Radio- ma De kabinetscrisis. Oost-Indië. BINNENLAND Oplossing van kabinetscrisis in zicht? Moeilijkheden met Denemarken. De opheffing van het nationale Crisis-comité. De Indische tournée van Ir. Mussert. Behoudt de bekoring! van Uw mond LISTERINEl TANDPASTA Herziening van onze vliegtuigen. 2 Prof. .Aalberse niet geslaagd in de vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Prof. Aalberse heeft aan de Koningin ver zocht hem te veroorloven de vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis niet te aanvaarden, omdat hij na be spreking met de voorzitters van de Kamer fracties de overtuiging heeft gekregen, geen voldoende overeenstemming te zullen kunnen bereiken om te komen tot de vorming van een parlementair kabinet op genoegzaam breede basis. Na de individueele besprekingen met de fractie-voorzitters, is Zaterdag ten huize van prof. Aalberse een gecombineerde vergadering gehouden, waarover de kabinetscrisis van ge dachten is gewisseld. Toen het besluit eenmaal gevallen was, waardoor prof. Aalberse niet aan de opdracht kon voldoen, heeft hij zich om half zeven naar Den Ruigenhoek begeven om de Koningin van een en ander op de hoogte stellen en aan Hare Majesteit ontheffing van de hem gege ven opdracht te verzoeken. Onverwacht kwam dit bericht niet. ,,De Telegraaf" spreekt van „een verwacht echec"; het blad schrijft: Wij hebben de opdracht, aan mr. Aalberse verstrekt, van het eerste oogenblik af slechts besohouwd als een formaliteit, die in het ka der onzer constitutioneele gewoonten paste. Het was duidelijk, dat de heer Aalberse na het gebeurde onmogelijk aan het land het vertrouwen en den moreelen ruggesteun kon geven, die het in deze moèllijkp dagen zop hard noodig heeft. Het is daarom onwaar schijnlijk, dat H. M. de Koningin alsnog aan den leider der katholieke fractie een andere opdracht tot formatie van een kabinet zal verstrekken. Dat wil niet zeggen, dat de rol van den heer Aalberse bij deze kabinetscrisis is uitgespeeld. In tweede instantie, als straks een nieuwe kabinetsformateur zal zijn benoemd, zal hij terdege zijn invloed kunen doen gevoelen. Eerst als wij opnieuw een ministerie hebben, dat den gulden wil verdedigen en dat zonder medewerking der socialisten is gevormd, zal men kunnen zeggen, dat de politiek van mr. Aalberse schipbreuk heeft geleden. Zoover is hét echter nog niet. Constateeren wij voor het oogenblik, dat de katholieke staatspartij dr. Colijn haar vertrouwen heeft opgezegd, zonder zich van te voren te hebben vergewist, of zij dezen eminenten staatsman kon vervangen. In normale tijden keurt men een dergelijke politieke handelwijze af. Wat er van te zeggen onder de omstandigheden, waarin wij nu leven? De N. Rott. Courant is boos. Het blad laat zich aldus uit: De eerste poging is dus mislukt. De aan- richters van de schade in ons staatkundig en oeconomisch leven bekennen, die niet te kun nen herstellen. Nadat de heer Aalberse en zijn fractie, als sluitstuk van hun sloopingsarbeid aan het ka- binet-Colijn den genadestoot hadden toege bracht, hebben zij niet den moed gehad, daar uit de eenige consequentie te trekken en met de s.d. het bewind over te nemen. Hiertoe liet de opdracht van de Koningin ook ruimte. Bij de fractie van den heer Albarda toch hadden zij steun kunnen krijgen voor hun Inzichten op sociaal-oeconomisch gebied, welke hen ge noopt hebben, hun vertrouwen aan het kabi- net-Colijn te ontzeggen. De situatie is daardoor bij uitstek verward geworden. Vanzelf rijst de gedachte aan het aanblij ven van het demissionnaire kabinet of aan een nieuwe opdracht aan den heer Colijn, nu de verwekkers van de crisis vrees voor ver antwoordelijkheid aan den dag hebben gelegd. De taak van den heer Colijn zal dan echter weinig benijdenswaardig zijn. Thans rijst natuurlijk de vraag: Wat nu? vraagt het