Radio-programma f Uit de Pers. Oost-Indië. ff-i - BINNENLAND GFMENGD NIEUWS HKLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 AUGUSTUS De S.D.A.P. wenscht Kamer ontbinding. Duitsche reizigers naar Nederland. Werkweek van 30 uur. Prinses Juliana bij de Belgische koningskinderen. Het bezoek van den Burgemees ter van Albury. Regeering en Kamer. Tweede Kamer. Opheffing militaire pensioenraad. De post van Defensie, Aardbeving. Binnenland. Ernstig ongeluk te Rotterdam. Het dubbeltje van grootmoeder. Misdrijf. De brand te Terheyden. Auto tegen een boom gebotst. Inbraak te Amsterdam. De „JAN PIETEItSZ. COEN" HEEFT VERTRAGING. Kooit Zaterdag te Genua. Het stoomschip „Jan Pletersz. Coen" heeft vertraging ondervonden, tengevolge waarvan het schip inplaats van Vrijdag 9 Augustus op Zaterdag 10 Augustus te Genua zal aanko men. In de verdere aanloophavens vallen aan komst en vertrek eveneens 24 uur later. De aansluitende boottrein vertrekt thans, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 10 Augustus van Genua en zal dus Zondag 11 Augustus in Nederland aankomen. Een manifest van het partijbestuur. „Het Volk" van Zaterdagavond bevat een manifest van het partijbestuur dor S.D.A.P. onder het opschrift; De Politiek en de crisis. In dit manifest wordt aan de gebeurtenis sen van de vorige en de afgeloopen week her innerd. Het stelt vast, dat het nieuwe minis- terie-Colijn slechts van een minderheid in het parlement en in het volk de instemming heeft. Het acht thans het oogenblik gekomen om het Nederlandsche volk te raadplegen en uit voering te geven aan wat het kabinet-Colijn zelf heeft overwogen: Kamerontbinding! De kiezers, aldus het manifest, zullen in de Ka nier kunnen brengen de meerderheid waarop kan worden gevestigd een krachtig kabinet i-i-van herstel. In hetzelfde nummer is evenwel een ver klaring opgenomen van de s.-d. Kamerfrac tie, waarin gezegd -wordt, dat het initiatief i tot bijeenroepen van de Kamer h.i. dient uit te gaan van de r.-k. Kamerfractie. I I Verwacht mag worden, dat het heele contingent wordt uitgeput. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt. te Berlijn meldde Zaterdagavond: 'Gelijk bekend, is het tegenwoordig mogelijk, dat Duitschers tot een maximum van 500 mark voor reisdoeleinden meenemen naar Ne derland. Gelijk te verwachten was, is er een stormachtige navraag naar de daartoe benoo- digde permissies. Een totaal bedrag van 400 duizend gulden, beschikbaar gesteld voor de maand Juli, was half Juli reeds uitgeput en het lijdt nauwelijks twijfel, dat het totale be drag van 1 millioen voor het beoogde doel zal worden opgebruikt. Het is duidelijk, dat in deze omstandigheden vele Duitsche sollicitanten naar de crediet- brieven werden teleurgesteld, hetzij dat ze zeer lang moesten wachten dan wel geheel achter het net visschen. Van deze teleurge- stelden hebben zich sommigen afgevraagd, of de langzame behandeling van hun verzoek om credietbrieven soms verband zou kunnen houden met een streven om het totaal bedrag niet geheel op te gebruiken. Daartoe is, naar wij hooren, geen grond aanwezig. Misschien mag er in dit verband nog op worden gewezen, dat naar het schijnt de meeste Duitschers, die naar Nederland reizen, minder dan het maximum, dat is minder dan 500 mark, medenemen. Misschien beteekent dat, dat velen onder hen wat men noemt op een koopje reizen. Daar echter naar alle waar schijnlijkheid het totaal bedrag van 1 millioen in Nederland zal worden verteerd, wordt het doel van deze regeing toch ten volle bereikt, Bij de naaldenfabriek te Vaals, De directie van de Eerste Nederlandsche Naaldenfabriek A. en P. Musolf te Vaals, heeft het personeel medegedeeld, dat