1 5ËËT w «ïderlaagwedstruden zeemacht. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI 1935. Hr. Ms. K XVIII. Marineberichten. fc Volgorde van uitzending naar de Tropen. va 2 l lOOf 12 ZeemachtIIRC 3. Als scheidsrechter Augustein om 7.10 'taan- angsignaal geeft, trapt Zeemacht af welke anval direct wordt overgenomen doorHRC .aar de aanval loopt op niets uit. 't Spel van IRC was beter dan dat van Zeemacht en al ing het in den beginne gelijk op, toch bleek l gauw, dat het bij HRC veel beter klopte vaardoor HRC steeds meer overwicht kreeg n dit dan ook na 17 min. uit wist te druk :en in een doelpunt. Steeds kwamen de rood- vitten teiug en mede, doordat de beide backs e dicht voor het doel stonden, waardoor de .eepey niet voldoende uitzicht had. kwam eeds. na 5 minuten nummer twee, 5 min ater gevolgd door no. 3). Voor de rust wist. H.R.C nog eenmaal te loelpunten. Na de rust is de keeper van Zee nacht vervangen. Direct na den aftrap volgt t een aanval van Z. maar de bal gaat over. let overwicht van H. is iets minder. Het •amenspel van Z. vlot niet erg, wat ook wel ijn oorzaak vindt in de vleugelspelers, door lat zij den bal steeds te lang bij zich hou ten. H. maakt er nog 61 van na een goed ipgezetten aanval. Het spel van Z. was nu vel wat beter en zeker had zij een tegenpunt /erdiend, maar vele aanvallen, welke goed varen opgezet, werden voor het doel ver moeid. Mede door het goede spel der Z.- ichterhoede ziet H. geen kans meer om te (oelpunten, zoodat wanneer de scheidsrech- er het eindsignaal fluit HRC 3 gewonnen leeft met 6—1. De stand der gespeelde wedstrijden is nu ils volgt: ïeemachtHRC 4 25 ïeemachtAtlas 54 ZeemachtHRC 3 16 Vrijdagavond 7 uur ZeemachtM.L.D. Dus wee marine-elftallen tegen elkaar. Dat kan 'n nooie wedstrijd worden, komt allen kijken! Denkt aan het goede doel. 3. oT 1 „Avontuur", door Clare Lennart. v. Holkema en Warendorf, Amster dam. Een knap geschreven, boeiende roman van een schrijfster, die met dezen eersteling merk- >aar talent verraadt. Het „avontuur" is fei- elijk niet meer dan een journalistieke bele venis, maar door de teekening en karakteri seering van de verschillende personen, die :eer scherp zijn waargenomen en meesterlijk veergegeven, weet de schr. dit verhaal om- soog te voeren tot een literair werk van be- eekenis. De „heldin", namelijk zij, die in !it verhaal fungeert als de vertelster, is Aarion Delpré, dochter van een ietwat won- terlijk en onmaatschappelijk schilder, die ich, na eenigen tijd als typiste werkzaam te ;ijn geweest, thans uit een soort gril, gaat verhuren als tweede meisje op een kasteel, lij vindt daar een wonderlijke kasteelvrouwe, burgenneisje, au fond zeef vulgair, die een /eel ouderen man heeft getrouwd, louter om :ijn geld. Door het laagje vernis breekt bij ijd en wijle de vulgariteit door. De man zelf 3 schatrijk... geweest. Nochtans gaat het ustige, doellooze leventje op grooten voet ;ijn gang. De schr. heeft, zeiden we, met veel -erve en levendigheid haar mede dienstbaren seschreven en teekent ze ten voeten uit. Het ■moureuse avontuur, dat natuurlijk niet oi t- ireken mag, brengt meneer Han, een voor- oon van den kasteelheer, een wonderlijk, -sociaal heerschap, wegens zij kwijnende en eesleepende manieren door het gansche ouwelijke personeel aanbeden. Camilla, de .tsche. die met Gerrit zal trouwen (dit noet zelfs worden bespoedigd vanwege het :ind, dat staat te komen) vergeet haar ver- oofde voor een blik van mijnheer Han, Willy, :e stille, die eigenlijk zoo'n beetje buiten de nderen staat, gaat stikum in de bijkeuken aijnheer Han's schoenen overpoetsen, omdat :e niet mooi genoeg i.aai haar zin glommen, farion zelf is ten paar'maal mijnheer Han's roost. Na een woesten nacht een tuin- eest, dat men geeft gebeurt de catastro- he: mijnheer en mevrouw gaan per auto /eg, en even later komt de mededeeling van e boeren uit den omtrek, dat ze verongelukt ijn, dood. Nu blijkt achteraf, dat wel de tan is omgekomen, maar niet de vrouw; de chr. wekt aanvankelijk de suggestie als zou ier zelfmoord in het spel zijn, waaraan de rouw door een wonder is ontsnapt, maar iat toch ook ruimte te veronderstellen, dat lijnheer zich op het laatste oogenblik be- acht heeft, den wagen gekeerd en daarna oor een noodlottig toeval tegen een boom eed. Maar het klinkt misschien wat cru it te zeggen feitelijk is dit alles voor ons an weinig belang. De waarde van het boek it in de karakterteekening en het levendige eeld, dat wij krijgen van de verschillende ersonen. Scherp waargenomen, scherp ge- nalyseerd, met liefde en begrip weergegeven, rijgen we in dezen roman, met zijn in wezen ïiivoudigen, schier onbeteekenenden inhoud, ;n kunstwerk van den eersten rang, een ulver stuk leven, dat immers altijd ook in ilnder aantrekkelijke kanten, boeit en pakt. Eén waarschuwing zouden wij willen ge en: wij zouden het boek niet in handen van idere kinderen willen zien. Het is slechts eschikt voor rijpere, begrijpende naturen. Br. George R. Preedy, De Koers van het leven. Arnhem, van Loghum Slaterus. 