Radio-programma roshtzot in-i 1)1 KSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 JUNI 1935- GEMENGD NIEUWS Binnenland. De trambotsing te Amsterdam. De brand in den Cuneratoren. Boerderijen afgebrand. De warmte. flan vermoord op de Statendam Inbraak op Frankendael in in Oud-Watergraafsmeer. Een schipbreuk verfilmd. Bij het baden verdronken. Vrijgesprokenen in hooger beroep ter dood veroordeeld. Aardbeving in Wurtemberg. Overval op een Japansche kolonie 20.000 pond dynamiet ontploft. Baders verdronken. Ongeluk op een spoorbaan. NOCH t Fen man en een vrouw terechtgesteld een roofmoord. voorkomt. (Adv.) waarover wij thans beschikken, wekken bijna den indruk of onze kiezers opzettelijk hebben willen demonstreeren, dat men in alle even redigheid den raad zoo kan samenstellen, dat hij geen leiding meer kan geven en als regee- rend lichaam onmogelijk wordt. Voorts ontleenen wij nog aan dezelfde be schouwing: Rotterdam wordt geregeerd met briefjes en aanmaningen uit Den Haag. Ontgoocheling moet deze verkiezingsuitslag brengen niet zoozeer aan de partijpolitici, die nu de over winning bevochten, dan wel bij hun volgelin gen, die iets reëelers verwachten dan de leus: „Kijk naar Zweden", en aanpassen tot deva luatie. Wij wachten op het werk, dat de heer Ter Laan en de zijnen hebben beloofd aan de tienduizenden werkloozen. De (Rotterdamsche) „Maasbode" (r.k.) houdt zich in haar bespreking van den uitslag te Rotterdam geheel op de vlakte: Wat men van dezen uitslag heeft te den ken? Tot welke consequenties deze aanleiding geeft Welk een gemeentebestuur aan de hand van deze verkiezingen is te vormen Het zijn alle vraagstukken, die zich gisteravond iedereen stelde, maar waarop niemand, ook de meest ingewijden, nog geen oordeel konden vormen. De meerderheid van Rotterdam is rood geworden en het gaat er nu maar om, welke consequenties de S.D.A.P. hier uit durft te trekken en welke houding de andere par tijen daartegenover zullen innemen. En met betrekking tot Amsterdam volstaat het blad ook met deze opmerking: Deze verkiezingsuitslag beteekent, dat de raadsmeerderheid rood is geworden. Tezamen met de communisten en den revolutionnair- socialist Schmidt vormen de sociaal-democra ten thans in elk geval een sterke meerderheid, n.t. 24 van de 45 raadsleden. Deze cijfers wijzen er genoegzaam op, dat Amsterdam een zeer moeilijke bestuursperiode tegemoet gaat. De s.d. Arbeiderspers juicht: De groote steden hebben ons niet teleurge steld. Vorige week mochten wij reeds een mooie zetelwinst in Den Haag boeken en in Gro ningen een zetel winnen, thans zijn de andere gevolgd. In de eerste plaats was het Rotterdam, dat ons een prachtige overwinning bracht met een winst van niet minder dan vijf zetels. Daarop volgden Haarlem en Utrecht ieder met een winst van twee zetels, terwijl Amsterdam één zetel winst opleverde. Hiermede hebben wij in de zes grootste ge meenten van ons land ons zetelaantal mogen verhoogen van 80 op 94. Ook de uitslag in de dertien gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners was voor onze partij alleszins bevredigend. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de remmen goed functionneerden. Onvoorzichtigheid van den bestuurder? Het uitvoerig onderzoek naar de oorzaak van de ernstige trambotsing, welke Zondag avond plaats greep op de Plantage Midden laan te Amsterdam, heeft uitgewezen, dat de remmen van lijn 14 uitstekend functionneerden Er zijn onmiddellijk na het gebeurde proeven genomen, aldus meldt het Volk, die alle aan toonden, dat motor en remmen in orde waren. De deskundigen, die de oorzaken van het ongeval nagingen, veronderstellen nu, dat de bestuurder een misrekening heeft gemaakt, toen hij dacht, dat lijn 9 ook bij de Badlaan wel zou wegrijden, op het oogenblik, dat lijn 14 .L^? 