1»ee« toeft wmic&UQ Radio-programma 1 i i ingezonden AtftidUh 3m\ib 3cdduiiwrinaït Zeilen JT Deern liever Sport HELDERSCHË COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI iq-^. met al die soorten bleek water, bleek poeder oF gloor. bleekt witter en bijt nooit gaatjes in Uw goed. GEMENGD NIEUWS Binnenland. De zuivering van Oss. Van een wagen gevallen. Trams in botsing te Amsterdam. De bankbreuk te Wormerveer. HET BEZUINIGINGSPLAN L Ingrijpen als men Vorstenhuis of Regeering zal belagen. Spr. gaf vervolgens 't woord aan Z.Exc. Min. De Wilde, dien hij als Landstor mer no. 1 betitelde. Z.Exc. de Min. v. Binnenl. Z. verklaarde zich een groot voorstander van den Bijz. Vrijw. Landst., 't geeft voor ons regeerders, zei Z.Exc., zulk een buitengewoon rustig ge voel te weten, dat er een groep van geschool de vrijwilligers van meer dan 80.000 man, steeds paraat is, om iedere poging van revo lutie, die in ons land opkomt, in de kiem te smoren. Mijn confrater Min. Deckers is een groot voorstander en mede-oprichter van den Bijz. Vrijw. Landst. in Nederland. Wat zien wij gewoonlijk bij revolutie's gebeuren? n.1. 't zich meester maken van de macht door een kleine minderheid, die de groote massa een dictatuur oplegt. Wij zijn een klein volk, doch een geheel ander volk dan de overige volken van Europa; wij zijn prat op onze vrijheid en in geen land ter wereld kan men zoo openlijk zijn meening uitspreken als bij ons. Doch wij willen boven alles onze vrijheid behouden, om door een vrije wrijving van gedachten, in woord en geschrift voor ons land de beste regeerings-methoden te voorschijn te roepen. Maar wiilen wij onze onafhankelijkheid behou den, dan kunnen wij ons hier gelegen als wij zijn tusschen groote Europeesche landen geenszins de weelde van een revolutie ver oorloven. Spr. wees daarbij op de revolutie in 1795, die de komst der Franschen met zich bracht; 't is een feit dat ons land nooit eco nomisch in grooter verdrukking is geweest dan in die dagen, 't slot was dat wij onze on afhankelijkheid verloren en een mooi deel van onze prachtige Koloniën in andere handen overgingen, o.a. de Kaapkolonie (een emi gratie-gebied bij uitnemendheid) en 't eiland Ceylon. 't Instituut v. d. Bijz. Vrijw. Landst. Is in een crisistijd ontstaan en heeft ons in den bewogen tijd, die achter ons ligt ontegen zeggelijk voor veel leed behoed. In mij vindt 't voortbestaan van dit instituut steeds een warm verdediger en vooral in dezen tijd, nu van twee zijden, van uiterst links en rechts, 't gevaar zoo dreigt, is uw steun aan de regeering onontbeerlijk. De B.V.L.'ers dragen een warm hart toe aan 't wettig gezag en aan H. M. de Koningin, die voor ons een schoone traditie vertegenwoordigt; immers 't Oranjehuis is voor ons iets geheel anders dan b.v. een President van een republiek die uit de een of andere partij is voorgekomen. Onze Koningin staat boven alle politieke par tijen, zij is de vorstin van alle Nederlanders, voortgekomen uit het Oranjehuis, waarvan Prins Willem I reeds getuigde liever met dit volk ten onder te zullen gaan dan 't in den steek te laten. Ook de latere vorsten van dien stam, vooral Prins Maurits en Prins Willem III waren immers met dienzelfden geest bezield. Moge onder Gods zegen de B.V.L. bloeien tot welzijn van van Vorsten huis en Volk. Een luid applaus volgde op deze gloedvolle rede. Gen. Duymaer v. Twist dankte Mr. de Wilde namens geheel den Bijz. Vrijw. Landst. voor zijn mooie rede, waaruit voor alles een warm hart voor dit instituut naar voren kwam. Vervolgens had de prrjsuitdeeling plaats. De resultaten van