Stadsnieuws Ji&cfi ipet JfoeH zet. TWREDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG i AUGUSTUS i 935- Gemeenteraad Visscherij. Uit het politie-rapport. Een badende auto. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 1 Aug. Vrijdag 2 21.22 uur 21.20 uur. De heer D. Blom, hoofd der U.L.O.- school, slaagde dezer dagen te Utrecht voor de acte Fransch L. O. DE COMMANDANT K XVIII BHENGT ALLEN HARTELIJK DANK Persoonlijke beantwoording is ondoenlijk. De commandant van Hr. Ms. K XVIII heext ons verzocht in ons blad te willen mededeelen dat het ondoenlijk is alle telegrammen, brieven enz. die in verband met de aankomst van de K XVIII werden ontvangen persoonlijk te be antwoorden. Hij brengt door tusschenkomst van ons blad gaarne hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling en gelukwenschen die hem en de overige opvarenden van de K XVIII werden toegezonden. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. ORANJE HARMONIE KAPEL. (Dir. J. J. W. Hertsworm.) Derde zomerconcert, te geven op Vrijdag 2 Augustus in het Julianapark van 8.3010 uur n.m. 1. Koraal „Ave Verum" W. A. Mozart 2. Marsch „Veilig Verkeer" W. Schootemeyer 3. Ouverture „La Poupée de Nürnberg" A. Adam arr. L. B. Rogers 4. Fantaisie „Le Baron Tzigane" Joh. Strauss arr. A. Duquesne 5. Flantinette pour piccolo Ab. Dooyen Solist de neer ten Klooster. 6. „Cleopatra" Divertissement L. Montagne 7. Fantasie Frans Schubert arr. A. Floris 8. Marsch „Pan Europa" Alph. Drassen Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. CONCERT STAFMUZIEKKORPS. Hedenavond geeft de Stafmuziek van de Koninklijke Marine een concert in de muziek tent voor 1» IV arine-Club. van 810 uur. Programma: 1. The Heroes' Return, marsch, H. Bidgood. 2. Ouverture Hunyady Laszlo, F. Erkel. 3. L'Invitation la Valse, C. M. von Weber. 4. Cortége des Sirénes, Marclie Triomphale, F. Andrien. 5. Fantasie „II Trovatore", G. Verdi. Pauze. 6. The Rounders, Marsch, L. Englander. 7. Ouverture Die Schone Galathé, F. v. Suppé. 8. Scènes Pittoresques, J. Massenet, arr. Bol ten. 9. Finale. Wijziging voorbehouden. NOG GEEN BOSCHWACHTER BENOEMD. De directeur van de Gem. Reiniging en Plantsoenen deelt óns naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, betreffende de benoeming van den heer H. Hagen tot Ge meente-boschwachter mede, dat nog geen Boschwachter is benoemd. Wel is de heer H. Hagen, tuinman in vasten gemeentedienst, tijdelijk gedetacheerd naar de „Donkere Duinen", voor waarneming van de werk™" nmheden aldaar. C lK. ORANJEVEREENIGING. Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging, aangemoedigd door het succes van het vorige jaar en bijzonder door de waardeering die het van de zijde der deelnemers aan het uitstapje naar Den Haag ten deel viel, besloot ook dit jaar voor hare leden de gelegenheid open te stellen aan een dergelijk uitstapje deel te nemen. Het bestuur besloot ditmaal een autotocht naar Friesland te organiseereri. In de eerste plaats zal een bezoek worden gebracht aan Leeuwarden, waar eenige merkwaardige histo rische bijzonderheden in oogenschouw worden genomen, waarna de tocht wordt voortgezet door Frieslands schoone dreven naar het mooie historische Oranjewoud, de „pronkzaal" van Friesland. Te Beetsterzwaag wordt een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden, waarna de terug tocht via Leeuwarden plaats heeft. Het belooft weder een mooie tocht te zullen worden. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. ONGEVAL OP DE WERF. Gistermorgen had de heer Jelle de Boer het ongeluk, terwijl hij in de Smederij op 's-Rijks werf aan de schaafbank stond, met zijn voet beklemd te raken tusschen het be- wegingsmachanisme, dat den slag van de slede verstellen kan. Het noodlottig gevolg was, dat zijn voet zwaar letsel opliep. Bij onze infor matie aan het Marinehospitaal kon de wacht hebbende geneesheer ons mededeelen, dat de patiënt het goed maakt. Over den toestand van den voet kon hij niets zeggen. KWESTIE BIERSTEKERNATIONAAL HERSTEL. Aldus is het opschrift van een in uw cou rant van 30 Juli 11. voorkomend epistel van het nestuur der afd. Den Helder. Niet zonder verbazing zal men hiervan hebben kennis ge nomen, want er is geen kwestie tusschen mij en Nat. Herstel. Door mij is ook nooit aan dat bestuur eenig schrijven gericht. Wel heb ik, zooals bekend is, aan den heer A. Uithol een schrijven gezonden d.d. 17 Juni 1935. Afschrift van dit schrijven gaf ik destijds aan de redac tie van de „Heldersche Courant", met verzoek dit te publiceeren. De redactie zelf heeft ge meend dit slechts verkort te moeten publi ceeren. De redactie zal dit wel willen beves tigen! Op de insinuatie, alsof ik dit met opzet niet heb gepubliceerd, behoef ik dus niet in te gaan. Dat op mjjn schrijven aan den heer A. Uit hol gericht, door het bestuur van Nat. Herstel wordt geantwoord, is al vrij zonderling. Ik heb dit niet beschouwd als antwoord op mijn schrijven en doe dit alsnog niet. Van den heer A. Uithol, aan wien mijn schrijven was gericht, ben ik nog steeds ant woord wachtende. Dat deze zich verschuilt achter het bestuur van Nat. Herstel gaf mij aanleiding om te schrijven (zie mijn brief, d.d. 24 Juli 1.1.): „Iemand, die in het openbare leven een rol wil vervullen, dient althans voor eigen handelingen zelf de verantwoordelijkheid op zich te nemen en zich niet te gaan ver schuilen achter de ruggen van anderen". Of dit nu een insinuatie is, zooals het be stuur van Nat. Herstel opmerkt, meen ik te mogen tegenspreken. Ik heb daaromtrent andere opvattingen en huldig de meening, dat: „eer is teer". Altijd is mij geleerd, dat vooral voor militairen (de heer Uithol is toch ook oud-onderofficier van de Marine?) een eere zaak van het hoogste gewicht is. i Dat de heer Uithol deze meening blijkbaar .niet huldigt, kan ik slechts betreuren, voor hemzelf. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, W. Biersteker. 31 Juli 1935. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 6 Augustus 1935, des namiddags acht uur, Jen Raadhuize. Geloofsbrieven. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw verkozen raadsleden. Notulen. Ingekomen stukken. Vaststelling van notulen 12/6. Goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Proces-verbaal van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. Drankwet. Voorstel tot wijziging der verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, alsmede betreffende het maximum aantal vergunningen. Grondverhuur. Voorstel tot verhuur van grond te Huis duinen. j Intrekking geldleening. I Voorstel tot intrekking van het raads besluit tot het verstrekken van een geld- leening aan de Vereeniging „Het Sportpark Den Helder". 2e internaat Zeevaartschool. Voorstel tot het huren en inrichten van perceel Ankerpark 29 als tweede hulpinter naat van de Zeevaartschool. Voorschot N.V. Zeebad-Huisduinen. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de N.V. Zeebad Huisduinen, ten behoeve van den bouw van een nieuw bad paviljoen. Plantsoen. Voorstel tot het aanvaarden der privaat rechtelijke vergunning tot het aanleggen van een plantsoen op rijksgrond, deel uitmakende van den binnenberm van den Zeedijk. Grondverkoop, enz. Voorstel tot verkoop van grond aan A. Kwant. tot het aangaan van een grondtransactie aan de Prins Hendriklaan, tot verkoop van grond, gelegen achter de Soembastraat, aan Gebrs. Kersbergen, en aan de Javastraat, aan H. J. P. Egner