Radio-programma Op en om het Binnenhof. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JULI 1935: GEMENGD NIEUWS Kwartjesvinders in de val geloopen. Inbreker op heeterdaad betrapt. Door een autobus overreden en gedood. Dubbele kinderdoodslag. W «ekkron lek Het groote debat rondom de bezuinigingsplannen der Regeering begonnen- - Reeds een voor het Kabinet gevaarlijk element in het geding Steun aan de zeescheepvaart, Den Haag, 18 Juli '35. Op Woensdag 17 dezer is in de Tweede Kamer de groote slag om het befaamde be- zuinigingsontwerp der Regeering-Colijn be gonnen! Aanstond kwam het tot een avond vergadering en daarbij verscheen eerst het moment, waarop de debatten in het stadium Van „spannend" kwamen te verkeeren. Want de middagzitting had niet veel on verwachts opgèleverd. 't Was begonnen met een oppositierede van ir. Albarda, den s.d.- fractie-leider. Het Kabinet kreeg dus aan stonds den wind van voren! Dr. Colijn zat daar met al zijn ministers, alsof het alge- meene beschouwingen in November over de Rijksbegrooting betrof. De woorden van den heer Albarda openden geen nieuwe gezichts punten, het was een verkorte herhaling van wat van die zijde reeds eerder vele malen betoogd werd. Het roer moet óm. Wel had de afgevaardigde waardeering voor het Ka binet, waar het betreft zin tot samenwer king met de Kamer. „In dit opzicht is de Regeering gematigd geweest!" gaf hij toe, maar voor de rest keurde hij de gestie ge heel af. De middag ging verder heen met beschou wingen van „eenlingen" of woordvoerders van kleine partijen. Hoewel verre van vol daan zegde de Kersten-groep steun toe en ook mr. Westerman (n.h.) zal de- bezuinigin gen steunen. Dominee Lingbeek (s.g.) wei felt, wijl de kloosterlingen-onderwijzers niet eens flink zijn besnoeid in hun salaris. De plattelander Vervoorn, zal waarschijnlijk ook tot de ontevreden voorstemmers behooren. De houding van deze enkelingen zou wel eens van groot gewicht kunnen blyken te zijn, wijl het verre van onmogelijk is, dat ten slotte de katholieke fractie verdeeld blijkt te zijn en daardoor enkele stemmen den doorslag kunnen geven. Want van de katholieke fractie hangt in deze alles af. Daarom werd de onmiddellijk volgende avondvergadering van groot ge wicht, want prof. Aalberse, de roomsche fractieleider, verkreeg het woord en was daarbij onverwacht scherp. En: op-den-man- af duidelijk. Feitelijk schreef hij dr. Colijn een gedragslijn voor. Zóó moet ge handelen, en anders niet. Wat neerkwam op de keuze tusschen consequente deflatie of devaluatie. Over deze zaak had vóór mr. Aalberse oud-minister De Geer gesproken, ook al in zeker opzicht* op een voor de Regee ring niet geheel bemoedigende wijze. Hoe wel hij het bezuinigingsplan goedkeurde. Zijn groote bezwaren gingen tegen de huidige de- flatie-politiek der Regeering, o.a. belichaamd in het z.g. vaste lasten-ontwerp. Dergelijke partieele deflatie achtte hij funest voor het credietwezen; alleen consequente deflatie oordeelde de zoozeer deskundige spreker rechtvaardig, maardeze methode zag hij niet als practisch bereikbaar! Daarom: liever dan partieele of consequente deflatie koos de afgevaardigde dan maar de deva luatie. Hetgeen echter niet zeggen wil, dat mr. De Geer devaluïst geworden is. Hij ver klaarde te vertrouwen, dat vermindering der goudwaarde van onze munt te vermijden zal zijn (indien althans geen internationaal sta bilisatieproces mogelijk is), doch dan moet men vertrouwen hebben in een natuurlijke oplossing van het schuldenprobleem. De Re geering kan dus absoluut niet rekenen op steun van c.-h.