Handelsblad. Denkbaar ware het, dat mr. Aalberse nu nog een ander ingekleed verzoek zou krijgen b.v. om te trachten een extra-parlementair kabinet te vormen. Doch uit parlementairen kring vangen wjj op, dat men vermoedt, dat het eerder een anderen kant zal uitgaan. Men noemt b.v. jhr. mr. de Geer en ook wel jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck als figuren, die thans misschien ook een opdracht zouden krijgen. En ook wordt het nog heel wel mogelijk geacht, dat de Ko- nigin ten slotte de ontslag-aanvrage van het kablnet-Colijn niet zal inwilligen. De Maasbode is van meening, dat aangaande een aanblijven op Koninklijk verzoek van het kabinet-Colijn dit kabinet voor zijn sociaal- economisch beleid in deze Kamer geen meer derheid zal vinden. Dat het door Kameront binding gesteld dat men die aandurfde in de huidige voor de munt precaire omstandig heden zulk een meerderheid zou kunnen verkrijgen, meent het blad, in het licht der recente verkiezing totaal uitgesloten te moeten achten. Hoofdzaak is, dat een kabinet optreedt, dat op voldoenden steun in de Kamer kan rekenen Of het bij optreden de beschikking heeft over een rescript, waarbij aan den president der circulatiebank de verplichting tot goudafgifte wordt teruggenomen is een zaak die men toch moeilijk vooruit kan zeggen. In dit verband schijnt, volgens „De Maas bode" een beroep op jhr. De Geer aanbevelens waardig. „Het Volk" schrijft: In een verrassend snel tempo zjjn de pogin gen van den heer Aalberse, om een parle mentair kabinet op zoo breed mogelijke basis te vormen, getorpedeerd. Na hetgeen de libe rale en anti-revolutionnaire pers in de laatste dagen verkondigde, kan deze spoedige afloop nauwelijks verwondering baren. Het was zon der meer duidelijk, dat de aanhangers van den heer Colijn alles zouden beproeven om te verhoeden, dat onder Aalberse's leiding een regeering zou worden gevormd op den grond slag van het voeren eener constructieve wel- vaartspolitiek. Mr. Joekes dreef de slaafschheid aan den kabinetschef zoover, dat hij niet eens op de conferentie van de fractieleden is versche nen. (Dit is een onjuiste praemisse, zooals uit de toelichting van mr. Joekes blijkt. Red. Held. Crt.). i Hij jipeft, door het volgen van deze koer», de laatste kans op herstel voor zijn partij Heden beslissing verwacht. Naar het Hbl. uit parlementaire kringen verneemt, worden de pogingen om tot over eenstemming te geraken tusschen den forma teur en de katholieke fractie voortgezet. In het algemeen neemt men aan, dat in de be spreking van gisterenochtend tusschen dr. Colijn en prof. Aalberse een ernstige poging gewaagd is, om de politieke geschillen tot een oplossing te brengen. De situatie is nu deze, dat de wederzijdsche standpunten ver nomen zijn en men zal trachten tegenstellin gen, die eventueel zouden blijken op misver standen te berusten, üit den weg te ruimen. Verschillende indrukken samenvattend, konten wjj tot de conclusie, dat men een redelijke kans aanwezig achtte, dat de pogingen zullen slagen. Indien deze regeering zou aanblijven, ver wacht men, dat de behandeling van het Be- zuinigingsontwerp spoed zal worden betracht. Verder verneemt het Hbl. nog, dat de be sprekingen tusschen den formateur en de demissionaire ministers Dinsdagochtend wor den voortgezet. Een beslissing in den loop van den dag wordt waarschijnlijk geacht. verspeeld. Wij juichen daarover niet. De in standhouding van een burgerlijk democrati sche partij lijkt ons in dit tijdsgewricht een zaak van groote beteekenis. De vrijzinnig- democratische leiders geven er echter de voor keur aan te luisteren naar de adviezen van den heer Oud, die, naar het schijnt, veel ge voelt voor een fusie met de vrijheidsbonders met als einduitkomst een totale afbrokkeling, tot groote vreugde van de nationaal-socia listen. En