Stadsnieuws J. v. d. WITTE Moderne Pendule's Bim-Bam Predikbeurten f 11.23 KEIZERSTR. 103. °P' en ondergang van Zon IIKLDERSCHB COURANT VAN ZATERDAG 29 JUNI 1935. z z Lichten op voet a||e voëhuigeri. Zaterdag 20 juli Afscheid van den heer Avenarius. Ernstig auto-ongeval de Binnenhaven. aan Doodelijk motorongeluk op den Ruyghweg. Gemeenteraad 14-daags uurwerk Reeds vanaf Huldeblijk K XVIII. Visscherij. DERDE RT 730 ho°8 Water (Texel) Zomertijd. en tijd Juli M D W D V; Hoogwater sm. nam. 9.54 10.22 10.41 11.01 11.24 11.37 11.52 12.12 12.32 12.57 1.00 1.10 1.23 1.43 Zondag 1 V 1 21.54 Maandag 2 21.53 21.53 wijzers 'n kweekschool voor Onder- w s™ 'Te on" vv- rtrjt, voor de akte L. O. Beimpro2^ Vroegere stadgenoot de heer P. C. ïen lh f8de 27 -dezer <™or ^t te Nijme gen gehouden examen) als onderwijzer. 20 geëxamintoKreekSCh001 alhier z0n van Je v geexamineerden er 17 geslaaed en 114 i!n,oakk?,n behaalden 2 candidaten 116 tievelijk 109 en d*8dr* daaroPvolgende respec- °nze oud-stadgenoot de heer W. Helder, aag e 28 Juni te Den Haag voor het eind examen 5-jarige H.B.s. apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen as alleen geopend de apotheek van A. P, Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 1 Juli tot 8 Juli wordt avond en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. een inlegblad voor onze zomer- dien stregeljn g In dit nummer vindt men ingesloten een verbeterblaadje voor onzen zomerdienstrege ling, waarin n.1. eenige fouten geslopen zijri in de dienstregeling op Den Haag en Rotter dam. Waar het reisseizoen is aangebroken en menigeen onze dienstregeling zai raadplegen, geven wij dit verbetér-blad, dat men dus op pagina 2 en 3 moet plakken, die daardoor kunnen vervallen. Mocht men geen plakmid del in huis hebben, dan zijn we gaarne be reid voor onze abonnè's het blaadje in te plakken, wanneer men zich met inlegblaadje en dienstregeling op ons kantoor vervoegt. Ook kan men het blaadje natuurlijk met een steekje op de goede plaats bevestigen, mits men dan de andere pagina's maar even met potlood of inkt doorslaat, om verwarring te voorkomen. Van de leerlingen der openbare UX.O.-School. Dat wil zeggen een on-officieel afscheid. Want het eigenlijke, officieele afscheid, heeft hedenmorgen plaats gehad, te laat om daarvan nog in het nummer van vandaag melding te maken. Maar omdat men terecht inzag, dat het onmogelijk zou zijn, naast zoo veel officieele corporaties en personen, óók nog aan een kleine 180 leerlingen plaats te geven, werd door de regelings-commissie, de dames en heeren van het onderwijzend perso neel, besloten, dit afscheid te splitsen en reeds Vrijdagmiddag de jongens en meisjes in de gelegenheid te stellen, van hun hoofd afscheid te nemen. En zoo waren dan te drie uur gisteren middag in het gymnastieklokaal van de school in de Molenstraat al die jongens en meisjes bijeen, en het is er er een hartelijk afscheid geworden, dat mogelijk aan plechtig decorum te kort kwam, maar zeker niet aan hartelijk heid. En de heer Avenarius, die per auto van zijn woning was gehaald door den heer Gomes, was dan ook al zichtbaar getroffen, toen hij bij het- betreden van het gymnastieklokaal daar al die kinderen hem staande zag op wachten. Mejuffrouw Heldt sprak een kort welkomst woord. Een dag als deze is voor den betrok kene geen gemakkelijke, zoo zeide zij; allerlei herinneringen komen naar voren, aangename en minder aangename, maar gelukkig blijven meestal de aangename boven. En de leerling Bouma trad hierop naar voren, om namens de school den heer Avena rius te danken voor alles, wat hij voor hen gedaan had. Wij zijn u daar zeer erkentelijk voor, aldus zeide hjj, niet het minst betref fende het geduld, dat u steeds met ons had. Wij zijn er van overtuigd, dat wij u ook wel eens minder aangename oogenblikken hebben bezorgd, maar wij willen thans onze erkente lijkheid betuigen in den vorm van een bloe menmand, die de leerlingen