wie wie dcDiiè lan$* vïemdc landen m zsmtc trapbeweging Anna Paulowna. Wieringen. Texel. HKLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 JULI 1935. Metalen met afd. speelgoederen Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Gemeenteraad eenmaal electrisch licht heeft, wenscht geen petroleumlamp terug. eenmaal met C^fott/nc gebleekt heeft gaat niet meer met bleekpoeder- in-een-doekje bleeken. bleekt WITTER Actie middenstanders in den Wieringermeerpolder. De staatsrechtelijke status van de Wieringermeer. Land' q Tu inbouwnieuws De gestie van de Nederlandsche varkenscentrale* ak,school voor meisjes voor den helder en omstreken. Wij verwijzen onze lezers nog' eens naar de advertentie, voorkomende in dit blad, waarin leerlingen worden gevraagd voor den cursus Hulp in de Huishouding aan de Vakschool voor Meisjes, alhier. Tengevolge van een ministerieel besluit zou deze cursus moeten vervallen, wanneer zich geen voldoend aantal leerlingen hiervoor aanmeldt. Wij wijzen nog eens op het groote nut van dezen cursus, waarin de meisjes van 15 jaar en ouder kun nen worden opgeleid voor Hulp in de Huis houding. De opleiding omvat: Koken, voe dingsleer, receptenleer, huishoudkunde, ge zondheidsleer, warenkennis, waschbehandeling, innennaaien, verstellen, costuumnaaien, huis houdelijke administratie, kinderverzorging, eenvoudige verbandleer. Voor veel meisjes geeft dit onderwijs een aanvulling met vakken, die speciaal voor de vrouwen geëigend zijn, waardoor ieder meisje de haar te wachten taak als aanstaande huis moeder, of in welke functie ook, beter zal kunnen vervullen. Door de opgedane kennis zullens tevens meerdere wegen tot het ver krijgen van een zelfstandige positie voor hen open staan. Voor de opleiding van leerling verpleegster, verzorgster in kindertehuizen, vacantiekolonies, enz., genieten de bezitsters van een diploma voor Hulp in de Huishouding veelal de voorkeur boven anderen. W\j verwachten na deze uiteenzetting een grooten toeloop van leerlingen voor voor noemde opleiding en zouden het betreuren, wanneer het gevraagde aantal leerlingen niet werd bereikt. Aanmelding kan tot Vrijdag 3 uur nog plaats hebben aan de school. 9t Het is Vrijdag, 31 Mei en Mauritius behoort K ia tot het verleden. Het afsluiten der reke nen neemt nog eenigen tijd in beslag en is 3 uur geworden voordat we de haven, rt Louis, verlaten. De Hollandsche vlag, die r de laatste week zooveel gewapperd heeft, at weer verdwijnen en de laatste, die we ?.n, is die aan de vlaggestok op het kantoor van den Consul, en die als afscheidsgroet drie maal statig op en neer wordt gehaald, door Dns beantwoord met de voor oorlogsschepen gebruikelijke manier, het eenmaal half neer halen van de vlag. Nog een uur of vier blijven we het eiland zien en dan zijn we alleen, voor it eerste maal op onze lange oversteek naar Fremantle. Het duiken begint al direct, een 50 mijl uit de kust, en al gauw zijn we weer san den dagelij kschen gang van zaken gewend. We sturen voorloopig een Zuidelijke koers om de hinderlijke passaat, die uit het Oosten waait, te ontloopen. Ook te ver naar het Zuï- ilen moeten we niet, want daar is het gebied der Westelijke stormen, zoodat we net de grens tusschen de twee gebieden moeten op zoeken. De eerste paar dagen gaat het best met het weer, beter dan we durven hopen. We vertrouwen het hier niet zoo erg, maar voorloopig valt het mee. Onze radio fungeert tén van deze avonden als tusschenstation tusschen een schip onder den Afrikaanschen wal en Fremantle, een aardige ervaring. Maar het weer begint nu ook langzamerhand ver velend te worden ,het loopt tegen Pinksteren en de wind wil ons blijkbaar niet heelemaal van deze feestdagen laten genieten. Hij wak kert dan ook flink aan en ons eerste stormpje krijgen we te pakken; onze boot lijkt soms zoo klein in die golfbergen, maar elk oogen- blik klimt hij kalm tegen de hoogste toppen op, het gaat prachtig. De Pinksterdagen blijft het voorluik dicht, maar dan slecht