verder: Men moet zich er op voorbereid houden, in de komende dagen het trio Schouten— Biérema—Jóekes gezamenlijk te zién opeéee- ren. Het streven zal daarbij er op gericht zijn om Colijn in den een óf anderen vorm terug te krijgen. Het behoeft wel niet te wor den gezegd, dat wjj een dergelijke oplossing weinig minder dan noodlottig zouden achten voor 's lands welvaart. Het blad eindigt zijn beschouwing: Voor het oogenblik lijkt de heer De Geer de meest aangewezen man om een uitweg te zoeken uit den doolhof van de gerezen moei lijkheden. Hij heeft in soortgelijke omstandig heden, namelijk in 1925, de noodige ervaring opgedaan. Ook toen waren er duistere mach ten aan het werk om een bepaalde oplossing te forceeren en formatei"- na formateur legde het af. Ten slotte slaagde de christelijk-his- torische fractieleider, doch de ondergrond- sche stroomingen waren zoo sterk, dat hjj het noodig achtte in het geheim zijn opdracht te volvoeren. Het „Utrechtsch Dagblad" (lib.) uit zijn bevreemding, dat prof. Aalberse een weige rend antwoord heeft gegeven op de uitnoodi- ging van ir. Albarda: Toch was een RoomschRood Kabinet practisch gesproken de eenig mogelijke con sequentie van 's heeren Aalberse's voortdu rende critiek, welke een climax bereikte in zijn optreden van den vorigen Dinsdag. Dit ontkennend antwoord moet dan ook bevreem dend worden genoemd, temeer daar de op dracht van H.M. de Koningin de mogelijkheid van een Roomsch-Rood Kabinet geenszins bij voorbaat uitsloot. Klaarblijkelijk is de forma teur Aalberse dan ook teruggedeinsd voor de consequenties van het drijven van den politicus Aalberse, iets wat nóch pleit voor zgn qualiteiten en inzicht als staatsman, nóch voor zijn verantwoordelijkheidsbesef als poli ticus. De poging van Mr. Aalberse en de V rijz.-democraten. Mr. A. M. Joekes deelt aan de bladen mede, naar aanleiding van hun kritiek op zijn niet- verschijnen op de conferentie, welke prof. Aalberse te zijnen huize hield met de fractie leiders, en die den indruk wekten als zou hij zich aan bedoelde conferentie hebben willen onttrekken, dat hjj reeds aanstonds aan den heer Aalberse had geantwoord op diens vraag, dat z.i. een parlementair kabinet geen kans van slagen zou hebben, en de vrijz.-dem. daarom hun medewerking niet zouden ver- leenen. Terecht heeft de heer Aalberse daarin aanleiding gevonden den heer Joekes niet uit te noodigen. i Opdracht voor extra-parlemeri- tair kabinet aan dr. Colijn. Uit Den Haag wordt d.d. 29 dezer gemeld: Hare Majesteit de Koningin heeft Zater dagavond den Minister van Staat, Jhr. Mr. De Geer ontvangen. H. M. de Koningin heeft hedenochtend Dr. H. Colijn ontvangen en hem opgedragen po gingen in het werk te stellen tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling. Dr. H. Colijn heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden, waarop Hare Majesteit den wensch heeft uitgesproken de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen. (Het bericht vereischt in den vorm, waarin het ons bereikte, wel eenige toelichting. Na de simpele mededeeling, dat Zaterdagavond jhr. mr. De Geer door Hare Majesteit ontvan gen werd, volgt zonder meer het bericht, dat Maandagochtend dr. Colijn bij Hare Majesteit is geweest, welke hem de opdracht tot vor ming van een extra-parlementair kabinet gaf. De eenig-mogelijke conclusie is dus deze, dat besprekingen met den heer De Geer tot geen resultaat hebben geleid. Wachten wij thans af, of dr. Colijn slagen zal. Redactie H. C.). Naar aanleiding van de opdracht aan dr. Colijn schrijft de Nw. Rott. Crt.: Het is een zeer moeilijke, ondankbare taak, welker mogelijkheid de demissionaire premier op zich genomen heeft te onderzoeken. Na het geen wij daarover in den loop der crisis reeds geschreven hebben, behoeven wij thans niet opnieuw in bijzonderheden te