Ji yv Oost-lndië. Marktberichten. Wat voor weer vandaag? Tfieodora C. Bentz van den Berg, liaudta.s. Zaterdag géén spreekuur BINNENLAND Oplichting door middel van een huwelijksadvertentie Iets over belastingen. HELDHRSCME COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI 1Q^, Langere diensttijd voor miliciens in Indië. De ter dood veroordeelde roover en moordenaar. Een reeks oude moorden tot klaarheid gebracht. Amok. LUCHTVAART Russisch watervliegtuig vermist. Verkoop van hasjies in de Londensche straten. Een nieuw zeilvliegrecord. De Postvluchten van en naar Indië- De vliegende mensch. Burgerlijke Stand Weenen bezocht door bedelaars. Visscherijberichten S ijdschriften en Weekbladen Zomersche radiovreugde. Dr. W. F. J. v» Waveren AFWEZIG van 6 tot 21 Juli. BADGASTEN I I 1 1 li y I I i 6od* WIJNEN vanaf 55 ct. p. fl. KONINGSTRAAT 85 SLUiSDIJKSTR. 39 fl 1 fl I I fl I I I 1 I i AARDAPPELEN! WILT U WECKEN, Ruëfghweg no. 49. P. KALIS. TËKÖOP~ gevraagd een HuSpmotorrijwie! TE HUUÏP3 gevraagd V FFN VERKEERD MIDDEL TEGEN NIEUWSGIERIGHEID. Twee negers hadden in hun wagen, waarin Bij een lading gesmokkelden alcohol vervoer den, een stinkdier verborgen, teneinde nieuwsgierigen op een afstand te houden Federale agenten, die toevallig voorbijkwa men, toen een wiel van den wagen was afge lopen en de negers wilden helpen, werden nieuwsgierig door den stank, die uit den wa gen kwam, en toen zij eens in den wagen ke ken, ontdekten zij daar de smokkelwaar. De negers werden gearresteerd en ieder tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De 59-jarige handelsreiziger C. J. A. K., thans ged., heeft zich te verantwoorden gehad Wegens oplichting. Verdachte had een huwe lijks-advertentie geplaatst, waarop een 34- jarige dame reflecteerde. ,Hij deed deze een aantal verhalen omtrent zijn maatschappe lijke positie, enz. Zoo begon hij met opgave van een valschen naam en kwaliteit en sprak van de oprichting van een Trust te Antwer pen, waarvan 'hij directeur zou kunnen wor den. Door deze verhalen te gelooven was de getuige successievelijk een bedrag van 1200 aan den verdachte kwijt geraakt. Verdachte is reeds tweemaal ter zake van oplichting veroordeeld, zooals de president opmerkte. Ook de animo om met de getuige in het huwelijk te treden bleek niet groot, want nauwelijks had hij het geld in handen, of hij plaatste opnieuw een huwelijks-adver tentie in een andere courant. Toen de politie hem arresteerde,stopte hij een aantal bank biljetten alsmede 't regcu van laatstgenoemde advertentie in den mond. Vei'dachte kon voor deze zonderlinge handelwijze geen verklaring geven. De officier van justitie mr. P. R. Blok vor derde gezien de antecedenten van K., tegen dezen één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 Juli. INKOMSTENBELASTING. Aan de veelheid der jurisprudentie omtrent de winst bij verkoop van een bedrijfs middel voegt het in Beslissing no. 5385 opgenomen arrest van den Hoogen Raad nog een uit spraak toe. Belanghebbende kocht een onroerend goed als bouwterrein om het als zoogenaamd eigenbouwer te bebouwen, hetgeen zijn be roep als aannemer meebracht. De gemeente wilde hem evenwel geen bouwvergunnig geven, althans niet op voor hem aanvaardbare condities, zoodat hij ten slotte noodgedwongen tot den verkoop van de landerijen overging, teneinde het daarin gestoken kapitaal weer los te maken. Onze aannemer beweerde toen, dat de daarbij door hem gemaakte winst een vermogensvermeer dering was en geen