-zijde waar het betreft het ontwerp nopens de vaste lasten, zoo kon digde de heer De Geer onomwonden aan. Het bezuinigingsontwerp vindt evenwel genade bij de fractie. De rede-De Geer was ook hierom van be lang, omdat hij waarschuwde tegen overdrij ving wat betreft de waarden, welke men aan het voorstel hecht. „Zoowel de bestrijders als de verdedigers overschatten de beteekenis van het ontwerp", aldus de oud-minister van Financiën. Het ontwerp aldus ging hij voort is feitelijk slechts een dekkings plan voor het begrootingsjaar-'36. Vroeger kregen we iets dergelijks in de Millioenen- nota, nu eenige maanden vroeger. De afgevaardigde keurde het gunstig, dat dit dekkingsplan geen verzwaring van las ten vraagt, doch hij achtte wel bedenkelijk, dat diverse perspectiefbesparingen een ge deelte der begrooting voor '36 ongedekt zul len laten. Exc. De Geer raamde het vermoe delijk tekort voor '36 op minstens 97 mil- lioen, waarvan 54 millioen ongedekt zou den blijven. Er is voor felle oppositie tegen het ge- bodene geenerlei aanleiding, aldus ging de afgevaardigde voort, maar men hoede zich ook voor overdrijving bij de voorstanders. Ook de Regeering binde zich geen blinddoek voor oogen als zij meent, dat aanneming van het ontwerp een sluitend budget beteekent en naar aanleiding ddérvan belastingverla gingen en verdere inpolderingen der Zuider zee mogelijk zullen worden. Mr. De Geer zag voorloopig nog weinig verbetering in den economischen toestand en verzocht om steun voor het Kabinet. Hij toonde zich af- keerig voor de desiderata-Albarda, welke hij eenvoudigweg vergeleek met fopspenen Want ons zoozeer verminderd nationaal in-, komen wordt thans door belastingen enz. veel zwaarder belast dan in jaren van veel grooter inkomsten en zulks achtte hij in strijd met elementaire begrippen van ratio naliteit. Na ir. Albarda toonde mr. De Geer zich uitermate verheugd over het vruchtbare par lementaire overleg tusschen Kamer en Re geering bij de schriftelijke en commissoriale voorbereidingen Zooals reeds gezegd: het belangrijkste van dien eersten vergaderingsdag (avond) was de rede van prof. Aalberse. Met klimmende aan dacht luisterde men naar de vrij zachte stem van den afgevaardigde en er waren oogen- blik, waarop eenige „deining" in de zaal ont stond om wat de r.k. leider daar zei. Op een gegeven moment besefte men, dat de vriend schap tusschen het Crisis-Kabinet en de roomsche fractie aan een gevaarlijke vuur proef zal worden onderworpen. Het ant woord van dr. Colyn zal de „tooverdrank" moeten brengen, die verdere samenwerking mogeljjk maakt. Het groote moment van den avond was, teen prof. Aalberse het sprekersgestoelte betrad. Niet, dat de heer De Geer te klagen had over gebrek aan belangstelling, verre van dat, doch de Katholieke desiderata vor men nu eenmaal voor de levenskansen van het Kabinet de sterkste gevaren. En het moet worden gezegd: Prof. Aalberse heeft het dr. Colijn verre van gemakkelijk ge maakt door hem vierkant voor de keus te stellen: Consequente deflatie of devaluatie. Het.zal toch werkelijk de vraag zijn of de premier hier voldoende zal kunnen of willen toegeven. De Katholieke leider begon met eraan te herinneren, dat zijn fractie altijd zooveel mogelijk gouvernementeel is geweest. Spre kend over de Kabinetspolitiek bleek de heer Aalberse vooral het heengaan van minister Steenberghe te betreuren en in dit verband vroeg hij nadrukkelijk nadere uiteenzettin gen van den premier over dat aftreden. Deze zaak achtte mr. Aalberse van het aller grootste gewicht. De afgevaardigde stelde nóg een vraag: Bezitten alle ministers nog wel de onwan kelbare overtuiging, dat aanneming van de plannen der Regeering devaluatie volstrekt onnoodig maakt Spr. verlangde in deze meer licht. Nadrtikkelijk verklaarde hij van meening te zijn, dat, als de Regeering niet over de gansche linie aanpakt, devaluatie niet te vermijden zal zijn. Prof. Aalberse ge loofde echter wel, dat consequente deflatie mogelijk is, als men maar wil. Volgens den afgevaardigde betreft het ont werp nopens