het af en in de week hebben we werkelijk een paar mooie dagen. Zooals echter a.1 verschillende ongeluksprofeten aan boord wisten te voorspellen, tegen het einde van de week is het mooi genoeg geweest en we zitten den 14en Juni in een storm, die niet mooi meer is, zoodat we onze koers niet meer kunnen houden en met de zee over een paar streken over B.B. inkomend, er tegen in moeten gaan. De boot houdt zich uitstekend en geen oogenblik krijgen we dan ook maar even het gevoel, dat er iets verkeerd zal gaan. De wind blijft den heelen avond doorwaaien met een gemiddelde sterkte van 8 en de zee wordt in hooge mate onaangenaam. Midden in den nacht, het tijdstip zal ik nooit ver geten, krijgen we een onverwachte kaaier; ik schrik natuurlijk wakker, de boot ligt amper op z'n kant, het is precies tien minuten over twee en een geweldig kabaal volgt op deze duikeling. Het is een komisch gezicht! Alle slapers, die aan Bakboord lagen, liggen nu op den grond, over elkaar, onder tafels, krukjes en de grond is bezaaid met bedde- goed en kleeren, het is een ruïne. Ik kan makkelijk lachen, want ik slaap aan den anderen kant en zit vanuit mijn hooge kooi de situatie op te nemen. Het is anders goed afgeloopen, er hadden ernstige ongelukken kunnen gebeuren, want niet alleen, dat de menschen uit de kooi gerold zijn, maar de kooien zijn bijna geheel uit de haken gelicht door de slagzij! Een messenslijpmachine vloog rakelings uit zijn zeevaste opstelling langs het hoofd van een der slapers, terwijl in de boeg- buiskamer het zeuntje uit zjjn kooi zoo'n schuiver door de lucht maakt, dat hij met zijn hoofd door het paneel van een kastje vliegt. Een ander riep maar om hulp, want zijn kooi was S.B. voor en achter uit de haken gelicht, zoodat hij al zijn Zweedsche gymnastieklessen in toepassing moest brengen, om de kooi aan die twee steunpunten in evenwicht te houden; het was géén gezicht! De eenigste, die niet wakker is geworden, is de jongste officier, die door alle herrie heen blijft slapen. We gaan weer slapen. Op de dagwacht neemt de wind nog even toe tot 9, maar dan plotseling, na een harde stortregen, zakt de wind tot 3; we zitten blijkbaar in het centrum van de depressie. Even daarna draait hij en neemt weer toe, maar niet in die mate als we gehad hebben; het wordt beter en op den dag is het al zooveel afgeslecht, dat we weer onze oude koers en vaart kunnen gaan loopen. V7e moeten wel een beetje voortmaken, want het is nog een eind naar Fremantle. Gelukkig houden we de laatste dagen de hooge zee en deining achterin, zoodat we niet veel meer verliezen. Maar het weer is hier zoo wissel vallig, dat we tot een dag voor Fremantle nog niet met zekerheid durven zeggen, of we den volgenden dag binnen zullen komen. Maar het lukt en Donderdag 20 Juni, den 20sten dag nadat we Mauritius verlieten, komt tegen 2 uur 's middags de lage Australische kust in zicht tot een ieders groote vreugde. Het is vlug voorbij gegaan, dank zij de vele variatie in het weer, maar we zijn toch wel bly weer land te zien met het vooruitzicht, over een paar uur weer land onder onze voeten te voelen. We verkleeden ons in onze blauwe plunje; de kou valt niets mee, de zon is achter de wolken en een koude wind waait ons tege moet. We passeeren Rottnest-eiland (ik denk zoo, dat deze naam door onze voorouders is gegeven, toen ze voor het eerst dit kleine eilandje zagen en in net zulk weer aankwamen als wij) en tegen vijven hebben we het eerste contact met den wal, de loods komt aan boord, dan de dokter ende mail. Fremantle. Het is al donker als we meeren, want het is op één na de korste dag hier, en om half zes is de zon al onder. Direct komen een drom autoriteiten aan boord, een tiental; eenige journalisten, fotograven, magnesium' licht vlamt op, we weten weer, dat we in een vreemde haven zijn aangeland, Overigens zjjn de menschen allerhartelijkst, alles is uitste kend geregeld, een loopplank (de onze is maar zoo'n kippenplankje) staat klaar, rattenbe- schermers