DE DAPPERSTE BLAUWE ZEERIDDER Wieringerwaard. N I V E A N UT-OLIE Oost'Indië. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Nieuwook voor Uw huid! Schagen. DE ARRESTATIES TE OSS. UCI DFRSTHE COURANT VAN DINSDAG as 1UN1 1935 AAN DE TOMBE VAN (HERINNERINGEN UIT HET POILU INCONNU LEVEN VAN DORUS RIJKERS) IBE Ter bescherming tegen zonnebrand, tot het verkrijgen van een mooie, bruine teint en voor massage. Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur. GEMENGD NIEUWS Zomerweer en verdrinkings- gevallen. De eerste warme dagen doen velen te water gaan, die er niet goed in thuis zijn. Aardschokken op Java. Spoor van kassier gevonden. door Yvel Dlawnurg (Nadruk verboden). Do rus ondergaat een gedaante verwisseling. Alle» staat in de houding. De inenschen redder wordt „zenuwachtig" en zegt: „allemaal kou we drokte". Het verschijnen van Dorus Rijkers in de xnülioenenstad Parijs. waar men uiteraard toch heel wat vreemde personages op de stra ten ziet. bleef niet onopgemerkt Dit is geenszins overdreven. De Parijsche correspondent van ,,de Tele graaf" wijdde aan dit bezoek heele kolom men. Hij schreef o.a.: „Met den middagtrein arriveerde de gryze ..Dorus Rijkers, vergezeld van zijn onafschei- 'delijken makker, die hem overal op sleep touw neemt. Zijn komst wekte eenige op ".schudding. In beginsel verbaast de terp- „bewoner van Mont Martre zich over niets. „Doch niemand wist deze 80-jarige veteraan, „met zijn magnifieke medailles versierd, .thuis te brengen. Enkele Amerikanen na- 'men eerbiedig hun hoed af en ik hoorde ze „mompelen..Zeker de laatst overgebleven „held van 1870 Maar tochin Parijs was Dorus niet bepaald een held want even verder schrijft dezelfdé correspondent: „Bang Levy Grunwald in het propvolle „promenooi te verliezen, houdt hij hem bij „zijn jas vast Zoo was 't ook. diezelfde groote Doms. wiens dood oorzaak was van de oprichting van het grootsche monument op het West plein (dat nog altijd Westplein, en geen Dorus Rijkersplein heet zelfs heeft Den Helder niet gemeend een straat naar dezen grootsten aller zeehelden te moeten noemen), diezelfde stoere schipper dan was als een angstig kind in het groote Parijs. Hij voelde zich er onwennig en niet op zijn plaats. Alles vond hij „kouwe drokte". Die vrouwen met hun geverfde lippen, maakten „kouwe drokte" en als de kelner in Montreal bui gend naar hem toekwam mopperde hij „Wat een kouwe drokte maakt die zwaluwstarten- jas!" 't Is hier in Parijs mooi weer, knorde hij, maar geen haring, zooals ze in Nieuwe- diep zegge! Waarom verve die vrouwe in Perijs d'r lippe-en d'r wange? Omdat ze ander persies de dood van Piero zouwe lijke. daarvoor doen ze dat. Doortje, mijn dochter, heb nooit d'r lippe geverfd en ook niet d'r wangen, die ware frisch genog. door de Heldersche zee wind. Even goed is ze met eere getrouwd, ze het een beste man. Ze moste die vrouwe hier van de Boelevaar aallermaal een weekie met de sleepboot op 't Marsdiep late varen, dan zouwe ze in den storm wange krijgen as bellefleuren. Ik ben een ouwe man, maar as ik een jonge jonge was, zou ik ze voor geen 5 neutjes nog een zoen wille geve op d'r lippen met rooie menie. Zoo knorde Do ms, maar even later was hij weer in zijn hun> en hij zei; Weet je wat ik doe, ik gaan eerst even smikkelen aan me gebakken bokking en dan gaan ik een tukkie pakken!" Dat kan. opa, zei ik, dan maak ik je wel wakker als we de krans gaan leggen na mens de Heldersche zeehelden op 't graf van dan Onbekenden soldaat. Alreit, zei Dorus, dus afgesproken. Doms smikkelde werkelijk lekker aan de gebakken bokkum. - Das kossie. zei hij. wil je wel gelooven, dat die Fransche kok d'r slag van heb, Hel dersche bokkums te bakken! Tjonge, tjonge, zoo'n Heldersche najaarsbokkem is je ware. Als vroeger in de Helder de marjeniers en matrozen katterig waren, nou, dan gon- gen ze naar Moeder Geleisteen op de Zuid straat; die had altijd schotels vol bokkeme