de vaste lasten nog slechts 'n hoewel belangrijk onderdeel der deflatie- politiek. Acht de Regeering dezen maat regel werkelijk voldoende om ons economisch leven weer op gang te brengen? aldus vroeg prof. Aalberse, die hoopte, dat men een mid del zal weten te vinden om eerst over laatst genoemd ontwerp te stemmen, wijl aanne ming van het bezuinigingsontwerp daarmee ten nauwste samenhangt. Ten aanzien van de algemeene richtlijnen van het Regeeringsbeleid wees de afgevaar digde erop, dat men niet meer moet rekenen op herstel van internationaal ruilverkeer. Vóór alles moet de werkloosheid bestreden worden. Met bezuinigen alléén is de Rijks- begrooting toch niet in evenwicht te houden, zoolang de volkshuishouding noodlijdend blijft. Primair is dus de daling van het volksinkomen tot staan te brengen. Gaat de Regeering die richting niet doel bewust, met kracht en met spoed op, dan vreesde de heer Aalberse voor een ramp. Over het werkprogram van minister Gelis- sen was de afgevaardigde zeker goed te spreken, doch hij drong erop aan niet te veel op papier te zetten, maar ijlings aan te pak ken wat het snelst te verwezenlijken is. Overigens vond spr. in de plannen der Re geering veel terug van wat de Katholieken reeds lang hebben gevraagd. En in verband met de uit het ontwerp verwijderde machti- gingsvoorstellen merkte prof. Aalberse op, dat de Staten-Generaal niet bevreesd zijn ge weest impopulaire maatregelen te nemen en zich nooit door kiezersvrees hebben laten leiden, hetgeen den heer Ketelaar, die heden avond wel wat rumoerig was, luid deed roe pen: „O zoo!" Mr. Aalberse verklaarde daarom tegen machtigingswetten te zijn, als ze niet onver mijdelijk zijn. Ten slotte herhaalde hij nog eens, dat de Regeering en de Volksvertegenwoordiging voor de keuze staan: consequente deflatie of devalutatie. Het een of het ander, een tus- schenweg zag de afgevaardigde niet. De keuze moet gedaan worden en God geve zei hij dat die keuze gedaan wordt, welke voor ons volk de beste is. Zooals reeds opgemerkt: de rede-Aalberse was verre van „gemakkelijk". Was voor niet weinigen van een onverwachte scherpte van wege de concrete vragen en 't pertinent stel len voor een keuze. De antwoord-rede van dr. Colijn zal reeds kunnen zeggen, of een breuk onvermijdelijk is. Want prof. Aalberse kan moeilijk meer terug en zal bij niet-inwilliging van zijn wenschen de consequenties van zijn woorden moeten trekken. Er was den volgenden dag even rust rond om de voorstellen betreffende verlaging van openbare inkomsten, want tusschen de drop jes door wilde men afdoen een ontwerpje tot steun aan de zeescheepvaart in den vorm van een bedrag van ruim 8 millioenen, te verstrekken als renteloozc en ongedekte voorschotten door den heer Kortenhorst heden waarschijnlijk niet onjuist een soort subsidie genoemd en een voorstel tot ver laging der loodsgelden in verband met de opgetreden concurrentie van Antwerpen door den val van den Belga. Beide voorstellen vonden in de Kamer een gunstig onthaal en dat er toch critische klanken werden vernomen kwam door het feit, dat men bij de materie nevenzaken ter sprake bracht en dat natuurlijk ook de al gemeene toestand van het scheepvaartbedrijf in het geding betrokken werd. Wat die bij zaken aangaat, aan een bespreking onder wierp men ook het gebeurde met de Kon. Holl. Lloyd wat betreft de pensioengerech tigden, die schromelijk gedupeerd werden. In de Kamer was er sterke neiging om te trachten, iets voor deze menschen gedaan te krijgen, ofschoon de Regeering van meening is, dat op hulp geen enkel concreet recht be staat. De heer Wijnkoop (Comm.) wilde zoo noo- dig vele millioenen beschikbaar stellen voor steun, maar andere leden de heeren Brau- tigam (S.D.), Smeenk (A.