Drukkerij De Boer Stadsnieuws EEN FABRIEK Visscherij. DE DAPPERSTE BLAUWE ZEERIDDER féngdtcfi $ilw\fdaU ïfydelfyke aankleding DERDE BLAD ABONNEMENTSGELDEN vóór 15 Juli Licht op voor alle voertuigen. Hf-LDERSCHE COURANT VXN DONDERDAG 4 JULI icm, KERMIS OVERZICHT. jaarverslag Nederlandsche jeugdherberg Centrale. Beemsterboer Nieuws Overheidspersoneel tegen bezuinigingsontwerp. Het A C.O P. zendt een adres aan de Tweede Kamer, (HERINNERINGEN UIT HET AAN DE TOMBE VAN LEVEN VAN DORUS RIJKERS) DEN POILU INCONNU door; Yvel Dlawnurg De Hollandsche held zwijgt. LA VAILLANCE N EST PAS DANS LES BELLES PAROLESl Eén tochtje door het Bois de Boulogne heeft ook al geen succes. I v - V /Van onze postabonné's doen u y het verzoek «le abonnementsgelden voor het derde kwar taal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 160C6 over te schreven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over abonnementsgelden in de stad wordt per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie b(j eerste aanbieding te voldoen. de administratie. bleven schaarsch, doch ook kust schijnt de vangst middelmatig Te4 Donderdag 4 Juit Vrydag 5 21.52 uur. 21.51 uur. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor len stuurman groote stoomvaart de heer M. J. Melief. JUBILEUM. De heer C. v. d. Laan, keurmeester bij den Vee- en Vleeschkeuringsdienst alhier, her denkt heden, Donderdag, den dag dat hij voor 25 jaar in gemeentedienst werd benoemd. Wij gelooven, dat het den jubilaris niet aan toewijzen van belangstelling zal ontbreken. AANKOMST INDISCHE MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het 3 Juli te Marseille ver wacht wordende m.s. Indrapoera, zal heden 8 u 44 te Amsterdam (C.S.) aankomen. HELDEN DER ZEE PLEIN, In de raadsvergadering van Dinsdagmid dag is besloten den naam van het Westplein te veranderen in Helden der Zeeplein (zie iraads verslag op pag. 2 en 3). SLUITINGSUUR CAFE's. De commissaris van politie deelt ons mede, dat de café's a.s. Zaterdag en Zondag tot 2 uur 's nachts geopend mogen zijn, terwijl tot kwart voor twee muziek mag worden ge maakt. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 29 Juni—2 Juli 1935. Nieuwe zalmen: Den Hel d-e.r v Firma P. Smit—Donders, Krugerstraat 95-97. Venn.: H. J. Wilms en J. Donders, Radia- torenfabriek en koperslagerij. Gebr. Planjé, Weezehstraat 48, taxibedrijf. Karl Sennhen,, Badhuisstraat 43, schilder. Wijzigingen t Dep Helder: A. van Zandbergen, Zuidstraat 90, winkel in aardappelen, groenten, enz. Omgezet in een vennootschap onder firma. Hotel, Café ,,'t Haasje" (eig. Mej. G. van Savoyen), Kanaalweg 56. Overgegaan aan: B, J. Claassen. EEN CRISISBORDJE. „De Porceleyne Fles" te Delft heeft weer ©en typisch bordje vervaardigd, dat de zeer critieke tijden, die wij doormaken, vastlegt. Het is te bezichtigen bij haar vertegenwoor diger hier ter plaatse, de firma van Willigen. De voorstelling laat zien den uil (het klas sieke symbool der wijsheid) met daaromheen het geestige rijmpje: „Laat los den gulden!" „Houdt hem vast!" Wie weet nu, wat ons 't beste past? Door de allerkapsten wordt 't vraagstuk be keken, Het hardste schreeuwen intusschen... de leeken. De herhaaldelijk geuite klacht, dat door de motorvisschers in het IJselmeer in de ver boden zóne, die voor hoek- en staand want is gereserveerd, werd gevischt, heeft een'stren gere contröle tot gevolg gehad. Het gevolg is geweest, dat aan een groot aantal motor visschers de vischvergunning is ontnomen, hetgeen ze dus aan zichzelf hebben te wijten en waarvan ze de grootste schade onder binden Toch schijnen, volgens een bericht aan de N. Visscherij Ct., enkele dier visschers nog te blijven doorvisschen. Maar dat zal hun toch weer groote last be zorgen. We hebben ons nu