Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Tl VO LI-THEATER HARTENVROUW De dubbele moord op Archer Coe P. J. VAN ORIEL Ad vertentiën 4 DAGEN NAAR BELGIË AFWEZIG DOKTER REILINGH AFWEZIG HHLDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935. 3 BINNENLAND Het buitenland en de kabinetscrisis. Ministerieel bezoek aan den Wieringermeerpolder. Een nieuwe houder voor belastingplaatjes. De reis van ir. Mussert naar Indië. LUCHTVAART Moskou-San Francisco. De Postvluchten van en naar Indië. BUITENLAND Terugkeer zieke Italiaansche soldaten. Verdere mobilisatie inltalië? Een Fransch Zendingsstation door Abbessiniërs geplunderd Het conflict tusschen Polen en Dantzig. Scherpe rede tegen de katholieke oppositie in Duitschland Mussolini's geboortehuis. Ernstig ongeluk in basaltgroeve. Wat voor weer vandaag? Stoomvaartbenchien Marktberichten. Visscherijberichten i HILLEGOHD KUIPER geb. RGOG, CHIRURG-VROUWENARTS AFWEZIG van 7-31 Augustus HEDEN TOT EN MET DONDERDAG populair programma Zaal 30 Balcon 50 1 W. J. BAKKER, tot en met 21 Augustus. WOENSDAG 7 AUG. VAN 8-11 UUR IN HET JE RHYÏHM COLIEGIANS" VAN 8 TOT 28 AUGUSTUS hehhea wij c&edbQehotfien.. ook U. luiAn&A wy 9 halp*A dagelijks gratis Voetonderzoek Het oordeel van het Fransche blad „Figaro". In de „Figaro" l>esluit Vladunir d'Ormesson een studie over den toestand in Nederland op de volgende wijze: Uit internationaal gezichtspunt is er aan leiding zich onvoorwaardelijk geluk te wen schen met het behoud van den heer Colijn aan het bewind. Elke andere combinatie zou den gulden in een avontuur gestort hebben. Niet dat de katholieken of de socialisten in be ginsel of uit voorliefde voor devaluatie zijn. Integendeel! Evenzeer als wie ook zijn zij aan het goud gehecht. Maar voor de gerezen moei lijkheden, voor de harde inspanning vooral die nog volbracht moest worden, schenen socia listen en katholieken zich in het onvermijde lijke te schikken. Alleen de heer Colijn be lichaamt den wil van degenen die, ten koste wat het wil, willen vechten voor de ongerept heid van den gulden. Deze staatsman stelt den wil boven alles. Hij heeft gelijk. Want van alle faillissementen die wij sinds vijf jaar gewaar worden, is dat, wat alles overheerscht, het failliet van de energie. De minister van waterstaat, jhr. ir. O. C A. van Lith de Jeude, heeft gistermiddag eki bezoek aan den Wieringermeerpolder ge bracht, waar hij eenige boerderijen heeft be zichtigd en de oogstwerkzaamheden in oogen- schouw nam. Hij1 was vergezeld van den directeur-gene raal van den rijkswaterstaat, dr. ir. J. A. Ringers en ir. S. Smeding, lid van de directie van den Wieringermeerpolder. Diefstal zou onmogelijk zijn, De N.V, West-Indische Compagnie te Am sterdam brengt een houder voor rij wiel belas- tingmerken in den handel, die diefstal hier van zonder onbruikbaarmaking onmogelijk maakt. De uitvinder ervan is de heer H. Ne- derhoed. De hoofdinspecteur van invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, de officier van jus titie en de commissaris van de verkeerspolitie aldaar hebben, naar men mededeelde, als hun meening kenbaar gemaakt, dat hiermede het vraagstuk van de beveiliging der belasting plaatjes tegen diefstal zijn oplossing gevon den heeft. De houder moet eerst op het stuur gemon teerd Worden, wat zeer eenvoudig in zijn werk gaat; daarna wordt het plaatje erin gescho ven en er door middel van twee lipjes in ge plombeerd; het is dan met den houder één geheel geworden en kan alleen nog eruit ge scheurd worden, zoodat het op een zoodanige manier vernield wordt, dat het zijn waarde en bruikbaarheid ten eenenmale verloren heeft. Antwoorden op vragen van het Tweede Kamerlid Koestam Effendl. Op vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effendi, in verband met een reis van den heer Mussert, algemeen leider der N. S. B., naar Nederlandsch-Indië en be treffende het aan den heer Roestam toe staan van een reis naar Nederlandsch-Indië heeft de minister van koloniën nader geant woord. 