NAAR DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING V/S BUITENLAND BINNENLAND lumit - i; den Berg, mm ;ei II- P lij» b L TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI 1935, Habsburgwetten in Oostenrijk opgeheven. De gevechtssterkte der Amerikaansche oorlogsvloot Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Duitschland's koloniale aspiraties. De toestand in China. Een huwelijk met een Jodin onmogelijk gemaakt. Druk toeristenverkeer van Amerikanen naar Europa. De italiaansche admiraliteits'commissie in buitengewone zitting bijeen. Mussolini helpt de slachtoffers van Quetta. Een nieuwe behandeling van longziekten. De echtscheiding van ex-koning George van Griekenland. Een nieuw röntgen-apparaat Behandeling van suikerziekte. Kranslegging op het graf van Prins Hendrik. Bijna anderhalf millioen aan bloembollen vernietigd Het ontslagen personeel van de Kon. Hollandsche Lloyd. Bezuinigingsontwerp. Moet de bollensaneering worden voortgezet. de. Juli. t. per 1 1 1 I I I Provinciale Staten van Noord'Holland. ïuders v; ,EF 'in i Aer i* (Door onzen specialen verslaggever.) Nederlandsche H.B.S.-ers 1„ 't Nederlandsche Paviljoen - Huis duinen is aanwezig, maar Den Helder Is niet in tel 300 kippen op lederen km2 in den omtrek van Jutterstad. n. Behalve bier, in het Voedingsmiddelen Pa lels, vinden we hier ook levensmiddelen van een vrij wat beter gehalte, zooals zuivelwaren, appelwijn en diverse suikerwerken. Interessant is het, om een oogenblik gade te slaan, hoe snel en hygiënisch bonbons gemaakt worden. Even verder is het groote Pavillon des In dustries chimiques, het gebouw, waar de schei kundige bedryven zijn ondergebracht. Dit gebouw op zichzelf is zeker een magni fiek stuk architectuur. Er zijn circa 300 houten palen voor in den bodem geheid, daarop is het metalen huis verrezen, zoo schitterend inge richt, dat een beschrijving ervan vele kolorif- men der Heldersche courant zou beslaan. U ziet, lezer, de tentoonstelling is niet iets Wat me kan ,,doen" in een dag, want wat wij li tot nu toe mededeelden is nog slechts zoo'n beetje hort d'oeuvre". Deze ten toonstelling is niet te ,,doen" op zijn Amerikaansch. Kunstliefhebbers brengen alleen reeds uren door gij L'art ancien, (de oude kunst) waar tal van schilder etukken van groote meesters te bewonderen zijn. Hier vindt ook de antiquair veel voor zijn gading. Alle landen hebben kostbare stukken ondergebracht. Oo.c L'art moderne, de kunst van deze eeuw, komt, even verder, goed tot zijn recht. Op de wereldtentoonstelling is het nu een wir-war van menschen, die vroolijk door de breede laner loopen en vlug de trappen be klimmen, die leidt naar den ingang van een paviljoen. Er zijn momenteel zeer veel Hol landers bij. Een heele troep Nederlandsche H.B.S.-ers trekt zingend dooi de Eeuwfeest- iaan. Zij laten alles links liggen en begeven zich eerst naar het groote grijze gebouw waar Nederland exposeert. Hun ter eere stel ik mijn bezoek aan het Hol- landsche paviljoen niet uit, doch loop alsof ik nog een jeugdige HBC-er ben, achter de uitge latentroep aan. Hoewel ze uit verschillende deelen van 't land komen, zie ik er geen Hel dersche jongens bij. Nederland komt schitterend uit. Het mooie grijze paviljoen, met zijn hoogen toren, die reeds op verren afstand zichtbaar is, is een waar sieraad. 't Geheel doet echt vriendelijk Hollandsch aan. U komt goed voor den dag, zeggen wij te gen een der boden, die bij den ingang gepos teerd is. De man knikt, enthousiast verteld hij: „We beslaan een oppevlakte van zes duizend vier kante meter, meneer." 