Berlijn gaat uit... POPULAIR BIJ AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN 706 ZATERDAG 20 JULI 1935 Verpoozing na een dag van zomersch zwoegen. buon retiro, vol gratie en muziek, een interesasnt en behaaglijk-rustig rendez- vous van een „wereld, waarin men zich niet verveelt". Wie echter van- nog meer romantiek houdt, zal niet verzuimen een bezoek te brengen aan den ertegenover gelegen daktuin van het hotel Eden. De lift brengt ons naar boven en terwijl de muziek ons gehoor streelt, genieten wrj van het mooie uitzicht en als straks de vallende avond een blauwachtigen sluier over de boomtoppen van de Tiergarten trekt, die al dichter en dichter wordt, en tenslotte de fluweeldonkere hemel met sierlijk gouden sterrenbeelden overdekt is, beleeft men klare, stemmingsvolle oogen- blikken. Als van oneindig ver klinken de geluiden va- de wereldstad naar ons op: zacht rinkelen de glazen, de borden, de zilveren vorken en messen, bijna, geluid loos spoeden de kelners zich tusschen de tafeltjes, met de helder schitterende lam pen, heen en weer. De atmosfeer van een rustigen droom wordt hier werkelijkheid en stemt ons gelukkig. Naar Grünewald en Wannsee. Indien het „naar buiten" lokt en men de stad geheel den rug wil toekeeren, zal mpn naar buiten naar het Grünewald rij lijn. Van hieruit kan men snel de lieflijke Stölpehensee en eveneens de Nikolskoe, dat op een boschhélling verborgen ligt, be reiken. Dit ontspanningsoord, in den stijl van een Zweedsch blokhuis, met een heer lijke galerij voor de ramen, waar men een tooverachtig panorama over de Havel heeft, bezit een zeer bijzondere bekoring. Berlijnsch jongste volkspark. Enkele honderden meters verder bereikt men het Glienicker-park, het jongste park van Berlijn, dat eens een vorstelijk ver blijf was en nu een reusachtig volkspark van buitengewone aantrekelijkheid is. Na tuurlijk zijn ook te Potsdam m 'iet nabu rige Neubabelsberg, met hun kasteelen en parken, steeds weer het doel van uitstap jes, waar iedere Berlijner naar verlangt en dir hem op mooie zomermiddagen en -avonden uit de stad lokken. Iets bijzonders voor lekkerbekken en verwende bon- vivants is een bezoek aan het historische Hotel „Zurh Einsiedler" of aan den scha duwrijken tuin van de „Klosterkeller", waar de verfijnde gastronomische kunst ware triomfen viert, Zeer aantrekkelijk 's een uitstapje naar de Havel, die zich voor de zuidelijk poorten van Potsdam ver breedt tot het Templiner meer. De beko Waar het leven een droom wordt. .langs idyllische dorpensappige weiden. ring van een kwistige natuur te zame.n met sprookjesachtig aangelegde tuinen en een onvergetelijke promenade langs den oever, hebben hier de vroegere Zeppelin haven in een paradijs herschapen. Verder vind men Hier het moderne Stadion van Potsdam en een bijzonder mooi zwembad, en wanneer men vanaf het terras van net „Ragattehaus" de bonte en mondaine drukte op de promenade gadeslaat, heeft men het gevoel in een badplaats te zijn. Het koele water lokt. Van Potsdam uit, of regelrecht van Berlijn over den straatweg GatowGla- dowNedlitz komt men na een prach- tigen rit langs idyllische dorpen, sappige weiden en wateren, door schaduwrijke vruchtboomlanen, bij het slot Marquardt, dat vroeger een patriciersverblijf was en pas eenige jaren geleden in een uiterst ge distingeerd, met veel smaak ingericht, ontspannigsoord veranderd werd. In de onmiddellijke nabijheid ligt een prachtig meer, de Schlantzsee, met strandbad en ligweide en bovendien een uitgestrekt oud park met veel kronkelende wegen, schit terende bloem- en grasperken en heerlijke uitzichten op het water. Het mondaine bad Saarow. Iets heel bijzonders is een uitstapje op een zomermiddag en -avond naar het mon daine Bad Saarow aan de Scharmüzelsee, dat een van de grootste meren is in de mark Brandenburg. Het ligt weliswaar iets verder van Berlijn verwijderd, maar in dezen tijd van de auto is dit geen be zwaar. Dagelijks ziet men