de moei lijkheden op het gebied van in- en uitvoer, de stremming op monetair gebied en de hop- gere productiekosten haar noodzaken, wegens gebrek aan export-orders voorloopig slechts 30 uur per week te laten werken. Een onverwacht bezoek aan Noord wijk. Gisterenmorgen half twaalf heeft Prinses Juliana onverwacht een bezoek gebracht aan de Belgische koningskinderen te Noordwijk aan Zee. Zij was vergezeld van freule De Brauw. Voor het paviljoen heeft de Prinses zich ruim drie kwartier met de kleinen beziggehouden, die genoten van de vriendelijkheden van de hooge bezoekster. Daarna nam de Prinses hartelijk afscheid en begaf zich naar den auto. Een talrijke me nigte had zich inmiddels op den boulevard verzameld, die de Prinses hartelijk toejuichte en het Wilhelmus aanhief. De Prinses dankte minzaam en reed weg onder de laatste tonen van het volkslied. Gisterenochtend om half 11 is de burge meester vari Albury, de heer Waugh, met zjjn echtgenoote op het departement van koloniën door minister-president Colijn, ontvangen. Dr. Colijn trad zijn bezoekers tegemoet en begroette hen op zeer hartelijke wijze en zeide, dat het hem buitengewoon veel genoe gen deed den heer en mevrouw Waugh te leeren kennen. Het gesprek met dr. Colijn duurde bijna een half uur. Daarna verlieten de Australi sche gasten de werkkamer van den minister. Inmiddels was bekend geworden, dat de burgemeester van Albury op het departement van koloniën was. Dit trok zeer de aandacht van liet publiek en vele belangstellenden wachtten buiten het oogenblik af, dat de heer en mevrouw Waugh op de stoep van het de partement zouden verschijnen. Toen dit ge beurde, steeg er een hartelijk hoerageroep op en werden de burgemeester en zijn vrouw hartelijk toegejuicht. Zij bedankten voor deze spontane hulde met een hartelijken groet aan het publiek. De burgemeester vond de hou ding Van het Haagsche publiek zoo sympa thiek, dat hij zich gedrongen voelde om van iedereen, dien hij in het departement tegen kwam, tot zelfs van den politieagent bulten, met een hartelijken handdruk afscheid te nemen. Hij was zeer ingenomen met de be langstelling van zijn Nederlandsche vrienden. Per auto begaf de heer Waugh zich ver volgens naar het stadhuis, waar hij door den burgemeester van Den Haag, nir. de Monchy, ontvangen werd. Bijeenkomst van r.k. Kamerfractie; men wacht den dorden Dinsdag van September af. Gisteren heeft in het gebouw der Tweede Kamer de katholieke Kamerfractie vergaderd ter bespreking van den politieken toestand, ontstaan door het optreden van het extra parlementaire kabinet-Colijn. Overwogen werd o.m. de vraag, of er aanleiding is, tot den voorzitter der Tweede Kamer het verzoek te richten, de Kamer bijeen te roepen. In ver band met de mededeeling in de radio-rede van dr. Colijn, dat het kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou mededeelen, werd het van de zijde der fractie juister geacht, behoudens bijzondere omstandigheden, deze mededeeling af te wachten en dan te overwegen, of het wenschelijlc is, in de Kamer voor te stellen, de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. Naar wij vernemen heeft tusschen de regee ring en den vóorzitter der Tweede Kamer noch rechtstreeks noch door tusschenkomst van de griffie der Kamer, overleg plaatsge vonden omtrent contact van regeering en Kamer. Den voorzitter van de Tweede Kamer heeft 31 Juli de mededeeling der regeering bereikt, dat deze geen behoefte had aan hét afleggen van een verklaring in de "^veede Kamer. - Bezwaren tegen algelieele ophef fing, voorstel tot Inkrimping; mili taire pensioenen van gewezen mi nisters. Verschenen is het voorloopig verslag over' de wetsontwerpen, verband