Radio-programma binnenland III-T.DERSCHE COURANT VAN DONDERDAG ir JULI 1935 Ongehuwde rijksambtenaren. Club oud-marine-officieren. 25 jaar. De jaardag van Pa van der Steur. Snelle reis van de Jagersfontein. Verkoop van vee aan Rusland. Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS Gestolen Chevrolet-auto's. Auto tegen boom gebotst en over den kop geslagen. Drie kinderen verbrand. Bij boerderijbrand. De fraude te Wormerveer. Mishandeling van een N. S. B.-er. Fraude te Beverwijk. Het gebeurde op het Ungerplein te Rotterdam, li? Fraude te Schiedam. De fraude met tarwe te Eist en te Arnhem. Kind verbrand. KONIJN's AUTOMATIC, ««mm, Croquetjes, diverse Slaatjes, Eraam dag en nacht. Het comité voor verdediging van de belan gen van de ongehuwde rijksambtenaren heeft een adres gezonden aan den ministerraad, waarin wordt uitgesproken, dat voor een on- gehuwden-korting op de salarissen van de rijksambtenaren bij de heerschende oecono- mische en maatschappelijke toestanden geen rechtsgrond kan worden aangegeven, daar een ongehuwden-korting voor rijksambtena ren niet strookt met het denkbeeld van aan passing bg het levenspeil van het geheele volk en de ongehuwden soms reeds voor voL komen gelijke prestaties tot 1000 gulden min der verdienen dan hun gehuwde collega's en vaak beduidend lager zijn bezoldigd dan de ondergeschikten, die onder hun leidfng wer ken. Adr. verzoekt daarom bij de a.s. salaris verlaging tevens de reeds bestaande onge- huwdenkortingen in te trekken en in de toe komst den ongehuwden staat der rijksambte- naren niet anders te belasten dan dien van alle ongehuwde ingezetenen. GOUDEN GENERAAL SNIJDERS- MEDAILLE VOOR DEN HEER PLESMAN. De plechtige uitreiking. Dinsdag om half 1 heeft in het Palace Hotel te Scheveningen de plechtige uitrei king plaats gehad van de gouden generaal Snijders-medaille aan den heer A. Plesman, directeur der K.L.M. Zooals reeds eerdei werd meegedeeld, had het bestuur van hei generaal Snijdersfonds in zijn vergadering van 16 Mei besloten deze zeldzame onder scheiding aan den heer Plesman toe te ken nen als bewijs van waardeering van zijn vele verdiensten voor de Nederlandsche burger lijke luchtvaart. Men meldt aan het Hbl.: Op 19 October herdenkt de „Club van Oud- Officieren van den Marine-Stoomvaartdienst" haar 25-jarig bestaan in Hotel „De Witte Brug'' te Scheveningen. De vereeniging werd opgericht op 16 Octo ber 1910 als resultaat der voorbereidingen, die in Juli 1910 leidden tot de herdenking van het 50-jarig bestaan der Marine-Machinisten- School te Hellevoetsluis. In den loop der jaren heeft de Club van Oud-Officieren van den Marine-Stoomvaart dienst haar bestaansrecht bewezen en een onverbreekbaren band gevormd tusschen de oud-leden van het corps. Zij heeft alle rede nen om haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. Allen, die na 16 Augustus 1917 machinist bij de Kon. Marine zijn geweest, en allen, die aan de Marine-Machinisten-School te Helle voetsluis of aan een latere inrichting van onderwijs hun opleiding tot officier van den Marine-Stoomvaartdienst genoten, kunnen tot het lidmaatschap der club toetreden. Dé secretaris, de heer H. E. K. Ezerman, Lenteiaan 7 te Heemstede, verstrekt aan oud collega's alle inlichtingen. Gelukwensch van de Koningin. Magelang. Pa van der Steur, de bekende leider van het Opvoedingsgesticht te Mage lang, heeft het volgende telegram ontvangen: „De Koningin laat u zeer gelukwenschen met uwen zeventigsten geboortedag." Van Heemstra, secretaris. Buitenzorg. De algemeene secretaris heeft aan Pa van der Steur getelegrafeerd: „De gouverneur-generaal wenscht u harte lijk geluk ter gelegenheid van uwen zeven tigsten verjaardag. Zijne Excellentie hoopt, dat het u gegeven mag zijn nog lang in goede gezondheid te