Radio-programma en om het Binnenhof. GEMENGD NIEUWS Moord en zelfmoord ie Amsterdam. Man uiteen trein gesprongen Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. Door een wagen overreden en gedood. Twee boerderijen afgebrand Verdronken. Verkoop van gestolen artikelen op de markt. Felle brand te Valkenburg. W «ekkroniek Een staatkundige ontploffing die het gansche land deec daveren Het Kabinet-Colijn versus de Katholieke fractie Waarom er een onoverbrugbare klove gaapte. - Maar: wat nu? Den Haag, 25 Juli. 1 De „boni welke reeds gedurende een poosje verdachte sis-geluiden en angstwek kende rookpluimpjes afgaf, is dan ten slotte toch tot ontploffing gekomen! De knal daverde door het land en wie ge- lekend hadden op minstens nog een paar Jn politicis rustige jaren werden geweldig •pgeschrikt... Het conflict tusschen Tweede Kamer en Regeering i s er, wat naar alle waarschijn lijkheid beduidt, dat aan 't levèn van het in '33 epgetreden én met veel verwachtingen inge haalde Crisis-Kabinet een maar al te spoedig «inde komt. Op het moment, dat Ik dit schrijf Donderdag-avond wacht men op nog nader nieuws aangaande de oplossing van het conflict. De ministerraad heeft reeds twee maal vergaderd, dr. Colijn was bij H. M. de Koningin op audiëntie, er wordt dus aan een nieuwen toestand gewerkt. Een nieuwe toestand! Niemand van de „buitenwacht" hëeft momenteel eenig idee Van de reëele mogelijkheden, welke uit de hoging te voorschijn kunnen treden. Zooals men weet, vroeg dr. Colijn bij de behan deling, in de Tweede Kamer, van het bekende be.'.uinigingsontwerp van de Katholieke fractie een ondubbelzinnige betuiging van trouw aan het Kabinet. De premier meende, dat de autoriteit van het ministerie doorloo pend door die fractie werd ondermijnd met «ritièk van de meest-afbrekende soort. Prof. Aalberse, de Katholieke fractie leider, was tot het geven van een dergelijk Votum niet bereid, en in. deze sprak hij na mens al zijn politieke vrienden. Toen moest dr. Colijn de consequentie van zijn eisch wel aanvaarden en daar er nu in de Kamer «en meerderheid 'tegen het Kabinet bestond schorsing der beraadslagingen over het aanhangige ontwerp vragen. Wat in den re gel beteekent: Kabintescrisis of Kameront binding! Wat gewoonlijk bij het ontstaan van een dergelijk conflict, geschiedt gebeurde ook thans: Een felle perspolemiek over de daden van degenen, die voor den loop van zaken allereerst de verantwoordelijkheid dragen, brak los en veel wérd het verwijt gehoord, dat het landsbe.ang op hoogst-bedenkelijke Wijze werd geschaad. Over deze zijde der zaak zal ik het niet bebben, als liggend buiten het terrein van den onpartijdigen kroniekschrijver. Maar on getwijfeld is waar, dat de massa niet altijd een duidelijk beeld heeft van de ware oorza ken der gerezen moeilijkheden. Want als het Kabinet valt (en daaraan kan toch niet worden getwijfeld) is dat toch door toedoen van een partij, die drie. van kaar beste krachten in het ministerie heeft Hitten en die de econom. aangelegenheden in successie behartigd zag door haar bekwaam ste leden, waarvan de huidige dignitaris be hoort tot de meest-vooruitstrevende, kundig- ste en tot durven bereid zijnde figuren. Die zooals dr. Colijn in zijn groote rede van Vrij dag 19 dezer onthulde altijd de volkomen vrije hand hebben gehad. Als de premier in het verleden sterk waarschuwde tegen over ijling inzake de Katholieke wenschen op eco nomisch en technologisch gebied, dan sprak hij dus feitelijk... namens zijn collega van Economische zaken! En toch moest dr. Co lijn het ontgelden, niet het minst in de Ka tholieke pers... Ook tot op het laatst was het niet anders. Blijkens de mededeeling van den premier zou er een nieuw