Radio mma 'Van IViW Doorzitten Als fat zomeï is... %oUft dm mot dc mnt&tt ($en Uit de Pers. BINNENLAND Dr. H. Col ij n geslaagd in de samenstelling van een nieuw Kabinet. Radiorede van Min. Colijn. De oplossing van de kabinetscrisis. H.M. de koningin hoog geprezen. De opvolging van mr. Slingenberg. Enmaakgüazen 15-18-21-23-25 ct. 20-23-25-28-31 ct. Inmaakketels Gummiringen Inrnaakpotfen 1.75 3, 2, 1 ct. 89 - 1.18 - 1.48 De handelsmoeilijkheden met Denemarken. GEMENGD NIEUWS Ernstig auto-ongeluk bij Haarlem. Weer een oude Ossche moordzaak. Splitsing van Economische Zaken in Handel en Nijverheid en Landbouw en Visscherij. De Staatscourant van gisterenavond bevatte de volgende mededeeling: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, bij besluit van 31 Juli 1935, nr. 2: ten eerste het aangeboden ontslag van de heeren: minister van staat, dr. H. Colyn, mi nister van koloniën; jhr. mr. A. C. D. de Graeff minister van buitenlandsche zaken; dr. J. R. H. van Schaik, minister van justitie; mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche za ken; mr. P. J. Oud, minister van financiën; mr. dr. L. N. Deckers, minister van defensie; jhr. ir. O. C. A; van Lidth de Jeude, minister van waterstaat; dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minister van oeconomische zaken, niet aan te nemen, en met ingang van 31 Juli 1935: ten tweede op de meest eervolle wijze ont slag te verleenen aan dr. J. R. Slotemaker de Bruine als minister van sociale zaken en hem te ontheffen van het beheer ad interim van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H. M. en aan den lande bewezen; ten derde te benoemen tot minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen dr. J. R. Slotemaker de Bruine, en tot minister van sociale zaken mr. M. Slingenberg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. li. COLIJN die behalve het premierschap, ook het ministerie van koloniën en dat van Defensie (a. ij zal beheeren. De splitsing van het departement van oeconomische zaken. Minister Deckers wordt in September minis ter van landbouw en visscherijcn. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, zal minister Deckers, wiens ontslagaan vrage als minister van defensie mede niet aanvaard is, maar die zal worden be noemd tot minister van landbouw en visscheryen, deze functie begin Septem ber aanvaarden. De nieuwe departemen tale indeeling (splitsing) betreffende oeconomische zaken zal alsdan ingaan. De ambtenaren, thans werkzaam aan land bouw en visscherijen, zullen naar het nieuwe departement overgaan, zoodat geen nieuwe posten voor uitbreiding van personeel zullen behoeven te worden gemaakt (behalve voor den minister zelf). De secretaris-generaal van het nieuwe de partement, mr. dr. A. A. van Rhijn, zal tevens waarnemend secretaris-generaal worden van het departement van handel en nijverheid (waarin het, onder beheer van prof. Gelissen blijvende overgebleven gedeelte van het de partement van oeconomische zaken zal wor den herdoopt) om de onderlinge samenwer king tusschen beide departementen te bevor deren. Mr. Dr. L. N. DECKERS, die met September als minister van Land- bouw en Visscherij op zal treden. Minister, die sinds 1929 de portefeuille van defensie beheerde, is op het gebied van den landbouw, welke portefeuille opnieuw gescha pen wordt, geen onbekende. Zijn proefschrift aan de Leuvensche universiteit luidde: De Landbouwers van den N. Brab. Zandgrond. Bijdrage tot de kennis der maatsch. en oeo. ontwikkeling van den Ned. Boerenstand in de 19e en 20e eeuw. Hij is voorts hoofddirecteur geweest van de Coop. Centrale Boerenleenbank te Eind hoven en secretaris van den R.K. Ned. Boe ren- en Tuindersbond. Hij was lector ln de StukloopenZonnebrand Doos 30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten pjl sociale wetgeving aan de R.K. Handelshooge- school te Tilburg, lid van de