"lAmfS/ROOP binnenland Benauwd? *Wd wilt 11 De Brigade Oss van de maréchaussée gehuldigd. Hypothecair credietvoor lande lijke eigendommen. Eerste Kamer. BUITENLAND Japan eïscht de politieke leiding in Noord- China. GEMENGD NIEUWS Het bankschandaal te Wormerveer. Ongereldheden in Peiping. Italië en Abessinië. Honden coupeeren is dierenmishandeling. Zijn kind laten verdrinken. Twee personen overreden en gedood. Bij het baden verdronken. De zaak van 't Sant. Boerderijen afgebrand. cWooêe untte tanden, 8¥©i@(L Mijnongeluk. Poging tot brandstichting te Schiedam? Een inbreker gegrepen te Schiebroek. TWEEDE BLAD I 0 Gisteren om twaalf uur heeft de Koninein op het terrein der maréchaussée-kazerne te ape doorn, het personeel van het Wapen der KomnkH,k| Marechaussée te Oss toegespro- In het geheel stonden opgesteld 125 man waarvan 22 uit Oss afkomstig waren Prei cies om 12 uur arriveerden de Koningin en p""fCSH Tana "let gevolg per auto van het Paleis Het Loo. In het gevolg bevonden zich kapitein Phaff, luitenant Römer en freule Schimmelpenninck van der Oye. De manschappen van het depot stonden in de lengde van het terrein, de brigades uit Oss naar links in de breedte. Generaal-majoor J. H. G.Kappelhoff, in- Zfr V,an,het waPer dcr maréchaussée presenteerde de troepen en geleidde H.M. naar de manschappen uit Oss. Deze werden daarop door den districtscom mandant, jhr. Bowler, aan de Koningin voor gesteld. Nadat de Kon ngin zich korten tijd met de manschappen had onderhouden, begaf zjj zich naar het middr. van het terrein, waar zij een toespraak hield tot de opgestelde manschap pen. Toespraak van de Koningin. H.M. sprak de navolgende rede uit: Officieren, Onderofficieren en Manschap pen der Koninklijke Maréchaussée; Het was Mijn wensch om degenen, die te Oss en omliggende plaatsen zich onder de bevelen van hun wakkeren en energieken ka pitein districts-commandant bijzonder onder scheiden hebben door groote plichtsbetrach ting, voortvarendheid en beleid, persoonlijk Mijn tevredenheid te betuigen. Een zeldzaam moeilijke taak is U opgedra gen. Gij hebt de voldoening gesmaakt, dat gij een geheele streek van Nederland hebt bevrijd van een zwaren druk, die een troep misdadi gers daarop van jaar tot jaar had gelegd. Ik wensch uw kapitein en U oprecht geluk met dit succes. Met voldoening kan ik hier getuigen, dat Jiiet tevergeefs een beroep op uwe offervaar digheid is gedaan. Bij deze gelegenheid is opnieuw gebleken, dat ijzeren wilskracht en stelselmatig door zetten onherroepelijk tot het gestelde doel leidt. Moge het U gegeven zijn even voorspoedig te zijn bij de vervulling van Uw verdere taak, die U te Oss en omgeving nog wacht. Ik spreek den wensch uit, dat het voorbeeld door het personeel der brigade te Oss gegeven, het geheele korps Maréchaussée moge bezie len bij de vervulling van zijn steeds wisse lenden en zoozeer uiteenloopenden dienst. In de overtuiging dat gij allen overeenkom stig de goede traditiën van het Wapen voort zult gaan Uw beste krachten te wijden aan den dienst van het Vaderland, besluit ik met: „Leve het Vaderland". Onderscheidingen. Vervolgens nam kapitein Phaff het woord en deelde mede, dat het de Koningin had be haagd den opperwachtmeester der maréchaus sée Mintjes en den wachtmeester der maré chaussée De Gier te Oss de gouden eere-me- daille van de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden toe te kennen. Spr. overhandigde aan de beide leden der maréchaussée, wien deze onderscheiding ten deel was gevallen, de versierselen aan deze orde verbonden. Generaal-majoor Kappelhoff zegde de Koningin dank voer de groote eer aan het wapen bewezen. Hij noemde dezen dag den echoonsten dag in de geschiedenis van het Wapen en besloot met een opwekking aan de manschappen tot trouw er toewijding aan het vaderland en een „Leve de Koningin en de Prinses," welke uitroep door alle man schappen werd overgenomen. De Koningin en Prinses Juliana stelden zich daarna op achter het hoofdgebouw van de kazerne, waarna alle manschappen voor de beide vorstinnen defileerden. Je Koningin en de Prinses vertrokken daarna om naar het Loo terug te keeren. Voor het hek van de kazerne stonden vele belangstellenden, die heiden hartelijk toejuichten. Met een korte toespraak van gen.