u aanbieden. Toen kwamen twee van de grootste meisjes met een keurige bloemenmand aandragen, die voor den heer Avenarius werd neergezet. En daarna nam wethouder De Boer het woord. Wethouder De Boer spreekt. Ja zoo zeide de wethouder, dit is een intiem afscheid van de leerlingen en personeel, en de vraag deed zich bij spreker voor, of zijn aanwezigheid daarbij wel noodig was, omdat morgenochtend het officieele afscheid plaats vindt Maar spr. beantwoordde die vraag met ia"-' en hij heeft daarvoor persoonlijke redenen. Immers, spr. en de heer Avenarius zijn nog oude studievrienden van de Haar- lemsche kweekschool, en wij hebben samen de allerprettigste herinneringen daaraan En daarom ook voel ik zoo goed den weemoed, die hii een afscheid als dit onvermijdelijk is, wee moed op den dag waarop officieel uw arbeid eindigt Spr. wees er op, dat de heer Avena- rius vele jaren zich gegeven heeft voor zjjn aak met zijn groote liefde voor het onder las 'en met zijn uitgebreide kennis. Gij voelde Zor uw arbeid, gij hebt u niet beperkttot het hii brengen van louter kennis aan leerlingen, maLr go traehttet ze ook wat mee te geven vom hun verder leven. De wet dwingt nu tot heengaan; gij hebt het voorrecht gezond te zijn en bovendien hebt gij het heerlijke gevoel, gedaan te hebben wat gij doen kondt in uw taak. En als wethouder van onderwijs brengt spr. daarvoor dank. Ook tot de kinderen spreekt de wethouder een enkel woord. Natuurlijk hebben jelui over je onderwijzers wel eens minder vriendelijk gedacht, dat deden we allemaal op onze beurt. Maai toch, zegt spr., als je dan later nog eens op die dagen terugziet, dan weet ik zeker, dat je waardeert, hetgeen die onder wijzers voor je geweest zijn. En zoo weet ik ook zeker, dat jelui van den heer Avenarius houden. En daarom zeg ik: vergeet hem, ook in je verder leven niet; laat hem af en toe eeris merken, dat je hem niet vergeten zijt! Antwoord van den heer Avenarius. Nu kwamen treffende momenten. Want met ontroerde stem, die langzamerhand weer wat meerder vastheid kreeg, sprak het scheidende hoofd thans een kort woord van afscheid. Er zjjn van die oogenblikken in iemands leven, dat je veel zou willen zeggen, maar dat niet kunt, zeide hij. Dat laatste dagen zijn voor mij zeer moeilijk; het valt hard afscheid te nemen van een werkkring waarin je zoo veel jaren gewerkt hebt. Ik voel me nog hee- lemaal niet oud, en jullie, jongens en meisjes, zijn daar de schuld van. Jullie zijn het, die ons jeugdig houden. Het mooiste oogenblik was altijd dat waarop we uit Alkmaar terug kwamen met den uitslag der examens in den zak, en dan opgewacht werden door juichende kinderen. Zie, dan bemerkte je, dat je iets bereikt had, dat voldoening gaf. Ook het af scheid van het personeel zal me hard vallen, heel hard. Er zijn er bij de heer Gomes, die me in een auto kwam halen en toen tegen me zei, dat dit voor de laatste maal was, dat hij dit in deze functie doen kon met wie ik 19 jaren heb samengewerkt. Ik heb altijd mijn best gedaan een opgewekt humeur te behou den; ik heb de onderwijzers en onderwijze ressen altijd veel vrijheid gelaten, en ook met de leerlingen ben ik altijd amicaal omgegaan En ik wil het hier tegen jullie zeggen, jon gens en meisjes, en dit betreft natuurlijk ook je voorgangers: de Heldersche jeugd is me altijd best bevallen. Steeds heb ik hier met groot genoegen gewerkt. Natuurlijk is er wel eens wat geweest, en het heeft ook wel eens gedaverd in de klas, maar dan was dat ook dubbel en dwars verdiend. De wethouder zin speelde er al op, dat jullie me niet vergeten zullen; het zal me groot genoegen doen a's ik af en toe eens wat van je hoor! Toen kwam het aardigste en ontroerendste moment van den middag. De oudste jongen en het oudste meisje wei-den voor het front geroepen en de handdruk dien zij van hun hoofd kregen, was als symbool bedoeld voor de gansche school. En reken maar, dat ze 't wisten te waardeeren! Een