bedrijfswinst. Voor den Hoogen Raad voerde hij aan, dat op den grond geen arbeid is verricht, doch het land onbebouwd werd verkocht, zoodat het nimmer een bedrijfsmiddel is geweest en er bij den verkoop geen bedrijfshandeling heeft plaats gehad. Hij beschouwde dezen verkoop dan ook als een toevallig gebeuren, hetwelk niet lag in den normalen gang van het bedrijf. De cassatierechter deelde deze opvatting echter niet. Appellant was, zoo werd overwo gen, aannemer en eigenbouwer en als zoo danig kocht hij het land. Dit land behoorde dus tot zrjn bedrijfsver mogen en dit wordt niet anders doordien hij tenslotte geen huizen heeft gebouwd, doch den grond heeft verkocht. De bij dien verkoop behaalde winst is een voordeel uit het bedrijf, dat valt onder arti kel 7, daar de uitoefening van het bedrijf belanghebbende in staat heeft gesteld dit voordeel te verwerven waarbij het niet ter zake doet of al dan niet deze verkoop lag tn de lijn van den normalen gang van het bedrijf. Kinderaftrek voor als eigen kin deren onderhouden en opgevoede kinderen. De wet bepaalt in art. 38, dat het belast baar inkomen alvorens daar het belasting tarief op toe te passen, verminderd wordt met den z.g. kinderaftrek o.a. voor pleegkinde ten, die door den belastingplichtige als een eigen kind worden onderhouden en opgevoed. Het volgende geval deed zich nu voor: Belanghebbende maakte aanspraak op kin deraftrek voor drie kinderen van een vrouw, met wie hij samenwoonde ais ware hij met haar gehuwd. De Raad van beroep verleende dezen aftrek, voornamelijk uit overweging, dat appellant de kosten van levensonderhoud en opvoeding van die kinderen droeg. De minis ter achtte deze uitspraak niet juist en stelde voor den Hoogen Raad, dat het enkele feit, dat appellant de kosten van onderhoud en opvoeding draagt nog niet de conclusie wet tigt, dat deze kinderen door hem als eigen kinderen worden onderhouden en opgevoed; dat daarvoor noodig is, dat tusschen den be lastingplichtige en die kinderen een soortge lijke verhouding bestaat als tusschen ouders en kinderen, waarbij de belastingplichtige een gelijke macht uitoefent, als ware hij de ouder, dat in casu appellant zich slechts de kosten getroost, zonder zich tot iets te ver plichten, enz. De cassatierechter verwierp evenwel dit be roep. Do wet stelt, aldus het arrest, als voor waarde het opvoeden en onderhouden als eigen kind; hieruit volgt: eenerzijds, dat niet noodzakelijk is, dat de belastingplichtige over het kind het wettig gezag uitoefent of rech tens tot dat onderhoud verplicht is, en ander zijds, dat het enkele, feit,, dat iemand de kos ten van het onderhoud en van de opvoeding op zich neemt, niet voldoende is om de aan- wezightid van een plegkind aan te nemen; dat verder de Raad van Beroep dit niet aan- nam op grond van het enkele feit, dat appel lant de kosten draagt, doch zijn oordeel mede heeft gegrond op de omstandigheid, dat hij met de moeder samenwoont alsof hij met haar gehuwd was en dat hare kinderen daar bij hen inwonen; uit deze omstandigheden te samen kon en mocht worden afgeleid dat de kinderen door appellant als eigen kind wer den opgevoed en onderhouden, zoodat terecht de kinderaftrek werd verleend. In ieder geval vrijwillig. Aneta Holland verneemt nog inzake de mogelijkheid tot verlenging van den militairen diensttijd in Ned.