den schietwedsSrijd waren als volgt: Koningschutters: 1. P. B. Riteco le prijs (94 pnt.), H. C. Kievits (prijs) 94, H. Zijm 89, J. Zijm en A. Bremer 88. Scherpschutters: A. de Visser 95, H. Schraaij 94, H. Schrama 94, R. Bremer 93, P. Graaf 92, J. Trap 91, J. v. Heerwaarde 89, S. Lap B.Sr. 88, G. Bos 88, A. Timmer 87, M. J. Bremer 87, S. Troost 86, C. Eelman 86, G. Bakker 85, S. Zijm Mz. 85, J. Vlaming 82, Th. v. Sambeek 80 en S. Lap B.Kz. 72. Aan zes scherpschutters werd een prijs uit gereikt. Schutters le klas: Arie Barhorst 92, C. Gieles 90, L. v. Koeten 88, G. de Jong 87, J. v. Swinderen 85, A\,t. Barhorst 84, Joh. Daal der 81, W. Barhorst 79, J. Ran 79, H. Bolt 77, M. W. Bakker 77, H. Mulder 76, Jb. Gomes 72, J. Commandeur 71. (Ook hierbij kregen zes personen een prijs). Schutters 2e klas: A. v. d. Brink 71 (prijs), W. Dijt 38, M. Witte 29 p. Na de prijsuitreiking voerde Gen. Duymaer v. Twist nog even 't woord. Daarna nam het hooge gezelschap afscheid van de aanwezigen en begaf zich naar het Badhótel te De Koog. Woensdagmorgen werd nog een bezoek ge bracht aan de meeuwen-kolonie in de Wester duinen, koffie werd gedronken in het hótel „Bosch en Duin" op de Westermient. Daarna werd nog op een weiland 't machinale scha penscheren in oogenschouw genomen. Met het jacht van den Schout-bij-Nacht verliet het gezelschap te ongeveer half twaalf onze ge meente. Oosterend. HET. NIEUWE VOETBALVELD. A.s. Zaterdag zal te Oosterend een voetbal wedstrijd gehouden worden op het nieuwe terrein, dat is ingericht op een paar perceelen weiland, van den heer Dijksen, en zeer gun stig gelegen is nabij Oosterend. De wedstrijd, die gespeeld wordt tusschen Oosterend I en Zeemeeuwen II van Oude- schild, zal worden opgeluisterd door muziek van 't fanfarecorps V.I.O.S. van Oost. De entrée tot het terrein zal slechts 10 cent be dragen. We twijfelen niet, of de toeloop van belangstellenden zal zeer groot zijn. ^Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Mag ik u beleefd om eenige plaatsruimte verzoeken voor onderstaande regelen? Bij voorbaat onzen dank. Nauwelijks is hier ter plaatse ten koste van veel tijd, arbeid en geld een nieuwe reis- vereeniging opgericht, of al direct meent de heer Gorter middels een advertentie in de Held Crt. van Zaterdag een poging te moe ten wagen, die vereeniging te torpedeeren. Zeker, niet direct. Maar een ieder, die lezen kan, toch even duidelijk. Dat de heer G. reclame maakt voor goed koop reizen per spoor, is zijn goed recht. Niet Z goed recht is het, in die adverten tie het' te doen voorkomen alsof "v«)rhet lidmaatschap onzer vereemgmg (er is geen andere) inleggeld verschuldigd zou zqm Z.jn goed recht is het eveneens niet. het P"™<- tc suggereeren alsof autobussen met leden onzer vereeniging vast en zeker zullen wor den aangehouden. Welke bedoeling heeft een II voor VIJF wasschen IS ct Handelsond. „Emka" Apeldoorn dergelijke schrikaanjaging? Het zou den heer G al heel moeilijk vallen deze suggestie met eenig feit aan te toonen. Er reed n.1. nog geen enkele bus. En óf zij zullen rijden, hangt af van de wenschen onzer leden. Welk of wiens belang eischte dat die ad vertentie zóó werd samengesteld Het be lang der Spoorwegen. Maken deze dan niet zelf de noodige reclame om toch vooral in gezelschappen en dus goedkoop te reizen. En doet het dan anderzijds niet eenigszins mal aan, dat, wanneer een vereeniging wordt opgericht om deze gezelschappen samen te stellen, het eerste verzet daartegen al komt vanden heer G., die in nauwe relatie staat met de Spoorwegen. Was het de bedoe ling de belangen van het