enthousiast, ge weldig applaus barstte los, dat tevens de mis schien hier en daar wat zwaar gespannen gemoederen ontlastte. Bakken met taartjes en koppen vol thee. En ranja met een rietje. Maar een schooljongen of -meisje houdt niet van sentimenteelighedens, en dus zullen we hier een streep zetten. Want er gebeurde iets heel anders. De onderwijzers en onderwijze ressen namelijk verschenen ten toonee'e met groote bakken met taartjes, en het was onge looflijk met welk een enthousiasme die niet de taartjes natuurlijk, maar de onderwij zers! begroet werden. D'r was één jongen, die met een volkomen verheerlijkt gezicht deze gebeurtenissen aanzag.' Z'n oogen zagen niets dan louter dat eene taartje, dat voor hem bestemd was, z'n gezicht zwom in abso lute zaligheid, heel zijn jongenslijf ging op en neer. De school bestond niet meer voor hem; de overige jongens en meisjes konden met hem doen wat ze wilden, hij hoorde niets, zag niets, behalve den heer Gomes. Want die was het van wien deze heerlijkheid komende was. Even later zag ik hem zitten, zwelgend in de verrukkingen van dit fijne kunstgewrocht van den heer Elte; de room droop van zijn jon genskin, maar reeds naderde het einde en de realiteit van het leven was bezig terug te keeren. Vindt u dit nu materialistisch, zoo'n pero ratie? Maar ook in het puurste materialisme ligt vaak een diepe zin verborgen: deze jon gen zal later een goed vaderlander worden, zoo een, die met vuur optrekt voor een over tuiging, en die warm loopt voor een ideaal. Gelukzalig de menseh, die op zulk een wijze kan genieten van de dingen des levens! En dat was, geachte lezer, zoo'n beetje het einde. Toen de wethouder van onderwijs ver trok, sprak de heer Avenarius namens alle jóngens en meisjes een woord van dank voor zijn tegenwoordigheid, waarmee ze allen reus achtig instemden en reeds stond de photo- graaf gereed voor een kiek van de heele school, die vóór het gebouw zou worden ge nomen. En in het nummer van Dinsdag vindt u de rest wel. Auto met drie personen te water gereden. Inzittenden gered. Ver moedelijk drank oorzaak. Donderdagavond te omstreeks 10 uur heeft aan het einde van de Binenhaven een ern stig ongeval plaats gehad, dal voor de betrok kenen nog vrij gelukkig is afgeloopen. Op genoemde plaats maakt de weg een scherpe, doch goedliggende bocht. De bestuur der van de auto, P. S., uit Barsingerhorn, ge raakte in dezen bocht de macht over het stuur kwijt, toen hij voor een tegenligger moest uit wijken. Krachtig remmen baatte niet; na een remspoor gemaakt te hebben van ongeveer 15 meter, botste .de auto tegen een aan den waterkant staand hek, nam biervan ongeveer 2 meter mede en schoot over den steilen wal kant te water. Van de drie inzittenden kon de bestuurder zich zelf redden, de beide anderen, die een ruit stuk geslagen hadden, konden door handreiking gered worden. De bestuurder en een der inzittenden moes ten in het hospitaal worden opgenomen. De derde passagier, die aanvankelijk spoorloos verdwenen was, werd later opgespoord en naar het politiebureau overgebracht. Het voorloopig onderzoek wees uit, dat ver moedelijk dranksmisbruik aan het ongeval niet vreemd is. Nader vernemen wij, dat het drietal, na een bezoek aan de Schagerkermis, in den avond naai' Den Helder was gekomen en hier eenige café's had bezocht. Om in Séhagen nog den trein naar Alkmaar te halen, die om half tien uit Den Helder was vertrokken,- werd met groote snelheid gereden, tengevolge waarvan het ongeluk plaats had. Het drietal is inder daad door het oog van een naald gekropen en bleek gisteren dan ook nog zeer onder den indruk. - De bestuurder van den auto is nog denzelf den nacht, nadat hij bij een oude kennis droge kleeren had aangetrokken, naar Barsinger horn gebracht, terwijl de twee andere inzitten den, de caféhouder M., uit Haarlem en zekere D. J., uit Heemstede, gisterenmiddag, na ver hoor op het Hoofdbureau van Politie, naar huis konden