lichaam worden geschapen, een soort „Economisch werkfonds", met aan het hoofd de minister van Econ. Zaken, om den industrieelen opbloei te kunnen financieren. Het oude en welbekende „Werkfonds" zou dan voortaan geheel onder Waterstaat komen te ressorteeren en moeten dienen voor de financiering van groote openbare werken. Nieuwe millioenen zouden, weer worden aan gevraagd, want de oude waren eindelijk vol ledig uitgezet. En men weet, hoe prof. Gelissen, de opvol ger van Exc. Steenberghe, een rijk „program" had opgesteld in het belang van onzen econo- mischen her-opbloei. Een en ander heeft de grootste fractie in de Kamer niet tot ver trouwen in het Kabinet kunnen bewegen! Waar school nu feitelijk de ware oorzaak der onverkomelijke klove? Om dat duidelijk te mak'en dien ik eerst het deel van de rede des premiers op 19 dezer te reléveeren, waar om hier eigenlijk alles draait. Men herinnert zich toch wel, dat prof. Aalberse geen ande ren weg zag om uit de geweldige moeilijk heden te komen dan door consequente defla tie of devaluatie. Consequente deflatie be duidt volgens prof. Aalberse o.a. aantasting van „het kapitaal", van de z.g. „hoofdsom men". Dr. Colijn zei, dat consequente deflatie alleen verkregen wordt als de Regeering absoluut niets doet, geen steun aan den land bouw, aan de industrie, geen werkloozcn- steun. Dan vindt consequente' deflatie in den korst mogelijken tijd plaatst! Dat heeft de Regeering niet gewild en wil zij nog niet. Dat zou voor alle arbeiders een complete ruïne beteeekenen. De regeering is reguleerend opgetreden, allereerst door de consequente deflatie te remmen en geweldige schokken zijn daardoor voorkomen. Die remmende kant van de Re- geeringspolitiek brengt mee, dat er een aan vulling komt aan den anderen kant. Er be hoort gestimuleerd te worden waar deflatie niet vlug genoeg plaats vindt. De gedachte van de Regeering achtte de premier logisch om aan den eenen kant te remmen om ellende te voorkomen en aan den anderen kant iets te doen om het proces te versnellen. De Re geering beoogt een benaderende consequente deflatie, waarbij de Regeering de noodzake lijkheid en rechtmatigheid van ingrijpen in de hoofdsommen niet aanwezig acht. Toch is zij op dit terrein nfet geheel werkloos, want wanneer steun gevraagd wordt dan wordt daaraan een offer van het kapitaal verbonden en voorts heeft de Regeering een dwangac- coord van obligatiehouders buiten trustver- band geschapen, om iets te noemen. Maar een algemeene formule om de hoofdsommen aan te tasten wil de Regeering niet. De schulden behooren eerst zooveel mogelijk langs natuur lijken weg te worden gesaneerd. In dit ver band begreep de premier ook niet wat men van devaluatje precies verwacht. Zeker, voor hen, die producten aan het buitenland leveren biedt zij voordeelen, maar hoe dit middel in het binnenland, waar de vrije prijsvormin geheel verdwenen is, kan helpen was dr. Colijn een volkomen raadsel. De vraag-Aalberse, of devaluatie na aan neming der Regeeringsvoorstellen zal kunnen worden vermeden achtte de premier niet voor beantwoording vatbaar en wei omdat de Re geering den profetischen blik mist. Er kan zich in de toekomst nog zooveel voordoen. Maar het Kabinet blijft strijden tegen deva luatie zoo lang dat eenigszins kan. De premier bleek op het gebied der munt stabilisatie niet zoo pessimistisch als mr. De Geer. De drang in alle landen tot stabilisatie is onnoemelijk sterker' dan kort geleden, zoo zei de minister, het met den ander wel eens zijnde, dat men goed doet eventueel zelf het tijdstip te kiezen. Doch de Regeering hoopt dat oogenblik niet te beleven, Ten slotte behandelde de premier nog twee punten. Allereerst de vraag van prof. Aal