eenmaal te houden aan wettelijke voorschriften en moeten, zoo die eventueel onbillijk zijn, langs normalen weg dan trachten ongedaan te maken. Met eigengerechtigheid komt men er niet. 1 Juli is de termijn, dat er niet meer mag worden gevischt naar ansjovis, tenzij daar voor door den Minister nog weer een bijzon dere toestemming is verleend. Daarvan is echter niets gebleken, zoodat mag worden verondersteld, dat de teelt geëindigd is. Men zou, volgens de vroeger geldende meening, thans kunnen spreken van een mis lukte teelt, want er zullen naar schatting een 7000-tal ankers boven water zijn gebracht. Door de overheid was een inzouting toege staan van 15000 ankers en in verband daar mede kan men dan ook thans wel van een mislukte teelt spreken. Toch gelden thans andere normen, want er zitten nog groote voorraden in depót en de afzet gaat maar heel druppelsgewijs. Was de teelt z.g. niet mislukt en waren er groote vangsten geweest, dan zou toch waai- schijnlijk tot stopzetting zijn overgegaan om dat dan wel spoedig de prijzen zoodanig zouden zijn gekelderd, dat een loonend bednjf niet te maken zou zijn geweest. Maar niet slechts de Hollandsche vangsten aan de Spaansche weest. ilmati& te 2iJn ee Zooals men weet, werd er, in de normale jaren, heel wat ansjovis uit Spanje betrokken, die op Hollandsche wijze ingezouten, als 2de soort ook altijd nog gretig aftrek vond. Er was een bijzondere keur op, zoodat deze Spaansche niet verward werd met de Holland sche, die superieur daaraan was. Die keur bleek indertijd noodig, omdat beide soorten eerst nogal eens door elkaar gegoocheld weiden, zoodat aan de renommée van de zuiver Hollandsche kwaliteit afbreuk werd gedaan. Eerst lokte dat wel wat tegensputteren uit, maar daar de mensch soms wel eens tegen zichzelf moet beschermd worden, heeft men de gegrondheid van deze maatregelen moeten erkennen. Het ansjovisjaar is ten einde. Laat ons hopen, dat er het volgende jaar veel van den ouden voorraad zal zijn geruimd en dat de vangsten dan beter zullen zijn en de prijzen hoog. We leven snel en misschien is de wereld situatie dan van een wat beteren inslag. Naar verluidt, zijn de zilvervossen zeer ver zot op haring en ze schijnen daarvan goed te gedijen. In Noorwegen schijnt men van haring voor zilvervossenvoedering al druk gebruik te maken. Daar hier te lande ook nog een toe nemende uitbreiding van zilvervossen-farms valt waar te nemen, kan de consumptie van haring op deze wijze mogelijk ook worden vergroot. Echter zal het dan wel versche haring moeten zijn, die in den zomer niet zoo gemakkelijk is te bewaren. Maar daarin kan koeltechniek waarschijnlijk ook wel voorzien. In de „Tel." komt een artikel voor over de overbevissching van de Noordzee en dan in hoofdzaak getrokken uit het rapport van den Chr. Bond van Transport- en Fabrieksarbei ders over dit vraagstuk, waaruit ook wij menigmaal gedeelten aanhaalden. Het nieuwe daarin is, dat eventueele be waking van afgezette gebieden in de Noordzee* wordt toegedacht aan trawlers, bemand door visschers met als gezagvoerder een le stuur man ter koopvaardij, aan wien internationale politiebevoegdheid moet worden toegekend. Dit alles bewijst, dat de nieuwe voorstellen van de Visscherij-Centrale weer het geheele apparaat van het pufvraagstuk in volle actie hebben gezet. Actie, vooral in dezen tijd, is goed, want zegt niet een Fransch spreekwoord, dat uit de wrijving der meeningen teri slotte de waar heid (het juiste) te voorschijn komt? Hoewel over de vangsten van paling in het IJselmeer de laatste dagen niet valt te klagen (sommige motorbotters noteeren nu en dan zeer hooge vangsten), meent men toch, dat het algeheele vangstcijfer over dit jaar achter zal blijven bij dat van het vorige jaar. Totaalcijfers