UNICUM Stadsnieuws VAN WILLIGEN J/cdt Den Helder vischcentrum voor Noord-Holland? Jiock ipot Grootleverancierster voor Amsterdam. HHLPERSCHH COURANT VAN DONDHRDAG 18 JULI iq^. Poëzie is overal. COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN Blauw Delfts-aardewerk Wandbord 7.75 Beperkte aanmaak De tegenwerking van de Amsterdamsche grossiers moet gebroken. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Weer nieuwe arrestaties te Oss. Oude brandstichting te Oss opgehelderd. Heldersch Obligatie- en Wissel kantoor K. KOS, Koningstraat 76, Den Helder. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 18 Juli Vrijdag 19 21.41 uur 21.40 uur. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, de heeren H. Audier en J. W. Liefting, beide alhier. Aan de Kweekschool voor Gymnastiek, Sport en spel te Utrecht (opleidingsinstituut voor leeraar gymnastiek M.O.), is bevorderd vün het 2e naar het 3e studiejaar onze stad genoot de heer E. L. de Zeeuw. Voor het Hoofdakte-examen, op 16 Juli te Haarlem gehouden, slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer F. C. Geus. vakschool, vooll meisjes voor den helder en omstreken. Het diploma van de 2-jarige opieiding voor hulp in de huishouding werd behaald door de dames: N. Duzee, E. A. Kruys, J. L. Leistokow, R. W. Leistikow, C. M. Luiten, M. A. Luiten, E. H. van Menen en A. J Rienks te Den Helder, A. J. Brugman en H. Stammes te Anna Pau- lowna, E. N. Mets te Texel. het vliegongeluk bij „de kooij De omgekomen vlieger-officier M. Holewijn. De Dinsdag j.1. zoo noodlottig om het leven gekomen vlieger-officier M. Holewijn zal a.s. Vrijdag te Rotterdam, de woonplaats van zijn moeder, die weduwe is, met militaire eer ter aarde worden besteld. UITSLAG AANBESTEDINGEN. Uitslag van de openbare aanbesteding op Dinsdag 16 Juli ten kantore van de gemeente gasfabriek,' alhier, van een partij gegoten ijzer, geslagen jjzéf ei» kabeiafVal: Hoogste inschrijver S. M. de Jong, Amster dam 807.77, En vervolgens: S. Luider, Den Helder 627.27; H. Joustra, ld. 625.25; L. Nopol, Amsterdam 611.10, J. de Jongh, Den Helder 526.G. van Praag, D. de Jong, id. 525.A. Smit, id. 520.—; S. A. Vies en Zn., Rotterdam 476.56; I. de Jong, Den Helder 457.60; W. Polak, Amster dam, 445. Uitslag van de ten raadhuize gehouden aan besteding voor het plaatsen, schoonhouden, wegnemen en onderhouden der kachels, enz. in gemeentegebouwen. Ingeschreven werd a. voor 1 jaar, b. voor drie jaren, als volgt: Jb. Kiljan Zoon, a. schoolkachels 12.50, kantoor kachels 10.—, b. 10.50 en 8.—; G. Stee man a. 13.15 en 11.10, b. 12.35 en 9.90; C. Blom a 15.— en 10.40, massa 1572.20, b. 14.— en 9.40, massa 1454.20; H. K. van Rietbergen a. 15. en 12.b. 13 94 en 9.94; Firma P. Smit a. 16.25 en 11.75, b. 13.40 en 10.20, RECLAME VOOR HOLLANDSCHE KAAS. Op het kortgeleden te Parijs gehouden In ternationale Congres van de Federatie van Grossiersbonden is door den heer M.A. Grun- wald namens de Kamer van Koophandel en- Fabrieken voor Holl. Noorderkwartier in sa menwerking met de Crisis Zuivel Centrale aan de gedelegeerden van de verschillende landen kaas geserveerd. Mede hierdoor konden enkele relaties worden aangeknoopt, die hopenlijk zullen kunnen lei den tot het verkrijgen van een nieuw afzet gebied. WET OP DE UITVERKOOPEN. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp regelende het uitverkoopwezen aangenomen. De uitvoering van deze wet wordt overge dragen aan de Kamers van Koophandel. Voor ons district heeft de Kamer een vaste com missie benoemd, bestaande uit dè heeren: Mr. Moens, Voorzitter, G. Grondsma, B Kuyper, Chr. H. Th. Schmalz en M. A. Grunwald. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der poste- rijep te Den Helder. In den loop der maand Juni 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes in gelegd f 70.217.74 en terugbetaald f 101.164.06. Derhalve minder ingelégd dan terugbetaald f 30.946.32. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 58. SPEELTUINVEREENIGING „HELDER", AFD. VISCHMARKT. Het Bestuur van de Speeltuinvereeniging „Helder", afdeeling Vischmarkt, schrijft ons: Hedenavond zal heel het rayon Vischmarkt in het teeken van den Speeltuin staan. Er zal n.1. een gezamenlijke rondgang gemaakt wor den door alle vier afdeelingen, met trommels en mondorgelclubs, om huis aan huis aan meldingsformulieren uit te zetten voor leden werving. Gjj weet, de Speeltuinvereeniging is tot stand gekomen, doordat de dames en heeren hun tijd en werk geheel belangeloos daarvoor gaven en nog geven en om nu dat prachtige kinderwerk in stand te kunnen houden, hebben wij veel leden noodig. Reden waarom dezen avond een beroep op u gedaan wordt om lid te worden van deze vereeniging. Een der volgende avonden wordt dan het antwoord ge haald. Als u nu zorgt, dat u het biljet invult, dan halen de dames het wel bij u vandaan en de volgende maand komen' wij dan de contri butie bij u halen. Steunt dus dit mooie werk dooi u op te geven als lid en de kinderen zullen u er dankbaar voor zijn. negenjarig jongetje door sneltrein gedood. Dinsdagmiddag is op den onbewaakten overweg aan de Doggersvaart alhier een ne genjarig jongetje aangereden door den snel trein, die te 15.51 van hier vertrekt. De jon gen kwam per rijwiel uit de ouderlijke wo ning en heeft vermoedelijk gehoopt nog voor den trein te kunnen oversteken. Een van den duinkant komende wielrijder heeft door het opsteken van een hand den jongen nog ge waarschuwd, maar het was toen al te laat. Het ventje, de negerjarig Paul Bruins, was op slag dood. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. een merkwaardige vinding. Patent-Köhnke, het ei van Columbus. Ja, en wat meer zegt: de naam Köhnke is een Heldersche naam van origine, en of schoon de tegenwoordige eigenaar geen Jut ter meer inderdaad is, zijn jeugd-herinne- ringen liggen hier, bij de marine en in Indië, en ook zijn hart trekt nog naar zijn oude woonplaats nu en dan. En zoó geschiedd het, dat ons deze heer Köhnke, thans directeur van de Eerste Ned. Stalen Steiger-onderne ming „Holland" te Haarlem, kwam balen om ons bekend te maken met zijn nieuwe vin ding, die thans in het marine-zwembad op de werf toepassing vindt. Daar werd namelijk een spring„plank" gemaakt, geheel van staal, naar de vinding van den heer Köhnke, en, als je er zoo bij staat, is het alweer, zooais zoo vaak bij die dingen, het ei van Columbus. Zoo'n springgelegenheid in een zwembad is een ingewikkelde geschiedenis. Zij moet ste vig bevestigd zijn, soliede zijn en een groot draagvermogen hebben. Want er wordt, óp zoo'n warmen middag, als er veel liefhebbers zijn voor een verfrisschend bad, veel van haar uithoudngsvermogen gevraagd. Ën ook' de niet deskundigé lezer begrijpt, dat er een heele constructie voor noodig is, waarvan de opstelling veel materiaal, veel arbeidsloon, en dies veeT geld kost. Niet echter het procédé-Köhnke. Want wat doet deze heer? Hij maakt sterke stalen buizen, doodgewone stoombuizen en zet >n een minimum van tijd daarmee de gansche constructie in elkaar. Rondom die buizen worden namelijk ijzeren koppelingen gelegd en die koppelingen kunnen op alle mogelijke manieren bevestigd worden, zoodat men in alle richtingen kan werken en verbindingen maken. Met stalen wiggen (geen moeren )f bouten!) worden die koppelingen dan ver bonden en één of twee hamerslagen zijn daar toe voldoende. Muurvast zit het zaakje. De heele constructie is op die manier in een paar uren in elkaar en... uit elkaar, als het moet. En wat nog hei mooiste ervan is: ze komt op wielen te staan, en is in haar geheel dus verplaatsbaar tevens. De voordeelen van een dergelijke Werkwijze zijn duidelijk: een minimum kosten aan ar beidsloon en materiaal. In dit geval hebben we nu te doen met een blijvende