Radio-programma Van f 11.000 beroofd te Rotterdam. {1 SPOTT I©T Aspirin VOORTREF FE HIK De Italiaansch-Abessijnsche conferentie te Scheveningen. GEMENGD NIEUWS Trambotsing te Amsterdam Verdronken. De fraude te Wormerveer Twee oude menschen aangereden 1 't Is HAAS' Azijn die maakt, Dat kropsla heerlijk smaakt! Verduistering van effecten. Twee jongens verdronken. Ernstig motor-ongeluk onder Ter Aar. Jwee Duitschers in Belgiè gearresteerd. Een liefdesdrama. Afschuwelijke moord voor twintig gulden. 2.oo ucpv. Nieuwe schroeven voor de Normandie. D|e warmte in Engeland. Het aantal dooden te Reinsdorf. Jackie Coogan. De aantrekkelijkheid van den glimlach weerspiegelt zich in den glans van jonge tanden LB STER IN E TANDPASTA Chineesche stad door rooverbende geplunderd. werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labl. 70 cis. en oranjerakjes van 2 tabl. 10 ets. Vaderland, dr. L. A. Rademaker, kennis maakte met nu wijlen Dorus Rijkers, hetgeen aanleiding was tot het stichten van een fonds voor Dorus Rijkers persoonlijk en later van het tegenwoordige Dorus Rijkersfonds, be stemd voor alle behoeftige redders. Voorts herdacht spr. het aandeel, dat Dorus Rijkers en de vereeniging Moed, Volharding, Zelfopoffering hebben gehad in de totstand koming van het Carnegie-Heldenfonds in Ne derland om te eindigen met woorden van dank aan commissarissen en hoofdbestuur voor de ondervonden vriendschap en aangename sa menwerking. De voorzitter van Moed, Volharding, Zelf opoffering, de heer Van Dok, feliciteerde namens deze vereeniging den heer La Lau. De vergadering heeft de voorgestelde wijzi gingen van het huishoudelijk reglement onver- tnderd goedgekeurd. De besprekingen nemen morgen middag een aanvang. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, staat het thans vast, dat de arbitrage-commissie, be noemd door den Volkenbond in het geschil tusschen Italië en Abessinië, in Den Haag haar bijeenkomsten zal houden. De besprekingen zullen hedenmiddag een aanvang nemen. Waar de conferenties plaats zullen hebben, is nog niet bekend. Binnenland, DE FRAUDE TE HAARLEM. Zaterdagmorgen is de chef-commies bij de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem, die verdacht wordt van verduistering van ruim 100 000, aan de justitie overgeleverd en in het huis van bewaring opgesloten. Een bywagen van lijn 9 vernield; een bestuurder en zes passagiers gewond. Zondagavond omstreeks zeven uur reden in de Plantage Middenlaan te Amsterdam, komende uit de richting van de Kerklaan, twee trams achter elkaar. Voorop reed een tramwagen van lijn 9, bestaande uit een motorwagen en een kleine open bijwagen, Deze stopte aan de Badlaan. De bestuurder van lijn 14 heeft niet spoedig genoeg kunnen stoppen; zijn wagens slipte door en met een hevigen slag botste hij op den open wagen van lijn 9. Glasgerinkel en hevig gegil volg den op den slag. De kleine open wagen bleèk vernield en door den hevigen schok waren de passagiers' als kegels door elkaar gewor pen. Velen van hén hadden door glasscher ven bloedende wonden opgeloopen, terwijl anderen over pijn in verschillende lichaams- deelen klaagden. De meeste gewonde passagiers waren het café op den hoek van de Plantage Badlaan binnengebracht. De Geneeskundige Dienst bracht zes gewonden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, terwijl anderen nog ter plaatse werden geholpen. Gewond werden de bestuurder van den motorwagen van lijn 14, H. M. Verheyen en zes passagiers. Geen van de verwondingen is van ernst! gen aard. Ook zij, die naar het O. L. Vrouwe Gasthuis werden gebracht, konden na