Julianadorp. Callantsoog. 't Zand. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. j Texel. Schagen. Sport *))adkal AtAldfoh Gemeenteraad Gemeenteraad Uitslag gemeenteraadsverkiezing. Hiddelbaar Landbouwonderwijs in Noord-Holland. Hooibroei. SCHOOLREISJE. Gisteren trokken de grootste kinderen der WinW^lT te Julianadorp er op uit om hun jaarkjksche schoolreis te maken. Om 8 uur n v'ör autohussen onder een luid hoera af naar „Velserend", waar de inwendige werd r>V'rterkt C" de eer8te dorst gelescht ShtSfT W6rd de mine van Brederode w 11 verl)a«nd met het warme weer Tot !^°P "aar Zandvoort gereden iinr i Van wet%d nog een paar maak-'°tegeBerrgehn. 8peeUuln "Duinve,> leidera ^egen uur arriveerden kinderen en ge- l0°ga'- voldaan over den heerlijken dag. in ons dorp terug. DE ZONNESTRAAL-COLLECTE. De „Zoimestraal"-aanval op Julianadorp is Uitmuntend geslaagd. De heeren Vonk en toont, terzijde gestaan door een 6-tal dames, wisten een bedrag van 34.54 bijeen te bren gen. Voorwaar een schitterend resultaat. Vergadering van den Raad der Gemeente Callantsoog op Woensdag 26 Juli, des middags lialf twee ten Raadhuize. Voorzitter de heer H. Kruis veld. Secretaris de heer Mr. D. Breebaart. Aanwezig alle lede». Na opening door den Voorzitter worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken en verslagen. Hiervan vermelden we een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat de duur der bijdrage van de regeering in de werkver schaffing, voor het verfraaien van het dorps- schoon en verharden van wegen, is verlengd tot 28 September 1935. Alle ingezonden stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Eenige ingekomen jaarverslagen zullen bij de raadsleden circu- laeren. Ontheffing hondenbelasting en brandassurantiebeiasting. Op hun verzoek wordt ontheffing van hon denbelasting van een half jaar verleend aan H. Schouten Jz., C. Zwaan en Wed. Boontjes. Aan verzoeken om ontheffing of verlaging van brandassurantiebeiasting wordt geen ge- volg gegeven, daar de belasting wordt bere kend naar den toestand op 1 Jan. van het be lastingjaar. Naar aanleiding van een wijziging in de keurioonen voor vee, geslacht voor export, voor de vleeschkeuringsdienst, kring Barsen- gerhorn, wordt besloten tot het maken van een nieuwe verordening met bijbehoorende in vorderingsverordening Rekening 1934 en Begroeting 1935, Schoolartsdienst District Den Helder De begrooting 1934 was geraamd op een bedrag aan inkomsten en uitgaven groot 10.000. De rekening 1934 sluit met een be drag aan inkomsten en uitgaven groot 13.939.01. De gemeente Callantsoog moest over 1934 bijdragen een bedrag van 50.44. De begrooting 1936 wordt geraamd op een bedrag aan inkomsten en uitgaven groot 9.700.Voor Callantsoog is de bijdrage geraamd op 90 06, Bespreking bijdrage voor werk loozen aan Ziekenfondsen, Van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen is een verzoek binnen gekomen om met medewerking der gemeenten te ge raken tot verlaging van de premies voor de ziekenfondsen van inkomens beneden 900. Indien werkloozen de hooge premies niet meer kunnen betalen, mag de gemeente, in dien werkloozen dit verzoek doen een derde gedeelte der premie ter hare laste nemen. In bedoeld schrijven wordt nu verzocht aan den Raad, geen gedeelten van premies te betalen, alvorens het Fonds tot verlaging van premie overgaat. Na grondige bespreking wordt be sloten het schrijven voorloopig als kennisge ving aangenomen. Afgewacht zal worden, wat de vergadering van Ziekenfondsgeneesheeren zal besluiten. Opheffing van de „Seinpost", Aangaande ie openstelling van het onlangs door de rijkswaterstaat verboden duin „De Seinpost" is een aanbod binnen gekomen van den heer P. Vos, om een pad aan te leggen