houdende met de voorgestelde opheffing van den militairen pensioenraad. Blijkens dit verslag opperden sommige le den tegen de voorgestelde opheffing bezwaren. De minister van defensie zal zonder den bij stand van een adviseerend college de militaire pensioenwetten toepassen. Daardoor wordt de toestand slechter dan hij was vóór de inwer kingtreding van de wet van 1896. Anderzijds zal de rechtszekerheid van de te pensionnee- ren militairen schade lijden. Deze leden gaven in overweging, den militairen pensioenraad terug te brengen tot een college, bestaande uit een voorzitter en twee leden, die geen vaste bezoldiging genieten, doch slechts een presentiegeld zullen ontvangen. Ondanks de hierboven aangevoerde bezwa ren, welke zij weliswaar deelden, doch niet van zoo overwegend belang achtten als de hierboven aan het woord zijnde leden, zouden sommige andere leden zich met de opheffing van den mil. pensioenraad kunnen vereenigeh, indien de minister hun aannemelijk zou kun nen maken, dat daardoor een aanmerkelijke bezuiniging zal worden verkregen. Verscheidene leden herinnerden eraan, dat reeds meermalen is gepleit, een einde te ma ken aan het onderscheid tusschen de gevolgen van ontslag voor militair en voor burgerlijk personeel voor wat betreft het verloren gaan van het recht op pensioen. Deze leden be treurden, dat de minister thans niet alleen geen voorstel doet om een einde te maken aan het bovenbedoelde onderscheid, maar de voor militairen geldende uitzonderingsbepalingen blijkbaar nog wil verscherpen. Volgens de nieuwe regeling zal de minister ook grooten invloed kunnen uitoefenen op de beoordeeling van de vraag of een oneervol ontslagen mili tair al dan niet zijn pensioenaanspraken zal verliezen. Hiertegen hadden deze leden ernstig bezwaar. Vele andere leden deelden deze bezwaren niet. Verscheidene leden konden zich niet veree nigen niet het voorgestelde derde, resp. vierde lid van art. 23b van de pensioenwetten voor de zee- en de landmacht. De voorgestelde regeling, volgens welke op een militair pen sioen, genoten door een gewezen minister, eerst zal mogen worden gekort, indien de rechthebbende aan pensioen en inkomsten uit overheidskassen in verband met een ambt of betrekking te zamen meer geniet dan het be drag zijner Inkomsten, toen hij nog als minis ter in functie was, ging dezen leden te ver. Zij lichtten dit nader toe. Zij erkenden, dat die bepaling in overeenstemming is met de bepaling van art. 1 van het cumulatie-ont werp, doch voegden daaraan toe, tegen dat artikel eveneens bezwaar te hebben. Het heengaan van minister Deckers. De overgang van minister Deckers naar Landbouw en Visscherjj zal komen op een oogenblik, dat enkele ingrijpende punten van marine-organisatie (trouwens ook van land macht-problemen) nog op een beslissing wachten, waartoe juist deze minister gelegen heid had gehad zich grondig voor te be reiden, schrift de marine-medewerker van het „Handelsblad". De maatregelen, voort vloeiende uit het advies der Commissie-lden- burg, worden immers nog steeds in beraad gehouden en binnenkort zal toch ook een be slissing moeten worden genomen naar aan leiding van het rapport der Commissie-Kan (welk rapport, naar wjj meenen te weten, niet gepubliceerd zal worden). Op een voor de marine hoogst belangrijk moment verlaat de kapitein het schip, en zijn opvolger zal zich In elk geval eerst opnieuw moeten inwerken In de uiterst gecompliceerde marine-materie. Minister Deckers heeft in de zes jaar, dat hij de leiding had van Defensie, getoond veel begrip en veel „hart" te hebben voor de marine en wij zijn er van overtuigd, dat er in de marine velen zullen zijn, die het heen gaan van dezen „leeken-mlnister" zullen be treuren. Het Is geen wonder, dat de marine aan vankelijk niet veel vertrouwen had ln den landbouwspecialist, die met de leiding van Defensie werd belast, doch het dient erkend te worden, dat minister Deckers zich met ijver en bekwaamheid heeft weten in te leven in de moeilijke taak, welke in zjjn handen was gelegd. Die taak was zeer zwaar. De bezuinigingen, op de marine toegepast, mits gaders de sedert jaren voortwoekerende ge zagsondermijning, wreekten zich in Februari 1933 en sedert dien kon ook al weer ten gevolge van klemmende financieele belemme ringen aan den heropbouw van de marine nog maar bitter weinig worden gedaan. Na tuurlijk kan op het beleid van minister Deckers critiek worden uitgeoefend, maar wat de marine betreft, zij heeft in hem een toege- wijden vriend gevonden. Dat hij heengaat nu er juist uiterst belangrijke organisatorische quaesties op een beslissing wachten, is dan ook als een der nadeelen van de politieke crisis, die mede hiertoe leidde. Duidelijk wordt daarmede intusschen weer aangetoond, dat naast den politiek verant woordlijken minister als Directeur-Generaal of beter nog Inspecteur-Generaal een marinc- officer van erkend gezag moet staan, bij wien de feitelijke technische leiding van onze gè- heele Staatsmarine (dus ook van het in Indlë "aanwezige deel der zeemacht) berust. Een der grondoorzaken voor de vele gebreken, die de marine aankleven, is, dat het huidige systeem geenszins een continue leiding van het marine-bedrijf waai borgt. Wij hebben hierop reeds herhaaldelijk gewezen, doch wil len het thans weer doen, omdat de door het heengaan van minister Deckers de wensche- lijkheid van het Instellen van een bevoegde continuïteits-instantie opnieuw duidelijk nair voren komt. DE SCHADE AAN DE SALABANGKA,! Aneta meldt uit Batavia: De Salabangka van de Mij. Nederland, die op 26 Juli door de Tajoendan te Priok wej'd binnengesleept daar zij averij had opgelojo- pen blijkt ernstiger schade te hebben gekre gen dan aanvankelijk werd gedacht. Behalye de breuk in de schroeven blijken twee kruk assen beschadigd te zijn, gevolg van het op holslaan en het forceeren van de machines' tijdens het incident waarbij de schroef werd verloren. Dit belangrijke herstellingswerk, waarbij de geheele kap van de machine kamer moet worden afgenomen, kan wordt te Tandjong Priok uitgevoerd. Sabang. Zaterdagmorgen 7 uur werd et*n lichte aardbeving gevoeld. Er werd geèn schade aangericht. Zaterdagmorgen om 7 u. 42 werd een vrij sterke aardbeving gevoeld, die ongeveer een minuut aanhield. Boomen zwaaiden en klok ken stonden stil. Voor zoover bekend werd |er geen schade aangericht. Het sterkst werd de aardbeving gevoeld jte Brastagi en de omgeving van de Sibaja k, welke berg vermoedelijk de oorzaak is vpn de beving. Koetaradja. Zaterdagmorgen om 7 u. werden hier vrij hevige aardschokken waa genomen. DE MOORD OP DEN HEER v. DORSTEN. Nog een doode. Geval van ver standverbijstering. Nader wordt vernomen omtrent den moord op den gezagvoerder by het blnnenlandsch bestuur L. van Dorsten dat deze door den agent van de veldpolitie ln een vlaag van verstandverbijstering is gepleegd. De dader schoot, nadat hij den heer van Dorsten twee maal had getroffen, op een mandoer. De kogel drong door den arm van den mandoer en trof een achter hem staanden politieagent in het hart. Hierna loste de dader nog drie schoten zonder echter iemand te treffen. Hij werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Hij had geen reden tot de daad. De gouverneur-generaal heeft zijn harte lijke deelneming aan de weduwe Van Dorsten betuigd. (Aneta), Batavia. Het meteorologisch observatorium registreerde