2.90, geb. 3.90. De titel is al dadeljjk erg langademig, zooals des in dezen roman langademig en quasi vaarwichtig is De volledige titel luidt name- k: „De Koers van het Leven. Geschiedenis in Cornelis Blake, uit Ditton See, Cambrid- eshire eens b? kier in Nederland en Na- 3ls), uit het Engelsch vertaald door nir. A. r, L. Bondam". En zooals de titel, is ook het ■gin: een inleiding, in den „ik"-vorm, moet :n lezer de suggestie geven, dat het hier gaat n een belangrijk handschrift, aan den schr. •zer inleiding, een bekende van Cornelis !ake, ter hand gesteld. Hij mag daarmee >en wat hij wil, als hij maar wacht met pu- tcatie tot de laatste daarin optredende per en overleden is. Deze „ik" schrijft dat in 1840; zijn zoon, dt tweede „ik", voegt er een naschrift aan toe, waarin hij de suggestie wekt, dat het handschrift, tenslotte „thans" nj. in 1845, „aan de vergetelheid" wordt prijs gegeven (na ampele overweging vanwege de belangrijkheid *rvan zeker!), en dan komt tenslotte de derde „ik", Cornelis Blake him- sclf, die ons op langdradige zeurderige, iet wat laatdunkende wijze, de lotgevallen ver telt van hem en zijn broer. Na de zwaarwichtige inleidingen verwacht de lezer dan op zijn minst een belangrijke his torische roman van wat beter structuur dar. een doorsnee-werk, met minstens een paar uitzonderlijke karakters erin. Ach arme! jdc heer Cornelis Blake (deze naam moet ook al weer suggesties wekken aan beroemde En- gelsche personen) is een onbeteelcenend jong- nlensch, precies als zijn broer, met meer ija- gatieve dan positieve eigenschappen, en. mm lotgevallen, die in het laatst van de 18e eeuw voorvallen, zijn volstrekt niet belangrijk. Ver moedelijk is het feit, dat ze Hollandsch bloeil iri de aderen hebben, het verhaal dientenge volge gedeeltelijk in ons land speelt, en de schr. aardige en vriendelijke dingen over ons land zegt, niet vreemd aan het feit, dat van dit werk een Nederlandsche vertaling ver scheen. 'Br. Verschenen bij de uitgevers Kirbergen Kesper te Amsterdam: „De Vischerman en zijn werk" door Peter P. Ant en, vertaald en met twee hoofdstukken uitgebreid door H. de Booy, oud-zee-officier en oud-secretaris van de Noord- en Zuid Holland- eche reddingmaatschappij. Met 165 teekenin- gen door de auteurs. Nederland heeft steeds zijn weg door handel, scheepvaart en visscherij op de groote wereld zeeën gevonden. Dit werk geeft een beschrij ving van de groote vischerijen, waarin ons volk steeds belang heeft gesteld. Het opent met de visscherij in voor-historischen tijd, daarna in het oude Egypte, in Palestina, Griekenland en Rome. om te komen tot de tegenwoordige trawlvisscherij op de groote zeeën rondom on3, terwijl de heer H. de Booy het werk vermeer derde met twee hoofdstukken over de Holland- sche visschers op- Noord- en Zuiderzee. Geen bekwamer hand kon dit doen, want door zijn bijna dagelijks contact met onze visschers was hij in staat talrijke karakteristieke wetensr waardigheden mede te deelen. Peter Anson, die bevriend is met tal van visschers op beide halfronden heeft een massa folkloristische gegevens verzameld en toont duidelijk aan, hoezeer hun leven zoowel door bijgeloof als door orthodox godsdienstig geloof beheerscht wordt. Een zeer interessant werk, met veel duidelijke en mooie illustraties. Prijs ing. 3.90. Geb. in linnen stempelband 4.9Ö. Verschenen bij N. V. Servire te Den Haag in de serie „De Onsterfelijken": ,De Boodschap van Lau-Tze", ingeleid en vertaald door Ir. J. A. Blok, die begint met een vergelijking tusschen de beide groote wij zen uit de zesde eeuw v. C. in China: Lau-Tze en Khoeng-foe-tze (of in Latijnsche verbaste ring Confucius), een vergelijking ook tusschen vele leeringen van den eersten en van Chris tus. Tevens een verklaring van vele termen, die in Lau Tze's boeken voorkomen. Dan volgen de beide boeken van het Tau Teh Tsing en het Boek der Reinheid, de tekst voorzien van noten, waar achterin de toelich ting op gegeven wordt. Zeer interessant is het te lezen op welke geestelijke hoogte reeds zoolang geleden een mensch vermocht te staan en hoe ook de boodschap door dezen mensch gebracht weer gelijkenis vertoont met die van andere onsterfelijke boodschappers. Verschenen