en af te rasteren voor de somma van 45. Met algemeene stemmen wordt op dit aanbod ingegaan. Tot plaatsvervangend lid stembureau II wordt benoemd de heer A, Ros, Daar de rondvraag niets oplevert, volgt Sluiting. OPGEPAST. Herhaaldelijk ryden in de kom van ons dorp automibilisten over de z.g. „Buurt". Dit is verboden en vooral tegenwoordig hoogst ge vaarlijk. Het grasveld is n.1. zeer diep Omge spit, zoodat de auto's meestal tot de assen wegzakken. De gemeentepolitie heeft reeds eenige automobilisten bekeurd. Dus, auto rijders, opgepast! EEN WARME ZONDAG. Zondag j.1. was een Zondag voor de baders. Snikheet was het op het strand. Vanaf Cal lantsoog. tot zoover het gezicht noordwaarts reikte, stond een onafzienbare rij tentjes Overal werd gebaad. Toch viel het bezoek nog niet mee, doch daar zat de Schager kermis wel schuld aan hebben. CONCERT FANFARECORPS. Zondagavond gaf ons plaatselijk fanfare corps een concert in de muziektent. Een zevental nummers werden ten gehoore ge bracht en met groot succes. Als wij de presta ties van ons corps vergelijken met die van eenige jaren terug, dan is er een verblijdende vooruitgang te bespeuren. Het concert viel zeer in den smaak, getuige het applaus. Wij wachten op een herhaling! HET SCHOOLREISJE. Maandag j.1. 7 uur vertrokken de leerlingen der 6e en 7e klas met het personeel naar Amsterdam. Na een voorspoedigen tocht arri veerde men omstreeks 9 -uur in Amsterdam. Na een bezoek aan „De Bijenkorf" werd de Cineac bezocht. Hierna reed men naar Schip hol, waar vooral de jonge „technici" genoten hebben. Het slotstuk werd gevormd door een bezoek aan Artis. wat zeker de grootste attractie was. Oni half 10 werd Callantsoog weer bereikt. Öe blijde gezichten der jeugd bewezen duidelijk, hoe prettig de dag was' SCHOOLTANDARTSENDIENST. Dinsdagavond vond ten Raadhuize alhier een vergadering plaats, welke ten doel had te geraken tot de instelling van een shooltand- art3endienst in het kanton Schagen, Aanwezig waren B. en W. van Callantsoog, de oudercommissie, het onderwijzend perso neel der OL. School, de schoolarts en de ge meente-geneesheer. De bedoeling is. dat een daarvoor aange stelde tandarts minstens tweemaal per jaar de school zal bezoeken en dan niet alleen de gebitten der leerlingen zal onderzoeken, doch tevens behandelen. De vergadering stemde onmiddelüjk in met de wenschelijkheid van den strijd tegen het tandbederf, maarde finantieele kant! De ko3ten zullen bedragen 1.per deel nemend kind. De bedoeling is echter, de hef fingen progressief te doen, bijv. het minimum f 0.50, maximum 2.50. Voor onvermogenden bestaat zelfs gelegenheid tot kostelooze deel name. Voor dit geringe bedrag wordt dus bet gebit der kinderen tweemaal per jaar onder zocht en behandeld. De gemakkelijkste wijze van betalen zal worden toegepast. De leerlingen zullen *1.1. wekelijks eenige ceiiten meebrengen en deze aan de onderwijzers afdragen. Op deze wijze zal ieder aan deze zoo noodige tandverzorging kunnen meedoen. Als vertegenwoordiger van onze gemeente op de vergaderingen van afgevaardigden werd benoemd de heer A. van Meerten, hoofd der school. Besloten werd, binnenkort een ouder avond te beleggen, waar de schoolarts een met lichtbeelden toegelichte rede zal houden over de noodzakelijkheid van een goed onder houden gebit. Wij wekken reeds nu vanaf deze plaats alle ouders op» dezen zoo belang rijken ouderavond te bezoeken. SCHOOLFEEST. Op Dinsdag 25 dezer is het jaarlijksche schoolfeest voor de kinderen der hoogste klassen van de O. L. school alhier gehouden. Begunstigd door uitmuntend weer werd de reis per autobus der fa. Van Scheijen reeds vroeg in den morgen aangevangen. In Am sterdam werd een rondvaart per motorboot gemaakt. Daarna werd een