centrale com missie voor de statistiek, lid van den Hoogen Raad van arbeid en voorzitter van de centrale commissie voor ruilverkaveling. Mr. SLINGENBERG. De nieuwe minister van sociale zaken is lid van Ged. Staten onzer provincie en sedert 1920 voor de Vrijz. Derti. partij lid van de Eerste Kamer. Hij is 53 jaar en geboren te Beerta. Hij doorliep het gymnasium te Winschoten en studeerde aan de universiteit te Groningen, waar hij op 23-jarigen leeftijd promoveerde. Mr. Slingenberg heeft als lid van Ged. Staten zeer krachtig meegewerkt aan de tot standkoming van het Waterschap Noord- Hollandsch Noorderkwartier. In 1919 bij zijn aftreden als lid van Ged. Stalen werd mr. Slingenberg tot wethouder van Haarlem gekozen. De nieuw benoemde minister, die ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw is. verbond zich in 1914 bij den Vrijw. Land storm. Hij leidde een compagnie te Haarlem, werd in 1916 benoemd tot eerste luitenant en in 1920 tot kapitein, waarna hij op non-actief kwam. De betrekkingen tusschen de R.-K. Staatspartij en het nieuwe kabinet nog onzeker. Mr. Goseling heeft een por tefeuille geweigerd. De parlementaire redacteur van De Maas bode (r.-k.) schrijft o.m.: „Het is bekend, dat de formateur gister ochtend een lang onderhóud had met mr. C. Goseling, ondervoorzitter der khthol'ieke frac tie van ce Tweede Kamer. Naar wij vernamen, heeft dr. Colijn in dat onderhoud aan mr. Go- seling de portefeuille van defensie aangebo den. Er schijnt ook sprake te zijn geweest van de portefeuille van justitie. Mr. Goseling, die reserve-kapitein van de artillerie is, heeft tijdens dit onderhoud de portefeuille van defensie niet aanvaard. De portefeuille van justitie is geen practi- sche aangelegenheid geweest, daar mr. Van Schaik niet bereid was, zooals geopperd schijnt te zijn, de portefeuille van sociale zaken over te nemen van prof. Slotemaker de Bruine. In den namiddag heeft mr. Goseling weder om met dr. Colijn alsmede met de ministers Gelissen en Deckers geconfereerd. De forma teur heeft aan mr. Goseling toen wederom de portefeuille van defensie aangeboden. Mr. Goseling heeft daarop het bestuur der katholieke partij en eenige andere heeren bij eengeroepen. Unaniem was men van oordeel, dat het aanbod van een minister-portefeuille niet aanvaard kon worden. Men achtte in de gegeven omstandigheden zulk een aanvaar- ding door den voorzitter van de katholieke party niet mogelijk en was na lang beraad van oordeel, dat daarvoor geen voldoende grondslag van vertrouwentusschen ,de ka tholieke fractie en het kabinet bestond. Van een en ander is mededeeling gedaan aan den formateur. Men meldt uit Den Haag aan de „Maas bode": De laatste dagen bleek het meer en meer, dat in de katholieke parlementaire kringen groote ontstemming bestaat ten opzichte van de drie katholieke ministers in het kabinet- Colijn, omdat zij de regeeringsverklaring, waarin volkomen onnoodig de katholieke Ka merfractie in één hoek gedreven werd met de socialisten, communisten, revolutionnairen en Kerstianen, hadden goedgekeurd en daar door mede voor hun verantwoording hebben genomen. Voor het herstel van een goede verhouding tusschen het nieuwe Kabinet en de katholieke Kamerfractie zal, naar werd verzekerd, ook deze in grievenden vorm gekleede regeerings verklaring moeilijkheid opleveren. Het departement van Defensie. Wat het departement van defensie betreft, schijnt het nog de bedoeling te zijn om, nadat mr. Goseling deze portefeuille niet heeft wil len aanvaarden, de aanstaande vacature in September niet dadelijk te vervullen. Dr. Co lijn zou het interimaat eenigen tijd op zich nemen. Minister Slingenberg beëedigd. De Koningin heeft gisteravond te half 7 in het paleis Noordeinde den nieuwbenoemden minster van sociale zaken, mr. M. Slingen berg, ter beëediging ontvangen. Het A.N.P. meldt: Naar wij vernemen, zal wellicht in den