staan, en asse ze dan een paar neutjes te veul genomen hadden, lieten ze een gebakken bokkem of een zure haring in al die neutjes zwemmen en dan kuierden ze weer netjes de loopplank van hun schuit opZoo'n Heldersche haring doet wonderen. Al pratende en etende kwam opa tot mijn groot genoegen in een beste bui. Ik loosde hem in zijn kamer. Hij poedelde zich lek ker, en kroop toen in zijn rood baaien broek en rood baaien hemd onder de zijden dekens. Zijn sik lag als een grijze vlok sneeuw bo ven op het zijden overtrek. Maf ze maat, lachte de oude en deed zijn oogen dicht. Wat ga jij doen? As je maar niet te veul naar de Perijsche meissies kijkt, terwijl ik niet op je hijWat ga j.j doen. te.wijI ik ze maf Ik ga een krans koopen namens „Moed, Volhrading en Zelfopoffering" en als u aan stonds wakker bent. gaan we met een auto naar de onbekende soldaat Dorus knikte toestemmend: Das goje. In een der vele bloemenwinkels van de Rue Rivoli. heb ik. terwijl Dorus den slaap des rechtvaardigen sliep, onder zyn zijden deken, een groeten krans besteld, met breede hnten er aan, waarop stond in 't Nederlandsch. Namens „Moed. Volharding en Zelfopof fering" uit Den Helder aan den Franschen dapperen held. Over een paar uurtjes sprat ik af, zou ik dezen met Doms komen Dorus was geen ijdeltuit. Hij prokte met graag met zijn medailles, maar daar hij hier in Parijs als representant van zijn kameraden was, als oud-Commandant der beroemde Hel dersche reddingboot, schikte hij er zich steeds in, officieel te verschijnen. Een der groote Parijsche bladen, wilde Doms gaarne „nemen" gekleed, zooals hij was wanneer hij in de branding werkte, daar echter de zware zeemanslaarzen en het olie goed nu juist geen artikelen zijn. die men in een klein vaüesje doet. had ik mij er toe bepaald uit Den Heledr slechts den zuid wester van Opa mee te nemen, den storm helm waarover de Noordwester gegierd had. Gane me nou. zei Opa. naar dien ge storvenen soldaat... toen hij wakker werd? We gaan, zei ik en daar tal van per sonen, Hollanders zoowel als Franschen bij deze kranslegging tegenwoordig zullen zijn moest U vandaag maar al je medailles op- doen. Vanmiddag ben je een officieel persoon. Hoe mot ik die blommen neerleggen en wat mot ik daarbij zeggen? Zeg maar, wat je hart je ingeeft opa! Das goed, zegt Opa. Ik zal zeggen teugen dien soldaat. Jonge je was een flink soldaat en je bent gestorrreve voor je land. Je maats van Den Helder geve je daarom deze blomme. Is dat goed 't Is best Doms, al wat je daar zegt is goed. Dan gane me maar, zegt Doms. De heele bevolking van hotel Montreal stond met open mond Doms aan te staren, toen hij de lift uitkwam. De oude man had tot nu toe wel enkele medailles gedragen, maar niet alles. Ook had hij tot nu toe steeds met zijn bekende deuk- hoedje dooor het hotel en de straten van Parijs geflaneerd, Het deukhoedje had ik nu echter apart in een doosje bij mij. Het eerwaardige grijze hoofd van den ouden zeerob was bedekt door den ridderhelm, den Zuidwester, waaronder hij op het Marsdiep gevochten had tegen Magere zee-Hein. En toen, op dat moment was het alsof het oude grijze verleden plots teruggekeerd was. Kaarsrecht martiaal liep daar een stoere dappere Hollander, de medailles rikketikkend op de borst. Un héros hollandais, fluisterde de kleine liftboy zachtjes tegen een Fransche dame en toen bleef hij heel eerbiedig staan en groette Doms, en de eigenaar van het Hotel, en de chef de reception, en de schoenpoetser, de kamermeisjes, en alle bewoners van het hotel er waren heele deftige luidjes bij, kwamen naar de groote hal en allen fluisterden eer biedig: „Le grand héros Hollandais! Mais il est superbe ce vieux homme!" Daar gaat die groote menschenredder! Das een reuze kerel. Allen groetten diep onderda nig dat levende stukje Holland en Doms zei, goedig met zijn hand wenkend: „besjoer lui" en hij zei ook: „Morrie en maak nou geen kouwe drokkie" en