ONS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. HELDERSCHE COURANT 51. 1 1 Weekkroniek kosten der gemeente hunner inwoning ver zorgd zullen worden en niet als totdüs- ver op kosten der gemeente, waar het ongeval geschiedde. Mr. Heerkens Thijssen (R.-K.) wees op een hiaat in de wet, waar door wel de aanvankelijke behandeling der slachtoffers, doch niet de meer langdurige Hoe is de positie van het kabinet .Colijn? -- De beslissende verpleging ten laste van de hoofdgemeente i j nc.v LLJi. i komt. Minister De Wildé zegde dan ook toe, slag nadertDe Eerste Kamer behandelt in snel tempo wetswijziging te zullen ove4gen. Een twee de ontwerpje betrof de onteigening in ver band met aanleg van een sportinrichting en van nieuwe militaire werken te Utrecht. Mr. de Gijselaar (C.-H.) vroeg of onteigening ge wettigd is als het gaat om een vermaaks object en de heer Moltmaker (S.D.) deed een verschillende belangrijke zaken (Wijziging Tarief, Verkeers. en Zuiderzeefonds). de (hoewel dan zeer verzwakte) meerderheid. Colijn regeert dus niet dank zij een ..valsche meerderheid" in de Kamer. Overwint Colijn j goed woordje voor de stad, toen hij betoog- ten slotte, dan mag dat geen „Pyrrhus- J de, dat het fort Vossegat de expansie van overwinning" worden genoemd, maar bètee- kent dat een eerlijk bevochten zege. Intusschen gaan hier en daar in de pers der „Regeeringspartijen" beschouwingen rond, die voor het Kabinet-Colijn niet heel bemoe digend zijn. In het Katholieke kamp gist en borrelt het. Ontzettend veel zal van de stuur manskunst des ministers Colijn worden ge vergd, wil hij den toestand blijven beheer- schen. Hij heeft in zijn leven letterlijk en fi- Den Haag, 27 Juni '35. De maand Juni loop ten einde. Voor Ne derland was zij op staatkundig terrein van beteekenis door de plaats gehad hebbende ge meenteraadsverkiezingen. Zij bleken een be vestiging te zijn van wat zich bij de Staten- Stembus heeft geopenbaard. Nemelijk: een wassende ontevredenheid over dén loop van zaken in het land. Typisch genoeg sprak de landspolitiek bij deze gemeenteraadsverkie zingen een krachtig woordje mee; het ge meentelijk belang was niet zelden „bijzaak". Sedert de Tweede Kamerverkiezingen van April '33 is er weer heel wat veranderd in de politieke constellatie! Het huidige Lager- komende strijd is voor een man van zijn huis weerspiegelt niet zuiver meer de ge- structuur niet te zwaar. Toch kan natuur- zindheid der bevolking. De vraag, of onder lijk ook zoo-een het veld moeten ruimen dergelijke omstandigheden Kamerontbinding We zullen hebben af te wachten. Vermoe- gewettigd mag heeten doet in deze dagen op- delijk eerst de volgende week wordt de Me- geld. Ofschoon streng genomen de verkiezin- mcrie van Antwoord betreffende het bezuini gen voor de lagere organen geen richtsnoer gingsontwerp gepubliceerd. Er gaan reeds mogen opleveren voor de te volgen Regee- omtrent den inhoud verschillende geruchten: woord was van prof. Diepenhorst) en meen- rinspolitiek. Volgens de Grondwet verkiest Er zullen belangrijke concessies worden ge- de voorts, dat het Kabinet ten aanzien van de welvaartspolitiek verdeeld is. De maatregel werd onbewimpeld verdedigd broei-warme door mr. Van Lanschot, de Katholieke Utrecht zoozeer remt. Minister De Wilde ging op de vraag-De Gijselaar maar weinig in en de ander kreeg te hooren, dat hij bij den minister van Defensie moet zijn. Nu het Tariefdebat. Er openbaarde zich nogal wat verschil van