14 moet te hard &ereden dat dk dp latl .geremd' Men neemt aan, dat dit de oorzaak is van het ongeluk De betrokken wagenbestuurder, die reeds lang als zoodanig dienst doet, staat gunstig aangeschreven. Dt DURE STEM. De landbouwer H. J, N., te Geulle die als raadslid f 200 had aangenomen om zijn stem iandtTV11 de ^nnem'ng van een bepaalden candidaat voor gemeentesecretaris en door de rechtbank te Maastricht veroordeeld was tot 1 maand gevangenisstraf, is gisteren door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deeld tot 2 maanden. De loodgieter van H. in hooger beroep tot veertien dagen hech- tenis veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donder- uitspraak gedaan in het beroep van W. F. van H„ loodgieter te Rhenen, tegen het vonnis van de rechtbank te Arnhem, waL- bq hij wegens het door schuld veroorzaken van brand in den Cuneratoren te Rhenen is "oordeeld tot een maand hechtenis. fnrmoi^0*.vernietigde het vonnis wegens in- van fpir HCt aChUc door de verklaringen getuigen en deskundigen de schuld van verdachte bewezen quaiificeerde het bewezene als het aan zijn schuld brand te wijten te hebben, waardoor gemeen gevaar voor goe deren bestond en veroordeelde hem tot veer tien dagen hechtenis. Het hof overwoog, dat verdachte de elementaire eischen van voor zichtigheid heeft verwaarloosd en dat de ver oorzaakte brand een kostbaar object heeft geteisterd. o Door blikseminslag. Woensdagnacht is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van den landbouwer K. te Engelen, onder de gemeente Bokhoven. De boerderij brandde geheel uit. Van den inboe del kon bijna niets worden gered. Drie varkens kwamen in de vlammen om. De bewoners, die reeds te bed lagen, moesten in nachtgewaad vluchten. Er was wel politie, doch geen brand weer bij den brand aanwezig. Woensdagnacht ontlastte zich boven Ros malen een vrij hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regen. De bliksem sloeg in de boerderij, toebehoorende aan den heer J. Lits en bewoond door den eigenaar en de familie van der Heyden. De bewoners moesten in nachtgewaad het huis verlaten. De brandweei stond machteloos tegenover het vuur en moest zich beperken tot het nathouden van de om liggende huizen. De inboedel ging grooten- deels verloren, zoo ook veel landbouwgereed schap. Verzekering dekt de schade. Te Rossum is de bliksem in de boerderij van G. Oosterbroek geslagen. De boerderij is afge brand. De levende have is gered. Verzekering dekt de schade. Woensdagnacht heeft een buitengewoon hevig onweer een deel van Diepenveen zwaar geteisterd. Een wolkbreuk zette de wegen on der water en twee van de grootste boerderijen werden door het hemelvuur getroffen; eerst die van G. Nieuwenhuis te Dorgelo, even later die van D. Klein Velderman. In beide boerde rijen was juist de hooioogst gedeeltelijk on dergebracht. Er werd slechts weinig gered. De brandweer uit Deventer kon enkele schuren voor het vuur bewaren. Te Twello ging de hofstede, bewoond door J. H. Koen, eigendom van baron van Hövell tot Westerflier, in vlammen op. Hierbij is eenig vee omgekomen. Alles was verzekerd. Aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag is de 61-jarige boeren arbeider R. Barda te Sneek tijdens het hooien, dóór de warmte bevangen. Hij is naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar hij van morgen is overleden. Aan boord van het 's.s. Statendam van de HollandAmerika-lijn- is een schepeling, een Rotterdammer, vermoord. De dader is 'gear resteerd. Kort voor het vertrek van het schip uit New York op Dinsdag j.I. zijn twee schepelingen met elkaar aan boord aan het vechten ge weest. Hierbij is de 41-jarige