c.s. Onderwijs. Plaatsing leerlingen O. L. Scholen. Voorstel tot voortzetting van den cursus i Oude Talen. Wegenbelasting. Voorstel tot ambtshalve vermindering van den over het jaar 1935 aan de gemeente Den Helder opgelegden aanslag in de Wegenbe lasting. Ter inzage: Ter inzage zijn gelegd: 1. het schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, d.d. 3 Juli 1935, no. 183, Geef aan onze administratie Uw vacantie' adres op en wij zorgen voor toezending van de „HELDERSCHE COURANT" (week kwartaal abonné) Naam Adres: Van Straat/Weg: Plaatsnaam tot Prima rieten SERRE- en TUIN MEUBELEN vervaardigen wij tegen fabrieksprijzen. VAN MEURS, Koningstraat 95 nopens het toekennen aan de leden van den Raad van een vergoeding wegens loonder ving, zulks naar aanleiding van het daartoe door de heeren W. Biersteker en Dr. P. Feen- stra Kuiper gedane voorstel; 2. het schrijven van den Dir. der Gemeen tereiniging en Plantsoenen, naar aanleiding van de door den heer Th. A. A. Terra ge maakte opmerking over vervuiling van de plantsoenen; 3. opdracht van Burgemeester en Wet houders aan en het antwoord daarop van den den Dir. der Gemeentereiniging, naar aanlei ding van de opmerking van den heer Th. A. A. Terra betreffende de vuilverzameling op het achtererf van de leegstaande veldwach terswoning te Huisduinen; 4. het overzicht van de tot het Grondbe drijf behoorende in erfpacht uitgegeven en verkochte gronden over het 2e kwartaal 1935; 5. het antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vragen van den heer J. J. Schoeffelenberger in zake het aanbieden van twee kwitanties bij de afrekening der gestorte electriciteit. waarborgsommen wegens levering van gas en Verkoop van grond. Voorgesteld wordt aan A. Kwant alhier on dershands te verkoopen een stuk grond, ge legen aan de Prins Hendriklaan, ter grootte van 23 M2., Kadastraal bekend in sectie E, no. 1680, voor den prijs van 10.— per M2. Wijziging drankwetvergunning. Bij de wet van 14 Maart 1935, is art. 23 der drankwet gewijzigd. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat voortaan voör de berekening van het vergunningsrecht moet worden aangeno men de jaarlijks te schatten huurwaarde, welke de localiteiten in verband met den omzet van sterken drank in het bedrijf, waarvoor de ver gunning strekt, kan geacht worden te bezit ten. Een raadsbesluit tot wijziging wordt thans ter vaststelling aangeboden. Beplanting van den zeedijk nabij Westplein. B. en W. stellen voor een stukje grond, dat in het, vorige jaar door den gemeentelijken dienst der plantsoenen met graszaad was be zaaid, doch door voetballende jongens geheel was vernield, door den aanleg van een rots tuintje ter plaatse te verfraaien, waardoor verdere vernieling achterwege zal blijven. Het betrekkelijk stukje grond is evenwel eigendom van den Rijkswaterstaat, die zoo lang dé waterstaatsbelangen zich daartegen niet verzetten, geen bezwaar zal maken. Huur perceel Ankerpark 29 als tweede huipinternaat Zeevaartschool. Naar verwacht wordt, zal het aantal leer lingen in het internaat der Zeevaartschool bij den aanvang van den nieuwen cursus, in Sep tember a.s., meer dan 40 bedragen. Aangezien een dergelijk aantal niet in de tegenwoordig in gebruik zijnde internaten kan worden on dergebracht, is door ons bereids overwogen, op welke wijze een geschikte gelegenheid voor uitbreiding zou zijn te verkrijgen. Nadat wij eerst onderhandelingen hadden gevoerd omtrent het overnemen van een hou ten gebouwtje, dat achter het tegenwoordige internaat zou kunnen worden geplaatst, heb ben wij, bij nader inzien, gemeend er de voor keur aan te moeten geven, dat voor boven genoemd doel door de gemeente wordt gehuurd het naast de school gelegen perceel, Anker park 29. De eigenaar van gemeld perceel is bereid het tegen een huursom van 38.