Stadsnieuws Zoo'n Migraine? Predikbeurten DE DAPPERSTE BLAUWE ZEERIDDER -p 'v.v kav ipjj i Propaganda voor vischgebruik. AAN DE TOMBE VAN DEN POILU INCONNU DERDE BLAD HELDÉRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 ÏULI i<y*. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) geëtste kopergravures van H M. K 18 FA. BEEtVüSTERBOER Uit het politierapport. Visscherij. GEGARANDEERD WATER- en STOFDICHTE Heerenpolshor loges, Fl. 1750 Fa. J. B E E M STER BOER Voor REIS en VACANTIE BI G - B E N Regenjassen f 5 90. f 8 75. HERM. DE HAAN Zondag 21 Juli Zomertijd. Zon Hoogwater Juli op: ond.: sm. nam. Z 21 5.04 2i.07 11.45 0.30 M 22 5.06 21.06 12.30 1.00 D 23 5.07 21.05 1.15 13.15 W 24 5.08 21.04 2.00 14.15 D 25 5.10 21.02 3.10 15.30 V 26 5.11 21.01 4.30 16.50 Z 27 5.13 20.59 - 4.45 18.15 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag '20 Juli i i i i t i 21.38 Zondag 21.37 Maandag 22 «f»* t 21.36 Onze stadgenoot, de heer E. L. de Zeeuw, heeft te Bloemendaal het diploma voor zwem onderwijzer van den Kon. Nederl. Zwembond behaald. Voor het eindexamen der Gemeentelijke Zeevaartschool alhier slaagden voor het di ploma A. S. de navolgende heeren: E. Halfhide, T. Meeles, E. H. van Dot, S. v. d. Woude, P. Jacobs, P. Blom. Van de 14 eandidaten werden er 8 afge wezen. Ries Jo.le,oud-leerling der Ambachts school alhier, slaagde te Haarlem voor het toelatingsexamen der Middelbaar Technische School. Onze stadgenooten L. Londo en P. A. Lak, beiden korporaal b(f den groep Polttie- troepen alhier, z(jn met ingang van 1 Aug. a.s, benoemd tot agent van politie te Leerdam. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL DEN HELDER. Uitslag eindexamens R.H.B.S. Den Helder. Geslaagd de leerlingen M. v. Ballegooyen, A. Pezie, A. Blom, L. Siliacus, J. A. Avenarius, A. G. B. BischoffT. P. H. v. Dalfsen, J. J. v. Delden, P. G. Duker, P. H. Koelemey, J. G. H. Kootker, J. H. Peeman, J. K. Schen- delaar, W. Siliacus, B. Stasse, J. D. Tompot, J. H. Zeilstra, A. v. d. Waag. Afgewezen 4, CHR. U.L.O.-SCHOOL KANAALWEG. Bij de te Alkmaar gehouden examens M.U.L.O. slaagden voor diploma B: Huib Groeneveld en Henk Schoorl; en voor diploma A: Freek Egner, Co Groeneveld, Gerard Groen, Ja v. Hartingsveldt, Guus Helder, Nel Jan sen, Nel Kokelaar, Henk Rebel en Maartje Herweyer. Bevorderd van klas I naar II: P. Bouma, J. Brizee, Loek Bijl, H. Doorn, J. Izakson, C. E. Kok. W.,Kok, W. Meyer, Dien v. Niel, B. Rabenprt,. N. Rinsma, A. v. Strijen, J. Sijsling, F. tollenaar, Th. Veen,' P. v. 4. Zwaag, R. Zwolsman. (Niet bevorderd lij. j .Bevorderd van klas II naar III: A. Balt, •B. v. d, Ende, W. Groen, L. tiroot, P. Helder, C. Koning, J. Kramer, Jelle Kramer, 8. Lugtenburg, Rie Pinke, H. Smink, Th. Strobel, J. Willemse, P. wéber. (Niet bevorderd 1), VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Het diploma van de opleiding Huisnaaister werd behaald door de dames: M. Boender- maker, W. Brouwer, M. J. la Grange, H. Polier, L. de Ruyter, M. C. Verfaille, T. Zwolsman, te Den Helder, G. Krijnen, C. List, J. Smit te Texel. Afgewezen: 1. Het diploma van de opleiding Costuum- naaister behaalden de dames: N. van Garde ren, J. Jongman te Den Heider. CARILLONBESPELINGEN. Behalve de gewone wekeljjksctie bespeling (hedenavond van 89 uur) zal de heer TJ. .Dito a.s. Maandag en Woensdag van half 9 tot half 10 het carillon bespelen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek der fa. Smeet»— Snel, Weststraat. Van Maandag 22 Juli tot 29 Juli wordt avond- en Zondagdlenst waargenomen door A. P. Hoolmans. VERLOTING DORCAS. Het bestuur van Dorcas verzoekt ons mede te deelen, dat Maandagmiddag 3 uur, ten overstaan van Notaris Schreuder de verlo ting zal plaats vinden in het gebouw U.S.O. WORDEN DE BUSLICHTINGEN HIER TER STEDE GEWIJZIGD t t Een overweging van den Inspecteur der postorpen. Naar wij van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Hollands Noorder- kwartier vernemen,; overweegt de inspecteur der Posterijen om de tijdstippen der buslichtin gen te Den Helder te wijzigen, hetgeen een spoedige doorzending der poststukken en dus een vluggere uitreiking ten goede zal komen. Aldus is de oude toestand: Lichting: Bijzonderheden: 9.45—10.35 Verzending met trein van 12.32 14.20—15.10 Verzending met trein van 16.45 (Deze haalt echter, behalve in de omgeving, de avondbestel ling niet). 