Buitenland. 300 huizen verbrand te Pesjawar. IN DE LUCHT GEHUWD. Met een kano in zee. Een uitgebreide oplichtersbende. De Normandie weer op de thuisreis. Een wolkbreuk te Glasgow. LUCHTVAART HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 JUNI 1935. 1 Öe Postvluchten van en naar Indië. BUITENLAND De Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen. Het geschil tusschen Italië en Abessinië. De besprekingen van Eden en Mussolini. Voetbal K.N.V.B. N.H.V.B. Jiotfbal Officieele opening van de Wieringer Wielerbaan. AiMdkk Bij den grooten brand in Pesjawar ziin ruim driehonderd huizen in de asch gelegd 2 hetrPn°g "iet bekend- 0f '^^chenteS te betreuren zijn. Wel wordne een,ge perso nen vermist. B P 30 Kerkelijk ongeldig. Voor het eerst is in Frankrijk, door een pastoor, in een vliegtuig een huwelijk ingeze gend, nadat hij zijn benectie aan het toestel geschonken had. De jonggehuwde is gymna- sLiekleeraar. Voor de celebratie van de echt verbintenis werd een bizondere dispensatie veieischt, maar volgens de laatste berichten het kerkel'Jk huwelijk niettemin onwettig. i Militairen vermist. Twee jonge militairen, deel uitmakend van het regiment grenadiers in garnizoen te Biussel, die Zaterdag te Blankenberghe een hario huurden en zich samen met andere jon gelui in zee begaven, zijn niet teruggekeerd. Be reddingsposten van de Belgische. Neder- andsche en Fransche kusten zijn Zaterdag avond op de hoogte van deze verdwijning ge bracht, maar de twee jonge soldaten heeft men nergens gezien. Zondag zijn twee vliegtuigen te Knocke op gestegen voor een tocht boven de zee. maar ook deze poging bleef zonder resultaat. De ho(>p °P redding bestaat in de moge lijkheid, dat de roekelooze jongelui misschien ooi een visschersboot, die geen radio aan boord heeft, werden opgepikt. ZEVENTIG PARIJSCHE ATELIER MEISJES EN 3 MILLIOEN. De groote prijs van de Fransche nationale loterij, een bedrag van 3 millioen franc, is dit maal gewonnen door 70 Parijsche atelier meisjes. Leverde marken aan de goed- geloovige bevolking. Telkens weer blijkt de landelijke bevol king een gemakkelijke prooi voor oplichters, die, meestal met behulp van hocus pocus of door voorgewende heiligheid, zich ten koste van den argeloozen kleinen man weten te verrijken. Het A.ï.D. geeft daarvan weer ieen staaltje: Het Inlandsche bestuur onder leiding van den wedana van Ploembon heeft in de desa Karangsari (Weroe-Ploembon) ten huize van een Inlander een Chinees uit Krawang ge arresteerd, bij welke gelegenheid tevens be slag werd gelegd op een clandestiene Brow ning en drie Duitsche bankbiljetten van 1000 mark, zoomede het archief van een oplich tersbende, dat tal van bezwarende brieven en vervalschte verklaringen bevatte, die geleid hebben tot de arrestatie van een Chinees eo een zestal Inlanders. De Chinees uit Krawang stond aan het hoofd van de wijdvertakte opiichtersbende in West-Java, werkte met een 70-tal agenten en die de goedgeloovige bevolking trachtte wijs te maken, dat er in marken geld was te verdienen. De auctor intellectualis heeft, om een bij zonderen indruk op de bevolking te maken, zijn snor, baard en hoofdhaar laten groeien en doet zoodoende denken aan een aarts vader. Hij trok al biddende van desa tot desa in West-Java en dischte overal verhalen op over een aanstaande stijging van de mark tot wel 1 Yz cent. Bij verscheidene goedgeloo vige Inlanders vonden zijn verhalen ingang en de menschen gingen inderdaad op zoek naar marken. Erg ver behoefden zij dan niet te zoeken, want in den regel was in de zelfde desa wel een handlanger van den Chi nees. die voor leverantie van de marken zorgde. Wij zagen zelfs brieven van lieden, die bereid waren 400 te storten. Het onderzoek in deze marken-speculatie zaak door de goedgeloovige desalieden duurt onder leiding van de veldpolitie voort en er ■worden nog vele arrestaties verwacht. Met 1532 passagiers. De „Normandie" is Zaterdag voor de tweede thuisreis uit New-York naar Havre vertrokken. Het schip heeft te New-York 1522 passagiers voor Europa ingescheept. Twee uur na afloop van de wolkbreuk te