bezoek gebracht aan den Dierentuin, Aquarium en Diorama. Vervolgens toog het gezelschap weer per bus naar Schiphol, welk bezoek zich uiter mate in de belangstelling der jeugd mocht verheugen. Het aardigste was wel, toen allen even in één der Indië-vliegtuigen mochten plaats nemen, waarbij hun de besturing en alle mogelijke andere dingen werd verklaard. Toen de klok reeds pl.m. 7 uur wees en -de lucht met onweer dreigde, werd de terugtocht aanvaard, 's Avonds pl.m. half 10 arriveerde men weer. Men kan terugzien op een in alle opzichten uitstekend geslaagd schoolreisje, waarvoor zeker woorden van dank toekomen aan de ijverige commissie, welke zich elk jaar hier voor inspant, zoomede aan hen, die op de lijs ten teekenden en tenslotte aan de dames en heeren geleiders voor de goede zorgen voor de kleinen. JONGEMAN VERDRONKEN. Opnieuw werd het gezin S, dat een paar jaar geleden een nog schoolgaanden knaap door een doodelijke aanrijding moest verliezen, zwaar getroffen. Dinsdagavond toch verdronk een oudere broer in het Noord-Hollandse!» kanaal. De ruim twintigjarige K. S, die daar met een paar anderen aan het zwemmen was. zonk plotseling weg en kwam niet weer boven. De heer W. zag het en dook terstond eenige malen naar het slachtoffer, echter zonder resultaat. Eerst na eenigen tijd dreg gen werd S. gevonden, maar toen mocht de toegepaste kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het plotseling, zonder kreet of gebaar, wegzakken in de diepte, doet trouwens ver moeden, dat de dood reeds dadelijk was inge treden. Agenda van de raadsvergadering op Zater dag 29 Juni, nam. 8 uur ten raadhuize. 1. Notulen. 2. Mededeelingen a. Verzoek van de Ver. van 3urgem. en Secr. in het voormalig kanton Schagen betref fende tandverzorging op de scholen. b. Advies van dezelfde vereeniging om geen bijdrage in de premie van werkloozen te ver- leenen aan het Alg. Afdeelings-Ziekenfonds te Alkmaar alvorens de premie is verlaagd. c. Jaarstukken betreffende het gemeentelijk grondbedrijf over 193*. d. Gedeputeerde Staten hebben het besluit tot het aangaan van een geldleening van 7500 verdaagd. e. De Dir.-Generaal van de Volksgezondheid bericht met de voorgestelde huurverlagingen genoegen te nemen. f. Brief van het Prov. Elec. bedrijf, inhouden de mededeeling van de kosten van verbetering van hoog- en laagspanningsaanleg en hetgeen, dat' in verband daarmede, nog aan de ge meente toekomt. g. Den Min. van Sociale Zaken is verzocht ook deze gemeente op te nemen onder de ge meenten waar toeslag wordt gegeven op het loon van arbeiders bij particulieren. h. Procesverbaal van klassificatie bij den Gemeente-Ontvanger. i. S. Grin heeft het bouwterrein aan de Mo lenvaart voor den gestelden prijs geaccep teerd. 3. Bevestiging pensioensgrondslag J H. Teutelink en vaststelling pensioensgrondslag D. Hoexum. 4. Hernieuwde vaststelling van de verorde ning op de heffing van schoolgeld. 5. Voorstel tot het verleenen Van machti ging aan B. en W. tot het aanstellen van een tgdelijk ambtenaar, inzonderheid te belasten met de administratie en controle der steunre geling en werkverschaffing met begrootings- wijziging). 6. Begrootingswijziging in verband met de verantwoording van het z.g, ultgestooten be drag van den dienst 1934. 