tot 1 Juli gratis Zeebaden Sager gesteld BRIEFPAPIER?} Stadsnieuws DJaX wilt 11 WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant REIST U VEILIG EN GEMAKKELIJK Onze onverwachte zomer N.V. Zeebad Huisduinen. REISBUREAU VELTHUIJS Drukkerij De Boei £3 TWRHDH blad Vanaf heden is het TARIEF voor Abonnement gedurende het geheele seizoen met gebruik van cabine5. Zeebad met gebruik van cabine f 0.25 Zeebad met gebruik van cabine boekje van 10 stuks f 2.— aan te vragen bij den badmeester of in het paviljoen Gemeenteraad IHLDRKSCHH COURANT 'VAN-'DINSDAG 2,s JUNI 1935. Uit het politierapport. goedkoope Reismarken en Duitsche Spoorbiljetten (60% reductie) Visscherij. JM ALLE GOEDE WINKELS Zomertijd wil zeggen „sla-tijd". Burgerlijke Stand Licht Dinsdag Woensdag op voor alle voertuigen. 25 26 Juni 21.54 21.54 uur uur NEUTRALE BIJZONDERE KWEEK SCHOOL DEN HELDER. 22 Juni: Geslaagd dè dames: A. Dekker en P. Vreeswijk, beiden te Den Helder; J. He melrijk en M. J. Mantje, beiden te Texel en de heer P. S. N. Oost te Den Helder. AFSCHEID VAN DEN HEER AVENARIUS. Naar aanleiding van het feit, dat het hoofd der openbare M.U.L.O.-School, de heer B. Th. Avenarius, aan het einde van den cursus het enderwijs met pensioen gaat verlaten, zal Zaterdagmorgen 10 uur een officieel afscheid plaats hebben in het gebouw der school, Molenstraat. Onze stadgenoot, de heer G. de Boer, welbekend van zijn optreden als solo-zangér op concerten van „Helders Mannenkoor," zal hedenavond in het Amsterdamsche Muziek- lyceum, waarvan hij leerling is, voor het publiek optreden in 'n uitvoering, welke voor oud-leerlingen van dit Lyceum wordt gegeven. Hij zal o.m. de aria van Handel „Alle Thaic" zingen. AANKOMST INDISCHE MAIL. In aansluiting op het Dinsdagmorgen a.s. te Genua arriveerende motorschip Chr. Huy- gens, welk schip vandaar naar Indië zal terugkeeren, zullen in verband met het groo- te aantal passagiers, dat te Genua ont scheept, vandaar naar Nederland twee boot treinen rijden. Aankomst in Nederland op Woensdagmor gen 26 Juni te Amsterdam C.S. trein 1,10.02, trein 2, 11.01. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 18—25 Juni 1935. Wijzigingen. Den Helder: Fotobureau „Helder" (eig. Walinschat). Bedrijf uitgebreid met: winkel in foto-artikèlen onder den naam: fotohuis Spaarwinkel, Texel: N.V. Nederlandsehe Schelpkalk- branderij. Statutenwijziging. EEN NIEUWE REIS VEREEN IGING. Ongetwijfeld zal menigeen zich herinneren de discussies op de meestal tamelijk rumoe rige bijeenkomsten van de diverse reisver- eenigingen, die wij hier gehad hebben en die beoogden het reizen met autobussen in de hand te werken en op goedkoope wijze moge lijk te maken. Door het optreden van den staat tegen deze z.g. „wilde diensten" is daaraan tenslotte een einde gemaakt. Op een van die vergaderingen was een der aan wezigen, wiens pogingen om tot oprichting van zoo'n vereeniging te komen, al in vrij ver gevorderd stadium verkeerden, en die het jammer vond, zich zonder meer bij de feiten neer te leggen. Opnieuw trachtte deze heer contact te krijgen met anderen en de zaak is thans, met inachtneming van wat wettelijk geoorloofd is, zoover voorbereid, dat in een circulaire nadere mededeelingen kun nen worden gedaan en tot oprichting van zoo'n reisvereeniging kan worden overgegaan. Er was destijds zooals men weet, groote be langstelling voor deze zaak; vele duizenden leden telde de thans te loor gegane reisver eeniging, en het is te verwachten, dat ook thans wederom zich velen zullen aanmelden. Wij kunnen voor bizonderheden verwijzen naar de circulaire, Zooals die morgen in het „Advertentieblad" zal worden ingelegd. Slechts wUIen wij èr hier op wijzen, dat de oprichting dezer vereeniging uitsluitend ee» ideëel doel heeft, n.1. den leden in de gelegen heid te