-Indië, waaromtrent 26 Juni melding werd gedaan, dat het hier uitsluitend betreft een maatregel tot verlichting van de bestaande werkloosheid en wel in dier voege dat voor hen, die langer in dienst wenschen te blijven dan hun dienstplichttijd, de mogelijk heid wordt opengesteld zulks te doen, dus ge heel naar eigen keuze. Doodstraf gewijzigd in levens lang. Is steeds blijven ontkennen. Naar men zich nog wel zal herinneren, zijn eenigen tijd geleden een Bataksch zendings onderwijzer en. zijn vrouw in hun woning te Pagaran Batoe in Tapanoeli op gruwelijke wijze om het leven gebracht bij een oven/al mét roof. Zes mannen, die de daad hadden bedreven of medeplichtig waren, konden worden ge arresteerd en voor den landraad te Padang- sidempoean worden gebracht. De straffen waren zeer hoog; één werd veroordeeld tot den dood, twee kregen levenslange gevange nisstraf, één 20 jaar en een vijfde 15 jaar, een medeplichtige werd veroordeeld tot vier jaar. De ter dood veroordeelde, genaamd L., heeft noch appèl, noch een verzoek tot gratie willen indienen en zelfs verzocht hij om onmiddel lijke tenuitvoerlegging van het vonnis, De twee tot levenslange gevangenisstraf veroor deelden vroegen revisie aan, doch hun von nissen zijn bekrachtigd; een van hen was reeds overleden voor deze beslissing kwam, Wat L. betreft, aangezien deze geen gratie had aangevraagd, opende zich voor den gou verneur-generaal de gelegenheid dit eigener beweging te doen en korten tijd geleden werd van de zijde van den landvoogd opdracht ver strekt om den ter dood veroordeelde nog maals te vragen of hij bij zijn ontkenning bleef: de man heeft die vraag bevestigend beantwoord, Dezer dagen, meldt de correspondent te Padangsidempoean van de „Deli Ct,", is nu telegrafisch bericht ingekomen, dat de dood straf was gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. De veroordeelde hoorde deze mededeeling onbewogen aan en betuigde bij hernieuwing onschuldig te zijn. o Gedroste werklieden van de onder> nemingen gingen bij Inlandsche lar.d' bouwers werken en als zij loon moesten krijgen werden zij vermoord. Eenigen tijd geleden werd een achttal in landers te Redjang veroordeeld tot gevange nisstraffen varieerende van 2 jaren tot levens lang wegens reeds in 1930 gepleegde moorden op gedroste contractanten. Sedert het optreden in Februari 1935 van den huidigen onderafdeelingschef van Redjang, residentie Benkoelen, heeft deze in nauwe samenwerking met den eveneens in den aan vang van dit jaar te Tjoeroep geplaatsten hoofdinspecteur van de veldpolitie een merk waardig groot aantal oude moord- en diefstal zaken, zonder uitzondering van vijf tot zes jaren of langer geleden, in betrekkelijk korten tijd tot klaarheid weten te brengen. Bij het opsporen van gedroste Javaansehe contractanten der verschillende eultuuronder- nemingen in het Redjangsche kwam aan het licht, dat ongeveer zes jaar geleden een ge droste Javaansehe contractant door een Red- janger zou zijn vermoord, omdat deze niet in staat was den Javaan loon voor verrichten ladangarbeid te betalen. De verdachte werd gearresteerd en bleek inderdaad met hulp van 3 anderen den moord te hebben begaan, waar op veroordeeling door den grooten rapat te Tjoeroep volgde met respectievelijk 20, 8, 2 en 2 jaren gevangenisstraf. Deze strafzaak nu is de directe aanleiding geweest tot het aan het licht brengen van nog acht andere moordzaken uit dezelfde periode, alle gepleegd op gedroste Javaansehe contrac tanten. Tegen onderdak en voeding vonden dezen dan een schuilplaats bij de Redjangers, voor wie zij tegen in uitzicht gesteld loon op de ladangs gingen werken. Nadat deze