7. Voorstel tot het oninbaar verklaren van aanslagen in het schoolgeld en hondenbelas ting. 8. Aanvrage van J. L. Quist om een voor schot ingevolgen de bepalingen van de Land arbeiders wet. 9. Rondvraag. SCHOOLFEEST. Prachtig is het jaarlijksch feest van de kinderen der openbare en katholieke scholen geslaagd t Dat is de algemeene indruk, dien we uit de verhalen der kinderen en geleiders van de groepen, die naar Amsterdam, Schoorl of Huisduinen gingen, kregen. Nu eens geen plasregens, waardoor het feest een paar jaren gedeeltelijk bedorven werd en waarvoor, bij alle regen, die de vorige week viel, reeds weer gevreesd werd, ook geen overmatige hitte, als de vorige dagen brachten. Prachtig mooi zomerweer deed de verschillende reizen tot één groot genot worden. Alles geschiedde weer op denzelfden voet als vorige jaren en we zullen dus maar geen bijzonderheden ver tellen van de aardige kleine reis van de honderd jongsfen, die door de bereidwilligheid van autobezitters hun tochtje naar Huisduinen konden maken; ook niet van den zeer af wisselenden tocht van de groote groep (vier honderd ongeveer) naar Schoorl, Castricum, Alkmaar en evenmin van de interessante reis naar Amsterdam (Artis, Aquarium, rondvaart door de grachten) en niet te vergeten Schip hol» waarover allen, die hem meemaakten, zoowel de honderd oudste kinderen als de ge leiders, zeer opgetogen waren. Was het gister dus een blijde dag voor de kinderen van bovengenoemde scholen» ook de kinderen van de bewaarschool in Breezand hadden, dank zij de gaven van de ouders der kleuters en van enkele anderen, hun feestje op dezen zelfden dag. Blijheid dus overal. Gelukkig dat we. niet tegenstaande alle misère, die nog weer aan de jeugd konden geven. Anti-Rev. Partij: 1. D. v d. Zwaag 139 2. L. Ploeger 4 3. S. Wiersma Bz. 4. W. Jansen2 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 145 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 141 geen zetel. i «.««en* 'ii Vryz. Dem.: 1. O. J. Bosker 2. J. Doves Sz. 3. J. Lont Cz. 4. M, Bakker Sz, 5. M. de Haan 6. C. Koorn Vz "7. D. Minnes 8.' li. Noorden 9. P. C. Kaan 10. J. C. Kooij 11. Jb. C. Dekker 12. S. Koorn Jzn. Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 5 zetels. 599 65 65 60 15 25 23 10 64 3 6 934 882 Communistische Partij: 1. G. Overberg 115 2. R. Gangelhof 16 3. G. v. Wijk22 4. W. Kies 6 5. K. Hoekstra5 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 164 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 geen zetel. S.D.AP.: 1. D. Oden520 2. D Wit—Slikker 40 3. L. Wigbout11 4. F. Boutkes7 5. R. Hulsebos 11 6. H. Stobbe Ez10 1. J. Poel Wz. 7 8. S. P. de Vries53 9. T. Bakker Vz. 10. Abr. v. d. Welle Cz8 11. J. v. Wijk 1 12. 1 Jb .Smit Jz2 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 670 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 607 3 zetels. K. K. Staatsparty: 1. Th. H. Boersen163 2. J. Engel Jacz5 3. Joh. Huijbers6 4. Joh. Geerts5 5. A. Pz. Engel24 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 203 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 158 1 zetel. Christ. Hist. Unie: 1. Chr. Guldemeester115 2. P. Jaarsma4 3. J. A. A. Nol1 4. M. J Boekesteijn 5. O. Deen4 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 124 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 geen zetel. Visschersverecniging D.E.T.V. 1. J. J. Tijsen283 2. M. ICooy Pz53 3. Tb. D. Lont59 4. G. Dirks22 5. J. Lont J.Gz4 6. Jb. Smit S.Kz 3 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 425 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 434 2 zetels. Totaal uitgebrachte stemmen 2900 Van onwaarde235 Geldige2665 Kiesdeeler 242 De oude raad bestond uit 11 leden n.1.: 5 V.D.; 1 R.K.; 3 S.D.AP.2 Visschersver. D.E.T.V Voor de V.D. hadden zitting: J. Bosker Szn.; J. S. Doves; J. C. Lont; N. Szn. Bakker; P. Czn. Kaan &.D.A.P.: D. Oden; D WitSlikker; L. Wig bout. K.K.: Th. H. Boersen. b.E.T.V.: J. J. Tijsen en Jb D. Lont De nieuwe raad is als volgt samengesteld: O. J. Bosker Jzn J. Doves Szn., J. Lont Czn., M. Bakker Szn. en M. de Haan; D. Oden, D. Wit geb. Slikker en L. Wigbout (s.d.a.p.)Th. H. Boersen (R.K.); J. J. Tij sen en M. Kooij Pzn. (Visscherijvereen.) Niet keeren