gaan. Waarschijnlijk zal tegen den uestuurder een proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtreding van de veiligheid van het verkeer. De Haarlemsche caféhouder had een vrij ern stige wond aan een zijner handen opgeloopen, door het inslaan van de ruit. De anderen waren er vrijwel met den schrik en een nat pak afgekomen. De auto, een luxe Ford, is gisteren door den heer Hablous op het droge gebracht en bleek weinig schade te hebben bekomen. I doode, I zwaar gewonde. Gisterenavond ongeveer 8.30 uur had aan den 'Ruyghweg een ernstig molorongeiuk plaats. Een motorrijder mee duo-passagier, die uit de richting van de Sluisdijkstraat kwam, re- met een zeer snelle vaart legen een uit ce Stakmanbossestraat komenden, vrachtauto van de firma Mos. De motorrijder matroos le kl. H. Klop, was op slag dood. De duopassagier matroos le kl. P. B. van Britsom, werd zwaar gewond naar het Mar. Hospitaal vervoerd. Men vreest, dat hij een schedelbasisfractuur heeft opgeloopen. Beide personen waren gehuwd. Klop was vader van een kind. De chauffeur van den vrachtauto, J. de Vrij, vertelde ons, (jat hij met een kalmen gang uit de Stakmanbossestraat kwam, om den. Ruyghweg over te steken. Op het midden van den weg voelde hij plotseling een hevi- gen schok, gevolgd <Joor een harden knal. Na onmiddellijk geremd te hebben zag hij de beide personen op eenigen afstand van hun motorrijwiel, dat in lichte laaie stond, op den grond liggen. Dr. van Driel, de Chirurg van het Mar. Hospitaal en Dr. Rienks, de gem.- arts, waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Naar wij hedenmorgen vernamen is de toe stand van den gewonde naar omstandigheden bevredigend. Wanneer zich geen complicaties voordoen hoopt men den man in het leven te behouden. CONCERTEN-WEDSTRIJD TE WORMERVEER. (30 Juni en 7 Juli). Het „Stedelijk Muziekcorps" onder de deelnemers. De Kon. Harmonie „Excelsior", te Wormer- veer, een der eorypheeën op muzikaal gebied, aan welke de Zaanstreek zoo rijk is en in het bezit van een excellent leider, den heer P. A. van Mever, herdacht van dit jaar haar gou den jubileum. De vereeniging besloot dit ge denkwaardige feit naast vele andere festi viteiten te herdenken door het uitschrij ven van een concours. Maar dan een wed strijd, berustende op een geheel andere basis dan op de traditioneele wijze. Dit wordt nar mèlijk een concours, waarin elke vereeniging) voor de taak gesteld wordt een programma van circa één uur te vertolken. Zeer juist gezien, want nu zijn de heeren juryleden in staat een beter oordeel te vormen omtrent de capaciteiten van de verschillende deel nemers, die naast een verplichte compositie' nog 3 a 4 andere werken moeien spelen. Een juister inzicht van wat men in zijn mars heeft, nu men de corpsen in diverse genres muziek kan beoordeelen, is nu zeer zeker grooter geworden. Met uitzondering van den openingsmarsch, worden de andere nummers allen beoordeeld. Dat gaat zoo: Er zijn 7 rubrieken, n.1. 1. Stemming, 2. Tempo, 3. Opvatting, 4. Nuanceering en Fraseering, 5. Techniek en Rythmiek, 6. Klankgehalte, 7. Samenspel. Het totaal aantal behaalde punten wordt gedeeld door het aantal uitgevoerde nummers. Het max.-aanta) punten is 210 (10 X 7 X 3). le prijs 171, 2e prijs 135 en 3e prijs 114 pun ten, minimum. De prijzen bestaan nu eens niet uit kransen, takken en medailles, maar uit werkelijk nut tige zaken, n.1. muziekinstrumenten en mu ziekwerken. Voor de Superieure Afdeeling: le prijs, hoogste aantal punten, een muziek instrument ter waarde van 60.—; meerdere le prijzen, een muzieknummer ter waarde van 30.2e prijzen, een idem van 20. en 3e prijzen een idem van f 10.