Het geschil tusschen Italië en Abessinië. De Eerste Kamer verkiezingen. Ingezonden Oost-Indië. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS HELDRRSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JULI Mogelijkheden omtrent een oplossing te Genève buiten de raadszitting om. De Belgische buiten landsche politiek. De burgemeester van New York en de Duitschers. Zware brand te Dalem. Onbewaakte overwegen. Buitenland Een opzienbarend geval. Hotel op de Rigi afgebrand. Een gevaarlijke wilde hond Het gestolen paneel van „Het Lam Gods" teruggevonden? Autobiographie van Hauptmann. Kind er dief stal. Beeldstormers gepakt. Het succes van de Brusselsche wereldtentoonstelling. Sprekende cijfers; veel Nederlanders. NIVfA, IJlvLA-ULIt, IMlVfcA NUT ofS Ernstig ongeluk. Voormalig politicus en gangsterleider. De marine en de werkloosheid. Piloot Silberstein; n0(r niet in- vervulling mogen gaan. Nog wéér cenö zijn dertien mensehen weggevaagd hiin leven afge sneden als gras voor de zeis. Mogen zij rusten in vrede. 7 Namens de familie sprak een oom van Van der Feijst, de heer C. W. de Jong, die er aan herinnerde, dat deze mannen gevallen zijn als trouwe, stoere, krachtige Hollanders. De heer Van der Feijst, grootvader van den omge komen piloot, sprak een woord van troost tot de nabestaanden. Hij besloot'. „Heer, nu laat gij uw dienstknecht gaan in vrede, rust zacht, tot weerziens, dit wensch ik je toe als Je grootvader". Velen van dc aanwezigen waren diep be wogen. Terwijl zachte orgelmuziek weerklonk, werden de kisten uitgedragen. Een familielid dankte namens de beide families voor de bewezen eer, en bracht dank aan de K.LM. voor alles, wat zij gedaan heeft voor de nabestaanden. Teraardebestelling van mej. Hermanldes. Onder groote belangstelling is gistermiddag het stoffelijk overschot van mej. Hermanldes, in leven stewardes bij de K.L.M., op de alge- meene begraafplaats te Noordwijk aan Zee ter aarde besteld.'j De kist met het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedragen door bestuur en leden van de reddingsbrigade. Vele bloemstukken werden in den stoet medegebracht. Aan de groeve heeft do heer P. Guillonard het woord gevoerd, die namens directie en personeel van de K.L.M aan de eerste stewar dess een afscheidsgroet bracht en de familie zijn innige deelneming betuigde bij dit droevig afscheid. De predikant bij de Ned .Herv. Gemeente te Noordwijk aan Zee, ds. Cupédo, sprak hierna een hartelijk woord van innig mede leven en van troost tot de familie. Nadat de zusters van het gem. ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam bloemen in het graf hadden gestrooid, nam ds. S. R. Hermanides, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Ooyen bij Nijmegen, het woord om namens de familie een woord van dank te brengen voor de deelneming. Daarna richtte hij nog een persoonlijk .woord tot de familie. Ten slotte sprak ds. Cupédo een slotwoord. Hij besloot met het Onze Vader. De talrijke aanwezigen defileerden hierna langs het graf. - (Nadruk verboden.) De N. 8. B. verwerft twee zetels ten hoste van liberalen en Vrjjz,- Democ raten Gisteren hadden de verkiezingen voor 26 leden van de Eerste Kamer plaats. Do resultaten zyn; Gekozen zijn voor groep 1 (provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg): Antl-Revolutionnairen, Jhr. M», H, A. M. van Asch van Wjjck, Doorn. N. 8. B. M. V. E. H. J. M. Graaf de Muchant et d'Ansembourg, Amstenrade (L,). 