Het verpoederen van ondermelk voor veevoer. Drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJsselmeer. Callantsoog. Wieringen. Wieringerwaard. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI 1935- Julianadorp Anna Paulowna. Meester van Ham 25 jaar onderwijzer in onze gemeente. NOCt §P>© T 3 ZOT Schagen. i Ministerieel bezoek. Loonpoederen gedurende de weideperiode. Leiding van Bestuur e" recteur der zuivelfabriek wensthelijk. 100 kg magere melk poeder is in voederwaarde met 125 kg lijnmeel gelijk te 6tellen en de |)njs komt bedu.dend lager. Gunstige invloed op de kaasprijzen. L. W. schnjft in „De Boerderij", Weekblad gewijd aan den land- en tuinbouw, veeteelt pluimveehouderij, enz., uitgave der Uitgevers- Maatschappij „C. Misset" (N.V.) Doetinchem: Voor anderhalf jaar werden door enkele leden van een zuivelfabriek in Overijssel reeds proeven genomen met het vervoederen van ondermek aan melkkoeien. De rantsoenen werden samengesteld in overleg met ons en de proeven verliepen gunstig. Thans wordt aan diezelfde fabriek voor een beperkt aantal leden de ondermelk, welke ze in de voorjaars- en zomermaanden te veel hebben, verpoederd. De kosten van het ver- pocderen worden den boer dus in rekening ge bracht en hij ontvangt dan een deel als magere melkpoeder terug in plaats van als ondermelk. Het komt ons voor, dat, afgezien van het geen door overheidsmaatregelen wordt ge daan, meer door de boeren zelf in die richting kan worden gewerkt. Wat boterafname door de leden betreft, lezen we de laatste maan den, dat door sommige coöperatieve zuivel- -fabrieken bindende besluiten worden genomen. In zooverre daardoor het margarineverbruik op het platteland teruggedrongen wordt, achten ook wij deze maatregelen in 't belang van onze veehouderij. Het is echter de vraag, of het gebruik van margarine bij de kleine, arme boeren wel zoo groot is. Op grond van vele brieven, welke wij ontvangen, zijn we daar nog niet zoo zeker van. „Bij de dag langs gebruiken wij nooit anders dan slachtvetten. Komt er eens be zoek, dan wordt een half pond margarine gekocht, om dan „boter" op tafel te kunnen zetten Aldus schrijft ons een boer. En meerderen laten een dergelijk geluid hooren. Boter wordt dus bij vele boeren door het slachtvet vervangen. Doch het eiwit uit onder melk kan niet door een goedkooper eiwit worden vervangen. De boer ontvangt daar bijna niets voor en wanneer hij aan jongvee en varkens abnormaal groote hoeveelheden ondermelk toedient, ziet hij van hetgeen hij te veel geeft, ook geen resultaat. Tijdens de stalperiode kan men 10 tot 12 Liter ondermelk per melkkoe met voordeel toedienen. Dan kan de boer, die ook nog wat jongvee en varkens heeft, al zijn ondermelk economisch benutten. Dit verandert, zoodra het vee in het land komt. Het heeft dan zijn bezwaren om de ondermelk aan de koeien te vervoederen. Het resultaat moet naast het eiwitrijke gras uiterst gering worden geacht en... oudere melkkoeien weigeren gewoonlijk om ze op te nemen. Dan is onder de huidige omstandig heden de tijd aangebroken, dat de boer gelegenheid moet hebben, om zijn melk te laten verpoederen. En de kosten daarvan moeten zoo zuinig mogelijk worden berekend Stellen we thans de vraag, in hoeverre dit reeds geschiedt, dan is het antwoord teleur stellend. Zou het niet raadzaam zijn, dat be stuur en directeur der zuivelfabriek in dezen leidend en regelend optraden en dat de leden vergaderingen óók in dezen bindende beslui ten namen? En dat ook door particuliere fa brieken alle mogelijke medewerking werd verleend Dan zou het misschien ook mogelijk zijn om dit „loonpoederen voor den boer" te centra- liseeren, als mocht blijken, dat dit beduidend voordeeliger komt. Thans bereiken ons berichten over tegen werking inplaats van medewerking. „De di recteur wil er niet aan", werd ons uit enkele olaatsen bericht. Doch aan een coöperatieve uivelfabriek hebben leden en bestuur toch k medezeggenschap? Ongetwijfeld zal men inzicht van den directeur