stellen goedkoop te reizen. Alle winstbejag is dan ook uitgesloten. Men zal kunnen reizen per spoor, bus of boot, en wel tegen den goedkoopst mogeüjken prijs, met inachtneming van alle wettelijke voorschrif ten en waarborgen betreffende de veiligheid. Naarmate meerdere leden toetreden, kan de contributie lager worden gesteld. Iedereen kan lid worden, behalve exploitanten van vervoermiddelen. Overigens leze men goed de circulaire, zoo als die morgen zal worden verspreid. „HELDERSCHE HOT CLUB". Op de Zondag j.1. te Utrecht gehouden al- gemeene vergadering van de Nederlandsehe Hot Club is met meerderheid van stemmen besloten de huidige naam, welke meermalen tot misverstanden heeft geleid, te wijzigen in Nederlandsehe Jazz Liga" (N.J.L) De DenVeW Heldersche Hot dub" (afdeeling Den Helder van de Nederlandsehe Jazz Liga) zullen per circulaire worden ingelicht terwijl r tbt,fngSte"enden a"e uitingen worden vei „trekt aan het secretariaat: Polderweg 61. SIATIONNEEREN VAN VRACHTAUTO'S. Geen verlaagde Het Bestuur precariorechten. van den Bond van Expedi teurs en Transport-Ondernemers „BETO", te Amsterdam, heeft zich, mede namens de Ver eeniging van vrachtautodiensten „Algemeen Belang" alhier, tot den Raad gericht met het verzoek om verlaging van de precariorechten, voor het innemen van een vaste standplaats op het Nieuwe Kerkplein. Ter motiveering wordt betoogd, dat deze hef fing te zwaar drukt op de bedrijven van de be langhebbenden, die, eenerzijds als gevolg van de minder gunstige tijdsomstandigheden, an- derszijds door de instelling van het Verkeers- fonds toch reeds zoo zwaar worden getrof fen. B. W. deelen den Raad mede, dat op de precariorechten reeds reductie wordt ver leend, en dat zij niet bereid zijn tot nog ver der gaande verlagingen te komen. Geen vrijstelling van belasting voor psychometrische séance. Het bestuur der afdeeling Den Helder van de Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" richt zich tot den Raad, met het verzoek de verordening tot heffing van belasting op tooneelvoorstellingen en andere vermakelijk heden in deze gemeente te willen wijzigen in dien zin, dat voor de bijeenkomsten, welke door of vanwege de genoemde vereeniging worden gehouden, geen vermakelijkheidsbe lasting is verschuldigd. Blijkens advies, van het Hoofd van den Controledienst wordt de bestaande bepaling toegepast ten aanzien van de bijeenkomsten der vereeniging, welke uitsluitend het karak ter van een lezing of voordracht dragen en waaraan dus geen andere vermakelijkheid in den zin der verordening is verbonden. In die gevallen wordt derhalve vrijstelling van be lasting verleend. Naar het oordeel van den hoofdambtenaar kunnen echter de z.g. psychometrische séan ces, welke door de vereeniging worden gehou den, en welke niet dienen ter toelichting van een lezing of voordracht, niet onder deze vrijstelling vallen, aangezien deze bijeenkom sten niet anders kunnen worden beschouwd dan als demonstraties, welke ingevolge art. 1 der heffingsverordening als vermakelijkheden worden aangemerkt, hoogsten als demonstra ties, welke door een voordracht worden inge leid, waarop de bovenbedoelde bepaling even min van toepassing is. B. W. stellen dan ook voor het verzoek niet in te willigen. Leggen van kabels. Tot dusver werd door de gemeente aan het Rijk vergoed een recognitie van 2.50 voor de vergunning om kabels, enz. te mogen leg gen in de rijkwaterstaatswerken van de ha ven enz. In plaats hiervan zal voortaan een jaarlrjksche vergoeding van 10 moeten wor den betaald, aangezien deze aangelegenheid thans privaatrechtelijk geregeld is. Meterhuurveranderlng. Ter vaststelling wordt den Raad aange boden een gewijzigde Verordening inzake de levering van gas, waarin nieuwe tarieven voor meterhuur zijn opgenomen, alsmede be palingen