arbeid voltooid was, werd betaling geweigerd en ont deed men zich op de koelbloedigste en wreed ste wijze van de in alle opzichten weerlooze Javanen. De hoofddader in de eerste, hierboven ge melde moordzaak, heeft na zelf bekend te hebben een ander moordenaars-quartet en hun slachtoffer aangewezen. Dezen werden op hun beurt gearresteerd en bekenden inderdaad een soortgelijke misdaad onder dezelfde omstan digheden te hebben gepleegd. Vanwege de bui tengewone wreedheid en het volslagen gebrek aan eenig gevoel van berouw werden de twee hoofddaders door den grooten rapat te Tjoe roep tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, de beide andere mededaders respectie velijk tot 7 en 11 jaren gevangenisstraf. De activiteit van veldpolitie en gewestelijke recherche braqjit nog meer moordzaken aan het licht. Ongeveer 11 j^ar geleden zou onder omstandigheden als hierboven geschetst een Javaansch contractant der onderneming Soe- ban Ajam door twee gebroeders, Redjangers, eveneens zijn vermoord. Ook dit misdrijf kon worden berechr De groote rapat veroordeelde hen en nog een medeplichtige respectievelijk tot 20, 15 en een jaar gevangenisstraf. Op gelijke wijze werd een dubbele roofmoord zaak op een Javaansch echtpaar; eenige jaren geleden in de aangrenzende onderafdeeling Le- bong gepleegd, aangegeven. Deze Is thans nog ln onderzoek. Een der gestraften in de gevangenis te Ke- pahiang ver klapte vervolgens vijf verschillen de moordzaken op Javaansehe contractanten een daarvan is inmiddels naai- aanleiding van die aanwijzingen tot klaarheid gebracht. De dader in de laatste zaak verraadde op zijn beurt weer een anderen Redjanger, Ook dit onderzoek is thans geëindigd. Bovendien werd nog een aantal oude dief stalzaken aangegeven, die nog in onderzoek zijn. Het bleek tevens noodzakelijk den adjunct- djaksa (Inlandsch officier van justitie), bij den landraad te Kepahiang te schorsen en een strafvervolging tegen hem in de stellen. Hij wordt verdacht van het eigenmachtig depo- neeren van een strafzaak en andere ontoelaat bare handelingen in zijn hoedanigheid ge pleegd. Drie dooden, twee gewonden. Aan boord van het motorschip „Mastoor" dat op weg was naar Posso (resdentie Mena- do) is ter residentie van Tobolombang amok gemaakt door een passagier. Hij doodde drie menschen en verwondde er twee. De moordenaar sprong overboord, wist aan land te komen en ontsnapte. Hij wordt thans achtervolgd. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. personen aan boord. Officieel wordt medegedeeld, dat het Rus sische watervliegtuig L-840, dat reeds den 26 Juni van Alexandrofsk op Sachalin naar Cha- barofsk was vertrokken om daar op de Amoer te dalen, vermist wordt. Aan boord bevonden zich buiten de bemanning van drie personen 8 passagiers. Men vreest, dat de eerste vlieger Swjatagorof, die een ervaren vlieger is, in dichte mist heeft moeten dalen. Vliegtuigen zijn tot het instellen van een on derzoek vertrokken. Een afstand van 200 kilometer overschreden. De bekende zeilvlieger Peter Riedel is, na van het vliegveld Tempelhof door een motor vliegtuig in de lucht gesleept te zijn, in 6 uur en 40 minuten te Hamburg gedaald. De af gelegde afstand bedroeg 270 kilometer, de grootste hoogte 2000 meter. Dit is de eerste zeilvlucht waarbij een afstand van 200 kilo meter wordt overschreden, De „Koetilang" (heenreis) is 2 Juli van Karachi vertrokken en denzelfden dag te Rangoon aangekomen. De „Perkoetoet" (terugreis) is 2 Juli van Jodhpur