-R.) en Van den Tempel (S.D.) begeerden in elk geval na dere overweging van de Regeering in hoe verre iets voor de slachtoffers kan worden gedaan. Mr. Kortenhorst (R.K.) wilde meer waarborgen voor de toekomst, en wel in dit opzicht dat de wet scheiding tusschen be drijfskapitaal en pensioenregelingsgeld voor schrijft. Want juist het doorheenhalen van deze twee begrippen heeft de ellende bij den Lloyd veroorzaakt. De heer Krijger (C.H.) vroeg om publicatie van het rapport der des kundigen betreffende den Lloyd. Aangaande den momenteelen toestand van de zeescheepvaart had men diverse wenken en wenschen. De heer Brautigam begeerde Regeeringssteun aan de havenge meenten om de havengëlden enz. effectief te kunnen verlagen. Hij drong aan op de vor ming van een bouwfonds van 80 5 100 mil lioen, waaruit tegen matige rente kan wor den geleend voor den bouw van moderne schepen en op pogingen om via internatio nale regelingen tot saneering van het scheepvaartbedrijf te komen. De heer Kortenhorst zag in het gebodene een bewijs, dat de aanpassingspolitiek al thans voor de scheepvaart gefaald heeft. Het bouwfondssdenkbeeld vond bij hem geen ge nade, want we moeten nu eenmaal rekenen met het feit, dat volledig herstel onzer scheepvaart onmogelijk is. Wel was de afge vaardigde het met den ander eens wat be treft diens verzoek aan de Regeering om dc kwestie der reorganisatie van den Lloyd nog eens te bezien. Mr. Wendelaar (V.B.) was van meening, dat het bij de voorgestelde maatregelen niet blijven kan. De heer Vervoorn (Plattel.) raadde tot voorzichtigheid met steun aan de scheepvaart, wijl dat bedrijf in de vette jaren dikke winsten heeft gemaakt. En de heer Van den Tempel sloot zich in hoofdzaak aan bij het betoog-Brautigam. Sedert de oprich ting, in 1903, van den Lloyd, heeft de Staat altijd meegewerkt, zei hij. Men wenschte een geregelden dienst op Zuid-Amerika mogelijk te maken en daarom keurde hij het af, dat de Regeering den passagiersdienst heeft doen stopzetten, en dat in dezen tijd van werkloosheid. Zoo kon het niet anders of het personeel werd de dupe. De afgevaardig de vond, dat de Regeering zich „niet netjes" heeft gedragen. De ministers Gelissen en Deckers verde digden de aanhangige ontwerpen. Overwogen zal worden in hoeverre er iets voor de z.g. kleine zeescheepvaart gedaan kan worden. Aangaande de Lloyd wees eerstgenoemde minister erop, dat de Staat al zoo lang hulp heeft geboden, doch nu ging het niet verder. Wel zal de Regeering overwegen of zij iets voor de slachtoffers van den Lloyd kan doen, al zal dat nooit rechtstreeksche finantieele hulp kunnen zijn. Men had aangedrongen op bouw van den tweeden Statendam. Z.Exc. deelde mee, dat thans het wachten is op de bestekken. In 't algemeen wezen de ministers natuur lijk op de oorzaken, die tot den emstigen toestand in het scheepvaartbedrijf hebben geleid en de Regeering zal doen wat ze kan om verdere verlaging van havengelden enz. mogelijk te maken. Doch in deze behooren allereerst de havensteden zelf op te treden. Parlementariër. Binnenland. Een goede vangst van de Rotter" damsche politie. De Centrale Recherche te Rotterdam is er in geslaagd vier kwartjesvinders onschadelijk te maken, die tezamen een bende vormen, waarvan eenige leden al meer dan 10 jaar met elkaar samenwerken. Zij werkten in de groote steden, maar ook in grootere provin cieplaatsen. Speciaal hadden zij het voorzien op boeren, die de markt bezochten. Door valsch kaartspel wisten zij dezen groote be dragen afhandig te maken. Herhaaldelijk kwamen hij de politie klachten over deze lie den binnen; eenige keeren ook werden zij aangehouden, maar steeds moesten zij, we gens gebrek aan bewijs, weer spoedig op vrije voeten worden gelaten, waarna zij dan hun praetijken, die zij vrijwel over het geheele land uithaalden, weer rustig voortzetten. De aangehouden kwartjesvinders zijn de 22-jarige