zwaar moeten _.i wegen, doch de boeren zelf zijn inzake oen gang in hun boerenbedrijf, en de moge lijkheid van economische aanwending van ma gere melkpoeder als veevoer toch meer des kundig dan vele directeuren Wij willen dan ook aannemen, dat deze be richten over tegenwerking de uitzonderingen zijn op den regel, dat in samenwerking over en weer de mogelijkheid van het verpoederen ernstig wordt bestudeerd. En dan zal dit zeker snel ingang vinden. Wat de kosten van verpoederen betreft, wer den ons van zeer deskundige zijde, n.1. door een bekwaam directeur van een flinke fabriek, waar geregeld wordt gepoederd, de volgende gegevens verstrekt: Onkosten bij de bereiding van magere melkpoeder per 100 kg. ondermelk. in een goed ingericht bedrijf: stoom 1^ cent electr. kracht 5 arbeidsloon t.-j 6 afschrijving 6 risico's 2 jutezak twa 8 vracht j.0 Totaal 34 cent Per 100 kg ondermelk verkrijgt men in de voorjaarsmaanden 8,6 kg melkpoeder. Wanneer uit 100 kg magere melk 8,6 kg poeder wordt verkregen, dan moet 1160 kg ondermelk worden verpoederd, om 100 kg melkpoeder te krijgen. De kosten daarvan komen dan op 11,6 X 34 cent 3,91. Rekent men daarbij de waarde van de ondermelk op 20 cent per 100 jjg, dan komt er 11,5 X 20 c. 2.30 bij. tarnen dus 6,21. yltf werkelijkheid zal de netto zuivelwaarde van de ondermelk in dezen tijd lager kunnen zijn dan 20 cent per 100 kg. Momenteel is zenul!). We hebben dan dus 100 kg magere melk poeder voor 6,21, als men die 20 cent er bij rekent. Gaat de boer bij de berekening uit van het feit, dat de ondermelk hem thans weinig of niets opbrengt, dan krijgt hij een uitgaaf van 3,91 per 100 kg melkpoeder. Wat is nu de voederwaarde van deze magere melkpoeder Juist bij melk en afvalproducten van de melk loopt de waardeering bij onze bekendste des kundigen op veevoedergebied nogal uiteen. We laten hier enkele opgaven omtrent ver teerbare zuiver eiwit, zetmeelwaarde en voe dereenheden volgen. eiw. z.w. V.E. Kellner 3,8 7,6 Nils Hansson 3,2 10,5 16,7 Staring's Almanak 3,3 8,6 16,7 Eckles noemt 3,6 zuiver eiwit en 5,1 koolhydraten. Henry en Morrison noemen 3,8% zuiver eiwkit en 5,2 koolhydraten. Uit tweeërlei kan dit verschil in waardee ring voortvloeien. De samenstelling der melk kan n.1. bij verschillende rassen uiteenloopen en verder kan er verschil van meening be staan omtrent de voederwaarde van de sa menstellende deelen. Houden wij ons aan de getallen van Sta ring's Almanak, dan bevat 100 kg melkpoe der ongeveer: 11.5 X 3,3 38 kg vert. eiw. 11.5 X 8.6 99 z.w. (Dit laatste getal lijkt ons wat te hoog). Vergelijken we hiermee de voederwaarde van 100 kg lijnmeel, dan bevat deze 30.2 kg Vert. eiwit en 72.8 kg zetmeelwaarde. In 125 kg lijnmeel zit dus 37% kg verteer baar eiwit en 91 kg zetmeelwaarde. Het komt ons voor, dat we de voederwaarde van 100 kg magere melkpoeder gelijk mogen stellen met die van 125 kg lijnmeel. Bij een drietal practjjkproeven, waarbij de voederwaarde van melkpoeder op deze hoogte werd aangenomen, klopte het resultaat be hoorlijk. Nu kost 100 kg lijnmeel den boer momen teel pl.m. 5.80. De prijs van 125 kg komt dus 1% maal zoo hoog, dus op 1% X 5.80 7.25. Als de ondermelk op een waarde wordt ge steld van 20 cent per 100 liter, de kosten van verpoederen op 34 cent per 100 liter onder melk en de voederwaarde van 100 kg magere melkpoeder gelijk aan die van 125 kg lijn meel, dan geeft het verpoederen den boer aanmerkelijk voordeel. Op deze basis berekend, komt magere melk poeder zelfs goedkooper, dan het goedkoope grondnotenmeel. Wij zijn er van overtuigd, dat bij juiste lei ding in dezen er nimmer een teveel aan on dermelk behoeft te zijn, wat ook zal leiden tot inperking der kaasproductie en dus kans geven op wat beter kaasprijzen. Indien tevens kon worden overgegaan tot inkrimping der margarineproductie voor het binnenland zoodat hier de afzet van boter- vet vergroot kon worden en daarnaast dan door een juiste leiding en goede organisatie in de maanden van ongeveer