vertrokken en denzelfden dag te Bagdad aangekomen. De Sperwer (thuisreis) vertrok 3 Juli van Batavia en kwam denzelfden dag te Medan aan. DE MARABOE NAAR INDIë. Gisterenmorgen is het postvliegtuig Mara- boe, gezagvoerder de heer J. J. Hondong, van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Er is 186.133 kg briefpost, 7.400 kg pakket- post en 95.180 kg goederen aan boord; Ci Leipzig werd nog 81 kg post bijgeladen. Aan boord bevinden zich één passagier voor Batavia, één voor Bagdad, één voor Singapore en één voor Bandoeng. Dezer dagen is te Moskou een stel vleugels geprobeerd, geconstrueerd door Koptef en Sanfirof, beiden werkzaam bij de fabriek Awiachim, en bestemd om den parachutesprin ger gelegenheid te geven de richting van zijn daling willekeurig te bepalen en gedurende eenigen tijd zijn vrije verblijf in de lucht te verlengen. De vleugels hebben een metalen geraamte, met doek overtrokken. Hun spanwijdte is vier meter, het gewicht van de heele constructie 13.5 kg. De vleugels worden in opgevouwen staat op den rug van den parachutespringer bevestigd. Tijdens den val trekt hij ze open. Dan kan hij door met de vleugels te manoeu vreeren de richting van zijn vlucht wijzigen. In de buurt van de aarde gekomen, bevrijdt de parchutist zich van zijn vleugels, opent zjjn gewone parachute en landt. De vleugels komen aan een afzonderlijke parachute neer. Sanfirof zelf heeft de constructie gepro beerd. Op 2000 meter sprong hij uit het toestel. Gedurende een paar honderd meter bevond hij zich in een vrille. Toen begon een gelijkmatige, zwevende daling. Op 400 meter hoogte opende hij de gewone parachute. De constructie heeft volgens hem tenvolle aan de verwachtingen beantwoord. Nadat er nog eenige verbeterin gen aan zullen zijn aangebracht, hoopt hij zijn proefnemingen van grooter hoogte te herhalen. van Den Helder. van 2 en 3 Juli 1935. ONDERTROUWD: H. v. Munsteren en I. C. Lingbeek. G. A. D, Dissel en H. Pijl. D. van Boven en A. v. d. Meijden. E. J. Jansen en N. Kiesling. GETROUWDTh. J. Snel en A. C. M. van Hees. BEVALLEN: J. EllermanBlanksma, d. B. J. DaemsHummels, z. K. Koorn—Post, z. D. BruinKoningstem, d. C. Hofstrade Graaf, z. J. A. E. Geerlingsvan de Vall, d. A. ElzingaVeenstra, d. OVERLEDEN; M. Spettmann, 20 Jaar. Handel in „geparfumeerde" sigaretten. Wanneer' men in Londen toevallig eens een I van die clubs bezoekt, waar een gentleman hoogstens bij uitzondering eens inkomt, kan het gebeuren, dat er een man naderbij komt, en sigaretten aanbiedt en die er eigenlijk geheel niet uitziet als 'n sigarettenhandelaar. Deze man verkoopt slechts één soort, kiezen kan men dus niet, maar het rs aan te raden, om er niet tegelijk tien of twintig te koopen; per stuk kosten ze namelyk de kleinigheid van vijf tot tien shillings, al naar dat men uit een meer of minder zichtbaar onooglijke club komt. Misschien koopt men een sigaret, om hem niet geheel zonder iets weg te laten gaan,"en betaalt daarvoor niet al te weinig. Na een paar trekken zal men misschien merken, wat men in zijn handen gestopt heeft gekregen: hasjies, en nu zal men ook begrijpen, waarom de handelaar zijn waren met het v/oordje „ge parfumeerd" in het bijzonder aanprees. Hasjies, dat bedwelmende vergift uit In dische hennep, kan men op het oogenblik in Londen in groote massa's vinden. In een groot aantal tweede-rangs clubs heeft de politie handelaren in hasjies gegrepen, en zelfs mid den op straat, op klaarlichten dag konden de handelaars worden