19.00—19.50 22.00—22.50 Verzending volgende morgen 7.35 Wij ontvangen binnen enkele dagen met voorstelling volgens gipsmodel van de plaquette waarop ook de namen der bemanning. Prijs ongeveer fl. 2.25 Men gelieve tijdig te bestellen om teleurstelling te voorkomen En dit is het nieuwe-ontwerp: 4.40— 5.30 Verzending 7.35. 10.20—11.10 Verzending 12.32. Heeft aanslui ting op de 2e bestelling ter plaatse en 3e bestelling te Alk maar, Haarlem, Amsterdam, enz. 17.5017.50 Verzending met trein 18.50. 19.0020.20 Aansluiting op de nachtposttrei nen. In het bijzonder is de inspecteur blijkbaar uitgegaan van het feit, dat van de laatste bus lichting, dat is die tusschen 10 en 11 uur 's avonds, over het algemeen weinig gebruik gemaakt wordt en dat deze dus zou kunnen vervallen. Daarvoor in de plaats zou de lich ting tusschen 7 en 9 's avonds komen, die nog aansluiting op de nachtposttreinen geeft, zoo dat de poststukken in de eerste bestelling in den lande zouden kunnen worden opgenomen. Wel valt in het nieuwe ontwerp het groote tijcsverscliil op, dat tusschen de tweede en derde buslichting zou komen te bestaan, doch in zijn geheel bezien lijkt het ontwerp ons een verbetering te zijn. Men bestudeere de oude en de te ontwerpen toestand eens! SPREEKUUR WETHOUDERS. De wethouders Smits en v. d. Vaart zijn verhinderd Maandagmiddag hun speekuur te houden. ZANGERSFEEST IN WINKEL. W(j ontvangen programma en tekstboekje voor het 26e Zangersfeest, te houden in Win kei op Zondag 21 Juli. Hieraan nemen deel „Helders Gemengd Koor" (dir. F. v. d. Meij) met „Het Molentje" van C. C. Wilmink, en „Apollo" van Wieringerwaard (dir. J. van Ham). Het feest is georganiseerd door den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland, waarvan onze stadgenoot, de heer L. van Loo, voorzitter is. Aanvang is nam. 2 uur, „Held. Gem. Koor" staat evenwel no. 17 op het programma, dat Zal dus wel een uur of 4 worden eer het aan de beurt is. Wie ringerwaard opent 'de rij en daarna komt „Kolhorn" en ais no. 3 zingen deze beide ver- eentgingen tezamen. DE MERKWAARDIGE TOCHT VAN EEN POSTDUIF. Op 6 Juli j.1. kwam een postduif het gebouw van den zeekrijgsraad aan de Buitenhaven al hier binnenvliegen. Het dier was zeer vermoeid en vrijwel uitgehongerd. Het personeel van den raad nam het dier liefdevol op, de fiscaal zorg de voor voer, eniin, de duif kwam met een paar dagen weer geheel op krachten. Waarop de heeren besloten om het dier maar weer los te laten. Er werd een briefje aan zijn poot be vestigd en de duif vertrok. Doch het dier kwam telkens weer terug. Het laatst werd zij gezien op 12 Juli, cat was drie dagen nadat de heeren haar voor het eerst losgelaten hadden. Dezer dagen ontving men op den Zeekrijgsraad een schrijven van een mijnheer A. S. Brooksbanic uit Shipley, gelegen in de graafschap Yorks- hire in Engeland. Daarin schreef deze heer. dat zijn duif den 13en Juli op het hok was weergekeerd; de vogel had düs het traject naar Engeland binnen een etmaal afgelegd. Het merkwaardige was echter, dat de duif vj 6 Juli in Poitiérs in Frankrijk was gelost voor een wedstrijd; het dier is dien dag dus leelijlf: uit den koers geraakt Doch even merkwaardig is de correctie op haar eigen fout, nadat toeft 6 dagen voorbijgegaan'waren sinds'dén loSdag in Poitiers. De eigenaar was zeer verheugd zijn duif weer terug te hebben en dankte in een vrieni- delijk gesteld schrijven de Hollandsche die renvrienden, die zoo goed voor het beestje, dat een uitstapje van 509 mijl gemaakt had, geweest waren. EEN IJSTUIN. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Zoo heeft de firma Laan gedacht en toen de kermis der ijdelheid haar poorten sloot, heeft zij een andere plaats gezocht voor haar ijstuin. En die plaats heeft zij ge vonden op een stuk land op den hoek van den Strooweg en den Duinweg. Een heerlijk zitje, met een vrij en ruim uitzicht. Rietmat ten zorgen voor bescherming tegen den wind' gezellige „wafeltafels" en gemakkelijke rie ten stoelen noodigen tot een zitje, terwijl een billijke prijs voor de consumptie, ijs en limo nade, geen belemmering behoeft te zijn, om in den tuin van Laan verpoozing te zoeken. Vroolijke bakken met bloemen zorgen voor de completeering van het gezellig geheel. Van morgen, Zondag af, zal de tuin iederen dag, van 's morgens 10 uur af, geopend zijn. Vooral de wandelaars zullen dit initiatief van de firma Laan weten te waardeeren. Men zie ook de openingsadvertentie in dit nummer. NIEUWE ZAAK. Heden opent, zooals reeds per advertentie werd aangekondigd, de heer R. Kwast Jr., in de Sluisdijkstraat zijn nieuwe zaak. Ge durende een periode van acht jaar is deze slijterij in de Nieuwstraat gévestigd geweest; thans is zij verplaatst naar een nieuw opge trokken pand in de Sluisdijkstraat. In de ad vertentie van j.1 Donderdag stond helaas het nummer 47 vermeld, maar dit is onjuist: het is Sluisdijkstraat 74, waar deze vernieuwde zaak heden opent. Het is een slijterij, die 'alle wijnen en alcoholhoudende dranken per flesch en per maat (niet per glas) verkoopt, en waar men in dit opzicht een uitgebreide keuze vindt. Het geheel nieuw-opgetrokken pand werd naar de behoefte van dit bedrijf gereedgemaakt door de aannemers Voorst en Riemers; schilder-, behang- en glaswerk is van den heer Meyer, terwijl de heer Fey de lichtleidingen aanbracht. Wederom een aan winst voor de meer en meer zich tot winkel straat ontwikkelende Sluisdijkstraat. i Vernieling Door een inwoner van Huisduinen werd aangifte gedaan van vernieling van de schutting om zijn erf. Een onderzoek wordt ingesteld. Vandalisme Van een in - de Weezenstraat staand rij wiel werden Woensdagnacht de banden stuk gesneden. Een onderzoek wordt ingesteld. Inbraak Een bewoner van de Van Limburg Stirum- straat deed aangifte, dat onbevoegden zich zich tijdens zijn afwezigheid toegang tot zijn woning hebben verschaft en het in den munt- gasihetër aanwezige geld hebben ontvreemd. .1 - ;..i Dus weer een ellendige dag in het voor- uitzicht. Heusch niet noodigl Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt i Ge U weer frisch en opgewekt en zijf Ga Uw hoofdpijn kwijt, AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, K>es- pijn. Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep, "èr 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar RIALTO-THE ATER Zooals elke week het geval is, opent Het Rialto-programma met een actueel en zeer bezienswaardig journaal van de Paramóünt en van het Haarlemsche Polgoon, welke laat ste o.m. de Koningin en de Prinses op haar tochten naar Rotterdam en de „Ossche" marechaussee doet zien. „Too much Harmony" is de naam van het eerste hoofdnummer. De naam verraadt al, dat het een Amerikaansch product is, waarin mén zich dan ook niet vergist. Men zou verondèr- stellen, dat, als de Amerikanen de film zelf al een „teveel aan harmonie" toeschrijven, deze wel het summum van gejacht, jazz muziek, songs en wat de moderne productie al meer oplevert, zal vormen. Doch ziet, dat valt erg mee. Er zit zelfs een logische gan£ in de rolprent, er is een aardige liefdes-intriguè door de „show" geweven, een intrigue, die wel zoo rustig en daarbij geestig is verwerkt, dat het haast on-Amerikaansch is. Om dit vér- haaltje