— per maand te verhuren. Er is in de woning ge legenheid tot het huisvesten van ongeveer 20 leerlingen, benevens een leider en een of twee huisknechts, terwijl bovendien een recreatie zaal kan worden ingericht. Vloerbedekking in de kamers en op de trappen is aanwezig. Voor een bedrag van 50.kan deze worden over genomen. Bovendien zal een tiental wasch- bakken moeten worden aangeschaft. Mocht voorts het aantal leerlingen te gering worden wij kunnen, zooals reeds gezegd, uiteraard nog slechts van een te verwachten aantal leerlingen spreken dan behoeft de huur geen doorgang te vinden en zal de eigenaar genoegen nemen met een schadevergoeding, gelijk aan twee maanden huur. Onder opmerking, dat de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs met een en ander accoord gaat, stellen B. en W. voor, hen mach tiging te verleenen, om, onder de zoo juist om schreven voorwaarde, het perceelAnkerpark 29 van den eigenaar A. Govers alhier, in huur te aanvaarden, zulks met ingang van 1 Sep tember 1935 en ons verder het noodige crediet te verleenen voor de inrichting van dit perceel. Voorschot N.V. Zeebad-Huisduinen voor nieuw badpaviljoen. Den 27en December 1934 stelden B. en W. den Raad voor: le. in te trekken het besluit van 28 Augus tus 1934, tot het onder verband van hypotheek ter leen verstrekken aan de N.V. Zeebad Huis duinen van een bedrag van 24625.als aan vulling van het vroeger aan de N.V. geleende bedrag van 75375.tot 100.000. 2e. ter leen te verstrekken een bedrag van 25000.— voor den bouw van een badpavil joen te Huisduinen, zulks onder hypothecair verband van alle aan die N.V. toebehoorende vaste goederen tegen een rente van 4 pet., een aflossing van minstens 625.jaarlijks, en terugbrengen van de rente van vroeger geleen de sommen tot 4% pet. Het resultaat van nadere besprekingen die alsnog gehouden zijn, is geweest, dat Ged. Staten hun standpunt nader zullen bepalen, zoodra zij van de begrooting der gemeente voor 1936 nebben kennis genomen. Wanneer het nieuwe paviljoen niet gebouwd kan worden, omdat de gemeente daarvoor haar financieele medewerking niet mag verleenen, is het te voorzien, dat de door de gemeente reeds verstrekte gelden op hypotheek in de toekomst niét zonder gevaar zijn. Deze gelden echter zullen, naar de meening van B. en W. rendabel blijven en de aflossingen zullen ge regeld betaald kunnen worden, wanneer het bedrijf op een gezonde basis komt te staan, Zouden Ged. Staten weigerachtig blijven hun goedkeuring te hechten aan een besluit, om het voorschot van 25.000.te verleenen, dan is het te verwachten, dat straks de gemeente belangrijke financieele schade zal lijden. De N.V. zal dan aan haar verplichtingen tot be taling van rente en aflossing moeilijk meey geheel kunnen voldoen, terwijl de gemeente toch de indertijd verstrekte leeningen moet blijven aflossen en daarvoor rente betalen. De gemeente is niet voldoende draagkrachtig de ileeningsbedragen geheel of grootendeels af te jschrijven uit de gewone middelen. Ook kan de gemeente, zonder meer, deze aangelegenheid iniet op haar beloop laten. Daarmede zou trou- jwens ook in ander opzicht geen gemeentebe lang zijn gediend, daar het ontegenzeggelijk van groote beteekenis voor deze gemeente is, dat de N.V. in staat wordt gesteld haar bedrijf voort te zetten. B. en W. hebben hoop, dat Ged. Staten thans aan het te nemen besluit hun goedkeuring zullen hechten. In het oorspronkelijk ontwerp-besluit is een enkele wijziging aangebracht, welke noodig is in verband met het tijdsverloop sedert de in diening der bijlage. Conform het bovenstaande wordt thans voorgesteld te