Zaterdagmorgen om 8 uur 4^ (Java-tijd) een zware beving uit het Westen op een afstand van 2100 K.M. Twee zwaar gewonden; een van hen was eerst niet te vinden. Zondagavond om kwart voor elven is een auto, met groote snelheid rijdend over den Charloischen Lagedijk te Rotterdam, tegen een boom gebotst en daarna geheel vernield op den berg van den dijk terecht gekomen. Twee zwaar gewonden zijn het gevolg van dit ongeluk; een van hen had men ln de duis ternis bijna niet gevonden. De weinige getuigen, die het ongeluk zh- gen gebeuren, waarschuwden de politie en den G. G. D. Wat de oorzaak van het onge luk kan zijn geweest, weet men nog niet. De getuigen, die het ongeluk op een afstand za gen gebeuren, bemerkten, dat de auto met groote vaart tegen een boom opreed, daarna een zwaai maakte en op den berm van den weg terecht kwam. Toen politie en G. G. D. ter plaatse ver schenen, vond men in den zwaar gehavenden wagen, den bestuurder. Hij was bewusteloos. Aanvankelijk wist men niet, wie hij was. Men meende reeds, dat er slechts één gewon de was, toen, terwijl de broeders van den G.G.D. met den gewonden en bewusteloozen bestuurder bezig waren, uit een vrijwel droge sloot langs den berm van den weg het ge kreun van een niensch werd vernomen. In de duisternis ging men met lampen zoeken en vond toen in de sloot, de tweede gewonde, een jonge vrouw. Ook zij was er ernstig aan toe en bewusteloos. Beide slachtoffers werden door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en daar in zorgwekkenden toestand opgeno men. De gewonde bestuurder was de heer Groe nendijk, wonende Millinxstraat te Rotterdam. Het tweede slaehtoffer was de 17-jarige mej. J. Bavel, uit de Janna Bouwensstraat, te Rotterdam, i WIELRIJDER DOOR EEN AÜTO AAN GEREDEN EN GEDOOD, Zondagavond is de ruim 40-jarige mijnwer ker W. uit Maastricht, die zich per fiets van zijn werk naar huis begaf, op den Kruisberg nabij Bunde door een onbekend gebleven auto WOENSDAG 7 Augustus 1985. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: J. C. tb. Kayser (lezing), Hetty Beek (declamatie) eju gramofoonplaten. 12.00 Trio Loe Cohen, en gramofoonplaten! 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 4.30 Trio Willem Lohoff, en gramofoonpL 6.35 Sportuitzending. 7.00 S. S. Lantinga en P. J. Kers: Van de tuin naar de keuken. 7.30 Zang door A. de Booy, a. d. vleugel L. Contrau. 7.50 „Bij den verkeersdokter". 8.00 Herh. SOS-berichten, nieuwsberichten, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 „Het geval van de geheimzinnige pillen", spel van Conan Doyle, bew. Labastlde, 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 „Spaansche zangspelen", causerie met gramofoonplaten. 110012.00 Gramofoonplaten. Huizen, 301 M. 'i l NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 6.15 —9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Snoey, 11.00-'12.00 Orgelspel G. Snijders. 12.15 Chr. Mannenkoor „Onder Ons", o.l.v. Wessteyn. M.m.v. M. Voorberg (piano). I.15 Ensemble van der Horst, en graniofootl- platen. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Pianorecital M. Keulemans. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie H. Koers. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert F. Kloek. 8.30 Lied en leven bij de Hernhutters. M.m.v. R. B. A. Oosterhuis (causerie), mevr, V. ZereneraKnudson (zang) en F. Kloek (orgel). 9.30 Gramofoonpl. 9.45 De Dierncr Harmonie o.l.v. P, Swagqr (Om 10.15 Berichten). II.0011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Carel Alberts. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Ensemble Carel Alberts. 11.00 Voordracht Ada Prins. 11.20 Pianorecital D. Schipper. 11.40 Gramofoonpl. 