in verband met het leggen van bin nenleidingen in nieuwe en te verbouwen per- ceelen, waarbij strenger eischen zullen wor den gesteld aan de capaciteit daarvan, zulks op grond van klachten over onvoldoende capa citeit van geisers enz. Verhooging subsidie. B. W. stellen voor, evenals voorgaande jaren, ook voor 1935 aan de afd. Den Helder der Hollandsche Maatschappij van Land bouw een extra subsidie voor veeverloskun- dige hulp uit te keeren. Bezwaarschriften vergunningsrecht Naar aanleiding van ingediende bezwaar schriften wordt voorgesteld voor 1935/36 de aanslagen vergunningsrecht te verminderen van J. M. van den Berg met 12.50, S. Ko ning mët 50, G. J. van der Lee's Slijterij N.V. met 12.50. EEN AARDIGE FILM-RECLAME. De liefde van een man gaat door zijn maag, zegt men, met miskenning van al de snoeperijen, die de vrouw gaarne tot zich neemt. Met een variant zou men kunnen zeg gen: wie een huismoeder ergens voor wil in teresseeren, kan niet beter doen dan voor de kinderen iets aardigs te bedenken, dat ze bezighoudt en intereseert. En daarom is, naar onze meening, de reclame, door de be kende Helmondsche garenfabriek Carp be dacht, zoo buitengewoon aardig en pakkend. Het is een filmpje, waarvan de vertooning niet meer dan een minuut of acht in beslag neemt: een school, die uitgaat, en een grap pige mijnheer, die goocheltoeren met garen klosjes doet, ze uit zijn hoed haalt en er ten slotte een op zijn hoofd krijgt. En natuur lijk een paar gegevens over de fabriek, een afbeelding ervan, enz. En dit korte filmpje draait onafgebroken door; het is deze week in den winkel der firma Vroom Dreesmann opgesteld, en den ganschen dag gaat het door. Geen enkele moeder ontkomt er na tuurlijk aan om hier even stil te staan en naar dien grappigen mijnheer te kijken. En daarmee heeft het filmpje zijn doel bereikt: de aandacht te vestigen op dit zuiver natio nale product, daar te Helmond vervaardigd. RIJWIELDIEFSTAL, Door een bewoner van de Dahliastraat werd aangifte gedaan, dat hij een zoo goed als nieuw heerenrijwiel, hetwelk hij in een rijwielberg plaats op de Rijkswerf had geplaatst, vermist. Door een matroos dienende a. b. van Hr. Ms. „Wachtschip" werd aangifte gedaan dat hij zijn rijwiel, hetwelk hij aan de Weststiaa4lfca<l geplaatst, vermist. MET van l.o. Postbrug Alle Reisbureau- en Assurantie-zaken. DE AANSTAANDE KERMIS. Hoewel de officieele naam thans is „feest- week", wordt de aloude kermis hier ter stede nog steeds gehandhaafd en evenals altijd, zal die in de eerste week van Juli plaats hebben. Wij laten hieronder een overzicht volgen van het belangrijkste, dat tijdens deze week hier zal komen. Voor tal van stadgenooten levert de kermis, of feestweek, als men wil, ook nog voordeelen op in een of anderen vorm, zoodat wij willen hopen, dat het een succesvolle week moge worden. Zooals het weer zich thans laat aanzien, belooft dit zeker te. zullen mede werken, al kan men daar, met ons verander lijk klimaat, nimmer op bouwen. In ieder geval, aan gelegenheden zal het niet ontbreken. Wat er komt in de stad. Op het Molenplein krijgen we de gewone traditioneele kramen, zooals we die daar ge wend zijn: een beignetkraam, een nougat- kraam en een palingkraampje. De wafel kraam komt op de Molenbrug. Het Nieuwe Kerkplein brengt een miniatuur racebaan, een lachspiegel-dwaaltuin een een drietal kramen Dan krijgen we Stationsplein en Prins Hen driklaan. Op het Stationsplein een fietscarous sel met aanhangwagentjes, nougat- en ge bakkramen, in de Prins Hendriklaan vlieg- bomspelen, een schiettent en een tweetal kramen. Het Koningsplein biedt een slag machine, een vroolijke brandweer, een vogel- piek en een nougatkraam. Wat een vogelpiek is, zal men graag willen weten. We krijgen er trouwens nog een; het is een spel, waar door