constructie, maar in veel gevallen worden Op deze wijze bouwsteigers geconstrueerd, die straks, ais het werk af is, weer uit elkaar Worden ge nomen. Ën dan heeir men géén waardeloos of nagenoeg waardeloos, gebruikt Steiger hout, dat vóór een appel én een ei aan een opkooper wordt overgedaan, maar met dit zelfde materiaal gaat men op een andere plaats weer op dezelfde manier aan het werk De heer Köhnke liet ons een reeks van photos zien, waarbij dit procédé geheel en al een Nederlandsche vinding is toege past. Merkwaardig was bijvoorbeeld de kerk toren, waaromheen de steiger gelegd was. Zonder eenige bevestiging, heelemaal uit zichzelf, vastgehouden door dit systeem. Ook een brug was aldus geconstrueerd, waarvan het draagvermogen geweldig was. Het was de eerste toepassing van dit pa tent hier ter plaatse; maar reeds in verschil lende plaatsen in den lande wordt het ge bruikt. Aannemer van dit werk, dat in één dag gereed was, was de heer S. Eenkhoorn te Utrecht. Het trok, naar de heer Köhnke one mededeelde, zeer de aandacht van de werf-autoriteiten. Geen wonder! Wij kunnen hiér nog aan toevoegen, dat de Uitvoering, in haar eenvoud, zeer sierlijk en smaakvol is. Door een lange gang,- waarin het daglicht j slechts schaars kan binnenkomen, komen we: voor de inspecteurskamer.. Qns kloppen wordt overstemd door driftige hamerslagen, bre- kende planken en vallende steenen. We stap pen dusj zonder antwoord af te wachten, binnen in het streng-zakelijke kantoor. We worden verwacht. Een telefoontje had ons het bericht gebracht, dat er „iets aardigs" op het hoofdbureau van politie was te zien. Eenigszins nieuwsgierig waren we heenge gaan. Op het hoofdbureau zijn we niet gewend aan „aardige" tafereeltjes, daar heerscht een politioneele sfeer, zakelijk, streng, al ziet de pers dan ook wel eens anders dan strakke, ernstige gezichten en weet zij dat op gemoe- delijk-vaderlijken toon menigeen, die met kloppend hart binnenkomt, wordt toegespro ken en op zijn gemak gesteld. „Laat ik u voorgaan", zegt de inspecteur. „Graag". We volgen, een trap op, een deur door, een gang en nog een deur, dan staan we op het kantoor van de administratie, waar de schrijf machine rikketikt en de pen over het papier krast. „Kijk, ziet u, daar." „Ja, waarlijk, daar zitten in de breede goot, die langs een balkon loopt en waar lange slierten van een klimplant naar beneden val len, twee jonge houtduiven. Stil, rustig gluren ze door hun zwarte oogjes, uit hun nest van dorre takjes. Met donderend geweld ratelen juist een paar steenen naar benéden. De vogels blijven rustig zitten. „Op het archief kunt u ze nog beter zien", zegt de brigadier en gewapend met den sleu tel van het archief gaan. we daarheen. Een oude keuken. In den hoek een kist met afge dankte politiehelmen en bovenop een alpino muts en verderop een kist boordevol met voetballen. Groote en kleine gummi-ballen, ballen, die nog keihard zijn en ballen waar de lucht sissend uitloopt als je er in knijpt. Ballen waar de jongens van de Vijzelstraat tegen getrapt hebben en ballen waar de Hoofdgracht jongens de laatste lel tegén ga ven. De vangst van 32 straatagenten. We klimmen via een kist op de aanrecht en dan kijken we zoo in de zwarte kraal oogjes van de jonge houtduiven, die zich daar wonderwel op hun gemak schijnen te voelen. Een dag of tien geleden zijn ze uit hun schaalwoning gekropen en in de wereld geko men van daverende herrie, die er momenteel op het Hoofdbureau heerscht. Ze weten niet beter deze diertjes of heel de wereld is eert cacofonie van kloppende hamers, knarsende planken en vallende steenen. Ze hebben zich aangepast, schudden hun donzen veertjes en duwen hun zwarte kopjes in den hals. Vader en moeder zorgen met teederheid voor hun tweetal. Waar zouden ze zich dus bezorgd om maken? Op geregelde tijden komen de ouders mét het eten voor hun kindertjes aandragen. De krop vol met opgepikte graantjes en wegge nomen stukjes brood. Ze brengen het eten uit hun krop in den bek en het tweetal pikt het eruit en verzadigt zich aan de lekker nijen, tot het straks groot genoeg zal zijn om op eigen vleugels te drijven en voor het „da- geüjksch brood" te zorgen. Ja, waarlijk, poëzie is overal, overal rh'n [vrinden, 't Is de vraag maar wie haar al, wie haar [niet kan vinden. Stakman Bossestr. 