P. Goudswaard, een olieman, met een mes neergestoken, en kort daarop overleden. Als vermoedelijke da der is kort daarop in arrest gesteld S. K., eveneens wonende te Rotterdam, die stoker op de Statendam was.De politie van New York heeft den verdachte van boord gehaald en in arrest genomen. Het lijk van het slacht offer is door de New Yorksche politie in be slag genomen. Geld en sieraden gestolen; het onderzoek van de politie levert belangrijke aanwijzingen op. Tot nu toe onbekend gebleven personen hebben zich door inklimming toegang ver schaft tot huize Frankendael aan den Mid denweg in Oud-Watergraafsmeer bij Amster dam. De buit, waarmede de dieven verdwenen r zijn, bestaat uit ongeveer 900 Belgische fran ken, 55 Deensche kronen, en bedrag van on geveer 70 gulden, twee gouden ringetjes en eenige legmedailles. Nader wordt gemeld, dat de dieven aan den achterkant het oude heerenhuis zijn binnengedrongen, dat bewoond wordt door het gezin van den heer J. R. Koning, direc teur van de afdeeling beplantingen, welke ge meentedienst op de terreinen van Franken dael zijn kweekerijen gevestigd heeft. o Een waarachtig spel-vatvde-zee op Terschelling. Men schrijft ons: Terschelling heeft de primeur! Daar werd gisteren, eergisteren en vóór-eergisteren, tot diep m den nacht, een waarachtig spel-van- de-zee gespeeld voor de... film. Een particu liere filmmaatschappij te Amsterdam had den gelukkigen inval gehad, naar „Skilinge" te gaan om daar „etwas nie dagewesenes" vas- te leggen op de rolprent. Vooraf werden er besprekingen gevoerd tusschen verschei dene instanties. Tenslotte kon de medewer- mg worden verkregen van autoriteiten en van plaatselijke reeders... en toen stapten op Terschelling heusche filmoperateurs - stellig de eersten! onze cineasten hebben ie 2n"rrMden en hun ongelooflijke h^i Cn fümromantische mogelijk- vafreep n°g "iet °ntdekt over de De Terschellinger bevolking was van meet af aan voor het geval gewonnen. Het is tl e gebeurtenis van eind Juni geworden. Iedereen sprak over de verfilming, die des nachts en dan wel drie nachten achtereen, zou plaats gnjpen Het werd angstig en bijna „te mooi om waar te zijn." Toen de eerste filmavond aanbrak, was er veel publiek aan de haven Doch het weer was slecht en het evenement moest worden afgelascht. Totdat nu vóór- eergisteren alles gereed was. Middelerwijl was de zomer gekomen en stak zoo ongeveer drie kwart der bevolking met filmoperateurs, metteurs-en-scene en helpers naar de haven om aan het filmen te gaan. Oms'reeks halftwee middernacht was alles eereed Nu zou de schipbreuk plaats grijpen! Reeds lag in de haven het gestrande stoom schip Schellingerland gereed, heel erg over hellend zoodat de schipbreukelingen moeite hadden over het dek te laveeren. Plotseling klonk het sein: Beginnen! Onder groot ge drang aan de kade, sprongen een aantal schipbreukelingen van den wal in de klaar liggende boot, roeiden de haven in... Daar begon een der groote sleepbooten geweldig met de sch-oeven te werken, zoodat er groote deining ontstond, en terwijl de Brandaris- vuurtoren zijn kruislichten over het water oppervlak zond, sloeg de boot om en vijftien opvarenden spartelden temidden der waarlijk hooge golven! Fluks werd aan den wal een ♦weede boot losgemaakt, bemand met stoere redders die de schipbreukelingen oppikte. En overal was de operateur aanwezig en draaide de waarlijk opwindende tafereelen koelbloe dig af. 