terug: J. Bosker Szn., die wegens hoogen leeftijd zich niet meer beschikbaar gesteld had. P Kaan Czn., die tevens wethouder was, doch te laag op de lijst stond om met voorkeur stemmen gekozen te worden. II i p p o 1 y t u s h o e f COLLECTE. De Zonnestraal-collecte heeft opgebracht een bedrag van 106.50 AANRIJDING. Maandagmiddag kwam de motorrijder, de heer Th. J. v. V., in aanrijding met een autobus van de H.A.B.O., waarbij de motor rijder van zijn motor werd geslingerd en eenige hoofdverwondingen plus een armbreuk opliep. Na door Dr. Becker te zijn verbonden, werd de heer V. ter verdere behandeling naar hef ziekhuis te Den Helder vervoerd. Naar wij nader vernamen is zijn toestand bevredi gend. SCHOOLREISJE O. L. SCHOOL. Dinsdag was het voor de kinderen der O L. school een mooie dag. Ruim 120 uit de hoog ste klassen gingen onder goede geleide een pleizierreisje maken naar Bergen en Schoorl. Ook Kamperduin werd aangedaan. Ondanks de warmte, genoten de kinderen heerlijk van strand, bosch en speeltuin en het behoeft geen betoog, dat zij in de beste stemming terug keerden. Voor de geleiders en het bestuur een dankbare dag. FANCY-FAIR „HERWONNEN LEVENSKRACHT", ■'I Zondag en Maandag a s. organiseert deze vereeniging een fancy-fair in de bovenzaal van café Veerdig. Er zal muziek zijn, een theetent, diverse attractieste veel om op te noemen. Bovendien is men in de gelegen heid tal van prijzen te winnen! VEREENIGING VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN. I Lezing Joh. P. Strijbos, Dinsdagavond hield de afd. Wieringen van bovengenoemde vereeniging een bijeenkomst in Cinema de Haan, waar als spreker optrad de overbekende natuurliefhebber Joh. P. Strijbos. Veel dames en enkele heeren waren tegen woordig, toen de presidente, mevr. G. de C' Haan, haar openingswoord uitsprak. Op zeer vlotte wijze, waarbij geprojecteerd wordt met lichtbeelden, doet de heer Strijbos zijn publiek dan dieper indringen in 't wezen 1 dei natuur. In 't eerste deel (na de inleiding) Uri gt men o.a. mooie foto's van reeën en het ten te zien. Vooral die der brons-tijden zijn kiei rig. Holland in 't bijzonder laat hij op den Voqrgrond treden, en met name het polder- laiifl. Iti het tweede deel komt het natuurleven op jen in het water naar voren. Ook de Wieringermeer wordt onder de loupe genomen. En daarbij de mooie broed plaats aan het Amstelmeer. Na deze causerie sluit mevr. de Haan met eeru woord van dank en gaan allen zeer vol- daain huiswaarts. Er gaven zich 10 nieuwe léden op, zoodat de vereeniging er thans ohgeveer een honderd heeft, i SUCCES VOOR WIELERCLUB i „WIERINGEN". De renner Korshuizen, lid van „Wielerclub Waringen", wist zich in den wegwedstrijd bij Hoógerheide (N.-B.4. twintigste te plaatsen Het aantal deelnemers bedroeg 153, uit het gehèele land (nieuwelingen) De afstand be droeg 90 K M. Een goed begin voor de jonge club. TEXELSCHE KERMIS. i 1 De revue „Hallo. Hallo, hier Eetman", die Dinsdagavond in Eelman's danssalon zou worden opgevoerd, kon niet doorgaan, omdat er zoo goed als geen bezoekers waren opge komen. Het was trouwens toch een zeer stug ge Dinsdagavond: de drukkende hitte dreef de bezoekers naar de hotels, waar men een gezellig zitje vond. Alleen in Pen's Schouw burgzaal werd gedanst, aanvankelijk door een klein publiek, dat, toen de bioscoop uitkwam, wat: talrijker werd. De onweersbui, die om streeks twaalf uur zich aankondigde met een hévige regenbui, dreef de kermisbezoekers vroeg naar huis. Woensdag hadden in Eelman's danstent, in de bioscoop en in de Parade-tent kindervoor stellingen plaats. De drukte op de kermis be gon j omstreeks half vijf: het mooie weer had in den vooravond vele bezoekers, ook van de Imitendorpen, naar de kermis