Glasgow lag de stad alweer te schroeien in verzengende hitte en nog een uur later was er van water geen spoor meer in de straten te zien. In de wijk Bridgeton heeft het in- tusschen even gespannen toen, midden onder de wolkbreuk een hoofdbuis van de water leiding sprong en het water van boven en beneden de straat overstroomde. Er ontstond een stroom van zes voet en een voerman van een vrachtauto die gewoon meegesleurd werd moest van den bok in het water springen om te voorkomen, dat hij in een der binnenrivie ren gesleurd zou worden. Zoo sterk was de stroom dat de man volle 50 yard moest zwem men voor hij den anderen „oever", die in dit geval uit de huizenrij aan de andere straat zijde bestond, kon bereiken en zich daar aan een paal vasthouden tot hij langs een uitge stoken ladder in een eerste verdieping kon stappen. Zijn wagen botste tegen een muur en werd zwaar beschadigd. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee officieren gedood. In het bosch van Lagny is een militair vliegtuig met twee motoren neergestort. Van de vier menschen in het toestel zijn twee offi cieren gedood, een werd er gekwtst. De vier de bleef ongedeerd. Heenreis. rJp iaa Sp!IWer' is Maandag 24 Juni van O Djask Terugreis. ia Maandag 24 Juni van Jodh- Uomen dag te Bagdad aan" "Nachtegaal" u Maandag 24 Juni van caicutta vertrokken en dien dag te Jodhpoer aangekomen. DE SPERWER VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. Zaterdagmorgen is de Sperwer naar Indte vertrokken. Aan boord bevond zich één pas- sagier voor Batavia. De lading bestaat ver- der uit 211 kg. post. 19 kg. pakketpost en 48 kg. vracht. In Leipzig wordt bijgeladen 85 kg. post en 5 kg. vracht. Voor onderweg zijn geboekt: twee passa giers van Athene naar Cairo, drie van Kara- chi naar Bandoeng, een van Bangkok naar Singapore. HET ZUIDERKRUIS VERBETERT HET LANGE AFSTANDRECORD VOOR WATERVLIEGTUIGEN. Voor de tweede maal sinds 1933. Het nieuwe record is 4289 km of 100 km meer dan het oude van den Italiaan Stopani. Na een vlucht van ca. 30 uur is het be kende Fransche watervliegtuig het Zuider kruis. erin geslaagd het lange afstandrecord weer in zijn bezit te krijgen. Weer. omdat dit toestel eind 1933 voor de eerste maal kans heeft gezien het record op zijn naam te bren gen. Sedert is het door den Italiaan Stopani verbeterd met een vlucht van 4130 Kin. De afgelegde afstand bedroeg ca. 4280 km of 100 km meer dan het oude record. Het slotcommuniqué. Een beschou wing van Von Ribben trop. De Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen zijn Zaterdagavond definitief geëindigd. Op alle punten is tusschen de marine-deskundigen overeenstemming bereikt. Later zullen tech nische kwesties als door Duitschland te bou wen oorlogsschepen van elke categorie, de afmetingen dezer schepen en de bewapening, worden geregeld. Von Ribbentrop's oordeel. Alvorens uit Londen te vertrekken, heeft de Duitsche buitengewone gezant von Ribben- trop, de gevolmachtigde voor ontwapenings kwesties, een interview toegestaan aan de correspondenten van Reuter en Havas. Er zijn menschen, aldus von Ribbentrop, die verklaren, dat ik het als mijn levenstaak beschouw, te streven naar het tot stand bren gen van een nauwe samenwerking tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland, waarbij de overige landen van Europa zich vrijwillig zouden kunnen aansluiten. Ik geloof, dat de menschen, die zoo spreken, gelijk hebben en ik ben er van overtuigd, dat wij ons op den goeden weg bevinden. Ik ben namelijk van oordeel, dat het Britsch-Duitsche accoord het begin vormt van een practische vredespolitiek. Ondanks de lange jaren van conferenties is dit accoord het eerste positieve resultaat en de eerste étappe naar een beperking der bewapeningen. Van nu af zal er van een Britsch-Duitsche vlootrivaliteit geen sprake meer zijn. Mijns inziens was het een fout, dat Europa tot nu heeft getracht alle problemen van alle mogendheden tegelijkertijd te regelen. Wel licht dat het thans berikte accoord den weg zal effenen voor de oplossing van andere vraagstukken en zoodoende den hoeksteen