berse, of de Regeering nog in haar taak ge looft? En vervolgens het verzoek van dien afgevaardigde om de stemming over het be- zuinigingsontwerp uit te stellen tot na de beslissing over het vaste-lastenontwerp. Het nut daarvan zag de premier niet in. Ook de devaluïst erkent, dat bezuiniging noodig is, dus kan hij voor het eerste ontwerp stemmen los van het tweede. Als dit werd verworpen zou een politiek conflict met de Regeering intreden en wel van niet twijfelachtige hoe danigheid, aldus onomwonden de minister president. En indien het vaste-lasten ontwerp zonder steun der Katholieken toch werd aan genomen zou toch de vraag rijzen of het Ka binet wel kan aanblijven na met de grootste fractie op voet van oorlog te zijn gekomen. Of het Kabinet ten volle in zijn beleid ver trouwen stelt? Het geloof is in den laatsten tijd niet sterker geworden erkende dr. Co lijn openhartig wat niet zeggen wil, dat het aan zich zelf twijfelt of dat het aan werkkracht ontbreekt. Het Kabinet kent den weg waarlangs ons land in bijna hopelooze (ja, zoo' zei de premier het woordelijk) moei lijkheden is geraakt en het is er rotsvast van overtuigd, dat ue moeilijkheden niet slechts zijn op te lossen door binnenlandsche maat regelen alléén. De weg uit het moeras is de zelfde waarlangs het land in de modder is geraakt. Vergrooting van den uitvoer moet een dragelijken toestand in het leven roepen en helaas kan dat nog lang duren, maar men trooste zich: De verdwazing der wereld is niet van alle tijden! Het gezond verstand keert eens terug en intusschen moeten wij de gevolgen verzachten. Nu de tegenpartij! Prof. Aalberse kreeg bij de replieken op j.1. Dinsdag een dag van spanning en In jaren niet gekende woeligheid op het Binnen hof het woord. Hij ging aanstonds in tegen de beschuldiging, als zouden de Katholieken in hun critiek beweerd hebben,, dat bij de mi nisters „onkunde" en „onwil" heerschen (de woorden waren van den premier). „Dat zou schandelijk geweest zijn!" riep de afgevaar digde uit. De Katholieken zei hij verder hebben altjjd zooveel mogelijk in positieven zin critiek geoefend en dat schijnt de Regee ring onwelgevallig... De Katholieke fractie wenschte nu een- maai niet te huldigen het: Colijn heeft ge sproken... Causa finita: Prof. Aalberse be- spraa vervolgens het antwoord van den mi nisterpresident en dat achtte hij geheel on voldoende en onvolledig. Toen kwam de afgevaardigde tot het „votum van vertrouwen", dat het Kabinet wenschte. Prof. Aalberse betwijfelde, of dit novum in ons Staatsrecht wel aanbevelens waardig is, gezien de practtijk in het buiten land. De spreker vervolgde: Vertrouwen in het Regeeringsbeleid wordt van de Katholieke fractie verlangd, maar waarom deze oproep ook niet gericht tot de V. D.-fractie, die nog wel tegen een zeer belangrijk begrootings- hoofdstuk (Defensie) stemde? En waarom niet tot de Christ. Historischen, waarvan mr. De Geer oppositie aankondigde tegen het vaste-lastenontwerp Prof. Aalberse noemde den eisch van dr. Colijn een „sommatie", welke ook vroeger al eens tot de Katholieke fractie werd gericht. „Het ware lafheid, als wij het geven van een antwoord zouden willen ontgaan", zoo sprak de afgevaardigde. En het antwoord luidde: In een krachtig streven naar gezondmaking van ons economisch leven en het budgetair even wicht zou doelmatig passen een complex van siuitende maatregelen, waardoor over de ge- heele lijn kosten en prijzen, zoover en zoo spoedig als mogelijk is, worden gebracht op een niveau, waarop de mogelijkheid tot deel neming aan het economisch verkeer, nationaal en internationaal kan worden behouden, en die deelneming daadwerkelijk wordt gesti muleerd. Doch het Kabinet heeft de totstand koming