gelokt; vooral het clownsoptreden voor de Parade-tent trok veel, publiek. Des avonds was het in de ver schillende hotels en gelegenheden voor den dans stil. Alleen hotel „De Oranjeboom" was goed bezet. De bioscoop trok veel publiek; gegeven werd de film „De kampioen der vrou wen". Het theater „Modern" liep een paar maal vol; gegeven werd een Amerikaansch variété-programma: vliegende menschen. Hawai-spelers, geheimzinnige goochelaars, het optreden van een man met een reuzengebit, enz enz. Hedenavond geeft De Jong's bioscoop een film, waarvan nogal eenige roep uitgaat n.1. „Koningin Christina" met Greta Garbo. In Eblman's danssalon treedt het cabaret-gezel schap met een geheel nieuw programma op. Ondanks het bizonder fraaie weer, waarmede de Texelsche kermis verloopt, verwachten wij ook heden geen drukke dag. De slechte uit kómsten van bijna alle bedrijven in deze ge- mëente laten voor velen het uitgaan niet toe. Blijft het weer echter zoo mooi als thans het jgéval is, dan kunnen de laatste dagen nog veel góec| maken „ZONNESTRAAL". De opbrengst van de Zonnestraal-collecte van Zaterdag j.1., bedraagt 65 99'/£. De Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. De Rijkslandbouwconsulent v. N. H., wnd. Directeur der R. L. W. School te Schagen, ir. G. J. Lienesch, schrijft ons: De Noord-Hollandse landbouwer en veehou der is voor de meerdere ontwikkeling van zijn zoons in de richting van zijn bedrijf groten deels aangewezen op de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen, voor wat betreft het mid delbaar onderwijs. In de bijna 40 jaar van haar bestaan (in 1936 viert de school hopelijk dat jubeljaar) heeft die school de meeste vooraanstaande mannen op landbouwgebied in Noord-Holland mee helpen vormen. Het treft nu wel bijzonder, dat genoemde school een soort verjongingskuur zal onder gaan. Niet. omdat de vitaliteit, de levenskracht als onderwijsinrichting verminderde, maar om dat ze zich zal „aanpassen" (om deze moderne term eens te gebruiken) aan de gewijzigde omstandigheden, vooral op het gebied van landbouw en veeteelt. Waar vroeger aan de candidaat-leerlingen in 't algemeen de eis gesteld werd, dat een zekere voorbereiding op H.B.S., U.L.O. of an dere onderwijsinrichting moest hebben plaats gehad, zal de R.L.W. school die voorbereiding gedeeltelijk in eigen hand nemen. Immers, de voorbereiding op H B.S. en U.L.O. vergt heet wat kosten, benevens een volledige onttrekking van de leerlingen aan het bedrijf. En dat is voor de meeste land bouwers en veehouders tegenwoordig te be zwaarlijk. Ze willen wel. maar kunnen niet. Om deze goedwillenden te helpen, is het plan geprojecteerd, dat ik hieronder zal omschrij ven. De leeftijd van toelating op de R.L.W. school is 16 jaar. Dit blijft zo. Echter wordt de moge lijkheid geopend voor jongens van 15 jaar (vóór 1 Jan. 1936), om een voorbereidende cur sus te volgen. Deze klas duurt een winterhalf jaar en zal vragen per week één lesdag, n.1. de Maandag. Er zal dan les worden gegeven in de vakken Ned. taal, rekenen, boekhouden, benevens de voornaamste begrippen van de grondvakken plantkunde, dierkunde en natuurkunde. De leerlingen zullen daarbij een behoorlijke hoeveelheid huiswerk meekrijgen voor de win teravonden, waardoor die éne schooldag zeer productief kan worden gemaakt bij voldoende ijver. Het is de bedoeling, dat leerlingen van de voorbereidende klas bij behoorlijke vorderingen zonder toelatingsexamen op de eerste klas van de R.L.W.S. kunnen komen. Dit voorbereidend onderwijs wordt gratis gegeven, waartegenover staat, dat de betrok ken ouders de morele verplichting op zich nemen de geschikt gebleken leerlingen ook de beide volgende klassen der R.L.W. school te laten doorlopen. De kosten aan boeken