besluiten. Huur tweede huipinternaat Zeevaartschool. B. en W. schrijven aan den Raad: Naar verwacht wordt, zal het aantal leer lingen in het internaat der Zeevaartschool bij den aanvang van den nieuwen cursus, in Sep tember a.s., meer dan 40 bedragen. Aange zien een dergelijk aantal niet in de tegenwoor dig in gebruik zijnde internaten kan worden ondergebracht, is door ons bereids overwogen, op welke wijze een geschikte gelegenheid voor uitbreiding zou zijn te verkrijgen. Nadat wij eerst onderhandelingen hadden gevoerd omtrent het overnemen van een hou ten gebouwtje, dat achter het tegenwoordige internaat zou kunnen worden geplaatst, heb ben wij, bij nader inzien, gemeend er de voor keur aan te moeten geven, dat voor bovenge noemd doel door de gemeente wordt gehuurd het naast de school gelegen perceel, Anker park 29. De eigenaar van gemeld perceel is bereid het tegen een huursom van 38.— per maand te verhuren. Er is in de woning ge legenheid tot het huisvesten van ongeveer 20 leerlingen, benevens een leider en een of twee huisknechts, terwijl bovendien een recreatie zaal kan worden ingericht. Vloerbedekking in de kamers en op de trappen is aanwezig. Voor een bedrag van 50.kan deze worden over genomen. Bovendien zal een tiental waschbak- ken moeten worden aangeschaft. Mocht voorts het aantal leerlingen te gering worden wij kunnen, zooals reeds gezegd, uiteraard nog slechts van een te verwachten aantal leer lingen spreken dan behoeft die huur geen doorgang te vinden en zal de eigenaar genoe gen nemen met een schadevergoeding, gelijk aan twee maanden huur. Voorgesteld wordt hiertoe over te gaan. Volgens een bericht aan het „Handelsblad" tracht men te IJmuiden een visscherij-museum te stichten. De grondslagen daarvoor zijn er reeds, maar, hoewel op bescheiden schaal, wil men dit toch uitgebreider inrichten en men hoopt daarvoor de beschikking te krijgen over een leegstaande school aan het Willemsplein, dat gunstig daarvoor is gelegen. Eigenlijk verbaast men zich, dat Holland nog niet een dergelijk museum rijk is. Mate riaal er voor zal wel voldoende te krijgen zijn, doch alles is te veel versnipperd. De bloeitijd der visscherij was de aangewezen tijd geweest tot een dergelijke stichting te komen, doch vermoedelijk was ieders geest te veel bezield inet „geld verdienen", zoodat er geen aandacht j was voor het ideëele. Hoe gelukkig kan Den Helder zich prijzen, die in het Zoölogisch Station heeft een zee aquarium van 'root.xheii omvang en dat nu voor het publiek toegankelijk is. Veel valt daar te bewonderen en als men vele zeebe woners in hun levensfuncties kan gadeslaan, wordt reeds daardoor meer oelangstelling ge wekt voor het visscherijbedrijf. Zooveel officieele belangstelling op de ver gadering der kustvisschers te Den Haag dient tot eenig optimisme. Men kreeg daardoor den indruk, dat de bedrijfsmenschen niet meer zoo alleen staan in hun moeizamen arbeid. Het belang der visschers wordt door vele officieele instanties ter harte genomen. De krachtige stoot, die deze belangstelling heeft gewekt, is voor een groot deel te danken aan den heer Stevenson. Dat mag wel eens even worden gememo reerd. Hij is een warmvoelend, enthousiast pleibezorger van het visschersbelang en zijn belangeloosheid is ongerept. De aal- en palingvangst in het IJselmeer was vorige week belangrijk minder dan in de daaraan voorafgaande week. Bitter klagen velen over het toestaan der visscherij aan schuiten met groot motorver mogen. Men oordeelt, dat het beperkte gebied, hetwelk het IJselmeer toch is, totaal wordt leeggevischt, zoodat er vooral voor zeilvaar- tuigvisschers en staandwantvisschers geen ge legenheid meer is tot een bevredigende be somming te komen. Het staat