loop van deze week de voorzitter van den minis terraad een korte rede voor de radio houden. DE NEDERLANDSCHE BANK. Vermindering van den goudvoor raad met 130,8 millioen. De bankstaat van De Nederlandsche Bank toont den vollen druk, waaronder de gulden de vorige week heeft gestaan. De goudvoorraad is met 130.8 millioen gedaald. De zicht- verplichtingen zijn echter slechts met 18 millioen verminderd tengevolge van de stij ging van het opereerend kapitaal mede door de credietvraag in verband met den ultimo met circa 113 millioen. Het goud dekkingspercentage is door een en ander ge daald tot 63.9 de totale metaaldekking tot 66.4 Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. VASTSTELLING MINIMUM LEEFTIJD VAN TOELATING TOT ARBEID OP ZEE, Ten vervolge op een desbetreffend bericht in de Nederlandsche Staatscourant van 3 Mei 1934, no. 85, maakt het ministerie van bui tenlandsche zaken bekend, dat op 28 Juni 1935 op het secretariaat van den Volkenbond is in geschreven de akte van bekrachtiging door Australië van het verdrag tot vaststelling van den minimum leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee, aangenomen door de Tweede Internationale Arbeidsconferentie van 1920 (Staatsblad 1925, no. 161). Deze bekrachtiging is niet van toepassing op Papoea en het eiland Norfolk en evenmin op de mandaateilanden Nieuw-Guinea en Nauru. „De Telegraaf" spreekt van: „Onnoo dig rumoer". „Men had langs anderen weg hetzelfde re sultaat kunnen bereiken". De geschiedenis van de kabinetscrisis, die., thans geëindigd is, behoort een afschrikwek,- kend voorbeeld te blijven voor hen, die het in hun macht hebben een crisis te doen ont staan. Het geheele land heeft een week van groote opwinding achter den rug. De oogen van de geheele wereld waren op ons gevestigd. De Nederlandsche Bank verloor 130 millioen aan goud en de dekking van onze bankbil- jettengirculatie daalde met ruim 13 proceüt. Alle houders van staatsfondsen leden aanziet!- lijke verliezen. Een week lang hebben al'fe zakenlieden zenuwachtig gedisponeerd. En dat alles om het Kabinet-Colijn zoo goed als on gewijzigd te zien terugkeeren. Dat noemen wij spelen met het belang van het volk. De parlementaire redacteur van dit blad schrijft: In recordtijd heeft dr. Colijn zijn ministerie, langs den weg van vorming van een extra parlementair kabinet, gereconstrueerd en de eerste vraag welke thans gesteld wordt, is: wat gebeurt er met het bezuinigingsontwerp, waarover precies een week geleden de behan deling in de Tweede Kamer op verzoek der regeering geschorst is? Wij vernemen thans, dat gelijk wij gis teravond reeds als verwachting uitspraken thans eerst het voor kabinet en parlement welverdiende zomerreces zal aanbreken en de afhandeling van het bezuinigingsontwerp ,zal worden aangehouden tot begin September. En verder: Met de vórming van dit kabinet heeft dr. Colijn inderdaad, vergissen wij ons niet, een record op zijn naam gevestigd: wij hebben de geheele parlementaire geschiedenis er op na geslagen, doch meenen, dat in ons land nog nimmer te voren, in niet meer dan op den kop af zeven dagen een regeeringscrisis is opge lost. In Frankrijk b.v. is dat wat anders, daar treden vaak nieuwe regeeringen binnen 24 uur op. „Het Volk" laat zich aldus uit: De heer Colijn deelt aan de Koningin mede, dat hij de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede sa menstelling aanvaardt. Men moet aannemen, dat hij voor zich het mogelijk acht, voor zijn regeering en voor zijn aanpassingskoers vol doende steun te vinden. Het klinkt ongelooflijk. Is de uitspraak van het Nederlandsche volk bij de verkiezingen van de laatste maanden dan nog niet duidelijk genoeg geweest? Zal het mogelijk blijken, een crisispolitiek voort te zetten, die den sociaal-economischen toe stand niet vermocht te verbeteren, die de volkshuishouding in het gedrang bracht, die ieder jaar een nieuw angstwekkend begroot i tingstekort opleverde? Zal men de met den. dag sterker en bewustre roep om actieve wehv vaartspolitiek, om werkverruiming en koop- krachtherstel, durven negeeren om de, door, j de uitkomsten weerlegde, leer van de aan- passing te blijven volgen? i Colijn probeert het opnieuw, doch het blijft, de vraag, hoe de Kamer hem zal ontvangen. Met andere woorden: of de katholieke Kamer fractie onder het juk door zal gaan en met enkele tegemoetkomingen in het regeerings- VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voodracht A. Bouwmeester. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 en 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Voordracht Lucy Pierson. 2.30 Gramofoonplaten. 2.50 Piano-syncopations H. Stafford. 3.00 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk, m. m. v. H. Stafford (piano). 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Loe Cohen en zijn orkest. 6.00 Voordracht B. Groeneveld. 6.20 Vervolg orkestconcert. 7.00 J. C. Kayser: Levensstijl. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.50 Berichten. 7.58 Herh. S.O.S.-berichten. 8.00 Reportage uit een Jongenskamp te Leer- sum. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Re sidentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. (Om 9.15 vervolg der reportage). 10.30 Declamatie Jac. Elsacker. 10.40 Lezing Ds. E. D. Spelberg. Hierna be richten en Vrijz. Gods. Persbureau. 11.00 Jazz-muziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hulzen, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V.. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. C. C. H. de Loos. 11.00 Cello-recital J. Blazer m.m.v. J. Blazer (piano). 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble-Van der Horst en gr.platen 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Zang door S. Both-Haas (sopraan) m.m.v. H. Stigter (piano). 4.00 Orgelspel L. Blaauw. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Concert. R. Beute (piano), F. Zepparoni (viool), J. Warnars (alt-viool en H. Berg hout (cello). 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned.Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie C. Rljnsdorp. 8.00 Berichten. 8.05 Haagsch Harmonie-orkest o.l.v. Zelden- rust. program genoegen zal nemen. Wij kunnen nauwelijks aannemen, dat wjj zulk een 'schouwspel te zien zouden krijgen. Het „Utrechtsch Dagblad" (lib.) schrijft: De samenstelling van dit Kabinet garan deert, dat zijn richtlijnen zullen blijven: Hand having van de vrijheden en de rechten van het Nederlandsche volk, en streven naar eene zoo groot mogelijke beperking in ons land van de schadelijke gevolgen, welke de wereld- 1 crisis en de internationale toestanden onaf- wendbaar ook voor Nederland met zich bren gen. Want men verwachte thans niet eens klaps gouden bergen! Te ernstig zijn daar voor de tijden, te verward en gecompliceerd is de toestand op aarde. Maar wel kan en zal ook, als de teekenen niet bedriegen, deze Regeering alles in het werk stellen om hier te lande de politieke rust en stabiliteit, als- mede het bedrijfsleven in den meest breeden zin des woords zooveel doenlijk te handhaven. Het „Handelsblad" (lib.) herinnert ook aan het relaas van de „Maasbode" over de aanbie- ding aan mr. Goseling en de daarop gevolgde weigering, die de conclusie zou wettigen, dat de toestand sedert het uitbreken van het con flict in wezen niet veranderd is. Aan den anderen kant moet men zich af vragen of de katholieken, nadat zij zich nu openlijk onbereid of onmachtig hebben getoond om zelf een parlementaire regeering te vormen, en nadat zij de gelegenheid hebben afgewezen om met de sociaal-democraten (die zich ook nu nog als bescheiden partners aanbieden) een belangrijk deel van hun „constructieve wel- vaartspolitiek" in practijk te brengen, het wer- I kelijk zouden durven bestaan om een