bij van Loghum Slaterus Uitg. Mij. te Arnhem: „Gesprekken met Masaryk" door Emil Ludwig. De hier gepubliceerde ge sprekken werden gevoerd op het Slot'Lang bij Praag en bij het doorlezen door den Presi dent slechts weinig veranderd, door aanvul ling met theoretische uiteenzettingen, vooral in het derde deel verdiept. Waar het gespro ken woord ongewijzigd behouden bleef, komt het karakter van den spreker duidelijk akn het licht en om die karakterschets is het schrijver juist het meest te doen. Schr. begint met een levensschets vrijwel gelijk aan die reeds verscheen in „Europeesche Leiders". Dan volgen de gesprekken in drie groepen verdeeld: Denken, Handelen, en Den ken en Handelen, zeer interessant vooral die Prijs 2.—. Geb. 2,90. uit het tweede deel. „Alles wel aan boord", door F. Kerdijk, Spreekwoorden en zegswij zen ontleend aan het Nederlandsche zee wezen. Uitgegeven door fa. W. P. van Stoc- kum en Zoon N.V. 's-Gravenhage 1935. Met genoegen maken we van dit werkje melding, omdat in Den Helder met zijn be volking, die voor de overgroote meerderheid zoo nauw verwant is aan het zeewezen, dat er in den dagelijksfchen omgang veel van de daarin voorkomende zegswijzen worden ge bruikt, wel belangstelling voor zal bestaan. Zelfs zullen er velen onzer stadgenooten zijn, die nog wel de een of andere aanvulling er op zouden kunnen geven. Hoewel al deze zegswijzen ontleend zijn aan de zeilvaart neemt de herinnering aan deze zeilvaart nog zoo'n groote plaats in in het gedachteleven van onze inwoners, dat ze zich gemakkelijk zullen kunnen oriënteeren hoe het gebruik van allerlei scheepstermen in de spreektaal is ontstaan. Enkele zegswijzen mogen zoo vastliggen in hun geheugen, omdat ze van vroegere scheeps- toestanden afkomstig zijn, maar dan zal de afleiding, die in dit boekje wordt verklaard, hen des te meer belangstelling inboezemen. Het boekje is dus niet zoozeer een gewoon stuk lectuur, maar een soort oriënteerings- werkje. Zeer zeker zal er voor velen, die, zoo als hier, saamgeweven zijn met de scheep vaart, in welken vorm dan ook, prettige ge legenheid zijn om er wat in te grasduinen. Voor het kennen van onze taal is het goed, dat deze zegswijzen in verklarenden vorm zijn vastgelegd. A. C. H. van der Kruk, Meetkunde voor het eerste jaar, deelen A en B, Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag, 1935. Beide boekjes, bestemd voor scholen met beperkt wiskunde-programma, bevatten de meetkunde tot en met de eigenschappen van den vierhoek. De stof is verwerkt in een twee- rondensysteem, in deel A. worden de eenvou digste eigenschappen van de figuren behan deld, de moeilijkere bewijzen en vraagstuk ken, benevens een dieper gaande beschouwing van het in deel A. geleerde, volgen in het tweede deel. De geboden stof wijkt verder weinig af van de gebruikelijke, beide deeltjes bevatten na elk behandeld onderwerp een overzicht en een aantal vraagstukken, de taal is zeer een voudig gehouden, de korte inleiding van het eerste deeltje is echter zeker niet zonder na dere uiteenzetting voor 1213-jarigen te be grijpen. Of het werkje zich zal kunnen handhaven naaat de bestaande meetkundeleerboeken zal de toekomst moeten leeren, Verschenen bij Van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. te Arnhem: „De Casino-moord" door Jacob van Dine, een zeer interessante detective-karakterro man. boeiend van begin tot eind met een on verwachte ontknooping, een heel modern we tenschappelijk tintje eraan, dat leidt in de richting van zwaar water, enz, Prijs 1.25 gebonden. Verschenen bij Bigot en Van Rossum te Amsterdam in de Uilenserie: No. 12. De Gioconda-glimlach door Aldons Huxley. Een merkwaardig verhaal over een' man-, verwend door gëld, gezondheid en vrou wen, met genoeg gezond verstand, om een* helderen kijk te houden op eigen en anderer karakter, behalve op dat van een van zijn söl blijft, al is het dan ook niet door haar aan gèleerdén Gioconda glimlach. Huxley giet zijn geheele sarcasme uit over dé karakters van den landedelman, Hutton oVer dat van zijn' laatste vriendinnetje, de poeslieve Doris eli over'dat van de „hoog staande" Janet- Spence, <Huttons geestelijke, vriendin. Het boekje bevat voorts nog een „short story" „Het Portret", een geestig gevalletje van een kunsthandelaar, die aan een nieuwen „Kasteelheer" een z.g. klassiek portret ver koopt, waaraan een geschiedenis is verbonden. De geschiedenis, heel romantisch in Venetië afgespeeld, wordt smakelijk door den kunst handelaar opgedischt. het portret na loven en bieden verkocht voor zes honderd tachtig pond, waarvan de arme schilder, die het zoo juist op bestelling