's Nachts 1 uur ongeveer begon een groot nummer. De beroemde reddingboot Brandaris verliet de haven, de bemanning in oliepak en zuidwester gestoken, gereed voor het mach tige karwei. Geweldige brekers rolden over het achterdek van het gestrande schip. Daar was de toestand waarlijk nijpend geworden! Op het dek verdrongen zich de angstige op varenden. mannen en vrouwen, allen roe pend om redding. Toen verhief zich op de brug een macht-ge gestalte: het was de kapi tein, die de pasagiers moed insprak en gelast te, dat zij op de Brandaris zouden overstap pen en voorts ook in de eigen roeibooten. fn hooge zeeën, prachtig gereconstrueerd, na derde de Brandaris. Toen deze langszij lag, ontstond er een gedrang. Tenslotte kwamen allen in de een of andere boot terecht. Toen de kapitein zag, dat inderdaad „man en muis" het zinkende schip had verlaten, veriiet ook hij het wrak... In een jubelstemming kwamen de schipbreukelingen aan de kade, verwel komd door de bevolking, die er een uur of vijf, zes slaap voor had overgehad. „Morgenavond weer". Met dat pare .1 r.tU-i men afscheid. Dit boeiende en uitermate verkoelende spel- van-de-zee werd den volgenden avond her haald onder dezelfde omstandigheden van weer en wind en publieke belangstelling. Het was warm geweest op Terschelling; de jonge lieden zwommen urenlang in de haven rond... en wilden des nachts ook nog wel een ver koeling ondergaan. De schipbreuk werd nu bij fragmenten overgefilmd. Er werd op Ter schelling nog nooit op een dergelijke wijze "bij commando gezwommen. De film-opera teurs hadden piachtige sujetten aan deze weg spoelende en duikende schipbreukelingen, die het een geweldig „lolletje" vonden en zich ook wel eenigszins gestreeld voelden bij de ge dachte, dat straks dit nachtelijke spel in de Nederlandsche bioscopen zal draaien.... De laatste avond werd besteed aan de ver filming van het zoogenaamde „guuzjen". Wanneer bij een schipbreuk de kreet door 'het dorp gaat: „guuzje", dan stormt het man volk naar de haven om op een der schepen te stappen, die ter assitentie uitvaren naar 'een in nood verkeerend schip. Volgens heel oud gebruik ontvangt ieder, die meegaat, een deel van de eventueele winst. Dit laatste werd ook weer een succesnum mer- Er ging een roep door het dorp van guuzjen", en uit alle straten, stegen en (schil derachtige) sloppen kwamen de zeerotten te ZONDAG 30 JUNI. Hilversum, 301 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. 9.40 J. Paauw: Naar buiten. 10.00 Orgelspel en gram.pl. 10.20 Schaakpraatje S. Landau, 10.40 VARA-orkest o.l.v. B. v. Lier, m.imv. Eline Hemirca (sopraan). 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.00 Klokkenspel en Uurslag van de Groote Kerk te Gorinchem. 12.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. T. Fermin (sopraan). 1.00 Gramofoonpl. I.15 Kovacs Lajos en zijn orkest.. 2.00 Boekbespreking Or: P. H.- Ritter Jr. 2.30 Samenzang door dé Vereenigingen,. aan gesloten bij den Bond van Zangkoren in Friesland. r 3.00 Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark, m.m.v. R. Beute (piano) en Th. Olof (viool) 4.30 Gram.pl. (om 4.45 Sportnieuws). 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Sportpraatje. 5.45 Sportuitslagen en gram.pl. 6.00 Boekbespreking Tony de Ridder. 6.30 Gesprek over de Woodbrookers in Hoi- land. 6.45 Wijdingsdiensf m.m.v. Ds. R. H. Olde- man, Nelly Hugues (zang) en G. Henge- veld (piano). 8.00 Pers- en sportberichten. 8.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Prof. C. Flesch (viool). 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Orgelspel P. r alla. 9.35 Causerie W. Vogt. 9.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.15 Gramofocnpl. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Kindermis. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Nassau- kerk) te Hillegersberg. Voorg.: Ds. D. J. Couvée. Org.- H. W. de Wolff. Hierna: Or gelspel H. W. de Wolff. 12.15 Orkestconcert en lezing. J.20 Schlagermuziek. 2.00 Lezing. 2.30 Gramofoonpl. 2.40 Voordracht. 