te voorzien, dat er voor het vol gend jaar wel een andere regeling zal worden getroffen. Uit IJmuiden komen Derichten, dat, zij het i druppelsgewijs, er meer treilers aan de vis scherij gaan deelnemen. Er komt ook wat meer aanvoer door buiten- landsehe vaartuigen en hoewel men dien aan voer graag zou zien geschieden uitsluitend door Hollandsche vaartuigen, er is uit te eoncludeeren, dat de IJmuidensche markt perspectieven biedt voor vischaanvoer. We zijn zeer nieuwsgierig hoe de toestand te Den Helder zich zal ontwikkelen, als in September de Amsterdamsche kleinhandel zelf den inslag van visch zal hebben ter hand genomen. Dit distributieapparaat, mits op financieele basis goed georganiseerd, kan een krachtigen stoot ter opleving van het visscherijbedrijf te weeg brengen. We willen er het beste van hopen. De minister van oeconomische zaken, gelet op artikel 1 van het Kon. Besluit van 17 Juli; heeft aangewezen als crisis-organisatie, be doeld in artikel 1 van bovengenoemd besluit, de Stichting Nederlandsche Visscherijcentrale, .gevestigd te 's-Gravenhage. (St.ct.). RED HEAD'S ORKEST IN „CASINO". A.s. Zaterdag en Zondag treden in „Casino" de bekende 10 musical stars van Red Head op. Deze dans- en show-band,. welke in Den Haag en Amsterdam met zeer i veel succes optrad en verschillende uitstekend j in elkaar gezette shows presenteert, bezit i o.a. een zangtrio, terwijl haar shows in origi- I neele costumes worden gebracht. Als extra attractie heeft de Directie van „Casino" de Belgische chansonnière Conny Stuart ®t het Casino te Knocke geëngageerd; en tenslotte zijn de normale entréeprijzen belangrijk ver- I laagd. DAGTOCHT PER TOURING-CAR. Vrijdag, 9 Augustus organiseert K. Kos' Passage- en Reisbureau een dagtocht per tou- ring-car door een groot deel van Noordhol land. Bijzonderheden betreffende deze excursie (wat meii o.a. voor het lage inschrijvingsbe drag extra krijgt), vindt U in de annonce, op genomen in dit nummer. EEN SPORTIEVE GESTE. Zooals wij reeds schreven, was Maandag morgen een tweetal canovaarders in het Marsdiep bezig te sporten, toen op een ge geven moment het vaartuigje omsloeg. Wie de stroomingen in het Marsdiep kent, zal weten, dat hun toestand, ook al konden de heeren zwemmen, niet zonder gevaar was. Integendeel. Gelukkig daarom, dat een tweetal marine- menschen, waaronder een kwartiermeester van de Schorpioen, zich niet beraadde, oogen- blikkelijk stoomsloep 114 in gereedheid brach ten en zoowel drenkelingen als de cano be houden thuis brachten. Over dit incident hangt echter één schaduw: de bemanning van stoomsloep 114 kreeg voor hun karwij nog niet eens één woord van dank te hooren. Van sportiviteit gesproken Een schooltasch op sjouw. Door een bewoner van de Badhuisstraat alhier werd aangifte gedaaan van vermis sing van een schooltasch met inhoud. Een oxicerzoek wordt ingesteld. Diefstal van „een gevel". Door een aannemer hier ter stede werd aangifte gedaan van vermissing van een hou ten vorm van den gevel van een in aanbouw zijnd perceel aan den Burgemeester Houwing- singel. Een onderzoek wordt ingesteld. Ach, waren alle menschen wijs. Een inwoner dezer gemeente deed aan gifte van tegen hem gepleegden laster. Pro ces-verbaal wordt opgemaakt. We schrijven Juli dertig... Midzomer. Hè, dat is nu eens echt een datum om te spreken van heerlijk warm zomerweertje, van een stra lende zon aan eer azi urblauwen hemel. Van transpireerende menschen en van ijsco's. Van strand en zee. Van vacantie en jolijt, enzoo- voort, enzoovoort. Doch we zullen het daarover niet hebben. Waarom ook? Het waait en giert, de regen wolken. jachten langs een grauwen hemel, mensehen loopen gehaast „om nog voor de bui binnen te zijn", anderen