treden. Daar voor is het oogenblik ook minder geschikt. Het blad beperkt zich tot een uiting van bijzondere waardeering voor de bereidwillig heid, waarmede dr. Colijn onder de bestaande omstandigheden opnieuw aan de roepstem van Hare Majesteit gevolg heeft gegeven, zij het, dat hij de opdracht gelijk de gewoonte is, ver zocht heeft eerst nog in beraad te mogen houden. Dr, Colijn heeft Maandagochtend reeds met v«ra«afieidene vooraanstaande politieke personen besprekingen gevoerd. Voor half vier des middags waren de andere ministers uitgenoodigd, een bespreking aan het departement van koloniën met hem te hebben. Naar aanleiding van de beschouwingen van „De Maasbode" vestigt de „N.R.Ct." er de aandacht op, dat werkeljjk jhr. de Geer Zater dagavond door H.M. de Koningin is ontvan gen, wellicht de veronderstelling is in ver band met het artikel in „De Maasbode" niet te gewaagd op advies van prof. Aalberse. Ook de heer de Geer behoort tot de voor standers van den gouden standaard, hoewel men op grond van het artikel van „De Maas bode" tot een geheel andere gevolgtrekking zou komen. Hij stemt hierin geheel overeen met dr. Colijn, al is hij sterk gekant tegen het wetsontwerp inzake verlaging van de hypotheekrente en de huren. Rust op de geldmarkt. Reeds vroeg op den dag, bjj het bekend wor den van het bericht, trad een belangrijke terugslag in het koerspeil der voornaamste buitenlandsche deviezen in. De zaken zijn verlamd en de markt heeft weder een afwachtende houding aangenomen, terwijl men zich verdiept in allerlei beschou wingen over hetgeen thans op politiek en monetair gebied te gebeuren staat, en, ge steund door taxaties in de buitenlandsche pers, schattingen poogt te maken over den omvang van de goudafgiften, die de Nederlandsche Bank zich in de afgeloopen week had te ge troosten. Die goudonttrekkingen, waaraan de Neder landsche Bank in de afgeloopen week heeft blootgestaan, zijn zeer aanzienlijk geweest en vermoedelijk veel grooter dan ooit te voren in één week zijn voorgekomen. In het verdere verloop van den dag heeft het beeld van de wisselmarkt zich niet veel meer gewijzigd. De omzetten bleven beperkt en de scherpe dalende beweging voor de contante koersen, waarmee de dag was ingezet, maakte onder beurstijd voor alle deviezen nog verdere vorderingen. Een Engelsch oordeel over c e minister-crisis. De Londensche Morningpost roemt de Ne derlanders als een volk, dat spreekwoordelijk bekwaam is voor zijn eigen belangen te zoi- gen. Zij noemt hen een uitgeslapen, praktisc i misschien een ietsje koppig volk met een ge rechtvaardigde trots over de integriteit vah zijn oude en diepgeveste handel- en bankstel- sel. De Post acht het zeker dat wanneer de Nederlanders hun eigen belangen niet kenneri, niemand hen daarin onderrichten kan. Hejt blad geeft vervolgens een overzicht over deh politieken toestand en zijn wording en besluit dan, dat zijn ervaring van de Nederlanders doet aannemen, dat zij nog niet van hun vasté politiek afgedreven zijn. Hoewel de natie aljs een geheel wel geschokt is, is zij, volgens die Post, nog niet van de wenschelijkheid van de valuatie overtuigd en zal zij nog eenigen tijd voortgaan met haar gulden te steunen. t AANTAL RADIOLUISTERAARS. Op 30 Juni j.1. bedroeg het aantal aange geven radio-ontvanginrichtingen hier te lancje 582.853, het aantal aangeslotenen aan radió- distributie-centrales 328.139, hetwelk in tó taal overeenkomt met 108 luisteraars pér 1000 inwoners, Onze regeering zal hoogstwaar schijnlijk de handelsovereenkomst opzeggen. Naar verluidt zijn er ernstige moeilijkheden gerezen in verband met de handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en Denemarken. Deze moeilijkheden, welke niet van den jongsten tijd dateeren, zijn in hoofdzaak het gevolg van een niet of niet-voldoende beschikbaar