2.50 Sportreportage. 4.10 Gramofoonplaten. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Gramofoonpl. 5.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) -e Leeuwarden. Voorg.: Ds. G. Gerbrandy. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing, 8.10 Vaz Dias. 8.15 Populair concert. 8.45 Orkestconeert m.m.v. koor. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Vervolg koor- en orkestconc' 10.30 Vaz Dias. Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. MAANDAG 1 JULI. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Lismonde m.m.v. Mr. Ph. C. la Chapelle (voordracht). 11.30 Orgelconcert P. v. Egmond Jr. m.m.v, G. Hemmes ;n J. v. d. Woude (viool). 12.30 De Octophonikers. 1.30 Gramofoonpl. 2.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Accordeonmuziek door „The Gubo's" voordracht M. Meunier-Nagtegaal en zang door L. C. H. de Jong (a. d. vleugel: E. Veen). 3.30—4.0° Uit Pschorr, Rotterdam: Ensem- ble Leo Claritz, m.m.v. Theo Moens (zang), 4.1o Gramofoonpl. 4.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, en Gr.pl. 0.45 Gramofoonpl. 6 10 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 7 00 Max Tak: Poolsche muziek (met gr.pl.), 8.00 Vaz Dias. 8i05 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. M. Renom (zang). 8.25 Botsingen langs het trottoir... 8,30 Residentie-orkest o.l.v. I. Neumark, m. m.v. G. v. Renesse (piano). 9.00 Gramofoonpl. 9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. M. Renom en B. Scholte (zang). 9.45 Gramofoonpl. 10.00 Omroeporkest O.l.v. N. Gerharz. li.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Ray Forest en zijn band uit het Palais de Danse te Scheveningen. Huizei!, 910 M. N CR V-uitzend ing. 8:00 Schriftlezing en meditatie. 8:15—9.30 Gramofoonpl. 10.S0 Morgendienst o.l.v. Ds. N. P. B G. V. Uchelen. 11.00 Chr lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 NCRV-orkest o.l.v. P. v, d. Hurk en ■r Ojramof jonpl. 2.30 Gramofoonpl. 3.003.45 Pianorecital R. de Cocq. 4.00 Bijbellezing Ds. N. Buffinga, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Concert A. de Vink-Verschoor (sopraan) J. Vrolijk (bariton), en R. J. v. Rooyen (viool) en A. Sehellevis (piano). 6.30 Causerie W. Elgersma. 6.45 Gramofoonpl. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Causerie G. Bakker. 7.45 Klein Chr. Gem. Koor te Leeuwarden, o.l.v. J. Wierda, en Gramofoonpl. (Om 8 uur Vaz Dias). 8.45 Gramofoonpl. 9.00 Mevr. M. Viglius: Antieke meubelen en hun vervalschingen. 9.30 Orgelconcert J. Zwart. (Om 10 uur N ieuwsberichten 10 3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 2 JULI 1935. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. o 10.30 Vervolg ensemble Rentmeester. 11.00 Mevr. -R. Lotgering-Hillebrand: Visch bakken •11.30 Opening van het 32e Nat. Middenstands- congres te Apeldoorn. 11.50 Gramofoonpl. 12:00 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeckman en Gramofoonpl. I.50 Vioolrecital P. Dekker m.m.v. E. Veen, (piano). 2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 245 Voordracht J. v. Ees. 3.104.00 De AVRO-decibels o.l.v. J. Hamel. 5.00 AVRO-prijsvraag voor de jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Kovacs Lajos'orkest en gramofoonpl. 7.00 Sauserie Dr. H. P. Heineken. 7.10 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 H. Felderhof: Abessinië. 8.00 Berichten. 8.05 „Botsingen...". 8.10 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. W. Domgraf-Faszbaender (bariton). 9.00 „Een zonnige morgen", spel van Serafin en A. Quintero. Vert.: L. v. Gasteren. Re gie K. Kleyn. 