BRIËf PAPIER HAAS' Azijn alleen Steêvast nummer één! Drukkerij De BoerI V 'n Hongaarsche werkloozen naar Oost-Afrika. HELÖERSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 JULI 1935. BINNENLAND Oeconomische voorbereiding der landsverdediging. ir Koningin en Prinses naar den Ruigenhoek. Verlaging van hypotheek rente en huren. De opening van het Museum Boymans. Uit de S D.A.P. De haririgvoorraad van de stichting reedersvereeniging GEMENGD NIEUWS Binnenland. Een groote brand aan de Leuvehaven te Rotterdam. Een dreigbrief. Man op de fiets door auto doodgereden. Poging tot moord te Kerkrade. ïo-pr ogramma Crisisfraude in Gelderland. Nachtvorst te Heerenveen. Ernstige gevallen van fraude ontdekt te Rotterdam. RiO;€t jj SP® T NOCI ZOT Ter versterking van het Italiaan- sche leger. N aar Reuter uit Boedapest meldt, heeft de oud-strijders-vereeniging besloten tot het aan- V. ei ven van werkloozen, om met Italië tegen Abessinie te strijden. De voorzitter van de vereeniging verklaarde tegenover de pers, dat ongeveer 2000 werkloozen zich bereid adden verklaard naar Abessinie te vertrek- ken, op voorwaarde hun familie met hun soldij te kunnen onderhouden. Van goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat de officieele instanties zich tegen deze actie niet verzetten. o Het verslag van de legercommissie. Verschenen is het verslag van de staats commissie, ingesteld bg Kon. besluit van 12 December 1910 (legercommissie), betref fende de oeconomische en industrieele voorbe reiding der verdediging. De commissie heeft haar oordeel in de vol gende punten samengevat: 1. De instelling van een uitgebreid alge meen centraal orgaan, in den geest als in ver schillende dijken geschiedt, is voorloopig voor Nederland niet gewenscht. 2. Het bureel „Voorziening behoeften in oorlogstijd" kan in den bestaanden vorm de oplossing voor een goede voorbereiding van de oeconomische en industrieele verdediging niet geven. 3. Het verdient de voorkeur te beginnen met een instelling van bescheiden omvang, die rechtstreeks werkzaam zal moeten zijn on der den minister van defensie. 4. De onder 3 bedoelde instelling, waar van samenstelling en werkwijze geleide geld zullen moeten worden, zoeke medewer king bg andere departementen en de industrieele en handelswereld. 5. Registratie van de voor de oorlogsindu strie in den ruimsten zin in aanmerking ko mende bedrijven en het daarbij werkzame personeel en van de op verschillend gebied aanwezige voorraden, is noodzakelijk. 6. Het is noodig een overzicht samen te stellen van de gedurende de mobilisatieperiode 19141918 op verschillend gebied opgedane ervaringen. 7. Er behoort te worden vastgesteld wat bij een mobilisatie of in sommige oorlogsge- vallen gedurende een zekere periode voor weermacht en burgerbevolking noodig zal zijn. 8. Het is noodig te onderzoeken in hoe verre de wettelijke bepalingen, betrekking hebbende op den overgang van den vredes- naar den oorlogstoestand, behodren te worden gewijzigd of aangevuld, dan wel nieuwe wet telijke bepalingen in het levèn behooren te worden geroepen. f 9. Maatregelen zullên worden genomen, opdat de gewone dienstplichtigen, die werke lijk onmisbaar zijn te achten in bedrijven en ondernemingen in geval van mobilisatie, voor zooveel mogelijk van opkomst worden vrijge steld, bij welke vrijstelling de strengste beper king moet worden in acht genomen. 