inzicht. De liberale heer Van den Bergh achtte het eigenlijk niet ir den haak, dat de Regeering een zoo be langrijke zaak maar bij Koninklijk Besluit heeft geregeld, het Parlement aldus voor een 1 guurlijk voor heete vuren gestaan; ook de j voldongen feit plaatsend. Zeker, zij had de' Machtigingswet, doch was zij wel' ooit be-1 doeld om op een dusdanige wijze te worden gehanteerd Ook de heer De Zeeuw (S.D bleek naderhand van dit gevoelen; hij hoopte i voortaan voor ontwerpen als het aanhangige, I te worden gespaard. Hij zag er een „spring- j plank voor het protectionisme" in (het J het volk zijn Kamerleden voor vier jaren en daan aan die hoofdpijn behoort toch te worden Nogmaals: We zullen zien! vastgehouden. Nu verschaft diezelfde Grond- Na den avond tevoren, in wet ook het recht op Kamerontbinding. Vol- zomertemperatuur een gelukkig kort aan- fractieleider. Allereerst juichte hij de groote gcns art. 73 kan de Koning de Kamers der loopvergaderingetje te hebben gehouden, technische verbeteringen toe en wenschte hij Staten-Generaal, elk afzonderlijk of beide te kwam de Senaat jj. Woensdag voor een ver- op dit moment niet te gaan twisten over de zamea ontbinden. De wet noemt de gevallen gadering van heel wat langer „adem" welke vraag, of men hiér te doen heeft met een niet waaronder ontbonden mag worden; dat morgenmiddag wordt voortgezet) bijeen, fiscaal dan wel een protectionistisch Tarief, is geheel aan de „practijk" overgelaten. Vrij- waarin behandeld dienden te worden ver-j Het nieuwe Tarief is de vrucht van opportu- wel regel is, dat een conflict tusschen Re geering en Kamer tot een onverwachte ont binding leidt als een andere oplossing (Kabi netswisseling) niet mogelijk blijkt. Als het Kabinet-Colrjn straks, bij de be handeling van het groote bezuinigings-ont- werp, de nederlaag zou lijden, dan daagt in derdaad de kans op Kamerontbinding. Het schillende kleinere ontwerpen en als hoofd-j niteitspolitiek, welke door de omstandighe- schotels de wijziging der Tariefwet, de be- den gewettigd is en momenteel ook tot de j grooting van het Zuiderzeefonds en die van meest-aanbevelenswaardige zaken behoort, het Verkeersfonds. Zelfs verwonderde de heer Van Lanschot er De verhooging van het Tarief van invoer- zich over, dat de Regeering die de oppor-1 rechten (van 10 op gemiddeld 12 pet.), welke tuniteitspolitiek toepast niet nog veel meer immers bij Koninklijk Besluit krachtens gebruik maakt van de Machtigingswet, waar-1 de Machtigingswet werd ingevoerd en die door de Regeering het wapen der speciale oude Regoeringsblok" zal dan misschien wei-nu wettelijk moet worden bekrachtigd, heeft tarieven kan hanteeren tegen aanvallen op ni<* meer kunnen uitrichten En 'n „roomsch- het leeuwendeel der bespiegelingen gevorderd, ons economisch leven als daar zijn devalua- roode" samenwerking van 50 leden (gesteld Een paar Senatoren maakten van de gelegen- al eens, dat de Katholieken tot de „uiterste heid gebruik om de principieele handelspoli- noodzaak" van wijlen Nolens kwamen) betee- tiek ter sprake te brengen piof. Diepen- kent een maar te zwakke fundeering, als horst b.v. hield een geestig historisch betoog niet een derde beduidende groep eraan mee doch minister Oud achtte blijkbaar en reeds opgemerkt meer historische dan doet. Toch is het nog zeer de vraag, of die terecht! het oogenblik niet geschikt om voor het moment practische beteekenis. Hij nieuwe Kamer meer bruikbaar" zou zijn. thans zulke tot