9.25 Viool-spel B. Lensky. A. d. Vleugel: P. Pal la. 9.35 Roy Fox en zijn band. 10.30 Gramofoonpl II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss en zijn orkest. Huizen, 910 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuu- 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Schlagermuziek en Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Gramfoonpi. 4.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gramofoonpl. en lezing. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Schlager- en Jazzmuziek. 9.10 Gramofoonpl. 9.15 Causerie. 9.30 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 111512.00 Gramofoonpl. voorschijn. En de filmoperateur ciraa.de en draaide. Tater werden nog enkele fraaie iolk- loristiscne nummers in scene gezet. Naar werd verzekerd, is de film ui-stekei t. geslaagd <Nw' Rott CrU Donderdagmorgen is in het Wilheimina- kanaal bij Breda de 21-jarige H. Ramaekers uit Roermond bij het baden verdronken. Na veel moeite slaagde men erin hem te grijpen. Ofschoon langdurig kunstmatige ademhaling werd toegepast gelukte het niet de levens geesten op te wekken. Het lijk is naar het militaire hospitaal overgebracht. Buitenland. Het Opperste Gerechtshof te Weenen heeft een opzienbarend vonnis geveld. Voor een jury rechtbank hadden zich eenige maanden ge leden vier personen te verantwoorden wegens het in het bezit hebben van ontplofbare stoffen. Destijds werd een der beklaagden ter dood veroordeeld en werden de drie anderen vrijge sproken. Van het doodvonnis was de verdediger en van het vrijsprekend vonnis was de officier van justitie in hooger beroep gegaan. Het Opperste Gerechtshof heeft thans het doodvonnis bevestigd en bovendien de drie vrijgesprokenen eveneens ter dood veroordeeld. Bij het uitspreken van het vonnis kreeg de vrouw van een der vroeger vrijgesprokenen, een moeder van vijf kinderen, een zenuwtoeval en moest uit de zaal gedragen worden. NA DERTIEN JAAR GEPAKT! Den 29en Mei 1922 heeft het Hof van assie- sen te Parijs bij verstek een man ter dood ver oordeeld wegens moord en poging tot moord. Hij had bij een twist een man doodgeschoten en diens broer zwaar gekwetst. Deze herstel de echter. De moordenaar had zich na zqn misdaden uit de voeten gemaakt en bieef on vindbaar. Dertien jaar zijn sedert verstreken en nu hebben Donderdagochtend twee inspec teurs van de justitioneele politie hem gepakt. Zij kwamen hem tegen op de Place dTtalië, hoek avenue de Choisy. De man bad al dien tijd, onder een anderen naam, te Parijs rustig geleefd en had aan alle nasporingen van de politie weten te ontkomen. Te Wurtemberg is Donderdag een aard schok waargenomen, die zoo hevig was dat de seismografen van het Geodactisch Instituut te Karlsruhe den maximalen uitslag regis treerden. Uiterst sterk was de schok in het Murrtal en met name te Rothenfels. Uit Freiburg wordt gemeld, dat daar Don derdagavond om 6 uur 21 twee schokken zijn waargenomen en' uit Offenburg eveneens. Daar duurden de schokken twee seconden. Ook in het gebied van het Bodenmeer was de beving sterk en men meent, dat daar de haard lag, ofschoon zulks nog niet is vastgesteld. Te Singen am Hohentmil zijn zelfs 5 tot 6 tamelijk sterke schokken gemeld, die onge veer 5 seconden aanhielden. De beving was niet golvend doch schokkend. In tal Tan hui zen verschoven de meubelen en sprongen de deuren open. Zoo te Stuttgart en op de om ringende heuvels, te Berlingen (Zwabische Alp, waar de bewoners, uit hun huizen renden en te Heidesheim. a. d. Brenz en te Sternheim, waar op een lichte scbok een zeer hevige volg de. Men kon daar ter plaatse de kerktorens zien waggelen. Te Biberach in Opper Zwaben ging de beving gepaard met onderaardsch ge rommel. Stoffelijke schade heeft de aardbeving nau welijks aangericht. Er zijn alleen wat schoor- steenen gevallen. Het Japansche oppercommando meldt, dat