stéllen van deviezen voor Nederlandsche ar tikelen door de Deensche deviezeninstanties. De bestaande moeilijkheden zijn van dien aard, dat de Nederlandsche regeering er hoogstwaarschijnlijk toe zal overgaan de be staande handelsovereenkomst met Denemar ken op te zeggen. JAARLIJKSCHE VERGADERING VAN DE A.V.R.O. De Algemeene Vereeniging Radio Omroep heeft Zaterdagmiddag in de foyerzaal van den schouwburg te Deventer haar achtste jaarlijksche algemeene ledenvergadering ge houden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer G. de Clercq op den toestand van de A.V.R.O. „Het gaat ons best! Wjj staan er goed voor!" Er is vrede en vertrouwen en rust in onze gelederen en wij kunnen al onze krachten geven aan vruchtbaren opbouwenden arbeid. De verhouding tusschen A.V.R.O. en over heid was ook in het afgeloopen jaar goed. Spr. gaf uiting aan de hoop dat voor het vraagstuk der zendtijdverdeeling een regeling zal worden getroffen, waarbij aan gerecht vaardigde verlangens van de A.V.R.O. zal worden tegemoet gekomen. Bij de behandeling van het jaarverslag en rekening en verantwoording over 1934, hield de directeur van het omroepbedrijf, de heer W. Vogt, een rede, waarin hij er op wees, dat er in deze zorgelijke tijden weinig naamiooze vennootschappen en maatschappijen zijn, die op zulke van bloei en voorspoed sprekende icijfers kunnen wijzen als de A.V.R.O. De rekening en verantwoording over 1934 geeft als eindcijfer der beschikbare middelen op 31 December ruim 2% millioen gulden. De begooüng voor 1935 geeft aan: een ge schat overschot van 200,000 gulden voor het geheele jaar 1935. Per 30 Juni werd deze raming voor het geheele jaar 1935 dus bijna al met 100 pet. overschreden. In het ledental is een kleine achteruitgang •'te bespeuren Het juiste aantal leden bedroeg op 1 Ja nuari 1935: 198,187 en wij zullen onze uiterste krachten moeten inspannen om dit ledental in 1935 op peil te houden. t>e vraag besprekende, waarom een groot deel van het Nederlandsche volk zich niet achter de AVRO heeft geschaard, zeide spr., dat het niet algemeen volgen van de AVRO niet heeft een positieve oorzaak, maar een negatieve, n.1.: vrees, die geestelijke en zede lijke goederen, die men in geen geval in ge vaar brengen wil, onbewust afbreuk te doen. \V(j bewegen ons, als AVRO, op een spe- I WOENSDAG 31 JULI, Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedr.: Causerie J. C. C. Kayser en „La damnation ae Faust", opera van Berlioz (gr.pl.), 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, 12.30 Schalmei, o.l.v. P. Renes. 12.45 Gramofoonplaten. 1.00 Strijkorkest, o.l.v. Walis. I.30 Dubbel X, o.l.v. C. Steyn, m.m.v. Pat Miller (zang). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Orgelspel J. Jong. 3.00 Voor de kinderen. 4.30 De Flierefluiters, o.l.v. E. Walis. 5.15 De Zonnekloppers, o.l.v. C. Steyn. 6.00 Orvitropia, o.l.v. J. v. d. Horst, en gr.pl. 7.00 Sportpraatje J. K. Dijkstra. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 Causerie C. A. Bergh. 7.40 Gramofoonplaten. 7.50 Bij de verkeersdokter. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Berichten, VARA-varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Eddy Walis en zijn orkest, m. m. v. L. Stevens (zang). 9.15 „Plicht", spel van F. Nagl, vert.: N. Bakker. Leiding: W. v. Cappellen. 9.35 Gramofoonplaten. 9.45 VARA-orkest, o.l.v. H. de Groot. 10.30 K. v. Seben (tenor) en C. Steyn, piano. 10.45 VARA-orkest, o.l.v. H. de Groot. II.15 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4512.00 Gramofoonplaten. Hulzen, 301 M. i NCRV-ui tzending 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst, o.l.v. Ds. D. Tom. 11.00 Kinderkoor „Salvatori", o. 1. y. P. de, Ruiter, en gramofoonplaten.» 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel R. Parker. I.30 Gramofoonplaten. 