-maj. Kap pelhoff tot de manschappen, was de plechtig heid afgeloopen. De rechtszekerheid der geldgevers aangetast. De Nederlandsche Vereeniging ter bevor dering van het Levensverzekeringswezen heeft zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend naar aanleiding van het wets ontwerp Crisis-landbouwhypotheekwet. Betoogd wordt, dat er in de laatste jaren van regeeringswege verschillende maatrege len zijn genomen, die het landbouw-hypothe- cair-crediet ernstig hebben geschaad en die, worden zij bestendigd, ertoe zullen leiden, waar het risico, verbonden aan de landhypotheken, door die maatregelen be langrijk is vergroot voortaan geen of slechts in sterk beperkte mate hypothecair- crediet voor landelijke eigendommen ver krijgbaar zal zijn en dan uit den aard der zaak slechts onder bezwarender voorwaarden dan voorheen. Adressant schrijft nu, dat de landeige naars, verpachters zoowel als eigen gebrui kers, ernstige nadeelen zullen ondervinden van het ten gevolge der Koninklijke besluiten van 12 Maart 1935 ontbreken van het benoo- digde landbouw-hypothecair-crediet op billijke voorwaarden. Die nadeelen zullen in zeer sterke mate overtreffen de voordeelen, die de regeering blijkbaar heeft verwacht van de van kracht geworden Koninklijke beslui ten. De todstand van heden „dat het vrijwel onmogelijk is geld te leenen onder verband var. landelijke eigendommen" zal ongetwij feld blijven voortduren zoolang de Koninklijke besluiten van kracht blijven of de eventueele Crisis-landbouw-hypotheekwet van kracht mocht zijn, BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- jling voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 1. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 JUNI 1935. tachtigjarige redder in de bloemen. g. J. Klaassen gehuldigd. heeffde bUjken van betangstelling stads V1 6 r6dder C J" KIaassen- rita 3 U,WOner van Scheveningen is straat was ™rjaardag De Katwijk- cere van l Jna hUiS &an huis bevIa"d ter ere van den ouden heer, die in zijn woning doora t g6heelen daS 0I"geven was fn L m gebrei<ie familie- Men had hem 1 H,neme.n geZ6t en het bleek< <]at ook riiu n l he Vrienden hem niet vergeten S g6en wonder, omdat hij in die paats met minder dan 22 reddingen ver lichtte. Aan H.M. de Koningin heeft Klaassen een geschenk als bewijs van hulde aangeboden in den vorm van zijn portret en een door em &ehaakte shawl en op den dag van heden mocht hij namens H.M. een dankbetuiging ontvangen, benevens een gelukwensch met zijn 80sten verjaardag. Ook de vereeniging „De Reddtagsmedaille" liet zich niet onbetuigd. Zij zond den 80-jarige een bloemstuk in den vorm van een schip, benevens een telegram van gelukwensch. Ook de vereeniging „Moed, Volhardinlg, Zelfop offering" te Den Helder zond een bloemstuk. Verder waren er bloemen en gelukwenschen van de buren, van particulieren, o.a. generaal Weber en Henri ter Hall, oud-voorzitter van het Rorus Rijkersfonds. „De Telegraaf". GEEN EXPORT MOGELIJK NAAR RUSLAND. Van landbouwproducten. Gelijk reeds vroeger werd bericht, heeft zich eenigen tijd geleden in opdracht van het Col lege van Regeeringscommissarissen der Land- bouw-Crisiswet 1933, een drietal terzake des kundige personen naar Rusland begeven, ten einde te onderzoeken of en in