een heelen op tocht van wagens in de richting van Saa row rijden. Gedurende den geheelen zomer heerscht in de groote hotels aan net prachtige meer, dat midden in uitge strekte bosschen ligt, een bijzonder geani meerde en aantrekkelijke bedrijvigheid. Alle goede geesten, die het leven verzoe ten, zijn hier vroolijk en ongedwongen aanwezig. Wie niet uitsluitend ontspan ning en rustige uren voor herstel zoekt, maar ook door dezen caleidoscoop van een vlotte en verwende omgeving, met een speelseh mengelmoes van mode, bekoor lijkheid en levenslust, wil kijken, zal in Bad Saarow beslist voldoening vinden. GEESTELIJKE VERMOEIDHEID BIJ HET KIND. In de reeks voorbeelden Uit de practijk geef ik hier een 3de" voorbeeld. Het betreft een 13-jarig fneisje. Ouders: uit den goeden burgerstand. Hebben veel voor hun kinderen over ën trachten hen een algemeene ontwikkeling te verschaf fen. De twee laatste rapporten van het meisje zijn sterk achteruitgegaan. Onder wijzer en ouders staan hier verwonderd over. Het kind is zeer ijverig, bezit zelfs een groot plichtsgevoel. Het wil steeds nummer één zijn in haar klas. Ziet. de laat ste maanden er lichamelijk niet best uit. Lijkt zeer vermoeid. Wat blijkt nu? Het kind is geestelijk vermoeid. Haar heerschzucht steeds num mer één te willen zijn in alle vakken. wat nn eenmaal onmogelijk is werd oorzaak van een te groote geestesinspan ning. In overleg met schoolarts en onder wijzend personeel besluiten de ouders ten slotte het kind eenige weken van school te nemen. Zij brengen het bij familie in een rustig dorpje aan zee. Weldra knapt het daar op, lichamelijk eerst en langza merhand ook geestelijk. Ik wil dit voorbeeld nu eens nauwkeu riger met u behandelen. Want deze rem mende invloed, welke zich hier deed gel den, komt veelvuldig voor! In een van mijn eerste artikels wees ik reeds op het groote aantal leervakken van de gewone lagere school. Heeft men nu een kind met een groot plichtsgevoel dan komt het herhaaldelijk voor, dat zoo'n leerling zich z.g. „suf" leert. Wie wel eens voor een examen gezeten heeft, kan hier van meepraten! Het overkomt menigeen in zoo'n geval, dat hij tengevolge van de groote geestesinspanning meestal ge paard met angst en vrees eenige dagen voor het examen niets meer weet. Geluk kig valt dit toch telkens op den eigenlijken dag weer mee. Stellen we echter de vraag: ,„Waar ligt de schuld?" dan moet ik, eer lijkheid gebiedt het mij, m.i: dit antwoord geven: In de eerste plaats in den veel te grooten omvang van het schoolleerplan. Wie geen vreemdeling in dit Jeruzalem is zal weten, dat van 12- tot 14-jarige kinde ren geëischt wordt 12 tot 16 en meer on- derwijsvakken te verwerken! Het staat bij mij vast, dat deze eisch voor de overgroots meerderheid der leerlingen veel te zwaar is. Niet voor niets sprak de groote kinder kenner en ervaren schoolvos Jan Ligthart over „studentjes in de korte broek". De school eischt veel te veel. En nog steeds vermeerderen deze eischen. Nog steeds komen ér meerdere bij. Vandaag verkeersonderwijs o, zeker zeer nuttig morgen onderwijs in het gevaar voor electriciteit al weer zeer nuttig maar er is een grens, mijn lezers! Nu zou deze vermeerdering „van boven" nog niet zoo Als de kantoren sluiten, nadat de dag taak volbracht is, en de handen en hoof den mogen uitrusten van het dagelijksche werk en de dagelijksche zorgen, dan „komt Berlijn los". De dag was warm, stoffig en rumoerig, traag sleepte hij zich naar den avond, en met een prettig gevoel van ontspanning en verwachting gaat men thans achter het stuur van den auto zit ten. Veel plaatsen trekken ons aan; de keus is moeilijk, denkt men met een ge lukkigen zucht en vroolijk mengt men zich in den grooten stroom van levensvreugde, die nu door de stad golft. Zalige uren van ongestoord genot van het bestaan: Berlijn gaat uit... erg zijn wanneer zij gepaard ging met een afkapping onderaan. Wil de school in Tiet volle leven staan en het