diepgaande debatten aanlei-herinnerde eraan, hoe in tal van vroegere Het heengaan van 'colijn zou ook tot de ding gevende zaken uitvoerig te bekijken, jaren een poging tot verhooging van ons Ta- vorming van een waai „nationaal Kabinet"Hij huppelde er maar losjes over heen. doch rief groote deining veroorzaakte. Men be- kunnen leiden, waaraan dus ook de Sociaal-zonder belang was zijn betoog echter geens- hoeft slechts de namen van de ministers Democraten deelnemen. Dan heeft Kamer- zins. Pierson, Kolkman, Harte van Tecklenburg en tie, dumping, exporttarieven, allemaal zaken, welke het buitenland te baat neemt om ons te benadeelen. Het betoog-Diepenhorst had zooals ontbinding natuurlijk geen zin. Al-meer nadert het moment, waarop de beslissing zal vallen. Ook aan de hand der cijfers betreffende de recente gemeenteraads verkiezingen is het „Regeeringsblok" nog in Vóór de Tariefkwestie ter sprake kwam ook Colijn te noemen om te weten waarop werden eerst een paar kleine ontwerpjes de afgevaardigde doelde. Het met duurder goedgekeurd. Eerst dat tot wijziging van de worden bedreigde nationaal product bij uit- wet tot regeling van het Armbestuur, waar-1 nemendheid, de klomp, was destijds immers door onvermogende verkeersslachtoffers op het indrukwekkende embleem der oppositie tegenTariefsverhooging!.Doch nu is de tegenstelling dood, en in verband daarmee hoopte de Senator, dat men eens zal komen met een Tarijfswijziging, die openlijk de koersverandering erkent. Want de afgevaar digde zag in verschillende posten wel degelijk een protectionistisch karakter Zoo: Vreem de hersenen in blik"Men denke niet alleen aan dit dierlijke intellect aldus de gui tige, tot gelach aanleiding gevende opmer king van prof. Diepenhorst maar zie naar vele andere posten van proteetionistischen aard...... De kracht van het ontwerp zag hij vooral in de groote technische verbeteringen en de zwakheid in de ontbindende kiem, welke den beschermenden tendenz steeds zal doen toenemen. Minister Oud wees er nadrukkelijk op, dat men het ontwerp moet bezien in het licht zijner omstandigheden. De opzet heeft een louter fiscaal doel. Maar zelfs de geringste verhooging heeft natuurlijk altijd een bijwer king, en dan van beschermenden aard. Vervolgens deelde de bewondsman mee, dat de opbrengst van het nieuwe Tarief be neden de verwachting is gebleven. Wat be treft; ,de invoering via de Machtigingswet zette mr. Oud nog eens uiteen, dat snel han delen onvermijdelijk was. Met nadruk, met stemverheffing ging de bewindsman even in op hetgeen werd ge zegd over oneenigheid in het Kabinet. Waar haalt nien de beweringen, als zou er in den boezem der Regeering verschil van meening over tarief- en handelspolitiek, vandaan? al dus ietwat geprikkeld de minister. Alles, wat er werd en wordt gezegd over dat ver schil van meening is pure fansatie allerlei fabeltjes uit de wereld te helpen. En hij sprak verder: Ook met minister Steenberghe was er op dit stuk geen verschil van meening. Met dezen bewindsman bestond slechts ver schil van meening over de devaluatie en an ders niet. Ware het mogelijk, niemand liever dan de Regeering zou constructieve politiek willen voeren. Maar moeilijke problemen lost men niet in een vloek en een zucht op! Men houde dus op achter het aftreden van minis ter Steenberghe dingen te zoeken, welke er niet zijn. Dat wekt verdeeldheid, wat niet in het belang van ons volk kan worden ge noemd. Minister Oud zei de dingen dus al zeer