heen is de show gebouwd; men weet 'ij, daar hebben de Yankees verstand van. Bing Crosby is de groote man van deze'revue-film), hij zingt en acteert er lustig op los. Van dé songs noemen wij de uitstekend uitgevoerdej: „Thanks", „The day you came along" en „Black Moonlight". Er werkt een uitstékend dansorkest aan de film mede, dat helaas niel geannonceerd wordt, doch het geluid en dé orchestreering doen sterk aan Cab Callóway denken. Een aardige film. „De vrouw van kamer 419" is minder reëel. We zien hier dokters aari het werk, wier öpj- treden en verhoudingen tot hét overige'per soneel van het „Emergenéy hospital" zeker niet dienen om het prestige van den doktërs- stand te verhoogen. Dit film„werk" is 'óns dan ook minder bevallen dan het eerste. Na afloop gaf de directie een persvoorstel ling van het Polygoonjournaal, dat reeds nu in toon en beeld de begrafenis te Rotterdam bracht van den deze week om het leven ge komen officier-vlieger M. Holewijn. Niet al leen dat Polygoon uitblonk door het zoo vlug uitbrengen van dit. foto-nieuws, boyendien waren de opnamen uitstekend geslaagd. De begrafenis maakte een diepen indruk op on.<|. Zeer suggestief werkt b.v. de opname van hejt vuurpeleton, dat de gevallen officier een eerd- saluut brengt. Wij zagen verschillende Heldeij- sche marinemannen achter de baar loopen, S v. j Het gaat met onze kustvisscherij nog niet naar wènsch. Weliswaar wordt er vrijweLallè dagen gevischt maar de vangsten zijnniet ruim en de visebprijzen zijn niet hoog, integen deel. Voor tongen is de prijs wel iets beter als het geweest is, onder invloed van het bad seizoen, maar bevredigend kan de prijs toch nauwelijks genoemd worden. De besommingen die wekelijks gemaakt worden door de visschers blijft dan ook laag: Wel wordt beproefd door de Visscherij Cenj- trale, door het heffen van toeslag op de ton). gen welke worden uitgevoerd, de visschers tft doen deelen in de hoogere prijzen welke het buitenland voor de tong betaalt, doch van eenig resultaat in die richting is tot dusver nog niets bekend. Ook wordt getracht om door het stellen vaft minimumprijzen de garnalenvisscherij te huift te komen, de minimumprijs voor gekookte gar nalen is bepaald op 15 ct. per kg, terwijl voor de levende ^garnalen een prijs is vastgesteld van 12 ct. per kg. Deze maatregelen zijn nog van zeer recente datum zoodat thans nog niet te zeggen is, wat voor resultaten genoemde maatregelen zullen hebben; maar er wordt gewerkt en getracht onze kustvisscherij in haar zeer benarde positie te hulp te komen, en dat verdient onze warme instemming. Op de resultaten van een en ander hopen we t.z.t. terug te komen. Eindelijk! We zouden willen schrijven: 't Daghet in het Oosten! Want eindelijk heeft dan d? groote pers, in dit geval „De Telegraaf" het volle licht op Den Helder laten schijnen, dat als yischcentrum voor Amsterdams visch- voorziening van beteekenis wordt geacht. Zouden we dan eindelijk uit den hoek, waal de slagen vallen, vandaan worden gehaald Lang genoeg heeft dat geduurd. Het schéén in den lande, alsof alleen IJmuiden de eeriige plaats voor Noordzeevischaanvoer was en Deft Helder was langzamerhand zoo'n beetje in he vergeetboek geraakt, ondanks dat Den Helder een reputatie had, die wereldbekend was. Maar stelselmatige negeering kan soms zoo fnuikend werken, dat er geen mogelijkheic haast is om iets van het verlörén terrein terug te winnen. Dit negeeren bleek b.v. hierin, dat men irt geen enkel blad de visscherijberichten uit Deif Helder aantrof, zoodat men niet meer wist, ,dat Den Helder een nog belangrijk vischceptrunj was. En nu plotseling staat, door het artikel ii „De Telegraaf" Den Helder in de volle be langstelling en het is zaak deze belangstelling gaande te houden. De aandacht is .op Den Helder als visch- centrum gevestigd en .het komt er op aan -de aandacht te blijven