Buitenlandsch Overzicht. oetbal 1 e fd Ue*£ia inde. Tjyrt9 m&b wilt Imnl NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7626 EERSTE BLAD ZATERDAG 27 JULI 1935 63ste JAARGANG Tuinfeest op hetBucking- hampaleis. Het anti-semitisme in Duitschland. De loop der bevolking in Duitschland. De invoer van zuivelproducten in Engeland. De Russische vloot. Herdenking van Dolfuss. Neutraliteit van de Ver. Stat in tijd van oorlog. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 cL Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, f 1.70. Verschynt Dinsdag-, Don d-er dag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meusd. (kolombreedte al3 redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De behandeling van de ItaliaansclvAbessijnsche kwestie voor den Volkenbond. Volgende week komt de raad bijeen. - Innerlijke aftakeling van het fascisme. De Volkenbond en het conflict in Afrika. Het is wel zoo goed als zeker, dat de Vol kenbondsraad, ter be handeling van het con flict tusschen Italië en Abessynië, volgende week Woensdag in Ge- nève bijeenkomt. Er staan ons dus spannende dagen te wachten, want nog altijd is niet zeker de houding van Italië ter conferentie. Hoe zal het reageeren? Zal het nog mogelijk zijn, dat er een uitweg gevonden wordt uit de impasse, waarin men geraakt is of zal het tot een breuk komen tusschen Italië en den Volkenbond? Dit zijn nog open vragen, die vermoedelijk wel spoedig een antwoord zullen krijgen, omdat wel vaststaat, dat de confe rentie van niet te langen duur zal zijn. Het is van harte te hopen, dat Italië nog zoo verstandig is, om, nu alles nog niet ver speeld is, zich te laten raden en het conflict niet op de spits te drijven en zichzelf daar door tot den vijand van Europa maken. Ieder weldenkend mensch immers is fel af- keerig van de politiek, die Mussolini de laat ste maanden voert. Gelukkig, mogen we zeg gen, omdat de ellende in de wereld al groot genoeg is, om het avontuur van een gewapend conflict aan te gaan, dat altijd uit den dui vel is. Donderdag kwamen er berichten, die eenige hoop gaven, dat in het conflict nog een ven ding ten goede zou komen. Wij laten ze hier volgen, zooals wij ze in de ochtendbladen van gisteren aantroffen. Verrassenderwijze wordt in Parysche poli tieke kringen- de meening tot uitdrukking ge bracht, dat in het conflict een onverwachte wending zou komen. De door Rome aan Addis Abeba gerichte nota en het antwoord daarop, zou een dergelijke hoop rechtvaardigen. Italië zou zich niet meer verzetten tegen de benoeming van een vijfden scheidsrechter, blij kens een nota, aan het Volkenbondssecreta riaat gericht. Er moet alleen nog overeen stemming tusschen Rome en Addis Abeba be reikt worden, inzake de bevoegdheid van den vijfden scheidsrechter. In dit verband kent men ook groote beteekenis toe aan de tal rijke diplomatieke besprekingen, die de Ita- liaansche onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken Suvich, Donderdag te Rome heeft gehouden. Over den inhoud van deze onderhandelingen wordt weinig aan de open baarheid prijs gegeven. Wel wordt van offi- cieele Italiaansche zijde met den meesten na druk het gerucht tegengesproken, als zou Suvich aan de verschillende gezanten te Rome mededeelingen hebben gedaan omtrent een eventueel uittreden van Italië uit den Vol kenbond. Ook in Abessinië was er Donderdag een hoopvoller stemming, die haar oorzaak vond in het vallen van de lire, waardoor het Italië moeilijk zou worden te leenen of grondstof fen te koopen, hetgeen men een machtigen factor hetzij ten gunste van den vrede, hetzij ten gunste