65-Tel. 514 PERMANENT-WAVE f2.50 en 13.50 Met de liquidatie is nu belast de Rijksdienst van de Zuiderzeesteunwet. De waardevermin dering, die de schepen in den loop der jaren hebben ondergaan, zal in mindering van het crediet worden gebracht. Dit is al een heele tegemoetkoming, terwijl voor velen toch nog de moeilijkheid van aflossing op het restee- rende zal blijven, omdat de uitkomsten der visscherij den laatsten tijd al zeer slecht zijn geweest. Maar vermoedelijk zal de uiterste soepelheid worden betracht. De Telegraaf heeft een artikel met het op schrift. „Kan Amsterdam niet meerzeevisch afnemen?" en waarin wordt betoogd, dat het distributiestelsel in de hoofdstad feitelijk niet goed is georganiseerd, omdat de klein handel mist een goede eredietbasis. Dit ales was ons welbekend en meermalen is in deze rubriek gewezen op hetgeen er ha pert in Amsterdam. Maar het doet goed (en het werd tijd) dat ook de groote pers nu eindelijk dit vraag stuk aansnijdt, want niet slechts raakt het een specifiek Amsterdamsch belang, maar het grijpt veel dieper en verder om zich heen, want zooals het nu is, tast het het geheele visscherijbedrijf aan met alles wat daarmee annex is. Uit den treure is, ook van vakzijde, be toogd, dat Amsterdam veel en veel meer visch zou kunnen afnemen. En we weten hoe èn onze wethouder fle. Boer èn de heer Stevenson als voorzitter van de visscherijvereeniging „Samenwerking" alle krachten hebben ingespannen om een bres te slaan in het Amsterdamsche vischdistributie- systeem, waardoor (en nu denken we al leen aan het Heldersche visehbelang) de vis scherij uit de put gehaald zou kunnen wor den. Maar alles stuitte af op het sterke front vari enkele grossiers in Amsterdam. c Een grossier als zoodanig kan niet van at' te altruistischén aanleg zijn en daarom al zijn we geneigd tot veroordeel kunneó we óns hun standpunt indenken. ao DOch dit neemt niet weg, dat, in het al gemeen belang; een weg moet gevonden wón den, om hun monopolie te breken. Want wanneer door deze mentaliteit een groote groep nijvere werkers dreigt te gronde te gaan, dient alles te worden inge spannen om een dergelijk stelsel te breidelen. Hoeveel overleg er ook is geweest met d^n Directeur der levensmiddelen-voorziening te Amsterdam, die, overtuigd van het onjuiste stelsel, toch blijkt het, dat ook deze de teu gels niet zoo kan wenden, dat er een andere koers wordt ingeslagen. Deze autoriteit is het immers geweest, die aanspoorde tot levering aan Amsterdam, zoo wel van levende garnalen als levende schol. En toen daaraan gevolg werd gegeven, bleek het dat men met deze poging te pletter liep op het aaneengesloten bloc van de grossiers. Een energieke poging toch van den heer Stevenson, die zelf met een vrachtautolading prachtige visch naar den af3lag te Amster dam ging, liep op een fiasco uit| omdat hand langers van de kongsie der grossiers het pa rool op den afslag doorgaven aan de klein handelaren, om niet te koöpen. En dat komt dóór de financieélë afhanke lijkheid dier kléinhandèlaren eri venters van de grossiers. Daarom dient er een crediét-instantie in het leven te worden geroepen voor de bona-ficje venters, waardoor ze zich zelfstandig kun-v nen maken. Daarmee zullen de moeilijkheden wel niet, alle uit den weg zijn geruimd, want dadelijk wordt nog niet altijd de kracht gebroken van de kapitaalkrachtige grossiers, maar dan. zul len er allerlei andere dwingende bepalingen in het leven dienen