't Is een heele kunst om bij den ingang te komen. Eerst moeten we een hooge trap be stijgen. Typeerend is wel, de muurschilderijen, niet alleen voor de figuren die er op zijn afge beeld, doch ook. om de typische bekleeding waarop geschilderd is. Slank en elegant piekt de hooge toren de lucht in. De eigenlijke Nederlandsche expositie is in drie zalen ondergebracht. Direct als we binnentreden, valt ons oog op het Twente-Rijnkanaal, dat geheel, tot alle fi nesses, in miniatuur is nagebootst. Vol bewon dering staan de HBS-ers voor dit stukje water bouwkunde. Verder overal kaarten van Neder land. 't Deed mijn hart goed, dat op een dier kaar ten Huisduinen als badplaatsen met een dikke stip voorkomt en dat ook onder de groote kunststrook van Nederland een mooie foto van onze badplaats voorkomt, met> „Lange Jaap" op den achtergrond. Den Helder zelf is helaas niet erg in tel, nog steeds vertrekken de Heldersche onder zeebooten, de K XVIII en al haar zusters, vanafde zuidkust van Engeland. Dat Den Helder, de marinehaven, in Nederland ligt, blijkt men hier in 't Nederlandsche pa viljoen nog steeds niet te weten. Even verder is weer een heele groote kaart van Nederland geschilderd. De vele plaatsen erop zijn aangegeven met een efectrisch gloei lampje. Den Helder komt er niet op voor, wel... St. Maartensbrug, dat bij Schagen ligt Het is de Handels- en Industriekaart van Ne derland. Als men op een knopje in 't schakel bord drukt, verschijnen onmiddellijk lampjes van eenzelfde lcleui op de landkaart, die pre cies aangeven welke industrie daar in die plaatsen gevestigd is. Een goed overzicht van de drooglegging van de Wieringermeer vinden we hier in het Nederlandsche paviljoen ook; hoewel Den Helder vlak in de buurt is, heeft men er de onzichtbara stad van gemaakt. Een statistiek hoeveel het aantal leghennen per km5 in ons vaderland is, ste.t mij echter in staat, van uit Brussel feilloos te constatee- ren, dat in den omrek van Den Helder 200 leghennen per km2 zijn. Dat is heelemaal niet veel, want er zijn plekken in ons land, waar 500 kakelende en eierleggende leghennen zijn. Voor onze Heldersche slagers is 't mis schien wel interessant te vernemen, dat tot den Nederlandschen rundveestapel, die inge schreven is in de stamboéken, behooren: 98.000 dieren, behoorende tot de zwart-bonte Priesch-Hollandsche en 31.000 Roodbonte her- keauwers en herkauwsters. Een statistiek vertelt ons verder heel aan schouwelijk, dat, niet alleen de Hollanders in alle landen der wereld verspreid zijn, maar ook dat de Neerlana.,ch loeiende koebeesten en vooral het tamboekvee graag geziene gasten zjjn, op de meest afgelegen deelen der aarde. Overal is Nederland door koeien ver tegenwoordigd, waaruit men ziet dat intel lect niet alleen opgeld doet. Inderdaad, op 't gebied van statistiek kun je hier heel wat leeren, als je de oogen den kost geeft. Op de Brusselsche tentoonstelling kwam ik o.a. ook nog aan de weet, dat Nederland 3000 boomkweekerjjen heeft en dat in 't West- land... maar laat ik maar eindigen met deze dorre opgaven. De Heldersche bezoekers van het Nederlandsche paviljoen kunnen op de Expositie zelf hieromtrent veel kennis opdoen. C'est la plus grande écluse du monde, staat boven het miniatuur van de groote sluizen te IJmuiden. Ook met de drooglegging van den Wierin- genneerpolder maken ze voor de waterbouw kunde veel propaganda. In 't midden van 't Hollandsche Paviljoen wordt propaganda gemaakt voor de havens van Rotterdam, Dordrecht en Amsterdam. Dat er nog zoo iets als eenmarine haven Den Helder bestaat, behoeft blijkbaar niet gememoreerd te worden, dat is eigenlijk ook wel overbodig als de K 18 toch haar reis begon van t e zuidpunt van Engeland dan... We zouden nog veel meer over het Neder landsche paviljoén kunnen