ongeveer 50 mijl van Sjhan-hei-kwan een groep Chineezen een Japansche kolonie heeft overvallen en volkomen uitgeplunderd. Vijf Japanners werden gedood. Een groot aantal personen werd gewond. Volgens berichten, die tot op heden voor handen zijn, hebben de Chineezen meer dan 20 personen, waaronder vrouwen en kinderen ontvoerd. Talrijke vliegtuigen zqn derwaarts gezonden, 10 16 arbeiders gedood. In de kalksteenbrekerq van een cement fabriek te Rio Grande (Texas) zqn 200.000 pond dynamiet, die voor het opblazen van gesteente moesten worden gebruikt, ontjjdig ontploft. Voor zoover men thans kan zien, hebben hierbij tien zestien arbeiders den dood gevonden. Te Stockholm zijn Donderdag bij het baden een twaalftal personen verdronken. Zes dooden. Reuter meldt uit Stockholm: Woensdagochtend is bq het aanleggen van een spoorweg nabij het plaatsje Muoskosel een ernstig ongeluk gebeurd, dat acht menschen- levens eischte. Toen een trein met materialen en een volle wagon met werklieden naar het werk gingen, sprongen plotseling twee paarden op de rails. Zij werden overreden met het gevolg, dat de trein ontspoorde. Acht werklieden in den per sonenwagen werden gedood en 15 ernstig gewond. ROCKEFELLER SR. Rockefeller Sr. zal als verjaarcadeau 4.800.000 ontvangen als hij 8 Juli 96 wordt. Het kon hem misschien niet veel schelen! Heel zqn ambitie is slechts de 100 te halen. Na zijn influenza is zijn gezondheid zwak ge bleven en zijn verjaardag zal dan ook niet grootscheeps gevierd worden. De 4.800.000 vertegenwoordigen de no minale waarde van de levensverzekering- polissen van den petroleummagnaat sinds hij een betrekkelijk jong man was. De levens verzekeringsmaatschappijen in de Ver. Sta ten plegen namelijk den polishouder volledig uit te betalen, als ze 96 worden en een op de honderduizend haalt dien ouderdom. I 29 Juni. Van den ouden heer Rocke feller gaat het verhaal, dat hij op 65-jarigen leeftijd door alle doktoren was opgegeven. De een had hem diëet A voorgeschreven, de tweede diëet B, de derde diëet C. Hij volgde ze alle maal en at bijgevolg niets meer. En zelfs dat hielp niet. Hij was millioenen rijk, maar mocht zich niet de werkmans-luxe per- mitteeren van een Zondagsch kalfsoestertje of een half onsje rosbief. Zelfs aardappelpurée of bouillon waren taboe. Hq scheen terugge keerd tot zijn uitgangspunt, drink alleen nog melk, héél voorzichtigjes aan, uit glaasjes met deciliterstreepjes en toch ging het steeds verder bergafwaarts met hem. Hij kon iederen dag sterven. Toen zoo vertellen zijn biografen ried zijn zóóveelste dokter hem aan, nóg verder tot zijn uitgangspunt terug te keeren en menschenmelk te drinken. Er werden drie minnen uit Duitschland ontboden en sinds dien tijd werd John D. beter. En nu wordt hij op 6 Juli 96 jaar. Een tweede Johnny Walker: born in 1899, and still going strong. Strong? Nu, dat is nog maar zoozoo. Zelfs de golfsticks rusten sedert eenigen tqd, en kranten lezen doet hij ook niet meer. Men leest hem stukjes eruit voor, en geen stukjes, die van den hoorder sterke zenuwen ver- eischen; zoodat er uit de bladen van tegen woordig niet erg veel overblijft, dat voor zijn bejaarde ooren geschikt is... Maar nu is er dan toch iets, dat den ouden heer plezier zal doen. Als hij op 6 Juli 96 wordt, krijgt hij... 4.800.000 dollar. Dat is geen kleinigheid, en als hij ze nog op wil maken, zal hq zich moeten haasten. Wie hem dat koninklijke verjaarscadeautje zullen vereeren De levensverzekeringmaat schappijen. Dit sommetje van bqna 5 millioen dollar vertegenwoordigt de nominale waarde van de levensverzekering-polissen van den petroleum-magnaat sinds hq een jong man was. De levensverzekering-maatschappijen in de Ver. Staten plegen namelijk