gemaakt heeft, er vijf en twintig krijgt. In dezelfde seri verscheen no. 13: „Het Gézin" door Helma Wolf-Catz. Een heel zoet verhaal over een zoet gezin, waar alle kinderen van heel klein af een bij zonderen aanleg hebben, die ze, groot gewor den, in baantjes omzetten. De vader komt een tijd lang zonder werk, raakt het spoor wat bijter, maar wordt er door de moeder weer in terug gebracht en krijgt dan ook juist weer werk. Alles heèl idéaal en geregeld, heel goed mogelijk, maar zoo vlak, zonder hoog ten of laagten, dat het boekje zonder verlies voor de litteratuur ook ongeschreven had kunnen blijven. A. S. Houwink, De Afstammings leer een vergis„.ng! Baarn, Hollan- dia-drukkerij. Prijs 0.90. Spr. standpunt wordt bepaald door een citaat van Goethe: Und die Menschen entstan den durch die Allmacht Gottes, en daarmee is eigenlijk des schr bedoeling reeds aangegeven. Van de theorieën van Darwin Lamarc, Haec- kel, van de mutatie-theorie van prof. Hugo de- Vries, v n den Pithecanthropus erectus (recht- op'gaanden aapmensch, waarvan prof. Dubois in1889 overblijselen vond)van de palaeontoli- gié. r.ortom van al die onderzoekingen om trent ontstaan en evolutie, moet de schr. niets hebben. Hij legt in veschillende hoofdstukken al 'deze theorieën duidelijk en populair uit, om tenslotte te komen tot z.g. eenig-mogelijkë' conclusie: .God heeft de planten, de dieren én den mensch geschapen, evenals het oneindige Heelal, en de meusc' en moeten zich maar niét te veel het hooft breken óver de vraag, hoe God dit gedaan heeft en hoeveel ujd Hij daar voor heeft noodig geoordeeld. En hij hoopt, dat spoedig de tijd zal komen, dat de moderne idee1' zal, zijn, dat de mensch geen afstamming kan zijn van de apen. Mear, zooals de uitgeefster zelf in een korte' toelichting, bij hei ons ter recensie gezonden exemplaar terecht opmerkt, het vraagstuk, dat hij hier behandelt, blijft eeuwig aan de orde. Var dit botkje verschenen een Duitsche en jErtgt 'sche v rtaling. 13.' „Meisjes aan het stuur" door dezelfde schrijfster, een boek voor wat grootere meis jes over een gezin, dat financieel achteruit gaat, waardoor de dochters haar studie opge- vein. vooral de oudste met veel innerlijken strijd om hulp te bieden in de zaak van den vader en: in het huishouden. Na veel narigheid komt langzamerhand alles terecht. Een boek, waar veel meisjes met een onbezorgden schooltijd heel wat van kunnen leeren. 111. van Rie Rein- derhof. Prijs 1.—. Geb. 1.75. 4. „Ike op reis" door Jet Luber. iEen opgewekt, vroolijk en flink meisje gaat óp reis naar Gneua om haar ouderen broer diéns vrouw en kindje af te halen, die uit In- dië komen en eerst nog wat van Europa wil- vriendinnen Jaret Spence,. die hem ee,n raad- );,,iei(i zien voor ze hun 'verlof verder in Den en wuft ai ia haf Han nnir niet door haar aan- H^ag doorbrengen. Ike zal dienen als tolk en ook "vel als oppas voor het kleine nichtje. Bij kennismaking blijkt echter dat Ike en de schoonzuster zulke contrasten zijn, dat er al èpoedig strubbelingen komen, waardoor zeer véjel van het reisgenoegen verloren gaat. TiBch beleeft Ike nog allerlei avonturen, die i haar, al, zijn er dan ook onaangename bij rijker in ervaring, levenswijzer maken. Ten- slótte komt er ook wat meer contact met de schoonzuster, vooral doordat Ike dol is op het kléine nichtje. )Een heel goed boek. Miep de Feyter zorgde voor artistieke illustraties. 1 Prijs ingen. 1.60. Geb. 2.50. B. ,,'t Stuur in Handen", door Ems I. H. Van Soest. De Indische schrijfster is nu gelukkig af geweken van het oude thema. Wel heeft haar heidin veel goede dingen, maar gelukkig ook fopten en daardoor heeft ze aan menschelijk- hetd veel voor boven schrijfsters van vroegere heldinnen. bok het milieu is anders dan in vroegere hoéken. Wel leeft nog niet alles, zijn enkele pe>sonen nog onmogelijk edelmoedig, maar het verhaal is toch echter dan vorige boeken, flans Borrebach zorgde voor illustraties. Prijs ingen. 