ver bonden te zijn huiswaarts keeren. De botsing is dus nog betrekkelijk goed af- geloopen, maar hevig is deze zeer zeker ge weest. Want de open bijwagen was zoo goed als vernield. De bouten, die de verschillende deelen verbinden, waren afgeknapt als glas. Alles hing scheef in den wagen. Ook het voorbalcon van den motorwagen van lijn 14 was gedeeltelijk vernield, evenals dat van den motorwagen van lijn 9. Onderzoek naar de oorzaak. Het onderzoek naar de oorzaak van de tram botsing vanwege de directie en de politie inge steld, heeft Zondag een groot gedeelte van den dag in beslag genomen. De Directie van de gemeentetram deelde mede, dat een storing aan de electrische rem-installatie van den motorwagen van den tramtrein van lijn 14, die op den stilstaanden tramtrein van lijn 9 inge reden is, niet uitgesloten is, doch met eenige zekerheid was hieromtrent niets mede te dee len, Een der passagiers van den aangereden tramtrein, die met zijn echtgenoote op het achterbalcon van den bijwagen daarvan stond en lijn 14 zag aankomen, en ook andere getui gen, hebben waargenomen, dat de bestuurder nderdaad, gelijk deze verklaart, trachtte zijn .n volle vaart naderenden tramtrein tot stil stand te brengen, den handle van zijn schakel bord eenige malen omgooide en ook de hand- -em krachtig aantrok, maar zonder het ge- venschte resultaat. Over het algemeen is het ongeluk, hoe ern- tig het zich ook liet aanzien, wondergoed af- eloopen, alle gekwetsten, die naar het O. L. 'rouwengasthuis zijn gebracht, hebben dit in len loop van den avond weer kunnen ver aten. Zaterdagmiddag is de 20-jarige mej. J. van Valkenburg te Eindhoven bij het baden in de ivier de Dommel verdronken. In de Maas bij Venlo is Zaterdagmiddag 'e 18-jarige W. Bergh uit Venlo bij het ootje baden te water geraakt en verdron- •n. Reddingspogingen bleken vruchteloos. ;t lijk werd na eenige uren dreggen opge- aald. Vrijdagmiddag vermiste het echtbaar Grup- n te Eluit bij Hoogeveen hun 6-jarig zoon- je Harm. Bij het zoeken buitenshuis ontdekte de ader zijn kind, dryvende in het water. Spoe dig ontboden geneeskundige hulp mocht niet meer baten, de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. 4 w In den nacht van Zaterdag op Zondag is een koopman uit Den Haag, die te Rotterdam o.a. den Schiedamschedijk en de Binnenrotte bezocht, een bedrag van niet minder dan 11.000 kwijt geraakt. Om 4 uür 's nachts vond een politieagent in de Zwanensteeg een portefeuille, welke hij meenam naar het bureau Groote Pauwen- steeg. Er zaten in de portefeuille eenige papieren ten name van den 29-jarigen A. H. P. B. uit Den Haag. Geld zat er niet in de portefeuille. Om 8 uur Zondagavond ver scheen in dit bureau een meneer, die zich ken baar maakte als de heer B. uit Den Haag. Hij deed de mededeeling, dat hij zijn portefeuille met 10 U 11.000 gulden was kwijt geraakt, vermoedelijk was de portefeuille geroofd, anders verloren. In de door den agent des nachts gevonden portefeuille, herkende de Hagenaar zijn eigendom. Maar schepte er geen vreugde in, want het kapitaal was ver dwenen. De man vertelde, dat hij om 12 uur Zater dag te Rotterdam was gekomen met zijn auto. De wagen parkeerde hij op het terrein bij den Coolsingel, waarna hij een bezoek ging bren gen aan den Schiedamschedijk. In eenige café's dronk hij wat en daarna is hij in twee gesloten huizen geweest, waar hij eenigen tijd vertoefde. Later is hij naar Ged. Binnenrotte gegaan ook daar heeft hij een woning be zocht. Vervolgens keerde hij weer naar den Schiedamschedijk terug, waar hij, naar hij nog vertelde, met een vrouw in een raam