A. W., de 44-jarige J. J. L„ de 57- jarige G. L., alle drie uit den Haag en de 43- jarige J. A. v. M. uit Rotterdam. Zich losgerukt en ontkomen. Bij de jachthaven „Neptunus" gelegen aan de Weesperzijde bij de Berlagebrug te Amster dam, zijn binnen korten tijd twee inbraken gepleegd in een paar aan den steiger liggende motorbooten. De eerste inbraak vond plaats aan het einde van de vorige week en de tweede inbraak geschiedde in het begin van deze week. De eigenaar van de jachthaven had maat regelen genomen om den inbreker te betrappen. Hij had zich daartoe Woensdagnacht verdekt in de nabijheid van de jachthaven opgesteld om zoo mogelijk den dief te pakken te krijgen. Te omstreeks half drie bemerkte hij, dat een persoon zich op den steiger begaf kennelijk mét het oogmerk zich naar de aan den steiger liggende booten te begeven. De eigenaar snelde toe en wist den man te pakken. Bij de over brenging van den gepakte naar een auto wist deze zich echter onverhoeds los te rukken. De man zette het op een loopen, achtervolgd door den eigenaar van de jachthaven. Over de Berlagebrug vluchtte hij iri de richting van de Amstellaan, waar juist een nachtwaker naderde, die bezig was zijn ronde te doen. Met vereende krachten werd de achtervolging voortgezet. De vluchteling had inmiddels echter een te grooten voorsprong gekregen. Nog geruimen tftd hebben beide achtervolgers in de zijstraten van de Amstellaan gespeurd. Zij zijn er echter niet in geslaagd den man te pakken te krijgen. TWEE NEDERLANDERS IN BELGIE GEA RRESTEERD. Wegens diefstal van een auto. Woensdag zijn, naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, twee Neder landers, Eduard Engelsman en Elias Devos, die te Brussel op de Em. Jacqeminlaan een aldaar geparkeerden auto hadden gestolen, op het Casinoplein te Blankenberge in hech tenis genomen. De twee mannen zijn ter be schikking van de justitie gesteld. DtiOD GEVALLEN. Op de boerderij de Ploeg te Zetten is de 69- jarige pachtboer P. Barends, toen hij zich naar den hooizolder wilde begeven, gestrui keld, met het gevolg, dat hij naar beneden stortte en met het hoofd op den betonnen vloen terecht kwam. Met zware inwendige kneuzingen werd de man opgenomen. Hij is, zonder bij kennis te zijn gekomen, eenigen tijd daarna aan de gevolgen overleden. Op den weg tusschen Noord Barge en Erm (Dr.) keerde Donderdagmorgen het 21-jarige meisje W. Kleine Deters, uit Noord Barge, die met haar moeder in het weiland koeien was wezen melken, naar huis terug. Daarbij is zij door een autobus van den heer K. de Boer uit Emmer Compascum aangereden. Het meisje werd op den grond geworpen en was op slag dood. Het drama op Tuindorp Heyplaat te Rotterdam. Als moordenares van twee harer kinderen heeft Donderdagmorgen in de verdachtenbank van de rechtbank te Rotterdam plaats ge nomen de thans 30-jarige A. K.-O., gedeti neerd in het huis van bewaring, die bekend heeft zich met twee dochtertjes in de keu ken van haar woning in de Zaandijkstraat op Tuindorp Heijplaat te Rotterdam te hebben opgesloten om voor haar drieën den dood door middel van gasvergiftiging te zoeken. Toen drie kinderen en de man hun woning tegen negen uur in den morgen van den zes tienden April hadden verlaten, is de moeder met de 10-jarige Annie en een baby van nau welijks 14 maanden thuisgebleven, 's Middags tegen één uur teruggekeerd van zijn arbeid bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij vond K. tot zijn verwondering de buitendeur van zijn woning gesloten. Reeds onmiddellijk, na ontsluiting van de deur viel 'een sterke gas- lucht waar te nemen en toen dé man weinige seconden later de keukendeur openrukte, vond hij vrouw en twee dochtertjes, bedwelmd door gas als levenloos op den vloer liggen. De levensgeesten bleken bij de twee jonge kin deren reeds geweken te