uitweiden, ooch daar deze beschrijving echter niet anders be oogt te zijn dan een korte leidraad voor de abonné's van de Heldersche Courant, bepalen we er ons toe nog mede te deelen, dat de K.L.M. het station van de vlieghaven Schiphol demonstreert en dat, wie lust heeft met Indië te telefoneeren vanaf het Nederlandsche pavil joen direct met Batavia of Soerabaja kan spreken. Als koloniseerende mogendheid komen wij m.i. niet al te flink voor den dag en staat Indië wel een beetje op den achtergrond. Van het paviljoen begeven wij ons nu naar de Holandsche modelhoeve de Juliana-Hoeve genaamd. Hier voel je direct- de echte Hollandsche Kaaskoppen-atmosfeer. Stapels kaas! Oude en jonge kaas! Edam mer en Leidsche! Roode en gele gekleurde kaas. De kaasboeren zijn flinke handelslui. Alles wat Holland kaast is hier tentoonge steld. Met groote letters staat op de muren in de Julianahoeve: „Déze kaas wordt gevraagd door 77 volke ren en is daarom ook goed voor u!" „Onze boter wordt gevraagd door 22 volke ren en die is daarook goed voor u!" Nergens betere boter, nergens Aetere kaas dan in Holland! Onmogelijk! En om dit te be wijzen vervolgen ze in 't Fransch: „LE SECRET DES QUALITéS du beurre et fromage est enfermé dans le sol et dans le climat du pays!" (Want het geheim van de qualiteit der Hol landsche boter en kaas is besloten in den bo dem en in het klimaat van ons land!) De Hollandsche boter en kaas mag geproefd worden en de Hollandsche boeren zijn in Brus sel erg royaal. Voor 10 centimes, dat is... één halve cent krijg je van een allerliefst Hol landsch boerinnetje een beschuitje met boter. (Wordt vervolgd.) Do regeering heeft besloten tot intrekking Van de wet inzake de verbanning der Habs burgers. Aartshertog Otto van Habsburg. Ook teruggaaf van hun vermogen. Sedert meer dan een jaar gevoerde onder handelingen over het in beslag genomen ver mogen van het Huis Habsburg, hebben thans tot een definitief resultaat geleid. De Oosten- rijksche regeering is voornemens afstand te doen van ettelijke honderden millioenen shil lings aan eigendommen ten gunste der Habs- burgers. Het semi-officieele Christelijk-sociale „Welt- neuigkeitsblatt" bericht in verband hiermede, dat thans weldra de opheffing kan worden verwacht van de op de Habsburgers betrek king hebbende onteigeningswet. Dat wil zeg gen, dat 2 wereldberoemde musea te Weenen, twaalf kasteelen en een groot aantal land goederen, die tot 1918 hebben toebehoord aan de Habsburgers, en toen door de republiek in beslag zijn genomen, aan aartshertog Otto van Habsburg zullen worden teruggegeven. Geen herstel van de monarchie? De regeering verklaart, dat een herstel van het huls Habsburg door opheffing van de vroegere wet niet is bedoeld. Hieromtrent zou de regeering ook reeds de belanghebbende re geeringen der nabuurstaten hebben geïnfor meerd. Er valt intusschen niet aan te twijfelen, of dit bericht zal met name in Tjechoslowakije groot opzien en ernstige onrust wekken. De marine-medewerker van de Daily Tele- graph verneemt van welingelichte Ameri kaansche zijde dat de ontworpen nieuwe slag schepen der Vereenigde Staten aan gevechts sterkte alle tot nog toe bestaande oorlogs schepen zullen overtreffen en in het bijzonder de schepen uit de Nelson-klasse, de sterkste Britsche slagschepen in de schaduw zullen stellen. Terwijl de „Nelson" met 9 kanonnen van zwaar kaliber is uitgerust, zullen <}e Amerikaansche slagschepen bewapend zijn met 12 kanonnen van hetzelfde kaliber, doch van grootere draagwijdte. Bovendien zullen nog verscheidene lichtere kanonnen deel van de bewapening der schepen uitmaken. Terwijl de grootste tot nog toe in dienst zijnde Amerikaansche slagschepen