genieten van de voldoening over uwen heilzarrien arbeid in deze gewesten verricht." (Aneta). Naar uit Kaapstad aan de Times wordt gemeld* heeft het 9 Juli aldaar aangekomen Nederlandsche motorschip Jagersfontein, van de Holland-Amerika-Lijn een record-overtocht gemaakt van Engeland naar Zuid-Afrika, n.1. in den tijd van vijftien dagen, vijftien uur en veertig minuten. Dit is de snelste reis van Engeland naar Zuid-Afrika in deze eeuw. In 1893 werd een betere tijd gemaakt door een schip van de Union Steamship Company, de Scott, n.1. twintig uur en 4 minuten minder. VIA SIBERIE NAAR NEDERLANDSCH- OOST-INDIE. In samenwerking met het U.d.S.S.R.-staats- bureau Intourist en de JavaChinaJapan Lijn N.V. is van Nederland via Siberië naar Nederlandsch-Oost-Indië een nieuwe doorver binding tot stand gekomen. De verbinding gaai. van Amsterdam over BerlijnWarschauNegorelojeMoskou door Siberië tot Mantsjoekwo met de Transsiberi- sche Express, verder tot Shanghai, en van daar met schepen der JavaChinaJapan Lijn naar Batavia, Soerabaja en andere ha vens resp. in omgekeerde richting. Van Amsterdam tot Shanghai duurt de reis 14 en van daar naar Batavia 13, bij elkaar dus slechts 27 dagen. Vragen van het Tweede Kamer- I lid Weitkamp. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van oeconomische zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de publi catie van den Bond van Melkveehouders in zake, den verkoop van vee naar Rusland, uit welke publicatie kan worden afgeleid, dat aan dien verkoop door de Rundveecentrale niet genoegzaamrpedewerkipg is verleend, in 'ahtffrouwkringen groote beroering heeft ge wekt 7 J8" (de minister dan bereid aan gaande deze zaak zoo spoedig mogelijk vol-" ledige inlich-.ngen te verschaffen? DE VERKIEZING VAN LEDEN DER EERSTE KAMER. De candidaatstelling. Amsterdam, 9 Juli. Dinsdag heeft voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke op 26 Juli a.s. zal plaats hebben, in de onderscheidene provin cies de candidaatsteling plaats gehad. De Statenfracties der S.D.A.P. stelden de volgende candidaten: In de provincies Noord-Holland en Fries land: 1. H. Polak, Laren; C. Pothuis-Smit, Am sterdam; 3. J. J. Vorrink, Amsterdam; 4. S. de la Bella, Amsterdam; 5. H. B. Wiardi Beek man, Amsterdam; 6. E, Boekman, Amster dam; 7. A. E. Ribbius Peletier, Amsterdam; 8. B. J. J. Weijkamp, Baarn; 9. F. van Meurs, Amsterdam. De Statenfracties der Christelijk Histori sche Unie stelden in de provincie Noord-Hol- lanfl de volgende candidaten: 1. Jan ter Haar, Jr., Amsterdam; 2. E. Lu- den, Hilversum; 3. Jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam; 4. Jacs. Rustige, Amsterdam; 5. J. Ringers, Alkmaar; 6. Mr. Dr. M. Visser, Amsterdam; 7. Mr. Dr. J. van Bruggen, Heem stede; 8. Mr. A. J. Honing, Haarlem. De Statenfractie van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond stelden in de provincies Noord-Holland en Friesland de volgende can didaten: 1. Prof. Dr. D. van Embden, Amsterdam (aftr.); 2. Prof. Mr. R. Kranenburg, Leiden; 3. mej. Mr. Ada Goudsmit, Amsterdam; 4. Dr. J. J. Th. Doyer, Hilversum. De Statenfracties der N. S. B. stelden de volgende condidaten in de provincies Noord- Holland en Friesland: 1. Mr. A. J. van Vessem, Utrecht; 2. C. van Geelkerken te Utrecht; 3. Mr. W. de Rijke, Haarlem; 4. G. F. Vlekke, Haarlem. De Statenfracties der Communistische Partij Holland dienden de volgende lijst in de provincies Noord-Holland en Friesland in: 1. S. de Groot, Amsterdam; 2. Th. A. Struik, Amsterdam; 3. Roestan Effendi, Am sterdam; 4. W. van Exter, Amsterdam; 5. W. Commello, Heerenveen. De Statenfracties van de Christelijk Demo cratische Unie dienden in de provincies Noord-Holland en Friesland de volgende can- didatenlijst in: i. R. van der Brug te Gouda; 2. Inne