reizend publiek te dienen? Wij zijn van meening, dat die belan gen meebrengen, dat dit publiek a 11 ij d goed koop kan reizen, en niet alleen op die da gen, dat de Spoorwegen uitverkoop houden of koopjesdagen organiseert, middels den heer G. Want welke garantie kan de heer G. geven, dat die koopjesdagen ook over 3 of 6 maanden nog zullen gelden? En als hij die wèl zal geven, dan herinne ren wij hem aan zijn mededeeling, gedaan op een in Januari gehouden vergadering, dat het verschil tusschen militairen en burgers, wat betreft goedkoope spoorkaartjes, was op geheven. Niettemin beleefden wij het met Pinksteren opnieuw, dat elke militair, ongeacht rang of stand, goedkoope spoorkaartjes kon krijgen, en elke burger, waaronder zoovele arme drommels, het volle pond mochten betalen. Wij maken hier der heer G. geen verwijt van, doch wijzen alleen op de onvaste lijn, die zit in de spoorwegpolitiek en die het pu bliek geen enkel houvast biedt. In het belang der militairen zeiden en zeg gen wij hier niets van. Wat betreft aanhou den van bussen, zal de heef G. moeten be amen, dat dit nog geen wetsovertreding be hoeft in te sluiten. Dat maakt nog altijd de rechter uit. Contröle moet er toch zeker zijn? Is deze er soms niet bij de Spoorwegen, en behoort het dfiar soms tot de dingen, die de reis veraangenamen, evenals het 3 of 4 maal overstappen? Uiteraard kan ons be stuur nimmer garandeeren, dat autobussen onzer vereeniging ongemoeid zullen worden gelaten. Maar het willen doen voorkomen alsof dit reeds bij voorbaat vaststaat, doet de gedachte aan bijbedoelingen bij ons opkomen. Evenals ons, kan het den heer G. bekend zijn, dat er elders in het land reisvereenigingen zijn, waarvan de leden ongestoord van bus sen gebruik maken. Eén dezer is zelfs door den rechter al vrijgesproken. Welk belang de heer G. dan ook gedreven moge hebben, de bedoeling onzer vereeniging is slechts te dienen het belang van allen en iedereen, die bij goedkoop reizen belang hebben, w.o. dus ook de Spoorwegen, of m.a.w. het alge meen belang. Elke poging, hetzij openlijk of verkapt, om de menschen van het lidmaat schap af te houden is dan ook met dit be lang in strijd en dient als zoodanig te wor den gesignaleerd. Namens het Bestuur der Reisver. Den Helder. A. van Asperen, Voorzitter. Mijnheer de Redacteur, U zult mij zeer verplichten, indien U onder staand stukje in Uw veelgelezen blad opneemt om een onjuiste voorstelling alsnog recht te zetten. Van bevriende zijde maakte men mij op merkzaam op een bericht in Uw blad, betref fende een eventueel te stichten rusthuis te Schagen. Wat mjj persoonlijk aangaat en mij zeer wonderlijk aandeed, was de volgende passage: „De heer C. Keesman, zoon van den markt meester J. Keesman te Schagen, thans nog studeerende aan de Techn. Hoogeschool te Delft voor bouwkundig ingenieur, zal voor het behalen van zijn graad een ontwerp maken, hetwelk na beoordeeling door de professoren aan den architect van de combinatie te Rot terdam zal worden voorgelegd." Iedereen toch, die even nadenkt, begrijpt het ongerijmde hiervan, want hoe kan een project uit de practijk voldoende zijn om het diploma te behalen? Examen-opgaven zijn Immers nooit vooraf bekend. Ook de zinsnede: „hetwelk na beoordeeling door de professoren, enz." kan een verkeerde gevolgtrekking opwekken. Immers bij beoor deeling door de Professoren en eventuee'.e verbetering en wijziging, zou ten slotte een koekenbakker een redelijk ontwerp kunnen maken (waarmee ik geen kwaad van koeken bakkers wil zeggen). Menigeen zal hij het lezen er van gedacht hebben „zoo kan ik het