zijn ons nog niet bekend, maar de indruk der verschillende marktberichten uit onderscheiden IJselmeerplaatsen wijst wel in die richting. UITVOER VAN TONG. Toewijzing quantum voor tien dagen. Nu de Nederlandsche Visscherij Centrale een regeling gemaakt heeft, waarbij de winst op den uitvoer van tong naar Frankrijk vóór een deel aan de reederijen en -de opvarenden komt, is ook een wijziging gebracht' in het toekennen der hoeveelheden. Eerst werd aan de expor teurs het toegekende quantum toegewezen voor een maan, in overeenstemming mét de regeling der Fransche regeering, welke de contingenten ook per maand vaststelt. Thans krijgen de exporteurs slechts een quantum voor 10 dagen toegewezen. Bovendien werd op dit quantum aan de handelaren nog gekort en wel van 830 procent. Wat hiervan de oorzaak is, is niet bekend. (Hbl.) VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Over de maand Mei 1935. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 banketbakker, 8 bankwerkers (1 ben. 18 j.), 1 betonvlechter, 1 boekbinder, 3 brug wachters, 11 chauffeurs, 2 conciërges, 1 elee- triciën, 1 filiaalhouder, 21 grondwerkers, 2 hulp-fitters, 2 incasseerders, 1 kabelmonteur, 8 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.), 3 kellners, 1 kleermaker, 12 landarbeiders, 1 letter- I zetter, 1 loodgieter, 7 loopknechts (6 ben. 18 j.), 5 machinisten, 1 magazijnbediende, 1 j matroos, 10 metselaars, 1 monteur, 9 opper- i lieden (2 ben. 18 j.), 1 radio-telegrafist, 1 reiziger, 12 schilders (3 ben. 18 j.), 2 sla gers (1 ben. 18 j.), 1 smid, 2 steenzetters, 12 straatmakers (10 ben. 18 j.)2 stucadoors, 3 tellers, 22 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 39 transportarbeiders, 3 tuinlieden (1 ben, 18 j.). 63 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 278 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 banketbakker (ben. 18 j.), 3 bankwer kers, 2 betonvlechters, 1 bewaker, 1 bouwk. opzichter, 1 colporteur, 1 electriciën (ben. 18 j.), 18 grondwerkers, 1 incasseerder, 1 kantoorbediende, 1 loodgieter, 6 loopknechts (5 ben. 18 j.), 2 metselaars, 1 monteur (ben. 18 j.), opperman, 13 schilders (5 ben. 18 j.), 2 steenzetters, 8 straatmakers (5 ben. 18 j.), 3 tellers, 18 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 27 transportarbeiders, 45 losse werklieden (2 ben. 18 j Geplaatst werden: 1 banketbakker (ben. 18 j.), 3 bankwer kers, 2 betonvlechters, 1 bewaker, 1 bouwk. opzichter, 1 electriciën (ben. 18 j.), 18 grond werkers, 1 kantoorbediende, 1 loodgieter, 2 loopknechts (2 ben. 18 j.), 2 metselaars, 1 monteur (ben. 18 j.), 1 opperman, 13 schil ders (5 ben. 18 j.), 2 steenzetters, 8 straat makers (5 ben. 18 j.), 3 tellers, 17 timmer lieden (3 ben. 18 J.), 27 transportarbeiders, 45 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 150 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 1 costuumnaaister, 13 dagmeisjes, 12 dagdienstboden, 16 dienst boden intern (1 ben. 18 j.), 1 huishoudster, kantoorbediende, 1 huisnaaister, 3 noodh.- dienstboden, 14 werksters, 4 winkeljuffrou wen (2 ben. 18 j.). Totaal 68 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 afwaschter, 1 aardappelschilster, 18 dag dienstboden. 20 dagmeisjes, 9 dienstboden, 1 kapster, 1 kindermeisje (ben. 18 j.), 2 naai sters, 3 noodh. dienstboden, 3 tweede meisjes is een drukkerij eigenlijk niet. Wel wordt er iets gefabriceerd, doch niet, zooals in vrijwel alle fabrieken een massaproduct. Neen, 't meeste drukwerk is geen' massaproduct. Drukwerk wordt in duizenden variaties vervaar digd en elke variatie heeft z'n eigen moeilijkheden en jammer: genoeg struikelen de beste vak lieden daar soms over.: Maar bij behoort dat tot de uitzonderingen. U kunt Uw drukwerk, waarin U al Uw wenschen vervuld wilt zien, vol vertrouwen daar laten vervaardigen, want bij Drukkerij De Boer weet men hoe het hoort. (2 ben. 18 j.), 12 winkeljuffrouwen (3 ben. 18 j.), 11 werksters. Totaal 82 personen. Geplaatst werden: 1 afwaschter, 1 aardappelschilster, 13 dag meisjes, 8 dagdienstboden, 4 diénstboderi- intern (1 ben. 18 j.), 1 naaister, 3 not)dti:.