zijn, maar de moeder keerde na een negendaagsch verblijf in het ziekenhuis hersteld terug. In verband met het door gasbedrijf en politie in dê woning inge stelde onderzoek is haar een dag daarna een verhoor afgenomen, waarbij zij de bekente nis aflegde de gaskraan te hebben geopend om zich van haar kinderen te ontdoen en zichzelf van het leven te beroooven. De president, mr. B. I. Zijlstra, onder vraagt verdachte en de vrouw bevestigt met een hoofdknik de verklaringen, in het proces sen-verbaal vermeld. De vrouw heeft den nacht voor de gasvergiftiging slecht gesla pen en is wanhopig geworden toen zij meen de weer zwanger te zijn. De gezinsinkomsten waren 21 per week, waarvan voor huur 2.50 afging, 0.54 voor het ziekenfonds en verder 0.75 voor het dochtertje Annie dat uitgezonden zou worden. Het resteerende be drag werd geheel in het huishouden besteed, maar steeds is het tobben geweest om rond te komen. Snikkend bevestigde de vrouw dat zy 's morgens eerst alleen naar de keuken is ge gaan om zich van het leven te berooven, maar zij is daarvan teruggekomen omdat de 10- jarige Annie toch naar haar toe zou komen. Later heeft zij Annie en de baby meegeno men naar de keuken, waar zij gedrieën op den grond zijn gaan zitten, omdat er geen stoel was. Zij zaten met hun rug tegen de ZONDAG 21 JULI. Hilversum, 1875 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. 8. Lantinga. 9.30 Gramofoonpl., orgel- en pianospel J. Jong. 10.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Drachten. Spr.: Ds. D. Bakker, 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Reportage uit het Laboratorium van Prof. Dr. P. Zeeman te A'dam. 12.30 Gron. Orkestvereen. o.l.v. K. Kuiler. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Mannenkoor „De Vereenigde Zangers" o.l.v-. J. Maassen. - 3.00. Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. I, Neumark, m.m.v. G. Visser (tenor). 4.30 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.30 Sportnieuws. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6.40 A. de Rosa: Deyfus. 7.00 E. Walis (viool) en I. Rossican (piano). 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Nieuwsberichten. 8.10 Gramofoonpl. 8.15 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. 8.45 Gramofoonpl. 8.55 Causerie W. Vogt. 9.00 Radiojournaal. 9.15 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk, m.m.v, Greta Keiler (zang). 9.45 AVRO-Aeolian-orkest. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Nieuwsberichten. 11.10—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. A. Schep, m.m.v. mevr. F. de Wolf-Wuite (alt) en F. Kloek (orgel). 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Hoogmis. 12.15 Orkestconcert. 1.00 Lezing. 1.20 Schlagermuziek, reportage en gram.pl. 3.00 Ziekenhalfuur. 3.30 Gram.pl. en reportage. 4.30 Concert. 5.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Hillegom. Spr.: Ds. J. P. E. C. Eerhard. Org.: S. P. Visser. Hierna: Orgelspel S. P. Visser. 7.00 en 7.45 Gramofoonpl. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. Orkestconcert. 8.30 Concert en reportage. 9.30 Orkestconcert. .10.15 Gramofoonpl. 10.30 Berichten. Gramofoonpl. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 22 JULI. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl: en pianospel van I. Ros sican. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00! Morgenwijding VPRO. 10.'15 Declamatie C. Rijken. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 12.00 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 12,45 Gramofoonpl. i:l5 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.Ö0 Gramofoonpl. 3.30 Voor de vrouw. 4.00 H. Wiggelaar (viool) en J. Jong (piano). 4.30 Voor de kinderen. 5.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 5.30 J. Huy (saxofoon) en W. Ciere (piano). 