regee- ring, welke de verantwoordelijkheid dan wèl aandurft, voor de tweede maal tot heengaan te nopen. Wij kunnen dit vooralsnog moeilijk i gelooven. En evenmin achten wij het waar schijnlijk, dat dr. Colijn en zijn mëde-ministers zonder redlijke zekerheid omtrent de medewer king, welke zij van katholieke zijde kunnen verwachten, opnieuw in zee zouden zijn ge- gaan. Uit de „Standaard" (a.r.): Sedert het uitbreken van het conflict is men in breede kringen duidelijker dan te voren gaan beseffen, dat ons volk in dezen zorgely- ken tijd de onzekerheid omtrent de richting waarin het staats- en volksleven wordt ge stuurd, niet kan dragen. De gebeurtenissen, welke de vorige week hebben plaats gehad, i leveren daarvoor overvloedig bewijs. De beroe- 1 ring op de geldmarkt, de stijging van de bui- tenlandsche valuta's, de daling van de koersen voor obligaties, de belemmering en soms ook de stremming van het crediet- en zakenver- I keer zijn slechts eenige van de verschijnselen Waarin de schadelijke gevolgen van de inge treden onzekerheid zich openbaarden. V:' i de a do Per, voor VIJF wasschen 16 ct Handelsond. „EmK#" Apeldoorn 8.55 Causerie Dr. B. H. Erné. 9.25 Vervolg concert. 9.55 Berichten. 10.0011.30 Gramofoonmuziek. I i ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935. Hilversum, 1875 M. VARA-Uitzending, 10.00 VPRO, 7.00 VRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven. Gra mofoonplaten, Radiotooneel o.l.v. v. W. v. Capellen en F. Nienhuis (voordracht). 12.00 Harry Lew's Radio Three en gramo foonmuziek. 2.00 Hoe de toonkunst groeide (gr.pl.), 2.20 Gramofoonplaten. 2.45 Filmkwartiertje M. Sluyser. 3.00 „Carmen", opera van Bizet (gr.pl.), Toelichting: A. v. Nierop. 5.40 F. V. Toussaint van Boelaers: Stijn Streuvels. 6.00 A. de Booy (zang) en L. Contran piano). 6.30 Esperanto (Gramofoonplaten en causerie C. Hettema), 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 V.R.O.. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten en V.A.R.A.-varia. 8.12 Wij vragen uw aandacht voor. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 „Strandfilmpjes" door Jacob Cats Jr. o.l.v. W. v. Capellen. 9.00 Dubbelmannenkwartet „Preciosa", o.l.v. D. Kok en gramofoonplaten. 9:25 Reportage Ned. Athletiek kampioen schappen door J. Broeksz. 9.50 Tine Labree (liedjes a. d. vleugel), 10.00 Tien minuten Hollywood (gr.pl.). 10.10 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 10 50 Fantasia o.l.v. E. Walis. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Huizen, 301 M. K.R.O.-uitzending. 4.005.00 H.I.R.O, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. Halfuur. 12.15 Gramofoonmuziek, Kwintetconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 H.I.RO. é.00 Orkestconcert. Ó.30 Schlagermuziek en lezing. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten en gramofoonplaten. 8 30 Schlagermuziek, Radiotooneel en gra mofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.35 en 11.0012.00 Gramofoonplaten. Dat de crisis is opgelost op deze wijze en onder deze leiding is voor velen een gerust stellend en verblijdend feit. Verheugen ook wij ons over het slagen van dr. Colijn, al verhelen wij ons niet. dat er even eens velen zijn, die hun ontevredenheid ovet deze oplossing van de crisis luide zullen vei- kondigen. „In haar stille positie is zü een van de bevoegdste regeeringsleiders van onze wereld". De Parijsche correspondent van het Hbl. meldt dd. gisteren: De „New York Herald", Parijsche editie, schrijft vandaag in zeer sympathieke en eer biedige bewoordingen over de Koningin. Het blad zegt, dat een der kenmerkendste eigen schappen van H. M. is, om op den achter grond te willen blijven, maar de jongste crisis heeft haar voor het voetlicht van de H. M. de Koningin. publieke belangstelling in de wereld gebracht Als constitutioneele vorstin geeft zjj zelden blijk van wat in haar