kozijn had zitten praten. Tenslotte wandelde hg naar zijn auto op het parkeerterrein en, zeer vermoeid zijnde, besloot hij niet naar Den Haag terug te keeren, maar in den wagen te blijven slapen. Omstreeks acht uur Zon dagmorgen werd hij in zijn auto wakker en toen miste hij zijn portefeuille. De verklarin gen van den Hagenaar werden op het bureau op schrift gesteld en hij onderteekende er zijn aangifte. Van de drie panden, die hij 's nachts be zocht had, zeide hij er zich twee te kunnen herinneren, n.1. die op den Schiedamschedijk, maar in welk pand op de Binnenrotte hij was geweest, kon hij zich met geen mogelijkheid meer herinneren. De politie heeft toen de be woonsters van de twee aangewezen panden op den Schiedamschedijk laten halen, om haar een verhoor af te nemen. Zij wisten niet van geld af. Een der vrouwen zeide bovendien, dat de Hagenaar in 't geheel niet in haar huis was geweest. De Hagenaar hield dit vol en ten slotte na een langdurig verhoor, bekende de vrouw, dat de Hagenaar wél in haar woning was geweest. Maar van 't geld wist zij toch niets. De aanvankelijke ontkenning en het feit van de aangifte van de vermissing van de elfduizend, waren voor de politie aan leiding deze vrouw, zekere M. v. d. G., voor- loopig in arrest te stellen. Huiszoekingen in de opgegeven panden hebben overigens nog geen resultaat gehad. De Hagenaar deelde nog mee, dat het kapi taal zijn eigendom was. Hoe het bedrag pre cies iwas samengesteld, 1 zeide hij, .niet te kunnen opgeven. .Er waren in ieder geval eenigè briefjes van duizend gulden bij. Het onderzoek in deze, vrij mysterieuze verdwij ning van een zoo groot bedrag, waarbij zich ook het wel zeer vreemde voordoet, dat iemand met zooveel geld bij zich een derge lijk bezoek aan de Rotterdamsche onderwereld brengt, wordt door de politie voortgezet. Men heeft nog geen nadere aan wijzingen, maar de gevluchte ban kier moet zich in het Oosten des lands bevinden. Tot nog toe is men er niet in geslaagd nade re aanwijzingen omtrent de verblijfplaats van den voortvluchtigen bankier uit Wormerveer te krijgen. Alleen weet men, dat hij in het Oosten des lands moet verblijven, doch waar is niet precies bekend. Achteraf bezien ware het tactischer ge weest, na hetgeen reeds kort rik Pinksteren bekend was, den voortvluchtige geen kans meer te geven om te ontsnappen, vooral niet ria Vrijdag 14 Juni, toen de fraude feitelijk al bij de politie bekend was en men het noodig vond den bankier verder te bewaken, wat Zaterdag en Zondag trouw is geschied. Dat hij Maandag 17 Juni toch nog naar de Beurs te Amsterdam kon gaan, kwam doordat dit zijn gewoonte was en men werkelijk vertrouwde, dat er geld zou worden gehaald en dat effecten zouden worden meegebracht. Eerst toen de betrokkene Maandagavond niet terugkeerde, werden er verdere maatregelen genomen en het openbreken der safe's toonde voldoende aan, hoe de zaak er bij stond. Gemeld kan nog worden, dat het den com missaris van politie te Wormerveer is gelukt groote bedragen aan geldswaardige papieren en verdere bescheiden op te sporen en mee naar Wormerveer te brengen. Zaterdag zijn deze gedeponeerd ter griffie te Haarlem, Be slag werd verder nog gelegd op effecten, die evenwel niet zoo maar konden worden terug genomen, maar die nu niet verder kunnen verhandeld worden. Verschillende safehouders kregen van de politiebericht, dat hun stukken waren opge spoord en nu weer in goede handen waren. In zake de teruggave kon natuurlijk nog geen datum worden genoemd. En eerst als de voortvluchtige bankier is gevonden, zal er meerdere klaarheid in deze zaak