ook" en dat zou dan als het waar was niet ten onrechte zijn. Neen, mijnheer de Redacteur, het is heel gewoon, niets ingewikkeld of deftig met aller lei akeligheden ais examens, enz. Het behalen van het diploma staat in geenerlei verhand met het ontwerp voor het rusthuis en omgekeerd ook niet. Mijn oprechten dank voor Uw plaatsing. C. KEESMAN Jz. Delft, 2 Juni 1935. Arrestaties in verband met een tien jaar oude moordzaak. Ofschoon een buitenstaander thans geneigd zou zijn te meenen, dat te Oss nu wel haast alle misdrijven zijn opgehelderd, blijft er nog een afschrikwekkende rij van duistere moord zaken bestaan, welke nooit tot klaarheid zijn gebracht. Niet alleen de laatste jaren was moord en doodslag te Oss aan de orde van den dag, ook een tien jaren geleden waren zware misdrijven geen zeldzaamheid. Vele hiervan zijn reeds in het vergeethoek ge raakt, voornamelijk doordat van opheldering nooit sprake was. Het geboefte waande zich dan ook steeds veilig en voor wraak bestond destijds geen vrees. Het kwam maar al te vaak voor dat men zelf voor rechter speelde en een onbeduidende twist met het mes werd uitgevochten. Dientengevolge werden in een korte spanne tijds drie jongemannen neerge veld en steeds was het mes het moordwapen. Achtereenvolgens werden in de kracht van hun leven van Galen, van Nuland en Har- togs neergestoken. Thans heeft de gemeentepolitie na bijna 10 jaar het onderzoek in de moordzaak-Hartogs wederom geopend. Dinsdag is in verband hier mede een opzienbarende arrestatie verricht. De 38-jarige fabrieksarbeider P. W. uit Oss is als verdacht van medeplichtigheid aan dezen moord aangehouden en in het politie bureau opgesloten. Naar verluidt zouden ver der in verband met deze oude moordzaak nog vier personen in arrest zijn gesteld, n.1. O., B., V. en van E., allen uit Oss. Omtrent de motieven, die tot deze misdaad hebben geleid, is nooit iets bekend geworden. Men meende dan ook dat deze oude affaire in het archief der onopgehelderde misdrijven was opgeborgen en het heeft ter plaatse dan ook opzien gewekt, dat het onderzoek in deze zaak thans weer is begonnen. De volksmond beweert, dat de vrouw van iemand, die kort geleden is gearresteerd, uit wraak aan het praten is gegaan. Ter plaatse wacht men met spanning den loop der gebeurtenissen af en men verwacht thans dat ook andere mysterieuze oude moordzaken weer op het tapijt zullen worden gebracht. Jongen gedood. Dinsdagavond reed te Westenesch in de gemeente Eramen de 14-jarige R. W., met een hooiwagen naar'het land waar zijn vader en broer werkten. Bij de hooikamp moet het paard een zijsprong hebben gemaakt waarbij de jongen is gevallen, althans op eenigen afstand werkzame landbouwers zagen het paard onbeheerd den weg vervolgen. Het bleek dat de jongen in een bermsloot was terecht gekomen bij het inrijhek van het wei and. Ds. Hospers uit Emmen kon slechts den dood constateeren. De jongen had een schedel breuk en zware inwendige kneuzing sn opge- loopen. Drie rijtuigen beschadigd. Weigerde de electrische rem? Opnieuw heeft een trambotsing plaats gehad, ditmaal Maandagmiddag op de kruising Bilderdijkstraat en De Clercq- straat, met het gevolg, dat drie rijtuigen beschadigd werden. De botsing veroorzaakte een harden slag, welke gevolgd werd door het gerinkel van glas. Alle drie rijtuigen ontspoorden op de kruising. Persoonlijke ongevalen kwamen niet voor; wel waren verscheidene passagiers door den klap hevig geschrokken. Er braken puiruiten, terwijl de stootbalken ontzet wer- ■den. i De wagenbestuurder van lijn 23 verklaarde bij zijn verhoor aan de politie