10. Het is gewenscht zoo spoedig mogelijk een regeling te treffen voor het gebruik van de buitengewone dienstplichtigen en voor der burgerlijken dienstplicht. Het verblijf moet beschouwd wor den als de t|jd, welke H.M. anders in het buitenland doorbrengt. De Koningin en de Prinses zijn voornemens om op 12 Juli a.s. naar den Ruigenhoek te gaan. Het is de wensch van de Koningin gedurende de geheele maand Juli den tijd van Haar ver- blijf op den Ruigenhoek, beschouwd te zien als den tijd, welken Hare Majesteit in het buiten land pleegt door te brengen voor het nemen van rust, met uitzondering van wat staatsza ken betreft. beloope van 15.000 kantjes, verkocht aan Rus land. Deze verkoop zou zijn geschied door be middeling van de te Scheveningen gevestigde n.v. Reederij en Haringhandel v./h. Frame Vrolijk. O Een belangrijk bruikleen voor langen duur. Vanmiddag heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen professor dr. J. R. Slotemaker de Bruine het nieuwe Museum Boymans te Rotterdam officieel ge opend, een plechtigheid, waarvan de belang rijkheid meer een groot nationaal dan een zuiver plaatselijk karakter draagt, een ge beurtenis waarvoor ook ver buiten de lands grenzen warme interesse bestond, hetgeen o.a. ook blijken kan uit dè mildheid, waar mee uit het buitenland kostbare schilderijen voor de openingstentoonstelling welwillend zijn afgestaan en uit de aanwezigheid van tal van buitenlandsche gasten. Ter eere van de opening is een tentoon stelling georganiseerd van werken van Fa- britius, Vermeer, de Hooch, Emm. de Witte en andere schilders. Bij de plechtigheid hebben achtereenvol gens de burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, de directeur van het Museum Boy mans, de heer D. Hannema, de bouwmees ter, de stads-architect ir. A. van der Steur, de voorzitter van het comité uit de burgerij tot aanbieding van een geschenk, mr. H. C. Hintzen, en minister prof. dr. j. R. Slotema ker de Bruine het woord gevoerd. De burgemeester heeft in zijn rede O.a. mededeeling gédaan van èen zeer belangrijk bruikleen. De heer en mevrouw F. Köeiiings te Haar lem hebben hun geheelè verzameling schilde rijen en teékeningen voor langen duur in bruikleen gegeven, hetgeen een verrijking van de collectie van het museum beteekent van een zeldzame waarde. Hiertoe behooren o.a. vier schilderijen van Hieronymus Bosch en twintig van Rubens. „ZONNESTRAAL-COLLECTE. Prinses Juliana schenkt een gift. Het 's-Gravenhaagsche Comité voor „Zon nestraal"-collecte, dat Zaterdag 13 Juli a.s. de bekende jaarlijksche collecte organiseert, mocht van H. K. H. Prinses Juliana een zeer belangrijke gift ontvangen, waarmede H.K.H. de rij der giften heeft geopend. Geenerlei samenwerking munisten. met com- Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft Za terdag, blijkens bericht in het Volk, naar aan leiding van de in sommige gemeenten door de communisten aan de ~.d. raadsfractie s en par tijorganisaties 0 dane voorspellen tot samen werking, eenstemmig verklaard, dai in derge lijke voorstellen niet kan worden getreden ert ook onderhandelingen daarover uitgesloten moeten zijn. - INNEMING'VERSCH SPEK. De Nedèrlandsche Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat gedurènde de week van 8 tot en met 13 Juli a.s. de inrjeming van versch spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die, welke gegol den hebben in de week van 1 tot en met 6 Juli j.1. Het wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De regeering heeft, bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt ter ver laging van sommige vaste lasten en van hu ren. Dit ontwerp bepaalt onder meer, dat de rente der hypotheekpandbrieven niet hooger mag zijn dan 4 pet., de rente van de recht- streeksche hypothecaire leening niet hooger dan 4% pet. Ook de erfpachtscanon en de hu ren zijn in het ontwerp betrokken. Wat de erfpacht betreft, kiest het ontwerp een canon, die ligt op een niveau, dat zich 20 pet. beneden dat van 1931 bevindt. Voorts wordt voorgeschreven dat de huren niet zul len mogen liggen boven 80 pet. van het niveau van 1931. Deze maatregel zal alleen behoeven te worden toegepast in die gemeenten, waar er aanleiding toe is. Teneinde voorts de gemeentebesturen te ver plichten aan de vaste lasten aandacht te schenken, wordt bepaald, dat alle verordenin gen betreffende verhoogde opcenten op de grondbelasting, straatgeld, assurantiebelasting e. d. met ingang van het eerstvolgend belas tingjaar komen te vervallen. De gemeenten zullen die verordeningen dus opnieuw moeten vaststellen onder goedkeuring van de Kroon. u V Verkocht aan Rusland. Naar de Standaard mededeelt, is de geheele voorraad van de stichting reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscher(j, ten Het gebouw van de firma B. van der Sluys, met het bekende torentje, grootendeels verwoest. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over 2 is brand uitgebroken in het groote gebouw der opslagplaatsen en magazijnen der firma B. van der Sluys, fabrikanten importeurs en exporteurs van comestibles en levensmidde len, gevestigd in het pand Leuvehaven Oost zijde 48 en 50 te Rotterdam. Dit pand is de vroegere brouwerij De twee Leeuwen en strekt zich uit van de Leuvehaven Oostzijde tot aan de Jufferstraat en in de diepte over de geheele lengte van de Twee Leeuwensteeg. De voorgevel werd bekroond door een sierüjk klokkentorentje. Zooals gezegd, strekt het pand zich uit over de geheele lengte van de ruim honderd meter lange Twee Leeuwensteeg, waar onge veer in het midden zich de toegang bevindt naar een binnenplaats. Boven dezen toegang bevinden zich twee gebeeldhouwde stpenen leeuwen, waaraan de steeg haar naam dankt. Door deze binnenplaats wordt het Noordelijk gedeelte van het gebouw in tweeën gedeeld; de zuidelijke vleugel loopt in zijn geheel door tot aan de Jufferstraat. Het biusschingswerk. De brand werd tegen half drie ontdekt door bewoners van de Twee Leeuwensteeg, die rook zagen opstijgen uit het midden van het dak. De brandweer werd gewaarschuwd, doch voor dat er alarm was gemaakt, was slangenwagen 23 reeds op eigen gelegenheid uitgerukt naar het terrein van den brand. Het bleek al spoedig, dat hier sprake was van een groote en gevaarlijke brand; in zeer korten tijd stond het geheele dak van het eerste gedeelte van den Noordelijken vleugel in lichte laaie. Het gebouw lag in zijn lengte-richting on geveer in de richting van den wind, en om dat deze vrij sterk was, joeg zij het vuur. dat in den beginne voornamelijk aan den voor kant woedde, naar achteren. In de Juffer straat concentreerde de brandweer dan ook een groot aantal stralen. Ondanks de massa water, die in het vuur werd geworpen, bleek de brand nog niet te stuiten. Tot na drieën was men bezig geweest de voornaamste kantoorboeken uit het gebouw te halen en in veiligheid te brengen. Doch ook daarmee moest men weldra ophouden. Het gevaar werd te groot. Te kwart over drie begon de toren te wan kelen. Eerst kwam er heel langzaam en aar zelend beweging in. Toen stortte de vlam mende kolos resoluut door het reeds ver brande dak in het gebouw. In zijn val rukte hij echter een groot deel van den ouden ge- beeldhouwden topgevel los, dat juist in de tegenovergestelde richting viel. Met donde rend geraas kwam het stuk muur met deelen brandende balken en planken terecht op de straat en tegen de motor spuit aan. Onmid dellijk sprongen een aantal slangen, zoodat fonteinen bluschwater opspoten. Nog was het geraas van het vallende ge steente niet van dë lücht of een der toeschou wers gilde: „Er ligt' iemand onder!" Velen beseften toen opeens weer, dat zij een mart vóór de spuit op straat hadden zien staan!' En die stond er nu niet meer, natuurlijk! Broeders van den G.G.D. renden toe met* brancards, spuitgasten begonnen te sjor-' ren Gelukkig was het niet noodig. De man, die ondanks herhaalde aanmaningen van de po litie zijn gevaarlijke plaats niet had verlaten, was de 51-jarige brandmeester C. van Put ten uit de Van Brakelstraat, leider van slan genwagen 24. Hij was, zoo bleek achteraf, stijf tegen den motorspuit aan gebukt gaan staan, zoodat de vallende steenen, die door de uitstekende deelen van de spuit in hun val gestuit en geremd waren, hem slechts weinig hadden gedeerd. Van schrik had hij echter de eerste seconde niets kunnen zeg gen, toen men toeschoot om hem te redden: Het heeft maar weinig gescheeld, of de heer Van Putten had er het leven bij ingeschoten. De motorspuit, die aan de eene zijde da- hig gedeukt was, bleek