half April tot half Juli of later een voldoend kwantum on dermelk werd verpoederd voor veevoeder, dan zou het ook zeker niet noodig zijn met het scheuren verder te gaan, dan in overeenstem ming is te achten met de oppervlakte gras land, welke kan worden omgezet in goed bouwland en zou het grasland zelf meer in tensief kunnen worden gebruikt. MUZIEKUITVOERING VAN „KUNSTZIN". Woensdagavond werd door de Harmonie „Kunstzin", begunstigd door goed weer en een tamelijk belangstellend publiek, de aan gekondigde uitvoering gegeven in de muziek tent in het Loopuytpark. Onder directie van den heer J. v. Glabbeek werden door „Kunstzin" een achttal nummers muziek uitgevoerd en het is, zoo zachtjes aan overbodig geworden, nog te schrijven, dat de weergave goed was. Immers de directeur kent zijn medewerkers en houdt de leiding in vaste hand. Zij van hun kant voelen dat aan en zoo ontstaat niet alleen een goed geheel, maar worden de uit te voeren werken ook weerge geven, zooals dat behoort te gebeuren. Het was een mooi uurtje muziek. REDDING SBRIG ADE. Ook op het strand te Callantsoog zullen voortaan gedurende het seizoen eenige leden van de reddingsbrigade aanwezig zijn. De brigade heeft de Beschikking over een keurige haspel, waarop 200 meter reddingslijn aan wezig is. Het apparaat is steeds op het strand aanwezig en herhaaldelijk zal gedemonstreerd worden, om zooveel mogelijk personen met het toestel vertrouwd te doen worden. ESPERANTO-DAG. Zondag 7 Juli a.s. zal de gewestelijke pro- pagandaclub „La Norda Stelo" een vergade ring houden in Callantsoog. De middag zal benut worden voor het maken van een mooie wandeling, terwijl de rest van den dag op het strand zal worden doorgebracht. Des morgens om 10 uur vangt de vergadering aan in Hotel de Haan. BURGERLIJKE STAND. Over Juni 1935. GEHUWD: Heinrich Blauwbrock, oud 24 jaar en Guurtje van Zoonen, oud 21 jaar; Jan van Scheijen, oud 45 jaar en Maria Josephina de Clercq, oud 36 jaar. OVERLEDEN: Pieter Bakker, oud 43 jaar; Trijntje van den Berg, oud 84 jaar; Elisabeth Vennik, oud 43 jaar. LOOP DER BEVOLKING OVER JUNI 1935. Ingekomen: J. Struijf, van Zijpe; Tr. Bouwens, van Den Helder; M. C. Hoornsman, van Hoorn. Vertrokken: A. Rietvink naar Den Helder; P. Korver naar Schagen; P. Landman naar Oudkarspel; H. Noot en echtgen. naar St. Pancras; B. Daalder naar Den Helder; Corn. H. Swenne naar Wissenkerke. Mej. A. C. Haringhuizen, 2e ambtenaresse ter secretarie, behaalde het diploma A Ge meente-administratie. Nelly Sinkes, leerlinge van School I, slaag de voor het toelatingsexamen der H. Handels school, te Den Helder. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De ouden hebben hun jaarlijksche rijtoer weer achter den rug. Velen van hen zullen daar weer dagen van te voren op gevlast heb ben en dat het een fijne feestdag voor ze is Wetsontwerp tot openbaar lichaam. instelling van een Ingediend is een wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJsselmeer. Aan de memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De regeering, gesteld voor de taak, een re geling te treffen, zag zich geplaatst voor een keur van mogelijkheden, alle in meer of min uitgewerkte voorstellen belichaamd. In al deze uitgebrachte adviezen en studies vond de regeering waardevolle gegevens, waarvan zij in menig opzicht een dankbaar gebruik heeft gemaakt. De regeering heeft meermalen bij de be handeling van de begrooting van het Zuider- zeefonds blijk gegeven, dat zij wijziging wenscht te brengen in de organisatie van diensten, lichamen en commissiën, welke met de voorbereiding en uitvoering van den inpol- deringsarbeid zijn belast. In afwachting van wettelijke regeling heeft zij bereids het noodige verricht om geleidelijk tot een gewenschte centralisatie te komen. De verdere ontwikkeling van het reeds Inge polderde gebied en het vooruitzicht van ver deren polderingsarbeid maken het noodig aan die organisatie den vereischten wettelijken grondslag te geven. Bij nader inzien heeft