8. D. A. P, P. Moltmaher, Utrecht. C. H. U. Jhr Mr. B C' de Savornin Lobman, Utrecht. R.K Staatsparty A. F. O. van Sasse van IJsselt, Den Bosch; H. M. J. Blomjous, Tilburg; W. M. van Lan- schot, Vught; P. W. de Jong, Tilburg; H. N. Fleskens, Geldrop; A. C. de Bruyn, Maartens dijk; Mr. F. I. J. Janssen, Maastricht; Jhr. Mr. G. A. H. Miciels van Kessenich, Roermond; Mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens, Wijlré. In totaal zijn uitgebracht 20766 stemmen, waarvan op: Anti Rev. Partij 1445 stemmen N. S. B1404 R.K. Staatspartij13373 Staatk. Geref. Portij 434 Vrijheidsbond 276 S. D. A. P2311 Vrijz. Dem, Bond 217 Christ. Hist. Unie 1306 De kiesdeeler bedroeg: 15976/i3. Toegewezen zijn: Anti Rev. Partij 1 zetel; N, S. B. 1 zetel; R.K. Staatspartij 9 zetels; S. D, A. P. 1 zetei; Chirst. Hist. Unie 1 zetel. N.S.B, e t R.K. winnen elk 1 zetel; Vrtjh, Bond en V D. verliezen elk 1 zetel. Groep IH (provincies Noord-Holland en Friesland). N. 8. B. A. J. van Vessem, Utrecht. Vrijheidsbond. S, v. d. Bergh, Jr., Wassenaar. R.K. Staatspartij. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; G. C. J. D. Kropman, Amsterdam. C. H, U. Jan ter Haar Jr., Amsterdam; R. Pollema. Leeuwarden. A. R. P. Dr. W, de Vlugt, Amsterdam. Vrjjz. Dem. Bond. Prof. Dr. D. v. Embden, Amsterdam. 8. D. A. P. H. Polak, Laren (N.-H.); J. J. Vorrink, Am sterdam; 'S. de la Bella, Amsterdam; W. C'. B, Pothuis, geb, Smit, Amsterdam. In totaal werden uitgebracht 18594 stem men, waarvan op: N. 8. B1542 stemmen Anti Rev. Partij 1568 Vrijheidsbond 1336 R.K. Staatspartij 3188 Christ. Hist. Unio 980 Vrijz. Dem. Bond 1460 Kath. Dem. Partij 196 Chr. Dem. Unie 436 Comm. Partij Holland 1256 S. D. A, P. 5352 Gec. li($t Anti Rev. Party en Christ. Hist. Unie .1............. 1280 Do kiesdeeler bedroeg 1542. Toegewezen zijn: N. S. B. 1 eztelAnti Rev. Party 1 zetel; .Vrijheidsbond 1 zetel; R.K. Staatsparty 2 'zetels; Christ. Hist. Unie 2 zetels; Vrijz. Dem. Bond 1 zétel; S -D A P 4 zetels. 'N. S. B. wint 1 zetel; R.K. verliest 1 zetel. Piovinciegewijs zijn gekozen: Noord-Brabant: Van Asch van Wyk (a.r.), de Marchant et d'Ansenbourg (n.s.b.), Moltmaker (s.d.j, de Savornin Lohman (c.h.), Van Sasse van Ysselt (r.lt.), Blomjous (r.k.), Van Lanschot (r.k.), de Jong (r.k.) en Fles kens (r.k.). Zeeland: De Bruyn (r.k.). Limburg: Janssen (r.k.), Michiels van Kessenich (r.k.), Janssen de Limpens (r.k.). Noord-Holland: van Vessem (n.b.s.), van den Bergh (lib.), Serrarens (r.k.), Krop man (r.k.)( ter Haar c.h.) de Vlugt (a.r.), van Embden (v.d.), Polak (s.d.), Vorrink (s.d.) en de la Bella (s.d.). Friesland: Pollema (c.h.) en Pothuis- Smit (s.d.). ADRES VAN „KERK EN VREDE" AAN DE ITALIAANSCHE REGEKRING. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft op 10 Juli het volgende adres inzake het Italiaansch-Abbessynische conflict aan de Italiaansche regeering gezonden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Buitenlandsche Zaken te Rome. Mijnheer de Minister, Het hoofdbestuur van de Christen-antimili taristische vereeniging „Kerk en Vrede" tel lende 8000 leden, voorgangers en gemeente leden, in de overtuiging dat oorlog en oorlogstoe rusting onvereenigbaar zijn met het Evange lie van Jezus Christus, verontrust door de uitgebreide oorlogsvoorbe reidingen die door Uwe Regeering worden ge troffen tegen Abbesynië, een natie, die even als de Uwe tot de Christennaties behoort, overwegende, dat beide naties leden zijn van den Volkenbond, dat uwe Regeering by verdrag van 26 Octo- ber 1896 te Addis Abeba de volstrekte onaf- hankelykheid van het Keizerrijk van Abssy- nië als souvereine en onafhankelijke staat zonder reserve heeft erkend, dat de'Conventie van 13 December 1906 tus schen Uwe Regeering en de Regeeringen van Frankrijk en Engeland heeft verklaard, de on schendbaarheid van Abessynië te zullen eer biedigen en trachten te bewaren en dat Abessynië volgens de bepalingen van ar tikel 11, 12, 13 en 15 van het Volkenbondsver drag verschillende malen arbitrage heeft aan- gevraadg, doet hierby, ongetwyfeld mede in den geest van het geheele Nederlandsche Volk, en dringend beroep op uwe Regeering, uw troepen terug t trekken, alle verdere oorlogs voorbereidingen te staken en in den geest van verzoening langs den weg van arbitrage of rechtspraak het hangende geschil tusschen uwe Regeering en die van Abessynië te regelen ten einde de wereldvrede te bewaren. Met verschuldigden eerbied, Het Bestuur van „Kerk en Vrede". (w.g.