van de kortheid van den oorlog acht. Volgens den correspondent van de Times te Addis Abeba is de Abessinische regeering nog steeds bereid, om tot een constructieve oplos sing bij de dragen door territoriale concessies KONIJN's AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, dag en nacht. in ruil liefst voor land, maar misschien ook voor geldelijken bijstand. Zij is ook bereid, om over een spoorwegplan westelijk van Addis- Abeba te spreken maar is vast besloten, om geen militaire of onzijdige zone toe te staan. De concessie moet de lijnen van de conces sie voor den Djiboeti-spoorweg volgen. Ook over oeconomische concessies wil men spre ken, mits zij Italië geen politie vat geven, het welk hetzij in zijn extremen vorm van pro tectoraat of mandaat, hetzij in eenigen an deren vorm tot het uiterste zal worden weer staan. Laat ons hopen dat de optimistische klan ken mogen vermeerderen en spoedig het pes simisme mogen verdrijven. We hebben drin gend behoefte aan wat opklaring van de in ternationale sfeer, die de laatste maanden zeer dreigend is. Fascistische aftakeling. Nee, afgedaan heeft het fascisme nog niet, de mogelijkheid is zelfs lang niet buitengesloten, dat bij den huidigen gang van zaken in ons land, de zwarthemden- organisatie nog tot behoorlijken bloei zal ko men, omdat het ieger der ontevredenen straks waarschijnlijk nog wel toe zal nemen en dat is altijd een dankbaar terrein gebleken voor het fascisme. De „Nw. Rott. Crt." had dezer dagen een hoofdartikel gewijd aan „Het fascisme in de pressie", waarin het blad wijst op het in mis- crediet brengen van het fascisme, door Duitschland en Italië. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: Slecht gaat het op het oogenblik met de moreele positie in de wereld van de fascistisch geregeerde landen. Wij weten dat het verlies van alle geesteüjke vrijheid, de onderlinge be- spionneering, de vrees voor aangeverij in die landen thans vele fascistisch gezinden in de buitenwereld niet afschrikt, al maken zij ook zelf, in hun eigen land, heftig aanspraak op de vrijheden, die het hun streven is te onder drukken. Maar gebeurtenissen in die landen wekken op het oogenblik antipathie in de wereld. Dat lijkt ons voor het fascisme veel grooter nadeel. Het prestige van het Italiaan sche fascisme berustte vooral op het on loochenbare aanzien van Mussolini persoon lijk. Men kon het Italiaansche fascisme niet los maken van zijn persoon, waarmede de wereld geleerd had zich te verzoenen, ja, die zij was gaan waardeeren om veel goeds voor de internationale samenwerking, dat ervan uitging. Thans echter is deze stemming om geslagen. Ofschoon ieder wel de zwakheden en fouten van het Abessijnsche rijk kent, gaat er een golf van sympathie voor Abes sinië over de wereld, die zich rechtstreeks tegen de geweldenaarachtige, den inter nationalen vrede saboteerende politiek van Mussolini richt. Het gevoel van in hem teleur gesteld te zijn, wordt grooter, naarmate meer van zyn persoonlijk aandeel in deze onsympa thieke zaak bekend wordt. Ernstiger ontgoocheling nog veroorzaakt Duitschland de velen, die iets goeds meenden te moeten zien in zijn fascisme. Zy verweten vaak de buitenlandsche pers dat zij, afschuwe lijke dingen constateerende, niet genoeg aan dacht wijdde aan gunstiger verschijnselen. Alsof het menschelijk ware, degenen, die zich op afschuwelijke dwaalwegen bevinden, aan te moedigen inplaats van te critiseeren, om dat er toch nog wel goeds aan hen is. Be voegde waarnemers wisten echter ook, hoe veel valsche schijn er was in die gunstige ver schijnselen, evenals in de geschapen „voor spoed". Uit de nationaal-socialistische pers, die nu zoo fel tegen allerlei groepen der bur gerij te keer, gaat, kan men leeren, wat die opgelegde, nationale „eenheid" waard was. „Nog slechts 10 pet. van de bevolking moeten voor het nationaal-socialisme ge wonnen worden," verklaarde Hitier na de laatste volksstemming; dan zal Duitschland een volmaakte eenheid zijn! Het offensief van hooger hand naar vele kanten, tegen katholieken, protestanten, joden, studenten en stalenhelm, bewijst nu, hoe het met deze eenheid staat. En toch was de academische jeugd en waren de conservatief gezinde oud-strijders eens de nuttigste vrienden van het nationaal- socialisme. En hoezeer het nationaal-socia lisme de menigte veredeld heeft, en zich vei lig in de bevolking gegrondvest voelt, ziet men uit de relletjes in den laatsten tijd, die in de heele wereld zoo'n ellendigen indruk hebben gemaakt, om de rol, die de overheid erbij heeft gespeeld. Slot van de jubileumviering; 10.000 uitgenoodigden. Het jubileumjaar is Donderdag officieel gesloten met een groot tuinfeest op het Buckingham paleis, waarvoor Lord Chamber- lain ruim tien duizend uitnoodigingen ver zonden had, die bijna alle waren aangenomen. De Koning en Koningin bewogen zich in het stralende zomerweer ongedwongen tusschen hun vele gasten, van welke zij de meesten bleken te kennen. Alle ministers, hoofden van departementen, het diplomatieke corps, leden van den hoogen adel, en de haute finance, kunstenaars en mannen van wetenschap en sport, de burgemeesters en wethouders der groote steden en de kopstukken uit de han dels- en •sociale wereld vormden het milieu. Het ontzeggen van de baden. De bevolking en de badgasten van Misdroy, een van de bekendste Duitsche badplaatsen aan de Oostzee, hebben volgens een bericht van de Angriff Woensdagavond geprotes teerd tegen het toenemend aantal joodsche badgasten. Er werden anti-semietische liede ren gezongen. De betoogers trokken van pen sion naar pension, waarin joden logeerden. Er werden ook transparanten gedragen, waar op geschreven stond: „Joden, wij laten u nog 24 uur tijd!" De pensionhouders verklaarden zich bereid hun joodsche gasten aan te spo ren Misdroy te verlaten. Het stadsbestuur van Bochum heeft den joden het baden in de gemeentelijke badinrich tingen verboden. De stad München deelt mede, dat daar reeds in 1933 het baden van joden in de ste- In doozen van 20 cl af. delijke baden verboden geworden is. De joden blijken zich daar echter niet voldoende aan te hebben gestoord, waarom thans opnieuw de aandacht op het verbod is gevestigd, opdat het niet tot ordeverstoringen zal komen. Jo den, die zich nochtans niets aan dat verbod mochten gelegen laten liggen, zullen worden aangeklaagd van huisvredebreuk. De stad Karlsruhe heeft gisteren besloten den joden het gebruik van het Rijnstrandbad alsmede van alle andere stedelijke badinrich tingen te verbieden. Hetzelfde is geschied te Mannheim, te Freiburg en Villingen in het Zwarte Woud. In Karlsruhe zijn, naar het blad Der Führer meldt, in de café bordjes aangebracht, waar op staat: Joden zijn hier niet gewenscht. (N. R. Crt.) Een stijgend geboortecijfer. In het eerste halfjaar van 1935 zijn in Duitschland 172.800 kinderen geboren tegen 140.000 in hetzelfde halfjaar van 1934 en 112.000 in 1933. Het geboortecijfer is nu weer gestegen tot 16.2, wat evenwel nog niet de helft is van de cijfers van 18721880. Het aantal huwelijken is in dezelfde pe riode van 113.000 in 1934 tot 107.700 dit jaar gedaald. KONING LEOPOLD EEREDOCTOR TE LEUVEN. Koning Leopold heeft Donderdag den rector