de Jong, te Utrecht; 3. K. Joh. Eilander, te Al melo. De Statenfracties van den Vrijheidsbond dienden de volgende candidatenlijst in de pro vincies Friesland en Noord-Holland in: 1. S. van den Bergh Jr., te Wassenaar; 2. Dr. E. Heldring, te Amsterdam; 3. Mr. C. H. Guépin te Santpoort; 4. Jhr. Mr. J. M. van Beyma te Leeuwarden; 5. Mr. H. A. van Nie- rop te Amsterdam; 6. Ed. G. Schürmann, te Rotterdam. De Statenfracties der R.K. Staatspartij stelden de volgende candidaten in de provin cies Noord-Holland en Friesland: 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; 2. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; 3. M. Visser. Utrecht; 4. Th. Th. Koot, Haarlem; 5. Th. G. C. Hooij, Haarlem; 6. C. P. M. Romme, Am sterdam. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houden de bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pachtover eenkomsten, Hieraan ontleenen wij het ypl- gende: j .f Met tijdelijke maatregelen aldus verschei den leden bestrijdt men tijdelijke verschijn selen. De moeilijkheden welke zich thans voordoen, zijn echter niet van voorbijgaanden aard. In het bijzonder aan de vermindering van de bodemopbrengst in goudwaarde kan niet een tijdelijk karakter worden toegekend. De opbrengst van den bodem in producten is ontzaglijk toegenomen. Het afzetgebied voor die producten daarentegen is ingekrompen. Een sterke daling van de opbrengst- in goud- waarde is daarvan het natuurlijk gevolg. Deze daling maakt, dat het niet meer moge lijk is, dat de geldleener-sehuldeischer het overeengekomene ontvangt en de grondbewer kerschuldenaar van de bodemopbrengst leeft. Door verschillende wettelijke maatregelen wordt deze mogelijkheid nog kunstmatig in het leven gehouden; anders zou zij reeds ver dwenen zijn. Dit is een toestand, waarin niet met tijdelijke maatregelen verandering kan worden gebracht. Alleen een blijvende ver mindering van de op den bodem drukkende lasten kan hier een oplossing brengen. Ook andere leden waren van oordeel, dat brj handhaving van de door de regeering ge volgde politiek meer maatregelen van dezen aard noodig zijn. Zou men niet slagen in den opzet, de zwaar drukkende lasten te verlich ten, dan zou naar hun meening de tot dusver door de regeering gevolgde politiek niet te handhaven en zou aan devaluatie niet te ont komen zijn. Andere leden verklaarden in dit verband, dat het hun sinds de behandeling in de afdee- lingen van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven steeds klaarder was ge worden, dat hun vrees, dat het bedrijfsleven de tot dusver gevolge deflatiepolitiek niet lan ger kan dragen, maar al te zeer gegrond was. Zij wordt hoe langer hoe meer door de feiten bewaarheid. Weer andere leden gaven te ken nen, dat devaluatie waarvan zij met de regeering in het algemeen tegenstanders wa ren in het bijzonder op het gebied van het landbouwhypotheekwezen geen redding kan brengen. Verscheiden leden verklaarden de zienswijze der regeering, dat de voorgestelde regeling een saneerende werking op het terrein van den landbouw zal hebben, niet te kunnen deelen. Wil men tot een wezenlijke saneering van het landbouwbedrijf geraken, dan behoort de ver leende verlichting van lasten algemeen te zijn. En dan behoort een op te richten staatshypo- theekbank daaraan haar medewerking te ver- leenen om in nader te omschrijven gevallen en omstandigheden dat deel van de schuld over te nemen, waarin niet op andere wijze kan worden voorzien. Tegenover de zienswijze dezer beide groe pen van leden werd van andere zijde het in achtnemen van groote voorzichtigheid bepleit. Verscheiden leden karakteriseerden de voor gestelde regeling in rechtskundig opzicht als een buitengewone surseance, waarmee, zon der instemming van crediteuren, naar vrij ar- bitrium van