12.00 Ensemble Francis Keth, 12.40 AVRO-Aeolian-orkest. I.30 Vervolg Ensemble Francis Keth, 2.15 Voordracht J. Koster. 2.303.45 Octophonikers o.l.v. B. Drukker (ln de pauze: Voordracht J. Koster). 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen, 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 7.30 Causerie F. Koster, 8.00 Berichten. 8.05 „Stemt af op Scala", revue-uitzending uit Den Haag, m.m.v. het gezelschap „De Nederlandsche Revue". 9.45 Disco-nieuws. 10.15 Renova-kwintet. II.00 Berichten. 11.1012.00 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. Hulzen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. H, Woudstra. 10.45 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Orgelspel R. Parker, 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. H. Dekker, m.m.v, zang en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd, 5.30 Hobo-recital Toon van Dongen. Aan den vleugel: Greta Burbach, 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Ned. Chr. Persbureau, 7.15 Reportage. 7.30 Weekoverzicht C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8.05 Haarlemsche Orkestvereen. o.l.v, M. Adam, m.m.v. A, v. WlckevoortCromme- lin (sopraan), 9.00 Causerie Mr. P. J. Dam. 0.30 Vervolg concert (om 10.05: Berichten). 10.3011.30 Gramofoonmuzlek, Ui ..ij"j ÏI-- IllHlff s yn,' JSI/.viOL J "S Een zeldzaam voordeel! II Maar nog slechts kort tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 7' jct. een derde pak geheel gratis tegen inlevering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ontvangt U 3 pakken Presto, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Neem in plaats van PRESTO geen ander merk zeeppoeder Ban. U heeft recht op PRESTO KWALITEIT I j PRO 74-091 H aangereden. De man is naar het ziekenhuis te Maastricht gebracht, waar hij gisterenmorgen is overleden. i I --V v i i Plaats van handeling het post kantoor te 's-Gravenhage. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De ambtenaar, die bezig was met het sor- teeren van de post, voelde het: daar zat geld in den brief, dien hij in de hand had! Onverantwoordelijk gedoe van de menschen! Hoe vaak was daartegen nu al niet gewaar schuwd, want Is het niet het opzettelijk blootstellen van de bestellers aan de verlei ding tot het zich onrechtmatig toeëigenen van den inhoud, welke op andere wijze had behooren te worden verzonden? Voor geld zendingen heeft men toch den girodienst, postwissels of aangeteekende brieven! Vanwaar kwam die brief? Groningen meldde de poststempel. Hij was bestemd voor iemand in een der voornaamste straten van de residentie. Wie weet, welk een bedrag er inzat! Hem zoo in de bestelling meegeven zou onverantwoordelijk zijn en dus besloot hij, den geadresseerde tot afhalen van de kostbare correspondentie te verplichten. En zoo ontving de geadresseerde in plaats v{tn een brief een kennisgeving, dat er voor hem op het hoofdkantoor was aangekomen een brief met geld, dien hij tegen betaling van 30 cent strafport kon afhalen. Den volgenden dag verscheen ten post kantore een eenvoudige werkman, vergezeld van zijn zoontje, een jongen van een jaar of tien, als de bewoner van de deftige buurt, voor wien de brief met heimelijk verzonden geldswaarde was bestemd. U woont straat nrvroeg de ambtenaar verbaasd. Jawel meneer, ik ben huisbewaarder in dat perceel. De brief, dien u voor mij uit Gronin gen hebt ontvangen, is vermoedelijk van zijn (hierbij wees hij op den knaap) grootmoeder. Deze heeft n.1. de aardigheid om telkens als mijn jongen een goed rapport heeft, een dub beltje te zenden voor zijn spaarpot. Dat Is nu zeker al wel tien keer gebeurd en het is altijd goed gegaan. Maakt u