ow°On .OMiia /A Raadsels VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIPB T JUTTERTE Een knutselwerkje voor regenachtige dagen. PAG. 7 Wie weet het Wo50S OD§,go - -O aarde, Assan, met een regenval van -800 duim per jaar, ligt déAr ook al. Azië is het grootste vasteland en over het alge meen driemaal hoger dan Europa. Waarom is er soms een kring om de maan? Voor dat ik dit vertel, moeten we het eerst over twee dingen een3 zijn. Ten eerste; dat een klein lichtje in de buurt van een groot licht, niet te zien is. Daar om schijnen er overdag geen sterren. Ten twede: zonlicht kan alleen dan gezien worden, wanneer het licht op voorwerpen valt, en naar onze ogen gekaatst wordt, en natuurlijk zien we het licht in de zon zelf. 's Nachts is de lucht vol van water- en stofdeeltjes. De maan weerkaatst het licht van de zon op de deeltjes, en wat we dan zien is een doffe, cirkelvormige glans; cirkelvormig, omdat de maan rond is. HKS Figuurtjes leggen. Aan den linkerkant van bijgaande plaat zijn allerhande vormpjes afgebeeld. Met deze vormpjes kun je ook allerhande aar dige figuren samenstellen, zooals je kunt zien op de rechterhelft van het plaatje. Het is dus een soort legspel, dat je zelf kunt fabriceeren gnj'e kunt het spel dan natuurlijk zoo uitgebreid mogelijk maken, wat het aardigst is. De onderdeeltjes aan den linkerkant be gin je eerst na te teekenen op juiste groot te of eens zoo groot al naar verkiezing. Je. kunt, als je niet bijzonder handig bent, een doorzichtig vloeitje nemen of een vel- lstje perkament, daar trek je al de deeltjes op over. Je behoeft het er maar gewoon op te leggen en met inkt en potlood na te trekken. Dan heb je een patroontje. Nu moet je nog een dikker stuk papier nemen, bijvoorbeeld dun karton van staalkaarten of iets van dien aard en als het kan wit. Het patroontje wordt er op gelegd en met een naald of speld prik je langs de lijnen van het model de omtrekken van de figuren links in het karton. Daarna begin je de prikjes nog wat op te halen met potlood of inkt en geef je ze een kleurtje. Je kunt bijvoorbeeld deze combinatie nemen: geel, rood en groen met oranje. Dat geeft een aardig kleurenspel. Als je er mee klaar bent, knip je ze uit, kleur ze aan den onder!, ant en doe je ze in een doosje, dat al die aardige dingen niet wegraken, anders heb je alle moeite voor niets gedaan. Dan is dus het spel klaar en kun je volgens de voorbeeldjes aan den rechterkant verschillende figuren léggen. Natuurlijk kun je zelf nog andere mo dellen uitdenken en is het plezier, dat je er van beleeft, des te grooter! Nu maar aan den gang en knoei niet te veel met de kleurtjes! ZIEK ZUSJE. Klein Zusje ligt stil in haar stoeltje voor 't raam. Zacht ruisch- door de bomen de wind. De vogeltjes fluiten en het vrolijk gezang Begroet haar zo blijde: „Waar bleef je zo lang? Zeg, ben je weer beter lief kind?" Vandaag voor het eerst mocht zij eventjes op, Het is buiten zo zoel en zo zacht. Poes ligt op haar schoot en spint zacht voor zich uit. 't Is lente! 't Is lente! Eén kleurenpracht! Stil sluit Zusje haar ogen en dommelt dan in. Poes kijk naar het vrouwtje en ziet: Ze is ingeslapen, wel, slaap dan maar zacnt, Poes spint, gluurt in de zon en... geniet! Hoe komt de Amazone'rivier aan haar naam? Griekse legenden vertellen van vrouwe lijke strijders, de Amazones, die deel geno men hebben aan de Trojaanse oorlog. We zullen niet nader op die legenden ingaan, zij zijn voldoende bekend. Toen een van de eerste ontdekkingsreizigers op de Ama zonerivier aangevallen werd door een wil de stam, waar de vrouwen óók vochten, evenals de mannen, herinnerde dit hem aan de oude Amazonelegende. Vandaar dat de rivier die naam kreeg. De Tjah Mahal in Agra. De Tjah Mahal in Agra, Indië, is mis schien niet het mooiste graf, maar dan toch wel een van 's werelds pronkstukken op het gebied van de bouwkunde. Er wordt verteld, dat het plan zijn oorsprong ge vonden heeft in een droom. Natuurlijk is dat niet met zekerheid te zeggen. In ieder geval heeft het duizend mensen meer dan twintig jaar gekost om het te bouwen. Keizer Sjah Jehan heeft het als graf voor zijn vrouw laten bouwen. Kennen jullie bijzonderheden van Azië? In Azië ligt het hoogste punt van de wereld, namelijk de Mount Everest (29.000 voet). De Dode Zee is het diepse bekken in de aardkorst, namelijk 1300 voet onder de zeespiegel. Van het gehele aantal men sen, dat op aarde woont, leeft meer dan de helft in Azië. Er zijn in dit werelddeel woestijnen, maar de vochtigste plaats ter Oplossing raadsels vorige week: I. Dover. Rover. Lover. Over. II. Rood. Ezel. Deur. Dank. Inkt. Neen. Goot Maat. Over. Naar. Uren. Moot. Egel. Noot. Toon. Goede oplossingen raadsels ontvangen van: Arie de G., IJsbrand S., Zus W., Rie L., Vergeet me niet, Kees D., Johan en Cor- nelis L., Fietje K., Jack D., Joop van E., Annie V., Truis R., Fia van B., Lena H., Fransje van E., Dirk Th., Jac. N., Sientje N., Nellie N., Tineke W., Johanna K., Ria W., Bram S., Maartje S., Toon T., Marie B., Lena M., Joop van B. 93. Terwijl hij daar zo in zijn droom aan het vliegen was, werd hij opeens om ringd door vele adelaars, die hem met hun snavels in zijn vleugels pikten. Flip schreeuwde van angst, want hQ was bang dat hij zou vallen. 94. Gelukkig trokken de vogels weer weg en Flip steeg steeds hoger. Hij werd er duizelig van en ook vermoeid. Daar zag hij een grote dikke regenwolk, waar hij eens heerlijk op uit ging rusten. 95. De wolk werd hoe langer hoe zwaarder en barstte eindelijk uiteen, waarbij Flip zijn houvast verloor en met de watermassa, die uit de wolk kwam, naar beneden tuimelde. 96. Met een schrik werd hij wakker. Hij voelde eens aan zijn schouders. Mis hoor, hij had geen vleugels. Ook was hij niet nat van de regen. Dan heb ik zeker gedroomd, dacht Flip. Ik ben maar blij ook.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11