5.45 E. Walis en zijn orkest. 6.15* G. Smit (viola) en R. Schoute (piano). 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.10 M. de Koning: Boschbouw in Nederland. 7.30 Zang door Matascha Steachoff fait), aan den vleugel: J. Vogel. 8.00 Herh. SOS-ber., Nieuwsberichten. 8.10 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 8.50 Fantasia o.l.v. E. Walis. 9.30 Humor in de literatuur, bijeengebracht door J. Cohen, m.m.v. Hetty Beek (voor dracht) en J. Jong (orgel). 10.00 Gramofoonpl. 10.15 VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers, m.m.v. F. de Nobel (piano). 11.1012.00 Gramofoonpl, Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 800 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Dr. G. P. Marang. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Gramofoonpl. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Gramofoonpl. 4 00 Bijbellezing Dr. G. N. Impeta, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 HOV-kleinorkest o.l.v. M. Adam. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Dameskoor „VeendamWildervank", m.m.v. alt en bariton. 9.00 N. v. Zalinge: Indische Scheepspraat. 9.30 Gramofoonpl. 9.55 Berichten. 10.00 Trio „Van Renesse-Helman-van Wezel" piano-viool-cello 11.0011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 23 JULI 1935. Hilversum, 1875 M. A VRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 be Octophoonikers o.l.v. B. Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeckman. 11.00 RVU. Knipcursus Mevr. L. de Vries- Hamburger. 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.30 Gramofoonpl. 1.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. I.40 Pianorecital E. Veen. 2.00 P. van Egmónd Jr. (orgel) en S. Tak (viool). 3.00 Gramofoonpl. 3.50 Vioolspel J. Felderhof. A. d. Vleugel: E. Veen. 4.00 Pauze. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 AVRO-Kinderkoor o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Renova-kwintet. 6.30 RVU. Dr. J. G. v. Dillen: Tijden van op gang en neergang. V 00 Gramofoonpl. 7.15 Gron. Orkestvereeniging o.l.v. K. Kuiler. 8.00 Nieuwsberichten. v 8.10 Gramofoonpl. 8.50 Vervolg orkestconcert. 9.30 Uit het Kurhaus Scheveningen: Dc Mills Brothers zingen. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Nieuwsberichten. UB)12.00 De AVRO-Decibels o.l.v,. Eddy Meenk. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Reportage. 3.304.00 Gramofoonpl. 4.15 Schlagermuziek en Gramofoonpl. 7.15 Lezing Reportage. 8.00 Berichten. Symphonieconcert en causerie. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Concert. 10.30 Berichten. 10.35—12.00 Populair concert en Gramofoon muziek. deur van de kast waarin zich de muntmeter bevond, tegenover de gascomforen. Verdachte zeide nooit de bedoeling gehad te hebben haar kinderen van het leven te berooven £n hield dit vol toen de presidenthaar opmérkzaam maakte op andersluidende verklaringen. De huisdokter, kende verdachte als een op passende vrouw, wier huis een keurigen in druk maakte. Het was den dokter bekend dat het gezin moeite had om rond te komen. Toch was de vrouw niet tobberig. De echtgenoot van verdachte, die haar met een kus begroette, heeft er geen vermoeden van gehad dat zijn vrouw den dood zou zoe ken. De vrouw was zenuwachtig en zwaar moedig, maar de man probeerde haar op te beuren. Nachtrust kende het echtpaar vrijwel niet, omdat het jongste kind voortdurend huilde. De psychiaters. Naar aanleiding van verdachte's observatie in de psychiatrische inrichting Maasoord heb ben dr. J. J. Visser en dr. J. W. Schotman, zenuw-artsen te Poortugaal, een rapport uit gebracht waarin de vrouw verminderd toe rekeningsvatbaar wordt verklaard. Verdachte heeft, naar de deskundigen op grond van hun onderzoek aannemen, haar daad verricht, terwijl zij in pathologischen