doen trekken. In de eerste plaats is noodig, dat de vis-j scherijberichtqn regelmatig worden opgenomen Prima Zwitsersch Ankeruurwerty compleetmet ijaetalepband- in de groote bladen. Zooveel plaatsen van veel minder vischbelangrykheid prijken dagelijks in de kranten en altijd en altijd missen we Den Helder. Een drang moet er op de groote bladen uit gaan van officieele instanties, zooals Kamer van Koophandel, Gemeentebestuur en van andere vertegenwoordigende lichamen, zooals „Helders Belang", enz., die het verzoek (des noods de eisch) stellen, dat de Heldersche vis scherijberichten worden opgenomen. Men onderschatte dit geregeld weerkeeren van den naam Den Helder in de pers niet. Het 'is er mee als met een telkens herhaalde reclame: er blijft iets van hangen en doet daardoor zijn nut. Ook berichten omtrent alles wat op vis- scherijgebied te Den Helder voorvalt, kan zijr\ nut afwerpen. Het aanhalen van het z.g.. plan-Harlingen ..(waarover ook wij schreven) is de oorzaak i geweest, dat Den Helder, als yischcentrum, uit .i,zijn doodgezwegen hoek is gehaald. 't Daghet enlaten wij zorgen dat het vuurtje brandende blijft. Een groot Helders belang is hiermee ge moeid. Koningstraat 92 t.o. Witte Bioscoop. 1 Augustus a.s. is in het voorstel der Vis- SQherij;Centrale genoemd als datum, waarop de maatregelen tot het sparen-van jonge visch in werking zouden moeten treden. Men weet, dat uit belanghebbende kringen, daartegen krachtig is geprotesteerd. Vergaderingen zijn gehouden te Amsterdam en. Katwijk, Kamerleden zijn bezocht, inlich tende artikelen in de kranten zijn verschenen en we kunnen ons haast niet voorstellen, dat, zoo zonder meer, de voorgestelde maatregelen per 1 Augustus van kracht zullen worden, om dat naar onze meening, dit. gelijk zou staan met een pufverbod en dat het doel: het sparen van jonge visch, met de voorgestelde maat regelen niet wordt bereikt, omdat de visch- jnethoden van thans het noodwendige gevolg hebben, dat veel jonge visch wordt vernietigd. De trawlers zijn de grootste vernietigers, doch brengen de puf niet aan, maar zetten .deze puf, die. toch reedsi dood is, overboord en loggers, kotters en botters bewaren deze puf en verhoogen daarmee hun besomming. Dat is het eenige verschil. Maar in beide gevallen wordt veel jonge visch gedood. Voert men toch de maatregelen door dan is er van sparen van jonge visch dus nog geen sprake, maar men legt het kustvisscherijbe- drijf lam en daarmee de_ vischmeelindustrie en daarmee het eendenhoudersbedrijf, Tel daarbij op de nevenbedrijven en men begrijpt welk een ramp het zou zijn als de voorgestelde maatregelen van de Visscherij-Centrale wei van kracht zouden worden. 1 Augustus is nabij, zoodat het nu tijd wordt te weten .waar men aan toe is. In Katwijk i» .deze aangelegenheid ook it} den .gemeenteraad ter sprake gekomen. Niet te verwonderen, want Katwijk staat of valf schiet; met de oplossing van dit vraagstuk. Er zijn,.thans een zestigtal,loggers, die aar» de trawlvisacherij deelnemen inpiaats dat ze zooais in andere jaren ter haringvisscherij konden trekken. De puf verhoogt het loon van de bemanning en zonder deze extra-inkomst zou deze visscherij daar misschien stilgelegd •moeten worden. Dit demonstreert het groote belang voor Katwijk voldoende. Men heeft geconstateerd, dat de val van het oesterbroed in de Zeeuwsche stroomen een zeer gunstig verloop heeft, dank zij de juist daar voor op tijd komende warmte, die uiterst ge schikt was aan dit broed, tot ontwikkeling te brengen. Men hoopt, dat daarmee de oester stand, die sterk ingekrompen was door para sitaire invloeden, weer flink op peil zal worden gebracht. Enkhuizen meldde aan de „Nw. Rott. Crt." groote vangst van aal en paling. 