een brand- stoffenvoorraad van 4570 ton konden opne men, zal het nieuwe type tanks voor ongeveer 7000 ton bezitten, wat een ononderbroken reis om de wereld mogelijk maakt. Deze slagschepen zullen in staat zjjn in geval van een oorlog, die wordt uitgevoch ten op grooten afstand van de Amerikaansche kust, als „drijvend steunpunt" dienst te doen. De kosten van deze schepen worden op 12 millioen pond per schip geraamd, terwijl de kosten van een schip in de Nelson-klasse 6.412.000 pond sterling bedragen. De Italiaansche gezant te Alex- andrië terugggeroepen. Het A.N.P. meldt uit Alexandrië, dat de Italiaansche gezant, graaf Paduiano, naar Rome is teruggeroepen. Waarschijnlijk zal de vroegere chef van het kabinet van Grandi, Peregrinochigi, die thans gezant te Tanger is, als zoodanig te Alexandrië worden be noemd. Het gerucht gaat, dat deze verandering verband houdt met het Italiaansch-Abessrjn- sche conflict. Voorzorgsmaatregelen in Oost- Afrikaansche koloniën. Naar aanleiding van het conflict met Abes sinië zijn tot nu toe in de Oost-Afrikaansche kooloniën 60 vliegvelden en 50 radiostations in orde gemaakt. Het wegennet heeft thans een lengte van 10.000 km. Besprekingen te Beriyn van dr. Conradi. Naar Reuter uit Berlijn verneemt zijn daar de laatste dagen besprekingen gehouden tus schen dr. Conradi, den administrateur van Zuid West Afrika, de vroegere Duitsche kolo nie, en een aantal Duitschers, die ten nauwste betrokken zijn bij de voormalige Duitsche koloniën, hetgeen zeer de aandacht heeft ge trokken Geen verdere pressie uitgeoefend. Volgens de opvatting van Chineesche krin gen, zal het Japansche leger er van af zien verdere pressie uit te oefenen in Noord-China, in afwachting van den uitslag der diploma tieke besprekingen tusschen Japan en China over een eventueele, oeconomische samenwer king. Bij deze onderhandelingen zou Japan de exploitatie van de provincie Hopei trachten te verkrijgen, opdat steenkolen, ijzer en katoen zou kunnen worden uitgeruild tegen Japansche textielproducten. Japan zou voorts verdubbeling van den spoorweg Tientsin- Sjanghaikwan eischen, alsmede een verlen ging van de spoorwegverbinding tot Turke- stan, Japan weer eens ontevreden. Uit Hsinking wordt naar het heet uit ge zaghebbende bron gemeld, dat het Japansche leger in Kwantoeng tot krasse maatregelen zal overgaan, indien niet voor 10 Juli het leger van Soeng Sje-joean uit het grensgebied van Tsjahar zal zijn teruggetrokken en ver der dan Toesjikou Zuidwaarts is gegaan. De corresponent van de Times te Frank fort a. d. Main meldt: De rechtbank te Wetzlar heeft het beroep van een ariër om den burgemeester van de plaats zijner inwo ning te dwingen tot afkondiging van zijn voorgenomen huwelijk met een jodin, ver worpen. De rechtbank gaf toe, dat er formeel geen Duitsche wet is, die zulk een huwelijk ver biedt, maar nochtans weigerde de rechtbank op dien grond uitspraak te doen ten gunste van eischer, omdat zijn beroep slechts ge grond was op het typisch joodsch-liberalis- tisch beginsel, dat wat niet nadrukkelijk ver boden is, geoorloofd is. Alle fundamenteele wetten der nat.-socia- listen zijn aldus de overwegingen van de uitspraak gebaseerd op het beginsel, dat benadeeling van het Duitsche ras door ver menging van Duitsch bloed met dat van an dere rassen moet worden vermeden. Dit be ginsel kan niet gehandhaafd blijven als de nat.