hebben de kraag van hun regenjassen hoog opgeslagen. Va cantie De kinderen zitten binnen en ver maken zich daar zoo goed mogelijk, hier kun nen ze tenminste niet nat regenen. Is het wonder, dat men met dergelijk weer wat kregelig wordt? Heb je niet verlangd naar warmte en zonneschijn en vrijheid en... noem maar op. En daar komt nu weer niels van.. Is het wonder, dat men wel eens even recalcitrant, éven weerbarstig wordt? Kunt U zich dat indenken Welnu, dan kunt u zich de gedachtengang van die mooie auto, die zonder de remmen „er op" Dinsdagmiddag voor de Roomsch Katholieke kerk stond, wel voorstellen. Die zal ongeveer zoo geweest zijn: „Zomer Niks warm. Heb het al 6 van de 7 maanden koud Om er ziek van te wor den. Wat? Remmen los?... 'k smeer 'm saluut baas". En daar ging ie. Eerst zachtjes, heel zacht jes. Toen harder, een ietsje maar. Nu was het midden van de Kerkgracht bereikt, daar hei de de chaussee weer even. Harder ging 't... hup... het trottoir op en weer... hup... voor over het Heldersche kanaal in! Het was een prachtige duik. Mooi gestrekt ging de bader, neus voorover, naar beneden en verdween rustig, maar heel zeker, onder het groene waterdek. Neen, verdween niet heelemaal, want een decimeter van de kap stak nog boven het zilte nat uit... om het zoeken naar de dren keling wat gemakkelijker te maken. Aldus deed een auto op dien herfstachtigen zomernamiddag... Zijn haas kwam even later uit de kerk en kon slechts constateeren, dat het blijkbaar z ij n auto was, die een verfris- schend bad geprefereerd had boven dat stom me wachten op het pleintje. En daar stond de eigenaar nu, midden tus schen een massa toegeloopen menschen, en keek stil voor zich heen naar de badende auto... En de menschenmassa rond hem groeide gestadig; menschen posteerden zich op de nieuwe brug, op den Kanaalweg, langs de boorden van ons mooie, niet altijd even wèl riekende Heldersche Kanaal. Het bleek, dat de Garage Nelis uitverkoren was om het badende wonder op een voor hem normaler domein te brengen. Dat deed men met behulp van een kraanwagen en een paar particuliere auto's. Nadat de bevestigingen aangebracht waren, begon men met het hijschen, de kraan heesch en de wagens trok ken. Met intense belangstelling volgden de tot eenige honderden aangegroeide menschenmas sa de verschillende manipulaties. Nog lang zamer dan hij haar weg erin gekozen had, veel langzamer ging de auto „den Weg Zurück"... Maar zij kwam toch, hoe langzaam en be- 1 Aug. Wij zijn een beschaafd, een over beschaafd volk. Wij stellen prijs op eerlijk heid vooral op die van anderen en aan gezien wij het onbehoorlijk vinden als iemand ons knolien voor citroenen verkoopt, bezitten wij een Warenwet, die verhindert dat wjj (wat men gemeenzaam noemt) er in tippe len. Maar hoe zit het met de oirandpyjama? De gedachtensprong is misschien wat groot. Maar wij hopen het verband aannemelijk té maken. Men heeft verteld, dat de strandpyjama van 1934 en 1935 een onnoemlijk aantal ver lovingen op haar geweten heeft. Dit is niet zoo gek! De strandpyjama is het kleurrijke net, waarin menige mannelijke vlinder zich liceft laten verschalken, zij is het licht, waar de mot iri vliegt. Zij is gedicht, belofte, hoop, blikvanger, wapen en uitdaging tegelijkertijd... Ze is rijker aan variaties dan een mooie vrouw aan luimen, of een paradijs vogel aan siervederen. Ze heeft het effect van een geestige mop in een vervelend ge zelschap. Ze is kort, lang, wijd of nauw. Maar ze kan net zoo goed alle vier tegelijk zijn. Ze heeft een pantalon met wonderlijk gevormde en gekleurde pijpen en bezit alle kleuren van... seinvlaggen. Als de zon pal op het gele strand staat, kan soms plotseling in helle kleuren een levend S.O.S.