komen. Droevig ongeluk te Haarlem; De 73-jarige heer B. en zijn 78-jarige echt genoote zijn op de Raaks te Haarlem door een vrachtauto aangereden, vermoedelijk doordat zij den rijweg wilden oversteken zon der voldoende op het verkeer te letten. Beiden werden tegen den grond geworpen. De heer B. kreeg een schedelfractuur en brak een rib, terwijl zijn vrouw een zware hersen schudding had opgeloopen. De oude men schen zijn opgenomen in het Diaconessen- huis; de toestand van de vrouw is levens gevaarlijk. De Amhemsche politie heeft aangehouden een gérant, afkomstig uit Praag, die er van verdacht wordt, van een aantal effecten, tot een bedrag van 100.000 Mark, die hij van iemand in bewaring had, een gedeelte te heb ben verduisterd. In het bezit van verdachte, die ontkende zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt, werden nog effecten gevonden tot een bedrag van 30.000 Mark. De man blijft voorloopig in verzekerde bewaring. In de Dommel. Te St. Michielsgestel waren Zaterdagmid dag twee jongetjes van res'. 14 en 13 jaar, de gebroeders J. en L. Wagemans. voogdij kinderen, inwonend bij de familie Hoezen, zonder toestemming van de pleegouders in de Dommel gaan zwammen. L. Wagemans verdween eensklaps onder water. Zijn broer Jan, die het ongeluk zag gebeuren, trachtte zijn broertje nog in veiligheid te brengen. Dit mocht hem niet gelukken. Integendeel, ook hij werd door den stroom meegevoerd en ver dween eveneens in de diepte. Omwonenden waren spoedig ter plaatse, maar er was niets meer van de kinderen te bespeuren. Vier Rotterdammers gewoud; van wie één gisteren is overleden. i Op den West Kanaalweg, in de gemeente Ter Aar, is Zaterdagavond omstreeks 10 uur een ernstig verkeersongeluk geschied, waar bij een motorrijder doodelijk werd gewond en drie andere personen ernstig zijn gewond. Op genoemd tijdstip kwamen twee motor rijders, elk met een duo-passagier, uit de richting Alphen aan den Rijn. In de laatste bocht voor Aardam, raakte de voorste motorrijder, de 38-jarige A. v. d. R., het stuur kwijt, met het gevolg, dat hij in volle vaart tegen een kilometerpaal langs den weg opreed, welke totaal afknapte. Van der R., zoowel als zijn duorijder, zekere D. v. V., kwamen op den berm van den weg te recht, terwijl de motor over den weg werd geslingerd. De tweede motorrijder, de 42- jarige J. M., die den 32-jarigen H. Z. op de duo vervoerde, zag het ongeluk gebeuren, doch kon tengevolge van de snelheid, waar mede hij reed, niet tijdig meer stoppen, zoo dat hij met den op den grond liggenden mo tor in botsing kwam en over den kop sloeg. Ook dit tweetal kwam op den berm van den weg terecht. Spoedig was dr. Quartel uit Ter Aar ter plaatse. Van der R. bleek er het ergst aan toe te zijn. Hij was bij zijn val waarschijnlijk tegen een telefoonpaal geslagen, waardoor hij een dubbele schedelbreuk had opgeloopen. - Hij werd, naar de brugwaqhtprswoning te Aar- dam vervoerd, waar hij, Zondagmiddag tegen 4 uur, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden,.. j, t,,m Öe! drie ancjeren bleken niet levensgevaar* lijk tfe zijn gewond. Buitenland. Onder verdenking van spionnage. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te I^russel meldt, dat er twee Duitschers, een industrieel uit Dresden en diens chauffeur, te. itleiberg, in het Noord-Oosten van de pro vincie. Luik werden gearresteerd op het oogénblik, dat zij zekere Belgische vesting werken fotografeerden. De Duitschers vlucht ten 'per auto in de richting van de grens maaV konden door gendarmes, die van motor fietsen gebruik maakten, nog juist op het nippiertje worden achterhaald. Het fototoestel is iiji beslag genomen terwijl de beide Duit- sqhek-s,. naar Verviers overgebracht, aldaar voorloopig zijn opgesloten., KINDERMOORD. Uit krankzinnigheid. N^.ar Reuter uit Badajoz meldt, heeft een jongie moeder in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid haar drie jonge kinderen in de Guadiana geworpen. Zaterdag huurde een jongmensch aan het Wartnmeer bij Berlijn een bootje, en ging met een meisje uit roeien. Een uurtje later kwam hq doornat terug en zeide dat de boot was omgeslagen en het meisje verdronken. Hijzelf had izich ternauwernood kunnen redden. De yerhjmrder zag direct dat de boot niet was omgfeslggen en dat het jongmensch hem een verzinsgl opdischte. Hij waarschuwde de po litie en, bij een verhoor bekende het jong- men; ch dat hij het meisje uit de boot had gesti oten. Zij had zich aan de boot vastge klemd" en toen was hijzelf ook te water ge rold.; Hij had zich weten te redden maar het meisje, dat een kind van hem verwachtte, was in de diepte gezonken. Men heeft h(ït lijk nog niet gevonden. Doodstraf geëischt. Vobr het hof van justitie hebben, schrijft ,,Dè j West", vier Javanen terecht gestaan, bescliuldigd van moord. De! vermoorde heette Senen, vroeger con tractant van Lust en Rust, later gevestigd op i}ordrecht. Hij was, wegens diefstal, op straf geweest en in dien tijd had zijn vrouw een anderen huisvriend genomen. Toen hij haar weder opeischte, weigerde zij terug te keeren. Hij heeft toen eenige avonden de woning van V., den nieuwen vriend van zijn Vrouw, met steenen gebombardeerd. Dit ver- V. en hrj stelde aan een viertal Javaan- vrienden voor om Senen uit den weg te 'ruïmi n.Men kwam overeen; dat hy daarvoor twintig,.gulden zou betalen. C)p epu avond werd Senen uit zijn woning 'getókt £n op den dam met stokken door,het ^iéi'ti .1 aangevallen. Nadat hij een flink pak 'tltóg }>ad gehad, liet men een waschlijn koffie :i,j .waarmede een lus om zijn hals werd veéld 'sche WOENSDAG 26 JUNI 1935. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de continubedr.: Mr. R. v. d. Heide (lezing) en gram.pl. 12.00 „De Zonnekloppers", o.lv. C. Steyn. 12.45 Gramofoonpl. I.001.45 „De flierefluiters", o.l.v. E. Walis. 2.00 Voor d vrouw. 2.15 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „Dubbel X", o.l.v. C. Steyn. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.30 RVU. A. F. J. Portielje: Psychologie der dieren. 7.00 Rep. v. d. Land- en tuinbouwtentoonstel ling te Hoogezand-Sappemeer. 7.20 Zang door A. de Booy. 7.30 Astronomische lezing, J. de Jager, 7.50 „Bij den verkeersdokter." 8.00 Herh. SOS-Ber., Vaz Diaz, VARA-Varla. 8.15 Gramofoonpl. 8.45 Deélamatie J. Lemaire. 9.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Orgelspel J. Jong. 10.40 Declamatie W. v. Cappellen. II.00—12.00 C. Steyn (orgel), I. Rossican (pia!no) en gram.pl. Huizen, 1875 M. NRGV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Laarman. 11.00 Gramofoonpl. v 11.45 Pianorecital R. Regnard. 12.15 Ensemble v. d. Horst. 1.45 Zang door M. de Petit (sopraan) en gramofoonpl. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Chr. lectuur. 3.45 Zenderverwisseling. 4.00 Orgelspel G. Snijders; 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Ghr. Persbureau. 7.15 Lezing Ds. D. E. Boeke, secr. Ned. Bijbel genootschap. 7.30 Landbouwpraatje. 8.00 Vpz Dias. 8.05 Kon. Dordrechts Fanfarekorps o.l.V. W. A. C. v. Opstal. 9.00 Dr. A. v. Deursen: Nederlandsche land schappen. 9.30 A. v. Wickevoort Crommelin (sopraan), J. Keessen (viool) en W, J, v. d. Hoeven (orgjel). 