- dienstboden' (1 ben. 18 j.), 3 tweede meisjes (2 ben. 18 j.), 10 werksters( 8 winkeljuffrou wen (5 ben. 18 j.). Totaal 52 personen. tl -IV Ook de tweede avond van de Heldersche kermis werd begunstigd door buitengewoon mooi weer, al was het door den sterkeren wind wat frisscher dan den vorigen avond. Doch juist de koelheid van den avond lokte tot een wandeling naar het kermisterrein, waar dan ook tot twaalf uur weer een groote drukte heerschte. Vanzelfsprekend ging de groote trek weèr naar het Westplein, waar de diverse instellingen van vermaak drukbe zocht werden. De autotjes deden het- Vest; het toch niet; geringe bedrag van dertig cents per rit werd door talloozen geofferd, om de sensatie van de dikwijls onvermijdelijke bot singen mede te maken. Laan's tuin had het erg druk, de goede kijk, die deze firma op het doen van ijszaken heeft, zal deze week wel goed beloond worden. De grootste belangstel ling hadden weer de „loterij-tenten" op het West- en Koningsplein. Vooral die, waar eiken avond een fiets verloot wordt, zag tot slui tingsuur voortdurend een compacte menselien- massa voor zich samengeperst, ja, te»gen twaalven wordt het zelfs enorm druk, want dan weet men, dat het oogenblik, waaröpede fiets „gaat" snel nadert. De menschen vaif'de tent weten er de spanning in te houden,1 w&rtt zij wachten op het manen van de Heldersche politie: Sluiten, heeren!, voor zij de beslissen de draai aan het groote wiel'geven! rif- Het- beschouwende karakter, dat de eerst© avond droeg, was goeddeels overgegaan in een actief kermis-vieren. Toch bleef de oude, uit bundige geest van vroeger jaren afwezig, men merkt het aan alles, dat er iets hapert. En dat die hapering „Crisis" heet, is niet moeilijk te raden. - i Na het uitgaan van de bioscopen en „Casino" liep het plotseling druk aan, doch weldra vloeide dat weer af; de wandeling over de kermis was door de meesten blijkbaar be doeld als een luchtje happen voor het naar bed gaan. In „Casino" ging voor de tweede maal „De andere wereld", het naar den bekenden roman van mevr. Székely-Lulofs bewerkte tooneel- stuk, gebracht door het gezelschap Saalborn. De belangstelling was heel wat beter dan op den eersten avond, het gezelschap oogstte veel bijval met het Indisch stuk, dat dan ook weer een prachtige vertolking ondervónd. Vooral de scène van het vertrek van Asminah, de huishoudster van Pot, als zij verneemt, dat de blanke man haar en haar kind Doeltje moet verlaten voor een huwelijk mét een blanke vrouw, gaf aangrijpend spel te zien ij van Elly van Stekelenburg (die, veie jaren als zij in Indië geweest is, het Maleisch perfect spreekt) en van Jan C. de Vos. Velen konden j hun ontroering niet verborgen houden. r Dat het op het Kerklpein niet naar den vleeze ging, lieten wij in ons Dinsdag-over zicht al merken. Thans heeft de man van de miniatuur-racebaan zijn domicilie verlegd naar het Koningsplein, waar het hem allicht beter zal gaan. Meerdere kramen en tenten zijn naar het Westplein getrokken. De lachspiegels hadden als gevolg van hun excentrische .lig ging niets te doen, toen wij om half elf pas seerden, waren de deuren reeds gesloten Het totaalbeeld van Dinsdagavond was dus dat van een over het algemeen druk bezoek en een naar evenredigheid drukke gang van zaken. „POMARIUS". Door het gezelschap Saalborn. Als besluit van zijn serie opvoeringen hier ter stede, voerde het gezelschap Saalborn gis teravond