2.00 Zang door J. Heetyeld (sopraan). 2.00 Zang door J. Heetveld (sopraan), m.m.v. K. Hilsem (piano). 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Piano-recital J. Goudsmit. 5.00 Kinderuur. .600 Friesch halfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Samenkomst v. h. Leger des Heils te Vlaardingen o.l.v. Brig. F. J. Buiterman. 'm.m.v. sprekers, koor en orkest. 9.35 NCRV-orkest o.l.v. P. v, d. Hurk, (Om 10.00 Berichten). II.0011.30 Gramofoonplaten, DONDERDAG 1 Augustus 1935. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.40 Carillonbespeling J. de Klerk, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Rembrandt-Theater-orkest o.l.v. D. Hartogs. I. d. pauze: Declamatie door Cl. Witsen-Elias. 12.30 Ensemble Francis Keth, en gram. pl. 2.00 Voordracht Adr. v. d. Horst. K- 2.30 Gramofoonpl. 3.003.45 P. v. d. Wijngaart (viool), en J. Wagemaker (piano). 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5-00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonpl. 5.40 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pierre Paia (orgel) en H. Viskil (tenor). 7.30 Radio-Volkszang o.l.v. P. C. Poortman, 8.00 Berichten. 8.05 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos orkest, de Avro-girls, Denis Gonet( 14-jarige tenor), Maria Roland met haar jodelenen- semble, Louis Noiret (liedjes) en de 4 Keath (accordion). 9.45 „De arrestatie", spel van F. Morton Ho- ward. Vert. J. C. v. d. Horst. Leiding: Kom mer Kleyn. 10.05 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Uit „Hamdorff", Laren: De Ram- blers o.l.v. Theo Uden Masman. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. K. v. d. Veen. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlager-muziek en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing: Ds. J. F. Ljjsen, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Het Stichtsche Salonorkest. 6.43 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. è.05 Orgelconcert D. v. Wilgenburg, m.m.v. M. Plooyer (tenor). (Uit de Westerkerk te Enkhuizen). 9.15 Causerie Ds. J. I. v. Schaick. 9.45 Gramofoonplaten. 9.55 Berichten. 10.00 Het Arnhemsch Strijkkwartet, 11.0011.30 Gramofoonplaten. KONIJN'b AUTOMATIC, warme Croqueljes, diverse Slaatjes, dag en naoht. ciaa'. terrein van de maatschappelijke wet zaamheid. Wij zullen voortgaan naar beste weten en kunnen onze rjjk geschakeerde taak te ver vullen. CRISIS IN NEDERLANDSCHE KOLEN-INDUSTRIE. Het jaarverslag van de Oranje-Nassau mijnen over 1934 geeft duidelijk blijk van de depressie, welke ook in de Nederlandsche kolen-nijverheid heerscht. De drastische be zuinigingsmaatregelen, welke onder de hui dige omstandigheden noodzakelijk zijn, gingen gepaard me een aanzienlijke inkrimping van he personeel. Tengevolge van de internationale handels- en deviezenbelemmeringen wordt de buiten landsche afzet steeds meer bemoeilijkt, ter wijl anderzijds de prijsdaling nog niet tot staan is gekomen. De afzet van electrischen stroom nam eveneens sterk af. He jaar sluit met een verlies van 476.928 (v. j. 325.190). Een brief van den minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken heeft den volgenden brief gericht tot de burgemeesters: In verband met de in Mei 1936 te verwach ten opheffing van het Nationale Crisis comité, zal ik het op prijs stellen te verne men of in uwe gemeente de behoefte wordt gevoeld den arbeid, welke gedurende de laat ste vier jaren door het zoogenaamd A-comité werd verricht, in de naaste toekomst op eenigériéi wijze voort te zetten. Mocht zulks het geval wezen, dah verzoek ik u mij té meidén hoe men zich de inrichting en werk wijze van zoodanige hulpverleening denkt, wélke rol de verschillende instanties vah Armenzorg daarbij zullen vervullen, en hoe, nu elke gemeente voortaan op eigen krachten zal zijn aangewezen, men zich