10.00 Vaz Dias. .y-r^StE' 10.30-1—12.00 Gramofoonpl. ii DONDERDAG 27 JUNI. Hilversum, 301 M. i AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.45 Lyra-trio. 12.30 Ensemble Francis Keth en gram pl. 2.00, Voordracht F. Sterneberg. 4.00 Gram.pl. voor zieken eu ouden-van- daglen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Hoorspel voor de kinderen. 5.15 ijl. P. A. Specovius: Eenige wenken voor zeilliefhebbers. 5.30 ifcoVacs Lajos' orkest en gram.pl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 „Wat 'n fouten", wedstrijd voor jeugdige luistervinken. 7.30 Radio-Volkszang o.l.v. P. C. Poortman. 8.00 yaz Dias. 8.05, Uit Carré, A'dam: 1ste deel van de revue: „Mag ,k er ook op". 9.45 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. T. Gerpoh (sopraan) en H. Viskil (tenor). 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10-^12.00 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. Huiden, 1875 M. i 8.00; 9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 1.15 en 10.00 Gram.pt. [orgendienst o.l.v. Ds. E. van Meei\ ramofoonpl. Jramofoonpl. idsd. halfuur, irkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.00 tjiamofoonpl. 3.45 Zpnderverzorging. 4^00. Bijbélezing Dr. J. Meyr.en, m.m.v, zang en orgel;. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5,3(1 ..Hollandsch Harpkwartet. 7.00 iNed. Chr. Persbureau. 7.15 .Reportage. 7.30 jj>urn. weekoverzicht, 8.00 Vaz Dias. 8.Q5 Öhr. Gem. Koor „Hallelujah" o.l.v. J. Col jee, en orgelspel M. E. Bouwmeester. 9.00 Lbzing Dr. J. ten Kate. 9l30 Orgelspel M. E. Bouwmeester. 9.55 Vaz1 Dias. 10.00 Orkestvereen. „Josef Haydn" o.l.v. Kiekens. 11.00- l^.OO Cramofoonmuziek. gemaakt, zqn handen gebonden, enz. Toen werd hij weggeleid. Senen, die weder bijge komen was, verzocht zijn belagers om hem niet verder te mishandelen, maar hem naar een hospitaal te brengen. Dat is goed, antwoordden de moordenaars, tnaar toen zq de sluis van Jagtlust passeer den, grepen zij het slachtoffer bq hoofd en beenen en wierpen hem in de kreek. De watei- stand was laag en bevreesd dat hij misschien toch tegen den oever zou klauteren, stapten twee hunner in de kreek en gingen op zijn lichaam staan, totdat hq geen beweging meer maakte. Toen rapporteerden zij aan Vdat hun taak volbracht was. Deze blijkt echter geen twintig gulden rijk te zijn en beloofde later te zullen betalen. Voordat het geheelè bedrag betaald was, werden de daders door de politie in arrést genomen. Het O.M. eischte voor' den hoofddader de doodstraf, voor een ander levenslange gevan genisstraf, voor fien derde 12 jaren ën voor den vierde 9 jaar gevangenisstraf. Ten slotte vooi V. wegens het uitlokken van moord, vijf tien1 jaren, alles met openbare te werk steling. De uitspraak w«rd bepaald op twee weken later. Ter verwijdering van hinderlyke trilling. De gezagvoerder van de Normandie, kapi tein Pugnet, die Vrijdagavond op zijn tweede reis te New York is aangekomen, heeft mede gedeeld, dat de Normandië bij terugkomst in Le Havre gedokt zal worden om de driebla- dige schroeven te vervangen door vierbladige schroeven, in de hoop, dat daardoor de hevige trilling, die in sommige deelen van het schip voor de passagiers hinderlijk is, zal worden verminderd. De trilling is bij een snelheid van 28 knoo- pen niet veel minder dan bij een snelheid van 130 knoopen pér uur. Nog steéds werken aan boord van de Normandié vijftig electri- ciens, loodgieters' en schilders, die nog wel twee maanden Werk hebben alvorens het schip geheel gereed is. Hoewel de Normandie plaatsruimte heeft voor 2100 passagiers, bevonden zich voor deze tweede reis