in Casino het drie-bedrijvig blijspel van Mr. C. P. van Rossem, het zeer bekende „Pomarlus" op. Helaas waren niet bijster velen getuigen van de prestaties van dit ge zelschap, dat zich toch dezen avond in tegen stelling met de voorgaande in een blijspel te verantwoorden had. Blijkbaar prefereerde men een kermis-vieren buiten vier muren Louis Saalborn en de zijnen hebben zich nochtans weer van hun beste zijden doen ken nen; zij hebben opnieuw getuigenis afgelegd van hun spelvaardigheid, buitengewone vlot heid van acteeren, beschaafdheid van dictie, distinctie van gebaren. „Pomarius" werd knap en geestig voor het voetlicht gebracht; wat zat dit blijspel er geweldig „in"! Ook nu geen souffleur, men acteerde en redeneerde zoo blikbaar maar voor den vuist weg, doch in werkelijkheid was het niet anders dan dat de acteurs en actrices zich dusdanig ingeleefd en zich met de actie en intrigue vertrouwd ge maakt hebben, dat het voor hen niets anders is dan een brok leven, waarvan zij het audito rium doen kennis nemen. Saalborn was be halve titelvertolker tevens de man van de regie; van beider taak kweet hij zich uit stekend. Trouwens het geheel wordt hem wel gemakkelijk gemaakt door de keur van mede werkers, die hij om zich heen verzameld heeft. Wij zullen ze niet allen noemen, doch volstaan met de namen van Flor la Roche, die van Mr. Godfried Pomarius van Slingenveld, die een verfijnde créatie gaf en van Carla de Raet, die als Julie de vrouw vè.n en in het spel was. Louis Saalborn zelf was de drager van het ,stuk, hij bewoog zich met een aannemelijkheid en natuurlijkheid over het tooneel, die den ras acteur doen kennen. Elk woord, elke stap, elk gebaar had zijn expressie en het leek o.i. vol maakt overbodig, dat hij hier en daar wat; chargeerde. Neen, want zijn talent was alles zins voldoende om de geestige dialoog en de goed gevonden intrigue alle recht te doen wedervaren. Er. is door de aanwezigen veel en hartelijk gelachen; zij, die gisteravond in Casino waren, zullen meer dan tevreden zijn geweest over het daar gebodene. En nu staan weer eenige vroolijke avonden te wachten met de revue: Van Lach tot Lach! CASINO. f De revue van hedenavond. Hier volgen nog enkele kritieken omtrent de voorstelling van hedenavond. „De Mhasbode": Deze geestigè revue is het aankijken en aanhooren dubbel en dwars waard...... een dans-pantomine als „De macht •der metalen", waarvoor Sophie Kohier zeer verdienstelijk den proloog declameerde, doet j ;zelfs een worp naar het artistieke. „Arbeiderspers": Het is op zichzelf al een bijzonderheid, dat de titel van Meyer Hamel's j nieuwste revue werkelijk iets zegt van den in- houd. „Van lach tot lach" is er namelijk op gericht, de toeschouwers voor alles zoo veel mogelijk te laten lachen. „De Nieuwe Rotterdamsche Courant": De aankleedlng is weer geslaagd; zij is niet zwaar wichtig pompeus en getuigt bijna voortdurend van begrip voor kleur, van goeden smaak. „Vaderland": Een revue vol afwisseling, met sterke effecten, goede humor, komische momenten, kleuren, luchtige muziek en een behoorlijk tempo. Voor bijzonderheden omtrent prijzen, plaat sen enz. verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. DE ANTI "KERMIS VERGADERINGEN IN HET CHR. MIL. TEHUIS. Dinsdagavond is de tweede anti-kermisver- gadering gehouden in het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg. Voor dezen avond was uitgenoodigd de heer C. Bot, schipper van de „Dorus Rijkers", die enkele van zijn ervarin gen, opgedaan bij de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij, zou vertellen. Zooals degenen, die den heer Bot meer ge hoord hebben, konden verwachten is dit een gezellige avond geworden, De heer Bot is er juist de man voor om een geanimeerde be spreking over