en ook aan den hoofdinspecteur van de tram, dat zijn electri- ;sche rem had geweigerd en dat hij met de handrem, ondanks het strooien van zand, het rijtuig niet had kunnen houden. Dit was dan tevens oorzaak, dat hij de halte voorbij reed en de kruising ging berijden, niettegenstaande het stopbord gesloten stond, welk teeken hij zeide gezien te hebben. Een en ander is dus analoog met het ge beurde een week geleden in de Plantage Mid denlaan. Ook hier zeide de wagenbestuurder (die thans ziek blijkt te zijn), dat de electri sche rem eensklaps weigerde, dat hij den tramtrein niet op de handrem had kunnen houden en dat hij zand had gestrooid. Wat kan de oorzaak van de laat ste tramongevallen zjjn Medisch onderzoek gewenscht. Het technisch onderzoek heeft uitge wezen, dat de electrische- en de handrem van het tramrijtuig van lijn 23 goed func- tionneerden. Tekort van 1.250.000. Het Hbl. verneemt, dat mr. J. de Vrieze te Amsterdam door bemiddeling van den procu reur, mr. J. Deenik te Haarlem, surséance van betaling voor de firma J. Schaap Lzn, te Wormerveer heeft aangevraagd bij de arron dissementsrechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zijn de zaak van genoemde tirma te doen behee- ren door de bewindvoerders, die de Haarlem- sche rechtbank eventueel zal benoemen, ter wijl dan tevens een n& vwkeurige etaat van zaken zal w^rcen opgemaakt. Intusschen za! waarschijnlijk een accoord aan de crediteuren worden aangeboden. Dit accoord zal belangrijk .ager zijn dan oor spronkelijk werd gedacht, daar net tekort niet 300.000 bedraagt, maar 1.250.000. Bankier Schaap in Portugal? Havas meldde gisterennacht uit Lissabon: Op verzoek van de Nederlandsche politie Stelt de politie in Portugal een onderzoek in naar de verblijfplaats van den bankier L. VRIJDAG 5 JULI. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO AVRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie J. Lemalre. 10.35 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 E. Walis en zijn orkest. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.00 Voordracht Rie Beyer. 2.30 Zang door H. Angenent (a.d. vleugel E: Veen). 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Declamatie A. Bouwmeester. 6.15 Vervolg orkestconcert. 7.00 Mr. H. v. Drilsum. „Recht uit het Dage- lrjksch leven". 7.20 Vervolg orkestconcert.. 7.50 Persberichten. 7.56 „Veilig verkeer." 7.57 Herh. SOS-ber.: 8.00 Dr. K. F. Sparnaay: Enkele grepen uit het Johannes Evangelie. 8.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. Om ca. 9.00 Lezing over Noord-Holland. 10.00 Persberichten en Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.15 Literaire causerie Ds. E. D. Spelberg. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8 159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. T. G. van Reeu- wijk. 11.00 Orgelspel G. Snijders. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Zang door M. Hagenbeek (sopraan), a.d. vleugel: II. Schouman. I.30 Gramofoonpl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 en 4.00 Ensemble v. d. Horst. 5.00 Declamatie H. J. Wiersma. 5.45 Gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Pcisbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Bij de „Vierkante Clubs" te A'dam. 9.00 Kampeerprgatje W. Remme. 9.30 NCRV-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk (Om 10.00 berichten). II.00—11.30 Gramofoonplaten. ZATERDAG 6 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8 00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Neger uitzending. (gr.pl.) Strijkorkest o.l.v. E. Walis en XX-ensemble o.l.v. C. Steyn. I.151.