16 Juli werd aangevoerd 13.500 pond paling, terwijl de prij zen niet onbevredigend waren. Deze visscherij blijft dus nog wel van belang. Zooals reeds eerder loopen de vangsten sterk uiteen, maar dat zal met de visscherij wel steeds het geval blijven. Het „Op hoop van Zegen" blijft voor de vis scherij sterk van kracht. POOTAAL. Volgens „Onze Zoetwatervisscherij" heeft de Visscherij Centrale aan de af deelingen, aan gesloten bij de Hoofdafd. Zoetwatervisscherij der Ned. Heide Mij. een rondschrijven ge richt, dat de gelegenheid bestaat, door tus- schenkomst van dé V. C. bovenmaatsche poot- aal (25 tot 28 cm) afkomstig van de Z.-H. stroomen, te betrekken tegen den prijs van 1 cent per pond. De vervoerkosten naa rde plaats van be stemming komen daarbij voor rekening van de V. C. De pootaal is uitsluitend bestemd voor uit zetting in overleg en onder toezicht van een Technisch Opziener der Visscherijen. De aanvragen moeten gericht wórdëm aan de Ned. Visscherij Centrale te Den Haag. Dit lijkt ons een mooie tegemoetkoming aan de binnenvisschers en er wordt al zeer ruim gebruik van gemaakt, zoodat verondersteld wordt, dat aan alle aanvragen niet kan worden voldaan, Ook wordt in „Onze Zoetwatervisscherij" 'met blijdschap gewag gemaakt, dat in ver schillende wateren in Noord- en Zuid-Holland veel optidkkende montée (glasaaltjes) is •waargenomen, hetgeen in de laatste jaren niet het geval was geweest. Ook dit verschijnsel kan zeer tot verhooging van den aalstand bijdragen. Op het verzoek van de Hoofdafd. Zoet watervisscherij om de visscherij op het IJsel- meer met sterke motoren in te perken, is af wijzend béschikt, omdat er nog geen aan leiding was om in te grijpen, daar de aalstand nu toeliet, dat wat intensiever werd gevischt. De zeil- en staandwantvisschers achten zich daardoor gedupeerd, want ze schrijven het aan deze motorvisscherij toe. dat hun vang- stén zoo gering blijven.-. De zoetwatervisscherij. meent, dat de gel- volgen van dé straffe visschèrij dit- jaar al blijken, ten - minste watde aalvisscherij be treft. Een der mogelijkheden om het binnenlandsch verbruik te verhoogen. W. Schaffer schrijft in de Nieuwe Visscherij- Courant", van 12 Juli: Wie in ons vischland een blik vischconser- ven vraagt, komt voor een zonderling ver schijnsel te staan. Hij kan krijgen Japansche, Amerikaansche, Californische, Canadeesche, Russische, Finsche, Portugeesche, Engelsche Noorsch een Fransche „blikjes" in tienderlei soort en afmeting, in rijk gevarieerde kwali teit ei} prijs. maar geen Nederlandsche. Ter wijl de haring in Nederlandsche pakhuizen on verkoopbaaropgestapeld ligt, eten de Neder landers Amerikaansche, Engelsche, Japansche haring in blik; terwijl tienduizenden ankers an sjovis opgestapeld liggen, vyordt voor Finsche ansjovis-conserven reclame gemaakt in Neder landsche, winkels; .terwijl-allerwege naar afzet mogelijkheid van Nederlandsche vischsoorten wordt gesnakt, zijn de conservenwinkels over- vuld van buitenlandsche „blikjes", die zeer druk verkocht worden en een zeer behoorlijke winstmogelijkheid bieden aan de fabrikanten. Hoe komt dit? Het komt omdat het visch land bij uitnemendheid zich, voor zoover het de vischcontingenteering betreft, de loef heeft la ten afsteken door vrijwel alle andere landen; er zijn geen Nederlandsche vischconservenfa- brieken van beteekenis en dientengevolge moet er voor meer dan een millioen guldens aan bui tenlandsche visch worden ingevoerd, terwijl wij geen mogelijkheid zien onze eigen vischproduc- ten af te zetten. Hierin moet verandering komen. Er moet getracht worden een eigen Nederlandsche vischconserven-industrie op te bouwen, die in staat zal zijn de eigèn markt van de eigen vischproductën te voorzien. Welke gevolgen de stichting en de bloei van een dergelijke industrie voor de Nederlandsche visscherij zou hebben, laat zich gemakkelijk raden. Met één slag zou de binnenlandsche vischafzet, die in de gegeven omstandigheden voor. de Neder landsche visscherij toch wel een uiterst