dit interessante onderwerp te „ontketenen" en te leiden. Het is hem het lief ste, als er na zijn inleiding veel vragen wor den gesteld, opdat hij weet waar zijn luister aars voornamelijk .belang in stellen. En zoo ontstaan van die, we zouden haast zeggen „intieme" vertelavonden, waarop de heer Bot verhaalt uit het rijke boek der zee. Zoo is dan ook Dinsdagavond in het Mili tair Tehuis goed geweest. Een flink aantal militairen van land- en zeemacht hebben met belangstelling geluisterd en aan de bespre kingen deelgenomen. Verder declameerde de secretaris van het Tehuis, de heer W. de Boer, eenige toepasse lijke gedichten. De marineavond. Onder dezen titel is de bijeenkomst van gis terenavond gehouden. Dezen avond heeft de heer J. van Duim een heele collectie interessante filmpjes vertoond, allen betrekking hebbende op het marine leven in Indië zoowel als in Holland. Verschil lende bezoeken aan buitenlandsche havens door Nederlandsche oorlogsschepen, indruk ken uit de aanloophavens, enz. Het behoeft geen betoog, dat deze films zeer in den smaak vielen. Ter afwiseling draaide de heer van Duim een visscherij-film. Ds. Bartlema, Indisch predikant, heeft uit zijn twintigjarige Indië-practijk verteld van de geweldige moeilijkheden, waaraan de Jan tjes in Ir,sulinde bloot staan. Allerlei geva ren bedreigen hen en velen zijn ten onder ge gaan door hen, die de verleiding sterk maken. Veel is er in vergelijking met een jaar of vijftien, twintig geleden verbeterd, doch nog steeds is Nederlandsch-Indië voor hen die een zwakke wilskracht hebben een moeilijke ver blijfplaats. Ds. Bartlema vertelde een bijzon der aangrijpend verhaal van zoo'n gevallene, waaruit bleek, dat inderdaad hier nog veel te verbeteren is, daar anders velen nog ten prooi zullen vallen aan de verderfelijke invloeden. Het is overal moeilijker te klimmen, dan te zakken, maar in Indië geldt dat dubbel. Dezen avond stond, evenals die van Dins dagavond onder leiding van den Huisvader van het Tehuis, den heer van Oostende. Hedenavond staat een C. M. V.-avond op het programma, terwijl morgen een „Bonte Avond" aangekondigd staat. De toegang tot deze avonden is vrij. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale té Amsterdam over 1934. ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar is 'voor de N.J H.C. een periode van rustige ontwikkeling ge weest, in tegenstelling tot vorige jarsn zon der veel bijzondere evenemeuten en voor vallen. welke rust het echter irogelijk heeft gemaakt te arbeiden van een stevige fundee- ring van het werk, vooral naar binnen, om te komen tot een steeds hechtere en sterkere organisatie, die in staat i3, alle lijdsomstan- dighedén rustig te trolseeren. Van eenige opleving op economisch gebied is nog weinig te bespeuren en het lijdt geen twijfel, of ook het jeugdherbeigwerk ondervindt hiervan den terugslag, zoowe! in een relatieve verminde ring in den groei \an het aantal ingeschre venen als in andere baten zeer speciaal die uit openbare midde-en. Dat de N.j.lfC. zich nog in een gestadigen, zij het langzamen groei mag verheugen, pleit voor de gedachte, dat het jeugdherbergwerk door de Neder landsche bevolking is opgenomen en populair is geworden. Het verdient dit in ieder op zicht en alles zal worden gedaan om deze populariteit te bevorderen. Inzake het aantal ingeschrevenen, aldus het verslag, valt ook in 1934 een groei te constateeren, hoewel niet in die mate Als in! vorige verslagjaren, en ondanks het feit, dat de jeugdherberg toch langzamerhand als' algemeen bekend mag Worden geacht. Inge schreven stonden 58 jeugdvëreenigingèn (in 1933 32), 257 scholen, vakbonden, gemeen ten, vereenigingen, sportorganisaties enz. (in 1933 215). Het aantal ingeschreven jeugdherbergen bedroeg 67 (vorig jaar 59), een stijging dus van 13 procent. Voorts waren in totaal ingeschreven als individueel trekker 33.525 personen, waarbij dient te worden opgemerkt, dat het percen tage jeugdige individueele trekkers met niet minder dan 20 procent is gestegen. De overnachtingen. Het aantal overnachtingen in 1934 is ge stegen tot bijna 170.000 togenover 146.000 in 1933. Deze toename bedraagt ongeveer 16 In 1929, het eerste jaar, waarin de Jeugd herberg Centrale officieel met haar bemoeiin- Servetstandaard vanaf f 0.95 Amandelbakjes vanaf f 0.60 Kandelaars vanaf f 2. 10 Gehamerde Broodschalen f 4.50 Dit is slechts een gen aanving, bedroeg het aantal overnachtin gen 8500, zoodat in 6 jaar tijds het aantal overnachtingen met niet minder dan 2000 is vooruitgegaan. Evenals het vorig jaar was ook thans „Alteveer" te Arnhem de drukst bezochte jeugdherberg, welke 9000 overnachtingen had. Het comité ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersoneel (A:C. O.P.), waarbij zijn aangesloten de Nederland sche Bond van Personeel in Overheidsdienst, de Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond, - de Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland, heeft een uitvoerig adres gericht aan de Tweede Kamer over het Bezuinigings- ontwerp. Daarin wordt geconstateerd, dat in de kringen van de ambtenaren het vertrou wen in de aanpassingspolitiek van de regee- 1 ring in sterke mate is geschokt. Voorts, dat het Rijkspersoneel en de onderwijzers pijnlijk zijn getroffen door de omstandigheid, dat zij zich, bij eventueele doorvoering van de ver slechteringen, mee opofferingen zullen moeten getroosten om belastingverlaging mogelijk te maken. Ten aanzien van deze verslechteringen, ver zoekt het A.C.O.P. de Kamer het daarheen te leiden, dat „alsnog gelegenheid zal wórden gegeven tot het plegen van reëel overleg, ook over de vraag of, en zoo ja, in welke mate en op welke wijze de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel en de onderwijzers zullen J worden herzien". (Nadruk verboden). Morrie, juffrouw, zegt Dorus en knikt vriendelijk iegen de juffrouw van den bloemen winkel en... warempel deze bij uitstek Hol landsche groet wordt verstaan, want de juf frouw is een Vlaamsehe en klapt Vlaamsch. Ah, dan ir menier zeker die zeeheld, die de schoone bloemen zou komen halen. Das schoon zulle wat menier gedaan heb! Dorus is zoo blij als een kind, dat is weer Nederlandsch hoort, al is 't dan ook 't dialect van onze zuidelijke broeders. Ik hou 't maar liever bij me moe(de)rs taal, zegt hij. 't Is kassuweel, maar as je zoo in een ander land bent, dan begrijp je pas, hoe fijn 't is, als je Hollandsch hoort, en daarom vind ik 't ook reuze, dat ze op die krans blommen een rood-wit-blauw lint heb- bij vastgespeld. Holland boven al en leve de vlag! De krans wordt in den auto gezet en dan dan gaat 't bliksemsnel door Parijs, naar het graf van de Poilu inconnu, naar de plaats waar vele afgevaardigden van volkeren der wereld te zam> komen om bij die tombe te verwijlen en daardoor eer bewijzen aan het volk der Franschen. Vele lanagenooten, diverse Franschen en vele persmenschen stonden dien winterdag in November b'j het graf van den poilu te wach ten op den eenvoudigen koning der Blauwe Zeeridders uit ten Ouden Helder. Toen de oude man, met zijn stormhelm op, uit den auto stapte, kwamen velen naar hem toe en drukten hem hartelijk de hand. 