zal vormen voor een waarachtige consolidatie van Europa, Het incident te Addis Abeba. Officieel wordt uit Rome gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken van Abes sinië zich Donderdagmorgen naar de Italiaan- sche legatie te Addis Abeba heeft begeven, om namens zijn regeering en uit eigen naam verontschuldigingen aan te bieden voor het incident, waarbij een Italiaansch vlaggetje op den auto van den eersten legatie-secretaris door Abessiniërs werd afgerukt. De minister heeft verzekerd, dat de schul digen gevangen zullen worden gehouden en dat een onderzoek is ingesteld, waarvan de uitslag aan de Italiaansche regeering zal wor den medegedeeld. De Italiaansche gezant heeft zich ertoe be perkt nota te nemen van de verklaring van den minister. In politieke kringen te Rome verklaart men, dat de Italiaansche regeering het incident door deze verontschuldging nog in het geheel niet als gesloten beschouwt, maar dat men eerst wil afwachten, wat het onderzoek oplevert. De „Sunday Dispatch" weet te melden, dat Eden te Rome voorstellen zal doen om het geschil tusschen Italië en Abessinië bij te leg gen. Engeland zou Abessinië handelsfacili teiten aanbieden in Britsch Somaliland in ruil waarvoor Abessinië tegemoet zou komen aan de economische verlangens van Italië. PROF. BARTH GAAT NAAR BAZEL. Naar de „Neue Zürcher Ztg" meldt heeft prof Karl Barth, die op pensioen is gesteld (zie pag. 1). een benoeming aan de theologi sche faculteit der universiteit te Bazel aan genomen. Hetzelfde blad verneemt uit Berlijn, dat de gedwongen pensioneering van prof. Barth in kringen der belijdenisbeweging groote teleur stelling heeft veroorzaakt. Over de besprekingen tusschen Mussolini en Eden. welke gisteren zijn aangevangen, is des middags een communiqué verstrekt, waarin wordt medegedeeld, dat de besprekin gen op een hartelijke toon werden gevoerd en ongeveer twee uur duurden. Bij deze on derhandelingen werden het Duitsch-Engelsche vlootverdrag en andere kwesties besproken, die een onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt bij de Engelsch-Fransche onder handelingen te Londen. LOE TSENG-TSIANG. Oud-gezant van China in Den Haag wordt te St. Andries tot priester gewijd De Brusselsche correspondent van de „Nw. R. Ct." meldt: Zondag zal de gewezen gezant van China in Den Haag en Petersburg. Loe Tseng- tsjiang, die ook geruimen tijd minister-presi dent en minister van buitenlandsche zaken van China is geweest, in St. Andries bij Brugge in de abdij van Zevenkerken aldaar de priesterwijding ontvangen. Loe Tsjeng-tsijang was gezant in Den Haag in 1906 en woonde in 1907 als gedelegeerde van zijn land de vredesconferentie bij. Pater Loe bevindt zich sedert 1927 na den dood van zijn echtgenoote. een Belgische, in voornoemde Benedictijnerabdij OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Ajax wint met 42 van Velocitas en eindigt 3e. De laatste wedstrijd om het nationale kam pioenschap is Zondag op het Ajax-veld ge speeld. Zooals verwachte, heeft Ajax gewon nen met 42 van de Noordelijkekampioen. Ajax was technisch beter en won verdiend, al stond ze dan ook met draaien met 20 achter. De eindstand is: P.S.V. 8 6 1 1 23—12 13 Go Ahead 8 5 2 1 16—10 12 Ajax 8 4 0 4 12—12 8 Velocitas 8 2 1 5 12—16 5 D.W.S. 8 0 2 6 4—17 H2 Al is Go Ahead dan ook geen kampioen ge worden, ze kan er zich op beroemen PSV 3 winstpunten ontnomen te hebben, DE FINALE OM DEN K.N.V.B.-BEKEK. Feqenoord wint met 52. Door een 52 zege op Helmond beeft Feijenoord den K.N.V.B.