-soc. staat zou voortgaan met het ver- leenen van toestemming tot huwelijken tus schen Duitschers en Joden. Zulk een huwelijk kan niet worden geduld en de burgemeester had terecht geweigerd de huwelijksafkondi ging aan te plakken. In de afgeloopen week zijn vele toeristen schepen uit New-York vertrokken met, even als de mailschepen, meer passagiers aan boord, dan sedert 1929 het geval was. Negen en-twintig schepen, waaronder 5 toeristen schepen van de Furness Line naar de Ber muda-eilanden of andere toeristenbestem ming, waren volgeboekt. De „Europa" had 2010, de „Conté di Salvoia" 1350 passagiers aan boord. Het vertrek van 6 groote mail schepen werd bijgewoond door meer dan 30.000 personen. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft Mussolini gisterenochtend de admiraliteits-commissie in buitengewone zitting tyjeengeroepen. Men meent te weten, dat er belangrijke marine aangelegenheden zijn besproken betreffende een koloniale expeditie. Gift van 1000. Naar de „Times uit Parijs meldt, heeft Mussolini aan Signor Giraolo, voorzitter van het uitvoerende comité van het internationaal ondersteuningsfonds ten bate van de slacht offers van Quetta, medegedeeld, dat de Ita liaansche regeering 1000 beschikbaar stelt voor het ondersteuningsfonds. HERRIOT EN DE RADICALEN. Hij stelt zich niet herkiesbaar als voorzitter. De Fransche minister van staat en voor zitter der radicaal-socialistische partij Herriot heeft voor het executief comité der partij een verklaring voorgelezen, waarin hij met na druk als zijn meening te kennen geeft, dat het noodzakelijk is, dat er bij het landsbeheer bezuinigd moet worden, waarin hij de voor bereiding van geweld afkeurt en de partij ver zoekt haar onafhankelijkheid te bewaren. Herriot gaf te verstaan, dat hij niet bereid gevonden zou worden toe te stemmen in de vernieuwing van zijn mandaat van voorzitter der partij, waarover beslist moet worden op het congres in October. Het physisch-techiüsch instituut te Berlijn heeft naar Reuter meldt proeven ge nomen met de behandeling van tuberculose en andere longziekten door toediening van een medicijn in den vorm van een fijnen stof regen, die de ademhaling verdiept. Bij de behandeling, die een uitvinding is van dr. B. Gehrcke, laat men den patiënt de medicijn in verstoven vorm inademen. Het tempo van de ademhaling wordt hierdoor vertraagd en de diepte ervan wordt verdub beld en zelfs verdrievoudigd. De uitwerking zou gelijk staan met de verbetering van den gezondheidstoestand in bergstreken. Zaterdag a.s. zal voor de rechtbank te Boe karest het echtscheidingsproces tusschen ex- koningin Elisabeth en ex-koning George van Griekenland worden behandeld de eisch is in gediend door koningin Elisabeth. Indien ex-koning George niet verschijnt, zal zonder zijn tegenwoordigheid uitspraak wor den gedaan. In verband met de geruchten over het her stel van de monarchie in Griekenland, hebben ook geruchten de ronde gedaan, dat een ver zoening tot stand zou komen. EINDSTRIJD TEGEN DE JODEN IN DUITSCHLAND. Voorioopig speelverbod tegen be roemde acteurs. Otto Gebühr, Angela Salloker, Emil Jan- nings, Brigitte Helm, dat zijn de namen van film- en tooneelspelers, die voorioopig niet meer mogen optreden. Deze maatregel tegen de filmspelers moet worden beschouwd als een onderdeel van de nieuwe actie tegen het Joodsche element in Duitschland. Anders gezegd, de uitbreiding, welke door den gouwleider Streicher in Fran ken gevoerde actie over de rest van Duitsch land, in het bijzonder Pruisen, heeft onder gaan. De Joden worden nu ook uit hun tot dusver ingenomen oeconomische posities langzamer hand maar zeker weggedrongen. In dit op zicht vervult het nationaal-socialisme nog zijn oude programma. VREDESCONFERENTIE TE BUENOS AIRES. Conferentie van groot belang voor Zuid-Amerika. Op plechtige wijze is de Chaco-vredesconfe rentie geopend. De Argentjjnsche gedelegeerde las een verklaring voor, welke door de confe rentie werd goedgekeurd. Deze verklaring ra tificeert het op 13 Juni in Buenos Aires ge- teekende protocol en verlengt den wapenstil stand totdat de in dit protocol vervatte veilig heidsmaatregelen volledig zijn uitgevoerd. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Fotografie van het lichaam op ver schillende diepten. Reuter seint uit Berlij Door dr. Grossmann en prof. H. Chaol is een nieuw Röntgenapapraat uitgevonden, dat volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" de belangrijkste bijdrage vormt voor de röntgeno logie van de laatste tien of twintig jaar. Dit nieuwe appa aat, de „Tomograaf", maakt het mogelijk van het lichaam op ver schillende diepten foto's te emen. Zoo kunnen b.v. de longen gefotografeerd worden, zonder dat zij gedeeltelijk door de ribben worden ver borgen. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Een verbetering van insuline? Het Tass-agentschap meldt uit Moskou, dat prof. Sacharoff een geheel nieuwe methode voor de behandeling van suikerziekte heeft gevonden. Hij heeft een bijzonder preparaat samengesteld, dat h(j „pancreotoxine" heeft genoemd. Dit pancreotoxine zou niet slechts dezelfde uitwerking hebben als insuline, doch na een behandeling van eenigen tijd zou het tot duur zame genezing leiden, zoodat het niet meer noodzakelijk zou zijn, dat diabetici de behan deling, zooals dit bij insuline het geval is, hun geheele leven voortzetten. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren Een deputatie uit het dagelijksche bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft gisterenmorgen een krans neergelegd op het graf van Prins Hendrik in de Nieuwe Kerk te Delft. Gisterenmorgen hebben de heeren H. G. J. M, Drabbe, voorzitter, en M. K. Hooykaas, tweede, voorzitter, van het comité voor de aanbieding van een borstbeeld voor Prins Hendrik in de Zeevaartschool te Rotterdam namens genoemd comité te Delft een krans gelegd op het graf van Prins Hendrik, met welke daad de werkzaamheden zijn beëindigd. De krans had linten in groen-wit-roode kleu ren. Voorts zijn kransen gelegd door een depu tatie uit het bestuur van de commandery Ne derland van de Johannittenorde en door de Christelijke Oranjevereeniging Oost uit Am sterdam. Een krans van den gewezen Duitschen Keizer, Vanmiddag heeft namens den gewezen Duit- schen Keizer diens adjudant, de heer von Ilsemann, een krans gelegd op het graf van Prins Hendrik. Het overschot aan bloemoollen, dat einde 1934 is vernietigd, besomde in totaal 1.482.573.42, met de kosten aan den afkoop door de regeering inbegrepen, voor hyacin then was dit 585.615.05, late tulpen 274.620.24, vroege tulpen 399.515.59, en narcissen 222.822.54, Het vak droeg de kosten zelf, er is geen steun genoten. De beteelte oppervalkte vroege en late tul pen is in niet onbelangrijke mate beneden de beteelbare oppervlakte gebleven; uit eigen beweging is dus voor deze soorten een verdere inkrimping toegepast dan was voorgeschreven. Voor het bloembollenbedrijf was het aantal teeltvergunningen 12.897; 2050 teeltoverdrach ten waren begin van dit jaar in behandeling. De personeelcommissie van de Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft een telegram gezon den aan den minister van oeconomische zaken, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat op 1 Juli het ontslag van het grootste deel van het personeel op maandsalaris is ingegaan. Tal van gedupeerden met groote gezinnen met studeerende of ook wel werklooze kinderen zijn aan den wanhoop ten prooi wegens het uitblijven van betaling of van een geldelijke uitkeering. Dringend wordt verzocht om voor alle ontslagenen een regeling te treffen om trent uitkeering op de basis van het aantal