( J. J. Buskes Jr. Voorzitter, (w.g.) J. J. Buskes Jr., Voorzitter. De Volkenbondsraad nog niet bijeengeroepen. Volgens de Times blrjft de Engelsche regee ring ook na Rome's jongste nota aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, het standpunt innemen, dat de besprekingen die de volgende week ter Raadszitting te Genève zullen worden gehouden, het geheele Italiaansch-Abessynsche geschil moeten om vatten. De Fransche'regeering zou geneigd schijnen een dergelijke uitbreiding der besprekingen als uit politiek oogpunt ondoelmatig te beschou wen. Het Engelsche standpunt.' De diplomatieke medewerker van de Daily Tel., die gewoonlyk goed op de hoogte is van de inzichten der Engelsche regeering schrijft: „In verband met de uiterst openhartige uit eenzetting, welke Mussolini tijdens het bezoek van Eden te Rome omtrent zijn plannen beeft gegeven, zal de Engelsche regeering zich waarschijnlijk verplicht achten hare inzichten, die Eden slechts mondeling kon weergeven, schriftelyk'te formuleeren. „In dat geschrift zal vrij zeker gewag wor den gemaakt van de verdragen waarop Italië inbreuk zou maken, als het een militaire cam pagne tegen Abessinië begint. Het zyn: le. Het verdrag van 1906 tusschen Engeland, Frankrijk en Italië; 2e. Het verdrag van 1928 tusschen Italië en Abessinië; 3e. Het pact van Kellogg; 4e. Het statuut van den Volkenbond. Er zyn nog andere verdragen, waarin de beginselen van de genoemde worden bekrach tigd. Het laatste is het viermogendhedenver- drag van 1930 (over de contingenteering van wapenleveringen aan Abessinië) tusschen En geland, Frankryk, Italië en Abessinië. „Intusschen wordt in verantwoordelijke kringen te Londen leedwezen betuigd over het feit, dat de Italiaansche pers weër fantastische verhalen opdischt over Britsche oogmerken en activiteit in Abessinië. Deze verhalen toch zijn gegrond op volstrekt onjuiste inlichtingen". De Volkenbondsraad nog steeds niet byeengeroepen. Op het oogenblik is de Raad echter nog steeds niet byeengeroepen, doch wel wordt op het oogenblik de raadsleden over de doelmatig heid er van geraadpleegd. De raadsvoorzitter, Litwinof, en het Volkenbondssecretariaat schij nen daarby op het standpunt te staan, dat een buitengewone raadszitting onnoodig zou wor den indien Abessinië bereid zou worden gevon den de werkzaamheden van de verzoenings- en arbitragecommissie, overeenkomstig de Itali aansche opvattingen te beperken, zoodat te Scheveningen niet over grenskwesties zou mogen worden gesproken. Men neemt hier aan, dat de Engelsche en Fransche regeeringen thans bezig zijn met een poging de Abessijn- sche regeering hiertoe te bewegen deze con cessie te brengen. Vermoedelijk zal eerst wan neer de mislukking van deze poging definitief zal zpn vastgesteld, de datum voor de buiten gewone raadszitting worden bepaald. Japan en het geschil. De Itallaan- Hclio perspolemiek tegen Japan. In de bladen wordt nog steeds critlek ge oefend op de wyzé, waarop Japan zich heeft gemengd ln het Abessijnsche geschil. De Giornale d'Itftlia wijst er vandaag op, dat Japan met zijn inval ln Mandsjoerye een aan slag pleegde op een beschaafd land, terwijl Abessinië een barbaarsch land is, dat de Ita liaansche koloniën bedreigt, zoódat Japan in deze aangelegenheid niet het minste recht van spreken heeft. De diplomatieke besprekingen. De geest van ontspanning, welke gis teren merkbaar werd na het gerucht, dat de Verzoeningscommissie inzake het con flict van Wal-Wal den arbeid zou her vatten, is van korten duur geweest. Het hoofddoel van de op het oogenblik te