voor de voorbereiden de klas zullen niet boven 7.komen, welk bedrag dan natuurlijk in mindering komt op de normale boekenrekening der beide andere klassen. Door deze regeling wordt bereikt, dat het aantal lesdagen van de eerste klas tot 4 dagen (Dinsdag tm. Vrijdag) kan worden geredu ceerd, waarmee het bedrijf wordt gesteund. Het grote voordeel voor de school zal, naar ik hoop, dit blijken te zijn, dat er flinke en uniforme klassen ontstaan, terwijl het onder wijs in die beide klassen der R.L.W, school beter tot zijn recht zal kunnen komen. Ondergeteekende zendt gaarne op aanvraag een programma, zowel van de voorbereidende klas als van de R.L.W. school, zodra deze ge reed zijn. Practische wenken. Het is een niet te miskennen feit, dat ieder jaar opnieuw tengevolge van brand door hooibroei aanzienlijke kapitalen' voor de gemeenschap verloren gaan. Deze schade komt grootendeels ten laste van de verzekeringmaatschapppijen én dus indirect ten laste van de landbouwers, om dat de premies voor de brandverzekering voldoende moeten zijn om deze schade te dekken. Ook de gemeentekassen üjden er schade door, omdat aan blusschingskosten dikwijls belangrijke sommen moeten worden betaald en het behoeft geen betoog, dat een nadeel voor de gemeente ook een nadeel voor de in gezetenen beteekent. Daarom is het behalve plicht ook ieders belang alles in het werk te stellen om brand door hooibroei te voorkomen. Ieder weet. dat hooi broeit en dat lichte broei noodzakelijk is voor een goede kwali teit, maar zware broei, waardoor brand gevaar ontstaat, behoeft bij een kundig en voorzichtig landbouwer niet voor te komen, een hooge uitzondering daargelaten. Enkele practische wenken om zooveel mo gelijk brand door hooibroei te voorkomen, mogen hier volgen. Landbouwers, zorgt ervoor, dat uw hooi vooral goed droog in den berg komt; zet, in dien eenigszins mogelijk, het eerste hooi aan een klamp en tas het hooi geleidelijk op. Stelt u ten minste éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van uw hooi. Komt de geur of kleur u verdacht voor, of wordt het hooi-ijzer in het hooi naar uwe meening te warm, waarschuwt dan onmiddellijk de verzekering-maatschappij, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van den agent, telegra fisch of telefonisch. Zij zal u dan ongetwij feld, met het oog op de te nemen maatrege len, ten spoedigste raadgeven. Is er direct brandgevaar, dan verdient ook het waarschuwen van de plaatselijke brand weer dringend aanbeveling. (N.R.Ct.) Haven van Nieuwediep 26 Juni 1935. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Roek". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Rotterdam het Duitsche s.s. „Laurens Rus". NEDERLAAG WEDSTRIJDEN ZEEMACHT* ZeemachtH.R.C. 4. In een vlot gespeelden wedstrijd heeft HRC 4 van Zeemaci met 5—2 gewonnen. AU scheidsrechter C. v. d, Hoft om 7. laat aanvangen, zijn de elftallen als v opgesteld: Zeemacht. v. d. Ende Bravenboer v. Seist Willem3e Parrin Schoordijk Cardol Daniëls Peeters Kersten Cobu3se van Dam van Es de Vries de Graaf Hei) blok v. d. Berg Stins Schoemaker Kuilman Bromlewe Kossen H.R.C. 4. Er werd aangevangen met den stand 1—t Nadat Zeemacht het spel inzette met den eersten aanval op het HRC-doel, bleek al gauw, dat het voor -eem :ht, die voor het eerst compleet was, niet mee zou vallen, om van HRC te winnen. Nadat er eerst op het Zeemacht-doel een vrije schop is genomen, en vijf minuten later de eerste hoekschop, welke beide niets op leverden werd kort hierna het spel ver plaatst naar t'e HRC-helft en maakte Zee macht na ruim 20 minuten spelen het eerste doelpunt, zoodoende den stand op 21 bren gende. Maar dat doelpunt had tot gevolg, dat HRC een waar offensief inzette, om dien voorsprong