men fraaie prijzen kan winnen. Het Westplein brengt eèn draaimolen, natuur lijk, de traditie getrouw! een luchtsehom- mel, een gebakkraam, een Amerikaansch biljart- en vliegbomspel, een vogelipiek, een looping the loop, een slagmachine, een Turk- sehe schop, een zweefmolen, een schiettent, een nougat- en diverse andere kramen. Hier concentreert zich dus de kermisvermakelijk- heid wel in hoofdzaak. Tenslotte komen op het Westplein en gedeeltelijk het Singel nog een viertal vermakelijkheden: een rupsbaan, een emotiebaan, een skooter autodrome, een vroolijk rad. Wat den Kanaalweg betreft: alleen het deel tusschen Casino en Postbrug zal met kramen worden volgebouwd, verder komen op den Kanaalwég nergens inrich tingen. In Casino. lent hoorde men deze aankomen en kon zoodoende nog op zij springen, heer Bontes evenwel wist niet te voor- koriten dat een der blokken hem raakte en rnoekt met een geblesseerde enkel naar huis venjoerd worden. Naar men ons verzekerde, is dit ongeval, gezien de omstandigheden uitermate goed afgffloopen. t Dit dus wat de bebouwing in de stad be treft. De „Casino"-directie gaf reeds eenige aanwijzingen omtrent de komende opvoerin gen; reeds Zondagavond wordt een voorstel ling gegeven van „Rubber", bewerkt naaf dén bekenden roman van dien naam van mevrouw Székely-Lulofs, door het gezelschap Saalborn. Dit tooneelgezelschap, bestaande uit 25 per sonen, bespeelde de laatste 5 weken den Stadsschouwburg te Amsterdam, waar vooral met het andere, dat Maandag en Dinsdag hier wordt opgevoerd, n.1. „De andere wereld",, enorm succes hadden. Ook dit is een bewer king van een roman van dezelfde schrijfster. Deze opvoeringen van Maandag en Dinsdag dus, vormen de 35e en 36e van dit stuk. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar September van „Rubber" hier reeds een voor stelling werd gegeven voor een stampvolle zaal. Juist doordat het hier Indische toestan den betreft, waarmede vele Heldersche men- schen vertrouwd of althans bekend zijn, zullen deze stukken zeker trekken. Het gezelschap brengt eigen décors mee, waardoor de voor stellingen, die worden gegeven, geheel gelijk zrjn aan die te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De kritieken over deze tooneelstukken zijn alle zonder uitzondering gunstig; zoo schreef bijvoorbeeld de „Groene Amsterdammer" over „Rubber": i „De figuren van Mevrouw Székely-Lulofs zijn zoo van een zwoelen tropengeur door drenkt, de variaties van het thema vloeien zoo harmonisch uit dat thema zelf voort, dat men misschien voor de eerste maal als Hollander iets begrijpt van wat de rimboe op Sumatra is en het harde, eenzame leven der Delianen in de Rubbertuinen. Het is de groote ver dienste van Saalborn, dat hij vooral op atmos feer, op bijna filmische nauwgezetheid van, het detail had gelet. In uiterst gelukkige décors en met een entourage, die soms won deren deed...... Kikusan, een der reinste en ontroerendste figurenenz." „Het Volk" liet zich als volgt uit: „Een stampvolle schouwbrug gaf van groote belangstelling blijk. Mooie, goed-verzorgde décors, zorgden voor een passende entourage. Dat van het vierde tafereel kreeg zelfs een welverdiend open-doekje. Al met al geloof ik zeker, dat het voor „Rubber" niet aan loop zal ontbreken. Dat was weer eens wat je noemt tooneel!" „Als laatste van de reeks krijgen we dan Woensdag „Pomarius" van Van Riemsdijk, terwijl in de tweede helft der week Meyer Hamel's revue „Van lach tot lach" wordt op gevoerd. Wij komen op een en ander nog wel nader terug. Dagelijksch van 111 en 35 uur gelegen heid tot plaatsbespreking. In „TivoH". In het Tivoli-theater treedt, der traditie ge trouw, het bekende gezelschap Faveur op. Ook hieromtrent hopen wij nog nadere mede deelingen te kunnen doen. Voorloopig dit over zicht, dat doet