Rome nog gevoerde diplomatieke besprekin gen tusschen de Italiaansche regeering en de vertegenwoordigers van Engeland en Frank rijk, bestaat hierin: Italië te bewegen zyn aanspraken op Abessinië tot het oeconomische gebied te beperken. Volgens Engelsche berichten zijn deze be moeiingen tot nog toe zonder resultaat ge bleven. Het eenige onderscheid tusschen het Britsche en het Fransche standpunt schijnt daarin te bestaan, dat Frankrijk, in tegen stelling met Engeland, nog steeds aan de mogelijkheid gelooft van een bespreking voor het bycenkomen van den Volkenbondsraad. BIJEENKOMST VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Keus tusschen 31 Juli en X Augustus. In een op 25 Juli ontvangen brief heeft de Abessinische regeering het bijeenkomen van den Raad reeds voorgesteld op 25 Juli. Op grond van art. 1 par. IV van het huishoudelijk reglement van den Raad stelt de voorzitter den leden voor om of op 31 Juli of op 1 Augustus des middags om 5 uur bijeen te komen. Den leden wordt verzocht vóór hedenmid dag, 27 Juli, mee te deelen, aan welken datum zp de voorkeur geven. Italië zaJ de volgende week aan wezig zijn. In Volkenbondskringen Is men stellig over tuigd, dat de Italiaansche regering aan de buitengewone raadszitting van volgende week zal deelnemen, zooals ook reeds uit het gis teren uit Rome aan den Volkenbond gezonden telegram valt af te leiden. ABESSINIE'S WAPEN- en MUNITIE- VOORRAAD IS ONTOEREIKEND EN ONGESCHIKT. De speciale berichtgever van de Times in Addis Abeba meldt, dat de voorraad wapenen en munitie zelfs voor een veldtocht van kor ten duur volkomen ontoereikend en onge schikt ls. De moeilijkheden van Abessinië bij het koopen van wapenen en munitie ligt hierin, dat pas verleden jaar een soort van hoofdelij- ken omslag ingesteld is en dat Abessinië bij veel transacties zelfs betreffende kleine wapens slechts over een reeks van jaren be talen kan en dan in goederen, over het algë- meen koffie. Verder wordt de invoer van wapenen van Djiboeti sterk vertraagd door de strenge werking van de oorspronkeiyk alleen tegen wapensmokkelarij ingestelde Fransche contróle. Dit zyn volgens dezen correspondent de twee redenen, waarom de invoer van oor logstuig in Abessinië zoo gering geweest is. De Italiaansche maatregelen. Reuter meldt uit Napels: De mailboot Blanca Mane is naar Oost-Afri- ka vertrokken met 180 officieren, 1900 sol daten, 600 vaklieden en een belangryke hoe veelheid materiaal aan boord. Het schip zal te Messina aanleggen en ver volgens met ruim 200 officieren en 1000 man schappen de reis voortzetten. In het buitenland wonende Italianen zyn enthousiast, zegt Ron,c. Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat tot heden 10.042 aanvragen zijn ontvangen van vrijwilligers voor Oost-Afrika van den kant van in het buitenland wonende Italianen. Aan vragen blpven voortdurend uit alle deelen van de wereld binnenkomen, waaruit wel blijkt, hoezeer in de Italiaansche kolonies in het bui tenland geestdrift heerscht voor een Italiaan sche actie in Afrika. Maar in Argentinië hebben, naar Reuter uit Buenos Aires meldt 45 Italiaansche vereenigingen een gezamenlijk manifest uitgegeven, waarin ze protesteeren tegen een avontuur in Abessinië. De zoons van Mussolini bij de Luchtmacht aangesteld. Het Foglio d'Ordini van het ministerie van luchtvaart, bevat de benoeming van Vittorio Mussolini tot tweede-luitenant-vlieger en van Bruho Mussolini tot sergeant-vlieger bij de luchtmacht. Zij zyn aangewezen voor het negende bombardementseskader en bestemd voor Oost-Afrika. Het luchtpact. De wapenlcverantles aan Abessinië. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: In den Senaat heeft de commissie voor buitenlandsche zaken Donderdag een belang- ryke vergadering gehouden. De heer van Zeeland behandelde o.m. de kwestie van het luchtpact. Hp verklaarde ult- drukkeiyk zich niet te kunnen vereenigen met zekere voorstellen in den schoot van de ont wapeningsconferentie gedaan, en volgens welke in geval van oorlog bombardements- gebieden zouden worden voorzien. Voor België ligt in dit voorstel een groot gevaar beslo ten, daar het tengevolge van de beperkte oppervlakte van zijn grondgebied geheel bin nen een dergelijke zóne zou kunnen liggen. De kwestie van de stopzetting der levering van wapens aan Abessinië kwam eveneens ter sprake. Verschillende leden van de commissie, onder wie de heeren Rolin, Orban en Van Overbergh, wezen op het ernstig karakter van het Italiaansch-Abessijnsche geschil. Minister van Zeeland verklaarde, dat België het leve ren van wapenen heeft stopgezet ter voor koming van' vyandelijkheden tusschen Italië en Ethiopië. België wil voorkomen, dat door verdere levering van wapenen aan Abessinië de ge moederen in Italië nog meer zullen worden opgezweept. Bekend is het niét, of de minister antwoord heeft gegeven op de vraag, of het waar is, dat Italië de Belgische wapenfabri kanten, die de Abessijnsche orders hadden ge annuleerd, daarvoor vergoeding heeft gegeven. Een prlncipieelc beslissing van den burgemeester. Leer om leer. Uit New York wordt gemeld, dat de vrien den der Duitsche nationaal-socialisten aldaar boos zijn en te Brooklyn een groote byeen- komst hebben byeengeroepen om te protestce- ren tegen de weigering van den burgemeester van New York, La Guardia, om een vergun ning tot uitoefening van zijn beroep te ver- leenen aan een Duitsehen masseur. Als réden van die weigering had de burgemeester op gegeven, dat in Duitschland dé Amerikanen en vooral de Amerikaansche Jodeneen on gunstige behandeling genieten. La Guardia was van zyn houding niet af te brengen, ook niet toen men hem vroeg, of het Ameri- kaansch-Duitsche handelsverdrag van 1925 niet aan de Duitschers geiykheid van uit oefening van beroep in de V. St. toestond. Dat verdrag heeft antwoordde La Guardia geen waarde en geen uitwerking, want Duitschland eerbiedigt de rechten niet van Amerikaansche burgers in Duitschland. De burgemeester in het ongelijk t gesteld. De betrokken Duitscher heeft nu door een advocaat de zaak aanhangig gemaakt by het departement van Staat te Washington. Het departement heeft verklaard, dat geen enkele Amerikaan in Duitschland achteruitzetting heeft ondervonden en dat het Amerikaansch- Duitsche handelsverdrag van 1925 nog altyd van kracht is. JAPAN BREIDT ZIJN LUCHT VERDEDIGING UIT. Het Japansche leger heeft voor de komende vijf jaar buiten het kader der gewone begroo- tiiig een supplementair crediet verlangd van 180 millioen jen per jaar. Voor Mantsjoekwo en de luchtverdediging worden elk 2 millioen jen geëischt. In vyf jaar zou men daarmee de luchtstrydkrachten willen verdubbelen. Binnenland. Drie boerderijen afgebrand. cj In het plaatsje Hapert bij Dalen, gemeente Hoogeloon, heeft gistermiddag een brand ge- Woed, waarbp drie boerderijen met bijbehoo- rende schuren en stallen in de asch zijn ge legd. Er is geen levende have verbrand, doch de materieele schade is zeer groot, daar alle landbouwwerktuigen en in de schuren opge slagen hooi- en graanvoorraden een prooi der Vlammen zyn geworden. De brand brak omstreeks half vier uit in de boerderij van den landbouwer Luyten, waarna het vuur weldra oversloeg naar de schuur en de twee stallen, eveneens eigen dom van Luyten. Het vuur bleef echter niet tot deze gebouwen beperkt, maar tastte spoe dig twee in de buurt liggende boerdyen met bijbehoorende stallen en schuren aan, bezit tingen van de landbouwers Vosters en Wou ters. Wegens gebrek aan voldoende water viel aan blusschen niet te denken. De boerderijen en schuren brandden tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Motorfiets door een trein ge grepen. Een