van een dergeljjk complex van maat regelen tot nu toe niet bevorderd, wijst het ook thans af, en gaat voort op den weg van reguleerend ingrijpen in het aanpassingspro ces, deels remmend, deels stimuleerend. Door deze houding wordt eenerzijds de mogelijkheid steeds kleiner om door middel van zoo'n complex verlichting te brengen voor Staats- en volkshuishouding, terwijl on- derzijds de drang steeds krachtiger zal wor den naar maatregelen op monetair gebied als hulpmiddel in het noodzakelijke aanpassings proces. Daarom aldus vervolgde prof. Aalberse onder snel klimmende spanning in de zaal en op de tribunes kunnen noch het streven van het Kabinet om door op zich zelf onont beerlijke verlaging van de openbare uitgaven evenwicht in de Rijksbegrooting brengen, noch de voornemens ten aanzien van verder doorgevoerde industrialisatie, hoe noodzake lijk deze op zichzelf ook zijn, gedragen wor den door een geloof en een vertrouwen, als thans door het Kabinet van de Katholieken wordt gevraagd. En nu volgde de verklaring, welke vermoe delijk definitief het tafellaken tusschen Colijn en zijn vroegere coalitievrienden doorsneed: Wanneer de door de Regeering gevraagde motie van vertrouwen in het algemeen beleid waarvan dat op sociaal cn economisch ge bied thans het voornaamste onderdeel is wordt voorgesteld en in stemming gebracht, zullen de Katholieken hun stem daaraan niet kunnen geven! Het hooge woord was er uit, de bom ont ploft! Niet onmiddellijk vólgde de „reactie" van achter de groene tafel, waar minister Colijn en al zijn collega's zonder eenig blijk van emotie, schier-bewegingloos, naar de woorden' van den spreker nadden geluisterd. Er werd nog lustig verder gerepliceerd, doch de ze nuwachtige crisis-atmosfeer deed niemand meer luisteren. Eerst nadat de zitting van half zes tot 's avonds negen uur geschorst was geweest kwam de „slotapotheose": de Regeeringsver- klaring bij monde van den premier. Hij con stateerde een meerderheid tegen het Kabinet, gevormd door Katholieken, Socialisten, Com munisten en woordvoerders van enkele kleine partijen, wat hem schorsing der beraadsla gingen deed verzoeken. Het noemen van dit „eenheidsfront" heeft men dr. Colijn in Katholieke gelederen zeer kwaljjk genomen. Was het een duidelijke ha telijkheid, om prof. Aalberse's volgelingen te doen weten: Daar hebben jullie je nieuwe vrienden?... Het kan ook een bloote forma liteit geweest zijn, maar weinigen, die 't ge- looven! Zoo werd Nederland in een zeer critieken tijd in groote staatkundige moeilijkheden ge dompeld. Ik zal mij maar niet wagen aan uit voerige beschouwingen over de wijze, waarop men een oplossing zal weten te vinden. Lo gisch is, dat aan prof. Aalberse de Kabinets formatie wordt opgedragen. Zal hij echter kunnen slagen De „Maasbode" deed reeds uitkomen, dat de Katholieken heusch niet wenschen samen te werken met de door dr. Colijn zoo nadruk kelijk genoemde oppositioneele groepen. Dus toch geen „Roomsch-roode" verbroedering? Men spreekt over een waar Nationaal Kabinet (met socialisten) en ook over een zakèn-mt- nisterie, la dat van wijlen Cort van der Lin den. Ook blijft Kamer-ontbinding mogelijk. Doch wie verwacht daarvan verheldering? Intus schen bleef dr. Colijn de teugels van het he iwind strak in de hanc. houden, vocht hij even vinnig als weleer voor den gavel» gulden en dei ig het Crisis-kabinet leeft, het zonder weifeling den ouden koers zou blijven gaan. Hoe men ook over de politiek van dr.'Colijn •moge denken, iedereen zal willen erkennen, dat hij met vaste hand geregeerd heeft, dat hij streed voor de hoogste belangen des volks V— zoover hij die zag en dat hij den weg voor de oppositie eerlijk heeft vrijgemaakt. Mogen zijn opvolgers zich steeds aan dit hooge orbeeld spiegelen! Parlementariër. 