hoeverre mogelijkheden bestonden om tot exportzaken met de Sovjet Unie te geraken. Het College van Regeeringscommissarissen achtte dit rechtstreeksche contact gewenscht, nadat verschillende pogingen om door midlei van tusschenpersonen tot handelstransacties te geraken, niet tot resultaat hadden geleid. Naar wij vernemen is uit de thans bij genoemd College ingekomen rapporten gebleken, dat op dit oogenblik nagenoeg geen mogelijkheid be staat voor het totstandbrengen van nieuwe handelstransacties met de Sovjet-Unie ten aanzien van producten, welke onder deLand- bouw-Crisiswet 1933 vallen, meer in het bij zonder, dus ook niet ten aanzien van vee, varkens, spek, rundvleesch in blik en zuivel producten. Intusschen is door het thans tot stand ge komen rechtstreeksche contact met de be voegde Russische instanties beter de aandacht gevestigd kunnen worden op onze import mogelijkheden, hetgeen, indien de belangstel ling voor onze producten mocht toenemen, van belang kan zijn. De aandacht van het College van Regeerings commissarissen blijft, evenals vroeger bij voortduring gevestigd op iedere mogelijkheid om tot export ook naar Rusland te geraken. BEGROOTING ZUIDEKZEEFONDS 1935. Voortgezet wordt de behandeling van de begroottag van het Zuiderzeefonds voor 1935. De heer Van den Bergh (lib.) zet de houding zijner fractie in de achtereenvolgende stadia uiteen. Spr. heeft tot de eersten be hoort, die hebben aangedrongen op wijziging der voorloopige vastgestelde volgorde der inpolderingen, na de tegenvallers met afsluit dijk en Wieringermeer. Volgens sprekers fractie moet het risico van de droogmaking worden beperkt tot een maximum, afhankelijk van den stand van 's lands financiën. De heer Van Lanschot (r.k.) vraagt aan de regeering inlichtingen over de afspoe ling van de Tesselsche kust. De heer Van Citters (a.r.) zegt, dat wij op den goeden weg zijn met 's ministers toe zegging, dat, nu hij het oogenblik gekomen acht voor den aanvang der werkzaamheden, hij een uiteenzetting zal geven van de moge lijkheid, de Noord-Oostelijke inpoldering uit te voeren. De regeering heeft volkomen juist gehandeld door dit jaar geen 2 millioen uit te trekken. Spr. bestreed het werk der Joodsche vluch telingen in de Wieringermeer. Hij juicht het toe, als deze menschen daar leeren, een nieuw bestaan te vinden. Maar men krijgt volstrekt niet den indruk, te doen te hebben met een stichting, die werkt gedurende een korten ter mijn. Wij hebben geen behoefte aan meer menschen. Het benauwendste cfisisvraagstuk voor ons is werk voor onze eigen jeugdige werkloozen. De Mini st er van Wat er staat zal de grootst mogelijke zekerheid verlangen ten aanzien van de betrouwbaarheid van den prijs van niet meer dan 2500 per ha. Spr. waarschuwt tegen al te sombere ver wachtingen inzake de zouthuishouding. Onder zocht wordt, hoe het nu eigenlijk met het zoutgehalte zit. Allen, die er wetenschappe lijk en practisch hij betrokken zijn, zoeken" naar een oplossing. Spr. geeft eenige uitvoerige technische be schouwingen over het chloorgedeelte. Met betrekking tot de afspoeling van de Texelsche kust, spr. kan niet aanstonds be- oordeelen, of de schelpenzuigerij moet worden stilgelegd. De afspoeling bedroeg enkele jaren geleden 10 meter per jaar, het laatste jaar echter 30 meter. Dit is inderdaad onrust barend. Men heeft overwogen, een dijk te leggen en daarachter een tweeden dijk. Er is een samenspraak geweest tusschen het rijk en de provincie en den polder. De eerste dijk is in voorbereiding. Aan de Joodsche stichting in de Wieringer meer zijn de gronden verhuurd tot in 1936. Daarna is de regeering volkomen vrij. Er is spr. niets van bekend, dat de be doeling der stichting duurzaam zou zijn. De heer Van den Bergh (Lib.) zegt. dat het hem leed heeft gedaan, dat de heer Van Citters weer de stichting ter sprake heeft gebracht. Spr. is bestuurslid, zijn zoon voor zitter. Geen der jongelui kan er langer dan twee jaar blijven. He, tijdelijk karakter der stichting staat vast. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Het verkeersfonds. Aan de orde is de begrooting van het Ver keersfonds voor 1935. De heer Ter Haar (c.h.) uit zjjn inge nomenheid met de mededeelingen, in de Memorie van Antwoord gedaan omtrent wegen in verschillende streken des lands. De heer Moltmaker (s.-d.) zegt, dat de verkeerschaos is blijven voortduren. Maat regelen tegen oneerlijke verkeersconcurrentie zijn nog niet genomen. De arbeidstijd van chauffeurs is nog niet wettelijk geregeld. Er ligt een wetsontwerp kant en klaar, met de uitvoeringsregelingen er bij; waarom wordt het niet ingediend? De veiligheid op den weg spot met elk begrip van orde en regel. De heer O 11 e n (v.d.) bespreekt de nood zakelijkheid van verbetering der tertiaire wegen. De minister van Waterstaat kan op het oogenblik niet beoordeelen, of en in hoeverre het toezicht op het verkeer moet worden uit gebreid. Naar spr. hoopt, zullen zeer spoedig tot een oplosstag komen de problemen, door den heer Moltmaker ietwat forsch genoemd oneer lijke concurrentie, cadeaustelsel en oplichters tarieven. De wettelijke aansprakelijkheid zal spoedig haar beslag krijgen. Men is het er nu over eens Een regeling van de dienst- en rusttijden van chauffeurs zal voorwaarde zijn voor con cessies en gunningen. Een wetsontwerp nopens de tertiaire wegen heeft spr.'s departement naar de provinciale besturen gezonden. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. wapens en munitie met bestemming naar Abesstaië verschenen, heeft de Belgische regeertag zekere nog niet uitgevoerde con tracten doen annuleeren. Verder is de uitvoer van oorlogswapens en munitie, voor-Abesstaië bestemd, verboden. Binnenland. Het Oosten voor de Oosterlingen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de leiding van het Japansche leger in Kwantoeng een ver klaring gepubliceerd heeft, betrekking heb bende op de grondslagen der Japansche poli tiek tegenover China. Hierin worden de vol gende eischen aan het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken gesteld. Japan zal bij de samenwerking tus schen Japan, Mantsjoekwo en China de verantwoordelijke leiding nemen. China zal de buitenlandsche invloeden weren, en erkennen, dat Japan China van een scheuring gered heeft. De regeertag van Tsjiang Kai-sjek en de Kwomintang zijn tot een politiek van samenwerking met Japan niet in staat. In het Verre Oosten moet gestreefd wor den naar een nieuwe oriënteertag onder de leus: „Het Oosten aan de Oosterlin gen". Ook Sowjet-Rusland moet Japan's lei ding in het Verre Oosten erkennen en zijn politiek daarop instellen. Voorloopig eischt Japan in Noord-China de politieke leiding, onafhankelijk van Nanking. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat het hier een zuiver principieeie uiteen zetting der houding van het leger van Kwan toeng betreft. Het ministerie van oorlog verklaart, dat het geheele Japansche leger achter de eischen van het leger in Kwantoeng staat. Na den aftocht te Peiping. De mislukte overval heeft den aanvallers, volgens de jongste opgave, dertig dooden en talrijke gewonden en gevangenen gekost, van wie het grootste deel werkelijk een uniform draagt. Ongeveer tien artillerieschoten van een 6.5 cm geschut zijn in het Westelijk deel der stad neergekomen, echter zonder schade aan te richten. Na de op Japanschen wensch ge schiede aftocht der troepen van de centrale regeering, bleef te Peiping en omstreken slechts een kleine bezetting over. Een Japansch protest. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft den Japanschen gezant te Nan king opgedragen tegen de gebeurtenissen bij Peiping te protesteeren en te verklaren, dat de Japansche regeering eischt, dat terstond maatregelen getroffen worden, waardoor het niet meer kan voorkomen, dat muitende Chi- neesehe soldaten Japanners overvallen. Volgens mededeeling van het Japansche op percommando blijft de toestand nog zeer ernstig. De staat van beleg afgekondigd. Volgens berichten uit Tokio over den toe stand te Peiping, heeft een bende van circa duizend ongeregelde Chineesche troepen ge tracht zich een weg te hanen naar de zuide lijke poort der stad, maar werd na een ge vecht met de stadstroepen teruggedreven tot Pengtai, op eenige mijlen afstand. De bende bezet thans het station van Pengtai en vernielde de spoorlijn, waardoor het treinverkeer tusschen Peiping en Tientsin is gestagneerd. Nader wordt uit Tokio gemeld: Te Peiping is te middernacht de staat van beleg afgekondigd uit vrees voor door de Chineesche troepen te verwekken incidenten. De Japanners hebben maatregelen getrof fen om de orde te handhaven. De houding van Italië. De Morning Post meldt uit Rome: Italië is voornemens tegenover Abesstaië gebruik te maken van art. 22 van het Volken bondshandvest inzake mandaatkwesties. Dit art. betreft weliswaar slechts koloniën en ge bieden, die door de centrale mogendheden na den oorlog worden afgestaan, doch Italië wil uitgemaakt zien of het mandaatssysteem zich tot een bepaald geval beperkt, of een basis vormt, die nog ontwikkeld en verder toege past zou kunnen worden. De Daily Telegraph beweert daarentegen: Mussolini is op het oogenblik niet geneigd, een andere oplossing dan een militaire ver overing te overwegen. België verbiedt den uitvoer van wapens en munitie naar Abessinië. Als gevolg van de aanvallen, in de Italiaan- sche pers tegen den uitvoer van Belgische Nog steeds heerscht in deze gemeente en haar omgeving groote onrust met betrekking tot de wijze, waarop het débacle van de kas siersfirma Schaap zich zal ontwikkelen. Nadat burgemeester Draayer van Wormer veer Dinsdagavond j.1. de gedupeerde safe houders in besloten vergadering ten gemeen tehuize had bijeengeroepen, over welke bij eenkomst geen nadere mededeelingen konden worden verstrekt, kwam gisterenavond een deel der gedupeerde rekeningcouranthouders onder auspiciën van de Wormerveersche Mid- denstandsvereeniging bijeen, eveneens in be sloten bijeenkomst. Besloten werd daar verwacht mag worden, dat individueel optre den zonder succes zal moeten blijven de belangen der gedupeerde leden in handen van het bestuur te stellen, welk bestuur rechts kundig advies zal inwinnen. Voorts werd aan dit bestuur opdracht gegeven alles na te la ten, wat de taak der justitie ook maar eeni- germate kan bemoeilijken of de openbare meening verkeerd beïnvloeden. Tevens werd besloten tot niet-leden het verzoek te richten een gelijksoortige houding aan te nemen. Door deze maatregelen hoopt men te voor komen, dat door gedupeerden individueel voor de verdere afwikkeling schadelijke stappen zouden worden ondernomen. Principieel vonnis van de Amsterd. Rechtbank. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren een dierenhandelaar, die van een hond een z.g. bouvier staart en ooren had gecoupeerd en deswege terecht had gestaan wegens opzettelijke dierenmishan deling, aan dit feit schuldig verklaard en hem deswege veroordeeld tot één gulden boete, subs. een dag hechtenis. In de overwegingen van het vonnis geeft de Rechtbank te kennen, dat, ofschoon de dieren handelaar had verklaard, dat van een bou vier staart en ooren gecoupeerd behooren te worden en ook in kringen van kynologen de opvatting bestaat dat van bouviers de staart en de ooren, hun door de natuur