toen stapten wij beiden in een mooien auto, voor het hotel gingen heel wat enthousiaste handen in de hoogte en duidelijk hoorde ik „Vive Doms". Ik wor er warentig zenuwachtig van, zei Doms, gaan we nou eerst de blommen halen. Ik knikte en even laten hield de auto stil voor het bloemenmagazijn. Tjonge, ze hebben hier de blommetjes buiten gezet, zegt Doms, 't zijne zeker alle maal Fransche blomme. Ik zal hier morrege een pot Fransche graniums koopen voor Doortje, voor me dochter. (Wordt vervolgd.) de pontonbrug tolvrij. Met ingang van Maandag 1 Juli zal op de pontonbmg bij De Kooij geen tol meer gehe ven worden. Eindelijk is er dan een einde ge komen aan deze verkeersbelemmering, die bovendien voor hen, die vaak over deze brug moesten, nog een extra-belasting boven de reeds betaalde wegenbelasting voor auto of fiets was. Toch zijn we de gemeente Den Helder, eigenaresse van de brug, altijd dank baar geweest, dat zij aan den onhoudbaren toestand, die hier vroeger was. n.1. het over zetten met een pontje, een einde heeft ee- maakt. Bij het overgaan aan het Rijk komen de gebr. Smit ook in rijksdienst om voor het scheepvaartverkeer de brug te blijven openen. Zondag 30 Juni krijgt de Ger. Kerk weer een eigen dominee. Candidaat E. Jansen van Wierden (O.) zal dan n.1. des morgens door zijn vader. Ds. Jansen, bevestigd worden en s middags zijn intrede-preek voor zijn ge meente houden OPRICHTING ZWEMCLUB. Zaterdagavond werd in Veerburg een ver gadering gehouden van jongelui die iets voel den voor de oprichting van een zwemclub aan de Kleine Sluis. Na een korte gëdachtenwis- seling werd de vereeniging opgericht door 20 leden die zich het volgende bestuur kozen: H. Jonker Hz., voorzitter, N. Keyzer, secre taris en Mej. J. Blok, penningmeesteresse. De jonge club werd ,,'t Oude Veer" ge doopt en zal zich zoo spoedig mogelijk aan sluiten bij den Kon. Ned. Zwembond en hoopt zoodoende reeds in dit seizoen te houden zwemwedstrijden in den omtrek te kunnen uitkomen. EEN DRONKEMANS VECHTPARTIJ MET GEWELDPLEGING EN VERZET TEGEN DE POLITIE. Een zekere J. B te de Haukes (in een woonarkje) onder den invloed van sterken drank verkeerend. dreigde in 't café Duijnker aan den Poelweg de bezoekers, den caféhou der en diens vrouw met een mes te zullen snijden en steken. Hij werd op grond van deze ernstige bedreigingen door de aanwezigen uit het café verwijderd. Van dit feit stelde men direct den brigadier den heer Bergsma te Hippolytushoef op de hoogte, die onmiddellijk een auto requireerde en zich naar de aan geduide plaats begaf, alwaar hij buiten het café den persoon aantrof in luidschreeuwen- de en vechtlustige houding. Bedoelde persoon werd door den brigadier, onder verzet ver- wijerd, waarbij de brigadier van den gummi stok moest gebruik maken Intusschen deelde men den brigadier mede. dat J B met een bijl gewapend zou terugkee- ren en gezegd had. dat hij hiermee naar den Burgemeester ging. Wederom requireerde de brigadier een auto en reed naar de woning van den burgemeester. Hij kwam daar juist 01) tiid. J. B. had reeds aangebeld en de deur was reeds door mevrouw Kolff geopend. Onmiddellijk sprong de brigadier uit den auto nikte 's mans bovenkleeding los en haalde daaruit een zware byl te voorschijn. J. P. werd gearresteerd en in het arrestan ten-lokaal opgeborgen. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt en na ver dachte Maandagmorgen te hebben verhoord is hij voorloopig op vnje voeten gelaten. Door flink ingrijpen en optreden van onzen brigadier is hier erger voorkomen. Het gezin van den burgemeester was over dit plotseling gebeuren begrijpelijkerwijs zeer ontdaan. "tf middenstandsvereeniging „wieringerwaard". Vrijdagavond hield de Handeldrijvende en Industrieëele Middenstandsvereeniging Wie ringerwaard een ledenvergadering ten huize van den heer v. d. Woude. Aanwezig 9 leden. Voorzitter de heer C. Rezelman Jr. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede. een bespreking te hebben gehad met den Directuer van de Habo ter zake het vertrek der bus die aansluiting heeft op den sneltrein uit Schagen. In verband met den begintijd der Habodiensten mogen deze niet voor 7 uur afrijden, dus kon piet worden voldaan, aan het verzoek om dit te vervroe gen, dit heeft ook nu zijn nut niet meer, we gens de ingevoerde diensten, rechtstreeks op Alkmaar. Ingekomen was een schhrijven van de Ka mer van Koophandel, betreffende een ver laagd tarief voor het innen van kleine achterstallige posten. Op 2 en 3 Juli zal worden gehouden een algemeen Congres, waaraan is verbonden een Nationale Middenstand winkelweek. Een 100- tal brochures zal door de afdeeling hier ter plaatse hiervoor worden verspreid. Het Kringbestuur zal zijn voorzitter afvaardigen naar dit congres. BURGERLIJKE STAND, van 21 tot en met 24 Juni. GEBOREN: Biem, z. van S. Lap en A. Terpstra. OVERLEDEN: J. C. Dop. oud 37 j., echt- genoote van J. Boon; A. Visman, oud 78 j., echtgenoote van F. F. Koezor. DE TEXELSCHE KERMIS. Met heerlijk warm zomerweer is de kermis hier Maandag ingezet. Evenals andere jaren gaf het inluiden, dat vergezeld gaat van keu ring van de straatmuziek, die gedurende deze week gegeven wordt, een groote drukte voor het Raadhuis. Direct daarop werden de ver schillende vermakelijkheden open en in wer king gesteld en heerschte. reeds na korten tijd een drukte, zooals men alleen op de drukke dagen mag verwachten. De grootste attractie was ongetwijfeld de Rupsbaan, waarin men met groote vaart wordt voortbewogen op een ongelijke baan. Vooral wanneer de kap over de rijdende wagentjes wordt getrokken, maakt dezen „draaimolen" den indruk van een krui pende reuzenrups. De bioscoop van De Jong heeft thans een moeilijke taak. Het publiek is hier in den laat- sten tijd aan goede films gewoon geraakt en wil de heer De Jong publiek trekken, dan zullen eerste klas films moeten worden ge geven. Begonnen wordt ditmaal (Maandag en Dinsdag) met twee hoofdfilms „Tarzan's ver dere avonturen" en „Pechvogel". Woensdag wordt gegeven „De Kampioen der vrouwen". Woensdagmiddag vindt een kindervoorstelling plaats. Maandagavond was de ruime tent reeds vrij goed bezit. In Eelman's danssalon treedt, zooals wy reeds mededeelden, het duo Du Bree op, ver sterkt met Pauline Hervé. terwijl een uitste kend orchestje (7 musici) voor prima dans muziek zorgt. Wij zijn een oogenblik gaan luisteren naar het optreden van dit cabaret gezelschap en twijfelen niet of Eelman's dans salon zal deze week een druk bezoek ten deel vallen. Hedenavond gaat de revue „Hallo, hallo, hier Eelman!", In Pen's schouwburgzaal, die thans veree- nigd is met de conversatiezaal. treedt een zeer goed orchest op. eveneens bestaande uit zeven personen. In hotel „Texel" trad Maandag avond nog niet het dansorchest op, doch werd gedanst op mechanische muziek. Op de kermis zelf was het stil. Gearriveerd zijn nog een Parade-tent, de zweefmolen van Keijser en enkele kramen. DE „GROOTE PERS" BIJ T.E.S.O. TE GAST. Maandag heeft een gezelschap van pl. m. 30 personen, alle vertegenwoordigers van groote Nederlandsche dagbladen, op uitnoo- diging van T.E.S.O. een bezoek gebracht aan Texel. De gasten arriveerden met de boot, die om 12.20 u. uit Den Helder vertrekt, op Texel en begaven zich daarna in de gereedstaande auto's naar Den Burg. waar de Burgemeester in het raadhuis het gezelschap ontving. Hierna ging het naar het badhötel „Prinses Juliana", waar een lunch werd aangeboden. Vervolgens werd een autotocht gehouden over Texel, waarna het gezelschap met de laatste boot weer naai- Den Helder vertrok. Ongetwijfeld zal dit bezoek het vreemde lingenverkeer op Texel zeer ten goede komen, 't Was echt „badweer", dus kan het niet an ders of de „persmenschen" zullen een gun- stigen indruk van Texei gekregen hebben. LAATSTE GROOTE LAMMERENMARKT. Doordat het gewone Marktplein te Den Burg is