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 12.45 De Zonnekloppers o.lv. C. Steyn. 2.00 Hoe de Toonkunst groeide. 2.20 Filmpraatje M. Sluyser. 2.35 „Beoefening der huismuziek" door P. Tiggers. 3.15 Causerie over de Werkloozenkampen op de Paaschheuvel. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 Causerie A. F. Muller, Voorzitter v. d. Ned. Arb. Sportbond. 4.30 Orgelspel C. Steyn. 5.00 Zang L. Runge (tenor) 5.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 5,40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 E. Waiis en zijn orkest. 6.30 Esperanto-uitzending. 7.00 VRO. 8.00 SOS-berichtei.. 8.09 „Veilig verkeer". 8.10 VARA-varia. 8.13 Wij vragen uw aandacht voor... 8.15 Gramofoonpl. 8.30 Orgelspel J. Jong, met zang van A. de Booy. 9.00 „The Serenaders". 9:20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 1D.00 Prof. Barendini en zoon. 10.05 Gramofoonpl. 10.15 Vervolg orkestconcert. II.00 J. Jong (piano) en gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.00 Gramofoonpl. 9:15 Reportage TT-races. 9.45 Gramofoonpl. 10.30 Reportage TT-races. 10.50 Gramofoonpl. 11.00 Godsd. halfuur. 11.30 Gramofoonpl. 11.50 Reportage TT-races. 12.25 Orkestconcert en gram.pl. 1.45 Reportage TT-rr.ces. 2.30 Kinderuur. 3.30 Reportage TT-races. 4.00 HIRO. 5.00 Reportage TT-races. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Schlagermuziek, lezingen. 7.35 Gram.pl. (om 8.00 Vaz Dias.). 8.15 Revue-uitzending. 10.10 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonmuziek. Schaap, van wien men vermoedt, dat hjj na de bankfraude te Wormerveer naar dat land is uitgeweken. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. VERDUISTERING EN OPLICHTING DOOR DIRECTEUREN VAN INCASSO- EN ADVIESBUREAU. De Utrechtsche rechtbank heeft den 44- jarigen R. H. en den 30-jarigen C. D. v. d. G., directeuren van een incasso- en advies bureau te Utrecht, veroordeeld wegens ver duistering, onderscheidenlijk verduistering en oplichting .ieder tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was voor ieder 2 jaar gevangenis straf. DE DOODSLAG TE DEIL. De Utrechtsche rechtbank heeft den 60- jarigen landarbeider H. B. te Deil, die zijn 74-jarige buurvrouw met een bijl doodelijk had gewond, wegens doodslag, overeenkom stig den eisch veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. BIJZONDERE PRESTATIE VAN DUITSCH ATHLEET. 110 M. horden In 14.5 sec. Tijdens gisteren in Weissenfel s gehouden wedstrijden leverde de Duitsche athleet Erwin Wegner een zeer bijzondere prestatie door de 110 m horden in 14.5 sec. af te leggen. Wegner verbeterde hierdoor het Duitsche record, ter wijl hij het wereldrecord, dat met 14.2 sec. ten name van den Amerikaan Beard staat, zeer dicht benaderde. PEK KV EN VON CRAMM IN DE FINALE. Van het Wimbledon-tournooi. De halve wedstrijden van het heerenenkel spel te Wimbledon hebben geen verrassingen gebracht: von Cramm versloeg Budge in vier sets (46, 64, 63, 62), terwijl Perry ook vier sets noodig had om Crawford uit te schakelen (6—2, 3—6, 64, 6—4), zoodat thans Perry en von Cramm elkaar in den eindstrijd zullen ontmoeten. („Telegraaf"). ELTO VERLIEST IN FINALE MET 3—0. In de Zondag gespeelde final heeft Elto het niet kunnen bolwerken tegen ADOS. Het is ondanks de warmte een wedstrijd geweest met veel spannende momenten en die van heide zijden zeer sportief werd gespeeld. Een vergelijking der p.oegen valt ontegenzegge lijk in het voordeel van ADOS uit. Het op stellen der spelers was veel beter dan bij Elto, dat het nog te veel van enthousiasme alléén moet