te worden geroepen, die bij blij venden onwil der grossiers, tot uitvpe- ring dienen te worden gebracht. Deze tijd laat dergelijke excessen op han delsgebied niet toe. Een groot stuk van onze volkskracht stadt op het spel en in zoo'n geval kunnen, zoo men niet anders wil. drastische maatregelen noodzakelijk zijn. Er valt over deze aangelegenheid nog wel het een en ander te zeggen. Nu echter in de groote pers dit vraagstuk aan de orde is gesteld, willen we even af wachten hoe daarop wordt gereageerd en zullen we voor!oopig met deze aanduidih'g volstaan. Mede met andere streekbelangen is hier mede ook een greot belang voor ons Helder sche vischerijbedrijf gemoeid. Doch in dit Telegraaf-artikel wordt nog iets geschreven, waarmee wij in Den Helder degelijk rekening hebben te houden. We schrijven even over: „Vooral de bot was hiér steeds zeer gezien bij groote lagen der bevol king. Zij werd gevangen in de Zuiderzee en werd van de Zuiderzee-visschersplaatsen aan gevoerd. Met de afsluiting is daaraan en ook aan den aanvoer van Zuiderzee-garnalvrij wel een einde gekomen. En thans is men óp een andere platvisch aangewezen, de schol. De Urkers visschen op de Noordzee. Het past hun, gezien den afstand, niet, om geregeld te markten in Amsterdam. Zeer geschikt ligt echter Harlingen. Er is dan indertijd aan de betrokken autoriteiten een plan-Harlingen ge zonden, dat van Harlingen een groote visch markt wilde maken de outillage zou een millioen kosten om vandaar de vangsten van Urker en andere Noordzeevisschers per motorsneldienst over den afsluitdijk naar de hoofdstad te expedieeren. Toen er iets van dit plan uitlekte, hebben we daartegen dadelijk stelling genomen. En wel in de eerste plaats, omdat Den Helder teil opzichte der beoogde vischlevérantie aan Amsterdam, geografisch veel gunstiger is ge- légen en dat, om deze vischvoorziening te bevorderen, de noodige uitgave van een mil- liöen gulden, absoluut overbodig is. We kunnen er respect voor hebben, dat Harlingen probeert dit belang tot zich te trekken, maar op onbestrijdbare gronden is nu eenmaal Den Helder in de gunstige posi tie, dat Den Helder voor dit doel beter ligt en dat het geen cent extra uitgave van het Rijk vergt. Daarop hebben we toen ook gewezen, maar dat neemt niet weg, dat Den Helder thans weer op zijn qui-vive moet zijn, want, bij in dommelen, ontstaat het gevaar van het pleit te verliezen. Nu is er echter geen sprake van indomme len, daarvoor is onze wethouder de Boer een waarborg, omdat hij getoond heeft groote activiteit te kunnen ontplooien ook voor de visscherij belangen. Nu dit geval echter in de groote pers weer aan de orde wordt gesteld, mogen we niet nalaten de gunstige outillage van Den Helder nogmaals naar voren te schuiven. Zelfs vanaf de visschgronden bij Terschel ling ligt Den Helder nog gunstiger dan Har togen. Wanneer toch van Terschellingerbank koers wordt gezet naar de Haaks, kan vèr I vóór de Haaks in het zicht is, worden afge bogen naar het Molengat en dan is men op korten afstand van de haven, van Nieuwe- diep. Wordt van Terschellingerbank naar Stortemelk gestevend, dan moeten de gron den gerond worden en blijft er, vanaf Storte melk naar Harlingen, een groote afstand te doorstoomen door allerlei kronkelende geu len. Zelfs hemelsbreed genomen verschilt de af stand van Terschellingerbank-Harlingen of Terschellingerbank-Den Helder niet veel, maar qua vaargelegenheid is Den Helder, wat be treft de af te leggen distantie, in het voor deel. Mocht door de weersgesteldheid, het Molen gat „dicht" liggen, dan ligt Stortemelk zéker dicht. Dein de landafstand Hartogen-Amsterdam of Den Helder-Amsterdam. Zonder eenig ver der betoog is Den Helder in het voordeel te noemen. Vooral nu de nieuwe verbindingsweg vanaf Limmen tot Hembrug er is, legt de vrachtauto dit traject af in, laat ons zeggen iy2 uur. Van Hartogen zal dit