den brief maar open, dan zult u zien, dat ik gelijk heb. Er trilde iets van aandoening in het hart van den ambtenaar, die een goedmoedig man was. De brief werd geopend en het dubbeltje van „opoe" rolde over den vloer. Juichend raapte het kind zijn belooning op. En de ambtenaar, de trillende letters van opoe's epistel aanschouwend, stak het briefje weer in de enveloppe en zei: „Wilt u aan zijn grootmoeder schrijven, dat het toch beter is voortaan een postzegel van 10 cent ln te sluiten? Wij zullen u de strafport dezen keer nog kwijtschelden; hier is uw brief en ik hoop, dat uw jongen nog menig dubbeltje van zijn grootmoeder mag ontvangen." Zondagavond om half 12 vonden surveillee- rende politieagenten op den Hof te Amers foort een man liggen met een bloedende hoofdwonde. Het bleek te zijn de 50-jarige V. uit een volkslogenient. Hij werd naar het St. Elisabethsziekenhuis vervoerd, waar hij al spoedig is overleden. Hoewel men nog niets weet omtrent de oorzaak, wordt de caféhouder P. op den Hof verdacht den man te hebben mishandeld. P. bevindt zich in voorloopige hechtenis. ALS DE GULDEN VALT. Uit een gesprek tusschen een mevrouw eq haar dienstbode Dienstbode: Nou! als de gulden valt. Mevrouw: en wat doe jé dan? Dienstbode: Ik? Ik beleg dan alles wat ik verdien in rijksdaalders. Een fraai staaltje van hoe men zich van het vallen van den gulden een voorstelling maakt. (Nw. Rott. Crt.). Er is inderdaad een kind in de vlammen omgekomen. In aansluiting op het bericht in ons blad van Zaterdag, omtrent den brand in de boer derij van den heer Fens op den Steenweg naar Moerdijk onder de gemeente Terheyden, wordt nader gemeld, dat het zevenjarig doch tertje (niet zoontje) inderdaad in de vlam men is omgekomen. Zaterdagmorgen bij het aanbreken van ^den dag is het geheel ver koolde lijkje in de nog roolcende puinhoopen gevonden. Dit geval is te tragischer, omdat het kind eerst gered is geweest. De boerin was, zoo als gemeld, met haar moeder en de jongste kinderen naar Lage Zwaluwe. De boer was met zijn vader en de oudste meisjes van 7 en ll jaar thuis gebleven. De brand werd pas ontdekt, toen de vlammen reeds hoog uit het rieten dak sloegen. F. heeft onmiddellijk zijn beide dochtertjes in den boomgaard in veiligheid gebracht en is het huis in gesneld om nog iets van zijn inboedel te redden. De 7-jarige Rietje schijnt hem toen nageloopen te zijn om wat in een bedstede geborgen speelgoed in veiligheid te brengen. In deze bedstede althans is het lijkje gevonden. De hofstede met schuren en bijgebouwen, die een oppervlakte besloegen van 600 M2., zijn met den grond gelijk. Een doode én twee gewonden. Zaterdagochtend wilde de groente-expedi teur A. Walraven, wonende aan den Ginne- kenweg te Breda, zich met zijn echtgenoote en twee kinderen per auto naar Antwerpen begeven. Even voorbij het grenskantoor t® Wernhoutsbrug is de heer Walraven door tot nog toe onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd doof deze botsing totaal vernield, en drie van de vier inzittenden kregen daarbij ernstige ver wondingen. De heer Walraven zelf was ®r het ergst aan toe en is ln hopeloozen toé* stand naar een Belgisch ziekenhuis gebractj» waar hg kort na aankomst is overleden, zijn vrouw en een der kinderen zijn daai P genomen, hoewel hun toestand niet d levensgevaarlijk is. e„ De auto is na de botsing in brand ëcv °s en totaal in de vlammen opgegaan. Alle spaarduitje» In een benedenhuis in de Monniki nst is Zondagnacht ingebroken. De bewoijc zjjn spaargeld, bestaande ln bankbiljt specie, ln een gewone kast geborgen- geld, ongeveer 5000, is gestolen, eI eenige gouden sieradeu.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2