hebben. Wij twijfelen dan ook niet of ADOS zal een goed figuur slaan in de 3e klas. Ook over Elto, dat het volgend sei zoen in de le klas N.H.K.B. zal uitkomen, zijn wij niet ongerust, nu wekelijks onder lei ding van een bekwamen trainer geoefend wordt. Over het spt-.verloop zullen wij kort zijn. Direct na den aanvang ontwikkelt zich een vlug spel met ADOS het meest in den aanval. Het duurt evenwel een half uur voor een dame dit overwicht in een doelpunt weet uit te drukken. Ongeveer 10 minuten voor rust scoort de Elto-aanvoerder, maar het doelpunt wordt terecht geannuleerd wegens loopbal. Na rust was het weer hetzelfde spelbeeld waarin ADOS nog 2 maal den korf weet te vinden. ADOS won met 40. K.V.T.-NIEUWS. Uitstekend spel van Frisia, doch K.V.T. weerstond den stormloop. 51 overwinning voor de thuis club. Zondagmorgen werd Frisia bij de kom der gemeente ontvangen door twee afgevaardigden van KVT. Na kennismaking ging 't naar de Donkere Duinen en vervolgens naar 't KVT- terrein, alwaar Frisia koffie werd aangeboden, De scheidsrechter floot bij half drie en Frisia kreeg de keus; zij verkoos vak A als aanval vak. Het begin was teleurstellend voor KVT, Na 1 min. spelen had Fri da de leiding. De verdediging van KVT moest alles in 't werk stellen om verder scoren te voorkomen; ge weldig vlug werd er gespeeld. Eindelijk, 15 min. voor de pauze, bezorgde Jaantje den ge lijkmaker met een pracht hoek-schot. Na de vakverwisseling was het iets minder goed en ook het samenspel was niet al te best. Jetti Hoek met Beb gaven een uitstekend spel. Voor rust zorgde Piet voor een 2I voor sprong. Na de thee en vak-omwisseling kwam er een herboren KVT twaalftal in 't veld. Frisia speelde zelfs heel goed, doch kon niet beletten dat K den voorsprong vergrootte tot 31. Vak verwisseling bracht even voordeel. De Tinies brachten den stand weldra op 4 en 5—1. Frisia gaf zich lang nog niet gewonnen en bleef aanvallen. Maar de verdediging der KVT-ers hield stand. Als de scheidsrechter voor 't laatst fluit, heeft de thuisclub gewonnen met 51. Frisia is werkelijk een ploeg die menig twaalftal met een nederlaag naar huis zal sturen; het spel is vlug en krachtig. Frisia's voorzitter bedankte KVT voor de zeer prettige ontvangst en verwachtte de KVT binnen enkele weken te Harlingen om elkaar daar te bekampen. HOLLANDS NOORDPUNT. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 30 Juni van Macon (740 K.M.), gelegen in het Saone- dal in Frankrijk haar tiende' wed vlucht. De 71 van Den Helder afkomstige vogels, waaronder 24 stuks, die tevens voor het na tionale concours van genoemd station waren ingeschreven, werden om 5 uur 's morgens in de gelegenheid gesteld de reis naar het verre Noorden te aanvaarden. Straks komt dit plan dan in de Kamer, Besproken reeds door Jan en Piet. Jan zei: ,,'t Is noodig voor de crisis!" En Piet beweert nu juist van niet. „Het evenwicht zal daardoor komen", Zegt Jan, die de regeering prijst. Piet zegt: „Wij gaan daardoor den put In", Wat hij op zijn manier bewijst. Jan zegt: „Wij zijn te hoog geklommen, Het peil moet stukken naar omlaag." „O nee", zegt Piet, „wij moeten klimmen, Dat wil een iedereen toch graag". „Daar heb je weer jou egoisme", Zegt Jan: ,,'t Is hebben wat jij wil". „Dat kan", zegt Piet, „ik wil het weten,. Maar jij bent egoïstisch stil". „O nee", zegt Jan, „maar 'k vind het jammer, Als straks ons volk nog erger lijdt." „En ik", zegt Piet, „ik wil zoo gaarne Voor ieder mensch een blijde tijd". Als Jan en Piet zoo zijn wij allen, Een blijde wereld wordt begeerd, Men rekent, rekent, rekent, rekent, De uitkomst is altijd verkeerd. 