geweld aan haar op te dringen. „De naam, dien verdachte aan de politie opgaf, ten einde zijn gezellin te verschoonen, was die van een bekende vrouw van verdachte zeden." Nu herinnerde zij het zich; deze episode was onuitwischbaar in haar geheugen ge grift. Hij had opgegeven dat zij „Jenny Wil liams" heette hij had haar den naam van een lichtekooi opgedrongen! Door schaamte oversterpt, liet zij zich in een stoei neerzinken. HOOFDSTUK IX. Vader en Zoon. Lord Overton stak, onwillekeurig melodra matisch, zijn rechterhand omhoog. „Je hebt je levenlang je eiegen zin gevolgd en daar toe heeft het je geleid!" Hij smeet de cou rant op den grond en trapte er op met zijn voet. „Misschien weet je vooruit, wat ik nu zal zeggen?" Hij wierp zijn zoon boosaardige blikken toe. Op zijn voordeehgst was hij een man, wiens bloed in azijn veranderd was zag hij er uit alsof het leven hem een bitte ren smaak in den mond gaf, maar nu, al was hij duizendmaal een Engelsche lord, geleek hij sprekend op den dweepzieketen rondkop- pigen Puritein uit het tijdperk van Crom- wel. Het was een akelig gezicht, dat niets dan onheil voorspelde, en hij was in de ge zel- lige zitkamer van Jack Carstairs in Half Moon Street verschenen als een engel der verdoemenis. „Ik kan het wel raden, sir". Jack was door en door kapot. Gedurende de laatste dertig uren was hij de speelbal van het Noodlot geweest. Hij had het gevoel alsof hij eerst uitgebraakt was door een vul kaan, om daarna door een aardbeving ver zwolgen te worden. Met meedoogenlooze hardnekkigheid was alles hem tegengeloopen, en het was niet meer dan natuurlijk dat zijn vader, die hem nooit de gelegenheid gege ven had hem lief te hebben, nu gekomen was, vol booze dreigementen en voorspellin gen, donder en bliksem ademende. „Je hebt tenminste eenig gezond verstand," hernam Lord Overton op snijdenden, ijskou- den toon, „Je zult in de toekomst je eigen weg gaan, zooals je dat in het verleden ge daan hebt, maar met dit onderscheid" en hij zwaaide met zijn hand, als wildé hij den jongen man een klap in het gezicht ge ven „dat ik je niet langer steunen zal bij dat najagen van je schandelijke en roe- kelooze vermaken." Hij nam een portefeuille uit zijn zak. „Hier heb je een cheque voor honderd pond, den laatsten cent, die je van mij zult ontvangen. Je overgrootvader had zich tot levensmotto gekozen de woorden; „Arbeid of Sterf!" Die beveel ik je ter navolging aan!" „Ik dank u wel, sir; ik zal mijn nieuwe leven niet beginnen met het aannemen van aalmoezen." Hij nam de cheque van de tatel, scheurde ze doormidden, en wierp de stuk ken achteloos in den haard. „Wilt u er niet bi) gaan zitten, sir?" vroeg hjj den verbaasden Lord Overton. „Het is evengoed mijn wensch als uw bevel, dat dit onze laatste samenkomst zal zijn althans den eersten tijd. En daarom zou ik u graag vijf minuten van uw tijd willen verzoeken." „Waarvoor?", gromde zijn vader, maar hij zette zich. „Ik had kunnen meenen, sir als ik u beter, of liever, niet zoo goed gekend had dat mijn eigen vader tenminste, voldoende van mij gehouden zou hebben om mij per soonlijk opheldering te vragen van de zaak, die de avondbladen van vandaag zoo geheel in beslag neemt, alvorens een oordeel over mij te vellen. Maar, uw houding van heden avond, sir, is kenmerkend; als ik het mag zeggen zonder aan eerbied te kort te schie ten, verschilt ze niet van de houding, die u altijd tegenover mij aangenomen heeft. Zoo lang ik mij kan herinneren, is u een koud en hardvochtig vader voor mij geweest. Als kleine jongen was ik bang om met u alleen in dezelfde kamer te zijn. U maakte mij zoo koud als ijs. U heeft mij verweten, dat ik mijn eigen zin volgde en mijn eigen leven leefde. Dat kwam omdat ik nooit eenige sympathie mocht ondervinden van u. In uw gezelschap kon ik geen troost vinden, sir u scheen vastbesloten mij dien niet te geven. „Het zal u, vermoed ik. weinig belang in boezemen om te weten, dat mijn verschij ning voor den politierechter, hedenmorgen, aan niets anders dan aan een eigenaard igen samenloop van omstandigheden te wijten „Zeer eigenaardig, dat betwijfel ik niet, „viel zijn vader hem schamper in de rede. Carstairs dwong zich om bedaard te blij ven. Was het de moeite waard om zich kwaad te maken tegenover zulk een man, zelfs al was die zijn vader? (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1