leven blijven hóu den, dan ontkomt men niet aan deze -Uit breiding, maar laat men dan toch. ook l^e- -grijpen,-dat onderaan - gekapt-moet-,wordê.n Nu moet u echter niet meenen, dat ik -de menschen van de lagere school hier schul dig wil stellen. Zij moeten vaak deze rich ting uit! Denk slechts aan de eischen jijer Middelbare School en Mulo-examens! Die zijn lang niet eenvoudig voor kinderen van 14 tot 16 jaar! Ik verbaas me telkens, hoe men dit toch durft te eischen van deze kin deren. Doch, als ik verder wil gaan, wat heeft dit alles tengevolge? Dat tegen de groote vaeantie talrijke kin deren dood-op zijn. Zij raken geestelijk ver moeid. Ernstige en plichtsgetrouwe ièer- lingeh werken zich „suf". Gelukkig zijn' en vooral onder jongens komt dit nogal voor verschillende leerlingen zelf zoo handig zich niet te overwerken. Ik herinner me uit mijn eigen schooljaren verschillende jongens, die er zich met een z g „Fransc-he slag" vanaf maakten en bijzonder har.dig waren in het onderscheiden van hoofd- en bijvakken Dat bezorgde hun dan wel eens standjes en slechte cijfers van den betrok ken vakleeraar, doch die hadden zij er voor over. En indien ik altijd aan alle onder- wijsvakken de volle 100 aandacht ge schonken had, dan zou ik naar mijn stellige overtuiging, hopeloos verongelukt zijn! Dit klinkt nu wel niet prettig maar het is niettemin een feit. Ik wil hier terloops even mijn bezwaren mededeelen tegen de laagste leerjaren van de middelbare school. De overgang van gewoon onderwijs tot het onderwijs gegeven door talrijke vakleeraren lijkt mij véél te groot. Uit den aard der zaaa komt ieder vakonderwijzer voor zijn eigen vak op. Dit heeft tengevolge dat alleen 100 aandacht en belangstelling verwachten van de jonge broekjes. Ik acht dit veel te veel geëischt en ben dan ook niet verwon derd erover dat in de eerste klassen der middelbare school zooveel leerlingen „sneu velen", temeer nog, als men ziet hoe door onvoldoende samenwerking der leeraren den leerlingen op één avond een niet t verwer ken hoeveelheid huiswerk wordt opgegeven. Bij de bespreking van „huiswerk" kom ik hier op terug. Kunnen de ouders de kinderen in dit op zicht helpen? Tot op zekere hoogte wél. En dan wijs ik allereerst op het onderlinge contact tus schen ouders en onderwijzer(s) of leera ren. Ik zal dit de volgende maal uitvoerig behandelen. den. naar de droomerige Hundehehlsee, waar de prachtige terreinen van de tennis club Rot-Weisz liggen en een restaurant tot aangenaam verpoozen noodt. Ook kan men over de Avus, de schitterende auto- renbaan van Berlijn, naar Wannsee snellen en een bezoek brengen aan het „Zweedsch Paviljoen" of aan een van de andere ge legenheden aan het meer. Alle bieden rij een heerlijk en ver uitzicht over het glin sterende, blauwe meer, met de vroolijke witte zeilen tegen den donkeren achter- Men behoeft niet eens ver te rijden. Ook een kleine gemakkelijke wandeling 's reeds voldoende, om zich in de groene golvende zee van boomen van de Tiergar ten onder te dompelen. Slechts enkele stappen verder en men is midden in den Krollgarten, die reeds in den Biedermeier tijd beroemd was als ontspanningsoord van Berlijn. Tegenwoordig is het een mooi, goed verzorgd restaurant met luchtige terrassen en door machtige oude boomen beschaduwden tuin. Uitstekende strijkjes nooden op ruime en gladde vloeren ten dans. Menig uur kan men hier als in een droom doorbrengen en tot laat in den avond vertelt ons deze. bonte levensmelodie van jeugd, bekoorlijkheid en schoonheid, "met-ver -hier vaTTaaan;' -aandewvsteiijkv grens van de Tiergarten, ligt de Zoo met zijn chique restaurant; ook een zomersch Mensch en dier verlangen naar lafenis. grond -der bosschen. Wannsee behoort tot de-mooiste en meest karakteristieke pun- - -ten"van"iret--larrdschap in de mark-Bran»— denburg en is daarom reeds lang een van de meest geliefkoosde uitstapjes van Ber-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13