slechts 549 passagiers aan boord. BEGINSELCONVENTIE 40-URENWEEK DEFINITIEF AANGENOMEN. Vereischte tweederde meerderheid ruimschoots bereikt. Ook Zaterdag heeft de arbeidsconferentie weer verscheidene eindbeslissingen genomen. De belangrijkste daarvan was wel de eind stemming over de door de commissie van 46 voor de verkorting van den arbeidstijd voor gestelde algemeene beginsel-conventie ten gunste van de veertigurige arbeidsweek on der handhaving van den levenstandaard der arbeiders. Deze conventie, die Donderdag de eerste stemming met 81 tegen 33 stemmen passeer de, verkreeg thans bij dè eindstemming 79 stompen voor en 30 tegen, zöodat de vêr- eischjte tweederde •meerderheid ruimschoots was verkregen èri zij dus definitief is Uan- genojnen;'-' j .-.A>b rev ■■v.yvi.' ftjjgUM I i Verschillende slachtoffers. Het is Zondag ook in Engeland bijzonder warm geweest geweest. In enkele plaatsen, o.a. in Kensington, steeg de thermometer tot 84° F. Zaterdag en Zondag zijn 7 men schen tengevolge van de warmte overleden. Ook gisteren zuchtte Engeland nog onder een groote hitte, doch te Glasgow is gisteren ochtend een ware wolkbreuk neergekomen. Enkele huizen werden door den bliksem ge troffen, waardoor de bewoners dakloos wer den en vele straten zijn overstroomd, her schapen in bruisende beken. In een huis, dat door den bliksem werd ge troffen, zijn drie menschen gewond, verder worden tot nu toe nog geen ongelukken ge meld. In sommige gevallen bereikte het wa ter een hoogte van ruim een meter; eenige honden en katten zijn verdronken. HUWELIJK MET EEN MEISJE VAN 9 JAAR. Te Kairo is een 32-jarige Bedouin gearres teerd,, wegens het tionwettig" huwen van een meisje van 9 jaar. De vader van het meisje voerde ter verdediging aan, dat Bedouinen niet gedwongen zijn de Egyptische wet na te leven en dat het onder Bedouinen gewoonte is, dat meisjes van 9 jaar trouwen. Zoowel man als „vrouw" verklaarden, dat zij in alle opzichten gelukkig waren. NEGER GELYNCHT. Een neger, beschuldigd van een meisje te hebben aangevallen, is door een menigte van vierhonderd menschen gelyncht. 102 dooden; 93 zwaargewonden; 628 lichtgewonden. Gisteren is een officieele opgave verschenen van het aantal slachtoffers van de ontplof fing van Reinsdorf.. Gedood zijn 102 arbei ders, ernstig gewond 93, van welk nog 30 in levensgevaar verkeeren en 628 personen zijn licht gewond. Van deze laatste categorie zijn eenige honderden, reeds weer aan het werk en de rest zal spoedig volgen. Het communiqué van het D.N.B. spreekt van 68 dooden, maar deelt in een slotzin mede, l dat nog 34 arbeiders vermist worden „met wier dood rekening moet worden ge houden. Men zal zich herinneren, dat op 4 Mei 1.1. het vroegere filmwonder een ongeluk gehad had met een auto. Er zaten vijf personen in, Jackie's vader die reed, de tooneelschrqver R. J. Horner en.de filmacteur Durkin waren onder de dooden. Thans hebben familieleden 25 Juni. Indien onze voorouders de speelgoedafdee- ling van een modern warenhuis doorwandel den zouden ze verstomd staan over het ver nuft en de fantasie, die de twintigste eeuw ten koste legt aan de kinderkamer! Wat wordt er voor kinderen al niet gefabriekt? Pakhui zen en hijschkranen, Dieseltreinen op onge veer dé helft van de ware grootte, tunnels met lampen, signalen rails en de heele rata plan. vuurtorens en duikbooten, mailschepen en Douglas-machines, de fabrikanten staan, als het speelgoed betreft, eenvoudig voor niets! Dat de kinderen nog niet op heusche motor fietsen door de kamers tuffen, is eigenlqk even verwonderlijk als dat ze nog niet in staat zijn,' met