zien, dat er gelegenheid te over zal bestaan, de volgende week, voor amusement. Het best is de crisis maar een weekje te vergeten en van alles eens te profiteeren. EEN ERNSTIG ONGELUK OP HET NIPPERTJE VOORKOMEN. Gistermiddag, te omstreeks 3 uur waren een tweetal werklieden achter het oude Raad huis op het Dijkje, bezig met het leggen van de rioleering, ten behoeve van het aldaar in aanbouw zijnde zwembassin. Zij bevonden zich hiervoor in een vrij diep uitgegraven gedeelte, toen door een of andere oorzaak plotseling werking is gekomen in een 5-tal, aan den rand gelegen, bazaltblokken, Op het allerlaatste Zoo als wel eenigszins te voorzien was zal ook jde regeling voor de tongexporteurs, welke 1 Jttli ingaat ook weer haar eigenaardige moeilijkheden opleveren. Volgens een be richt uit IJmuiden, zullen de kleine expor teur^ van tong waarschijnlijk de dupe worden omdat sommigen door de eenigszins primi tieve boekhouding van vorige jaren niet zul len kunnen aantoonen, wat ze in de jaren 1925;1930 aan tong hebben uitgevoerd. Hier- doór; is de kans groot, dat zij uitgesloten wor den jbij de toewijzing van het thans beschik- barej contingent. Vermoedelijk zal hun boekhouding de laat ste jaren' wel vollediger zijn, omdat allerlei overheidsmaatregelen (o.a. belastingen) daar toe wel noodzaakten. Inj elk geval bewijst zoo'n geval weer des te: sterker, ojn de boekhouding in orde te hebbfn Dcj N.R.Crt. heeft een beschouwing over het haringvisscherij bedrijf, waarin geschreven worejt, dat misschien nog een 20.000 tonnen vorige teelt in voorraad zijn, die drukken zulleji op de prijzen van de nieuwe teelt. Men meeijt dat Sovjet-Rusland heel wat haring Zou al nemen, indien niet te star aan de vast gestelde prijzen werd vastgehouden. Wat soe- pefeij regeling zou dus gewenscht zijn Toch wordt.eveneens bepleit een vrijer aan voer j van haring dan nu vastgesteld is. Daar van begrijpen we het wenschelijke niet, want dan zouden de aanvoeren grooter worden en de voorraad dus verhoogd worden. Maar mis- schiep zijn we te weinig insider öm dit argu ment* te beoordeelen. Naj de ontboezemingen uit Rotterdam, over te geringen vischaanvoer, komen er nu klach ten- in dienzelfden geest uit Amsterdam. Eep bericht van den secretaris van den Bond; van Kleinhandelaren, laat in de N.R.Crt. dadrover een alarmkreet hooren Zocjials ook vanuit Den Helder is betoogd en prpefjondervindelijk is aangetoond, is er daar mét djen vischhandel iets niet in orde. Genoemde secretaris schrijft zelfs, dat er „alleS" aan mankeert. De| venters klagen steen en been, dat er geen week negotie voor hen is. Er waren vorige venters, die de geheele week geen vischje konden bemachtigen. En zoo'n toestand schijnt door verkeerde regeling van een overheidslichaam te worden bestendigd. Dat alles is toch te gek en als het inderdaad zoo is, dan dient toch een dwingende hand in te grijpen en dan is het zaak, dat alle orga nisaties zich deze aangelegenheid ter harte nemeh, want een groot visscherijbelang is er mee gemoeid, Op de vergadering van den Bond van Kust visschers te Den Haag, is eveneens in scherpe bewoordingen deze toestand gehekeld, maar het resultaat is schijnbaar nog weinig gunstig. Is 'er dan werkelijk geen krachtige hand, die ,dit zaakje nu eens recht kan zetten De kleinhandel vraagt om visch, de visch- jirnidglaar roept om afzetmogelijkheid en de ,jp.