gegrepen, die sigaretten aanboden. lederen keer kon worden vastge steld, dat bij nader onderzoek de sigaretten het gevaarlijke vergift bevatten. Waar deze hoeveelheden hasjies vandaan komen, is nog volkomen onbekend. Men ver moedt. dat achter al deze kleine handelaars een groot-smokkelaar staat, die over een goed-georganiseerde bende beschikt en In dische hennep en marijoeana, een even ge vaarlijke hennepsoort, in groote massa's in het land brengt. Het genot van hasjies is zeer gevaarlijk. Groote hoeveelheden kunnen ter plaatse een delirium te voorschijn roepen, en voortdurend gelpruik voert onvoorwaardelijk tot waanzin endood. Het schijnt, dat het gift in Londen ook voor misdadige doeleinden wordt gebruikt, De po- litile beweert, dat in zekere chibs vooral aan mejisjes hasjies gegeven wordt, terwijl Je 'mepstal zeer donkere mannen zich wachten, om eveneens hasjies-sigaretten te rooken. Het Joel hiervan is doorzichtig genoeg, Eindelijk heeft Weenen officieele maat regelen getroffen om de straten van de „be delaars-plaag" te bevrijden. Men zegt, dat Weenen het grootste aantal bedelaars heeft van alle steden der Wester- schc wereld, Het aantal is in de laatste weken aanzien lijk gegroeid, hetgeen te wijten is aan de toe vloed van vreemdelingen. En men weet, dat ze uit de provincie komen „voor het seizoen". Het meerendeel bleek uit jonge volkomen gezonde mannen en vrouwen te bestaan van om en bij de 20 jaar. In vele gevallen knielen ze op het trottoir, terwijl ze hun handen wringen en een beroep doen op de voorbij gangers. En de weekhartige Weeners, die zelden voorbij gaan zonder hem iets te geven, veróorzaken een grootere aangroeiïng van het aantal. i 0e bedelaars waren goed georganiseerd. Hun posten werden geplaatst op verschillende punten om het naderen van politie te signa- leeren, op welk sein alle bedelaars verdwenen in geheime holen, totdat de gendarme uit het gezicht was, waarop ze weer hun onwettig beroep begonnen uit te oefenen. De stad vond het ooüzakelijk om speciale in burger gekleede „bedelaars-politie" aan te stellen, die inhun eersten oveivai kort geleden een groot aantal zoogenaamde invaliden cn personen, die kleine kinderen meebrachten om daarmee gedurende den geheelen dag op post te staan om medelijden op te wekken, arresteerden. Sommigen werden veroordeeld, andere werden in weldadige inrichtingen ge plaatst. De werkelijke bedelaar is die, die de winkels bezoekt. De winkeliers bewaren kleine geld stukken voor hem voor den Vrijdag, welke dag! bekend is in Weenen als „bedelaarsdag". AMSTERDAM, 3 Juli. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 280 vette kalve ren, Ie kw. 4448 cent, 2e kw. 3842 cent, 3e kw. 32—36 cent per kg levend gewicht; 88 nuchtere kalveren 37183 varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 kg 4041 cent, enkele hooger, zware varkens 3839 cent en vette varkens 3738 ct. per kg slachtgewicht, BROEK OP LANGENDIJK, 3 Juli. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 210 000 kg aardappelen; Sch. muizen 5.90— 6.90, schoolmeester 6.20, drielingen 4.40 6.70 en kleine 1.501.80; 1250 kg roode kool 5.907.60, per 100 kg; 500 stuks bloemkool 3.50—4.20, 2e s. 1.50 en 2500 bos wortelen 2.<)03.50. NÖORDSCHARWOUDE, 3 Juli. Schotsche muizen f 5.906.90, grooten f 4.104.70, drie lingen f 5.106.10, kleine aardappelen 1.50 f 2.50, alles per 100 kg; bloemkool f 22.90 per 100 stuks. P+7RMEREND, 2 Juli. Gern. kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 53,000 kg. Hoogste prijs 11.50. Handel matig. 