de polishou ders volledig uit te betalen als ze 96 worden en één op de honderdduizend haalt dien ouderdom.' Het ia voor den krassen ouden heer te hopen, dat de maatschappijen geen gangsters in dienst hebben 4.8 millioen dollar. Het bedrag brengt iemand aan het denken. Men vraagt een 96- jarige niet wat hij met de gewonnen 100.000 48 honderdduizenden! denkt te doen. Géén mooi reisje maken, géén Fordje koopen, geen knus villa'tje in Palm Beach... Zou hij weten, dat hij er de begrootingskosten van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag mee zou kunnen dekken Maar misschien weet hij niet eens, dat deze gelden hem wachten, en mischien is hetbericht, dat onze groote steden aan tekorten tijden, door zijn lector als tè opwindend voor hem gecensureerd. Het sommetje zal eenvoudig op zijn rekening wor den gegireerd en wat ermee gebeuren zal, dat zullen straks zijn erfgenamen wel uitmaken. Zijn zoontjes van zeventig. Eenige minuten na elkaar zijn in de Sing- sing-gevangenis Eva Coo en Leonard Scar- nici op den electrischen stoel terechtgesteld. De vrouw werd het eerst terechtgesteld. Zij had haar handlanger vermoord, teneinde de verzekeringsgelden te innen. Zij hoopte nog den geheelen dag op gratie, doch ging kalm in den dood. Carnici, die ter dood was veroordeeld wegens het dooden van een bankbeambte, kauwde op zijn kauwgom, toen de draden van de electrische leiding aan zijn beenen werden vastgemaakt. Dickinson, de aangetrouwde neef van Hughes, lid van het Opperste Gerechtshof van de Vereenigde Staten, is vermoord. Zijn lijk werd met twee schotwonden ge vonden in een park te Detroit; vermoedelijk is hij uit een auto gegooid. De autoriteiten zijn van meening, met een roofdmoord te doen te hebben. Dickinson had een groote som geld bij zich, welke thans:is verdwenen. VOETBALLER KON NIET MEER LOOPEN. Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlijk". Deze sportenthousiast leed zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat hij ternauwernood meer kon loopen. Teneinde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemén. Hq zegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees slechts zijn brief: »Vijf jaar geleden leed ik aan vrceselijke rheumatische pijnen in al ipijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwernood meer loopen, laat staan hard loopen. Nu en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren dan ondragelijk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mqn geld uit gegeven aan verschillende medicijnen en be handelingen, maar niets hielp. Tenslotte, nu ongeveer drie jaar geleden, besloot ik een proef te nemen en ik moet zeggen de ver betering was „wonderbaarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zes zouten, d.w.z. minerale zouten, zooals deze voorko men in de minerale bronnen, die sedert eeuwen door rheumatieklijders worden be zocht. Deze zouten sporen lever, nieren en ingewanden, in het kort de afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor uri nezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuurlijken weg volko men uit het lichaam worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak verdwijnt tevens als vanzelf de pijn. Maar niet alleen de rheumatiek verdwijnt, de geheele gezondheid wordt beter, men voelt zich frisscher, ener gieker en krachtiger. Kruschen Salts geeft U een stralende gezondheid voor 1 cent per da<". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar q alle apothekers en drogisten h 0.90 en per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. e op, dat op het etiket op de flesch, zoowei as op de buitenverpakking, de naam own ree Handels Maatschappij Amsterdam

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2