—. Voor den Marschwedstrijd zijn de prijzeri aldus: le prijs, zilv. lauwerkrans; 2e prijs, zilv. lauwertak en 3e prijs, zilv, medaille. Het maximum-aantal punten bedraagt 60. le prijs 54, 2e prijs 45 en 3e prijs 36 punten, minimum. Voor dit onderdeel van het Concerten concours zijn nog 3 extra-prijzen disponibel gesteld 1 verguld zilv. medaille voor het hoogst aantal punten over het geheele concours (er zijn 7 deelnemers)1 zilv. medaille voor de beste tamboer-maitre en 1 zilv. medaille voor het beste corps tamboers en pijpers. De jury wordt gevormd door de volgende heeren: onzen oud-stadgenoot A. L. Haze- broek, te Haarlem; Eduard Flipse, dirigent Philharmonisch Orkest te Rotterdam; en B, Richard Sombroek, oud-dirigent van „Excel sior", te Zwolle. Er zijn voor dit Concours 13 inschrijvingen binnengekomen, waarvan 6 op den eersten dag, dat is óp 30 Juni a.s. Hiertoe behoort ook het „Stedelijk Muziekcorps", dat is inge deeld in den Middagwedstrijd, aanvang half twee, en zal uitkomen in de Superieure Af deeling Harmonie. Het corps is de vierde en laatste vereeniging, welke het programma zal uitvoeren, wat men Woensdagavond in de tent heeft kunnen hooren. „Het sprookje van de schoone Melusine", een Ouverture van den Duitsehen meester Felix Mendelssohn, is het verplichte nummer. Vooraf gaat een corps in de Afdee-, ling Uitmuntendheid Harmonie en twee in de Eere-afdeeling Fanfare. Aan den Marschwedstrijd, die om 12 uur begint, nemen 4 corpsen deel. Het „Stede lijk Muziekcorps" is hiervan no. 2 en heeft gekozen de brillante Sambre- et Meuse- marsch van Rauski. Het Concours vindt plaats in het Wilhel- minapark. We kunnen niet anders doen dan onze stad- genooten van harte een groot succes op dit bijzondere concours toewenschen. VlfrORSTEL TOT HET AANGAAN VAN EEN RECHTSGEDING. De levering van schoolmeubelen voor de o sciio(jl no. 8 aan de Hertzogstraat we.^ tijds,: na gehouden inschrijving, gegund aan de fjrma Van Nunen te Amsterdam. Deze firma sloot op haar beurt een overeenkomst met 'de Handelsvennootschap onder de firma Heidplberger Schulbankfabrik Grauer en Co. te Heidelberg, welke de noodige meubelen zou Vervaardigen. Ten einde laatstgenoemde firma ter wille te zijn vele Duitsche fabri kanten ondervonden destijds moeilijkheden bij het Zich verschaffen van loongelden bij de banken heeft de firma Van Nunen van het bedrag der vordering gecedeerd 3137.40, wélke cessie door de gemeente werd aanvaard. Tusschen beide firma's ontstond echter een geschil, aangezien de firma Van Nunen be weerde, dat de firma Grauer en Co. bij de levering van een deel van het bestelde meu bilair in gebreke was gebleven. Zij liet op het gecedeerde bedrag conservatoir beslag leggen en daarna is verder ten aanzien van deze geméente niets gebeurd, zoodat thans, na ruim tien jaar, nog steeds een deel van het bovenbedoelde meubilair onbetaald is geble ven. Wel is inmiddels het geschil tusschen beide firma's beslecht, als gevolg waarvan dè firma Van Nunen nu langs gerechtelijken weg poogt betaling te erlangen! In verband daarmede is het blijkens overgelegd rechtskundig ad vies voor de gemeente noodig te proce- deeren. Voorgesteld wordt daartoe over te gaan. WERKVERRUIMING. In de raadsvergadering van 9 Juni 1933 werd besloten, de arbeiders, noodig voor wer ken, welke bij wijze van werkverruiming wer den üitgevoerd, bij toerbeurt daarvoor aan te wijzen en hen gedurende een tijdvak van vier weken telkens werkzaam te doen zijn. Voor hen zou dan gelden een loon, overeenkomstig het geldende plaatselijke loon, n.1. 0.47 per uur. De Commissie, die belast is met de aanwij zing van dergelijke werklieden, bericht thans, dat naar hare meening geen werkobjecten van eenige beteekenis meer in uitvoering zijn, terwijl evenmin is te verwachten, dat in de naaste toekomst nog belangrijke werken zul len worden uitgevoerd. Het aantal arbeiders, dat geplaatst kan worden, wordt steeds min der. De Commissie is daarom van oordeel, dat er geen termen aanwezig zijn, om de bovenbedoelde regeling nog langer toe te pas sen, en zij stelt voor, het besluit van 9 Juni 1933 zoodanig te wijzigen, dat uitbetaling van plaatselijk loon voortaan slechts zal geschie den aan arbeiders, te werk gesteld bij wer ken, ten aanzien waarvan vooraf is vastge steld, dat zij bij wijze van werkverruiming zullen worden uitgevoerd, en dat aan werklie den in lossen dienst, evenals vroeger, het minimum loon der betrekkelijke groep van de loontabel voor de werklieden zal worden uit betaald. B. en W. stellen voor in dezen geest te be sluiten. 