8innen!and Donderdagmorgen heeft zich op een boven woning in de 3e Leliedwarsstraat no. 3, te Amsterdam een drama afgespeeld. Buren hoorden „moord" roepen. Toen zij uit het raam keken, zagen zij in de achterkamer in een leunstoel een vrouw zitten, vooroverleu- nend en hevig bloedend. Op den grond lag een man. De politie van het bureau Raam poort werd gewaarschuwd en vond in de wo ning twee dooden, een man en een vrouw. Volgens bekomen inlichtingen zouden het zijn de 63-jarige S. en zijn 46-jarige echtgenoote. Hij was kermisreiziger van beroep. Het echt paar .had drie nog schoolgaande kinderen en drie gehuwde kinderen. ZONDAG 28 JULI 193'. Hilversum, 1875 M. 8.'5 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten. 9 05 Tuinbouwhalfuur S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.00 Scandinavische Volksmuziek (gr.pl.). 10.25 Schaakcauserie S. Landau. 10.45 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en gra mofoonplaten. 12.00 Klokkenspel en uurslag van het Stad huis te Heusden. 12 01 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 12.55 Voordracht Ank v. d. Moer. I.10 Het Renova-kwintet. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. I. Neumark, m m.v. M. Rodriguez (cello). 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Dubbel X o.l.v. C. Steyn m.m.v. Jenny Lee (zang). 5 30 Sport van den Dag. 5.45 Sportnieuws en gramofoonplaten. 6.00 Causerie Mr. M. Moltzer. 6.30 Het Wognumsch Zangkoor o.l.v. D. Saai Wzn. 7.00 Wijdingsdienst. Spreekster: Mej. Dr. N. A. Bruining, m m.v. het Wognumsch Zang- ko:r o.l.v. D. Saai Wzn. 8.00 Berichten. 8.10 Gron. orkestvereeniging o.l.v. K. Kuiler, m.m.v. Ch. Panzera (zang) 9.10 Radio-Journaal. 9.30 Orgelspel P. Palla. 9.50 Vervolg orkestconcert. 10.15 Kovacs Lajos' orkest II.00 Berichten. 11.1012.00 De AVRO-Decibels o.lv. Eddy Meenk. Huizen, 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morkenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Spijk. Voorg Ds. J. Visscher, Orgel: E. v. Dijk. Hierna gewijde muziek. 12.15 Gramofoonplaten en lezing. 1.30 Orkestconcert. I.40 Gramofoonplaten. 2.00Cursus. 2.30 Orkestconcert, gramofoonpl. en lezing. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Ned Herv. Kerk te Hansweert. Hansweert. Voorg.: Dr. A. v. Selms. Orgel: Mej. J. Oom. Hierna gewijde muziek. 7.45 Gramofoonplaten. Causerie. 8.10 Berichten. Gram platen. 8.30 Schlagermuziek en gram.platen. 9.15 Piano- en Zang-recital. 9.55 Reportage. 10.30 Berichten. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog, 1100—11.30 Esperanto MAANDAG 29 JULI 1935. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door do „V.R.O 8.00 Gram.platen. 9.00 Ensemble Francis Keth. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg ensemble Francis Keth. 1100 Voordracht Mr. Ph. V. la Chapelle II.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar, m.m.v. Annie van Rede (zang). 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, en gramo foonplaten. .15 Residentie-Strijkkwartet. .00 Concert door de Palladians. 3.30—4.00 Pianorecital Dr K. Reiner. .15 Gramofoonplaten. .30 Max Tak: Fox films, 5.30 Gramofoonplaten. 00 Het Lyra-Trio. 6 45 Stafmuziek 5de Reg. Inf. o.l.v. J. R. V d. Glas. 30 Zenderoverschakeling. 33 Iersche gramofoonpl. (zang door John Mac Cormack, tenor), samengesteld en in geleid door Mr. H. M. Merkelbach. 8.00 Berichten. 8.05 vervolg Stafmuziek 5de R. I. 8.30 Gram.pl. 9.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. P. Frenkel (piano). 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 11.00 Berichten. 11.10 Vervolg AVRO-Decibels. 11.30—12.00 Gramofoonplaten. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30Morgendienst o.l.v. Ds. J. A. Hoekzema. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Amsterd. salonorkest,o.l.v. Kiekens. 2.00 Gramofoonplaten. 2.453.45 Het Hendriks-trio. 4.00 BijbeliezingDs. K. W. Dercksen, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Concert. G. de Knegtter Haar (sopr.). L. Oostdam (fluit) en R. Beute (piano). 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Herdenk. 200-jarig bestaan v.d. Evang. Luth. Gemeente te Vlissingen: Ds. C. F. Nolte (spreker), L. v. d. Graaf (orgel) en koor, o.l.v. A. Bosdijk. 10.15 Berichten. 10.2011.30 Gramofoonplaten. DINSDAG 30 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 RUV. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Kookpraatje door Mevr. Lotgering Hillebrand. 11.30 Vervolg ensemble-Lismonde. 12.30 De Minstreels, o.l.v. J. Brill en gr.pl. 2.30 Zang door Th. Baylé (bariton) en H. v. Wielink (piano). 2.50 Voordracht Zeegers. 3.1Ó Gramofoonplaten. 3.3(P-4.00 Uit het Jaarbeurs-Rest., Karei Al- berts en zijn ensemble. 4.15' Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang, o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Ensemble Jetty Cantor. 6.30 RVU: Dr. J. G. v. Dillen: Tijden van op gang en tijden van neergang (ni). 7.00 Gron. orkestvereeniging, o.l.v. K. Kuiler. 7.45 Gramofoomplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Gron. orkestvereeniging o.l.v. K. Kuiler. 8.20 L. Riemens: Jaques Urlus (met gr.pl.). 8.50 Gron. orkestvereeniging, o.l.v. K. Kuiler. 9.15 Afdaling m.d. microfoon in de Vesuvius. 9.25 Disco-nieuws. 10.00 Kavocs Lajos en zijn orkest, m.m.v. H. Jager (zang). 11.00 Berichten. U.10—12.00 De AVRO-Decibels, o.l.v. Eddy Meenk. Hulzen, 301 M. KROuitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Gramofoonplaten. 4.15 Schlagermuziek. 5.00 Koorconcert. 5.30 Orgel- en vioolsoli.. 6.00 Orkestconcert. 6.30 Vervolg orgel en viool. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert. 8.30 Symphonieconcert en lezing. 10.00 Gramofoonplaten en reportage. 10.30 Berichten. 10.35 Revue-programma. 11.2012.00 Gramofoonplaten. De substituut officier van justitie, mr. van Aikel en de commissaris van politie Dijkstra, die het eerste onderzoek instelden, vonden in de nabijheid der lijken een groot model aard appelmes. Vermoedelijk heeft de man daar mede de vrouw doodgestoken, waama hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. De man stond ongunstig bekend: hij had al eens gevangenisstraf ondergaan. Wat de reden van zijn daad js, is voorloopig'niet vast te stellen. De lijken zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. In de volkrijke Jordaan veroorzaakte het drama natuurlijk een geweldige opschudding. De Nw. Rott. Crt. verneemt nader, dat de man en de vrouw sinds eenigen tijd niet meer samen woonden, aangezien de verstandhouding tusschen hen alles te wenschen overliet. De vrouw had dan ook scheiding aangevraagd en woonde sinds een week met haar drie kinde ren in het vermelde perceel. De man had een woning in de Tuinstraat betrokken. De kinderen waren, toen het drama zich af speelde, riet thuis. Ernstig gewond opgenomen. Donderdagochtend is bij Roosendaal een man uit den trein gesprongen, welke komen de Marseille, om 6 uur 14 te Roosendaal moet arriveeren. Het betreft hier een 41-jarige oud gediende uit Oost-Indië, die voorheen in Haar lem, woonde. Op de boot vertoonde hij teekenen van krankzinnigheid. In het SUezkanaal is hij overboord gesprongen, tengevolg e waarvan de boot een oponthoud had van anderhalf uur. Omdat men niet geheelzeker was van zijn verdere gedragingen, heeft men hem te Mar seille, vergezeld van twee bewakers, op den trein gezet. De