-beker in haar bezit gekregen. Deze overwinning was vo1 komen verdiend, alhoewel Helmond zich vooral voor de rust een goede cupfighter heeft getoond. Promotie-degradatie le klasse, MLDHRC 4 0—11. Door deze overwinning promoveert HRC 4 naar de le klasse. Hulde? NederEaagwedsfcrijde.n Held. Boys. Held. Boys 1Atlas 1 22. Buiten de competitie, HRCDCL 13; HelderDe Kennemers 04; Helder 2De Kennemers 2 6—2; HRC 3Watervogels 1 50; Helder DHelder B 7—4. H.R.C.D.C.L. 1—3. Het HRC-bestuur heeft het niet getroffen met het arrangeeren van dezen wedstrijd. Na een lange koude- en regenperiode is het we der met den langsten dag (21 Juni) plotse ling omgeslagen en kregen we nu pas eerst den echten zomer. Met andere woorden: éen temperatuur voor voetbal volkomen onge- schit en zeer zeker voor een oefenwedstrijd. Doch de match was reeds vastgesteld en is om deze reden dan ook Zondagmiddag door gegaan. Het spreekt vanzelf dat de publieke belang stelling gering was en het vertoonde spel beneden peil. Er was in het spelverloop nu en dan een sprankje geestdrift aanwezig, maar voor het grootste deel is de vertooning met recht een „lauw partijtje" geweest. Deze opmerking moet niet beschouwd worden als een soort reprimande aan de spelers, want we kunnen het hen niet kwalijk nemen, gezien het zeer warme weder, waaronder gespeeld moest worden, dat ze niet alles gaven, waar toe men in normale omstandigheden zou in staat geweest zijn. Toch speelde de Rotterdamsche 2e klasser beter voetbal dan de Racers. Dit bleek wel hieruit, dat vai. de beide doelverdedigers die van HRC het veel drukker heeft gehad. Het voorhoedespel van DCL was van beslist be tere kwaliteit; was van Es niet zoo op dreef geweest, dan zou de score beslist hooger ge worden zijn. De gasten hadden reeds na 6 min. succes, toen men te laa in actie kwam om den links buiten van DCL aan te va' «m. Deze scoorde niettemin een mooie goal. Een paar minuten later liep de HRC-linksbuiten door op een pass van Hcogendijk, zijn schot werd echter op corner gekeerd. Een fout van den links back van HRC liep nog goed af, daar Siers- ma nog net den bal over de cornerlijn wist te werken. Dissel liet daarop een kans onbe nut door te lang getalm. Het werd nu een eentoonige strijd, zonder dat er veel bijzon ders valt de memoreeren. De 2e klassers combineeren iets beter, maar HRC krijgt ten slotte toch "en kleine meerderheid, de voor hoede heeft echte, met uitzondering van Stolk, maar wenig steun. Te midden hiervan, na een If uur spelen, breekt de DCL-voor- hoede door en de linksbinnen doelpunt met een goed geplaatst schot (02). Vijf minu ten later valt Van Es goeu uit en voorkomt zoodoende een derde doelpunt. Na een feilen aanval der roodhemden, werkt een DCL- back byna in eigen doel Er moet nog 5 minu ten gespeeld worden als de H.-keeper een harden schuiver zeer goed keert, terwijl on middellijk daarop de middenvoor van DCL na fraai passeeren den bal op «n paar meter voor doel nog naas *- c- te schieten. 2 min. voor rust is het de linksbuiten van HRC die een goed tegenpunt maakt. Rust 12. De 2e helft is ai niet vee. beter geweest dan voor rust. DCL bracht vanaf den aftrap den stand op 13. Daarbij is het gebleven. Het is toen een afwisselend spel geweest, zonder dat de prikkel aanwezig was om enkele u ^zonderingen daargelaten - nu een3 iets extra's te laten zir DCL schiep zich dooreengenomen betere kansen; HRC speelde te veel verdedigend en ook had nu de voor linie te weinig steun in periodes van over wicht. Leavy. H.'s rechtsbuiten, was na rust aardig op dreef. Het einde kwam met een 3I overwinning voor DCL van dezen niet geslaagden oefen wedstrijd. Verstandig zcu het zijn om dergelijke wed strijden. indien mogelijk, in de avonduren te spelen. Liever nog in het geheel niet. want propagandistische waarde gaat er niet van uit HELDER IDE KENNEMERS I 04. Zomervoettoal Waneer U dit opschrift ..Zomervoetbal" be grijpt. dan kunt U zich meteen een idee vor men onder welke omstandigheden deze wed strijd gisteren gespeeld is. Een temperatuur, die iedere krachtsinspanning tot behoorlijk voetbal onmogelijk maakte en zoodoende deze, zoo interessant gedachte wedstrijd, maakt tot een futloos getrap achter een bal. Zij, die nu nog behoorden tot de voorstanders van dit soort vriendschappelijke wedstrijden, die maar al te dikwijls gespeeld moeten worden, zullen bekeerd zijn, indien ze dezen kamp van giste ren aanschouwd hadden. Dit lag niet aan de spelers zelf. Deze hebben er van gemaakt, wat er onder dergelijk'- omstandigheden van te maken was e hierin zijn de Kennemers onte genzeggelijk het beste geslaagd. De wedstrijd, bood weinig interessants. Het was een gelijk- opgaande strijd met de Kennemers als meest gevaarlijke ploeg. Het was dan ook niet te verwonderen, dat ze voor de rust tot drie maal toe het net wisten te vinden, doelpunten waarin hun excellente middenvoor het meeste aandeel in had. N. de rust hetzelfde pelbeeid alleen met dit verschil, dat er nu nog minder vaart in zat als gevolg van het warme weer. Ook nu wisten de .