onomwonden! Voorts was van niet gering belang zijn toezegging, dat de Machtigingswet voortaan ter vaststelling van speciale tarieven van in voerrechten veelvuldiger gebruikt zal wor den indien de noodzakelijkheid blijkt. Een onderzoek ten departemente is gaande. En: in geval de Machtigingswet de bedrijven op een of andere wijze helpen kan, zal toepas sing niet worden nagelaten. Het Zuiderzeefondsdebatje bracht niet heel veel nieuws. De heer Van den Bergh (V.B.) keurde het goed, eerst de financiën te saneeren, voor men overgaat tot verdere inpolderingen. Jhr. van Citters (A.-R.), bleek eveneens van dit gevoelen. Voorts waar schuwde hij tegen het geven van een blij vend karakter aan de stichting „Joodsche Arbeid" in de Wieringermeer, aangezien wij geen behoefte hebben aan een nieuw geïm porteerde bevolking. Werk behoort allereerst aan onze jeugdige werkloozen gegeven te worden. Een en ander beteekende niet, dat de afgevaardigde onsympathiek tegenover be doeld werkkamp zou staan, maar het moet blijven een opleiding voor Palestina. En evenals de heer Van der Hoeven ge daan had wees mr. Van Lanschot (R.-K.) op de afspoeling der Texelsche kust, wat ge vaar oplevert. Minister Van Lidth de Jeude deelde mee, dat hiermee reeds rekening wordt gehou den. Dijken zullen worden aangelegd; men is reeds met de voorbereiding doende. De kwes tie der ontzilting van het IJselmeer een zaak, welke door mr. Van der Hoeven ter sprake was gebracht en waarmee de drinkwatervoorziening van het Westen des lands gemoeid is, werd reeds sinds vier jaren bestudeerd, aldus Z.Exc. De Regeering is waakzaam, doch thans valt er nog weinig met zekerheid te zeggen. Ten aanzien der verdere drooglegging wees de minister er nog eens op, eerst de finan- cieele toestand het toestaan van credieten moet kunnen rechtvaardigen. Is dat in orde, dan zal een betrouwbaar plan wörden opge maakt, dat uitgaat van een kostprijs van 2500.per bunder. Voorts vernamen wij, dat binnenkort een ontwerp zal worden inge diend ten aanzien van de instelling van een toekomstig bestuur in de Wieringermeer. Mr. Van Citters kreeg betreffende de Jood sche vluchtelingen in de Wieringermeer een geruststellende verklaring te hooren. Aan de oorspronkelijke bepalingen zal de hand worden gehouden. Het Verkeersfonds kwam ter tafel. Spre kers: de heeren Ter Haar (C.H.), Moltma ker (S.D.) en Otten (V.D.) .Eerst- en laatst genoemde kwamen op voor de tertiaire we gen.. De heer Ter Haar maakte de ongetwij feld begrijpelijke opmerking, of het niet he ter zou zijn het departement van Water staat officieel te noemen: Waterstaat en Ver keer? Verder kwam hij op voor verlichting van Rijkswegen en voor een intensief toe zicht in het belang der verkeersveiligheid. De heer Moltmaker zong een klaaglied over het uitblijven van regelingen inzake het ver keerswezen (oneerlijke concurrentie, arbeids voorwaarden voor chaffeurs, veiligheid, wilde bussen). En vervolgens maakte hij den mi nister er een groote grief van, dat in de be kende Commissie voor het verkeer geen ver tegenwoordigers van de arbeidersorganisaties zijn opgenomen. „Is hier opzet in het spel?" vroeg hij nadrukkelijk, aandringend op re constructie van de commissie. Minister van Lidt de Jeude voelde niet veel voor de naamsverandering van zijn de partement, hoezeer men ook met de veran dering van de taak rekening zal dienen te houden. Aan de coördinatie van het verkeer wordt gewerkt, doch de materie is uiterst gecompliceerd. Men