dienstjaren, respectievelijk van een wachtgeld. De onderwysparagraaf wordt in ©en afzonderlijk wetsontwerp belichaamd. De Tijd meldt: Naar wij uit goede bron vernemen, zal de schriftelijke behandeling van het bezuinigings ontwerp in de Tweede Kamer nog worden voortgezet. De commissie van rapporteurs heeft zich reeds met eenige vragen om nadere inlichtingen tot de regeering gewend, die hierop met grooten spoed zal antwoorden. De resultaten van dit gemeenschappelijk overleg zullen vermoedelijk nog deze week worden gepubliceerd In parlementaire kringen wordt het niet on waarschijnlijk geacht, dat de onderwijspara- graaf in haar geheel uit het wetsontwerp zal worden gelicht en een nieuw ontwerp zal wor den ingediend. Wanneer dit inderdaad ge schiedt, bestaat de mogelijkheid, dat reeds de volgende week de behandeling een aan vang neemt. Naar aanleiding van wat hier door de Tijd over de onder wijsparagraaf wordt gemeld, kon de Nw. Rott. Crt. mededeelen, dat de re geering zich bereid heeft verklaard aan het desbetreffend verzoek van de commissie van voorbereiding gevolg te geven, aangezien zulks niet tot vertraging van de bezuiniging zal lei den. Vanzelfsprekend wordt het lot van het Bezuinigingsontwerp hiermede los gemaakt van het ooroeel der Kamer over de onderwijs- voorstellen. „Bloembollencultuur" vraagt uitstel der beslissing. De Alg. Ver. v. Bloembollencultuur heeft een brief gezonden aan minister Gelissen, Regeerings-Tuinbouwcommissaris Valstar en het bestuur der Sierteeltcentrale. Zij deelt mede, dat hare leden in September a.s., dus na afloop van het seizoen, wanneer derhalve een goed overwogen uitspraak mogelijk zal zijn, in de gelegenheid zullen worden gesteld, om zich uit te spreken over de vraag, of de saneeringsmaatregelen voor de bloembollen teelt al dan niet dienen te worden gehand haafd. In verband hiermede verzoekt Bloembollen cultuur den minister, om géén stappen tot voortzetting der saneering te doen, alvorens de vereeniging in de gelegenheid zal zijn ge steld, om hem mededeeling te doen van den uitslag dier vergadering. Vervolgens geeft de brief een overzicht van de beteekenis der in September te houden stemming. feuilleton Buitenlandsch Overzicht De houding van de Centrale Pao. van van het van rijkspersoneel fen aanzien bezuinigingsplan Russisch watervliegtuig met 11 Per' sonen aan boord, vermist Men vreest een ongeluk Weer een spoorwegongeluk in Rus land. Zes dooden Ernstige botsing tusschen twee Ja pansche stoomschepen. Vermoedclyk honderdvijftig dooden Moet de bollensaneering worden voortgezet t bloembollencultuur" vraagt Uitstel der beslissing t Bezuinigingsontwerp. De onderivjjs- paragraaf wordt in een afzonderlijk wetsontwerp belichaamd De Italiaansche admiraliteitscommis sie is gisteren in buitengewone zitting bijeengekomen en aankomst van de op 11 Juli te Soerabaia De regeering en de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Minister Blo temaker de Bruine naast oud-minis ter Marchant De Indische mail k' land nc ht aan jen we ina Regeling „K XVIII' heden in ons 0 A'c.er. Het De bankfraudc tekort bedraap BOrtfeter Schaap waarscht/.t-t, 'j0 "ken naar PortugalT •''•tandarts. Gisteren heeft de verkiezing ploa"f"d!ewa^erSl'aa^ gehad van het nieuwe college van Ged. Staten van Noord-Holland. Er is weinig verandering in de samen stelling gekomen Drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJsselmeer. Wetsont werp tot instelling van een openbaar lichaam 19 De proeftochten van de zijn gisteren hervat „Sumatra" Verslag van de Gemeenteraadszitting van Den Helder Het handelsaccoord Nederland— Italië is gisteren geparafeerd De Oostenryksche regeering heeft besloten tot intrekking