echter niet zoozeer .beschadigd te zijn of zij kon haar werk voortzetten. Nog eenige. uren lang heeft het groote ma-, iteriaal gewerkt. Tegen vijven had men den brand onder de knie. De oorzaak. •V De oorzaak is nog niet opgehelderd. Om kwart over één hebben de laatste employé's het gebouw verlaten. Maar tot twee uur heb ben buren werklieden bezig gezien op het dak. Sedert een week of'drie was men bezig' het dak te repareeren. Het was nu bijna gereed. De laatste hand werd eraan gelegd Er was een geheel nieuw houten beschot aangebracht met aan den buitenkant strep- pels lood om leien op vast te leggen. Of et- dien middag misschien met steekvlammen o.i.d. gewerkt is, wordt nog onderzocht. Q De afzender opgespoord. Een dertienjarige jongen. Een bewoner van den Rotterdamschen weg te Delft ontving j.1. Zaterdag een dreigbrief in blokschrift, dat hij dien avond voor half elf bij een met name aangeduiden kilometer- paal een bedrag groot 80 gedeponeerd moest hebben, wilde hij niét om het leven worden gébrkCht. "v/K m.,* b De brief Wérd neergelegd en twee reehert' icheurs stelden zich verdekt op. Omstreeks 10 luur kwam een man uit een nabij gelegen wo ning' en ging in het gras bij den paal zoeken. Hij Wrd aamgehouden en naar het bureau ge bracht. Volgens zijn zeggen zou hij naar kla ver blaadjes van vier hebben gezocht. In zijn woning werd een onderzoek inge- jsteld en werd hetzelfde papier gevonden als |dat van den dreigbrief. De gezinsleden werden aam een verhooor j onderworpen en bleek de 13-jarige zoon des ihuizes de schrgver van den brief te zgn; de jvaider was inderdaad klaverblaadjes wezen zoeken. Bjj Burgervlotbrug. Gisterenmorgen vroeg is de ongeveer 50- jarige J. Rampen, die, op zijn rijwiel gezeten, terugkeerde van werkzaamheden op het land, i ter hoogte van de Burgervlotbrug door een hem achterop komenden auto uit (ie richting Den Helder gegrepen en vrijwel op slag ge dood. Vermoedelijk heeft R., doordat hij een em- [mertje aan het stuur van de fiets had beves tigd, geen richting kunnen houden. Het rijwiel was geheel vernield. De voor ruit van den auto was verbrijzeld. Liefdesdrama. Vrijdagmiddag heeft de gehuwde vrouw ;Anna W. geboren O., op haar zwager, den •26-jarigen Willem Veenstra, mijnwerker, in .dë 'woning van haar ouders aan de Gulpe- nèrst'raat te Kerkrade, drie schoten gelost f S uit een parabellum. Een der schoten trof W. i, I I in den rechterbovenschouder en ging door het lichaam heen. W. is in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis gebracht. De 25-jarige vrouw, die met een broer van het slachtoffer gehuwd is, is wegens poging tot moord gearresteerd en in het politie bureau opgesloten. De commissaris van politie leidde zelf het onderzoek. Gebleken is, dat het slachtoffer in den kost geweest is bij zijn broer, wonen de te Kaalheide. Tusschen de daderes en het slachtoffer moeten intieme betrekkingen heb ben bestaan. Om hieraan een einde te maken heeft V. V. het kosthuis bij zijn broer ver- laten en is daarna in den kost gegaan bij de ouders van zijn schoonzuster, de echtelieden j Offersmans. Aan de daderes was medegedeeld, dat V, i verjeeering had aangeknoopt met een andere j vrouw. Gewapend met een parabellum begaf I ze zich naar haar ouders, waar ze wist, dat 'V. zibh bevond. Na een korte woordenwis seling trok ze het vuurwapen. - i' r V' - - 'Men meldt nader uit Kerkrade: In den toestand van den 26-jarigen mijn werker W. Veenstra, te Kerkrade, op wien Vijfjdagmiddag, door de vrouw van zijn broer, een 'moordaanslag' werd 'gépleégd, is een zoo- y WOENSDAG 10 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Mr. H. O. Drilsma (lezing), VARA-tooneel o.l.v, W. v. Cappellen en gram.pl. 12.00 De Zonnekloppers o.l.v.. C. Steyn. 12.45 Gramofoonpl. 1.001.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 De Flierefluiters ol.v. E. Walis. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 Sportuitzending. 