van de katholieke universiteit te Leuven, mgr. Ladeuze en de presidenten der verschil lende faculteiten in audiëntie ontvangen, De rector overhandigde den jongen vorst de bul van doctor honoris causa in de natuurweten schap. De koning dankte met vriendelijke woorden voor de hem bewezen eer. Nieuwe maatregelen van Engelsche zijde. In het Lagerhuis wees de minister van land bouw, Elliott op de mogelijkheid van het in stellen van nieuwe invoerrechten en wel op boter en kaas. zoodra de loopende overeen komsten een nieuwe regeling mogelijk zouden maken. Volgens den minister zou na de rege ling van den vleeschinvoer een schikking voor den botër- en kaasimport worden getrof fen, waarbij aan de dominions een voorsprong op andere buitenlandsche importeerende sta ten wordt verzekerd. Het invoerrecht op ge condenseerde melk wordt op het oogenblik door de adviseerende tariefscommissie onder zocht. Zestig onderzeeërs op stapel gezet. De marinemedewerker van de Daily Tele- graph heeft van welingelichte zijde vernomen dat in de Sowjetunie in de afgeloopen maand zestig onderzeeërs op stapel zijn gezet. Vier jaar geleden telde de Sowjetunie slechts 15 duikbooten, grootendeels van verouderd type, begin 1937 zai het land over ten minste 55 duikbooten van het modernste type be schikken. Het voornaamste steunpunt is Kronstadt, doch ook te Wladiwostok bevinden zich tal rijke duikbooten, hetgeen in Japan onrust verwekt. Te Nikolajef aan de Zwarte Zee is een ba sis voor kleinere duikbooten, welke langs de kust gebruikt worden. Verder worden een aantal kruisers en tor pedojagers gebouwd, terwijl twee oude slag schepen gemoderniseerd worden. Weenen rouwt. Havas meldt uit Weenen: Aan den vooravond van den verjaardag van den moord op Dolfuss was Weenen in rouw. Duizenden kaarsen brandden voor de vensters van de openbare gebouwen en van bijna alle huizen. Duizenden defileerden langs het graf van den vermoorden kanselier. In een radiorede legde kolonel Adam den nadruk op de onwrikbare gehechtheid van Oostenrijk aan de denkbeelden van Dolfuss. Bezwaren tegen wetsontwerpen. desbetreffende Tusschen president Roosevelt, den onder minister van buitenlandsche zaken Philips en den chef voor ontwapeningsvraagstukken, den ambassadeur Davis, hebben de laatste dagen langdurige besprekingen plaats over de wetsontwerpen, die betrekking hebben op de Amerikaansche neutraliteit in toekom stige oorlogen. Het gaat hier over een wette lijke verplichting voor den in functie zijnden president der Vereenigde Staten om bij het uitbreken van een oorlog een embargo te leg gen op den uitvoer van oorlogsmateriaal en reizen naar en het scheepsverkeer met het oorlogsgebied te verbieden. In welingelichte kringen verklaart men, dat president Roosevelt zeer zeker de hem bij deze wetsontwerpen verleende volmachten goedkeurt, doch liever niet gebonden wenscht te zijn, daar anders de politieke invloed van Amerika in tijden van dreigend oorlogsge vaar te zeer verminderd zou worden. De Amerikaansche regeering moet volgens de meening van alle bevoegde instanties tijdig in staat zijn ter voorkoming van oor logen een aanzienlijken invloed te oefenen op den eventueelen toekomstigen aanvaller. Dit kan niet gebeuren indien de aanvaller van t< voren weet, dat Amerika bij het uitbreken van den oorlog, ook den aangevallene niet mag steunen. Bovendien geven de wetsont werpen ook geen opheldering in de moeilijke In Rusland zyn in de afgeloopen maand zestig onderzeeërs op stapel gezet Pag. I Bij een brand te Dalem (N.B.) zyn gisteren drie boerderijen afgebrand 6 Neutraliteit van de Ver. Staten in tyd van oorlog. Bezwaar tegen desbetref fende wetsontwerpenf Op een onbewaakten overweg bij Apeldoorn is gisteravond een motor fiets door een trein gegrepen, waar door een persoon werd gedood en een zwaar gewondw g Prof. Aalberse is gisteren de bespre kingen met verschillende party-lei ders begonnen. Verwacht wordt, dat hij ook voor krachtige handhaving van den gulden istt 5 Huldiging van dr. Jac. P. Thijsse. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuwft 5 In verband met de handhaving van den gaven gulden wordt de toestand gunstig beoordeeldw 5 Het kabinet-Colijn heeft gisteren ont slag genomen. Aan prof. Aalberse is door de Koningin opdracht ver leend tot vorming van een parlemen tair kabinet op zoo breed mogelijke basisfi 5 By een mijnongeluk in Britsch-Indië zyn 33 mijnwerkers gedood „10 Gisteren heeft de verkiezing plaats gehad voor 25 leden voor de Eerste Kamer, De N.S.B. heeft twee zetels verworven ten koste van liberalen en Vrijz. Democraten5 Te Oss is een 5-jarig fabrieksarbei der aangehouden, die er van verdocht- wordt zijn moeder verbrand te hebben 9 Gisteren heeft op verschillende plaat sen in ons land de teraardebestelling plaats gehad van de slachtoffers van de „Gaai"5 Donderdag heeft de Ned. Bank haar disoonto opnieuw verhoogd en ge bracht op 6 petft 5 Het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen in Cherie wordt geschat op 75.000. Acht millioen menschen zouden dakloos zijn 10 Droevig familiedrama te Amsterdam, Man vermoordt zijn vrouw en pleegt zelfmoord feuilleton Buitenlandsch Overzicht Omtrek-meuws 1( Marktberichten Marineberichten kvortnieuws 10 quaestie, wanneer de in de betrokken wets ontwerpen voorziene maatregelen van kracht moeten worden. De deskundigen der regeering zullen heden de Senaatscommissie ontraden de wetsont werpen in de huidige zitting in behandeling te nemen tenzij in den door het Witte Huis gewenschten vorm. Feuilleton. LI 27) en „Jawel, maarstamelde Symes. „Dat zijn, geloof ik, de feiten. Waarom hij er de voorkeur aan zou geven bekend te zijn als Charles Huish, in plaats van onder zijn waren en wettigen naam; waarom hij liever zny brood verdient als chauffeur en voetbalspeler, wanneer hij van iederen woe- kerenden Jood zooveel geld kan krijgen als hij wil die dingen kan ik je niet zeggen, Symes. V/at ik verlang is, dat jij uitvindt, of deze Huish in werkelijkheid Carstairs is, zoo dat ik den geheelen toestand zal kunnen beoordeelen. Is hij dat, dan zal ik weten hoe te handelen." „En dat andere," merkte Symes op, „is dat toepasselijk op Carstairs als hij die Huish is?" Hector Wayne zwaaide met zijn hand. „John Carstairs is de erfgenaam van een groot vermogen. Als jij en ik er in kunnen slagen iemand anders den eersten recht hebbende op den titel na Carstairs dit vermogen ten deel te laten vallen, dan Sluiper Symes glimlachte, toen de ander even zweeg. Dit was een toestand, die zijn lage ziel dierbaar was. „Ik zal mijn best doen," beloofde hij, en liep met een gemeenen grijnslach naar de deur. HOOFDSTUK XVIII. Een oud vriend verschijnt. Huish reed zijn heer in een zeer peinzende stemming naar Cavendish Square terug; hij was inderdaad zoo verstrooid, dat hij in Ox ford Circus bijna een ernstig ongeluk ver oorzaakt had. De plaats van toeschouwer had opgehou den ironisch te zijn; hij voerde voor de eer ste maal zijn banden knellen. Wat was er achter de plotselinge vriendschap van An- struthers met Maisie Willen te zoeken? En waarom had Hector Wayne zich dien mid dag zelfs op het Kensington terrein ver toond? Deze vragen bekleedden een voor name plaats in