19 stapels kleine boerenkaas 12.50, vol vette 15 per 100 kg; 2t86 kg boter 1.10— 1.40 en weiboter 1.151.30 per kg. 7 §t. Paarden 150350; 13 st. Gelde- koeiim (magere) 90130; 37 st. idem (vette) f 150.—215; 5 Kalfkoeicn 110—160; 73 st. Nuchtere Kalveren 310; 82 Schapen (vette) 1215; 63 Lammeren 47; 7 Varkens (vette) pr. kg. 0.340.37; 44 Big gen:/ 12—15; 12 Kippen 0.30—0.50. SCIIAGEN, 4 Juli. Haven van Nigwendiep 2 Jiili. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naai} Londen het Eng. b.s. „Roek". Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Juli Medegedeeld door het Koninklyk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 774.0 te Biarritz Laagste barometerstand 742.3 te Haparanda Barometerstand te Den Helder 769.2 Verwachting: Meest matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op regenbuien en weinig verandering in temperatuur. Temperatuur van het zeewater: 17.6° C. 63.5" F. 2 Juni. Aangebracht door korders: Groote en middeltongen p. kg 0.600.35 Kleine tongen 0.500.30 Kleine tongen 0.500.30 Slips 0.12—0.05 Tarbot 0.500.40 Schol p, kist 4.501.00 Scharren 1.401.00 Geep p. tal 2.402.00 3 Juni. Aangebracht door korders: Groote middel tong Kleine tong Slips Tarbot Schol Scharren p. kg 0.55—0.40 0.45—0.35 0.15—0.06 0.50—0.40 4.00—2.00 1.25—0.75 „Onze Aarde", Juni 1935. J. Sibinga Mul der geeft een beschrijving van Alfred Bartschli over Adelboden en het Berner Oberland, voor dit nummer bewerkt, Het artikel is fraai ge ïllustreerd. Jac. Gazenbeek beschrijft „Mossel", een Veluwsch kroonjuweel, ressor- teerende onder het bekende landgoed „Plan ken Wambuis". Mr, W. J. van Balen heeft het voorts in dit nummer over „Caribisch Nederland", n.1. Curagao en Aruba in hun Hollandsche strjluiting. Natuurlijk is ook Tristan da Cunha niet vergeten: „Het een- eenzaamste eiland der wereld". Het Is dr. G. W. Dekking, die ervan verteit en de prachtige photos zijn van prof. Vening Meinesz. Ten slotte is er nog een beschouwing over de Osaka-typhoon van 1934. Alle artikelen zijn kwistig geïllustreerd. „Het Kind", 15 Juni. Inhoud: Mijn grote zoon, door J. E. K. Communistische opvoedingsidealen, VIII. De tafelmanieren, door J. Riemens-Reurslag. Een opmer king, door Job. v. d. Rees. De eerste schooldag, door H. van Riesen. Kinderen en menschen in Joegoslavië, door Th. B. Iets over Bioscoop, grote mensen en kinde ren, door A. J, Muller. Nieuwe kinderboe ken. Boekbespreking. Ontvangen lec tuur. Rubriek De Vrouw. Bij den uitgever A. G. Scfionoderbeek te Laren verscheen de Juni-aflevering van „De Wandelaar", maa.-dblad gewijd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geolo gie folklore, buitenleven en toerisme. Welk een dieper indruk Texel op hem heeft gemaakt, zet S. de Waard uiteen. J. L. A. Kremer weidt uit over het heden en verleden van Ooy en Duffelt, twee plaatsjes onder den rook van Nijmegen, terwijl P. L. Rusticus en Practicus onderschedenlijk te werkzaamhe den voor Juni en de behandeling der kamer planten in diezelfde maand aangeven. Dr, A. Schierbeek publiceert zijn zesde (laatste) artike over het botanisch schoon van ons Insulinue, dr. A. C. de Koek geeft een beschouwing ten beste over de donkere wolken van kosmische stof, waarmee peil- looze ruimten an het heelal zijn opgevuld en J. Vijverberg v rrast met een nieuw brokstuk uit zijn autobiografie. A. J. de Boer weet duidelijk te naken, dat de vrienden van wilde planten langs de Overijselsche Vecht hun