voor de trossen, vuilnisman om het vuil te halen, alles, wat we noodig hebben, krijgen we, nog voordat we er om gevraagd hebben. En het programma, dat hier opgesteld is, zoowel voor de officieren, onderofficieren als manschappen is om van te duizelen. Maar den eersten avond gaan we lekker slapen, het is een vreemd, maar lang niet vervelend, ge voel om weer eens op een stilliggende boot te zijn en je kastje open te kunnen maken, zonder dat de heele inhoud er uit komt zetten. We maken een beste nacht, het is hier aan den wal een heerlijke temperatuur, lekker frisch, fijn om te slapen. De Vrijdag is ook nog zooveel mogelijk vrij gehouden, we moeten onze spullen uit onze kisten (U weet wél, die ons overal achterna gereisd zijn als we van klimaat en dus van kleeding verwisselden, en die in de wandeling, naar de eerste haven waar ze heengingen, Dakarkisten genoemd worden), te voorschijn halen. Er is den heelen dag officieel bezoek aan boord, de boot moet gauw wat opgeschilderd worden na de lange oversteek, maar in den avond begint het al met een dansfeest voor officieren en een voor de onderofficieren en manschappen. Op het dansfeest voor de officieren krijgen we het eerste staaltje van de Australische gewoonte om souvenirs mee te nemen, algemeen ge noemd „souveniring"Toen een van de offi cieren naar huis wilde gaan, kon hij zijn pet nergens vinden, compleet uit de garderobe verdwenen. Er helpt geen lieve moeder aan, en de pet blijft weg. Den volgenden dag komt er een bericht in de kranten, dat een pet van een officier van de Dutch Submarine „ge- souvenird" is en dat dit heel Australië een slechte naam zal geven, als de pet niet terug komtDrie dagen later wordt de pet netjes ingepakt aan boord terugbezorgd. Het beroep op de eer van Australië heeft blijkbaar ge werkt! Aan boord, bjj bezoek, is uitkijken de bood schap. Kleine nikkelen emmertjes, die onder verschillende kraantjes in de boot hangen om lekwater op te vangen, zijn dankbare souve nirs en nadat we er een gesnapt hadden, die probeerde zoo'n emmertje in zijn zak te steken, zijn ze met koperdraadjes verzekerd geworden, tot zichtbare teleurstelling van velen, die daarna hetzelfde probeerden! De West-Australiërs (ik spreek liever niet van de Australiërs in het algemeen, omdat ik daar geen oordeel over kan hebben, en, naar men zegt, is er in veel opzichten een duidelijk ver schil tusschen de Westerns en de Easterns), hebben ons anders buitengewoon hartelijk ont vangen. Het is een gastvrij, beetje ruw. maar hartelijk volk en ze begroeten ons werkelijk als de afstammelingen van hen, die dit land ontdekten, Tasman, Vlaming, enz. Zooals een oude professor mjj zeide: „your forefathers pioneered Australia on the water, you do it below", want wij zjjn de eerste onderzeeboot, die ooit Fremantle of W.A. bezoekt. (Jullie voorouders pioneerden Australië op het water, jullie doen het er onder.) Ook ligt bjj velen de mooie prestatie van onze „Uiver" nog goed in het geheugen en de namen Parmentier en Moll weten velen zich nog te herinneren. Op een voetbalwed strijd heb ik een heelen tijd gesproken met een journalist uit Melbourne, die zelf meege holpen had om in Albury de „Uiver" uit de modder te trekken. „It was e great show", was zijn oordeel. Het is leuk om te zien, waar zoo'n vlucht al niet goed voor is; de naam van Holland raakt bekend en kan niet anders dan voordeel hebben met eventueele handelsbetrekkingen, evenals nu het bezoek van de „K 18" weer. In een begroetingsrede van den burgemeester van Perth, de hoofd stad van W.A., een 20 km van Fremantle af, mogen we weer hooren, hoezeer een dergelijk bezoek op prijs wordt gesteld en dat men graag veel meer van zulke bezoeken vanuit onze Oost zou willen hebben. Overigens heb ik hier in een winkel een aar dig opschriftje gelezen, dat op den huidigen crisis slaat, die dit land ook ernstig heeft aan gepakt. Het luidt als volgt: All we have to do is to find the man, who really discovered Australia