zijn overpeinzingen, en stem den hem wrevelig. Toen hij aan het einde van den rit de auto liet stilhouden, vroeg hij zich af of hij het in zijn positie zou durven wagen om Sir Ar- thur omtrent Wayne uit te vragen. Hij zou het kunnen laten voorkomen alsof hij den man niet kende eenvoudig vragen wie hij was? Als hij (Huish) voorgaf te meenen dat hij hem vroeger elders gezien had of een dergelijke uitvlucht aanwendde, dan liet Sir Arthur misschien iets los. In ieder geval, het was te probeeren. Maar voordat hij in de gelegenheid ge weest was, verzochtt Sir Arthur hem in huis terug te keeren, zoodra hij de auto in de garage gereden had. Aan het einde van het gesprek, maakte Sir Arthur uit eigen beweging melding van den naam Wayne. „Ik kan niet anders dan je gclukwenschen, Huish", zei Sir Arthur. „Ik ben van Soccer voetbal niet goed op de hoogte, want op school en bij Guy speelde ik Rugby, en se dert ik mij vestigde als dokter, heb ik nau welijks den tijd gehad om mijn tanden te poetsen, maar het komt mij voor, dat er als middenvoor een groote toekomst voor je weggelegd is. Ik hoorde verscheidene men schen in mijn nabijheid zeggen, dat als je je vorm wist te handhaven, jij de aangewezen man was, om in den eerstvolgenden inter nationalen wedstrijd voor Engeland uit te komen. Wat ik nog zeggen wou," liet hij toen volgen, „ik sprak onder het spel een ze keren Wayne Hector Wayne; hy scheen je te kennen." „Wat u zegt, sir!" „Ja. Hij schrok er letterlijk van, toen hij je voor het eerst zag. Je scheen hem te her inneren aan iemand, dien hij vroeger gekend heeft." „Werkelijk, sir!" Evenals eerst, klonk de stem beleefd zakelijk. Sir Arthur Paget schoof hem een kistje sigaren toe. Het mysterie, dat zijn onbeken den chauffeur nog steeds omringde, prikkel de hem. De houding van Wayne op dien mid dag had zijn nieuwsgierigheid vergroot. Voor één maal, won deze het van zijn discretie. „Ken jij Mr. Wayne soms?" vroeg hij. „Vroeger wel, sir." Het antwoord werd on toeschietelijk gegeven. „Nogal een rare snuiter, geloof ik?" In- tusschen was Paget nu vast overtuigd, dat zijn chauffeur afkomstig was uit een kring, dien hij voorgoed den rug toegekeerd had. Hij wenschte hem weer aan zijn rechtmatige plaats daarin te helpen mits de man daar toe medewerking wilde verleenen. „Hij is een gemeene schoft sir!" Wat Huish betreft, hij had ook geen slot voor den mond genomen. Hij uitte deze woorden in een ingeving van het oogenblik. „Hoe weet jij dat, Huish?" „Ik had het niet behooren te zeggen, sir maar ik weet, dat het zoo is." De chirurg bekeek de asch van zijn sigaar. „Eenigen tijd geleden bood ik je mijn hulp aan, Huish. Dat aanbod is nog van kracht. Je begrijpt zeker wel wat ik daarmee be doel?" „Ik geloof het wel, Sir Arthur. Maar, u heeft mij al geholpen; er is verder niets van mijn verlangen. En misschien zou u niet bij machte zijn om mij te helpen in een an der opzicht." „Zoo. Dat ligt geheel aan je zeiven, wil je daarmee zeggen. Welnu, mijn aanbod, zooals het is, zal altijd gehandhaafd blijven. Je werd niet voor chauffeur in de wieg gelegd. Huish hoewel je volgens mij de beste chauffeur in Londen bent. Ga nu heen om voetbal te spelen, als dat je hart bevredigt." „Het bevredigt mij volkomen, sir," ant woordde Huish, en hiermee was het gesprek afgeloopen. Hij zat dien avond in de kamers, die hij in de buurt van Cavendish Square betrokken had, in zijn zitkamer de avondbladen te lezen, toen er op de deur geklopt werd. Hij ging kijken wie daar was, rukte ze open „Thomas!" riep hij uit, en trok een ver grijsd mannetje de kamer binnen. Het volgende