geschonken, niet mooi zijn en niet coupeeren daarvan de handelswaarde van deze dieren zou vermin deren, zulks geen reden mag zijn om een dier opzettelijk te verminken en pijn te doen, zoo dat een dergelijke daad als dierenmishandeling moet worden gequalificeerd. De aan den dierenhandelaar opgelegde straf kon, naar het oordeel der Rechtbank gering zjjn, aangezien het er hier in de eerste plaats om gaat, een bestaand misbruik weg te nemen. Ook de officier had schuldigverklaring en het opleggen van een boete geëischt. Vader krijgt een maand hechtenis, Eenigen tijd geleden, op een middag om 5 uur, is het 6-jarige dochtertje van een in woner van Almenum in de vaart voor het huis verdronken. Daar vermoed werd, dat de vader niet voldoende hulp heeft geboden, stond hij Donderdag voor den kantonrechter te Leeuwarden terecht. De verdachte begon dadelijk te zeggen, dat hij er niets van wist, daar hij niets gezien heeft. Kantonrechter: Ik denk er zoo over, dat je eigenlijk de dood van je dochter op je ge weten hebt. 's Middags om 5 uur was je in de kamer, vanwaar je uitzicht had op de vaart. Jullie hadden een paar dagen eerder bruiloft gehad en daarom was je, zooals je hebt verklaard, niet lekker op je maag. Toen je hoorde schreeuwen ben je naar de vaart gegaan, waarin je dochter lag te spartelen, maar je heb niets gedaan, want in plaats van een hand uit te steken, ben je naar huis teruggeloopen. Verdachte: Ja, om een haak of een pols te halen. Kantonrechter: Toen je die niet kon vin den ben je naar je buurman gegaan om te zeggen, dat je dochter in het water lag. Je had het dus wél gezien. Hierop werd als getuige gehoord een in woonster van het dorp, die het geval heeft bijgewoond. Zij verklaarde, dat de man werk loos had toegekeken. Een andere getuige was ook in de buurt toen het feit plaats greep, maar toen hij den vader op den wal zag staan, dacht hij, dat het kind gered was, want het was nog te zien. De vader ging echter niet te water en liep weg. Het water was volgens peiling in het diepste gedeelte twee meter. Verdachte zelf is volgens opgave ruim 1.80 meter. De ambtenaar van het O.M. eischte de veroordeeling van verdachte tot één maand hechtenis. Vonnis conform. Botsing tusschen motorfiets en vrachtauto bij Aagtekerke. Donderdagmorgen is op den Kloosterweg onder Aagtekerke (Z.) een ernstig ongeluk geschied, dat twee menschen het leven heeft gekost. De vrachtrijder Verhulst uit Westcapelle reed daar met een met zand geladen vracht auto. In een bocht op den smallen weg ont moette hij den veehandelaar J. Lijnse uit Mid delburg, die met zijn motorrijwiel in de rich ting Aagtekerke reed. Niettegenstaande, vol gens de sporen, de vrachtauto tot in het gras Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij iït®si-Crfep~Breadïi£is-A§&kva is gereden om uit te wijken, is de motor rijder toch gegrepen en meegesleurd. Hij was onmiddellijk dood. Zijn 30-jarige knecht, Maas, die achter L. zat, werd zwaar gewond en is spoedig over leden. Het motorrijwiel werd vernield. De 21-jarige schippersknecht E. Mauriks, uit Voorburg, is gisteravond bij het baden ter hoogte van de machinefabriek Bolnes in de Bakkerskil bij Krimpen a. d. Lek verdronken. Het lijk is opgehaald en overgebracht naar de begraafplaats. Gistermiddag om 1 uur heeft het personeel van de Blauwe Molen, gevestigd aan de Strui- senburgerdwarsstraat te Rotterdam, opge merkt, dat een der leden van het personeel, de 44-jarige A. van Kluiver, wonende in de Schefferstraat, na schafttijd niet op zijn werk was teruggekeerd. Toen men in den omtrek ging zoeken, vond men zijn kleeding liggen aan den kant van het Buizengat. De politie werd gewaarschuwd, die in het Buizengat is gaan dreggen en eenige uren iater het lijk heeft opgehaald. De man Is tijdens schafttijd gaan baden en zonder dat iemand het bemerkt heeft, verdronken. Het scheidsgerecht acht de tegen den gewezen Haagschen hoofdcom missaris ingebrachte beschuldiging volkomen onbewezen. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, heeft de arbitragecommissie in de zaak tusschen de familie van V. en den heer van 't Sant, ge wezen hoofdcommissaris van politie in Den Haag, gisteren uitspraak gedaan. De beslis sing der commissie luidt geheel ten gunste van den heer van 't Sant. De tegen hem ingebrachte beschuldiging is volkomen onbe wezen geoordeeld. De vorderingen, welke tegen hem waren ingesteld, zijn alle afge wezen en de familie van V. is in de kosten van het geding veroordeeld. Gisterenochtend om 10 uur is door onbe kende oorzaak afgebrand de onder Lekkum bij Leeuwarden staande boerderij, eigendom van en bewoond door den heer M. Riedstra. De boerderij is totaal afgebrand. Er werd niets gered. Een voer hooi en het huisraad gingen verloren. Verzekering dekt de schade. De brandweer uit Huizum slaagde er in de belendende perceelen te behouden. Door onbekende oorzaak is Donderdag morgen brand uitgebroken bij den landbou wer P. Jacobs onder Rijsbergen. Het geheel met riet bedekte huis was spoedig een prooi der vlammen. Ook een groote landbouw- schuur en de veestallen gingen verloren. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Op de grens tusschen Heemskerk en Wijk- aan Duin is Donderdagmiddag de nieuwe be huizing van den bollenkweeker I. Heere door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Woensdagnacht is de bliksem ingeslagen in de hofstede, bewoond door den landbouwer C. v. d. Knaap, in den Abbenbroekschen pol der onder Abbenbroek. Huis, schuur, meube len, hooi en stroo alsmede een zeug met 11 biggen werden een prooi der vlammen. KERSEN-ET" WERD "EM NOODLOTTIG. Vruchten met middell tgen Insec ten bespoten. Het vijfjarig zoontje van den landbouwer Th. Salet te Leeuwen-Boven is onder tragische omstandigheden om het leven gekomen. Het knaapje was in een boomgaard kersen en bessen aan het eten. Hij plukte de vruchten van de boomen en de struiken en at ze zonder ze te reinigen op. Toen hij zich een poosje daarna naar huis begaf, werd hij ongesteld. De jongen kreeg hevige pijnen en direct moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Kort daarna is hij overleden. De geneesheer con stateerde, dat hij vergiftigd was. Bij onder zoek bleek, dat de vruchtboomen en bessen- struiken in den boomgaard, waar de jongen vertoefd had, eenige dagen te voren waren bespoten met een middel tot verdelging van schadelijke insecten. VERDRONKEN. Het vier-jarig zoontje van de familie W. S te Oosterhout, dat voor eenige dagen te Raamsdonkveer bij familie gelogeerd was, werd gistermiddag vermist. Na een uitgebreid onderzoek vond men zijn lijkje in het Zuidergat, een zij water van de Donge. Donderdagmiddag is de bijna 30-jarige J. H. bij den Eendrachtpolder onder de ge meente Zaamslag, bij het kanovaren in de Westerschelde verdronken. Hij laat een vrouw met een kind achter. rag. 1 1 6. Feuilleton Buitenlandsch Overzicht De Japansche actie in China. Het conflict inzake Tsjahar zou bijge legd zijn Een vader laat zijn kind voor z n oogen verdrinken. Tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld Twee personen overreden en gedood te Aagtekerke De Ossche marechaussée gehuldigd. Door de Koningin toegesproken. On derscheidingen Geen exportmogelijkheid van land bouwproducten naar Rusland De zaak van den Haagschen hoofd commissaris van politie. De inge brachte beschuldiging volkomen on bewezen Verschillende boerderijen zijn Woens dagnacht door den bliksem, getroffen en afgebrand Oprichting van N.V. Eerste Ned.