volgebouwd met kermisvermakelyk- heden, werd de markt Maandag op de z.g. „Hollebol" gehouden. Gelukkig maar was de veeaanvoer niet bizonder groot en bleven een groot aantal gewone marktbezoekers afwezig door overvloed van werkzaamheden op de boerderij; een groote drukte Iaat dit kleine 1 eserve-marktplein niet toe. De lammerenprys viel niet tegen; er werd een middenprijs be taald van 6 per stuk. De handel verliep Nederlands fabrikaat vlug. De duurste brachten 7. op. De schapenaanvoer begint thans grooter te worden; voor vette schapen betaalde men heden 12 tot 14 per stuk, magere 10. Aangevoerd werden verder een 6-tal koeien van verschillende kwaliteit; de prijs liep nogal uiteen; betaald werd van 100 tot 140 per stuk. Vette kalveren brachten ten hoogste 30 op; nuchtere kalveren gemidd. 6.50 p. stuk. Biggen werden ook heden niet aangevoerd; de prijs van slachtvarkens op de boerderij loopt om de 18 cent per pond. Aan de eierenveiling was weder een geringe prijsstijging te constateeren. De middenprijs (eieren van 60 kg) liep alhier vlug van 1.30 tijdens de veiling op tot f 1.35 per 100 stuks. Oudeschild, 23 Juni. De dames J. Hemelrijk en M. Mantje, leerlingen van de Bijz. Neutrale Kweekschool te Den Helder, behaalden gisteren de acte als onderwijzeres. STICHTING RUSTHUIS OUDEN VAN DAGEN. Voor dit doel vormde zich alhier eenigen tijd terug een voorloopige Commissie, waarin zit ting hadden als voorzitter, de heer Jm. Blaau- boer en als secretaris Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, beiden te Schagen. Het oog viel toen op het terrein, waarop thans nog staat de oude Openbare Lagere School, met daarachter de muziektuin. De geraamde kosten bedroegen naar schatting f 115.000.f 120.000.—. De Rotterdamsche Bank had zich bereid verklaard haar bemid deling te verleenen tot plaatsing van een obligatieleening. Architect Dekker te Schagen vervaardigde een schetsteekening. Inmiddels heeft een combinatie te Rotter dam, welke gelden verstrekt voor deze doel einden een aanbod aan Mr. Dr. Buiskool ge daan, op grond van het vermoeden van renta biliteit. Als voorwaarde stelt deze combinatie echter, dat het ontwerp gemaakt moet worden door een architect met academische graad. De heer C. Keesman, zoon van den markt meester J. Keesman te Schagen, thans nog studeerende aan de Techn. Hoogeschool te Delft voor bouwkundig ingenieur, zal voor het behalen van zijn graad een ontwerp maken, hetwelk na beoordeeling door de professoren aan den architect van de combinatie te Rot terdam zal worden voorgelegd. Bij gunstig oordeel bestaat de mogelijkheid dat de gelden verstrekt worden. Met het aanbod van de Rotterdamsche Bank- vereeniging tot het plaatsen van een obligatie leening wordt voorloopig gewacht, daar de Commissie van voorbereiding veel prijs stelt op het latere aanbod, in verband met de finan- tieele regeling. Waar het gebouw vermoedelijk op gemeenteterrein zal verrijzen, zal ook het Gemeentebestuur van Schagen in deze niet achter blijven het zijne er te doen bijdragen tot slagen van dit plan. Buitengewone algem. vergadering. Rede van den heer E. H. Krelage, Maandagmiddag is een buitengewone ver gadering gehouden in het Krelage-huis te Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, aangevraagd door een aantal afdeelingen, in verband met de sanee- ringsmaatregelen voor het bloembollenbedrijf. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, sprak hierbij een openingsrede uit. waarin hij eerst het overlijden herdacht van het eere-lid, prof. Hugo de Vries. Het bijzondere karakter van deze verga dering, die voor zoover spr. bekend voor 't eerst in de geschiedenis onzer vereeni ging, bijeenkomt op verzoek van eenige af deelingen, geeft geen aanleiding tot de ge bruikelijke openingsrede, die ditmaal tot een kort woord beperkt bleef. Allereerst betoogt spreker, dat, indien er één organisatie is, die gerechtigd is, „namens het vak" een oordeel uit te spreken, of een j besluit te nemen, dit de Algemeene Vereeni- I ging voor Bloembollencultuur is. Spr. weidt daarover uit. Een vergadering als deze, die zich zelf te recht beschouwen mag als te zijn „de stem van het vak", legt zich daarmede zware ver plichtingen op. Zij behoort er zich elk oogen blik van te doordringen, dat haar uitspraak als „stem van het vak" weloverwogen dient •te zijn en niet beïnvloed mag worden door plotselinge opwellingen of tijdelijke stroomin gen. Het voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur, om op deze vergadering de 'saneeringsmaatregelen niet te bespreken, maar uit te stellen tot een in September a.s. te houden vergadering, werd met 154 tegen 76 stemmen aangenomen, zoodat in deze ver gadering niet verder over de saneerings maatregelen is gesproken. 8innenland. KLEIN KIND DOOR KOFFIE VERBRAND. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is overleden een éénjarig kindje, dat in een perceel in de le Helmerstraat aldaar een hoeveelheid kokende koffie op het lichaam had gekregen. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag reden te Groningen twee jongetjes met toestemming van den voerman een eindje mee op een met tewe paarden be spannen wagen. In de J. C. Kapteynlaan sprongen zy, zonder dat de voerman het be merkte, van den wagen, met het gevolg, dat één hunner, de 9-jarige G. T.. onder het linker achterwiel geraakte en overreden werd. Het kind was direct dood. Zyn vriendje kwam er goed af. 0 Ieder jaar herhaalt zich het treurige ver schijnsel, dat mooi zomerweer gepaard schijnt te moeten gaan met een ontstellende toene ming van het aantal verdrinkingsgevallen. En bijna altyd van menschen. die met de warmte willen baden en niet kunnen zwem- Zondagavond omstreeks 8 uur was een twintigtal jongens van de Marthastichting in het Aarkanaal te Alphen a. d. Rijn, aan het zwemmen, niettegenstaande dit bij politiever ordening verboden is. De 18-jarige C. Zwal- me, eveneens verpleegde van de Marthastich ting, die aanvankelijk aan den wal had toe gezien, gaf daarop ook het voornemen tè kennen te water te gaan, niettegenstaande hij de zwemkunst niet meester was. Inder daad slaagde de jongen erin midden in het kanaal te komen. Daar hoorden de andere jongens hem plotseling roepen: „Ik kan niet meer!" Het gelukte een tweetal knapen hem nog boven water te houden en hem gedeel telijk naar den kant te sleepen, maar vlak bij den wal moesten zij hem wegens over vermoeidheid loslaten, waarop Zwalme in de diepte verdween. Op het hulpgeroep van de jongens kwamen eenige zandschippers toe snellen, die er vrij spoedig in slaagden den jongen met een haak op den wal te brengen. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen mocht het niet meer geluk ken de levensgeesten op te wekken. Voor de oegen van vrouw en kin deren verdronken. Zondagmiddag om ongeveer 4 uur, is de 27-jarige metselaar J. Momberg, wonende te Arnhem, by het baden in den Rijn, nabij de Hevea-fabrieken te Oosterbeek, verdronken. Een schipper, die het ongeluk zag, sprong hem na en haalde hem direct op. De levens geesten waren echter toen reeds geweken. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Zijn echtgenoote en 4 jeugdige kinderen zagen het ongeluk ge beuren. Zondagmiddag is op de Westeinderplaa onder Aalsmeer het achtjarige jongetje An- dries Maarman uit Amsterdam van de voor plecht van een zeilvaartuig te water geraakt en verdronken. Zijn grootvader, die hem na sprong. moest de poging om het kind te red den bijna met den dood bekoopen. Hij kon gelukkig nog gered worden. De Rijkspolitie heeft na eenige uren dreggen het lijk van het knaapje opgehaald. Het meteorologisch observatorium te Ba tavia heeft Zaterdag te 23 uur 22 Javatijd een krachtige aardbeving uit het Oosten op een afstand van 2600 km geregistreerd Makassar Zaterdagnacht te 11 uur 43 Javatijd werd hier een vry ernstige aardschok waargenomen, welke