den rechter verplichtingen we gens rente en aflossing van schulden kunnen worden verlicht. Bij verscheiden leden bestond tegen een ver lenging van de werking der Crisis-pachtwet bezwaar. Het zet het geheele contractenrecht op losse schroeven. In de Dinsdagmiddag begonnen zitting van de Tweede Kamer heeft de Voorzitter medegedeeld, o.a. aan de Kamer te zullen voorstellen, aan de commissie van voorberei ding over het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven, te zenden het wetsont werp ter verlichting van sommige vaste lasten en ter verlaging van huren. Het kan dan in de afdeelingen worden onderzocht op Dinsdag 16 Juli. Op Woensdag 17 Juli, komt het aan de orde. De Voorzitter stelt voor, den spreek tijd in eerste instantie te rantsoeneeren. De heer Wijnkoop (C.P.) vraagt aan de Kamer verlof, de regeering te interpelleeren over de slachtoffers van de Kon. Holl. Lloyd. De heer Duys (S.D.) bepleit een spoedige regeling van de verplichting tot verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid en be spreekt in dit verband een regeling in Dene marken. Spr. is tegen het voorschrijven van maxi mumsnelheid. Schrijft eèn gemeente maxi mumsnelheid voor, dan geldt dit voor de ge heele kom der gemeente, dus ook voor plaat sen, waar het heelemaal niet noodig is. Er worde een goed wegentoezicht ingesteld. Beroept de Minister zich op de noodzakelijk heid van zuinigheid, dan zegt spr., dat men het eerst op de menschenlevens zuinig moet zijn. De heer Van Kempen (V. B.) uit de hoop, dat ons volk in al zijn lagen zich over tuigd zal toonen van de noodzakelijkheid, grootere voorzichtigheid te betrachten. De heer Kersten (S. G.) bepleit, bij een regeling van den verzekèringsplicht wegens wettelijke aansprakelijkheid, erkenning van ge moedsbezwaren. De Minister van Waterstaat beantwoordt de\ opmerkingen. De heer Duys stelle vertrouwen in het over leg, dat thans wordt gevoerd. Vele verkeers ongevallen zijn het géyolg van onoplettend heid ign onnadenkendheid der weggebruikers. Hiertegen is opvoeding van alle weggebrui kers een beter middel dan een uitgebreid toe zicht. Bij de artikelgewijze behandeling verdedigt de heer Duys (S. D.) een amendement op art. 27, waardoor men bij bezwaarschrift kan opkomen tegen het ontnemen van het rijbewijs bij het opmaken van het proces-verbaal door opsporingsambtenaren. De heer Bongaerdts (R. K.) zegt, dat geen consideratie moet worden gebruikt tegen wie' misbruik van sterken drank heeft ge maakt. De Kamer keurt het wetsontwerp z.h.s. goed. Aan de orde is het wetsontwerp tot regeling, van het uitverkoopen en opruimen in het win kelbedrijf. De heer IJzerman (S. D.) merkt op, dat,; gezien den nood van den middenstand, het wetsontwerp een poveren indruk maakt. Uit: een oogpunt van bedrijfsordening b.v. geeft dit ontwerp niets meer dan bijv. een wet tegen de oneerlijke concurrentie. Nog andere leden geven hun meening over dit wetsontwerp. Minister G e 1 i s s e n zegt, dat de wenschen om ter zake van de uitverkoopen een regeling te treffen van de middenstandsorganisaties zelve zijn gekomen. Wat de aankondiging van uitverkoopen op de winkelramen enz. betreft, het zal verboden zijn opzettelijk onjuiste termen te gebruiken, bijv. „uitverkoop wegens brand", indien er in het geheel geen brand is geweest. Het ontwerp is inderdaad slechts een begin. Alle begin is moeilijk. Maar er zijn verschei- dene ontwerpen op 'het 'gebied van den mid-' denstand in beschouwing* o.a. een inzake het cadeaustelsel. - 1 Op deze wijze zal getracht worden mieer ordening te verkrijgen, ialthans voorzooveel deze door de belanghebbende groepen wordt verlangd. Er is gezegd, dat dit ontwerp „niet veel soeps" is. Doch elk goed maal begint met soep. De overige gerechten volgen dan wel. Een directe maatregel tegen de „vliegende winkels" is dit ontwerp niet; in beginsel staat spr. niet onsympathiek tegenover een regeling ook van die materie. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men; een tweetal amendementen worden ver worpen. Een aantal wetsontwerpen worden aange nomen. De heer J. ter Laan doet een poging om het vraagstuk der tandtechnici op bevredigen de wijze op te lossen. Zijn amendement wordt evenwel verworpen Binnenland. ERNSTIG ONGELUK ONDER EGIVIOND. Dinsdagavond c.a. half zeven wilde de 17- jarige J. Schol uit Egmond aan Zee, die per fiets op weg naar Egmond was, op den Hoe- verweg twee andere wielrijders passeerén. Hij week daarbij uit en kwam zoodoende op den grasberm, waar hij blijkbaar zijn stuur niet heeft kunnen houden, zoodat hij op den rijweg terecht kwam, waar juist een NACO-bus van Egmond aankwam. De jongen botste in volle vaart tegen de bus. Met zware hoofdwon den is hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd en gisterennacht overleden. AANRIJDING BIJ ALKMAAR, Gisterenmiddag ongeveer 2 uur was op den Hdderschen weg te Alkmaar dè 55-jarige ar beider J. Hopman bezig met liet kolenlossen uit eèn Vak ten behoeve van de gasfabriek. Toen de auto van den handelsreiziger M. uit Amsterdam èn die van den,kermisreiziger V. elkander tef plaatse passeerden, is H. door den auto van laatstgenoemde aangereden. In ern- stigen toestand is hij naar het S. Elisabeths- gasthuis te Alkmaar vervoerd. Een arrestatie te Diemen. De laatste dagen werden er te Amster dam. Rotterdam en Den Haag verschillende Chevroletauto's gestolen van het type 1934. De politie vermoedde, dat hier een complot aan het werk was. Vannacht ontdekten twee agenten van het bureau Adm. de Ruyterweg te Amsterdam in. een loods aan den Baars- jesweg drie auto's. Dit kwam hen verdacht voor, omdat .genoemde lpods niet als garage staat ingeschreven. De politiè-mannen wisten binnen te komen en de drie auto's bleken chevrolets te zijn, waarvan de nummerplaten verwijderd waren. Men kon echter vaststellen, dat een der auto's uit Rotterdam afkomstig was, de andere uit Üen Haag en de derde 'vermoedelijk uit Amsterdam Voor het gebouw werd een politiepost ge plaatst om den eventueelen eigenaar te kun nen aanhouden. Deze kwam echter niet op-, dagen. I JJ Tegen 10 uur gisterenochterid' kwarii van 'de pdtitie uit Diémen bij de Arhsterdamsche opolitie bericht binnen, dat te. Diemen een man iwas gearresteerd bij. het stelen van een Che- vrolet-auto. Het onderzoek, heeft, thans uitgemaakt, dat het dezelfde man is, die ook de drie auto's heeft gèstolen. Hij is te Diemen opgesloten. .Vermoedelijk zijn meerdere personen bij het cpmplot betrokken. }i I S.-V. VRIJDAG 12 JULI '35. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO AVRO. 11.00 VARA 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 1200 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. I.30 Gramofoonpl. 2.00 Vraaggesprek tusschen Min, Deckers ep Comm. Hetterschij van de K XVIII bij aan komst in Soerabaja. 2.15 „Beatrijs" van Dr. P. C. Boutens voorge dragen door Bert Nuver. Met muziek van Dirk Verèl door een Avro-kwintet o.l.v. den componist. 3.00 Gramofoonpl. 3.10 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang). 6.15 Declamatie J. Lemaire. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, m.m.v. L. v. d. Burg (zang). 7.00 Juridische lezing Mr. H. O. Drilsma. 7.20 C. Steyn (orgel) en N. de Klijn (viool). 7.50 Berichten. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 Dr. K. F. Sparnaaij: Enkele grepen u,it het Johannes-Evangelie. 8.30 Residentie-orkest o.l.v, C. Schuricht, m. m.v. het Palestrina-koor o.l.v, Jos. Vranken (uit het Kurhaus te Scheveningen), Ca. 9.15 Lezing dr. G. Knuttel. 10.15 Literaire causerie Ds. E. D. Spelberg. 