^qcher krijgt haast geen besomming, omdat gr geen afzetgebied is En toch wordt te Am sterdam lang niet in de behoefte voorzien, Ra,(ra, wat is dat? Er is reeds meerdere malen op gewezen en op de vergadering van den Bond van kustvis- schers te Den Haag is daarop door wethou der De Boer nogmaals de aandacht gevestigd, dat thans het visscherijbedrijf nog eenigszins loonend gehouden kan worden door de motor- kotters, omdat deze vaartuigen de factoren hebben, die de minst kostbare exploitatie mogelijk maken. Deze kotters zijn zeewaardig en kunnen dus verderop de zee bevaren dan de lichtere motorbotters; ze beschikken over krachtige motoren en kunnen toch volstaan met eèn zeer kleine bemanning. Ook in de openingsrede op de „Remavi", waar, bij ontstentenis van wethouder De Boer, de vice-voorzitter het woord voerde, werd dit inzicht van onzen wethouder weergegeven en we meenen te kunnen constateeren, dat de feiten hem in het gelijk stellen. De heer R. Vlaming te Oosterend {Texel) heeft n.1. verleden week opdracht aan de scheepsbouwwerf „De Industrie" te Alphen a.d. Rijn gegeven tot den bouw van 'n trawler (kotter) lang 21.50, breed 5.75 en diep 2.64 meter.- Het schip zal worden voorzien van een 3 cylipder verticale viertact compressorlooze Industrie" Dieselmotor van 120130 pk, zoo lézen we in de N, Visscherij-Crt, Het was ons reeds geruimen tijd geleden bekend, dat de heer Vlaming dit plan koes terde en hij legde er den nadruk op, dat een krachtige machine voor bedrijfsresultaat on ontbeerlijke eisch is, En de motorkotter „Texel 4", eigenaar J. v. d. Vis, eveneens te Oosterend (Texel), zal worden voorzien van een 150 epk 3 cylinder Kromhout hoogdruk-motor. Deze verhooging van motorkracht wijst dus iP dezelfde richting. PUFVERBOB WEER AAN DE ORDE? Men verzoekt ons op het verslag der ver gadering van Woensdag j.1. In Krasnapolsky teAmsterdam gehouden, waar het voorstel van de Visscherij-centrale tot het sparen van kleine visch ter sprake kwam, nog de volgen de aanvullingen te geven. 1. Onder de aanwezige vereenigingen dient ook nog te worden vermeld de N.V. Vischmeel- fabriek en Garnalendrogerij „Zeelandia" te Breskens. 2. In deze vergadering werd door de kust- visschers naar voren gebracht, dat de voor gestelde maaswijdte der netten van 7,5 c.M. belangrijk grooter is dan de betreffende ma ten voorgeschreven in de andere Noordzee be- visschende landen. Dit blijkt uit gegevens ontleend aan de „Rapports et Proces-Verbaux der Réunions", volume XC, Juillet 1934, uitgegeven door het Conseil permanent International pour 1'Explo- ration de la mer. België: geen maaswjjdte. Denemarkent geen voorschriften. Duitschland: maaswijdte 2.5 c.M. gemeten van het midden aan een knoop tot het mid den van de volgende. lersche Vrijstaat: van knoop tot knoop 8.375 c.M. zijnde 1% inch. Noorwegen: Voor Zalm- en zeeforellennet- ten 5.8 o.M. van knoop tot knoop. Maten voor andere netten zijn alle kleiner. Polent De maximale maaswijdte ls 4.5 c.M. genomen van knoop tot knoop, wanneer het het nat is. Spanje: Geen voorschrift op maaswijdte. Zweden: onbekend. Engeland: Maakt onderscheid tusschen vis- schen buiten de driemijlenstrook en daarin. Buiten de driemijlenstrook is voorgeschre ven 3 inches als maaswijdte, dus 7.5 c.M. Voor het visschen in de driemijlenstrook gelden de volgende bepalingen: Firth of Clyde: Kuil 2 inch (5 c.M.). Luce Bay Kuil 2 inch (5. c.M.). Solway Firth: 1% inch (3.75 c.M. eri 1% inch (4.375 c. M.). East Coast: (including Firth of Forth) kuil 2 inch (5 c.M.) Shétland: Kuil 2 inch (5. c.M.) Uit deze opsomming blijkt dus, dat voor het visschen in de territoriale wateren in alle landen veel kleinere maaswijdten zijn voorge schreven, terwijl voor het visschen buiten de territoraile w;.