twee minuten aanhield. Alles rammelde, ook de bedden in de huizen. In sommige huizen zyn de inuren gescheurd; er hadden echter geen ongelukken plaats. De schokken herhaalden zich legelmatig, doch met mindere hevigheid, nog zes malen daarna, waarvan de laatste Zondagmorgen om vier uur werd geconstateerd. Naar ver luidt zijn te Bonthain eenige huizen ingestort o. a. de woning van den assistent-resident. Bandoeng. Van den gezaghebber van To- belo in Noord-Halmaheira is berirlit ontvan gen, dat hy voor een onderzoek van den vul kaan Doekono derwaarts is vertrokken. Van dezen vulkaan werd een onafgebroken erup tieve werking geconstateerd; er hadden asch- regens plaats, welke gepaard gingen met zwaar gerommel en dikke rookkolommen. In de Maas te Venlo is Zondagmiddag de 18-jarige W. Bergh bij het pootjebaden te water geraakt en verdronken. Reddingspogin gen bleken vruchteloos. Het lijk werd na eenige uren dreggen opgehaald. Zondagmiddag is in de badinrichting te Steenwijk verdronken de 39-jarige manufactu- rier S. v. d. Horst. Het lijk is na een half uur dreggen opgehaald. Waarschijnlijk in Duitschland. Maandag is de commissaris van politie uit Wormerveer weer te Amsterdam geweest Ditmaal om bij niet minder dan 28 banken en effectenzaken beslag te leggen op effecten, die door den bankier Schaap uit de safe loketten van zijn cliënten werden ontvreemd Een gedeelte van de gestolen effecten was nog in het bezit van een effectenmakelaar, die geheel te goeder trouw handelde en de stukken later weer aan zijn cliënten verkocht. Bij deze cliënten heeft men thans de effecten in beslag genomen. De commissaris van politie te Wor merveer, de heer De Groot, heeft thans een spoor van den voortvluchtigen ban kier gevonden, waaruit wel is komen vast te staan, dat de heer Sch. nog leeft, doch zich schuil houdt. Dit spoor leidt in Oos telijke richting. vermoedelijk naar Duitschland, waar thans verschillende plaatsen worden afgezocht. („De Tel"). ib KINDERLIJKJE GEVONDEN. L Zondagmorgen ia in de uiterwaarden langs de Lek bij Vreeswijk even voorbij de nieuwe sluiswerken, gevonden het lijkje van een pas geboren kind. De politie onderzoekt de zaak en meent een spoor te hebben gevonden, lei dend naar Schelpwijk. M. de R. en V. O., bijgenaamd het Schoentje, van hun bed gelicht; de overval op de Boerenleenbank te Maren in 1930. De politie te Oss zet haar strijd tegen de misdaad met onverminderde kracht voort. Thans zijn opnieuw twee arrestaties verricht. De 27-jarige M. de R. en de circa 30-jarige V. O., bijgenaamd het Schoentje, zijn van hun bed gelicht en op het politiebureau te Oss opgesloten, verdacht van medeplichtigheid aan den overval met berooving op den kassier van de Boerenleenbank te Maren (N.-B.) in het jaar 1930. In genoemd jaar oefende een beruchte bende een terreur uit over Oss en omstreken. Algemeen werd M. de R., een groote en sterke kerel, als de leider beschouwd; te zijnen huize zouden de misdadige plannen worden be-. raamd. De politie kon evenwel nooit vat op hem krijgen, daar hij steeds met zijn trawan ten uiterst geraffineerd te werk placht te gaan en alle leden bij eventueele aanhoudin gen zwegen als het graf. Reeds spoedig na het misdrijf koesterde de politie ernstige verdenking tegen de R. en zijn trawanten. Bij een huiszoeking werden zelfs in de jas van de R. een aantal bank biljetten, welke van diefstal afkomstig moes ten zijn, gevonden. De verdachte bleef evenwel hardnekkig ontkennen en daar er mede in verband met de befaamde Ossche stilzwijgend heid geen wettig bewijs geleverd kon worden, ging de R. vrijuit. Voor de laatste maal triomfeerde de bende, waarvan hij de leider was. Spoedig daarna zou een nieuw misdrijf hem in de val deden Ioopen en het feit, dat hij deswege verscheidene jaren in de gevan genis heeft doorgebracht, is oorzaak geweest, dat de R., die eens de schrik van Oss was, den laatsten tijd niet meer op den voorgrond