^ennemers nog éénmaal te scoren en ondanks heftige pogingen der Hei- der-voorhoede gelukte het hun niet de eer te redden. HELDER II—DE KENNEMERS H 6—2. Do overwinningen-reeks voortgezet. De wite reserves houden de eer van hun club hoog. Nog is men van de eene verbazing niet bekomen of ze bezorgen je al weer een vol gende. Hier ziet men een elftal met strijdlust, dat voor de overwinning vecht en een voor hoede bezit, die doelpunten kam maken. We hebben bij dezen wedstrijd, die in de morgen uren g;espeeld werd, toen het dus niet zoo on dragelijk warm was. meer genoten dan bij die van het eerste elftal. Hier waren tenminste twee elftallen aan het werk, die op enthou siaste wijze een aardig party tje voetbal ten beste gaven,, waarbij Helder na de rust den toon aangaf en zoodoende erin slaagde een oorspronkelgken 10 achterstand, dien ze bij de rust te boeken had, om wist te zetten in een klinkende 62 overwinning, waarin zoo als gewoonlijk Buis weer het leeuwenaandeel had. Met een 4-tal doelpunten, waarvan vooral de 3de een „beauty was, bezorgde hij zijn elftal wederom een prachtige zege. Ook H. de Boer, •de ex-captain van het le elftal en Daan van Steenbergen speelden een uitstekenden wed strijd, waarbij het vooral eerstgenoemde was, idie Buis de gelegenheid gaf zijn productiviteit te toonen. De achterhoede was ditmaal iets minder, hetgeen voort sproot uit het minder goede onderlinge begrijpen van de Jongh ca Evers, die in tegenstelling met het oude back- stel De Jongh en Bodenstaff geen sluitend ge heel vormden. HELDERSCHE BOYS I—M.L.D. I, Aanvang 7 uur. Terrein Bolweg. De nederlaagwedstrijden der Boys worden a.s. Woensdag vervolgd, met een wedstrijd tegen de luchtvaartmenschen. De aanvang van dezen wedstrijd is 7 uur. De uitslag van den Zondag gespeelden wed strijd tegen Atlas 1 is 33. SUCCES-NIEUWS. J.l. Zaterdagavond speelde Succes a tegen Flevo a met als uitslag 54 voor Flevo en Succes b tegen Flevo b, waarvan de uitslag 01 voor Flevo was, zoodat de Flevo-adspi- ranten de baas waren. Beide wedstrijden had den een spannend verloop en trokken vrij wat belangstelling, vooral van den kant van de jeugd. Zondag 30 Juni a.s. gaan van hier twee Succes-adspirantenelftallen naar den te Alk maar te houden grooten adspirantendag. ADO-NIEUWS. Won ADO den vriendschappelijken wedstrijd tegen Geel-Zwart ('t Zand) met 32. ook den j.l. Zaterdag gespeelden competitiewedstrijd tegen VVZ (St. Pancras) werd door de Bree- zanders gewonnen en wel met 42. ADO is dus op t goede pad, maar de trai ning mag daarom niet vergeten worden. Woensdagavond is 't weer oefenen op het terrein. DE OLYMPISCHE DAG. Hongaarsch elftal samengesteld. Het Hongaarsche professional-team, dat op Zondag 30 Juni a.s. in het Stadion te Amster dam ter gelegenheid van den Olympischen Dag tegen het Nederlandsche Bondselftal uit komt, is als volgt samengesteld doel: Vaghy (Kispest)achter: Vago (Bocs- kai) en Sternberg (Ujpest)midden: Bornasyi (Ujpest), Szucs (Ujpest) en Palotas (Bocskai); voor: Mark03 (Bocskai), Vincze (Ujpest), Ne- ines (Kispest), Mester (Szeged) en Steiner (Kispest). Dit elftal bestaat uit negen internationals, terwijl de beide anderen reeds voor het Boeda- pester team Uitkwamen. De spelers van Hun- garia en Ferencvaros waren niet beschikbaar in verband met het feit, dat Zondag a.s. de halve finales voor de Mitropacup worden ge speeld. In het Bondselftal is nog een wijziging ge komen. De NAC-speler Van der Linden is nl. nog niet voldoende van een ziekte hersteld om a.s. Zondag te spelen. Voor hem valt Van Run in. Het Bondselftal ziet er thans dus als volgt uit: doel: L. Halle (Go-Aheadachter: Van Run (PSV) en Caldenhoven (DWS); midden: Paauwe (Feyenoord), Van Houtum (Longa) en Van Heel (Feyenoord); voor: Vrauwdeunt (Feyenoord), Van der Boor (ODS), Bakbuys (ZAC), Smit (Haarlem) en Mulders (Ajax), OUD-INTERNATIONAALSGELDERSCH K.N.V.B.