doode en een zwaar gewonde. Op een onbewaakten overweg bij het Ka naal-Zuid te Apeldoorn van den lokaalspoor ApeldoornArnhem is gisteravond ca. 8 uur een motorfiets bestuurd door den 18-jarigen D. W. den Hengst uit Delft, die te Apeldoorn logeerde, met als duorijder de 20-jarige H. van Rossum uit Apeldoorn, door den lokaal- trein, die om 8 u. 09 te Apeldoorn moest aan komen, gegrepen. Na ongeveer 25 m werd v. R. van de motorfiets geslingerd. Zwaai' ge wond en in bewusteloozen toestand bleef hij langs den weg liggen. Eenige meters verder werd ook d. H. van de motorfiets geworpen. Hg was deeriyk verminkt en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Op 250 m afstand van den overweg stond de trein stil en kon men den motor er onder weghalen, die totaal vernield en verwrongen was. De zwaar gewonde v. R. is ter plaatse ver bonden, en daarna naar het algemeen zieken huis te Apeldoorn vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het iyk van d. H. is per politieauto naar het politiebureau gebracht. De trein ondervond 26 minuten vertraging. Een proces wegens fraude van een Duitsehen groot-indusrieel. Men schrijft aan de N.R.Ct. uit Duitschland: Tegen den vroegeren directeur-generaal van het cementconcern Wicking te Münster (West falen) dr. R. t. H., voormalig Rijksdag- en Staatsraadafgevaardigde, een leidende per soonlijkheid in de Duitsche cementindustrie, is een aanklacht ingediend wegens frauduleus bankroet, aanstichting tot vervalsching van documenten, ontrouw en tal van andere ver grijpen. Het proces begint 12 September en zal wel meer dan twee maanden duren. Het concern-Wicking, een oude en groote cement- groep in West-Duitschland en, wat het aantal fabrieken betreft, de grootste groep van heel Duitschland, is, ln 1931 in financieele moel- lpkhcden geraakt, waardoor het bijna aan den rand van een faillissement werd gebracht. Enkele jaren tevoren had zij nog de hoogste dividenden van de cementindustrie uitgekeerd. Eefi reorganisatie werd tot stand gebracht doof vereeniging- niet de Dyckerhoffsche Ze- ment werke in Zuid-Duitschland; doch deze fusie was zoo gebrejüdg, dat het nieuw ge vormde concern nu kort geleden eveneens een ingrijpende saneéring moest ondergaan. Men beschuldigt dr. t. H., die zich reeds sedert het najaar van het vorige jaar in voórloopige hechtenis bevindt, ervan de balansen der laat ste jaren vervalscht te hebben, met het doel, hooge winsten te kunnen aantoonen. Ook zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan onbe- hóoriyke manipulaties ten aanzien van de on- .deriieming,by welke hp particulier betrok ken was. Reuter meldt uit Luzem: Irt een bygebouw van het Grand Hotel, dat op jden top van de Rigi aan het Vierwoud- stëdenmeer is gelegen, brak Woensdagmor gen! vroeg een brand uit. Het in 1848 gebouw de hotel, dat 130 bedden bevat,- werd een proói der vlammen. De. brandweer, die met extra treinen van de Rigi- en Arth Goldau-baan naar boven werd vervoerd, moest zich wegens gebrekaan water ertoe beperken, de beide andere hotel gebouwen op de Rigi voor een overspringen van het vuur te behoeden. Als oorzaak van den brand neemt men aan een slecht funetion- neerenden schoorsteen. De schrik van een landstreek. Te Brayton (N.Z.W.) is een enorme wilde hond, die een lengte had van ruim 2 meter, doodgeschoten. Men gelooft, dat dit de ge vreesde „tallong tijger" is, een wilde hond, die reeds langer dan 5 jaar de schrik vormde van de schapenfokkerijen van Brayton. Tal long en Marulan. Op het eerste gezicht leek het doode dier veel op een tijger, daar het lange reekleurige •haren had en scherpe klauwen. Het dier was meer dan een meter hoog. Het heeft naar schatting 200 h 300 scha pen gedood. De vrees er voor was zoo groot, - dat moeders hun kinderen nog dagen nadat het in de streek was waargenomen, niet de