is getreden. Eenige maanden na dezen ge ruchtmakenden overval besloot het complot een nieuwe groote zaak op touw te zetten, die eveneens veel geld zou opleveren, wan neer zij gelukte. Een nieuwe slag. De bende had van welingelichte zijde be richt ontvangen, dat de heer M. H. te Oss, in een nacht van Vrydag op Zaterdag nog al veel geld in huis zou hebben, daar hij dan de gelden voor uitbetaling van zijn werklieden thuis zou bewaren. Onmiddellijk werden plan nen beraamd om den heer H. van deze gelds waarden te ontdoen en een inbraak werd op touw gezet, die uitgevoerd zou worden door de R. en zekeie B. uit Oss. De politie had evenwel van deze plannen de lucht gekregen en zij besloot extra waakzaam te zyn. In den nacht van 27 op 28 November 1930 stelden zich een aantal maréchaussée's en politie agenten verdekt in de woning op en wachtten op de dingen, die komen zouden. Inderdaad geschiedde, wat men vermoed had. Door ver breking van een ruit wisten de beide inbre kers zich toegang tot het perceel te verschaf fen, waarna zy behoedzaam nader slopen, ten einde uit een kast de begeerde buit te be machtigen. Inderdaad wisten zij zich meester te maken van een geldkistje, doch op het zelfde oogenblik zagen zy zich ontdekt. Zij wilden ijlings de vlucht nemen, doch de poli tiemannen sprongen naar voren. De roover3 losten verschillende schoten uit hun revolver en een hevige schietpartij volgde. Een der maréchaussée's werd door een schot in de polsslagader getroffen en de R. wist van de verwarring, die hiervan het gevolg was, han dig gebruik te maken, door in de duisternis te ontsnappen. Drie maanden in een hol. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om den vluchteling op te sporen. De R., die zich gedurende 3 maanden in een hol op de heide verborgen moet hebben gehouden, werd door zijn trawanten, die hem van voedsel voor zagen, geholpen en de klopjachten van de politie hadden geen succes. De R. slaagde er dan ook in zich gedurende 3 maanden schuil te houden. Doch toen werd tengevolge van de koude zijn toestand zóó critiek, dat hij zich te voet naar 's-Hertogenbosch begaf en zich daar bij het Paleis van Justitie aanmeldde. On danks het feit, dat hij zich vrijwillig overgaf, deelde hij mede, dat hij volkomen onschuldig was aan de inbraak. In weerwil van alles bleef hij alle schuld ontkennen en zelfs in de rechtszaal hield hy dit vol. Hij werd evenwel met zijn medeplichtige voor 4 jaar opgeborgen en door zijn veroordeeling werd tevens een einde gemaakt aan het misdadig bedrijf van een bende, waarover hij het bewind voerde. Korten tijd keerde toen te Oss de rust weer. Nog twee arrestaties: en te Aalst. te Ooss Gisterenmiddag wordt nader gemeld: De gemeentepolitie te Oss heeft voldoende termen aanwezig geacht om in den afgeloopen nacht tot arrestatie over te gaan van den circa 35-jarigen J. v. B. uit Oss, verdacht van medeplichtigheid aan den overval te Maren. Voorts is op verzoek van de gemeentepolitie te Oss aangehouden de circa 55-jarige T. V., woonachtig te Aalst by Eindhoven, die even eens de hand iri dit misdryf moet hebben ge had. Hij is op transport gestetd naar Os3 en daar op het politie-bureau ingesloten. J. v. B. is een berucht recidivist die reeds een f linken stas. van dienst in de gevangenis achter den rug heeft. De 55-jarige V.. bijgenaamd Thomas de Freik, is een Ossenaar van geboorte. Hy woonde ten tijde van den overval naast den- kassier van de boerenleenbank te .«laren. V. wordt er ernstig van verdacht dat hij destyds in contact met de Ossche bende heeft gestaan aan welke hij de noodige aanwijzingen zou hebben verstrekt. Toen kort na den overval de grond hem te Maren blijkbaar te warm onder de voeten werd, vestigde hij zich metterwoon te Aalst bij Eindhoven. Het gaf te denken, dat toen ook de beruchte Ossche inbreker J. van B. zijn operatieterrein daarheen verplaatste

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6