't Was opa voor en Lorus na. Tal van Fransche persfotografen richtten hun batterijen op den Helderschen held en opa werd er zenuwachtig van, zooals hij zei. Waar is nou het graf van dien onbeken den soldaat, vroeg hij heel ulein. Daar, waar die lam uit den grond op stijgt, opa, en waar d.e bloemen iggen. Legt u daar nu maar die krans van Moed, Vol harding en Zelfopoffering op. Een paar Fransche reporters kwamen naar men toe met bloc-note in de hand. Of ik straks de rede die le grand sauve- teur Hollandais, Dorès Rijkère hun in het Fransch wilde opgeven. Pom de journal, vous comprener! Ik knikte en keek naar Dorus, die met de groote krans in de richting van het eeuwige vur liep. Achter hem kwamen de anderen. Rondom het graf schaarden wij ons in een wijden kring. Dorus nam de krans en legde die op de tombe... Hij was zeer onder den indruk... Hij wilde zijn rede houden... zeggen, wat zijn hart hem ingaf... maar hij kón niet... Hulpeloos keek hij mij aan. Maat, zei hij, ik kèn hier niet praten, doe jij het maar... ik staan veul gemakke lijker in de branding as hier, tusschen al die menschen om dit graf. Het was vreemd, die zwijgende Dorus, tus schen al die vreemde menschen. allen staande aan het graf van den onbekenden soldaat, in spireerde mij. Die oude man, zoo moedig in daad, durfde hier niet te spreken. Hij zweeg en daar was hij te grooter om, en daarom zeide ik: La Vaillance, mesamis, n' est pas dans les belles paroles, c'est aux actes surtout que I'ou juge nos róles. De dapperheid, mijne vrienden, zit niet u mooie redevoeringen houden, de daden, dii wij doen, daarop komt het aan, daarnaar l worden wij beoordeeld. Ziet mijne vrienden! Onder deze, voor Frankrijk zoo heilige bodem, ligt een groote held. Hij toog uit ten strijde. Hij gaf zijn leven voor de eer van zijn vaderland... hij stierf... pour la patrie... ergens... vergeten... men vond hem... Wist niet wie hij was... hij was slechts een der velen... maar hij deed een daad, hij sprak niet, maakte geen ophef van zijn daad, hij ging... Honneur et la Patrie' De doode held, die nu in dezen heiligen grond ligt, zwijgt en toch is het alsof hij roept: „La vaillance n' est pas dans les belles paroles..." Er behoort geen moed toe om mooie woorden te spreken. Boven 't graf van den zwijgenden, dooden Franschen held staat le sauveteur Hollandais, een groote Neder landsche held, Dorus Rijkers. Ook hij kan niet spreken, ook hij zwijgt. Toch is zijn tong nog niet verstomd, als die van de poilu in 't gra*j toch is deze grijsaard nog vol lust en vitali teit en levenslust maar ook de levende held zwijgt, gelijk de doode. Beiden vonden het doen van groote daden voornamer, dan het spreken van groote woorden en daarom is dit zwijgen van den doode en den levende wel sprekend, het is ook leerrijk voor ons allen! C'est aux actes surtout que 1'ou juge nos róles! Vive la France! Leve Holland! Dat hei je goed gezegd maat, sprak Do rus en nou dat je dat gezegd heb, van Levo Holand, wil ik ook de dames en heeren wel bedanken voor de belangstelling. Frankrijk weet wat een dappere jongen van 't slagveld toekomt. Namens mijn kameraden van „Moed" bedankt. Ik deed 't niet alleenig hoor zullie deden het ok. Toen de plechtigheid afgeloopen was gin gen we, nadat Dorus weer zijn deukhoed had opgedaan, eerst nog een toertje in 't Bois de Boulogne maken, maar Dorus zei, en het was heusch ernstig gemeend: „Geef my t spooi- bossie" maar, dat ben ik gewoon en vind Mc veel aardiger!" Er is met jou geen eer te behalen, zet ik zuchtend. .We gaan maar naar 't hotel *if terug - Das goed, daar kan ik teminste lekker snukkelyen, maar een man een man een woord een woord, vanavond om 8 uur'komt die Hollandsche zeeman me halen om te bil jarten en anders. En anders ga je naar den pottenwinkel, viel ik nijdig in. Wees maar gerust, je zeeman zul je heb- 4 ben en je biljart ook. Maak je niet zenuw* denkf Tv' Ze' D0rUS ')czorKd- Weinig kon ik enken dat voor middernacht zou aanbreken zemfwe" d,e.lzeeman mÜ 'Og eens extra do uwe op t ajf zouden jagen. (Wordt vervolgd.) i

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9