and give it right back to Him. (Alles wat we te doen hebben is de man te vinden, die werkelijk Australië ontdekte en.... het hem dan meteen terug te geven). Zoo erg is het echter niet gemeend en de Australiërs zijn trotsch op hun land. Het is aan alles te zien, dat het een nog jong land is. Fremantle is b.v. nog pas een goede hon derd jaar oud. Langs de buitenwegen staat het vol met houten huisjes en winkels, zooals we die allemaal uit de Tom Mix-films wel ken nen, met zinken daken en overal slordig ge schilderd en geschreven opschriften. Het gaat den laatsten tijd anders veel beter hier, van wege de goudvelden, die een 400 mijl van de kust af zijn. Een pijpleiding voor de wateraan- voer loopt van hier af naar die goudvelden toe, een mooi stuk werk. Dit is de groote moei lijkheid voor Australië, het gebrek aan water, en de reden, dat dit uitgestrekte land maar een goede zes millioen telt. De heele staat West- Australië heeft ongeveer 400.000 inwoners, dus nog minder dan Den Haag. De natuur in de omgeving van Fremantle en Perth is niet bij zonder. Een zestig mijl het land in bevinden zich een paar mooie valleien, waar ook veel verbouwd wordt. Meer bij de kust is alles zand en groeit er weinig. Den heelen weg lang rijdt kinderauto f3.75 men tusschen verbrande bosschen door, geen erg opwekkend gezicht, waar met het oog op het vruchtbaar maken van den grond meest al het hout verbrand worden. Natuurlijk komen we ook kudden schapen tegen, een van de hoofdbronnen van Australische export. Kan- geroe's hebben we alleen maar in den dieren tuin gezien, we hadden ons eigenlijk voorge steld, dat je die, net als bij ons de honden, overal op straat zou tegenkomen! Een teleur stelling.... Slot volgt). Meervoudige Strafkamer. ZITTING VAN DINSDAG 23 JULI. Uitspraken zitting Dinsdag 16 Juli. Willem F. v. d. H., arbeider Hoorn, gedeti neerd, diefstal, 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren en in vrijheid gesteld. Gerrit Pieter KI., sigarenmaker Hoorn, diefstal, 6 maanden gev. met aftrek 2 maan den voorarrest. Jozef D., landarbeider Bovencarspel, gede tineerd. Diefstal bij herhaling, 8 maanden gevangenisstraf. Corn. den H., tuinder, Broek op Langedijk, gedetineerd. Poging tot verduistering van een automobiel. 8 maanden gevangenisstraf. Jac. en Dirk K., Ie landarbeider, 2e meu belmaker. Beiden te Franeker, thans gedeti neerd. Muntmisdrijf. Ie 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. 2e 2 jaar gevangenisstraf. Eisch was 3 en 4 jaar gevangenisstraf. Overtuigingsstukken, werktuigen en valsche guldens zullen worden vernietigd. POLITIERECHTER VAN MAANDAG 22 JULI. Het ging om de huishoudster. De heer Louis KI. uit Den Helder, die niet van eenige interesse blijk had gegeven, bleek volgens het onthulde geheim uit de dagvaar ding, aldaar in den avond van 30 Mei om streeks 12 uur een glasruit te hebben verbrij zeld van het door den visscher Hendr. H. bewoonde perceel. Hij had daarbij gebruld: Ha, Veronica, ik zie je, waaruit kan worden gedestilleerd, dat zijn doel was niet de glas ruit, maar de huishoudster van den visscher, die zich Veronica mag noemen. De oorzaak van Louitjes vernielzuchtig optreden is wel te zoeken in een vroegere relatie. Enfin, als Louis 10.boete aftikt of 5 dagen wil komen logeeren, dan heeft de justitie deze zonde weer vergeven en vergeten. 'n Gevaarlyk tegenstander. Brigadier Horsman van de Heldersche poli tie was in den nacht van 4 op 5 Mei ver plicht uit het Kegelhuis aldaar, een rumoer- maker te verwijderen, die door zijn wangedrag de orde verstoorde. De opschepper bleek te zijn de 26-jarige monteur Jac. B., een onver schillig exemplaar en tevens 'n bokser, die gewend was 'n geducht gebruik van zijn vuisten te maken. De krachtpatser liet zich dan ook niet onbetuigd en in minder dan geen tijd ontving de brigadier een klap op z'n oog, die hem wekenlang veel last bezorgde en werd hem de tenue letterlijk van het lijf gescheurd bij de worsteling om den weerspanningen