6.45, Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 7.10 Ir. L. S. P. Scheffer spreekt over Stads uitbreiding. 7.30 Schalmei o.l.v. P. Renes. 7.50 „Bij den verkeersdokter". 8.00 Herh. SOS-berichten. Nieuwsberichten en VARA-Varia. 8.15 Dubbel X o.l.v. C, Steyn m.m.v. Jenny Lee (zang). 8.45 De jacht in den nacht", spel van F. v. Duin. M.m.v. VARA-tooneel o.l.v, W. v. Cappellen. 9.35 Gramofoonpl. 10.15 VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers m.m.v. Joh. Jong (orgel). 11 00 —12.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Tom. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 Vervolg Ensemble Van der Horst. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Enkrateia-kwartiertje. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Het Haagsche Trio en gram.pl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie Prof. L. v. d. Horst. 6.10 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. Ö.OO Causerie Prof. J. W. Geels. 9.30 „Lobgesang" van Mendelssohn m.m.v.1 solisten, het NCRV-orkest en de Kon. Utr. Vereen, voor Kerkgezang o.l.v. J. Wage naar. 10.35 Berichten. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 11 JULI, Hilversum, 1875 M. vr AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.25 Voordracht E. v. Praag. 9.40 Gramofoonpl 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Omroeporkest o. l.v. N. Treep. 11.00 Zang door C. Pezaro. Aan den vleugel: Veen. 11'. 20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 12.00 Gramofoonpl.' 12120 Kovacs Lajos' orkest. 12.45 Ensemble Francis Keth, en' gram.pl. 2.15—3.45 Kon. Mar. Kapel te Den Helder O.i.v. L. H. F. Leistikow. j4.Ö0 Voor zieken en ouden van dagen. 14.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.Sö Kové.cs Lajosen zijn orkést. 6.20 Gramofoonpl. 1 6.40 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 7.30' Pianorecital Prof. Paul Schuberts. 8.00 Berichten. 18.05 Uitzending uit „La Ville Lumière": Aan sluiting met het Montmartre-Cabaret m.m.v. Lys Gauty, het orkest Médard Fer- rero, Marcel (zang), en André Pasdoc 1 (zang). 19.05 „Gaston en Adrienne", spel v. F. Nagl. Vert.: J. C. v. d. Horst. Regie: K. Kleyn. 9 20 Omroeporkest o.l.v. N Treep, m.m.v. F. j Helmann (viool). 110.10 „Het ideale huwelijk", spel van L. j White. Vert. J. C. v. d. Horst. Regie: K. Kleyn. i 10,30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. j 11.00 Berichten. 11.1012.00 Uit het „Palais de Danse", te Scheveningen: Ray Forest en zijn Band. [Huizen, 301 M. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2 00— 11.30 NCRV. 8.00 Gramofoonpl. 9.Q0 Pontificale H. Mis. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. M. Holtrop. 10.45 Gramofoonpl. 12.1,5 Orkestcon,cert en gramofoonpl. 2.Q0 Handwerkcursus. 3-00— '5.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Dr. G. C. Berkhouwer, m.m.v. bariton en orgel. 5,.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 16.0Ó Orgelconcert C. Batenburg. 7.0,0 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. j 8.00 Berichten. 8.05 Stafmuziek 1ste R.I. te Assen, o.l.v. S. P. y, Ueeuwen en het Chr. A-Cappella-koor te Assen o.l.v. J. Tromp. 9.00 Causerie Ds. J. I. v. Schaick. J9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten). 10.4511,30 Gramofoonpl. danige verbetering ingetreden, dat het levensgevaar geweken is. De gearresteerde vrouw toont niet het minste berouw over haar daad. De revolver van zwaar kaliber, die in beslag genomen is, en waarmede ze drie schoten op haar zwager heeft gelost, had ze voor 4 gekocht. Aan de politie heeft zij verklaard zonder den man. dien ze heeft willen doodschieten, niet te kunnen leven. Gedurende de Pinksterdagen hebben de ge broeders V. een bezoek gebracht aan hun ouders in Friesland. Een paar dagen later verliet W, Veenstra het kosthuis van zgn broer. De vrouw ging geregeld uit met haar zwager en haar man moest dan op de drie kleine kinderen passen. Heden wordt de vrouw, A. O., oud 25 jaar, ter beschikking