te niet te doen, zoodat Zeemacht de handen vol had, om ze van zich af te hou den. Het liet zich dan ook wel aanzien, dat de gelijkmaker niet lang uit zou olijven en 10 minuten nadat Zeemacht de leiding had ge nomen, maakte HRC gelijk. Tot de rust werd er door geen der beide partijen meer gedoel punt, zoodat de rust inging met gelijken stand (22). Als er na de ru3t gewisseld is blijkt het al gauw, dat HRC er alles op zet om te winnen. En als het spel dan ook in de 2e helft 10 min, aan den gang is, maakte HRC haar 2e doel punt, zoodoende den stand in haar voordeel op 3—2 brengende, om er nog geen 5 min. later 42 van te maken. Het spel van Zee macht zakte in die periode dan ook af. Maar nog gaf Zeemacht den moed niet op, maar hoe zij ook probeerde, het wilde maar niet vlotten. Zelfs zag HRC nog kans om er 52 van te maken. A s. Vrijdag om 7 uur tegen Atlas. Komt allen kijken, de wedstrijden zijn het waard en het is voor het goede doel. NEDERLAND—HONGARIJE. Ook eenige nationale nummers. De wedstrijd Nederland—Hongarije zal op Dinsdag 9 Juli a.s., des avonds om 8 uur in het Stadion het laatste deel bij kunstlicht plaats hebben. Het programma voor deze ontmoeting is than- vastgesteld en luidt als volgt: 100, 200, 400, 800 en 3000 meter; 4 X 100 meter estafette, xlO meter horden, hoog- en pols stokhoogspringen, hink-, stap- en spring- kamp, discuswerpen en kogelstooten. Op elk individueel nummer worden de lan den door twee aihleten vertegenwoordigd met de puntentelling 4, 3, 2 en 1. MEJ. MAUERMEYER VESTIGT EEN NIEUW WERELDRECORD. Haar eigen record discuswerpen verbeterd. Tijdens te München gehouden athletiek- wedstrijden is de Duitsche athlete Gisela Mauermeyer er opnieuw in geslaagd haar eigen wereldrecord discuswerpen te ver beteren. Bedroeg haar oude record 44.76 m, thans slaagde zij er in den discus 45.53 m te werpen. W.S.V. „DE ZILVERMEEUW" Bovengenoemde Vereeniging nam Zondag deel aan den „Aardbeienmarsch" te Beverwijk. Ondanks de warmte werd het zeer fraaie parcours in een vlot tempo geloopen en be haalde de W.S.V. „De Zilvermeeuw" buiten den groepsprijs, een mooien lauwertak. En nu! Allen naar Haarlem op 7 Juli! TRA ININGSA VONDEN. Donderdagavond 8 uur zal op de wieler baan worden getraind, waaraan tevens en kele kleine wedstrijden zullen worden ver bonden. Aan deze training-avonden kan tevens door de Zustervereenigingen uit Den Helder. Schagen enz, worden deelgenomen. NEDERL.ND DENEMARKEN. Zondag 8 September te Bergen op Zoom. Naar het Hbld. verneemt is tusschen de Ne- derlandsche Wielren Unie en den Deenschen Wielerbond overeensteming bereikt voor wat betreft het houden van een returnwedstrijd HollandDenemarken in ons land. Als datum is thans definitief vastgesteld Zondag 8 September a.s. terwijl deze interland ontmoeting zal plaats vinden op de Wielerbaan „de Raayberg" te Bergen op Zoom. Daar zullen dus deze twee wielerbonden met de officieele bonds équipe aan start verschij nen. DE T.T.-RACES TE ASSEN. De inschrijving voor de jaarlijksche T. T.- races, die Zaterdag 6 Juli a.s. op het Circuit van Drente worden verreden, is thans ge sloten. Niet minder dan 96 inschrijvingen van rijders van 10 verschillende nationaliteiten werden ontvangen. Hierbij is niet de 175 C. C.- klasse, die door gebrek aan belangstelling ge sloten is. Evenals in de Engelsche T. T. zul len dit jaar dus de 250. 350 en 500 C. C.-klasse starten. Het is niet meer toegestaan, dat één rijder zoowel voor de morgen- als voor de middag races inschrijft. De 96 inschrijvingen zijn dus tevens 96 verschillende rijders, verdeeld over drie klassen. Dit is gedaan met het oog op grootere veiligheid; dus in het belang van den rijder zelf.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11