1 AFSTAND VAN ERFDIENSTBAARHEID. r - 1 De 'gemeente is eigenares van een aantal pereeelen staatsspoorweggrond, voortuinen van de woningen aan de Prins Hendriklaan, Welke tot 1950, resp. 1951, aan de eigenaren van de achterliggende woningen in erfpacht zijn uitgegeven. Een der erfpachtsvoorwaar- den bepaalt, dat de grond alleen als tuin of als bleekveld gebruikt mag worden, welke be perking van genot is gevestigd als erfdienst baarheid ten bate van de aan den Staat toe- bchoorende Prins Hendriklaan. In verband met de bouwaanvraag van den heer F. W. Schreuder zijn pogingen aange wend tot intrekking van die voorwaarde, welke thans is tot stand gekomen. De ge meente is hiervoor 1.aan het Rijk ver schuldigd de kosten der acte. B. en W. vragen thans aan den Raad machtiging hier vóór. Vergoeding art. 100 L. O.-wet 1920. Verzoeken zijn ingekomen van: het Bestuur van de Heldersche Schoolver- eeniging; van de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen; van de Stichting „het R. K. Onderwijs"; óm over het jaar 1934 een vergoeding uit de gemeentekas te mogen ontvangen inge volge iart. 100 der L. O.-wet 1920. Op het verzoek van het Bestuur der Hel dersche Schoolvereenigi'ng kan een beslissing jworden genomen, omdat de rijksvergoeding is vastgesteld; omtrent <le overige verzoeken zal t.z.t. een afzonderlijk voorstel worden ge daan. Voorgesteld wordt aan de Held; Schoolver- eeniging toe te kennen een vergoeding van 1402.17, zijnde de wedde van den heer C. Prinsen, over het jaar 1934 als boventallig onderwijzer aan de school Vlamingstraat. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Beschikbaarstelling Sportterrein. Door het Raadslid dr. Feenstra Kuiper zijn dd. 13 Mei aan het College van B. w. vra gen gesteld omtrent het beschikbaar stellen van een sportterrein aan de S.D.A.P. en de en de weigering dientengevolge daarvan aan de plaatselijke voetbalclubs. Op bedoelde vra gen is thans het antwoord ter inzage gelegd; wij laten ze hier volgen tezamen met het antwoord van B. W. Vraag 1. Toen in het laatst van April het College het verzoek ontving van den plaatselijken raad der S.D.A.P. om op 1 Mei te mogen be schikken over een sportterreinen in de ge meente, was het toen aan het College be kend, dat de onderhandelingen tusschen dien plaatselijken raad eenerzijds en de besturen van dé voetbalclubs H.R.C. en Helder ander- sarjds hadden gevoerd tot een weigering van de besturen der voetbalclubs om hunne ter reinen voor het beoogde' doel af to staan Antwoord van B. W. Neen. Vraag 2. Zoo neen, waarom hebben B. en W. dan don plaatselijken Raad niet er op gewezen, dat directe onderhandelingen hier den juisten weg was en dat het niet de taak was van het College, om als promotor van de zaken der S.D.A.P. op te treden? Antwoord van B. W. Wij hebben dit niet gedaan, omdat-zulks, mede op grond van het bepaalde in de huur overeenkomsten, geen juiste behandeling van het verzoek zou zijn geweest. Vraag 3. Zoo ja, wat bewoog dan het College om het neutrale standpunt, dat het behoort in te nemen bij een geschil tusschen eenige plaat- "eóike besturen, te verlaten en zijne autori teit in de waagschaal te werpen, ten gunste van een der partijen, de S.D.A.P.? Antwoord van B. W. Verwezen wordt naar het antwoord op vraag 2. Vraag 4. Begrijpt het College, dat het door deze handeling de besturen der voetbalvereeni- gingen in een zeer moeilijk parket bracht, zoowel tegenover hunnen leden, als tegen- ovër de buitenwereld? Antwoord van B. W. Neen. Het afscheidscadeau Secretaris. den Verder zijn, zooals men zich herinneren zal, door den heer Feenstra Kuiper aan het col lege