-signaal voor u opflakkeren... En dSArin schuilt voor een man met een week hart, nu juist het ge vaar. De strandpyjama verandert de vrouwen in Nixe'n en Sirene'n. De heer der schepping kan zich aan de betoovering dezer transfor matie moeilijk onttrekken. Er bestaan ook eenvoudiger scheppingen, die wasecht zijn en als badpak zijn te gebruiken. Maar een vrouw van smaak en raffinement zal daar nooit mee het water in gaan. De strandpyjama is soms ook een bemin nelijk retouchcur. De vroolijk in den wind wapperende broek kan humaan en behulp zaam de minder geslaagde lijnen van het been aan het critische oog onttrekken. Zij biedt nog vele andere mogelijkheden tot cor rectie der natuur. Zij kan met en zonder cein tuur, met en zonder kousen, met en zonder armbedekking worden gedragen. Zij heeft :knoopen of geen knoopen; maar als ze knoo- Ipen heeft, zijn deze er niet om dichtgeknoopt te worden. De geniale uitvinder van deze ge vaarlijke oorlogsdracht moet wel in een dichterlijke stemming hebben verkeerd, toen hij dit meesterwerk schiep. Zelfs een cape heeft hij er dit jaar bij gecreëerd, die als een dansende vlam oplaait in den wind. Kortom, de strandpyjama is een gelukkige combinatie van pyjama en avondljapon, van „négligé'- en „complet" zooals dat, geloof ik, bij de modieuze naaisters heet. Hij schenkt bekoring zelfs aan vrouwen, die anders door de heeren aan het strand laat ons zeggen: niet zouden zijn opgemerkt. Zij brengt, om tot ons uitgangspunt terug te keeren, tallooze verlovingen tot stand en nog na jaren zal menige man (stil voor zich heen) de opmerking maken, hoe heel anders zijn vrouw e. in strandpyjama uit zag. Want eerst de ouderdom schenkt den mannen de noodige wijsheid maar dan hebben ze he laas niet veel tijd meer om er een nuttig gebruik van te maken. Vandaar de vraag: behoorde de strand pyjama, ondanks haar ontelbare charmes, eigenlijk niet te worden verboden wegens „valsche voorspiegelingen"? Menig wijnhan delaar, die zijn artikelen van een al te mooi etiket voorzag, heeft ten slotte voor hetzelfde feit zwaar moeten boeten!... modderd ook. Voor hen, die nog aan de hoe danigheid van de substantie, die den bodem van het meergenoemde Heldersch Kanaal vormt, getwijfeld hebben, zij hier geconsta teerd, dat die substantie: modder, klinkklare „blubber" (tusschen is opgevangen van een toeschouwenden schooljongen) is. Lustig speelde het drabbige nat door de motorkap; de eigenaar zag het met leede oogen aan. Maar hoe treurig ook het geval mocht zijn, Jan Publiek gnuifde. Zoo weten we heel zeker dat sommigen gehoopt hadden op het breken van de talie... Ook de drenkeling zelf scheen lol in zijn zwemmerij te hebben, want tot groote hilariteit claxonneerde het ding aan houdend... Met zoo'n half verdronken geluid toeeeeeeeeeet. Enz. Toen men er maar eenigszins bij kon, was het eerste werk de zitting te verwijderen, dia over de drukirii ichting iag en die de oorzaak was van het aanhoudend getoeter. Tot half vier was men zoet met het karwei, toen stond de vierwieler op straat. Zijn rechtervoorband had de geest gegeven, de modder zat overal en... hield de aanwezigen op een afstand... Vanwege de „eau de Helder". Een hoeraatje ging op, toen de auto-am- phibie eindelijk op haar pootjes stond. Waar na de laaste episode van dit riekende inter mezzo aanving; met vereende krachten werd het voertuig naar de garage geduwd. Da straatjeugd holde er joelend achter aan... En nu staat hij daar, de recalcitrant en men doet al het mogelijke om de schadelijke gevolgen van zijn zomer-herfstachtige caprice te verwijderen. Zoo'n auto toch... De drenkeling wordt dit het water gehaald. 'i'

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5