van de wet inzake de verbanning van de Habs burgers Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws voor i a n d uit de i jt L, X 9 10 T ltt Van de ongeveer 17000 18000 bloembol lenkweekers, die bij de voormalige kweekers centrale waren ingeschreven, vielen nog slechts rond 13000 in de termen om als ge- organiseerden door de Sierteeltc-cntra! te worden aangenomen. Onder deze 13000 rij» j slechts rond 750, die meer dan 1 ha\bereeh u I i Van de overige ruim 12000 blijven e'"' W' be neden de 10 are of gemiddeld 115 resteerende ongeveer 2500 kweekers beteelen tusschen de 25 are en 1 ha. Gaat men de samenstelling der ^ereeniging na, dan is het voor ieder, die de toestanden kent, duidelijk, dat juist die kweekers en firma's, die méér dan gemiddeld 115 roe tee- len, dus de genoemde 2500 en 750, die teza men ongeveer 85 van de geheele bloem bollenteelt uitoefenen, leden zijn van de Alg. j- Ver. v. Bloembollencultuur, waarbij dan nog O 9 een deel der kweekers beneden. 115 roe ge 432 voegd moet worden. Hieruit blijM*m ^rn JQ gend, dat, indien er één organisatie is, die j gerechtigd is „namens het vak" een oordeel uit te spreken, of een besluit te nemen, dit jQpgrs de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur is. („Hbl."). I« 5» er opt elen Ra; zijn v< 1935 tam van I' eranderen ondei1 eJuli •appe tjrlO oppt >tel- Au li -4 De Provinciale Staten van Noord-Holland zijn Dinsdagmorgen bijeengekomen voorzitterschap van den Commissaris der K ningin. De leden werden beëedigd. De Voorzitter wees er op, dat de verkFeP®e,n" gen in de samenstelling van de Staten dil 3 Juli 1935 groote wijziging hebben gebracht. Een gp fractie (Middenstandspartij) is daar^PPELti dwenen, nieuwe politieke partijen hebj/m daar in hun intrede gedaan. Maar de samenwer king is in de vroegere periode, ook bij leven dig debat en scherp verschil van inzicht, steeds van zoo aangenamen aard geweest, omdat bij allen strijd over de vraag hoe de belangen van het gewest moesten worden gediend, die belan gen zeiven steeds op den voorgrond stonden, zoodat spr. zich durft vleien met de gedachte^ dat ook in de toekomst de atmosfeer vap-ón- derling begrijpen en waardeeren, vpm eerbie diging van de overtuiging-van anderen niet zal worden verstoord en dat ook de meest uiteenloopende gevoelens en uitingen aan de eendrachtige bevordering van het welzijn der provincie niet zullen in den weg staan. Een beroep op aller medewerking om dit doel te bevorderen, doet spreker dan ook met vertrouwen. Twee-en-twintig leden hebben voor het eerst hun intrede in de Staten gedaan. Spr. herdenkt de thans afgetredenen in har telijke bewoordingen; mevr. Aukes—Timmer is overleden, aan haar nagedachtenis wijdt Spr. woorden van groote waardeering, en, onder andere leden wordt ook de heer Ketelaar, thans uit de Staten verdwenen, noode gemist. Speciaal de heeren Gerhard en Verschuure herdacht spr., die als Gedeputeerden zoo groote aanspraak op den dank der Provincie hebben verworven. Door den heer Vlekke c.s. (N.S.B.) is een voorstel ingediend van dezen inhoud: ■De jaarwedde der leden van Ged. Staten be hoort zoo te zijn, dat ook een lid, dat geen inkomsten heeft uit anderen hoofde, kan leven overeenkomstig het gewicht van het ambt. De thans geldende jaarwedde kan als vol doende worden beschouwd. De eer van het ambt brengt echter mee, dat een lid van Ged. Staten dat reeds andere inkomsten heeft, een evenredig mindere jaarwedde behoort te ge nieten. Het genieten der jaarwedden, terwijl er voorzoover een gedeputeerde pensioen als oud- wethouder of pensioen ter zake van een 0,( ïgd ti -4 Xrila iliri rui e va au

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5