deur uit wilden laten gaan. Naar sommige bladen uit Gent hebben ver nomen zou het gestolen paneel van de Aan bidding van het Lam, de onkreukbare rech ters voorstellend, zyn teruggevonden. Het zou in geheimzinnige omstandigheden aan de autoriteiten zyn teruggezonden, Beweerd wordt verder, dat het schilderij te Gent ver borgen was gebleven in een openbaar gebouw. Bp nadere informatie ter bevoegder plaatse wordt dit bericht evenwel niet bevestigd, doch men acht het niet onwaarschijnlijk dat binnen enkele dagen nadere mededeelingen zullen kunnen worden verstrekt. (Nw. Rott. Crt Mag niet verschynen. Bruno Hauptmann, die onder beschuldiging van moord op den baby van kolonel Lind- bergh ter dood is veroordeeld en in afwach ting van de behandeling van zijn zaak in hooger beroep is gedetineerd in de gevange nis te Trenton in den staat New Jersey, heeft een autobiographie geschreven „De geschiedenis van mpn leven". De gevangenis autoriteiten willen echter niet toestaan, dat dit boek naar een uitgever ter publicatie wordt gezonden. Hauptmann's advocaat, Lloyd Fisher, ver klaart dat Hauptmann zyn hoek reeds eenige weken geleden voltooid heeft en dat hij had gehoopt door de uitgave daarvan het geld te kunnen bijeenbrengen om zyn verdediging te betalen. De regenten der gevangenis te Trenton hebben thans toegezegd, dat zy in hun ver gadering van 19 Augustus a.s. zullen beslui ten of aan het verzoek alsnog gevolg kan worden gegeven. Kindje van zeven weken vermoord. Twee dagen geleden is uit een park bij Warschau een meisje van zeven weken ge roofd. Naar wordt gemeld, is het kind door de onbekende daderes vermoord. Het lykje ls in een oude vestinggracht van Warschau ge vonden. De vrouw, die naar alle waarschyn- ïykheid het kind in haar wagentje uit het park heeft ontvoerd, was met het kinder meisje bekend geworden, doordat zy haar eenige malen had aangesproken. Zy is nog door eenige personen gezien, zoodat de politie een tamelijk nauwkeurige beschrijving van haar bezit. De politie vermoedt, dat zy het kind heeft geroofd om den nieuwen kinder wagen in bezit te krygen en te kunnen ver- koopen en dat zy daarom het kindje in het water heeft geworpen. Evenwel gaat de poli tie ook na, of misschien sprake is van een wraak. In de grensstad Bocholt is een der laatste nachten het Kruisbeeld voor de Lieve Vrou wenkerk, een kunststuk, dat gebeeldhouwd en meer dan 300 jaar oud is, vernield. Ook het Jezus- en Mariabeeld aan den weg van Bocholt naar Aalten is kapotgeslagen. Men heeft twee personen als de vermoedelijke da ders in hechtenis genomen. De een is een Ne derlander, Karei Wilting, wonende te Bocholt, bekend als communist. De ander is B. Klop per, die vroeger tot het Centrum heeft be hoord. Tijdens de Belgische nationale feestdagen (20, 21 en 22 dezer) is het, mede dank zij het buitengewoon mooie weer, bijzonder druk geweest op de Brusselsche wereldtentoonstel ling. Zaterdag 20 Juli telde men 135.000 be zoekers, Zondag 420.000 en Maandag 160.000, in totaal dus, voor de drie dagen, 715.000. Sedert de ofl'icieele opening, op 27 April, hebben niet minder dan 9 millioen menschen de Brusselsche wercldexpositio bezichtigd, - NEDERLANDS F ABRI K AA7 Reeds vanaf 2Q ccj Alle verwachtingen zyn overtroffen aange- zien de organisators slechts op 10 millioen bezoekers hadden gerekend en dc tentoonstel ling nog drie maanden geopend blyft. Het zyn vooral vreemdelingen die aich thans in de tentoonstellingslanen verdringen: de Nederlanders zijn, op dit oogenblik, verre, weg het talrijkst. - - Zeven «Jooden. In een voorstad van Moskou zyn een auto» bus en een lokaaitrein in botsing gekomen. Zeven passagiers van den autobus zijn ge! dood, zeven andere min of meer ernstig ge wond. De bus is volkomen vernield. Een zonderlinge onthulling. Vier ter dood veroordeelde moordenaars hebben