omgaat, wellicht is haar houding nimmer zou duidelijk gebleken als dezer dagen. De Koningin wenschte een representatief kabinet van alle partijen, maar tegelijk een Kabinet, dat devaluatie zou ver mijden. De Koningin heeft een te lange ervaring van regeeringszaken, om naar inblazingen van het oogenblik te luisteren. Haar toleran tie stijgt met de jaren en haar verhouding tot de leidende staatslieden is steeds uitste kend geweest. Nederland kent niet de inci denten, analoog aan die van Koningin Vic toria contra Gladstone. De schrijver van het artikel, Lorent Carroll, herinnert ook aan het incident door de com munisten tijdens de Troonrede veroorzaakt; „doch de Koningin ging kalm door met le zen, zonder op te zien en zonder stemveran- dering". Zelfbeheersching is de domineerende factor van haar karakter, dat is tijdens de oorlogsjaren gebleken, en het wijs beleid, dat men toen en in andere crises heeft kunnen constateeren, versterkt meer en meer haar troon en haar. persoonlijk prestige. De crisis over de 'goudquestie heeft haar naam in de wereldpers gedurende een paar dagen naar voren gebracht, maar spoedig zal zij weer haar met opzet gekozen stille po sitie innemen, die haar tót een van de be voegdste regeeringsleiders van onze huidige wereld maakt. Als gedeputeerde van Noord-Holland. Door de benoeming van mr. Slingenberg tot minister van Sociale Zaken ontstaat een vacature in het College van Ged. Staten van Noord-Holland. Naar het „Hbl." verneemt, is het vrij zeker, dat de heer D. Kooiman in de vacature-Slingenberg candidaat zal worden gesteld. De heer Kooiman was de voorganger van mr. Slingenberg in het college, hij heeft in April 1934 zijn ambt neergelegd met het oog op zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. De opvolger van mr. Slingenberg als lid van de Prov. Staten van Noord-Holland is dr. A. J. van Leusen te Velsen. In de Eerste Kamer. In verband met de vacature, die in de Eer ste Kamer zal ontstaan door de benoeming van mr. M. Slingenberg tot minister van So- met garantie „Holland" met kraagrand, '/a - 3/< - 1 - l'/a - 2 L. inhoud Compleet met deksel en ring. „Zenith" met vlakgeslepcn rand, V2 V* t -1'/,- 2 L. inhoud compleet met deksel en ring. grote maat, compleet met houder, 6 veren en thermometer prima aardewerk, inhoud 18 - 24 36 L. ciale Zaken, zij vermeld, dat opvolger op q9 v.-d. lijst is de heer J. Schilthuis, lij ,je Tweede Kamer. Mocht deze op grond van zyn lidmaatschap van de Tweede Kamer bedanken, dan zal worden benoemd verklaard de opvolger van den heer Schilthuis op de v.-d. lyst,, n.l. mr. Werker, oud-voorzitter van den Vryz. Deinj Bond. Deensch commentaar, Het Deensche blad Politieken schrijft naar aanleiding van liet gerucht over opzegging van onze handelsovereenkomst met Denemar ken, dat in feite niet ons land, maar Dene marken reden heeft tot ontevredenheid over de ontwikkeling van het handelsverkeer tus schen beide landen, daar het in volle overeen stemming met de moderne handelspolitiek is dat Denemarken, wanneer Nederland zijn in voer uit dat land beperkt, zich op dezelfde wyze tegenover den invoer uit ons land ge draagt, terwijl bovendien liet handelsverkeer tusschen beide landen in de eerste zes maan den van dit jaar nog een belangrijk actief- ten bate van ons land heeft opgeleverd. Wat het handelsverkeer tusschen ons land en Denemarken in het eerste halfjaar betreft, deelt liet blad mede, dat de waarde van den invoer uit ons land in die periode 22 millioen Deensche kronen bedroeg, terwijl Denemarken naar ons land slechts voor 6 millioen kronen exporteerde. Binnenland. Een doode, veertien gewonden. Een ontzettend verkeersongeluk is gisteren* morgen omstreeks tien uur op den Haar lemmerweg tusschen de Ringspoorbaan en den Uitweg geschied. Een particuliere auto, die uit de richting Haarlem kwam, reed n.l. in volle vaart door nog onbekende oorzaak