-ELFTAL. Het elftal van oud-internationaals, dat te Arnhem tegen een Geldersch K.N.V.B.-elftal speelt, is als volgt samengesteld: doel: J. de Boer (Ajax); achter: van Kol (Ajax) en le Bruyn (HDVS) of Horsten (Vitesse)midden: Breitner (HDVS—ADO); v. d. Broek (Xerxes) en Krom (RCH)voor: Landaal en Kluin (beide AGOW). Lagendaal (Xerxes). For- menoy (Sparta) en de Natris (Ajax). Reser ves: Odijk (Hoilandiaan), van Dijke (Over maas) en v. d. Griend (HDVS). K.V.T.-NIEUWS. EEN KEURIGE ONTVANGST EN EEN GOEDE VRIENDSCHAPPELIJKE STRIJD. De korf bal vereeniging U.D.I. uit Drachten (Friesland), spelende in de 1ste klasse F.K.B., is in Den Helder geweest bg de K.V.T. op visite. Des morgens 7 uur is U.D.I. uit Drach ten vertrokken en om 11 uur voorm. werd zij opgewacht door voorzitter en secretaris van K.V.T. Op het terrein werden de gasten ont vangen door het geheele bestuur, hetwelk U.D.I. een koffietafel aanbood, wat zeer op prijs gesteld werd. J. J. Andriessen voerde hierbg het woord. Hg wees er op. dat toen drie weken geleden de vereeniging te Leeu warden speelde, U.D.I., de Heldersche vereeni ging, op buitengewone wijze ter wille is ge weest. en een keurigen wedstrijd heeft gespeeld, die op hoog peil stond, en dat ook nu de te spelen wedstrijd op datzelfde peil zal staan. Na de lunch werd een rondwandeling door de stad gemaakt, waarbij de verschillende bezienswaardigheden werden bezocht, en des middags na den wedstrijd e«n bezoek gebracht aan Donkere Duinen en strand. Over den wedstrijd, die te 2 uur aanving, het volgende: De wedstrijd stond onder leiding van den heer Giessen. Het spel was slap van beide kanten; de warmte was daar wel in hoofd zaak de oorzaak van. K.V.T. kwam zwak uit met drie invallers, wat direct gevoeld werd. K.V.T. nam de leiding; even daarna werd gelijk gespeeld. Vak verwisseling bracht geen verbetering; de uitstekende verdediging van U.D.I. viel bijzonder op. Na rust werd aan beide kanten iets vlug ger spel gegeven, zelfs ontbrandde een felle strijd om de leiding, welke U.D.I. verkreeg. (I2). K.V.T. werd iets sterker doch door slecht schieten ging alles verloren. Het einde kwam met een verdiende overwinning voor U.D.I. de scheidsrechter voldeed goed. Hierna hield de secretaris van U.D.i. een rede. waarin hij dank zegde voor de ontvangst en terrein en omgeving roemende. Hij noo- digde K.V.T. uit over 3 of 4 weken in Drach ten te komen spelen. Het was een fraaie wedstrijd, zoo zeide hij en ër is sportief gespeeld, hetgeen den band met Friesland heeft versterkt. Ongeveer 8 uur ging men weer huiswaarts. Volgende week spelen wij tegen Frisia uit Harlingen. VALENTIJN NED. KAMPIOEN OP DEN WEG. De wegrenner Valentijn heeft op keurige wijze het kampioenschap van Nederland van dit jaar op den weg op zijn naam gebracht. Zijn voorsprong bedroeg op no. 2 11 minuten. De uitslag der eerste drie is1. Valentijn, 180 km in 5 u. 26 min. 8 sec., 2. Heeren (48 jaar) 5 u. 37 min. 15 sec., 3. Stuyts 5 u. 37 min. 48 sec. RONDE VAN HOENSBROEK. De Belget» superieur. Onder buitengewoon groote belangstelling er waren naar schating 20.000 k 23.000 toe schouwers aanwez.g, is Zaterdag de ronde van Hoensbroek gehouden. Het traject bedroeg 2800 m. en moest door le amrteurs 25 maal en door de professionals en onafhankelijken 45 maal afgelega worden. In beide categorieën toonden de Belgen zich superieur aan onze landgenooten. De eenige Nederlander die zich goed gehou den heeft is Middelkamp die op de vijfde plaats eindigde. Valentijn eindigde op de vijftiende plaats. De uitslag van de amateurs luidt: 1. Tulle- neers (België); 2. Taren (België; 3. Seijen (België); 4. Hermans (Nederland); 5 Ignoul (België); 6. Slangen (Nederland); 7. Mam- malt (Nederland); 8. Heeren (Nederland); 9. Segers (België); 10. Tilens (België). De uitslag bij de profs, was als volgt: 1. Dic- tus (België); 2. Duerloo (Blglë), 3. Verhagen (België). 