een meccanodoos een flatgebouw met ectue lifter en i. .vembassins te bouwen. Maar dat komt nog wel. Het nieuwste is nu, volgens een bericht in ,,De Telegraaf", de vinding van een Zwitser- sche firma, die horloges voor de jeugd gaat maken an een, tot nu toe voor dit doel nog niet gebruikt, metaal: berylium. Deze bery- lium horloges heeten een bijzondere kwaliteit te bezitten, welke ze «oor jeugdige, speelsche kinderen bijzonder aantrekkelijk zullen maken; men kan ze namelijk tegen den muur gooien zonder ze te beschadigen, ze >n water werpen zonder dat ze corrodeeren, enzoovoort. Dit is zeker een prachtvinding. Want hoe vaak geven we niet aan een wilden knaap een horloge cadeau, terwijl we op zijn vraag of hij het tegen den muur kan gooien, met be schaamde kaken moeten bekennen, dat ons geschenk daar niet tegen bestand is? In de toekomst zal zulk een cadeau pas echte waar de krijgen, voor een echten Hóilandschen jon gen. Hij kan er misschien zelfs wel mee voet- ballen zonder dathet klokje er minder; van wordt. Tocb lijkt een horloge, dat men tegen een muur kan gooien, hoe nuttig ook, ons niet het eenige waarop de jonge en de oude mensch- heid wacht. Er zijn tal van andere dingen, die wij reeds te lang hebben ontbeerd. Maar nu een Zwitsersche firma begonnen is met in der gelijke leemten te voorzien, zullen wij zeker spoedig worden verrast met de nuttige ont dekking van: de kachel, die men in het water kan gooiea zonder dat ze uitgaat; het tafelkleed, waarop men straffeloos een inktpot kan omkeeren; de fauteuil van leder of pluche, die men, zonder haar te beschadigen, kan besprenkelen met vitriool en andere bijtende zuren; porseleinen borden, die tevens als discus, als gong en ais aambeeld kunnen dienst doen; vuurvaste gramofoonplaten, die men kan mangelen en waarop men eieren kan bakken; auto's, die men van een hoogen toren kan gooien zonder ze te breken;; telefoontoestellen, die zonder bezwaar uit elkaar kunnen worden geschroefd; cshcilderqyen, waar men een mes in kan ste ken zonder dat het doek beschadigd wordt; en vooral '-ulpenhouders die in een bad kun nen drijven (heel nuttig!) en van een zoo ster ke pen zijn voorzien, dat men.ze tevens als pij- penkrabber en kreeftvork kan gebruiken. Zoo langzamerhand krijgt de wer,eld alles wat fee noodig heeft. Verzorgt, behoudt deze bekoring niet Tweemaal per dag Liiterine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 een te 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de gcheele wereld j van Horner en Durkin Jackie in rechten aan gesproken voor een bedrag van 500.000 dol lar. Zij beweren n.1. dat Jackie zijn vader had moeten waarschuwen, niet zoo hard te rijden. Dit lqkt een zonderlijke zaak, maar voor juristen een heerlijke puzzle om te ont warren. De:jonge Coogan is een zeer vermo gend jongmensch en dat heeft natuurlijk de eischers tot hun poging gebracht. c— J 2()0 huizen in brand gestoken. Volgens een officieel bericht heeft een Chi neesche communistenbende de stad Jentsiang, in de provincie Sjensi, overvallen en geplun derd. Ruim 200 huizen werden in brand ge stoken. Vele inwoners werden gedood of ge wond. "Vooral hielden de roovers huis in een katholiek missiestation, waar zij alles uit wegsleepten, wat van hun gading was. De leider der missie, Ibanez, een Spaansch onder daan en verscheidene Franciscanen, werden door de bende meegenomen. De Chineesche regeering heeft alle maat regelen genomen ter bevrijding van de ont voerde missionarissen en ook troepen last ge geven de bandieten te achtervolgen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2