vragen gesteld over den prijs van het schrijfbureau, bij Zijn afscheid namens het ge meentebestuur aan den heer Kamman ge schonken, alsmede over het feit, dat hierop niet vooraf 's Raads sanctie werd gevraagd. Hierop antwoorden B. W. als volgt: Naar aanleiding van de door Uw medelid, den heer dr. P. Feenstra Kuiper, tot ons ge richte vragen betreffende het aan den oud- gemeentesecretaris, den heer J. Kamman, ter gelegenheid van zijn aftreden gegeven ca deau, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Ad. 1 Het z.g. studeerkamer-ameublement, bestaande uit een schrijfbureau, een boeken kast en een stoel, heeft 96.gekost. Ons College heeft tot het geven van dit cadeau besloten in het volle vertrouwen, dat zulks de goedkeuring van Uw Raad zou weg dragen. 'Ad. 2. Naar ons oordeel is het cadeau een bescheiden uiting geweest voor de waardee ring van de vele en groote - diensten, welke de afgetreden secretaris aan deze gemeente gedurende een reeks van jaren heeft be wezen. Ad. 3. Aangezien het hier een geval be trof, dat tot de hoóge uitzonderingen be hoort, voelen wij geen behoefte aan een alge- meene regeling, als in deze vraag bedoeld. Dit klemt te meer, omdat voor het herden ken van jubilea bij 25- en 40-jarig plichtsge trouw dienstverband wel een dusdanige rege ling bestaat. Sloopen van de „Atjeh". Vragen van den heer Biersteker. Door den heer W. Biersteker zijn dd. 6 Juni eenige vragen gesteld aan den Voorzit ter van den Raad. In den vorigen Raad was zooals men zich zal herinneren, hieromtrent nog geen antwoord ingekomen; dit antwoord ligt thans ter inzage voor de leden. Vraag 1 luidde: Was het aan B. W. bekend, dat door den Ontvanger der Registratie op 4 Juni 1935 voor den sloop zouden worden verkocht eenige oude Marineschepen, w.o. het houten fregat „Atjeh" Antwoord van B. W. Ja. Vraag 2: Hebben B. W. geen pogingen gedaan in het belang der werkverschaffing, dat de slaoperij dezer schepen in onze gemeente had kunnen geschieden: a. hetzij door met het Departement van Defensie in overleg te treden om bedoelde schepen aan de geméente af te staan; b. hetzij door onderhandeling met scheeps- sloopers te dezer stede dezen tot aankoop in de gelegenheid te stellen? Ter toelichting wees de steller der vragen er op, dat hier een ruime werkverschaffing had kunnen worden bevorderd, zoodat aan 40 of 50 werkloozen ongeveer 1 jaar werk had kunnen worden verstrekt. Zeer zeker is door ons de mogelijkheid overwogen (een) deze(r) schepen na aan koop door de gemeente dan wel door derden in werkverschaffing te doen sloopen. Bij onze overwegingen zijn wij echter tot de slotsom gekomen, dat er geen aanleiding was om stappen in deze richting te doen. Na de aanvaarding van de rijkssteunrege ling toch is de gemeente wat het uitvoeren van werkverschaffingsobjecten betreft, niet meer vrij. Dergelijke objecten moeten door den minister van Sociale Zaken worden goed gekeurd en aan het rijkssubsidie worden al lerlei voorwaarden verbonden. In de eerste plaats waren wij er van over tuigd, dat een werkverschaffingsobject, dat terstond reeds een groote uitgaaf voor mate rialen (het schip of de schepen en vérdere materialen voor het sloopen) met zich zou brengen, thans kwalijk weer voor uitvoering vatbaar zou zijn. Ook zou naar ons oordeel het daaraan verbonden risico bezwaren met zich brengen. Verder zou met een dergelijke werkverschaffing ook niet iets van blijvende waarde, hoe gering dan ook, verkregen wor den. Ofschoon B. W. er ten volle van over tuigd zijn, dat het voor de werklooze arbei ders van zeer groote waarde is passenden ar beid te krijgen, was er naar hunne opvatting, gelet op het bovenstaande, thans niets in die richting te bereiken. Bovendien ontbrak zelfs de tijd om met het departement van Sociale Zaken onderhandelingen te gaan voeren en daarna eventueel bij Uwen Raad een voorstel aanhangig te maken. Tenslotte wijzen B. W. er op, dat, ook al zou ter zake van rijkswege wel medewer king zijn verkregen, de hoogte van het werk- verschhffingsloon vermoedelijk nog wel een bezwaar voor de uitvoering van plannen als deze geweest zou zijn. Zondag 30 Juni Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. M. v. Wichen Ned. Herv. Gem. (Westerkera, W'estplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 U. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. A. E. van Baaien, van Broek op Langendijk. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. L. W. Erdman, van IJmuiden. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Vorig totaal Postduivenver. „Victoria" Gymnastiek-Ver. „O.K.K." Ver. Huisduiner Belang Held. Slagers vereeniging R.K. Meisjesscl ooi Vereen. Helders Belang Nieu totaal 268.47° 2.50 2.50 2.50 5.— 3— 2.50 286.47° Wij s wekken de vereenigingen nogmaals op de ingezonden circulaire met eenigen spoed aan ons toe te zenden. De tijd wordt kort. Laat uw gave niet ontbreken! Het, weer was deze afgeloopen week zoo, dat er alle dagen kon worden gevischt en er was ook wel visscherij; daarom was de vischaanvoer niet onbevredigend. Helaas was dat niet het geval wat de prijs betreft, want alle visch was heel goedkoop, vooral in de groote steden was al heel weinig vraag naar visch. Het is* dan ook onbegrijpelijk, dat men b.v. in Rotterdam klaagt over een te kort aan visch, terwijl voor de visch, die hiervandaan per auto naar Rotterdam werd gebracht, niet eens de inkoopsprijs kon op brengen. Om een voorbeeld te geven. De tong, die hier werd ingekocht voor 60 et. per kilo, bracht daar slechts 36 cent per kilo op. Schol, waarvoor hier aan de markt 4.50 tot 5.50 per kist werd betaald, bracht het in Rotterdam niet hooger dan 4.met de andere visch was het al niet veel beter. Zoodat Se arbeid, het transport, benzine verbruik, kortom alle onkosten nog moesten worden bijbetaald. Natuurlijk is het niet al tijd zoo, maar door elkaar genomen blijft er weinig voor den koopman over. Er schijnt dus in die alarmeerende berich ten over vischtekort, wel een bijsmaakje te zitten, hetgeen vooral in dezen tijd, nadat er zoo weinig visch mag of kan worden uitge voerd, te betreuren is. Want inplaats, dat onze Visscherij van onze binnenlandsche han delaars en factoors steun ontvangt, tracht men door tendentieuze berichtgeving, de eigen visscherij ten achter te stellen bij de buitenlandsehe, zoodat daarin voor den tus- schenhandel misschien meer valt te verdie nen. Met het wanne weer weiden de paling vangsten in het IJselmeer ruimer. Maar mede tengevolge van dat warme weer liepen de prijzen naar omlaag. Te Urk kwamen zelfs dagvangsten van gemiddeld 150 pond voor. Het is nog niet bekend althans niet ge publiceerd of n& 1 Juli ook die motor vaartuigen nog aan de visscherij op het IJsel meer zullen mogen deelnemen, welker motor kracht tot 30 pk loopt. Zooals bekend, is er langs de boorden van het IJselmeer een wat verbitterde en krach tige campagne gaande om slechts motoren tot 20 pk toe te laten. Het liefst zou men alle vischvaartuigen met motorstuwing van de visscherij uitsluiten. Zoover zal het echter wel niét komen. Nog altijd wordt er, vooral Deensche pa ling ingevoerd. Wel niet in die mate van vorige jaren, maar toch altijd nog een be hoorlijk kwantum. Van Januari tot Mei van dit jaar werden Ingevoerd 108.000 kg paling tegen 370.000 kg over hetzelfde tijdvak in het vorige jaar. Ofschoon niet zoo gemakkelijk controleer baar wordt er nogal geklaagd over vangst van heel jonge aal, z.g. veters. Als dit juist is, zou het te betreuren zrjn voor den alge- meenen aalstand in het IJselmeer. Het blijkt toch, dat met deze visscherij in het IJselmeer nog iets te verdienen valt, al was er dan een zeer wijloopende variatie in de besommingen. Het zou dus alleszins aanbeveling verdié nen, dat door belanghebbenden zelf alle po gingen werden aangewend om den aalstand uit te breiden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17