zeker 2% uur eischen. Onze haven is, wat betreft aanvoer van levende bunvisch, niet te vergelijken met welke andere haven ook, omdat we een ge tijdehaven hebben, waarvan het water steeds verfrischt wordt en er geen sprake kan zijn van verpest water. Dit zijn alle voordeelen in geografisch en naturlijk opzicht, die onomstreden pleiten voor Den Helder, Als we nu nog aanhalen de vischgronden bij de Haaks, op enkele uren stoomens van Den Helder, dan kunnen we, zonder eenige kunstmatige wrong, Den Helder beschouwen als het visscherijeentrum, dat Amsterdam noodig heeft voor zijn versche zeevischvoor- ziening. Men heeft daar graag, net als hier, een klapperend vischje van den venter en is gesteld op levende garnalen. Den Helder kan daaraan voldoen, maar toch dienen we op onze qui-vive te zijn en... jhet Amsterdamsche monopolie dient gebroken •te worden, maar daarvoor moet Amsterdam zorgen. Definitief is nu het besluit afgekomen, dat voor elk ingevoerd kg aal of paling 7% cent zal worden geheven. Dit bedrag zal, zoo werd reeds eer,der gemeld, worden besteed voor een deel om de visschers aan pootaal te helpen Hierover is al heel wat geschreven, o. a. in „De Telegraaf", waarin meeningen van im porteurs en visschers werden weergegeven. De :importeurs, die zich teleurgesteld voelden, de visschers, die er mee ingenomen waren, om dat deze invoerheffing de prijsstelling van de door hen gevischte paling te goede kwam. Voorts mag nu tot 30 Sept. alle soort ha ring tot pekel- en steurharing worden ver werkt. Daarop was eerst beperking, die nu ook opgeheven is. „De Standaard" heeft een bericht, dat de iCrediet-Vereeniging voor de Zuiderzee, die was tot stand gekomen om de Zuiderzeevis- schers in staat te stellen hun bedrijf voort te Zetten, is geliquideerd. De credietnemers wa- iren niet in staat tot aflossing en rentebe taling. In verband met een overval in 1930. Dinsdagavond heeft de marechaussee te Oss voldoende termen aanwezig geacht om tot arrestatie over te gaan van den 28-jarigen W. B. en den ongeveer 30-jarigen F. de R., bei den afkomstig uit Oss. Zij worden verdacht medeplichtig te zijn aan een overval met roof op Mej. Kuipersvan Orsouw op de Ze- venbergsche heide te Oss in 1930. Er is thans aan het licht gekomen, dat deze overval gepleegd moet zijn door drie mannen, n.1. de „Dike Toon de Soep F. de R., en B. Toen Kuipers destijds z\jn woning had verla ten om zich met zijn oudste kinderen ter kerke te begeven, heeft het trio de vrouw overvallen, gekneveld, mishandeld en van al het in de wo ning aanwezige geld, ;en bedrage van duizend gulden, beroofd." „Toon de Soep" heeft reeds eerder een be kentenis in deze zaak afgelegd. B. is een be rucht recidivist, hjj heeft reeds verscheidene jaren wegens diefstal en inbraak in de gevan genis doorgebracht. Hij maakte deel uit van een beruchte bende, welke destijds een terreur uitoefende over Oss en omstreken. Bij een inbraak bij de firma Wagemaker werd hij op heeterdaad betrapt en gegrepen. Later was hij de rechterhand van M. de R., een beruchten bandiet, een broer van den thans aangehoudene, die ook reeds in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch vertoeft. Te zamen met M. de R. was hij betrokken in de geruchtmakende inbraak bij den heer Hes In het villapark te Oss in November 1930. B. le- verde toen een schietpartij met de politie, waarbij de marechaussee Peeters, thans wacht meester der marechaussee te Amby (L.) door den polsslagader werd geschoten en vrij ernstig gewond. B. werd echter gegrepen en heeft zich on der hevig verzet overgegeven. Voor dit feit heeft hij vier jaar gevangenls- straf ondergaan. Zijn vrijheid is dus van korten duur geweest. Ook F. de R. heeft geen blanco zondenre- gister. Beide arrestanten zijn in de marechaussee kazerne opgesloten, waar zij aan een verhoor worden onderworpen. Een arrestatie in verband met brand