hart hunnen ophalen en van wijlen A. Joman, den onlangs overleden trouwen medewerker vaj „De Wandelaar", wordt de eerste eener reeks „Wandelingen !n de omgeving van Amersfoort" opgenomen. In de rubriek „Van en voor de lezers" (na- tuurhistirisch allerlei) wordt geschreven over opengestelde landgoederen en de plaag der bosch- en heidomanden. Het is haast overbodig vast te stellen, dat „De Wandelaar" ook in illustratief opzicht ditmaal weer zijn beste beentje heeft voor gezet. Zigzaggen - Slinge ren: de gang van een dronkaard! Als het spoor van uw autowielen er' zoo uitziet, danja, dan is uw handelwijze misdadig. Voor automobilisten geldt het wachtwoord: Geen drank op den weg! De gewoonte-luisteraar hibbe deernis met anderen. In Londen wordt een tentoonstelling ge houden, waar eenerzijds getoond wordt hoe men de geluiden van de groote stad met al lerlei, dikwijls kostbare middelen, van de woon- en werkkamer kan uitsluiten ander zijds hoe men onnoodig rumoer kan vermij den. Natuurlijk is een der belangrijkste af- deelingen de radio en de „Anti Noise League" gaat zelfs heel ver en adviseert radioluiste raars, die inderdaad naar het uitgezondene luisteren, dit met de „ear-phone" te den. Den „luisteraars", die de radio hebben inge schakeld en die er verder geen aandacht aan schenken, of de luidspreker muziek, een we tenschappelijk of politiek betoog of anderzins produceert, wordt met klem verzocht hun apparaat rust te gunnen. Althans wordt er op aangedrongen, deze van vroeg tot laat wer kende toestellen niet op volle kracht in te stellen en de ramen gesloten te houden. Dat laatste vooral is een verzoek, dat hier nog wel eens mag worden overgebracht, Vooral nu wij in het volle zomerseizoen zijn en overal de ramen openstaan', is het dikwijls voor velen een kwelling door naaste buren van muziek te worden voorzien. De gewoonte luisteraar, die zelf het dichtst bij het toestel zit, hoort er minder van dan de onvrijwillige luisteraar, die een paar huizen verder bij het open raam met krant of boek in de avonduren rust zoekt. Egoisme, over het algemeen ver werpelijk, zou men graag in hooge. mate zien toebedeeld aan radiobezitters, in dezen vorm, dat zij hun buren niet laten profiteeren van hun toestellen. („Hbl."). Tandarts, Breewaterstraat 1, en anderen kunnen voor 25 ets. per maand BOEKEN leenen uit de OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Breewaterstr. 19 Jeugdboeken 3 ct. per deel H I Telef. 492 Telef, 162 en bij vele wederverkoopers e» I BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Den Heidar brengen ter open bare kennis, dat door den Raad dezer gemeente in zijn ver gadering van 2 Juli 1935 is besloten den naam van bet Westplein te veranderen in Helden der Zeeplein. Den Helder, 3 Juli 1935. 2 kg geschraapte kleine Aardappelen voor 12 ct. 1 kg geschraapte Peentjes voor 10 ct. bijv.: tuinboontjes, doppers, peulen, worteltjes of postelein, komt U even naar den Beleefd aanbevelend, Te koop gevraagd Br. met prijsopg. onder nr. 399, ar.11 het Bureau v. d. blad. Heer zoekt voor 10 dagen eenvoudig Pension te Den Helder of Huisduinen. Brieven ra. prijsopgaaf ondei nr. 401, Bureau van dit blad. Korp. Vlg. zoekt ZST-SLAAPKAWIER Brieven onder No. 404.,agn liet Bureau van dit Blad. Ie huur gevraagd flink ruim Heerenhuis, centrum stad, bjj voorkeur in een der hoofd straten. Brtevén in et OftmyWe van huur onder no. m, IIiTveau van dit blad. 4 r C.KV

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7