de regeering het beter geoordeeld de voorzieningen in de eerste plaats te doen strekken tot het onmiddellijk noodige met name tot de Wieringermeer. Daarnaast behoort de mogelijkheid te worden geschapen, dat de organen, welke in de Wie ringermeer ervaring op dit bijzondere be- stuursterrein hebben verworven, deze ook aan andere gebieden welke voor inpoldering tn aanmerking komen, ten nutte kan maken. De regeering wenscht nu aan een open baar lichaam de Wieringermeer de zorg voor den verderen inpolderingsarbeid in het reeds drooggelegde gebied van het meer Flevo in zijn verschillende scha keeringen en in zijn vollen omvang op te dragen. De organen van een lichaam verichten der halve den voorbereidenden arbeid om te zijner tjjd te komen tot de oprichting van een ge meente, een waterschap en het beheer van de Staatseigendommen in het verkregen gebied, terwijl aanvankelijk de bevoegdheden voor zoover noodig van gemeente, waterschap en grondbeheer in dat voorloopige lichaam gecentraliseerd zijn. Aan hetzelfde lichaam is de voltooiing en het onderhoud van de waterbouwkundige werken, alsmede de vol tooiing van de ontginning en het in Cultuur brengen en het beheeren van de gewonnen gronden opgedragen. Op deze wijze wordt mitsdien niet alleen bereikt, dat uit een cen traal punt de onderneming in haar geheel administratief overzien kan worden, maar ook dat de inpolderingsarbeid, welke bedrijfs organisatorisch bezien, een eenheid is, ook een eenheid blijft tot op het oogenblik, dat de arbeid ten einde is gebracht. Bij de voorstellen van de commissie-Visse ring, alsook van den Zuiderzeeraad, werd het beheer op publiekrechtelijk gemeentelijk ter rein vermengd met den overigen arbeid. Het vorige kabinet maakte bezwaar tegen deze vermenging, welke bezwaren de regeering deelt. In verband met het geheel eigen karakter van de voorzieningen, die noodig zijn, in af wachting van de oprichting van een gemeente naar de regelen van ons geldend staatsrecht, is het bestuur van de Wieringermeer voor wat deze voorzieningen betreft, gescheiden gehou den van den overigen inpolderingsarbeid, met dien verstande evenwel, dat in de hoofdleiding bindend contract is gelegd. Wel acht de regeering het wenschelijk ver ordende bevoegdheid te verleenen aan het in te stellen lichaam ten einde dit in staat te stellen de noodige voorzieningen te treffen, om de waterstaatsbelangen in het inpolderings- gebied veilig te stellen. Op deze wijze bestaat de mogelykheid tot het vaststellen van keu ren van dezelfde strekking als in waterschap pen voorkomt. Daar aan het nieuwe lichaam een belang rijke arbeid zal worden toevertrouwd, welke nog groote fin. offers van de rijksschatkist vraagt en waaraan groote financieele verant woordelijkheid is verbonden, komt het de re geering voor, dat de vaststelling van de be grooting dient te worden gescheiden bij wet, zoodat de begrooting ook in onderdeelen on derworpen is aan de contróle van de Volks vertegenwoordiging, hetgeen bij de ingedien de voorstellen van de commissie-Vissering en den Zuiderzeeraad niet het geval was. Het ligt in het voornemen om aan het be- geworden, dat konden we Dinsdagavond, bg de thuiskomst, wel van de glundere gezichten aflezen en uit het vrooijk gekeuvel opmaken. Het weer, zoo oogenschijnlijk niet heel mooi, was voor onze oudjes juist zooals t wezen moest. Begin je al een dagje af te schieten, dan ben je immers niet zoo'n groote vriend van dat erge warme weer en voel je voor een zonnebad toch ook niet zoo veel! Neen, 't weer was best en de tocht fijn. Niet zoo groot als 't vorig jaar, toen ze heelemaal naar Am sterdam gingen, maar daardoor ook rustiger. 's Morgens om 9 uur was 't verzamelen, b(j het raadhuis. In de 46 auto's konden ze allen, 125, ruim zitten. Over Wieringen, Barsinger- horn, Winkel, N. Niedorp, Hugowaard ging het naar Alkmaar, naar den Muziektuin, waar brood, koffie, koek en sigaren reeds wachtten. Een wandeling in den Hout, een rondrit door de stad en dan ging de tocht verder over Hei- loo en Egmond naar Bergen. Ook daar werd weer de inwendige mensch versterkt en ge noten in den mooien tuin van Bruin. Terug werd gereden over Schoorl, Groet, N. H.