mon teur de zaal uit te werken. Gelukkig kreeg de brigadier assistentie van een sterken matroos, die ook zijn mannetje stond, maar daarentegen werd hij weer belemmerd door Herman de K., die trachtte den monteur te ontzetten en riep: hij moet met mij mee! Thans stonden zoowel monteur als zijn vriend terecht. Eerstgenoemde beschikte over een strafblad, dat niet bijzonder mooi kon worden genoemd en nummer twee, hoewel nog nimmer veroordeeld, stond bij de admini stratie van Commissaris v. d. Hoeven nu ook niet bepaald gunstig bekend. De monteur ontvingt 1 maand gevangenis straf, terwijl diens bewonderaar Herm. de K. zich 25.boete of 15 dagen zag toege wezen. Er was geen touw aan vast te knoopen. De lange, rosharige landarbeider Joh. Anth. B. uit Texel stond terecht wegens diefstal van een partij Red Stars en Eigenheimers welke piepers hij in opdracht van een ander persoon, die ze van den eigenaar Jan Knol had gekocht, had moeten opleveren. Het scheen, dat Jan B. aanvankelijk bij de politie het feit had toegegeven, maar de wind was, nu hij terecht stond, geheel gedraaid. Hij ontwikkel de zooveel bezwaren en stichtte zooveel ver warring in het bewijsmateriaal van den officier, dat deze magistraat den strijd opgaf en vrijspraak requireerde. De rechter was ook blij van de soesah af te zijn en vonniste in dezen geest. De heeren dachten met birgadier Vroom de kachel te kunnen aanmaken. Sabotteerende wegrenners. Het komt ons voor, dat de heeren wegrenners het langzamerhand wel 'n beetje bont begin nen te maken. Niet alleen leveren zij een nieuw rijweg-gevaar op met hun kunsten, doch ook hebben zij geen bezwaar de con trole op de naleving der rjjwielbelasUngwet te sabotteeren. Zooals de brig. Vroom op 2 Juni ondervond van een vijftal wegracers, de gebroeders Joh. en Willem Z., den kleinen bakkersknecht Frans B., de melkboer D. en den werkman G. S„ op zijn vordering werd slechts uitdagend gebruld: ,,'t Is wel goed hoor, we hebben 'n plaatje" en ongestoord met een lief gangetje van 40 km doorgetrapt. Maar Vroom liet zich niet kisten. Hij wist de kilometervreters onder zijn bereik te krij gen en op den bon te slingeren. Thans stonden de 5 saboteurs achtereen volgens terecht en werd hun die minachting voor het gezag geducht ingepeperd. Jan Z. en Gerrit S. boften er nog bij, zij werden gestraft met 20.— of 15 dagen. De drie overige delinquenten met 25.boete of 15 dagen, dus zij kregen het volle pondje. Een ernstige waarschuwing voor de weg renners! GESLAAGD. De heer J. J. Zaadnoordijk is geslaagd voor het hoofdacte-examen. De agenda van de openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Vrijdag 26 Juli 1935, des namiddags te acht uur ten Raadhuize, vermeldt de volgen de punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. Ged. Staten hebben goedgekeurd de begrootingswijziging voor het dienstjaar 1934, vastgesteld op 23 Mei 1935; b. het besluit tot aankoop van een bouw- terrein aan S. Grin is door Ged. Staten goedgekeurd. c. van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, is bericht ontvangen, dat niet kan worden overgegaan tot plaatsing van een wegwijzer bij de Drie- bruggen. 3. Hernieuwde vaststelling verordening hef fing schoolgeld. 4. Vaststelling eener verordening tot hef fing van opcenten op de gemeentefonds belasting. 5. Intrekking van het besluit tot het aan gaan van eene geldleening tot aflossing van de voorschotten uit 's Rijks kas, ont vangen ter uitreiking aan de landarbei ders W. Breider en J. J. Buschman, om dat goedgevonden is, dat voorshands niet tot aflossing wordt overgegaan. 6. Verzoeken om ontheffing van honden belasting. 7. Aanvrage van J. C. de Schipper om een voorschot tot verkrijging van een plaatsje als bedoeld in de Landarbeiderswet. 8. Onderzoek van de geloofsbrieven van de tot lid van den Raad benoemden. 9. Aanbieding van de gemeenterekening 1934. 10. Rondvraag. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: E. Matysik van Sterkrade (Dl.), E. Jansen en echtgen. van Wierden, C. de Bruin van Hoogwoud. Vertrokken: Wed. A. van IJzendoornSij- brands naar Schagen; mej. A. Bakker naar 's-Gravenhage; mej. M. Plugboer naar Wie- ringerwaard. oi'fc BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Eleonora Theresia, d.v. H. A. M. Ruijsenaars en E. W. E. M. Witteveen; Divera Afra Maria, d.v. A. Zwirs en A. Broe- dersz; Johannes Theodorus, z.v. G. J. Dorre- stein en M. M. Mol; Elizabeth Johanna, d.v. B. Th. Straathof en G. E. v. d. Zalm; Guurtje Maria, d.v. N. Waiboer en D. Schenk; Fran- ciscus Hendricus Wilhelmus, z.v. J. M. Ro zenbroek en A. M. van Leeuwen; Jozina Alida Bronislava, d.v. P. van Kooten en J. C. Slij- kerman; Petronella, d.v. W. M. Schouwenaar en J. Lobbezoo. GETROUWD: H. Meilink en G. van Teu- lingen. OVERLEDENA. W. van Bostelen, oud 1 jaar en 8 mnd. POLITIE. Verloren: Damestaschje met inhoud, ry- wielplaatje in étui. VERLOF. Aan den heer C. J. Steenvoorden is verlof A verleend voor het café-lunchroom, Zwarte- weg, hoek Meerweg. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning voor den bouw van een woonhuis aan de N. Molen- vaartsweg aan S. Grin. DE KERMIS EN DE DRAVERIJ. Doordat verscheidene exploitanten van ker misvermakelijkheden erg laat waren met hun aanvrage om een standplaats, zijn ook wij later dan gewoonlijk met onze opgave van wat dit jaar de kermis zal bieden. Over het geheel zullen de gewone verma kelijkheden en tenten aanwezig zijn en we zullen deze dus maar niet alle noemen. Het lijkt ons toe dat er dit jaar echter wel eenige minder zijn dan vorige jaren, maar misschien komt een enkele late aanvrager nog binnen. Veerburg, zoowel als Slikker geven den danslustigen bij goede bands gelegenheid hun hart op te halen. De laatste komt bovendien extra goed voor den dag met cabaret, har monica-virtuozen, Tholen en Van Lier enz. De sportliefhebbers kunnen Zondag genie ten van wedstrijden tusschen B.K.C.-elftallen en Wieringerwaard en Hollandia van Hoorn en Dinsdag van de draverij, waarvoor de onderstaande 24 paarden zijn ingeschreven. Er zijn er bij uit den omtrek, maar ook uit Friesland, Groningen en Zuid-Holland. Er is dus kans, dat de heeren het elkaar niet ca deau zullen geven en goeden strjjd leveren. De ingeschreven paarden zijn: 1. Benker, eigenaar Alkemade,Anna Pau lowna, ber. Alkemade Jr. 2. Sally Harvester, Hofland, Beverwijk, ber. K. Bakker. 3. Quitta, Hofland, Beverwijk, ber. K. Bakker. 4. Grettchen H, Silver, Oudesluis, ber. Nottelman. 5. Noma B, Silver, Oudesluis, ber. Nottel man. 6. Navarra, J. Korver, Schoorl, ber. A. Witte veen. 7. Rolls Royd, B. de Vries. Heerenveen, ber. H. de Vries. 8: Bertha E. E. de Vries, Heeren ven, ber. H. de Vries. en bijt nooit gaatjes in Uw goed voor VIJF wasschen 16 ct Hondeltond. Emko Apeldoorn 9. Gloria Bond, D. Bakker, Amsterdam. 10. Minda, Stal Groningen. 11. Nordeck A. J. Cats, Amsterdam, ber.- eigenaar. 12. Betty Worty, S. v. d. Oord, Haarlem mermeer, ber.-eigenaar. 13. Sister Patrick, Jac. Klarenbeek, Am sterdam, ber. L. Ensing. 14. Fanfare, Gebrs. Krijnenburg, Den Haag, ber. L. Ensing. 15. Marie, P. Wagenaar, Amstelveen, ber. eigenaar. 16.Saraband, J. Strooper, 't Zand, ber.-eig. 17. Qualiteit, C. Vergay, A'dam, ber. Van Leeuwen Sr. 18. Quiklooper, Kool, Abbekerk, ber. Van Leeuwen Sr. 19. Our Uhlan B, Mooij, Wieringerwaard, ber.-eig. 20. Meleese, Haan, Wormer, ber. J. Vergay. 21. Fatima, Haan, Wormer, ber. J. Vergaaij. 