van de justitie gesteld. i „WITTEBROODSWEKEN IN DE GEVANGENIS. j De gemeentepolitie te Tegelen heeft Vrij dag aahgehouden de vrouw K., die bij een weduwe in de Nassaustraat aldaar uit een mantel een portemonnaie met geld ont vreemdde. Zij is naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht. De dievegge was daags te voren in het huwelijk getreden. Arrestaties o.a. van een crisis- ambtenaar in verband met de knoeierijen met aflevering van tarwe. Gedurende vier weken heeft de majoor der rijksveldwacht R. H. v. d. Berg, te Eist, met hulp van twee controleurs van den rijks- crisis-contröledienst, de heeren Vermeulen en De Vries, een uitgebreid onderzoek inge- steld naar de knoeierijen bij de afleveringen van tarwe in de Betuwe en omgeving. Dit heeft ten gevolge gehad, dat kon worden overgegaan tot arrestatie van het gemeente- raadslid C. W. te Eist en twee andere ver- j dachten.Daarbij heeft dè politie draden in handen gekregen, die hst geval nog grooter I afmetingen heeft doen aannemen. Een onder zoek dipor de gewestelijke centrale te Arn- 1 hem had tot resultaat, dat werd overgegaan tot de arrestatie van den taxateur A. S. J. I aldaar, sinds de oprichting van die centrale daarbij werkzaam, aan wiens graanpakhuis en kantoor aan de Korenmarkt de verbou- wers uit verren omtrek van het gewest de door de regeering overgenomen tarwe af leverden, na dat zij gewaardeerd en geclas sificeerd was. Ten huize van en in het kantoor van dezen ambtenaar heeft Vrijdag het parket uit Arn hem een huiszoeking gedaan en daarbij is de geheele administratie in beslag genomen. Dit onderzoek leidde vervolgens tot een vijfde arrestatie en wel van den heer A. R. boek houder van A. S. J. Opslagplaatsen en kan toor werden op last van de justitie verzegeld. De nasporingen werden tot diep in den nacht voortgezet, met als resultaat de arrestatie van den technischen leider van de geweste- lilke tarwe-organisatie voor de provincies Gelderland, Utrecht en Overijssel, den land bouwkundigen ingenieur W. A. V., die op het politiebureau te Arnhem is opgesloten en Zaterdag naar het huis van bewaring zou worden overgebracht. Ook ir. V. is taxateur en keurmeester van de door de boeren geleverde granen. Hij was de rechterhand van den secretaris van de crisis-organisatie Gelderland, het lid van de Eerste Kamer, den heer Ruiter, secretaris van cl<3 A.B.P.B., bij wien voor genoemde provincies alle gegevens voor den crisis- akkerbpuw binnen kwamen. In verband met een en; ander werd tijdelijk de leiding van de geweestelijke tarwe-centrale te Arnhem di rect overgedragen aan den rgks-contröleur. Het veel omvattende onderzoek is hier mede geëindigd en er zijn waarschijnlijk nog meer verrassenre gebeurtenissen te ver wachten. Bij de aflevering van goedkoope buitenlandsche tarwe in plaats van eigen verbouwd inlandsch koren, schijnt ook ge knoeid te zijn met denaturatie van tarwe en rogge, waarbij ambtenaren van crisis instellingen hun medewerking hebben ver leend. Te Heerenveen en omstreken heeft het gis terennacht gevroren. Diefstal van electriciteit. Drie electriciens aangehouden. De Rotterdamsche politie heeft in samen werking met het G. E. B, een uitgebreid onderzoek, dat sinds Maart loopt, ingesteld naar gevallen van fraude met de meters voor den electrischen stroom, waarbij deze meters op handige wijze zoodanig werden bewerkt, dat er minder stroom werd aange geven dan werd verbruikt. Men slaagde erin een bewoner van Tuindorp Vreewijk aan den linker-Maasoever op heeterdaad te betrap pen. Toen deze man door de politie aan een streng verhoor werd onderworpen, gaf hg de 9 Juli. Wij houden acht kinderen. Een van zes en een van acht. En wg hebben dus ook een foto toestel en twee albums, een van zes en een van acht. Als wij bezoek hebben, komen de kinderen een handje geven en als zij weer vertrokken zijn, komen soms de foto-albums op de proppen. De visite bewondert de kieken, en wij bewonderen de visite. Want alle kieken