be langrijke factor is en zal blijven voor haar bloei, met een beteekenend percentage -toe nemen. Maar daarnaast zou de mogelijkheid op verhoogden vischafzet naar het buitenland stellig ook worden bevorderd. Kwaliteitswaar als een dergelijke Nederlandsche industrie zou kunnen produceeren, is een nog steeds te zeldzaam voorkomend artikel dan dat het zich ook op buitenlandsche markten geen plaats zou kunnen veroveren. Wij verwachten van de stichting van Ne derlandsche vischconservenfabrieken niet on middellijk wonderen voor de visscherij. Maar op den duur zal er zonder twijfel een buiten gewoon gunstige invloed van uitgaan en zul len -er heel wat thans werkzame ongunstige factoren door worden opgeheven. In elk geval: de toestand zooals die thans is, moet geacht worden Nederland en de Ne derlandsche visscherij onwaardig te zijn. Het moet veranderen. - Bedriegen we ons niet, dan is de tijd waarin we thans leven bij uitstek geschikt om deze veranderingen door te voeren. Wij mogen ons gelukkig pryzeh met het bezit van een minis ter van Economische Zaken-, -die een groot- voorstander- is van eenweloverwogen indus trialisatie. Waar in dit- bijzondere geval de industrialisatie-bevordering gepaard'zóu gaan met dé doelbewuste behartiging van de be- Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)] 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „De weg ten leven" (Mt. 7:14)] Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein)] Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. J J. Verleur, van Zalk, 's Middags 5.30 uur, Ds. D. Veenhulzen, van Valthermond, Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Veenhulzen 's Middags 5.30 uur, Ds. Verleur Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). - 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kroats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uue de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens geen dienst. 's Avonds 7 Uur, Ds. E. J. Bik, van Enkhuizen, Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. H. Bakker, vaa Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. j Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, atraatprediklng Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur- v.m, Heiligings-Samenkonist 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeenta Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendvy.str. 8 's Morgens 0.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente, Geen dienst. langen onzer noodlijdende visscherij, meenen wij, dat plannen in de door ons bedoelde rich ting stellig te Den Haag niet op bezwaren zouden stuiten, doch op volledige medewer king zoudèn kunnen rekenen. Eënige jaren geleden hebben wijzelf eeniga malen"ëèri begin van'uivoering kunnén geven aan plannen in deze richting. De tijden waren toen echter nog anders: de noodzakelijkheid om economisch nieuwe wegen te zoeken, sprak toen ter tijd nog niet zoo zeer als thans. WK zijn er stellig van overtuigd, dat de moeilijk heden, waarop deze onze 'pogingen indertijd zijn afgestuit, thans glansrijk zouden kunnen worden overwonnen. Laat men het aanpakken! De tijd is rijp! HUISDUINEN (HERINNERINGEN UIT HET LEVEN VAN DORUS RIJKERS) door Yvel Dlawnurg (Nadruk verboden). Dorus wil geen wandelende waterketel worre De zeeman dient zich aan. V Middernachtde telefoon rinkeltDorus—» Rijkers is foetsie 1 «- Dwars door nachtelijk Parijs. In het Hollandsche Restaurant in de Rue Pigalle, waar wij het avondmaal gebruikten, waren ze zoo vereerd met hun voornamen gast, dat ze tegen de pilaren verschillende portretten van Opa hadden gehangen. Dorus met een pijp in zijn mond en Dorus op zijn fiets! Toen de oude man binnenkwam, ging er een hoeraatje op. Wie het er me ouwe kop, net as een vlinder teuge die pilaren geprikt? zei Dorus. As ik nou nog een jonge jarige was, maar de Perijze