2.Geb. 2.90. il K ■I Regeling van aankomst en ontvangst j in Indië. Xneta meldt uit Batavia: pe „K XVIII" is Uit Fremantle vertrokken enzal 10 Juli Banjoewangi (aan de oostkust vait Java) aanloopen voor het afhalen van de mail, zoódat de opvarenden deze voor hun aai komst te Soerabaja kunnen lezen. I)e „K XVIII" wordt op den llden Juli te 7 uui in deii morgen aan het lichtschip te Soe- ralaja verwacht. I)e minister van defensie zal waarschijnlijk op ill Juli te 10.40 uur een kruisgesprek hou- derj met den commandant van de „K XVIII", welk gesprek in heel Indië en Nederland te j ho(jren zal zijn, daar de N.I.R.O.M. en de Phóhi het zullen omroepen. Éventueel zal ook de aankomst van de „K-XVIII" des avonds naar Nederland worden i ,uitgezonden. Hr. Ms. „K XVIII" bevond zich 3 Juli, om uur, 29 gr. 23 min. Zuid en 113 gr. 27 min. 4t. j °e nier-we' maatschappij en de de mocratie. Arnher-van Loghum Slateri-s' Uitg. Mij. Prijs 1.20 ing,, 1.75 geb. Dit i erk, compilc dewerk van een vijftal schrijvers, vormt het vierde deel van een serie, „Religieus-socialistic Hie studiën". De ver schillende artikelen, die den inhoud ervan vor men, zijn een kort inleidend woord /ar dr. W. Banning, en een beschouwing over „De toe komst der Europeesche cultuur en de demo cratie" van dezen schrijver, van dr. H. de Vos een beschouwing over „De zedelijk-godsdien- stige achtergrond der democratie", van mr. Jan F. de Jongh over „Socialisme en demo cratie", en van mr. M. J. A. Moltzer eenzelfde onderwerp, maar hier de democratie voorop geplaatst en tenslotte van drs. P. Kuin over „Democratie en economische ordening". Uitgaande van het moeilijk te miskennen feit, dat „wij een nieuwe maatschappelijke periode reeds zijn binnentreden", de „periode der ordening" in plaats van die van het „lais sez faire", hebben de samenstellers verschil lende vraagstukken in dit werk behandeld, waarmece de Democratie in dezen tijd van „maatschappelijke omvorming" te worstelen heeft. Al denken zij niet allen eenstemming over alle onderdeelen der behandelde proble men. hun eenheid vinden zi, „in de overtuiging, dat het geheele leven der menschen op aarde de loutering behoeft var, den Geest om tot zijn wezenlijke bestemming: de ienst aan het Godsrijk bekwaam te worden." Verschenen bij Gebr. Kluitman te Alkmaar: Voor de kleintjes de prentenboeken: 1. „De Witte Wereld", en 2, „Met Vader uit", beide met versjes van Riet van Buren en prenten van Piet Worm. De versjes zijn vlot en kinderlijk, de platen fel kleurig, geestig maar wat erg gewild pri mitief. Geïnspireerd op de Russische pren tenboeken van enkele jaren geleden! Typo grafische verzorging is uitstekend. Voor jongens: „Twee jongens en een Baviaan" door Wou ter Walder. Een wat erg avontuurlijk en wat erg onwaarschijnlijk boek. Moord en diefstal en nog een poging tot diefstal, een baviaan. wiens intellegentie meer dan menschelijk is, nee, het wordt ons wel wat te bar. Ing. 0.75, geb. 1.20. Voor mei3jes: 1. „De vier naamgenootjes" door Trulda Kok. Een echt gezellig meisjesboek over een stel nichten en neven, maar het meest van hen treden op de vier petekinderen van de lieve grootmoeder, die alle Elisabeth heeten, doch Lies, Betsy, Els en Elisabeth genoemd worden. Een ouder nichtje is wat bazig en zelfingenomen maar na enkele flaters bindt ze wel in. Een prettig boek. Nans van Leeuwen zorgde nog voor aar dige illustraties. Prijs ing. 0.75, geb. 1.20. 2. „Meisjeskamp Parnassia" door J. H. Brinkgreve Entrop. Ook een onopgesmukt natuurlijk verhaal over eenige nichtjes en een schat van een tante zonder kinderen, die elke vacantie enkele nichtjes te logeeren heeft maar een keer haar huis gemeubeld verhuurt en dan met alle nichtjes tegelijk op Texel gaat kampeeren. De illustraties van Miep de Feyter ziin leuk en vlot. Pijjs ing. 0.75. geb. 1.20: •fr ,Qo PROEFTOCHTEN VAN DE SUMATRA. Hervat. rw «19K ■>?v •bSAnétst ihëldt uit Batavia: i De kruisèr Sumatra heeft gisteren zee ge kozen tot voortzetting van de proeftochten. i POST VOOR Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK". Brieven en andere stukken, al of niet voor zien van de daarvoor vastgestelde aanwijzing, besjtemd voor opvarenden van Hr. Ms. pant- serpchip „Hertog Hendrik", hetwelk 24 Juni vari Nieuwediep is vertrokken, kunnen, indien zij 'volledig zijn gefrankeerd, worden verzon den;: 6 Juli naar Bergen, laatste buslichting 20.55. 8) 9, 10, 11, 12 Juli naar Bergen, laatste bus lichting 16.15. 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23 Juli naar Balestrand laatste buslichting 16.15. 20 Juli naar Balestrand, laatste buslichting 16.15. 20 Juli naar Balestrand, laatste buslichting 20.55. Daarna zijn de stukken te adresseeren naar Den Helder. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den M.S.D. der 2e kl. A. J. Krom, dienende bij d onderzeedienst te Willemsoord, 3 Juli ter beschikking ge steld. Off. van adm. der le kl. J. Bouma, gede tacheerd aan de universiteit te Amsterdam tot het volgen van de rechtsgeleerde opleiding voor officieren van den cursus 19331935, is geslaagd voor het eerste gedeelte van het daaraan verbonden examen. Qndervolgende schepelingen zijn aangewe zenlom den 28en Aug. '35 per m.s. Christiaan Huygens van de Maatschappij Nederland naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Schipper A. A. A. v. Kempen, Bootsman W. K. Piet, Maj. Mont. A. v. d. Boon, Sergts. mont. J. J. Vissers, J. Westhof, Maj. torpmr. C, Schrauwen, Serg. torpm. J. E. Bruinink, Sèrgt. hofm. T. Schekkerman, Sergt. schrijv. H: A. A. Schenkel, Kwartiermrs. W. Palmer, J. v, d. Berg, J. Koster, J. Broersen, C. v. d. Matten, Korpl. konst. R. v. d. Meulen, Korpl. hpfm. H. Essen, J. W. L. v. d. Laak, Korpl. Torpmr. C. v. d. Velde, J. M. van Beek, J. v. d. Plas, J. A. v. Merkestein, Korpls. vltmr. J. J. F. van Esch, C. Witteveen, Seinersmaats H. Gerritsen, A. M. Kleiss, W. J. Bloemkolk, M. Noorland, Korpls. d. Marns. S. H. Bas- tiaans, E. v. d. Werf, J. Flipse, Marns. le kl. A. van Doornik. D. Reusche, C. van Drunen, S. Bruins, D. Bethlehem, J. de Boer, Marns! 2e kl. W. J. Hilhorst, L. Bekker A. Jansens, Marns. 3e kl. F. H. Kievit, G. F. Kolster, J. J. J. v. d. Jagt. Alleen de tram mag zonder richting aan te geven en met een altijd geldend voorrangarecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regels van weg en veiligheid gegeven en het is hun eigen belang om geen „trammetje te spelen". Staat aangevende de volgorde van uitzen ding naar de tropen van onderofficieren met den rang van sergeant en daarboven op 1 Juli 1935. Opi>ersehippers. 'h. J. Bierman, J. H. A. Goedknegt. J. C. Wolf, G. Veenman, S. C. v. d. Gaag, W. P. H. Sihit. Schippers D. J. de Graaff, H. J. Steyii, P. C. Gitz. P. J S i Slegtenhorst, L. Helcelbeeke, II. Boelsma, T.' Hessels. H. H. Velting, G. Toller, F. Ult- •zep, C. 'M. Dumoulin, H. Verhart, K. Oost hóek, J. de Graaf, J. C. Anspach, W. M. Oos- terhóff, G. vrn Huet, IJ. Rietvelt, W. A. G. Jacobs, P. van de Koppel. J. C. BreedVeld, G. A.i vah den Braak, H. H. Schipperijn, B. I. van Senus, A. Overduyn, H. Dykstra, G. J. A. de Jong, W. Wustenfeld. M. de Boer, H. Brinksma, E. Plug, L. J. Stoeken, J. W. Bol, G. Weeda. A. P. de Buck, J. Labruyere, W. H.- de Vries, H. Smit, F. J. Kerker. Bootslieden. J. van den Ende, J. A. Schouten, J. J. v. d. Werken, B. van Gils, A. Verduyn, P. Monder- man, J C. Remmerswaal, D. M. Zand, P. M. Vreeswijk, A. D. ..utterlof, J. T. Hamers, W. M. K. F. Meurer. D. T. Hoogvorst, B. Stougje P. Snel, J. Baartscheer, H. Melgers, J. Noor- land, C. P. Voogt. K. van Keulen, L. R. S. Lowe, H. A. Scheuller, J. A. Krabbe, H. L. Koster, J. C. vrn Oost, W. Broos, G. Wager- veld, J. A. G. Douglas, A. C. M. Wassink, I. van Sonsbeek, C. Bimmel, F. J. Plekker, H. B. Meurs, A. v. d. Krogt, S. Bro kbernd, K. de Wit, J. F. Boelhouwer, A. Davidse, S. van der Scheer, J. Dekker, B. J. C. Wagemans, C. de Groot, G. van Weerdenburg, J. J. van Rooijen, G. M. Hoogendoorn, B. Grootjans, C. L. Deurwaar- er, G. L. Kroese, J. van Oos ten, E. Dekker, W. A. Knip W. J. F. S. Kar- sten. Opper-konstabels. H. J. Glinthuis, R. Haak, H. de Smit. Majoors-konstabel. R. H. Stijger, W. H. Fritz, G. J. H. Desar, G. S. Popp, J. Tukke, K. Prins, A. v. d. Meer, A.i G. J. Pauw, H. van Haaien, G. J. A. van Dorst, P. M. van Florestein. L. Popp. Sergeant-konstabel. J. G. C. Rammers, M. Morauw, IJ. Wij- brands, O. C. Wagenaar, J. Dijkers, M. Ver- meule, P. H. van de Pavert, C. B. Booden, J. Wassenaar, P. de Blieck, D. Bakkum. J- A. van der Zande, P. J. van Wijk, H. F. J. Smit, C.';v. d. Gèest, J. Vos, A. Claudius. Opper-telegrai.sten. A. Reppel, W. van Ee, D. Miuenaar, W. van Ittferson, K. Troigt. Majoors-telegrafist. C. P. Bakker, G. Ploeger, Reppel, W. Del ver, G. de Haan, A. den Bakker, C. J. Wiek- hart, D. Dekker, J. Keizers, A. J. Woltering, H. M. Polm, H. Baljet. Serreanten-telegrafist. A. van Tour, F. H. Weber, J. P. van der Lelie, A. M. Michels, C. J. Nederpelt, P. J. ZegerS, C. van den Driest, W. J. Baden, J. Lips, J. P. J. M. van Reijn C. H. A. Dreves, C. A. J. Erkens, N. Noorlander, H. Verhage, C. P. van Bezeii, C. B. Rosielle, P. Mathijsen, E. [Snoek, G. Meng, W. Vi-eeswijk. M. Faber, W.| P. T. Münze, D. N. Versteeg, C. Kommer, L. J. Koster, H. F. H. Kaptein, G. van der Es. Adjudanten ond.off.-machinist. Wallast, D. Buis, G. G. Gerdingh, D. de Zeeuw, A. Rabenort, J. Land, J. dq Waal, II. J. jV.: d. Burg, P. van Rossum, A, Lubsen. L. Siejgers. Majoors-machinist. 