heeten snoezig en de albums zgn dik. Visite is een gemakkelijke prooi. Want tot de vereischte uitrusting van visite behooren welwillendheid en goede manieren. Elke kiek heeft een onderschrift en de visite leest ze allemaal voor en glimlacht goedkeurend. Wtf weten, dat niet alle onderschriften grappig of snedig zijn, maar de visite heeft het recht, daar anders over te denken. Ja, tot op zekere hoogte zelfs den plicht. Het is aangenaam, met instemming te hooren voorlezen, wat men zelf geschreven heeft. Het versterkt de waar deering van den schrijver voor zichzelf, zoo wel als voor zijn gasten. Zoo zijn beide par tijen er mede gebaat. Gisterenavond waren wij zelf op visite. Wij toonen welwillendheid en goede manie ren. De gastvrouw, aangemoedigd door onze bewijzen van gastbewustzijn, kwam, toen het oogenblik daarvoor gunstig leek, met het foto-album op de proppen. Zij houdt een doch tertje van 12 en het heet Uk. Naar een foto op de piano wijzend, vroegen wij of dit Uk was, en toen had ons uur geslagen. De foto's waren genomen met tijdsafstan den van 1 tot 3 dagen en daar de eerste foto'3 gemaakt waren toen Uk twee dagen oud was zi heette toen nog Ursula, maar namen hebben de eigenaardigheid, korter te worden naa-mate de dragers er van groeien over trof het album al bijna het geboortegewicnf van Uk, dat overigens met prijzenswaardige accuratesse onder de eerste foto's geregi streerd stond, tezamen met eenige andere biologische bizonderheden omtrentUk, waar van de belangrijkheid, ons ten eenenmale ont gaan zou zijn, waren wg geen gast geweest De gastvrouw, tevens gelukkige houdster van Uk, had onder de kieken met rondschrift- letters literatuur aangebracht. Wij lazen welwillend voor: i „Het bevalt Ursula nog maar half op dit aardsche tranendal!" (Omdat ze hierop zoo huilt, legde mevrouw uit). Iemand maakte een opmerking over babies, die in de eerste dagen van hun bestaan con stant hongc.-buien hebben. Wij coupeeren snel: „Ursula maakt kennis met Oom Dokter". „O, mooie rammelaar!" „Ursula houdt o zoo veel van haar Pappie". „Ursula laat haar koppetje hangen". „Moesje heeft een doddig slabbetje voor kindje meegebracht". Vind je haar er hier niet eenig op? vroeg mevrouw en ik begon een heel wee en leeg en geeuwerig gevoel in mijn maag te bespeuren. „Domme moesje maakt een hééle donkere kiek". „Weg stoute Pappie, vandaag is Ursula te moe!" Toen niemand het merkte, sloegen wtj vlug tien blaadjes tegelijk om. Hebt u die reuze snoezige al gehad met de teddybeer op schoot? Nee, die moet ik bij ongeluk hebben over geslagen Het weeë gevoel in de maag werd sterker en kroop omhoog naar de keel. De oogen be gonnen te branden, de kaken déden pijn van het niet mogen gapen en dreigden met ver rekking. De zee van doddige voddige plaatjes en zeurderig zoete praatjes was niet te ont- loopen. Ze werd ons ongeluk; we kwamen er in om. Thuisgekomen, hebben we ónze albums ach ter slot gezet. We weten nu wat het is. Er gaat toch niets boven eigen ervaring. namen op van eenige mannen electriciens die er hun werk van maakten regelmatig tegen vergoeding bg diverse personen, zooals pensionhouders, logementhouders, winkeliers enz. manipulaties met de electrische meters te verrichten, waardoor deze menschen veel meer stroom konden gebruiken, dan ze moes ten betalen. Tenslotte is de politie er toch in geslaagd, drie electriciens aan te houden. Het zijn do 35-jarige J. J. van S., de 54-jarige J. H. en diens schoonzoon, de 25jarige J. M. Dit drie tal is in het huis van bewaring opgesloten. Ze hebben 42 klanten gehad, verspreid ovef de geheele stad. Hoe lang ze hun practgken reeds hebben toegepast, heeft men niet kunnen nagaan, zoodat het dus ook niet mogelijk is, vast te stellen, hoe groot de schade is, die bet G.E.B. door hun manipulaties heeft geleden. Het onderzoek wordt nog steeds voort* gezet. Ook in Schiedam zijn dergelijke gevall®" van fraude gepleegd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2