-teren alleen Engeland een maaswijdte van 7.5 c.M. voorschrijft. Terecht merken de kustvisschers op dat het van geen belang is, dat Nederland deze groo te maaswijdte voorschrijft wanneer andere landen dit ook niet doen. Bij een maaswijdte der netten van 7.5 c.M. zullen vele marktwaardige visschen ontsnap pen, zoodat de toch al reeds zeer schamele opbrengsten der kotters en loggers zullen ver mindéren. Wanneer daar dan nog bijkomt, dat de puf niet zal mogen worden aangebracht, zullen de kleine kustvisschers hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen. Als er één tijd van het jaar is, waarin we aan -rauwkost" doen zonder er zelfs bij te denken, dan is dat de zomer. De kropsla, de komkommer, de tomaat om nóg niet eens te spreken van slaboonen, koude aardappelplakjes, overgehouden dop erwtjes enz. enz. komen zoo goed als dage lijks op onze tafel voor, hetzij ieder afzonder lijk, hetzij met elkaar tot een „gevariëerden" slaschotel bijeengebracht. Bij zoo'n sla behoort onafscheidelijk de sla saus; en het is over dit onderdeel, dat we van daag wat bijzonderheden willen geven. Die saus kan eenvoudig bestaan uit slaolie en citroensap, met als toevoegsels alrjd wat zout en verder naar verkiezing óf de eenigs zins pikante specerijen in den vorm van peper en mosterd, óf de zachter tuinkruiden in den vorm van peterselie, dragon, prei en derge lijke moestuinproducten. Wie de saus extra- geurig wil maken zal er bovendien eenige druppels Maggi's Aroma aan toevoegen. Het beste effect wordt bereikt, als we per persoon 1 eetlepel slaolie, eetlepel azijn of theelepel Maggi's Aroma flink door elkaar kloppen, zoodat een witachtig sausje ontstaat, waaraan we dan naar willekeur de verdere in grediënten kunnen toevoegen. Een ander algemeen bekend sla-sausje heeft als ondergrond een hard gekookt ei, dat eerst goed met de slavork wordt fijngwreven, om tfaarnè, te wórden vermengd met de olie; de Maggi's Aroma en den' azijn (of het citroen sap), alles weer ih dezelfde verhoudingen van daareven. Wie het ei liever uitspaart (b.v. om het, in plakjes of partjes gesneden) als garneèring van de sla te gebruiken, die kan het in de saus vervangen door een fijngewreven koude gekookte aardappel, een middel, dat even goed een eenigszins gebonden sausje geeft als het fijngewreven ei. Duurder maar dan ook bij uitstek gé- schikt voor feestelijke gelegenheden! -is de bekende mayonnaise,die, met eenige zorgvul digheid bereid volgens het hieronder beschre ven recept, de gastvrouw in de gelegenheid zal stellen met haar zomerschotels eer in te leggen. Daar het de groote hoeveelheid olie is, die deze saus duur maakt, voegen we er een an der recept aan toe, dat ons helpen kan aan een dergelijke „zalfachtige" slasaus zonder in al te groote onkosten te vervallen. Mayonnaise 1 eierdooier, afgestreken theelepeltje zout, 1 eetlepel azijn of citroensap, 2% d.L. slaolie, 1 theelepeltje Maggi's Aroma, naar verkiezing een ietsje peper en mosterd. Klop in een stevige, diepe kom met behulp van een eierklopper (z.g. garde) den eierdooier met het zout, de peper, den mosterd en den azijn (of het citroensap) goed door elkaar. Voeg er onder voortdurend flink kloppen In een uiterst dun straaltje de olie bjj, tot de saus dik en glanzend is. Voeg, wanneer de saus misschien onhandelbaar dik gaat worden en de gewenschte hoeveelheid olie nog niet ls opgebruikt, nog eenige druppels azijn of ci troen bij (ook v/el gewoon water) en ga dan weer voort met het inbrengen van olie. Roer ten slotte de Maggi's Aroma door de saus. Goedkoope mayonnaise. 20 g. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 20 g. (1 afgestreken eetlepel) boter, 2% d.1. ko kend water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 1 eierdooier, 2 eetlepels slaolie, 1 2 eetlepels Pag. X X 6 \d feuilleton Buitenlandsch Overzicht Ben Haagsch koopman wordt i» donker Rotterdam van 11.000be roofd, Zaterdagmiddag zijn twee broertjes, 13 en H jaar oud, bij het zwemmen in de Dommel verdronken Ernstige trambotsing te Amsterdam. Zeven gewonden- De ramp te Reinsdorf. 