zich voorstelt de daartoe benoodigde middelen te verkrijgen. Ter voorkoming van misverstand meen ik goed te doen met hieraan toe te voegen, dat op een bijdrage vanwege mijn departement niet mag worden gerekend. KNVB-STEUN AAN WERKLOOZEN. Nieuw plan om 20.000 beschikbaar te stellen. Naar het Hbl. verneemt, zal het bestuur van den K.N.V.B. in de aanstaande algemeene vergadering opnieuw voostellen 20.000 be schikbaar te stellen voor steun aan werk- looze voetballers. Het plan bestaat thans om dezen steun op ruimere basis te verleenen, door ook die clubs gelden te verschaffen, die in werkverschaf fing velden willen verbeteren. Hierdoor wordt bereikt, dat niet alleen werklooze voetballers, maar ook andere werkloozen worden bereikt. Het voornemen bestaat over deze steun- verleening met den minister van Arbeid be sprekingen te voeren. WERKLOOSHEID. I In de Vereenigde Staten valt nog steeds toename te constateeren van werkeloozen. Het aantal bedroeg in Juni 1.1. 9.804.000 tegen 9.709.000 in Mei en 9.252.000 in Juni 1934, gelijk blijkt uit de door den Nationalen Industrieelen Raad gepubliceerde statistieken. Parijs daarentegen heeft een aanzienlijke daling. Het aantal werkloozen is aldaar van 503.000 in Maart j.1. tot 387.000 in de tweede helft van Juli gevallen, maar bedraagt nog ongeveer 70.000 meer dan op gelijk tijdstip van het vorige jaar. Geruchten rondom den gouverneur- generaal. „Het Volk" publiceert een scherp gesteld artikel tegen de gestie van den gouverneur- generaal. die, zooals men weet, den leider der Nat. Soc.-beweging in, ons land een in het moederland voor ambtenaren verboden ver eeniging! in audiëntie ontving. In Volksraadkringen circuleert een ge rucht, dat dit feit eenigzins zou verklaren, n.1. dat jhr. de Jonge zelf als lid zou zijn toegetreden van den N. S. B. Afgescheiden hiervan meent het blad, dat de landvoogd reeds door het feit, dat hij Mussert in audiëntie ontving, een daad, welks karakter nog werd verscherpt door de wijze, waarop dit bezoek in scène is gezet, niet lan ger in zijn hooge ambt kan worden gehand haafd. De gouverneur-generaal, die men be denke dit wel! als vertegenwoordiger der Koningin het algemeen bestuur over Indone sië uitoefent, heeft door zijn daad de Kroon eraan blootgesteld te worden geplaatst mid den in het gewoel van de politieke strijd, zoo eindigt dit artikel. Dit past geheel in de lijn van de nationaal-socialistische tactiek, die immers niets liever ziet dan dat het huis van Oranje aldus ten offer wordt gebracht aan de volkshartstochten. Voor een gouverneur-gene raal is dit een onvergefelijke fout, waarop slechts één correctie past. Heengaan Het „Handelsblad" houdt zich ook met deze zaak bezig, uiteraard in wat gema tigder termen. Dit blad schrijft: De audiëntie, verleend door den hoogsten gezagdrager in Nederlandsch-Indië aan den leider van een beweging, welke in het Moe derland voor ambtenaren verboden is, gaat ook in zeker opzicht recht in tegen hetgeen een normaal gevoel voor juiste gezags-ver- houdingen als oirbaar beschouwt. Wij verlie zen hierbij niet uit het oog, dat de politieke situatie in Nederlandsch-Indië niet kortweg vergeleken mag worden met den toestand in het Rijk in Europa. Blijkbaar heeft de G.G. zich op het standpunt gesteld, dat door de ontvangst van een „vooraanstaand" Neder lander, die bij aankomst zijn opwachting komt maken bij den Landvoogd, het kader der gewone etikette niet overschreden wordt. Het wil ons voorkomen, dat van de zijde van Verzorgt Uic tanden vanaf heden niet Tweemaal per dag List er ine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld den Gouverneur-Generaal hier in de gegeven omstandigheid bijzondere .tegemoetkomend heid werd getoond, Want gan deze hoffelijke welwillendheid had in ieder geval iets anders behoorenvooraf te gaan. Namelijk overleg met de hoogste autoriteiten in, Nederland. Nu dit blijkbaar achterwege bleef, kunnen wD het niet anders zien, dan dat de zeer ver doorgevoerde hoffelijkheid tegenover eenen „leider", op zijn zachts gesproken ontaardde in gebrek aan égards tegenover den leidenden staatsman in het Moederland. Dat de G.