-Ka- naal, de Kooy, Breezand naar de Spoorbuurt, waar de stoet ontbonden werd. Maar men ging niet uiteen vóór in café Kossen nog van 'n laatste versnapering was genoten, geluisterd was naar een stukje muziek van de mondor gelclub „De Tango" en de heer Harder allen bedankt had, die meehielpen het feest te doen slagen. Die dank gold den Burgemeester, die het houden van een verloting ten bate van den tocht toestond, de koopers en verkoopsters van de lootjes, de muziek, den heer kossen voor het beschikbaar stellen van zijn zaal en den heer Ruysenaars, die gezorgd had voor veel bloemen om die zaal een feestelijk aanzien te geven. Dat die dank den oudjes uit het hart ge grepen was, bleek, toen de heer N. Nap na mens hen de woorden van den heer Harder onderstreepte, ook de commissieleden dankten die den tocht organiseerden en den wensen uitte, dat de Bond van Staatspensionneering steeds mag blijven groeien. Hippolytushoef FANCY-FAIR „HERWONNEN LEVENSKRACHT". I Ook de laatste avond van deze fancy-fair had een succesvol verloop. Er was veel pu bliek, dat een vrij druk gebruik der diverse attracties maakte, zoodat het bestuur tevre den kan zijn. De uitslag der verloting was als volgt: Prijzen vielen op de nummers: 10, 39, 72, 84, 139, 210, 214, 233, 236, 254, 256, 308, 333, 349, 365, 366, 367, 369, 370, 391, 394, 410, 471, 502, 503, 507, 508, 527, 538, 577, 602, 620, 631, 647, 680, 693, 698, 713, 714, 748, 759, 762, 787, 815, 818, 834, 842, 852, 864, 874, 883, 914, 925, 931, 947, 962, 970, 990, 1035, 1062, 1068, 1074, 1076, 1115, 1117, 1131, 1142, 1158, 1176, 1209, 1228, 1236, 1237, 1274, 1288, 1302, 1314, 1317, 1324, 1335, 1343, 1346, 1389, 1406, 1430, 1433, 1438, 1445, 1447, 1456, 1466, 1485, 1493, 1500, 1526, 1534, 1554, 1556, 1576, 1599. De hoofdprijs, het rijwiel, viel op no. 577, gelukkige winnaar was de heer J. Schut te Westerland. De naam van de groote pop,n.1. Elisabeth, werd niet geraden. Na ijoting onder allen, die er naar geraden had- Jeh, viel zij ten deel aan den heer P. C. Bos- ers alhier; het nummer van het krenten- Ïrood was 25 en werd ook niet geraden. De eeren Th. Rasch, welke 23 en G. Overberg, die 27 raadden, waren er het dichtst bij. Aan hen werd de prijs toegekend. POSTKANTOOR HIPPOLYTUSHOEF. Naar wij vernemen is het postkantoor al hier op werkdagen geopend als volgt: Des v.m. van 912 uur, des n.m. van 23 sturend orgaan ruime bevoegdheden te ver leenen, waardoor een soepel werken zal wor den verkregen. Uit den aard der zaak zullen daarbij de noodige waarborgen voor een juist gebruik van deze bevoegdheden aanwezig dienen te zijn. Voorgesteld wordt om de financieele voor schriften bij Koninklijk besluit vast te stellen. De bedoeling is in dit besluit bepalingen op te nemen, welke analoog zijn aan die van de Bedrijvenwet. Aanvankelijk kunnen de noodige kredieten via het Zuiderzeefonds worden verschaft, waarvan de instandhouding overigens ge- wenscht wordt geacht teneinde het overzicht van de uitgaven, verbonden aan de geheele Zuiderzeeonderneming, volgens de wet van 14 Juni 1918 te vergemakkelijken. Het kwam niet geraden voor, den eenmaal gegroeiden toestand te wijzigen, zoodat een tjusschenvorm is gekozen, waarbij het orgaan voor het eigenaarsbeheer verantwoordelijk is aan de ministers van financiën en waterstaat beide. Het ligt in het voornemen der regee ring, zoodra de tijden daarvoor rijp zijn, Inzake de te volgen uitgiftestelsels nader met de Volksvertegenwoordiging overleg te plegen. Tusschen de uitersten: gebrekkige voorzie ning door de randgemeenten en volledige zelf standigheid als gemeente, moet een over gangstoestand worden geschapen, waarbij de groei tot die zelfstandigheid zooveel mogelijk worde voorbereid en bevorderd. Voor de op lossing van dit vraagstuk meent de regeering tevens te