22. Uilenspiegel. Numan. A'dam, ber. Van Leeuwen Jr. 23. Glossig Silk, Vrijland, IJselmonde, ber. Van Leeuwen Jr. 24. Anna Bradfort Gry Kats, Sloterdijk, ber. Van Leeuwen Jr. POLITIE. Verloren een armbandhorloge, een zilveren broche in den vorm van een vlinder, een smeerdop van een wagenwiel en een noodluik van een autobus. Inlichtingen bij den gemeentebode van Hippolytushoef. DE KERMIS. (Van 25 t.m. 29 Juli '35). Dachten wij aanvankelijk, dat onze kermis dit jaar (aangezien zij gedeeltelijk samen valt met die van Anna Paulowna en Dirks- horn) geen groot bezoek ten deel zou vallen, wat kramerijen enz. betreft, thans is dit an ders gebleken en staat het kermisterrein om de Herv. Kerk te Hippolytushoef, evenals andere jaren, weer vol, o.m. met kramen, theaters, luchtschommel, draaimolen, zweef molen, werp- en ballententen, slagmachine, enz., enz., enz. In Cinema De Haan worden 5 avond film-voorstellingen gegeven, terwijl in de Concertzaal „Concordia" 3 avonden het tooneelgezelschap van de Holl. Schouwburg te Amsterdam, onder directie van den heer Jan Nooij optreedt. In de verschillende danslokaliteiten kan men naar hartelust dansen. Aan straatmuziek ook geen gebrek, orgels, groot en klein, harmonica-virtuozen. Legio woonwagens met allerlei bewoners met koop waren enz., zijn mede gearriveerd. Voorloopig uitgesteld. Sinds eenigen tijd bestaat er eenig mee- ningsverschil tusschen de directie van den Wieringermeerpolder en de middenstandsver- eeniging meldt het A. N. P. De middenstan ders hebben van de directie verlangd, dat de vestiging van nieuwe winkelzaken aan ban den zou worden gelegd en dat de erfpachts canon zou worden verlaagd. Dit verzoek i werd gemotiveerd door de overweging, dat de middenstanders, die zich in den polder ge vestigd hadden, bedrogen zijn in hun ver wachtingen omtrent de oeconomische be staansmogelijkheden. De directie stelde daar tegenover, dat een dergelijk risico slechts den zakenlieden zelf aanging. Het conflict dreigde een oogenblik tot een openbare actie uit te groeien. Dinsdag zouden, volgens de plannen van de plaatselijke middenstands- vereen, de vlaggen in de Wieringermeer halfstok worden geheschen, en borden aan de winkels verschijnen met opschriften als „Te koop. Wij kunnen onze lasten niet op brengen." Intusschen heeft een contactcom missie haar bemiddeling aangeboden. Deze commissie is samengesteld door den Konink lijken Nederlandsche Middenstandsbond en bestaat uit de heeren dr. C. Drossaart van Dusseldorp, secretaris van de Kamer van Koophandel te Hoorn, A. Spaander, lid van het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond te Hoorn en Chr. H. Th. Schmalz, vice-voorzitter van de Kamer van Koophan del te Alkmaar, wonende te Schagen. Deze contactcommissie heeft in een onder houd met den directeur van den Wieringer meerpolder bevredigende toezeggingen ont vangen. Hierop heeft de plaatselijke mid- denstandsvereeniging besloten alle actie tot 1 Augustus op te schorten, in de hoop, dat voor dien tijd een definitieve regeling zal zijn gevonden. De bevolking vraagt eenigen in vloed in het bestuur van het nieuwe lichaam. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt heeft een commissie uit de bevolking van de Wierin germeer een adres gezonden aan de ministers van waterstaat, binnenlandsche zaken en fi nanciën, onderteckend door een groot aantal inwoners van den eersten Zuiderzeepolder Requestranten verzoeken den genoemden mi nisters alsnog ecu bepaling ln het by j Tweede Kamer ingediende wetsontwerp willen invoegen, waardoor een college in het leven zou worden, geroepen dal gevraagd ongevraagd adviezen a&n de bestuurecoiumis. sie zou kunnen geveu. Naar de meening vati requestranten zou het aanbeveling verdienen een dergelijk college te doen verkiezen vol gens de regelen, die in de Gemeentewet voor de verkiezing van den raad zijn vastgesteld Een afschrift van het verzoek is aan allo Tweede Kamerleden toegezonden. Dr. A. VAN DER IIORST. f In den ouderdom van 67 jaren, is gisteren te Alkmaar overleden dr. A. van der Horst, oud-controleerend geneesheer der Rijksverze keringsbank, in welke functie bij te Alkmaa» werkzaam was. Vóór dien was hij geneesheer op Texel en ook nog te IJmuiden. De overledene heeft deel uitgemaakt van tal van vereenigingsbesturen en werkte mes aan de totstandkoming van het centrale neu- trale ziekenhuis te Alkmaar. MUZIEKCONCOURS TE WORMS. Op het groote nationale muziek- en zang concours te Worms behaalde gisteren het Christelijk Fanfarecorps „Excelsior" van Oosterend een 