gemoedstoestand verkeerde. Requisitoir. Het woord was daarna aan den substituut officier van justitie, mr. H. A. J. Reumer. Wat dreef de vrouw, zoo vroeg spr., tot het bedrijven van haar noodlottige daad? Zij was niet opgewassen tegen de moeilijkheden ea de beslommeringen, welke ziekte van de kin deren en het in haar oogen niet toereikende inkomen van haar man veroorzaakten. Dit alles wettigt echter in geenen deele een zelf moord-poging. Voortgaande betoogde het O. M dat de vrouw bij het plegen van den aanslag op het leven van de kinderen niet met voorbedach ten raad te werk is gegaan. Zij heeft deze beide dochtertjes meegenomen in dén dood omdat ze toevallig thuis waren. De' vrouw hield van de kinderen en was een goede moe der, misschien zelfs wel te goed. Leed heeft zij haar kinderen niet willen aandoen, want zij stuurde hen niet de straat op toen zij zelfmoord wilde plegen, omdat het buiten guur was. Zij beschouwde den dood echter niet als leed; zij meende, dat het den kinderen beten zou vergaan. In een impulsieve handeling heeft zij hen van het leven beroofd. Bij de bepaling yan de strafmaat, dient be halve met de verminderde toerekeningsvat baarheid, rekening gehouden te worden met de eerder ontvangen straf, die zwaarder is dan eenige aardsche rechter haar kan opleg gen, dat zij door eigen toedoen twee van haar kinderen heeft verloren, die, naar zij aan fa milieleden heeft geschreven, in vizioenen aan haar verschijnen en haar verwijtend aan staren. Tien jaar van mijn leven zou ik willen geven om mijn beide kinderen terug te hebben, heeft de vrouw gezegd en het O. M. gelooft, dat deze kreet uit den grond van het moeder hart komt. De eisch luidde wegens opzettelijke dood slag van haar beide kinderen een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van de geheele voorloopige hechtenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering. Pleidooi. De verdediger, mr. J. Court Jr., verzocht de rechtbank, zich goed te realiseeren wat de vrouw geleden heeft voor zij de verschrikkin gen van den dood durfde te doorstaan, wat zjj na de daad heeft geleden en wat zij nog zal lijden. PI. verzócht de rechtbank ten slotte spoe dig vonnis' te wijzen om verdachte te ver lossen van de onzekerheid welke haar leven in het huis van bewaring ondragelijk maakt. Verdachte, door den president wéér voor geroepen, smeekte buiten de gevangenis te mogen blijven. De rechtbank zal op 25 dezer vonnis wijzen. „ONTZETTENDE HOOFDPIJN". Moeder's blijdschap over haar dochter's genezing. „Vanaf haar twaalfde jaar was mijn doch ter lijdende aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebrui ken en na een paar weken was reeds beter schap ingetreden. Zij neemt het nu al vier jaren lqng en ik kan U berichten, dat zjj door Kruschen weer volkomen in orde is. Ik kan als moeder mijn blijdschap niet genoeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruina achttien jaar en geheel van hoofdpijnen ge nezen. Ik raad alle moeders aan om haat kinderen allen Kruschen Salts te laten ge bruiken." Mej. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalèn s is dó slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onvermij delijke gevolg en de daarbij behoorende reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om regelmatig te functionneeren. Uw lichaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle onzuiverheden. Kru schen Salts werkt direct op Uw bloeds omloop, zoodat frisch, zuiver bloed door UW aderen stroomt en U nieuwe energie voelt titelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 9.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen* Let op, dat op het etiket op de flesch zoovvc^ als op de buitenverpakking de naam Rown- trce Handels Maatschappij voorkomt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2