man wist echter aan hun oplettendheid te ontsnappen en is, gelijk gemeld, tusschen Esschen en Roosendaal uit den in volle vaart rijdenden trein gesprongen. Toen even latei- het verdwijnen van den man werd gemerkt, is aan de noodrem getrokken. De trein is toen teruggereden en men vond den man langs de spoorlijn met ernstige hoofdwonden. Hij werd na aankomst te Roosendaal naar het r.k. ziekenhuis Charitas vervoerd. De doktoren constateerden een zware sche delbreuk. Het slachtoffer overleden. Nader wordt gemeld dat ae man aan de be komen verwondingen is overleden. Het slacht offer was officier bij het Ned. O. I. leger. Op de thuisreis kreeg hij op de boot bericht, dat hij was ontslagen. Dit moet hem in het hoofd geslagen zijn. Bovendien tobde hij over huise lijke aangelegenheden. Zijn begeleiders konden de daad niet verhinderen. Voor zij hem kon den beletten, was hij in letterlijken zin door het gesloten raam naar buiten gesprongen. Dit verklaart ook de vele bloedende wonden, die hij had opgeloopen. Bij Castricum. Donderdagmorgen om ongeveer elf uur heeft op den onbewaakten overweg bij Castricum een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 51- jarige winkelier A. J. Hover uit Haarlem maakte in gezelschap van een 15-jarige jon gen een fietstocht van Haarlem uit. Op den overweg van den Schulpweg werd de heer H. plotseling gegrepen door een Dieseltrein, die een proefrit maakte, ter controleering van de remmen. De trein reed op dat oogenblik met een snelheid van 120 KM en hoewel dadelijk geremd werd, stond het treinstel pas na 500 meter stil. De man werd een 35-meter meege sleurd en kwam in een sloot terecht met een verbrijzelden schedel, Hij was op slag dood. De hem vergezellende jongen, een zoon van een vriend van H., kon nog juist op den over weg opzij springen en bleef ongedeerd. De overledene was gehuwd, doch had geen kin deren. Tragisch ongeval. Woensdagmiddag keerde de heer J. Wiei- draayer te Appelscha met paard en venters- kar huiswaarts. Nabij zijn woning werd hij opgewacht door zijn 4-jarig kleindochterje, dat bjj haar grootouders gelogeerd was. Om het kind een plezier te doen, zette hij het op zijn kar, terwijl hij zelf even vooruit liep om een hek te openen. Op dit oogenblik sloeg het paard op hol, waardoor het kind van de kar werd geslingerd en onder de wielen terecht kwam. Het werd daardoor zoo ernstig ge wond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Woensdagavond omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de boerderij van den landbou wer Sanders op den Muggenheuvel onder de gemeente Den Dungen. Weldra stond de hof stede in lichte laaie en de bewoners konden zich ternauwernood redden. De brandweer, die spoedig verscheen, stond wegens gebrek aan water machteloos tegenover de vuurzee. Het vuur tastte ook de achtergelegen landbouw- schuur aan en sloeg over naar een naast ge legen boerderij van den landbouwer Venrooy. De beide boerderijen met bijgebouwen zijn ge heel in de asch gelegd. Ook de inboedel, de landbouwinventaris, waaronder 80.000 pond hooi en een groot aantal kippen, zijn verloren gegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duisi ter. De aanzienlijke schade wordt door ver* zekering gedekt. Te Nijmegen is Donderdagmorgen om streeks 9 uur in de Nieuwe haven de ll-jariga B. A. Jansen verdronken. Zjjn lijk is gevonden. Donderdagochtend omstreeks elf uur zat de 8-jarige A. Lankhorst op de brug over de Achtergracht te Zwolle te visschen. Even la ter zag men alleen een hengel liggen. Do vrees voor een ongeluk bleek waarheid. Toen een schipper met zijn pikhaak het jongetje uit het water had opgehaald, bleken de levens geesten reeds geweken. Woenec'agmidag omstreeks