kunnen gebruik maken van de in stelling van een lichaam met verordende be- voegu.ieid. Alleen kan de gemeente in spé provisorisch krijgen haar raad, haar college van B. en W. en haar burgemeester zonder dat daarvo-.r alle bevoegdheden, noodig tot het vormen van die organen, aan de bevolking in den polder worde gegeven... „Gemeente" mag derhalve de te vormen eenheid nog niet heeten. Wel acht de regee ring het mogelijk en onder de omstandighe den onontbeerlijk om, nu aan de eenheid een volledige besturende en verordende macht wordt toegekend, uit te gaan van de veron derstelling, dat over de geheele lijn de ver houding van het te vormen lichaam ten op zichte van het complex van wettelijke voor schriften wordt bepaald als die tusschen een gemeente en die voorschriften. Het onder havige ontwerp kan zich dan bepalen tot re geling van de gevallen, waar het doortrek ken van een parallel tot niet gewenschte ge volgen zou leiden. uur en des avonds van 67 uur. Het telefoon- en telegraafkantoor is van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur open. POLITIE. V e r lo r e n een bruine portemonnaie met eenig geld en een bankbiljet van 10. Inlichtingen bij den gemeentebode. Hippolytushoef GESLAAGD. Aan de R.H.B.S. te Hoorn slaagde voor het eindexamen onze plaatsgenoot, de heer P. Bruul J.Nz. Den Oever. VISSCHERS, OPGEPAST! Zooals bekend is het verboden in het IJsel- meer met een sleep- of kuilnet te visschen binnen 2 km uit de kust. Op enkele plaatsen is dit zelfs 3 km. Deze maatregel is getroffen om visschers, die met fuiken of hoekwant aan de kust visschen, te beschermen. Reeds zijn door de Visscherij-inspectie en Rijksveldwacht enkele processen-verbaal opgemaakt. Bij her haling loopt men tevens de kans dat de visch- vergunning wordt ingetrokken. Men hoedde zich er dus voor op den voorgeschreven af stand uit den wal te blijven. DE KAPELTOREN IN VERVAL. Het houten torentje van de kapel alhier verkeert den laatsten tijd in een zeer bouw- valligen toestand. Van de spits is een groot gedeelte van de houten bedekking verdwenen, terwijl de wijzerplaat en het verdere houtwerk er bijzonder haveloos uitzien. Ook het uur werk schijnt door een en ander zeer te lijden, daar dé klok, die toch betrekkelijk nog nieuw is, zeer ongeregeld loopt. Het is te hopen, dat dit oude bouwwerk, dat uit de middeleeuwen dateert, spoedig wordt gerestaureerd. VISSCHERIJ. Het haringseizoen, dat ook dit jaar weder om een flinke drukte aan Den Oever met zich bracht, is thans zoo goed als afgeloopen. De meeste kamers en kommen worden uit zee gehaald en thuisgebracht. Een enkele kamer laat men nog staan voor wat spekblik en makreel. Hoewel de makreelvangst niet be paald ongunstig is, zijn de prijzen bijzonder slecht. Dezer dagen liepen ze op f 0.10 per kist. Thans is hiervoor een min.-prijs gezet van 0.75. Het warme weer der laatste dagen zal aan dezen lagen prijs ook niet vreemd zijn. De paling- en botprijzen zijn over het geheel niet onbevredigend te noemen, hoewel de vangsten ook niet groot zijn. Maandag 1 Juli was het 25 jaar geleden dat meester van Ham zijn intrede als onder wijzer in de Wieringerwaard deed. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou worden gegaan, was wel te verwachten, gezien de groote sympathie, die men hem toedraagt. We durven dan ook wel beweren, dat deze dag een onvergetelijke voor den jubilaris is geworden. 's Morgens 10 uur werd Meester en de zijnen per auto van huis gehaald en bij de school gekomen, stonden de leerlingen reeds opge steld om den jubilaris toe te zingen. Namens de leerlingen der school werd hem een bloem stuk en een ets aangeboden. Nadat de kin deren op limonade en chocolade onthaald waren, kregen ze verder vrij, waartegen nie mand natuurlijk bezwaar had. 's Middags had in 't feestelijk aangekleede gymnastieklokaal een druk bezochte receptie plaats. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door het hoofd der school, den heer Sies- werda en burgemeester Haringhuizen, welke namens de Gemeente Wieringerwaard den jubilaris een enveloppe met inhoud overhan digde, terwijl hij namens de raadsleden een bloemstuk aanbood. Het comité van oud-leer lingen bracht zijn gelukwenschen over bij monde van den heer C. Bakker Jr., welke als blijk van waardeering een boekenkast aan bood, vergezeld van een album, hetwelk de namen der schenkers vermeldt. Namens de Oudercommissie bood de voor zitter, notaris Koomen, een fraai schrijf bureau en fauteuil aan. De volgende spreker was de heer Zander, welke als voorzitter der zangvereeniging zijn jubileerenden directeur complimenteerde en namens deze vereeniging een leeslamp aanbood. Thans treedt „Apollo" naar voren en wordt een huldigingslied ge zongen. De schier eindelooze rij van sprekers wordt voortgezet door dr. Haringhuizen, die sprak als oud-leerling „buiten de school". Daar zijn lichamelijke gesteldheid het niet toeliet de lessen op school te volgen, kreeg hij langen tijd les aan huis van meester van Ham en als blijk van zijn achting en dankbaarheid over handigde hij den jubilaris een fraai boek werk. De rij van sprekers werd gesloten door Mevr. VisserBakker, die den heer van Ham namens de afdeeling van den Bond van Boe rinnen e.a. plattelandsvrouwen een bloemstuk aanbood. Thans is het woord aan den jubilaris zelf, die op de hem eigen vlotte en geestige wijze de verschillende sprekers dankt voor de over weldigende hulde hem dezen dag gebracht. Het officieele gedeelte was hiermee ten einde. De vele aanwezigen bleven nog gerui- men tijd gezellig bijeen onder 't genot van een verfrisschend glaasje limonade, thee, ge bak, enz. Rest ons nog te vermelden dat van de ge legenheid, den jubilaris persoonlijk te felici- teeren, een zeer druk gebruik werd gemaakt. 4 juü.Dat er nog iemand op het idee is gekomen, deze eeuw de Eeuw van de Auto maat te noemen! Je lunch, je diner, je post zegels, je sigaretten, je kauwguw, je krant, overal vind je tegenwoordig automaten voor, voor het een hier, voor het ander daar. De menschheid weet van louter vernuft met, waar ze haar technische fantasie het eerst op zal botvieren. Op 'n goeien dag kwam iemand op de gedachte, dat het belachelijk ouder- wetsch is om op je horloge te kijken, als je weten wilt hoe laat het is. Aldus ontstond de automatische telefcftnjuffrouw, die geen juffrouw is, maar een strook sprekende film. En aangezien men liever een juffrouw al is het maar een automatische juffrouw - met een mooie stem hoort dan met een lee- lijke, heeft Engeland eenige weken op z'n kop gestaan om „de dame met de gouden stem" te ontdekken. Ze is dan nu gevonden en ze mag met haar leeuweriken-geluid de sprekende film kwee- len, waarvan de eentonige monoloog bestaat uit de woorden: nul-uur-een, nul-uur-twee, nul-uur-drie, enzoovoort, tot 24 uur toe; en als zij het middernachtelijk uur bereikt heeft, begint voor haar zonder twijfel de tournée langs de cabarets en variété's (de engage menten liggen al in het vet!) want zal niet iedere man graag op de planken de dame aanschouwen, die hem met zulk een muzikale stem kan zeggen, „hoe laat het is Het zal hier zeker niet bij blijven. Zit er ook niet iets omslachtigs en ouderwetsch in, wanneer men wil weten of het warm is of koud, of de zon schijnt of dat het regent, het raam te openen en naar buiten te kijken? Het automatisch weersein kan niet lang meer op zich laten wachten. Het beste lijkt ons, nu ook een wedstrijd te houden voor meteo rologen-met-gouden-stemmen Een vrouw wil ook wel eens een bariton van edel metaal hooren. Als destem achttien-karaats is, en iedere aanvraag maar 2 cent kost, zooals het tijdsein, dan kan de Gemeente-telefoon er zelfs een heel aardig slaatje uit slaan! Want menige vrouw vrouwen zijn fanatiek - zal er niet genoeg van kunnen krijgen, den jongeling met gouden geluid te hooren lispe len: „Het blijft verrukkelijk zomerweer. De warmte bedraagt 75 graden in de zon en er staat een matige N.O.