-In dische vliegtuigenfabriek De loodgieter die den brand in den Cuneratoren te Rhenen heeft veroor zaakt, is in hooger beroep tot veer tien dagen hechtenis veroordeeld 8 Eenige bizonderheden over de bewa- peningsjacht in Frankrijk .t* Japan eischt de politieke leiding in Noord-China. Het oosten voor de oosterlingen Honden coupeeren is dierenmishan deling. Principieel vonnis van de Amsterdamsche rechtbank De trambotsing te Amsterdam. On voorzichtigheid van den bestuurder t Aardbeving in Wurtemberg. Wei nig stoffelijke schade 3 Omtrek-nieuwsli Marktberichten 1% Marineberichten 11 Bvortnieuws11 met DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. Een student gedood. Gisteren omstreeks elf uur is in de staats mijn Wilhelmina een ernstig ongeluk gebeurd, dat den Delftsehen student A. H. J. Voets het leven heeft gekost. Voets was, zooals vele van zijn mede-studenten, practisch in de mijn werkzaam. Hij is door vallenden steen ge troffen en vrijwel op slag gedood. Voets was 22 jaar en woonde in Den Haag. Woensdagavond heeft de politie te Schie dam in arrest gesteld den 21-jarigen C. G. de W. en den 23-jarigen P. A. de H., in ver band met een vermoedelijke poging tot brand stichting in een boekwinkel aan de Hoofd straat. Laat op den avond werd de heer M., eigenaar van het pand, opmerkzaam ge maakt, op het feit, dat in den winkel bene den zijn woning licht brandde, wat hem ech ter onwaarschijnlijk voorkwam. Bij nader on derzoek bleek dat achter de toonbank een kaarsje stond te branden, omringd door een hoeveelheid erêpepapier, terwijl een flesch benzine in de onmiddellijke nabijheid stond. De heer M. doofde het vlammetje en stelde daarna de politie op de hoogte van het ge beurde, met het gevolg, dat deze den huur der van den winkel en zijn bediende heeft aangehouden. Gistermorgen zijn beiden aan een verhoor onderworpen. Nader wordt gemeld: De 23-jarige de H. heeft bekend den brand te hebben willen stichten in opdracht van zijn baas, den 21-jarige de W. Ook deze is nog in arrest gehouden, omdat tegen hem ook nog vermoedens bestaan. Een opwindende jacht, waaraan politie en burgers deelnamen. Een bewoner van Buitenzorg te Schiebroek, de heer S., staat gewoonlijk des morgens 6 uur op en verricht daarna dezelfde bezig heden, namelijk het openen van een deur raampje, waardoor de frissehe lucht naar binnen stroomt, enz. Ook gistermorgen bleef de heer S. deze gewoonte getrouw, terwijl zijn echtgenoote zich van boven rechtstreeks naar de keu ken begaf. Plotseling hoorde de heer S. een gil: Help, help! Een man in huis! De heer S. schoot toe, evenals zijn zoon, die door het hulpgeroep ontwaakte. Nog juist konden beiden zien, dat een vreemdeling de keuken verliet en haastig vluchtte. De zoon haalde den vluchtende in, doch ontving een gevoeligen slag, zoodat hij de achtervol ging moest staken. Boer Noordhoek, die aan den Ringdijk woont, probeerde daarna den man te grijpen, doch werd eveneens buiten gevecht gesteld. Terwijl nog andere burgers zich gereed maakten voor de achtervolging, had men de politie reeds gealarmeerd en de beide in het bureau aanwezige agenten na men aanstonds ook deel aan de opwindende jacht, over weilanden en door slooten. Twee burgers, de vrachtrijder J. Poot en de groentenhandelaar P. Blanken Jr., die den vluchteling langs de Wilgenlaan volgden, wisten hem tenslotte te grijpen en over te geven aan de naderende agenten. De man, die zooveel opschudding teweeg bracht, bleek te zijn J. M. W., een berucht Rotterdamsch inbreker, oud 42 jaar. Juist was hij ontslagen uit de strafgevan genis te Scheveningen, waar hij 5 jaren doorbracht. Voorts bleek, dat hij bovendien 9 vonnissen achter den rug had. De arrestant is naar het huis van bewa ring te Rotterdam overgebracht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13