4. V Wijngaerdt (België), 5. Mid delkamp (Nederland), 6. Loncke (België). 7. Hamerlinck (Brigië), 8. Raes (België, 9. Bil let (Begië), 10. Bertens (België). No. 15 was Valentijn (Nederland). Voor Wieringen oei» waar sportevenement. De haan. Aan de uitnoodiging van de Directie der W. Wielerbaan om Zondagmorgen half twaalf aanwezig te zijn op de persconferentie, heb- bij wij gehoor gegeven. Nadat eenige details waren medegedeeld, werden wg door den heer J. J. Bosker rondgeleid en in staat gesteld de baan te beoordeelen. Wanneer wij de vier loketten gepasseerd zijn, rijst voor ons op een groote consumptie tent, welke wij voorloopig links laten liggen (ondanks de hitte) en naar rechts de hoofd ingang tot de baan naderen. Boven den in gang prijkt het wapen van Wieringen, een stuk werk van den directeur der baan, den heer O. J. Bosker. Loopende door den hoofd ingang, zien wij aan beide kanten de keurig ingerichte renners-kwartieren. Overal beton nen vloeren, waschgelegenheid in ruime mate, W.C.'s, kortom alles is uitstekend in orde. In het eene kwartier heeft men een keurige dokterskamer gemaakt, voorzien van de noo- dige ingrediënten. Daarna gaat een deur open en de baan ligt voor ons. Aan deze zijde tref fen wij een tiental boxen aan, elk voor 6 per sonen, welke dezen dag bestemd zullen zijn voor Pers en genoodigden. Boven de kwartieren der renners zijn de tribunes ge bouwd, welke op machtige pilaren rusten, zoodat zelfs het meest enthousiaste publiek geen trilling of verzakking kan veroorzaken. Wat de baan -elf br treft, wij deelden reeds mede dat deze van gewapend beton is met een dikte van 12 cm. De lengte is 200 ni, de breedte 5.5 m. Ook kunnen motoren erop rij den. Op het middenveld vinden wij den micro foon en versterkings-installatie, welke straks de renners en het publiek op de hoogte zul len houden van het verloop. Dan een podium voor de jury. Een bord oni rondes aan te ge ven, verder banken voor de niet rennende rgders en hun joigneurs. Loopen wy de baan over dan komen wij aan de Noordzijde van de baan en stuiten wederom op ruime tribunes en staanplaatsen. Hiero: 'er bouwde men een z.g. „Grot" alwaar men ververschmge' gebruiken. Het totaal der beschi me. sen is. in tegenstelling met een vroege dedeeling, thans 4000 gebleken. Na dezen rondgang, waarbij we een zeer go - kreeen va.n den opzet en uitvoering bS, werd d Pers een lunch aangeboden in hotel de Haan. De wedstrijden. Een ongewone drukte heerecht tegen 2 uur te Hippolytushocf. Auto's. richfintr gers. kortom ahes bewoog zich in de "Chtin van het terrein. Tegen 2 uur, wanneer een drie duizend man zich genesteld h P banken der tritunes of een staanplaats, heb ben gemachtigd, betreedt de directeur d® heer O. J. Bosker. het pod'um en spreekt middels de microfoon zijn openingsrede u Hy zegt o.a.„In het belang van onze sr-" die zoovele ledige momenten ir het leven onzer jongeren heeft te vullen als in den omtrek, beveel ik deze stich. n in uw aller belangstelling en medew,eikn0 asut" Vervolgens neemt de burgemeester het woord. Direct daarop worden door twee pit tige meiskes bloemen aangeboden en den trnr genieester een schaar overhandg. ivaa^p deze onder luid applaus het lint d^knipt De strijd in de eerste zomer-warmte zal een aanvang nemen. Het zou te vee run geg deren dezen titanenstrijd .ot in d weer te geven, doch er is kranig ger kele kleine ongevallen, meestentijds zaakt door springen van banden, deden zich hierbij voor. zoodat Dr. Beeker nog assisten tie moest verleenen. Thans de uitslag. Sprint Amatd rs-onafhankelijken. 1. Meijn- der. Den Haag 13,8 sec. een beker; 2. Lee naars. Harlingen 13.9 sec., een beker, 3. WH lemse, Schagen, tak. 15 ronden race voor nieuwelingen (2 klasse menten). 