102 doodenf 92 zwaar gewonden en 628 lichtge wonden Op Java zijn verschillende vrij ernstige aardschokken gevoeld Jaarvergadering Dorus Rijkersfonds Prinses Juliana gaat niet naar Neu- wied Afschuwelijke moord voor twintig gulden. Tegen den dader de doodstraf geëischt Japan bezet een vliegkamp te Tient- sen. Amerikaansch protest De jacht op de Ossche misdadigers. Weer twee arrestaties Gisteren zijn de Belgische koningskin deren in ons land aangekomen De conferentie over het Italiaansch- Abessinisch geschil wordt te Scheve- ningen gehouden en begint heden middag Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam De Indische mail komt Woensdag morgen in ons land Geen opheffing van de Kamers van Koophandel? 'i 4 1 Omtrék-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws azijn of citroensap (naar smaak), misschien een ietsje zout. Verwarm roerende op een zacht vuur dé-bo ter met de bloem tot een gelijk papje, giet er onder voortdurend roeren langzamerhand den bouillon bij en laat het mengsel even doorkoken tot een stevig gebonden sausje'. Neém de pan van het vuur en. laat de saus roerende bekoelen; meng er dan den eierdooier door en langzamerhand (flink kloppende) de olie en den azijn (of het citroensap). Maak misschien de saus nog op smaak of met wat zout en desverkiezende een ietsje peper en mosterd. van Den Helder. Van 22—24 Juni 1935. -.i -t BEVALLENt j. A. M. FieterseFranchit mont,( z.; E. Bimmel— Snijders, d.; A. Broeders—de Boer, d.J, E. vv Wolf eren-— Sprangemejjer, z.; M. C. v. HorikSturk* d.; J. A, Cobussende Leeuw, d.; J. F. Bek— v. Aken, d.; M. Konijn—Koppes, d. OVERLEDEN! J. B. Bommel, 31 j.; H. Kuiper, 76 j. 2 II X w 3 II 6 II 8 II 8. II 7 De onverwachte, plotseling gekomen zomer, waarover wij een vorig maal schreven, heeft, wellicht tegen de verwachtingen in (niet tegen onze hoop!) doorgezet: het fraaie weer heeft zich gehandhaafd en het is aardig te zien hoe met één slag heel ons maatschappelijke leven zich aanpast. Plotseling zijn wij be woners geworden van een tropisch land, én wjj beginnen nu in te zién hoe het komt, dat in dë zuidelijke landen het levén zoo geheel anders is ingericht, en de gezelligheid binnenshuis van de noordelijke landen daar onbekend is. Want nu leven ook wij, waar dat eenigszins moge lijk is,' in de open lucht. Hoeveel verbrande armen; en halsen er Maandagmorgen wederom waren, zal wel niet statistisch zijn opgemerkt; zeker is het, dat uw beste vriend dien mor- gen rrjet rood-opgewonden gezicht u goeden dag-zegt, terwijl die opgewondenheid toch tot dood-onschuldïge oorzaak heeft de gezamen lijke inwerking van zee- en zonnebaden. Men heeft het slechte, ongestadige zomer weer, dat nog tot en met Vrijdag heerschte, wel toegeschreven aan den invloed van zon nevlekken. Een medewerker in het „Handels blad" toont de onjuistheid van deze stelling aan; nimmer zullen veranderingen op het zonne-oppervlak van directen invloed kunnen zijn op ons weer. Er is een zeer ingewikkeld samenstel van allerlei invloeden, dat de weers gesteldheid beïnvloedt. De plotselinge over gang van Zaterdag doet denken aan het jaar 1923, toen na een zeer koude Junimaand (veel kouder dan het nu is geweest) in Juli een ongewóon hevige hittegolf volgde. Het begint daar thans wel iets op te gelijken; te Amster dam werd gisterennacht een minimum tem peratuur opgeteekend van 19.6 gr. C of 57 gr. F. Het is typeerend voor deze hitte, dat juist de nacht zoo weinig afkoeling, bracht. De maximum temperaturen waren Maandag te de Bilt 29.1 gr. C., 84 gr. F., te Amsterdam 28.2 of 83 gr. Hier ter plaatse is het, dank zjj de nabijheid der zee, veel koeler geweest. Wij allen hebben persoonlijk kunnen ondervinden, hoe heerlijk koel het op den dijk was en hoe, bjj alle hitte, die de zon ook hier ontwikkelde, toch een koel oostenwindje steeds zorgde, dat we ons hier lekker konden voelen. Mits we de geschikte plaatsen er voor opzichten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5