-G. zelf lid zou zijn geworden van de NSB meent het blad als „al te absurd" van de hand te moeten wijzen. Het blad moet echter ook erkennen, dat de hoogste autori teit in onze overzeesche bezittingen bij deze gelegenheid geen blijk gegeven heeft van een overmaat van tact. De tournée van den heer Mussert, Intusschen wordt omtrent de tournée zelve gemeld: BANDOENG, 26 Juli. Alle 1300 beschik bare plaatsen in de zaal van de Sociëteit „Concordift" bleken gisteravond bjj de eerste lezing van ir. Mussert bezet, terwijl nog vele teleurgestelden geen plaats meer konden krij gen. De heer Mussert zeide in zijn rede o.a., dat in Ned.-Indië de' NSB samen met het IEV, een niet-politieke organisatie was, waaraan het IEV een eind maakte toen zij aan politiek ging doen en de voorzitter van het IEV, da héér De Hoog, het bekende Verbod instelde, waartegenover ir. Mussert moést stelllen dat NSB-leden geen lid van andere vereenigingen mochten Zijn. Ir. Musert verklaarde spijt te hebben slechts korten tijd Indië te kunnen bezoeken, hetgeen den indruk zou maken dat Indië geen langeren tijd waard zou zijn. Hij is echter ver heugd nog een tipje Van Indië te kunnen zien. Ten slotte aldus ir. Mussert, vraagt da NSB krachtigen bijstand opdat wij ln Holland zegevieren. In Indië is geen verkiezingsstrijd, maar de plicht in Indië is veel moeilijker te vólvoeren, aangezien Indië 14000 KM van het front is verwijderd. Een strijdvoering als in Holland wordt door de Indische regeering on duldbaar geacht. Een verbod. BATAVIA, 26 Juli. De bijwoning van de le zing van ir. Mussert in den Dierentuin te Ba tavia op hedenavond is voor het geheele Ma rine personeel, dus ook het Inlandsche en de dienstplichtigen, verboden. Aan het personeel van de Landmacht is het bijwonen van deze lezing niet verboden, mits dit geschiedt in burger-kleeding. Hedenavond heeft de heer Mussert een krans neergelegd bij het Van Heutz-monument te Batavia. Verandering van den benzinetoevoer. De F XXXVI, het viermotorige vlagge- schip van de K.L.M., hetwelk thans in de Fokkerloods op Schiphol staat, tot verande ring van den benzinetoevoer naar de moto ren, is nog in reparatie. De werkzaamheden vorderen langzamer dan men eerst ver wachtte. De werkzaamheden bestaan in het inbou wen van vier handpompen voor eiken mo tor één van een groot en sterk type en tevens het herbouwen van de pijpleidingen voor den benzinetoevoer in een meer rechte lijn, zoodat de toevoer van benzine naar de motoren zonder eenige stoornis en rechts- streeks plaats kan hebben. Deze wijzigingen die ook verricht wor den bg de 4-motorige F XXII's Roerdomp en Papegaai worden aangebracht, omdat men meent, dat de ramp van de F XXII Kwik staart aanleiding gaf aan te nemen, dat de benzinetoevoer naar twee der motoren vlak voor het plaats vinden van de ramp niet vol doende had gewerkt. Bjj de Kwikstaart wer den de vier motoren gezamenlijk door slechts één handpomp van meer benzine voorzien het starten. Naar wij vernemen, is het niet noodzake u dat de benzineleidingen naar de motoren de F XXII Lappland van de Zweedse!^ Luchtlijn A.B.A. ook op deze wijze verbouw^ wordt. De Lappland heeft namelijk het wone Fokker-systeem voor benzinetot'. dat goed voldoet. Bq den bouw van de XXXVI en de beide F XXII's voor de KJJ' j werd op verzoek van de opdrachtgecfst" t systeem van benzinetoevoer eenigszins S' Zigd' m te haat Men neemt tevens de gelegenheid zjen, de motoren enz. eens heel grondig na e

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2