half vier is de 34-jange fabrieksarbeider R. W. v. d. Linden, te Dordrecht, toen hij zich ter hoogte van De Staart in de Merwede begaf, door den stroom meegesleurd. De man kon niet zwemmen en verdronk jammerlijk. De ongelukkige laat een vrouw met twee kinderen achfer. Een arrestatie te Hilversum. Toen een inkoopster van de Hema Woens dag op de weekmarkt te Hilversum wandelde, ontdekte zij, dat een daar met 'n kraam staande koopman bijouterieën en gebruiksartikelen verkocht, gelijk die, welke door de Hema wor den verhandeld. Er waren er zelfs bij, waar van de Hema den alleenverkoop heeft. Al deze artikelen werden ver beneden den inkoopsprijs verkocht. In verband hiermede arresteerde do politie den 54-jarigen B. L. te Amsterdam, die-beweerde dat de voorwerpen door zijn zoon op het Waterlooplein te Amsterdam waren ingekocht. Bij het verder ingestelde onderzoek bleek, dat de 23-jarige zoon van den koopman, even eens te Amsterdam wonende, magazijnkneent bij de Hema was en de gelegenheid te baat had genomen om een zeer groote hoeveelheid artikelen van den meest uiteenloopenden aard bij de Hema te ontvreemden. De vader riep op de markt bij herhaling om, dat hij veel goedkooper was dan de Hema, hetgeen geen verbaring wekt, daar een honderd horloges en verder portemonnaies, tafellakens, kettingen, armbanden enz. waren gestolen. Vader en aoon bevinden zich beiden op het polittebureau' te Hilversum, in afwachting van hun overbren ging naar Amsterdam. Zij hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Twee huizen in de asch gelegd. Een felle brand heeft Woensdagmiddag twee huizen te Valkenburg in de asch gelegd, legd. Op den zolder van een perceel aan de St. Pieterstraat is de brand uitgebroken. Het vuur greep al dadelijk snel om zich heen en in een kort tijdsbestek stond het huis, dat bij den zolder behoorde, in lichter laaie. De vlammen sloegen weldra over tot een belendend huis. De vrijwillige brandweer van Valkenburg kwam pas een uur, nadat de brand was uit gebroken, opdagen. Beide huizen, resp. bewoond door de familie S. en C., brandden af. De familie S. was verzekerd, de familié: C. evenwel niet. 1 RHEUMATISCHE PIJN IN BEIDE BEEN EN. Alle p(jnen nu geheel verdwenen. Deze dame uit het noorden van oiis land had hevige pijnen in de beide beenen: na' ge bruik van twee flacons Kruschen Salts wa ren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende mid delen heb ik geprobeerd, o.a. smeersel, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonnebaden. Niets heeft eenige verlich ting gegeven. Toen werkelijk teneinde raadj heb ik een potje Kruschen Salts gekocht en geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te heb ben gebruikt, laten weten, dat alle pijn abso luut verdwenen is. Zeer gaarne zend ik u dan ook dit schrijven, om ook anderen te ovei* tuigen, dat Kruschen Salts schitterend is- Mevr. S. te W. Stijfheid, rheumatiek, ischias enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door °P^ gehoopte afvalstoffen. De zes zouten, waar uit Kruschen Salts is samengesteld, spore nieren en ingewanden aan tot krachtig^ werking, waardoor urinezuur en andere^ zuiverheden worden verwijderd en aldus oorzaak van het lijden wordt weggen01"^ Binnen korten tijd zullen de pijnen vei nen zjjn, en voorgoed, want de „kleine lijksche dosis" Kruschen is het na "".ver. recept voor een volkomen inwendig' heid. Stralende gezondheid voor één een .inbaar Kruschen Salts is uitsluitend vei cJ1 bij alle apothekers en drogisten ',cpen. 1.60 per flacon, omzetbelasting z0o- Let op, dat op het etiket op de naam wel als op de buitenverpakkinp ,{0rnt, Rowntree Handels Maatschappij vo->

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2