stichting In 1926. De gemeentepolitie te Oss heeft Dinsdag avond een nieuwe arrestatie vericht in verband met den noodlottigen brand in 1926 bij de fa milie V. Z. te Oss, waarbij een moeder en drie kinderen in de vlammen zqn omgekomen. Thans is gearresteerd zekere Th. V., een be ruchte recidivist, verdacht van medeplichtig heid aan opzettelijke brandstichting. De ver dachte is op het politiebureau te Oss opgeslo ten, waar hij aan een streng verhoord wordt onderworpen. Twee personen gearresteerd verdacht van misdrijf bij Hoensbroek. De marechaussee hebben Dinsdag gearre steerd de 40-jarige arbeiders P. B. en van O., bijgenaamd de Witte van Torre uit Oss. Beiden zijn gevankelijk naar Hoensbroek getranspor teerd, waar zij aan een verhoor worden onder worpen in verband met een ernstig misdrijf, dat eenige jaren geleden in die buurt is ge pleegd. Waarbij vier menschen om het leven kwamen. Oss, 17 Juli. Na moeizamen arbeid is het de Ossche gemeentepolitie gelukt klaarheid te brengen in een zeer ernstig misdrijf, dat negen jaar geleden te Oss werd gepleegd. Zij is er in geslaagd vier Ossenaren te ontmaskeren, die debet zijn geweest aap een brandstichting, waarbij vier menschen, een moeder met haar drie kinderen van 3, 2 en 1 jaar, in de vuurzee jammerlijk om het leven zijn gekomen. De beruchte 32-jarige Ossenaar Th. J. van Berne, bijgenaamd ,,'t Dotje", die eenige dagen geleden in arrest werd gesteld, heeft na een langdurig en streng verhoor tegenover inspec teur Van Kempen de bekentenis afgelegd, dat hij in den laten avond van den lOen Augustus 1926, te zamen met een ander type uit de Ossche onderwereld, den beruchten 33-jarigen Grad van Galen, het woonhuis van de familie Van Zandvoort in brand heeft gestoken. Van Berne verklaarde verder, dat zijn neef, de 47-jarige Klaasje van Geenen, eveneens een individu uit donker Oss, in dit misdrijf als handlanger een voorname rol heeft gespeeld. Deze tusschenpersoon handelde in opdracht van den bezitter van het huis, den 57-jarigen Osschen landbouwer Van Erp, bijgenaamd Driek van Renieren. De gewetenlooze huis eigenaar had voor de brandstichting een be- KONIJN's AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, dag en nacht. 18 Juli. Vandaag, ter eere van het officieele begin der vacantie, een heel klein beetje philosophie. Men moet in de vacantie zooals de meeste menschen meenen zichzelf ont vluchten? Neen, duizendmaal neen! Laten we eens letten op de kinderen, die den laatsten dag van den cursus, de school verlaten. Wat doen zij Ze gooien petten en tasschen in de lucht, gillen als een oordeel en trappen vuilnisbakken om. Zij ontvluchten niet zichzelf ,maar keeren tot zichzelf terug. Het kind is de primitieve, dus zuivere mensch. Laten we gerust zijn voorbeeld vol gen. Laten we, op ónze manier, óók tas schen in de lucht gooien. Hóe goed het is, eens in het jaar zich zelf te zijn! Hoe zelden zijn we onszelf! Met duizend ketenen zitten we vast aan ande ren. We zijn niet alleen vader, vriend, oom en buurman, we zijn tijdgenoot,vakgenoot, clubgenoot, we zijn medestander, medelid, medelezer, en weet ik al meer... Maar ergens diep in ons verscholen, zit een gereserveerd stukje „ik", waar niemand iets mee te ma ken heeft. Een stukje „ik", dat er z'n eigen wenschen, dwaasheden, liefhebberijen en voor- oordeelen op nahoudt, een smachtend stukje individualiteit, zonder hetwelk we net zou den zijn als de rest; een marionet, een num mer, een cliché. Dat kleine stukje „ik" heeft het 't heele jaar hard te verantwoorden. Het botst aanhoudend tegen de andere „ik-jes" om ons heen, kan nauwelijks adem krijgen, en loopt voortdurend gevaar te verdorren, te verwelken, te vergaan. Dit aller-individueélste ikje moet nood zakelijk 's zomers gelucht worden om er weer voor 'n jaar het leven bij te kunnen houden. Wij moeten dus den moed hebben, ons voor 'n paar weken los te