tegen een groote autobus uit Zwolle, die bezig was een kleinere autobus uit Heerde te passeeren, op, met het gevolg, dat de personenauto grootendeels vernield werd, de bus uit Zwolle een slag om maakte, op de tramrails terecht kwam en daar omsloeg, terwijl de bus uit Heerde door de Zwolsche bus meegesleept werd en eveneens op de rails kwam te staan, evenwel zonder om te slaan. In de particuliere auto zat de heer F. do Höndt, 50 jaar oud, en wonende te Amster dam, die de auto bestuurde, het stuur tegen de borst kreeg en onmiddellijk gedood werd. Voorts de heer J. G. M. Strack van Schijndel uit Haarlem, 40 jaar oud, die inwendige kneu zingen en een schedelbasisfractuur kreeg en wiens toestand hoogst ernstig is. Ten slotte mej. A. ten Poorten uit Haarlem, 25 jaar oud, die achterin de auto zat en snijwonden in deii rechterschouder opliep. In de Zwolscheb us kregen twaalf van do negentien inzittenden snijwonden, maar zes hunner konden ter plaatse door de inmiddels verschenen brandweer, G.G.D., politie en marechaussée worden verbonden. Zes gewon den, die vrij hevige snijwonden aan het hoofd, in het gelaat en aan de armen hadden be komen zijn naar verschillende ziekenhuizen overgebracht. Daar bleek de 21-jarige Hendr. van der Kolk ook een sleutelbeen te hebben gebroken. Voorts zijn gewond de 33-jarige Herm. v. d. Kolk uit Zwolle (neuswond), do 26-jarige J. Bartels (idem) en G. J. Hesse- voordt, meest allen tuinders. H. H. v. d. Kolk, Bartels en Hessevoort zijn per taxi na by den G.G.D.-post, in het Westerpark, verbonden te zijn, naar het C.S. gegaan, om van daar naar huis terug te keeren, De andere niet met name genoemde gewonden bleken slechts licht gekwetst te zijn. Van de meisjes in de Heerdesche bus kreeg niemand ernstig letsel; slechts met enkele schrammen konden zij den wagen verlaten. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Een later bericht meldt t De gewonden uit den Zwolschen bus zijn de 15-jarige E. Smith met een snijwonde aan het rechterbeen, de 19-jarige S. Smith met een hersenschudding en een verwonding aan de linkerpols, de 20-jarige G. Hessevoort met een hoofdwonde, de 23-jarige S. v. d. Kolk met een sleutelbeenfractuur, zijn 33-jarige broer K. v. d. Kolk met een hoofdwonde, als mede de 26-jarige J. Bartels en zijn broer O. Bartels met resp. een neuswonde en snij wonden. Zy zijn allen te Zwolle woonachtig. De 25-jarige Alida Terpooten uit Haarlem, die met een aantal meisjes in den tweeden bus zat, had een snijwonde aan den rechter schouder opgeloopen. Behalve den heer S. Smith konden allen zich in den loop van den morgen naar huis begeven. Het tweede slachtoffer overleden. De heer J. G. M. Strack van Schijndel uit Haarlem, die bij het verkeersongeluk zwaar werd gewond, is Dindagavond in het Wilhel- mina gasthuis aan de gevolgen overleden. Een vervolging ingesteld tegen zekeren J. van B., thans gedeti neerd, wegens moord op zijn neet G. van Galen in het jaar 1930. De Kon. Marechaussee te Oss heeft het onderzoek heropend in één der oude Ossche moordzaken, welke tot dusver nog steeds on opgehelderd zijn gebleven, n.l. de moordzaak van Galen. Dit misdryf, dat bijna zes jaar go- leden heeft plaats gehad, is langzamerhand volkomen in het vergeetboek geraakt en wei nigen zullen zich hiervan nog de bijzonder heden herinneren. Als resultaat van dit onderzoek worden thans voldoende termen aanwezig geacht oni een vervolging in te stellen tegen zekeren v. B., een beruchten Osschen misdadiger, op het oogenblik in het huis van bewaring 's-Hertogenbosch vertoeft, verdacht vaI' medeplichtigheid aan den overval met beioo ving op den kassier van de boerenleenba" te Maren (N.-Br.) in het jaar 1930 en ander misdrijven. J. v. B. wordt er ernstig van verdacht, hij destijds zijn neef, G. v. Galen, door nie steken van het leven heeft beroofd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2