kort voor bun terechtstelling onthul lingen gedaan over den leider van hun bende, die ertoe geleid hebben, dat zij uit het doo- denhuis van de Sing Sing-gevangenis rijn overgebracht naar de gewone gevangenis, ten einde hun beweringen nader te onderzoeken. Zij verklaarden n.1. dat aan bet hoofd van hun bende stond de politicus Nelson B. Clark, die 62 jaar oud is en eenigen tijd geleden vooruitstrevend candidaat voor het gouver neurschap van den staat Massachusetts was, Op grooter schaal zullen Indische Jongens voor matroos worden opgeleid, De opleiding tot matroos te Makassar zal op grooter schaal worden opengesteld vooï Indische gegadigden voor de Marine, op ge- ïyke voorwaarden als dit thans het geval is voor Inlandsche jongelui. Deze maatregel houdt verband met een schema tot verlen ging van den - dienstplicht bij de marine tot verlichting van het werkloosheidsvraagstuk. (Aneta). (Buiten verantwoordelijkheid van de redactlq/ Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) HET ONTSLAG VAN KOOFVAARDIJ- OFFICIEREN OMDAT ZIJ GEEN N. 8. B.-ER8 WAREN. Het Bestuur der Centrale van Koopvaardij- Officieren schrijft ons: Nu de reedery P. A. van Es Co. gemeend heeft onze bewering, dat zij onlangs eenige officieren heeft ontslagen, omdat deze niet van zins waren lid te worden van de N.S.B., te moeten wreken, vertrouwen wy, dat ons de gelegenheid zal worden geboden naar aan leiding hiervan nog eenige opmerkingen te maken. Wy achten ons hiertoe verplicht, omdat wy meenen, dat het Nederlandsche volk er recht op heeft zoo volledig mogelyk te worden voorgelicht over een kwestie, waarby het gaat om één der grootste geestelijke goede ren, die dit volk zich ln den loop der eeuwen heeft verworven, n.1. het recht van ieder Ne derlander er een overtuiging op na te houden, zonder het gevaar te loopen op grond hier van broodeloos gemaakt te worden. Wij volgen de feiten, vermeld door de fa. van Es Co., waarvan de heeren Gebr. v. Hoey—Smith de firmanten zijn, op den voet. Ad. 1. Even voor de door ons bedoelde ont slagen werden verleend, had de reedery 10 officieren in dienst, waarvan echter een aan tal met een tijdeiyke aanstelling. Deze waren aangenomen om de bezetting van een tyde- lyk door de reedery gecharterd schip mogeiyk te maken. Toen dit charteren was afgeloopen moesten dus 5 officieren worden ontslagen. Ad. 2. Het had voor de hand gelegen da tydelijk aangestelden weer te ontslaan, de ree dery gaf er evenwel de voorkeur aan, va® dezen, vijf in getal er twee in dienst te hou den en hiervoor in de plaats twee officierent met respectievelijk 15 en 13 dienstjaren, ontslaan. Deze laatsten waren geen lid e N.S.B. en bleken evenmin geneigd dit te wo den, de eersten daarentegen waren dit wel. reederij beweert, dat de beste leden der manning aangehouden werden. Hierover v moeilijk te twisten, wij stippen hierby slee aan, dat de ontslagen officieren ln hun laW durigen diensttijd nimmer eenige aanrner op hun werk hebben gehad. aafl Ad. 3. Het is ons bekend, dat zoowe boord der schepen, o.m. door den kap' van het s.s. Maas, als te Rotterdam llo0JneeT- inspecteur der rederij de bemanningen malen te verstaan is gegeven, dat de re <|0|, de voorkeur gaf aan personeel, dat 'cf. N. S. B. was. Er zyn verschillende dachte getuigen, die bereid zyu eede te bevestigen. natuurlyk «g llOJg Het is wel vreemd, alhoewel onkui onmogelijk, dat de directie hiervan zou zyn gebleven. „„trrenhcló Ad. 4, De reederij heeft van de eWCnschW gebruik gemaakt eenige minder g ^..zon()et elementen te ontslaan. Dit is w° rl(j;icht °P' fraai. Alweer vestigen wij er de aa reg- dat dit o.a. slaat op twee offie" c jare" pectievelfjk 15 en 13 van hun kos „evvjjd- aan het belang, dezer reederij fon Overigens is „minder gewensc rekbaar begrip.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6