't Is net als met het oorlogvoeren, Doch andersom: die wil men niet. Toch staat men steeds weer voor 't raadsel, Dat men onwillig bloedvergiet. Ik blijf neutraal voor 't plan van boven j Daar zijn de politieken voor. Maar wel wil ik hier graag wat zeggen Tot 's werelds knapste koppen, hoor! Ook in mijn hoofd schijnt iets te wezen i Verstand? of noem het logica, Dit zegt: „Deez' aard geeft overvloeden", Is dan de som te maken? Ja! Daarom, geleerdste professoren, Spant in uw goed ontwikkeld brein, Men wil, er kan dus, zonder fouten, Toch nog een blijde wereld zijn. WALBOOM, Van het weertype langs het traject werd gemeld: bij de loslating wind Z.Z.O. 2 meter per seconde met een krimpende wind naar het N.O., bij aankomst met 8 meter per sec., verder vrijwel onbewolkte lucht en fraai zon nig weer, hoogste temperatuur 27° C. De eerste vogel, die ook tevens nationaal gespeeld werd, ging om 18.28,44 door de finish, de 18e om 21,23.36. De prijzen werder behaald door de heerent P. van 't Hert 1, 3; A. Felkers 2, 6, 12, 13, 16; F. Scholten 4, 5, 9, 11, 14, 15; R. F. Mul der 7, 17, 18, J. Riemers 8; J. Nebbeling 10. Zondag a.s. een tusschenvlucht van Chau- mont. (540 km.) I Op de vier banen van de Sociëteit „De Unie" te Alkmaar heeft de tweede ontmoeting plaats gehad tusschen de ploegen van Den Helder en Alkmaar. Daarbij is het aan de Heldersche heeren gelukt hun voorsprong te behouden, terwijl de dames haar voorsprong, te Den Helder verkregen, zagen veranderd in een achterstand. Op 17 Juli a.s. zal de beslissing van dezen derden stedenwedstrijd vallen op de drie kegelbanen te Schagen. Het heeren-vijftien- tal maakt een mooie kans met ,een voor sprong van 113 houten; het is ook wel noodig, dat de beker thans eens in Den Helder komt, want als het Alkmaar ook ditmaal mocht gelukken den strijd te winnen, dan wordt de wisselbeker voorgoed het eigendom van onze Alkmaarsehe rivalen. Ook de beide voorafgaande jaren werd Alkmaar winnaar; de beker moet driemaal in successie worden gewonnen om eigendom te zijn. Er staat dus voor Den Helder ditmaal heel wat op 't spel. De dames staan er minder gunstig voor en moeten een achterstand van 52 houten inloo- pen; deze wisselprijs is echter niet in gevaar, daar de stand hier gelijk ie met beiden een gewonnen wedstrijd. De gedetailleerde resultaten zijn: Den Helder in Heeren: Alkmaar Den Helder Totaal F. van der Mey 251 231 482 D. J. Heykoop 238 205 443 K. J. C. Hoppe 260 244 504 R. Wit 236 244 480 J. Lammers 287 256 543 J. Nelis 252 216 467 J. Smit 243 268 501 J. W. Biersteker 252 262 514 D. Groot 246 194 440 Jb. Smit 232 258 490 W. A. Everards 238 236 474 J. Helder 215 257 472 M. Rosa 234 203 437 E. Woud 286 215 501 J. Boerdijk 236 227 463 Totaal 3706 3515 7221 1 Totaal Alkmaar 3907 3201 7108 Den Helder staat dus voor met 113 ht, Den Helder. in in Dames: Alkmaar Den Helder Totaal Mevr. Helder 229 222 451 Mevr. Hoppe 205 204 409 Mevr. Heykoop 173 198 371 Mej. G. Thijssen 189 215 404, Mevr. Lensen 239 222 461 1035 1061 2096 Totaal Totaal Alkm. Dames 1183 965 2148 Alkmaar (Dames) staat dus voor met 53 houten. KON. MARINE JACHTCLUB. g Periodieke Zeilwedstrijd No. 7 op Vrijdag Waarschuwingsschot (halfstok hijschen vlag Z) 8u 15. 0 IViodolsIoepon B I en B. H. V(jf min. schot: hijschen vlag Z Afvaartschot: strijken vlag Z Fantasiesloepen en jachten. Vijf min. schot: hijschen vlag Z Afvaartschot: strijken vlag Z 8u25 8u30 8u53 9u SSÏÏwiS niet dZ J Baaninrichtlng ml" wutc vlaf! vlag1 of inscaSaVwierhoofT mCt "1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11