10.45 Berichten. II.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. i i Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl.. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl, 2.504.00 Orgelconcert en gram.pl. 4.15 Gram.pl. 5.00 Lezingen en Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Schlagermuziek en zang. 9.10 Gram.pl. 9.20 Orkestconcert. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.45 Orkestconcert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 13 JULI '35. M Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonpl. •10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.De Bohe- mians o.l.v. J. v. d. Horst, „60" voor de VARA" en A. Bouwmeester (declamatie). 12:00 Gramofoonpl. I.00—1.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 3O0 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 3.45 Lezing over de Passiespelen te Tegelen. 4.00 Papze 4.15 Orgelspel C. Steyn. 4.00 „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher. 5.40 Literaire causerie. 6.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Ir. W. C. Kohier spreekt over stadsuit breiding. 7.20 Gramofoonpl. 7.30 Mannenkwartet „Votum Nostrum" m.m.v. J. Jong (orgel). 8.00 Herh. SOS-berichten, Nieuwsber. en VARA-Varia. 8-15 Gramofoonpl. 8,30 VARA-Maandrevue van De Vries en Pleysier. 9.00 Gramofoonpl. Ö.10 C. Steyn (accordeon). 9.30 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst, ÏÓ.15 Declamatie Fr. Nienhuys. 10,35 „Fantasia". II.15 Zang door Èsther "Philipse. 11.45 12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. 1 KRO-uitzënding. '8.00 —9.15 en 10.00 Gramofoonpl. ïi.30—12.00 Godsd. halfuur. i'2.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportnieuws. 3t004.00 Kinderuur. 4Ü5 Gramofoonpl. 4.45 Schlagermuziek en lezingen, 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Causerie. 7.35 Grampl. (Om 8.00 Berichten). 9.00 Orkestconcért, Accordeónmuziék en voordracht. iÓ.30 Berichten. 10.3|5 Orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Gisterenavond heeft op den Betscheweg bg Oirschot een ernstig auto-ongeluk plaats g - had, waarbij twee personen werden gewond. Een auto, komende uit de richting Bes kwam bij het passeeren van een tegenligger in botsing daarmede, reed eerst tegen een boom en sloeg vervolgens over den kop. De passa giers, twee dames en een heer, afkomstig ui. Valkenswaard liepen alle ernstige verwondin gen op en zijn overgebracht naar het r.k. Gasthuis te Oirschot. De beide passagiers waren zijn zusters, waarvan de oudste, die er het ergst aan toe is, ernstig aan het hoofd, aan de borst en den bovenarm werd gewond. Dinsdagmorgen is brand ontstaan in de schuur, grenzende aan de boerderij van den heer J. Leermakers, gelegen aan een binnen weg in het gehucht Hoogeind, gemeente Oos- telbeers c.a., op ongeveer 4 K.M. afstand van Oirsclm4 Op het oogenblik, dat de brand uitbrak was de vrouw van oen heer Leermakers met twee kinderen in de boerderij. De man was niet thuis. Drie kinderen speelden in de schuur, een kind was naar school. Hoe de brand ontstaan is is niet bekend. Het vuur greep direct snel om zich heen en tastte ook de boerderij in een ommezien aan. De vrouw, die geheel overstuur was, kon zich met de twee kinderen, die zich bij haar in het woonhuis bevonden, in veiligheid stellen. De drie kinderen, die in 3 schuur aan het spelen waren, drie jongens van resp. 2%, 4 en 6 jaai, zijn verbrand. Toen het huis reeds op instorten stond, hebben buren, die niet wisten dat de kinderen in de schuur aan het spelen waren, nog een onderzoek ingesteld. Dit had uiteraard geen resultaat. Een paard én eeh koè zijn medé verbrand. De boérderij was slechts laag verzekerd. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op den staat van baten en schulden, als be doeld in art. 96 der Faillissementswet om trent de surséance van betaling van de ven nootschap onder firma J. Schaap Lzn., kas siers te Wormerveer en van hare leden Jan Schaap Louriszoon en Louris Schaap Jans- zoon. Het totaal der schulden bedraagt 1.925.951, de baten bedragen 1.506.066. Op 18 Maart werd een zekere Geert de Jonge, tijdens een relletje tusschen NSB'ers en communisten, op den hoek van de Kanaal straat en de J. P. Heyestraat, ernstig mis handeld door eenige politieke tegenstanders. Met een drievoudige kaakfractuur moest het slachtoffer naar het ziekenhuis worden ver voerd. Dinsdag hebben zich terzake dat zij te Amsterdam tezamen en in vereeniging of ieder afzonderlijk met vereende krachten openlijk geweld hebben gepleegd tegen de J., waardoor deze zwaar lichaamlijk letsel heeft gekregen, te verantwoorden gehad de suiker bakker J. I,. en de scheepstimmerman F. H. S. Beiden ontkenden echter iets van de zaak te wéten. Het slachtoffer, als getuige gehoord, ver klaarde na een korte woordenwisseling te zijn aangevallen en zich slechts door de vlucht j aan dé woede van een tierende menigte te' hebben kunnen onttrekken. Hij herkende één der verdachten als zijn aanvaller; den ander kende hij wel. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. van Arkel, eischte tegen ieder der verdachten we gens openlijke geweldpleging tegen personen, lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 Juli. Bij de aardappelcentrale. Eenige weken geleden werd te Beverwijk ontslagen de controleur bij de aardappelcen trale H. T. Men meende eerst dit ontslag te moeten toeschrijven aan inkrimping van den dienst, doch thans is aan het licht gekomen, dat frauduleuze handelingen hieraan ten grondslag liggen. T. was n.1. belast met het plombeeren van afgeleverde zakken aardap pelen en ging hierbij van de gedachte uit, dat elk loodje, hetwelk hij op de een of an dere wijze kon uitsparen, ten eigen bate kon worden aangewend. De heer Van den Broeke, ambtenaar van den crisis-opsporingsdienst, heeft in samenwerking met de heeren Evers en De Vries, gevolmachtigde van de Ned. Aardappelcentrale in Noord-Holland, een uit gebreid onderzoek ingesteld, waarbij de schuld van T. aan den dag kwam. Van deze fraude zouden ook landbouwers en hande laars hebben geprofiteerd. Het vorige jaar reeds was T. eenigen tijd geschorst, in verband met gepleegde fraude, doch de toen gepleegde onregelmatigheden waren zoo miniem, dat hij weer in dienst was terug genomen. Vermeld dient nog, dat bij de laatstgehou den gemeenteraadsverkiezingen P. op een z.g. vrije lijst tot lid van den Beverwijkschen raad is gekozen. Maandagmiddag heeft in het ziekenhuis j aan den Goolsingel aldaar dr. E. C. van Rijssel de sectie verricht op het lijk van den heer S, die in zijn woning aan het Unger plein Zondagavond, onder verdachte omstan digheden, dood is gevonden Bij de sectie zijn geen sporen van misdrijf gevonden. Het onderzoek van het stoffelijk overschot zal nog worden voortgezet om na te gaan of er sprake kan zijn van vergifti ging. Dit onderzoek zal nog eenige dagen in beslag nemen. In aansluiting op een bericht, dat de heer S. aan kennissen het voornemen zou hebben medegedeeld ongeveer twee maanden ge leden om zich zelf het leven te benemen, verneemt de „Nw. Rott. Crt." nog, dat in de I keuken van de woning een fleschje is ge vonden, waarin zich vermoedelijk cyaan- natriuni heeft bevonden. 'n Heele zwoele zomerdag 'n ver café met Hcco-vlag 'n juichkreet - nieuwe moed - men draaft Strijkt neer - Drinkt Perl en is gelaafd Wil loven doze maand de navolaonde prijzen uit: 9 Voor de foto, waarop hot qrootst aantal Perl-o'rin- kende mencchen voor komt, Fl. 100.-. Teven» voor de 5 mees! origineele foto's waarop Perl voorkomt, elk Fl. 10.