1ste prijs in de derde afdeeling met 294 punten. Het Hervormd Zangkoor te Den Burg een lste prijs in de vierde afdeeling, met 291 punten. De zangvereeniging „De Lofstem" van Oosterend ook een lste prijs in de vierde af deeling, met 288 punten. De zangvereeniging „Harmonie" van Den Hoorn en „Crescendo" van Eierland een 2de prijs in de vierde afdeeling. De reis werd gemaakt met het s.s. „Mars diep". Aan boord bevonden zich 420 personen. Het gezelschap arriveerde 's avonds 10 uur in de Texelsche haven. Dr. v. d. HORST OVERLEDEN. Te Alkmaar is Zondag plotseling overleden de gepensionneerd control. geneesheer van den R. V. B., dr. A. v. d. Horst. De overledene was geruimen tijd, als geneesheer werkzaam in onze gemeente, in de praktijk, die thans door dr. Vellenga wordt bezet. Dr. v. d. Horst was een buitengewoon begaafd violist en hier een der steunpilaren van het uitstekend muziekge zelschap „Trinitas", dat destijds (omstreeks 1900) onder leiding stond van den onlangs te IJmuiden overleden componist, den heer S. Vlessing Phz. SCHOOLREISJE. De leerlingen der 5e klasse van de O. L. school maakten Dinsdag een reisje naar Am sterdam. e n DE TEELTVERGUNNING AAN BLOEM BOLLEN KWEEKEKS. Onder verwijzing naar het perscommuni qué dd. 13 Juni 1935, ad ten 10de, vernemen wij, dat de Minister van Economische Zaken nogmaals heeft bepaald, dat slechts aan die bloembollenkweekers in Augustus a.s. een teeltvergunning zal worden uitgereikt, die al hun verplichtingen inzake de betaling van de roeheffing en de roeomslag tegenover de Nederlandsche Sierteeltcentrale hebben na gekomen. Aan dezen maatregel zal streng de hand worden gehouden. Verder vernemen wij, dat het bij de kwee kers over de verkoopnota te korten percen tage berekend zal worden over deze ver koopnota, herrekend tegen de minimumprij zen. zooals bekend gemaakt in de Ministe- rieele Beschikking d.d. 20 Juni 1935. Deze korting zal slechts worden toegepast over de bloembollen geschikt voor ex port. Tot deze korting zullen worden gemach tigd, naast alle door de Nederlandsche Sier teeltcentrale erkende exporteurs, de erkende veilingen, de erkende handelaren in bloem bollen en de erkende bloemisten, die bloem bollen als grondstof voor hun trekkers- bedrijf bezigen. Bovenbedoelde handelaren en veilingen zul len zich, voor zoover nog niet geschied, ten spoedigste voor organiseering bij de Neder landsche Sierteeltcentrale hebben aan te mel den. Het definitieve rapport van de commissie van onderzoek betref fende crisismaatregelen. De commissie van onderzoek betreffende crisismaatregelen, ingesteld bij Kon. besluit van 19 Jan. 1934 heeft haar werkzaamheden beëindigd en in aansluiting aan het door haar verleden jaar ingediend voorloopig rapport, het definitieve rapport omtrent 'lC' door haar ingestelde onderzoek naar de gestie van de Nederlandsche VarkensceWj trale bij de Koningin ingediend. Conclusie* Bij de „slotopmerkingen" vat de commissl® het resultaat van haar onderzoek samen. ZU merkt op, dat toen de minister Van oecono mische zaken op 8 Februari 1934 de comrru®" sie installeerde, zijne excellentie haar ve£ J zocht reeds, aanstonds een onderzoek in stellen in verband met veel verspreide ruchten omtrent de vraag, of bij de van de Crisis-Varkena-centrale, in welk 0 derdeel dan ook, iets geschied is, wat uit oogpunt van politieke moraliteit afkeurt® verdient." De commissie heeft bjj de vervulling haar taak aan bovenvermelde opdracht ruime interpretatie gegeven. Klachten, zelfs bjj een zeer ruime uitlegging va" ])in. begrip „politieke moraliteit" niet vielen nen het terrein, door dat begrip bes r heeft de commissie echter uiteraard w behandeling kunnen nemen. te Het is der commissie een voldoemn^f9, kunnen verklaren, dat afgezien van 111 gingen van enkele personen van lag1'1'''1' (ie' togen wie óf de justitie óf de leid"*» ooK N. V. C. óf beide, zijn opgetreden, '>a big bij haar voortgezette onderzoek niet

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6