1 J mit. Schagen; 2. D. Klink, Wieringen; 3. C. Smit, Schagen. (In een vorig verslag deden wij als onze persoonlijke meening uitkomen, dat wij J. Smit een zeer sterk rijë"r vonden, hoewel nij verloor van Klink; u ziet hier hoe hij revan che nam, inderdaad een krachtige rijder.) De 4 eersten uit deze race plaat„t' zich m een finale, resultaat 1. Tichelaar. Dei. Helder, 4 punten, beker; 2. Jan Smit, Schagen 4 punten, beker: 3. C. Smit. Schagen, 4 punten, tak; 4. J. Kreijger, Wieringen, 3 punten, medaille. Klassementsrace voor Amateurs en on af hank. 25 ronden a klasse), le. Van Schravendijk, 9 punten, Haarlem, materiaal t.w.v. 8 gld.2e. Schöndermarck, 6 punten, Den Haag, materiaal t.w.v. 5 gld.; 3e. Groot, 5 punten. Alkmaar, materiaal ter waarde van 3 gld. Afval-race voor nieuwelingen, 1. Meijer; 2. Kreijger (beiden Vieringen); no. 1: plaquette plus 3 gld.; no. 2; tak plus 2 gld. materiaal. Uitdaging achtervolging over 20 ronden. Tusschen Klink (Wier.) en Dienaar (Den Helder), winnaar Klink, na 9 ronden in 2 min. 7.8 sec., een beker en paling. Koppelwedstrijd amat.-onafhankel. 50 km. 5 klassementen, le plaats: Leijenaars-Wij- tenberg, 2 punten, 35.2e plaats Kuiper- Renaud, 0 punten, 20.3e plaats: Schön- dermark-Meijnders, 7 punten (1 ronde ach terstand) 12,50; 4e plaats: GrootStehr, 3 punten (1 ronde achterstand) 7.50; 5e plaats: Meulenkamp.Kamminga, 1 punt (1 ronde achterstand); 6e plaats: Willemse-Bus- rnan, 5 punten (2 ronden achterstand). Het laatste koppel genoot, ondanks hun laatste plaats, ae sympathie van het publiek. Beiden reden keurig. Al deze prijzen aan materiaal, terwijl de eerste drie koppels een premie van 25. hebben te verdeelen. Met bloemen rijden de winnaars een eere ronde onder oorverdoovend applaus van het publiek. En dan is het einde der wedstrijden daar. Allen spoedden zich naar de uitgangen, ter wijl een groot deel de consumptie-tent bin nenstroomt oir de dorstige kelen te ver koelen. Vermelden vij nog dat de organisatie van wedstrijden en buitendienst in goede handen was en alles goed van stapel liep. Een com pliment aan de directie en jury-leden, die zich uitstekend var hun moeilijke taak heb ben gekweten. En last but not least de beide muziekvereenigingen, welke ondanks 'de groote hitte er dapper op los bliezen en menig applausje hadden te incasseeren. Volgenden Zondag wederom sportfeest, waarover nader bericht volgt. D. O. K.-NIEUWS. J.l. Zondag hebben de jongens op de Wierin ger wielerbaan gedebuteerd. Zij kunnen alle terugzien op een aantal keurige wedstrijden. Vooral Tichelaar, hij was de winnaar van het nieuwelingen nummer; de prijs was daarvoor een prachtige beker. A.s. Woensdag 26 Juni zijn er avondwed strijden op de Alkmaarsche Baan, daaraan kunnen al onze renners deel nemen. Wij gaan gezamenlijk heen. Vertrek 5 uur Vischmarkt. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE HAARLEM Uitmuntende prestaties, Een nieuw record speerwerpen. Berger geklopt. De groote Athletiekwedstrijden te Haarlem hebben het talrijke publiek eenige sensaties bezorgd. Zoo slaagde do Amsterdammer v. d. Poll er in het Ned. record speerwerpen niet alleen te verbeteren, doch tevens te brengen op een afstand van meer dan 60 m. Doch nauwelijks was hij daarin geslaagd of een andere Amster dammer, n.1. Lutkeveld van de AAC, deed het nog beter, want circa 1 m verder dan v. d. Poll deed hg de speer neerdalen:61.22 m! De laat ste wierp vervolgens nog 60.50 m, zoodat van Meyl's record dien middag driemaal verbeterd werd. Op dit schitterend athletiekfeest werd nog me' veel interesse de strijd op de 100 m tus schen Berger en Osendarp tegemoetgezien. Na een zeer spannende sprint wist de laatste ie winnen in 10.9 sec. Berger werd 2e in 11 sec. Met nagenoeg hetzelfde verschil verloor Tackema de 800 m van Bouman (2 min. 2.4 sec. en 2 min. 2.5 sec.). Eveneens veel spanning was er bv de 1500 m. waar.Petit vóór Feenstra won in 4 min. 11.2 sec. Osendarp wist behalve ce 100 m, ook de 200 m te winnen in 21.7 sec. Berge, startte hier niet. W. Kaan was niet te slaan In het horden nummer; hij won in 15.4 sec. De 4 x 100 m estafette werd gewonnen door A.V. '23 i den tgd van 43 sec. Het polsstokhoogspringen was voor van Oorschot met 3.60 m. De 5000 m werd gewonnen door J. Meijer van AAC in 16 min. 49.2 sec. In de nos. kogelstooten en discuswerpen waren de prestaties matig; ook verspringen, door van Welsenes gewonnen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7