mag niet met opzet eenige tak van verkeer benadeelen, wel be hoort er een economische samenhang te zijn. Wat de wegenverbetering betreft: uit het Werkfonds werden dit jaar 14 millioen voor dat doel besteed. De verlichting der Rijkswegen: Zij heeft zeer de aandacht der Regeering. Een der drukste wegen, die van Amsterdam naar Haarlem, komt wel het meest in aanmerking en daarom zal hier het eerst worden aangepakt. Althans: de voor» bereidingen zijn het verst gevorderd. Men had gewezén op de in één jaar ge vallen verkeersslachtoffers, zijnde 800 dooden en 12.000 gewonden. De minister beloofde, dat de dienst van het toezicht op het verkeer zoo noodig zal worden uitgebreid. De heer Moltmaker kreeg te hooren, dat er ten 'aanzien van de ongebreidelde concur rentie spoedig een oplossing zal komen. En wat de dienst- en rusttijden van chauffeurs betreft: Een oplossing zal gevonden worden in het bepalen van voorwaarden bij het ver- leenen van vergunningen. Ten slotte de klacht van den heer Molt maker over de eenzijdige samenstelling der verkeerscommissie. Voordat de minister deze kwestie behandelde, deelde hij mee, dat de commissie na haar vorming dadelijk aan den arbeid is gegaan en dan reeds de volgende week met concrete voorstellen voor den dag zal komen. Bij het optreden van den hüidi- gen bewindsman was de commissie reeds op papier samengesteld en om nu verdere ver traging te voorkomen heeft de nieuwe minis ter maar dadelijk benoemd. Er is van „op zet" geen sprake geweest en nog minder van „hoon" ten aanzien der arbeidersbeweging, wat de heer Moltmaker ook nog had ver ondersteld, De bewindsman verklaarde niet het minste bezwaar tegen het opnemen van deskundige arbeidersvertegenwoordigers tc hebben. Intusschen wees hij er ook nog op, dat de commissie toch reeds tot plicht heeft, alle organisaties te hooren. Edoch: Z.Exc. zal ernstig overwegen, alsnog aan de commissie uitbreiding te geven in den door den heer Moltmaker bedoelden zin. De socialistische afgevaardigde bleek toen hij kort repliceerde door deze verkla ring (welke natuurlijk practisch op een toe zegging neerkomt) geheel bevredigd en bracht dank voor de tegemoetkomende hou ding des ministers. Zoo eindigde de middag in pais en vreê! Parlementariër. „Geef u mij een schoone zakdoek, ik ben verkouden." „Uw zakdoeken zijn alle in de wasch." „Wat? allebei?" De kersenpluk in de Betuwe is begonnen. Plukkers op bun booge ladders aan het werk. Een nieuw gedeelte van den rioolmond te Scheveningen werd gisteren ter plaatse aangebracht. De pontonbrug aan de Kooy (gem. den Helder) zal op 1 Juli a.s. tolvrij zijn. De opbrengst van Het aanbrengen op de plaats van bestemming. L_ deze tol was zeer winstgevend Het innen der laatste tolgelden. De Fransche politicus Herriot heeft aan de universiteit van Oxford het eere doctoraat gekregen, evenals verschil lende vooraanstaande persoonlijkheden, Herriot met Lord Bledisloe op weg naar Sbeldonian Theater, waar de plechtig heid plaats vond. De hooi-oogst op de Friesche klei. Een „schudder" bij het bewerken van een hooilaag. Dat deze overvloedig is, behoeve nwe nauwelijks te zeggen. Minister Deckers bezocht gisteren de elfde nationale tentoonstelling van de Vereeniging „Stamboek Voor het Nederlandsche trekpaard", te den Bosch. Tijdens den rondgang; in het midden Minister Deckers, links de voorzitter Jhr. J. v. Vreedenburch en rechts Mr. v. d. Minne.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3