meisies kijke me toch niet-meer an! De Heldersche kellner, die vroeger brj den heer Piet van Twisk in betrekking ge weest was, had, zei hij, Dorus teuge de pilaar geprikt en as Opa nou geen flauwe drukte maakte, gaf ie een extra neutjeze had den in Den Helder ook wel eens een neutje samen genomen 1 Mag 't? vroeg Dorus mij, angstig vra gend aanziende. Ik keek erg bedenkelijk. Dorus, zei ik, je hebt al een neutje van daag gehad enover een paar uurtjes komt die Hollandsche zeeman As je me nou, zegt de kellner. Dorus lust er best nog één. Hij staat toch zeker riiet; onder kerateele! Dat staan ik wel, zoolang as ik in dat dooie Perijs ben, jammerde Dorus. Me maat is een ijsköuwe, 't is een glas-harde! Zat ik maar weer in de Pottewinkel! Wat doen ik hier? Dorus speelde zoo de verdrukte onschuld, dat ik hem genadig één extra, oorlam toe stond, omdat, 't door een oud-stadgenoot geoffreerd werd. Alle partijen waren nu tevre den, maar '!lc hield mijn hart vast voor de vólgende urén! Ópa tot middernacht alleen met een Hollandsche zeeman zonder secretaris naar een café in Parijs! Het Hollandsche restaurant, liet Dorus fijn smikkelen, 't Had een echt Hollandsch gerecht voor Opa gemaakt, stokvisch met aardappe len en versch Hollandsch brood. *s Middags, met 't vliegmesjien, was dat brood op het Parijsche vliegveld aangekomen, vertelde de kellner, want 't Hollandsch Restaurant betrok zooveel mogelijk de dage- lijksche levensmiddelen uit Holland. Dorus atWonderlijk, zoo gezellig als die ouwe zeerot kon smikkelenIedereen hads'chik in den oude en iedereen wilde met hem op zijn gezondheid drinken...... maar daar stak ik een stokje voor...... Ik liet tai van glaasjes aanrukken, vulde die met spuitwater en zei: „Denken juiiie ml maar, dat deze glazen gevuld zijn met cham pagne van de Veuve Clicot en ledigen jullie die maar op lïbrus' gezondheid, dat is net zoo mooi! Al deze spuitwaterrondjes zijn voor mij!..,... -We-gane nu maar, zei Dorus. Hij is toch zoo hard as een spijker, me maat, en ik heb nou eenmaal me woord gegeven. Zonder zijn verlof zou ik geen neutje nemen, maar een wandelende waterketel wil ik toch ook niet worre! We gane! En we gingen, weer naar Montreal! Ik liep met looden schoenenen tochik had heusch niets anders dan spuitwater ge dronken! Precies op den aangegevén tijd kwam de zeeman, door Lindeman geleverd. Dat moet ik zeggen, een echte Hollandsche jongen! Morrie Jek, zei Dorus en schudde zijn nieuwe kennis de hand. Hei je gevare Over alle zeeë heb ik gehobbeld, opa, en nou gane me fijn door Parijs hobbëlen en gane naar 't grootste café met de meeste buljarten. Hoo, stop, jullie hobbelen niks, maar loopen keurig, zonder zig-zag-beweging van hier naar 't grootste café met 't hoopie bilarts maken een spelletje tot half twaalf van nacht en precies om twaalf uur breng je Dorus zonder hobbelen kaarsrecht thuis. Eén neutje en niet meer! Das de afspraak. Alreit!, zegt Dorus laat die ouwe juffrouw maar praten. We gane aju! Maar jij blijft thuis, das de afspraak! En daar gingen de twee zeelui gearmd door de vestibule van het Hotel Montreal, Ajusies, zei Dorus enhij knikte vader lijkmaar toen, zich bedenkendAs je zin heb mee te gaan't Is maar gekkig heid hoor, van ouwe juffrouw en dat je niet meemagmaare, we zijne zeelui hè? Zeelui onder mekaar. Hij heb ok op een logger ge varen, zeit ie. Wat gaan jij doen? Ik ben bekaf, zei ik. Ik ga maffen. Maf ze, zei Dorus ik bin thuis oin 12 uur, persiesdat wil zeggen, as ik dan voor de Heldersche Pottenwinkelclub de inter nationale biljartwedstrijd in Perijs gewonnen hebmaar dat zai wei. Ik was werkelijk bekaf! Toen ik boven op mijn kamer kwam, viel ik doodmoe in een fauteuil neer. Lieve deugd, Je kon beter een week lang kolen sjouwen, dan kindermeisje over dat groote kind van 80 jaar spelen. Ik

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9