-wind". Er is maar één bezwaar. Het tijdsein in Den Haag was onlangs technisch een beetje van streek. Als je om 4 uur belde, zei de juf f rouw-van-celluloidVijftien uur tien, vijf tien uur tien, vijftien uur tien." Vijf minuten later zei ze: „Vijftien uur vijf, vijftien uur vijf. vijftien uur vijf"' Waaruit bleek, dat zelfs vrouwen van celluloid meenen, dat iets wóAr wordt, als ze 't maar lang genoeg vol houden. Zoo'n vergissing met het weersein zou op 'n ramp uitloopen! Een meneer-met- gouden-stem moge honderd maal meteoro loog van professie zijn, als hij een half uur vóór een krakend onweer ideaal wandelweer voorspelt, laat hij. duizenden zomertoiletjes verregenen en de Gemeentetelefoon zal zich blauw kunnen betalen aan schadevergoe ding De bouw van het dubbel-woonhuis aan de Spoorlaan, voor rekening van heer J. Warde naar alhier, is opgedragen aan de heeren P. Wardenaar te Haringhuizen (timmerwerk) en P, Keuris te Schagen (metaalwerk), Zooals wjj in een vorig nummer reeds heb ben aangekondigd, heeft Texel Dinsdag be zoek gehad van Hunne Exc. de Min. v. Bin- nenlandsche Zaken en de Min. v. Defensie, 't Gezelschap reisde per trein naar Den Hel der en arriveerde te ongeveer zes uur met een barkas van de Marine in de Texelsche haven. Te Oudeschild werden de hooge gasten op gewacht door Z.Exc. Gen. Duymaer v. Twist, Majoor v. Schelven en Kap. Bologne; die in verband met den in de middaguren gehouden schietwedstrijd reeds eerder naar Texel waren gekomen. Na aankomst te Oudeschild begaf men zich direct naar Hotel „De Lindeboom", waar een vergadering v. d. B.V.L. werd ge houden, die werd bijgewoond door de Plaatsel, Landstorm-Comm. en 't volledig Dagel. Best, der Gem. Texel. Burgem. Oort sprak, toen de gasten in de vergadering arriveerden, een hartelijk woord van welkom tot beide Ministers. Wanneer ik de gewone uitdrukking zou gebruiken, zei de heer Oort o.m., zou ik moeten beginnen met te zeggen, dat wij 't als een voorrecht be schouwen, dat ge ons eiland met een bezoek wilt vereeren; deze gewone gemeenplaats past hier evenwel niet. U bent hier gekomen tusschen een ongekunstelde bevolking, veel ceremonieel is hier niet op zijn plaats. De Texelaars zijn bljj met iederen bezoeker die tot hen komt om te genieten van 't vele natuurschoon waarmede deze gemeente is ge zegend. Meen evenwel niet dat wjj niet ten hoogste zijn ingenomen met 't bezoek waar mede gij ons vereert en waaruit blijkt, dat ge Texel een goed hart toedraagt en den band tusschen ons en de Regeering stijver wenscht aan te halen. Onze afd. van den B\jz. Vrijw, Landst. is een betrekkelijk kleine, 't ledental overschrijdt de 100 slechts met enkele tien tallen; doch de kern is gezond en in tijden van gevaar zullen Vorstenhuis en Regeering op onze mannen kunnen bouwen. Vervolgens voerde Z.Exc. Gen. Duymaer v. Twist 't woord. Spr. roemde de prestatie's van de Tex. Landstormers ook op den schietwed- stijd van heden. Reeds eerder was ik in Uw midden, zei spr., toen echter konden wij een schietwedstrijd van grooter formaat opzetten, daar thans echter de duinen bij de Koog niet beschikbaar zijn voor 't schieten met scherp, wegens 't badseizoen, hebben wij 't dezen mid dag in 't klein moeten doen. Verder deelde Z.Exc. mede, dat Texel de eer van dit hoog bezoek dankt aan 't feit dat de Ministers bij den Landstormdag te Alkmaar den wensch hadden te kennen gegeven, dat ze gaarne eens met 't intieme leven van een afd. v. d. Bijz. Vrijw. Landst. kennis wilden maken. Spr. had toen geadviseerd daarvoor eens naar Texel te gaan. Met bizondere waardeering sprak Z.Exc. vervolgens over 't werk van den heer Oolders als propagandist in 't Verband Alkmaar. Spr. roemde de afd. Texel, met haar ijverig plaatsel. comité en leider; men schiet hier beter, zei Z.Exc. dan in de meeste andere afd. Ten slotte werd gewezen op de groote kracht die uitgaat van een regeerings- trouw Instituut van 83.000 leden, dat, „V/at God verhoede", „Als 't moet" krachtdadig zal

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10