4'. G. Vrijer, J. Doezie, J. Huisman, J. G. Dohker, J. W. van Toledo, B. A. Nichting, J. Z. ;J. Hazebroek, D. W, Spraakman, J. M~en, G. ;Blok, C. J. Klik, A. Cupido, J. C. Vrijvoge J. jP. v. d. Zee, C. Leeuw, J. de Boer, A. J. Burjze, N. Slot, J. A. Dijksma, A. van Klave ren, T. F. Koremann, W. Lugten, A. Rémijn, M. H. de Bont, W. F. Lorie, C. C. W. Mann, D. Plooij, H. ten Bosch, M. Garema, C. W. Franken, A. de Heer, R. Danel, G. J. Swart- hof, A. Dusseldorp, C. J. Remijn, A. H. Was senaar, W. v. d. Wal, G. E. J. Gest, L. P. Naaktgeboren, P. de Wolf, B. Westerhof. Sergeanten-machinist. C. G. Onvlee, L. Scheffer, J. J. de Smit, K. Louwerse, F. C. Vos, P. Huig, W. Bothof, J, Last, P. A. Garema, B. C. van Gent, P. W. van Niersen, J. van der Kooij, H. J. Beukers, J. Kuperus, E. M. H. Krauth, J. Jongeschaap, W. W. Last, C. II. Liesker, G. M. Blok, H. Hopman, A. C. Brasser, A. J. Kling, K. Stins, J. H. Mulder, J. J. Kesteloo, M. A. F. Ver moten, H, G. Smit, J. C. Nieuwland, F. A. Meijer, J. de Vries, J. A. Boeije, D. 't Hooft, W. Baanstra, L. W. F. Xasceelen, C. Bus, S. Bergman, B. Visser, J. C. Jansen, P. Spaans, M. M. Tameris, H. W. Baanstra, W. A. Merkx, M. Daniëls, J. H. de Rooij, J, H. Els- beek, H. Plekkenpol, H. van Son, J. van 't Hoff, M. A. Blok, K. Sohmale, C. J. de Graaf, T. A. F. Zijlmans, J. B. Nuijten, G. J. van Leijden, A. J. Sorel, W. Bakker, M. de Bruijne, A. J. Kosterman, C. B. Jansen, D. A. van Duijn. A. J. Hoeijmans, G. Jorissen. P. P. Neefjes, N. Steenhaard, A. Hammer, G. Dub beldam, C. Looijen, W. Rensen, B. Bijmolen, H. Hali, H. C. van Oene, T. M. de Jong Boers, R. K. v. d. Sluis. Opper- en Majoors-geschutinakor(s). Majoor J. J. Willemsen. Sergeanten-geschutmaker. M. W. Treffers, A. Bakkenist. Majoors- en Sergeanten-timmerman. Sergeanten G. W. v. d. Broek, S. Stevan, C. F. Jansen, M. Verburgt, S. Kramer, B. g! Willms, II. Kerkdijk, J. de Boor, B. J. Met horst, majoor L. M. Volmer, sergeanten R. H. van Doorn, B. G. Geurdes, J. Koelewijn, D. Buck, K. Leijen, W. v. d. Brink, J. P. Bomme- rijn, majoor A. Wallaart, sergeanten T. Ver- durjnen, J, M. Huijbens, majoor F. F. Felker3. Opper-monteurs. C. K. Bognetteau, J. F. Vogt, P. J, v. Breu- gel, A. Haringa. Majoors-monteur. J. Ruigentuin, F. Meppelink, D. A. G. Derks, G. ten Kleij, J. Visser, A. Boom, H. G. v. d. Water, K. J. Langendoen, C. v. Schie- veen, J. v. d. Waaij, R. J. v. d. Broek, W. J. Groen, P. C. Kos. Sergean ten -monteur, J. J. A. Cambier, J Oudhuizen, H. W. C. v. Sluiters, J. van Ekelenburg, H. F. A. Wagner J. Stins, A. L. M. den Haan, J. Bos, H. dé Vries, H. M. G. Terhaar, L. Drijver, J. Prin sen F Blondel, R. Koldijk. J. W. A. Engel- Drqmm LAarïï\?' H' K«™er. G. S. Kuster, u. stolk, A. Heidema, E. Zevenbergen, M A van Dam, S. Schraa, L. H. Mouw, E. Marks! L- v- d' Raaij, J. van Steenwijk. Opper-torpodomakers. BronsCh0t' J' G' Kuijper' J' C- Vermeulen. H. Majoors-torjKxIomakor. T. van Arkel, J. Boonstra, N. v. d. Oord, H. v. d. Berg, J, Timmers, A. W. Jongman, J. Mark, H. J. v. d. Weterink, T. J. Kruidenier, L. L. Ellerman, P. Zeegers, J. A. van Seume- 'en, C. H. ten Boden, L. Groenhuijzen, P. Bremer, J. Swint, i Sergeanten-torpedómaker. P A v d. Valk, M. A. de Brabander, T van der Molen, G. H. Peen, H. Slob J. II. Gerrits, G. C. van Aken, J. Willemse (9941). H. P. Lugten, J. J. J- Breebaart, Smit, J. C. de Jong, M. Jansen^ W. H. Kolk, j. de Kramer, J. Willemse (Ö450). J.G.-. van Rienderhofi. H. J. Ommen, P. T. van Blerck J Wiss, J. Schutten, P. J. W. Keuge- bauer W Verkerk, P. Bognetteau, P. C. Kok, P APlas J. de Munck. J. F. Koopman, -J. A Tiets G P. v. d. Staaij, P. He.jmans P. Dielemaé, M. Spru.jtcnburg, W. lep, A. Witsiers, ,R. Heuvehnk H Benides, L. Harpe. T. v. d. Berge, J. Hagei. F. A. D. Wendel, G. Tukker. Opper- en majoors-vliegtuigmaker M. Majoors B. de Jong, A. J. Nijssen, J. Noors. P-J. Scheurlen, L. van Egeraat, I. Essti man, E. Westerveld, opper J. Weber, majoo s S van Grondellc, H. A. H. van der Sande, J. ,P H. J. Beijer, P. H. Ouwerkerk, J. A. de zen, H. J. van Voorst, oppers J. Beunders, -I. G.! Möller, majoor A. van Meenen. I Sergeanten-vlieguigmaker M. A. Bruin, J. G. Bekkers, J. J. van der Blom, T. Punt, J. K. F. Keuker, A. de Vries, J. W. L. Munier, J. Kruger, C. Cheret, R. Vegter, C van Be veren, R. Wijngaarden. B. Arends, J. J. Lange, W. J. Boer, A. Würtz, W. A. Slingerland. S. J. Koens. P. J. Bosdijk, G. A. Dijkstra, A. Rieger, H. van Es, J. F. v. d. Berg D C Hoogerdijk, J. J. J. Martens, J. Crama, J. Huigen, P. Mager, J. van Ommen, J. Otter, C. van Vliet. F. W. Ouwerhng, II. J. Sporken. P. Meijlink. Opper- en Majoors-vliegtuigmaker H. Majoors W. D. van Loon, A. Admiraal, D. Piket, opper F. Sikkink, maj. D. Schraa. Sergeanten-viiegtiiigmaker H. P Kramer, T. Ruiten, J. A. Neugebauer L. p v\ee J. C. Endenburg, O. P. Vermeulen, H. van" de Geer, J. Hendrikse, J. H. te Boek horst, C. Westerbaan. P. N. v. 1 Kraaijenbrink, J. van den Beidt, K. Tol, L. M. van Eijsden, M. J. Jurg, E. G. Duin, F. K. J, J. Raadsheer, B. van Laar. Sergeanten-vliegtuigmaker B. A. R. Mulder, S. Hoomans. F. C. Eerhard. Majoors- en Sergeanten-bot teiier. Sergeanten C. J. Gilhaus, R. J. v. d. Veen, E. de Boer, maj. R. Reijers, serg. P. van Sin- deren. maj. H. J. Terol. sergeanten I. A. de Visser, J. J. Herman. C. Smit, C. Hofman, W. M. Vlasveld, J. P. Killan, S. la Rooij, maj. B. A. de Rek, sergeanten J. P. Heijdens, M. van de Dijk, G. J. Struijk, maj.P. Boot, ser geanten A. H. Spits, J. W. Roomer, W. H. de Loingte, J. Koppenol, J. P. Dronkers, A. Vis ser, J. N. Mooser. maj. W. F, Huivenaar, serg. H. Versteeg, maj. N. Blom, serg. C. Senten. Oppers-, majoors- en serg.