oogenblik had hij spijt zich zoo te hebben laten meesleepen door zijn ge voelens. „Ikikbegon hij verlegen. De man, die hem van jongsaf vertroeteld had, keek hem aan met oogen, die vochtig waren van tranen. „Ik herkende u. Mr. John," zei hij. „Neem gerust aan, dat ik u ten allen tijde herken nen zou, wat u ook overkwam. Ik liep van middag langs het huis van Sir Arthur Paget. toen u daar in een Panhard voorreedik ging stilletjes voorbij, omdat u misschien lie ver niet had, dat ik u aansprak „Er is niemand, dien ik liever in dien stoel zag zitten dan joou, Thomas! Geloof dat van my." „Dat doe ik ook, sir en welbedankt, om dat u dat zegt! Maar, wat is er eigenlijk met u gebeurd, Mr. John?" „Iets, dat meer op een verdichtsel lijkt dan op iets uit de werkelijkheid, Thomas, en toch is het de waarheid. Na mijn vertrek uit Lon den ging ik naar Southampton, om te pro beeren of ik mijn overtocht naar Amerika op een stoomschip verdienen kon. Maar ik was blijkbaar niet van het hout van de man nen, die ze daarvoor noodig hebben; in ieder geval, ik kon zelfs niet eens een plaatsje als stoker krygen." „Mr. John!" riep de knecht vol afgrijzen uit. „Ongeschoolde krachten, vermoed ik, Tho mas en ik werd niet grootgebracht om mijn handen uit de mouw te steken, zooals je weet. Welnu, het was prachtig weer, en ik nam myn stok op en ging wandelen. Op ze- zekeren avond werd ik ergens buiten een paar kruiswegen door een auto aangereden, en een van de wielen ging daarbij dwars over mijn gezicht. Weet je nog, Thomas, wat ze deden met de luidjes, die in den oorlog een vreeselijke gezichtsverminking ondergaan hadden?" „Ik herinner me zooiets van gezichtsmas sage, Mr. John." „Noem mij niet langer zoo, Thomas; dat past slecht by een chauffeur en een be roepsvoetballer! Maar van gezichtsmassage gesproken, daaraan heb ik dit te danken." Hij wees naar zijn gezicht. „Men beweert, dat het Dr. Benjamin Drew's grootste triomf geweest is. Geen ander sterveling heeft mij herkend zooals ik er nu uitzie, Thomas; hoe ben je er toe gekomen?" De kleine, grijze knecht keek hem met zijn trouwe hondenoogen aan. „Zij zouden u aan myn herkenning niet kunnen onttrekken niet ai hadden ze u veranderd in een neger! En dan, het was my bekend dat u niet dood was." „Hebben ze er dien draai aan gegeven dat ik dood was?" „Dat wordt verteld, sir. Anderen zeggen weer, dat u naar het buitenland gegaan is om nooit meer terug te komen. Maar nu u weer hier is, in Londen terug „Blijft alles bij het oude, Thomas! Ik heb het zoo zeer naar mijn zin, en wie zou my gelooven, als ik zei de zoon van Lord Over- ton te zijn? Zelfs Sir Arthur Paget, wiens chauffeur ik ben, weet het niet. Toen ik na dat auto-ongeval opgenomen werd, had ik niets by my, waaruit mijn identiteit kon blij ken." „U wilt daarmee toch niet zeggen, dat u van plan is nooit terug te komen, sir?" riep de ontstelde Thomas uit. „Stel eens, dat uw vader kwam te overlijden?" „Dat verhoede de Hemel, Thomas maar, genoeg over mezelf; heb jij ai een andere be trekking gevonden?" „Jawel, sir; ik ben nu bij Lord Levering. Maar, ik zou het liefst terugkomen bij u, sir. Neem me niet kwalijk, Mr. John welke is uw beweegreden?" Hij ontving geen terechtwijzing, zooals hij verwacht had. In plaats van te antwoorden, staarde zijn vroegere heer, ver in zijn stoel achterover, recht vooruit en scheen in ge dachten verzonken. Het was waar, dat Huish diep nadacht. Hij bepeinsde wat deze trouwe ziel zou zeg gen, wanneer hy hem deelgenoot maakte van zijn ware „beweegreden". (Wordt vervolr 1.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1