maken van alles wat ons ikje het heele jaar benart, belaagt en met de beste bedoelingen dreigt te ver smoren. Om ons arme, zielige verschrompel de. Zelfje weer eens terug te vinden. Niet uit genotzucht! Vacantie is geen amusement, maar lichamelijke en geestelijke hygiëne. Het moet in die paar weken alles eens heelemaal anders zijn dan anders. Wie het heele jaar in draf is, moet eens een beetje op z'n rug gaan liggen. Maar de zoutzak achtige schrijfmachinemensch moet als een gazelle de bergen beklauteren. De eenzame moet gezelligheid zoeken als het kan, zelfs tijdelijke tweezaamheid. De overmatig getrouwde daarentegen moet zich de sprui ten van de jaspanden schudden en in de lichtende kaarten van een tintelenden boule vard eens de prikkelende atmosfeer van zo- mersche zorgeloosheid opsnuiven; Hij is heele maal vergeten, wat het is, op te staan en naar bed te gaan wanneer men wil, te eten en te drinken wanneer men wil, een krant te nemen en een uiltje te knappen, wanneer men wil, te gaan, waarheen men wil, te zwij gen en te praten, wat en wanneer men wil. Z'n kleeren en schoenen neer te gooien waar men wil, asch te morsen waar en zoo veel men wli, te snurken wanneer men wil. Hij is vergeten wat „willen" beteekende, de stakker weet alleen nog maar wat „moeten" is. I Natuurlijk zijn er voor zoo'n „lichamelijke en geestelijke hygiëne" twee noodig. Behalve het „ikje" is er ook nog een „jij". Die „jij" is soms heel verstandig en heeft dan een goe den kijk op medische vraagstukken. Maar dikwijls is zoo'n „jij" achterdochtig, of ja- loersch. Vrouwen zijn merkwaardige wezens; ze willen allen een Don Juan hebben, maar eentje heelemaal voor zichzelf. (Dit laatste is niet van mij, maar toch heel aardig). Het effect van zoo'n hygiënische vacantie is overdonderend. De eerste week voelt men zich als de Gothen in Frankrijk, springt over badstoelen en zou het liefst naar de Balearen uitknijpen. In de tweede week vindt men een haar in zqn soep en kan het vleesch niet kauwen. In de derde week begint men de da gen te tellen, die men nog moet uitzieken, zit met het kindje van een vreemde dame op schoot, vindt dat er wanorde op de slaap- kamersheerscht, en droomt van het lieve verwelkomingsfeest, dat thuis wacht. Sterft van verlangen naar de kussen en comman do's van de onmisbare „jij" en is volkomen en voorgoed genezen. Tot het volgend jaar. looning uitgeloofd van 100, welk bedrag later door bemiddeling van v. Geenen aan het beruchte tweetal ter hand is gesteld. Om de verzekeringssom. Van Erp heeft dit gedaan met het doel de hooge verzekèringssom te bemachtigen, het geen hem dan ook is gelukt. Zoowel Van Erp als Van Galen zijn gisterenavond doof de politie gearresteerd en op het politiebureau ingesloten. Van Geenen, de handlanger, heeft eenige weken na den brand het uitgeloofde bedrag van 100 van den huiseigenaar Van Erp ont vangen ën met hun drieën hebben de schavui ten hun Judas-loon op de Bossche kermis in September 1926 verbrast. De arrestatie van den huiseigenaar Van Erp heeft niet nagelaten groote opschudding te verwekken bfj de Ossche burgerij en thans weet een ieder plotseling zich te herinneren, dat Van Erp, die meer huizen te Oss bezit, in de laatste jaren al vaker brand in zijn eigen dommen heeft gehad. Achtereenvolgens vielen vier huizen, die hem toebehoorden, aan het vernielend vuur ten offer. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. De 13-jarige J. Th., die met een vriend in de Maas bij Beugen was gaan baden, is daar bij vermoedelijk in een kuil geraakt. Hij schoot onder water weg. Een bakenmeester begaf zich onmiddelijk te water en slaagde er in den drenkeling vast te grijpen, doch doordat de jongen in zijn angst ernstig tegen spartelde, was de bakenmeester genoodzaakt hem weer los te laten, zoodat de jongëh ver dronk. hbvoiu

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5