-ziekenverpleger. Oppers P. Smaardijk. C. de Vries, sergaen- ten A. Meertens P. van der Mark, G. Jansen, P. Wakker, P. P. C. de Bruijn,opper D. Jon- genpier, serg. S. P. A. Groot, maj. J. de Haas, serg. J. A. F. Brand, maj- F. W. Netten, ser- geanten C. A. Eiff, S. W. Zand, N. H. F. Schumacher, J. van der Hoeven, A. van Drimmelen, maj. G. J. Kurvers, sergeanten F. W. Tirion, M. J. Schop, A. van Beek, B. Vólmer, A. Leenhouwers, J. P. v. d. Hoek, K.Stijl, maj. H. C. Louwhoff, sergeanten IJ. Durand; J-. Haasbroek, N. Kruik, G. Achter berg, A. Rokus, A. Tol, majoors A. van der Struijs, J. v. d. Berg, sergeanten N. E. J. Streelink, A. J. Kleinjan, majoors P. JSwie- bel, A. Kalf, G. J. M. Hessen, serg, J. G. de Meijer. Opper-schrij vers. ^f, Vo.s, J. C. Vermeulen, i Majoors-schryver. D.'A.' B. Wendel, 'H. J. Roels, G. J. A. Lem- méns, L. Goedhart, S. J. H. Smits, P. J. de Lohgte, P, C. Alblas, R. Hollenga, W. C. Be dolf, D. A. Scharn, G. G. Hartendorp. Sergeanten-schrijver. J. Overgaauw P. Geertse, J: P. Philipse, J. C. Blok. N. V. Volkert, A. v. Heijningen, P. Wéver, M. Muller H. W. Verel, N. C. van Dordrecht, N. Dubach, J. J. Andriessen, I. Burger, A. A. de Leng, C. W. Haak, A. v. d. Heiden, P. Thijsse, R. J. Koelman, H. J. Kroe- ders, F. J. A. van Schevenhoven, J. Peetoom, M. Hartog, M. Tavemer, P. J, G. de Graaf, J. de Vries, M. Legrand. W. C. Helsdingen, A. Lelie C. F. Heres, R. J. Kortleve, R. Meinema, A. van Houten, D. de Jong, A. M. van Veg- chel, J. K. F. van Hulssen, P. Smits, J. A. Gitz, J. Mouter, G. Vermeule. Sergeanten-hofmeester. A. J. Pottinga, T. J. A. Lubke, P. C. Schut, P. J. v, d. Kuijl, W. G. C. van Grunderbeek, P. Spa, M. Hocque, G. de Voogd, A. C. W. v. d. Ent, L. W, Sparnaaij, R. J. Glas, A. A. Steer, M. C. de Kieviet, J. v. d. Berg, J, Rasch, A. A. Jongepier. Sergeanten-kok. W. Verkerk, C. van Os, M. J. Mensert, A. Jonkman, A. H. F. E. M. Beussen A. C. Stu- bert, G. Boot, C. v. d. Hoeven, C. Jansen, J. van der Meer, J, J. den Decker, H. A. J. Sleg tenhorst, J. de Rijcke, C. Schoonakker, G. F. Geistdörfer, J. Visser, A. C. Zuurman, J. Lo- meijer, J. Polak, L. P. van Veen, J. de Smit, H. Lamsma, W. P. L. Wouters, J. Philippo, H. Stellingwerf, G. M. Menijn, P. J. Kampman, S. J. de Vries, B. Berends, P. N. Goosen, H. Hulmer W. Wolf, T. A. Meeusen W. M. van Dijjc, J. C. Heeren, C. J. Wieffering. Onderofficieren-vlieger. Maj.-konst. J. A. Remmerswaal, serg.- vltmr. (H) H. Enting, schipper P. Hordijk, serg.-vltmr. (H) D. Jacobs, bootsman J. Wis- kerke, bootsman L. H. Polak, serg.-mont. C. van Dijk, serg.-konst. E. J. Schukking, maj.- vltmr. (M) A. Langeraar, serg.-vltmr. (M) J. J. van Tol, serg.-telegr. G. J. Radstaat, serg.-vltmr. (H) W. van der Tweel, id. (M) J. Kruidenier, korp.-vltmr. (M) M. J. T. v. Vorselen, schipper A. Brans, serg.-vltmr. (H) W. F. J. Kempen, id. A. J. Daniëls. Adjudanten ond.off. der mariniers. A. Touw, A. W. van Druyten, J. Kroeze. Sergeants-majoor der mariniers. A. van Brummelen, J. Bartholomeus, A. Zonnenberg, C. P. J. Stikkelman, J. Over duyn, E. Weiland, J. Peetsold, S. Faber, W. Hoekstra, J. F. Bosmann, C. Schot, J. B. C. Ruiter, B. Neijenhuis, A. J. Vlaswinkel, W. Rijken. Sergeanten der mariniers. H. C. Elias, K. A. H. de Best, H. de Pijper, C. Vijlbrief, J. A. van Lil, T. J. W. van der Sel, W. Bergman, B. J. Gregoire, C. J. de Vos, R. Verwoerd, A. van Dort, J. Mud, J. H. P. Oors, J. Breel, J. Wolf, M. A. Venix, G. J. Westerveld, H. van Amersfoort, M. J. Rent meester, H. Phielix, E. Elsendoorn, J. Kerk hof, J. H. Kramers, B. Schop, J. J. van Hall, A. H. Krisman, T. G. J. Klinkhamer, A. J. Looijsen, E. H. Huiskens, L. Tholenaar, C. van Rooijen, S. van de Vrede, G. P. Liefheid, E. de Vries, J. W. Geurts, P. T. van Hees, H. Mars, L. J. van Golde, I. M. Mersie, P. Sinke, J. H. Smeïnk, W. Bolderdijk, D. van den Blink, J. Boonstra, H. P. Ambaum, H. A. Filius, J. Dourlein, R. van Campen, Th. Meert, A. Voss, H. P. van Etteger, J. W. H. Jore, C. Overweg, G. J. Harfst, R. Stam.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12