- Fl. 50.-4 De woning is door den gemeentelijken rei» nigingsdienst ontsmet. Met electriciteitsmeters. Ook in Schiedam is tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het te weinig betalen van electrischen stroom, door dat op frauduleuze wijze meer stroom ge bruikt werd, dan de meter aangaf. Gedienstigen hadden eigenaars overtuigd van de gemakkelijkheid en onfeilbaarheid van hun kunst. Zij behoefden slechts de verzege ling te verbreken, den meter terug te zetten en met een plombeertang goed nagemaakte loodjes weer aan te brengen. Er zou geen haan naar kraaien. Om de veertien dagen werd deze manipu latie verricht. Kan niet zoo groot zijn als aanvan kelijk werd gemeld. In verband met de berichten welke den laat- sten tijd in de bladen voorkwamen over het z.g. tarweschandaal te Eist en te Arnhem, welke berichten zeer onrustbarend waren voor het bestuur der gewestelijke tarweor ganisatie, heeft vanmorgen een vergadering plaats gehad van dit bestuur. Voorop zij ge steld, dat het bestuur onbekend is met de ge vallen waarin fraude wordt vermoed en dat bestuur dan ook haar werkzaamheden evenals tot dusverre voortzet en dat het beheer al leen bij 'het bestuur van de gewestelijke cen trale is. Er kan reeds op worden gewezen dat de be richten, die de ronde doen over een uitgebreide fraude met het schoonen van de tarwe, vol komen uit de lucht gegrepen zijn. De kwestie is namelijk deze, dat wanneer de boeren tarwe inleveren, die niet voldoende bevrijd is van stof, onkruid en kaf, deze tarwe door ds pak huishouders te Arnhem, die in dienst zijn van de tarweorganisatie, moet. worden geschoond. Hierbij zou voor tienduizend gulden fraude zijn begaan. Men merkte op dat reeds daarom dit bericht onjuist zou moet zijn, omdat in 1933 voor rekening van de tarweorganisatie slechts 59.000 kilo werd geschoond waarvoor slechts 40 cent per 100 kg werd betaald, een uitgave dus van 231 gulden; in 1934 werd op dezelfde wijze 40.500 kilo geschoond tegen 30 cent per 100 kilo; dus in totaal 121 gulden. In totaal werd over twee jaar betaald 353 gulden, zoodat wanneer dit geheel fraudeleus geschied ware, in totaal slechts voor enkele honderden guldens verdwenen zou kunnen zijn. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN 1 EN GEDOOD. Op 88-jarige leeftijd. Dinsdagmorgen is de 88-jarige heer I. Havenaar te Berkel (Z.-H.), toen hij met de fiets op weg was naar de markt te Rotter dam, bij het afrijden van een brug op het oogenblik, dat hij den Rodenrijschen weg na bij den Bovendijk wilde oversteken, door een met groote snelheid rijdenden personenauto aangereden. De heer Hpvenaar werd zoo ern stig gewond, dat hij spoedig overleed. De auto, welke bestuurd werd door den heer V. uit Rotterdam, is ernstig beschadigd. De auto is door de politie in beslag genomen. Het slachtoffer was een van de eerste pioniers der glascultuur in de omstreken van Rotterdam. LANDBOUWER VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN. Op 88-jarigen leeftijd. De 74-jarige landbouwer A. Vroomen te Klimmen-Ransdaal (Limburg) is Maandag avond van zijn hooizolder gevallen. In zijn val kwam hij op zijn schoondochter terecht, welke juist aan kwam loopen. Zij liep eenige inwendige kneuzingen op, welke niet érnstig bleken te zijn. De landbouwer was er ech ter ernstiger aan toe. Hij is enkele uren na het ongeluk aan zijn verwondingen bezweken. Toen het 6-jarig zoontje van de familie te Helmond Dinsdagavond met lucifers speel de, vatten de lcleeren van het kind vlam. Brandend over het geheele lichaam kwam de kleine naar beneden, waar zijn vader het vuu wist te dooven. Met zware brandwonden is het kind na» het St. Anthonius-ziekenhuis vervoerd, W het is overleden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2