3. Alvorens een bezoek te brengen aan Ne derlandsch-Indië, waar de heer ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N. S. B., thans vertoeft, heeft hij er zich van vergewist, dat de Indische regeering tegen zijn toelating en tegen het houden van een aantal verga deringen in besloten kring geen bezwaar zou hebben. Hem is door den gouverneur-gene raal audiëntie verleend. 2. Dat het lidmaatschap der N. S. B. voor de overheidsdienaren hier te lande verboden is - een verbod, dat niet voor Nederlandsch- Indië geldt sluit niet in, dat de aanwe zigheid van een propagandist der N. S. B. onder de bestaande omstandigheden gevaar lijk moet worden geacht voor de openbare rust en orde daar te lande. 3. en 4. De door den steller der vragen voor zichzelf gewenschte bewegingsvrijheid bij een eventueel bezoek aan Nederlandsch- Indië kan niet worden gewaarborgd, vermits zijn aanwezigheid geacht wordt gevaar te zullen opleveren voor de openbare rust en orde. HEFFING OP MELKPOEDER EN BLOKMELK VERHOOGD. Naar wy vernemen, heeft de Minister van Economische 7aken de heffir.g op voor het binnenland bestemde melkpoeder en blolcmelk met ingang van Zondag 4 Augustus j.l. ver hoogd van 0.484 cent tot 0.605 cent per vet per kg product. Evenals tot nog toe de heffing in mindering wordt gebracht van den Zuivel- steun, zal dit ook met de verhoogde heffing het geval zijn. Do vorderingen vau Lcwanewskl. Lewanewski op weg van Moskou naar San Francisco, was Zaterdagmiddag om 12 u. 21 (tijd van Greenwich) de noordkust van de Witte Zee gepaseerd. De poging opgegeven. Om 14 u. 23 (Russische tijd), Zaterdag, meldde hij, dat h(j zijn poging opgegeven had en naar Leninggrad terugkeerde, omdat zijn vliegtuig te veel olie gebruikte. Zaterdagavond om 22 u. 30 (Oost-Eur. tijd) is Lewnewski, die zijn poging om van Moskou haar San Francisco te vliegen, heeft moeten opgeven, op een vliegveld ten Zuiden van Le ningrad geland, De Nachtegaal is op de heenreis 4 Augustus van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen, vanwaar het 5 Augus tus is vertrokken en denzelfden dag te Ban- doeng is aangekomen. De Oeverzwaluw is op de heenreis 4 Augus tus van Athene vertrokken en denzelfden dag te Cairo geland. De Koetilang is op de terugreis 5 Augustus van Cairo vertrokken en denzelfden dag op Schiphol aangekomen. De Rietvink is op de terugreis 5 Augustus van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. Twee bestuurders ke-eron om gezond*- heidsredenen als passagier terug. Wegens gezondheidsredenen zal, naar Aneta uit Batavia meldt, de bestuurder van de Sper wer, de heer Both, aanstaanden Woensdag als passagier met Smirnoff naar Nederland terug- keeren, terwijl de tweede bestuurder, de heer de Graafper ooot zal t.ei ugkeeren. De Sperwer zal naar Nederland terugge bracht worden door de heeren Te Roller en Stensma, resp. als lsten en 2den bestuurder, beiden thans als passagier op de Oeverzwaluw onderweg naar Indië. De oeverzwaluw heeft pech. De Oeverzwaluw, gezagvoerder Van Dijk, die gisteren te Cairo is geland, op weg naar Batavia, heeft de reis daar moeten staken in verband met een warm geloopen motor. Onmiddellijk toen het bericht op Schiphol bekend werd, kreeg piloot Hondong de op dracht de Perkoetoet naar Cairo te vliegen en die daar voor piloot Van Dijk beschik- baar te stellen, opdat de reis naar Batavia onmiddellijk zou kunnen worden voortgezet. Piloot Hondong vliegt de Oeverzwaluw te- rug naar Schiphol, zoodra de motoren zijn nagezien en in orde gebracht. Nader: De Perkoetoet is te Athene aangekomen. De houding van Rome. Te Rome wordt in goed ingelichte kringen verklaard, dat voor een bevredigende regeling van het geschil met Abessinië zonder militaire operaties noodig zou zijn, dat deze rekening hield met de kracht van Italië. Inmiddels zal de openbaarmaking van het besluit, waarbij opnieuw 160.000 man onder de wapenen ge roepen worden, echter waarschijnlijk worden uitgesteld. Teleurstelling te Addis Abeba. De correspondent van de Times te Addis Abeba meldt, dat de te Geneve behandelde blanken in Abessijnsche kringen groote teleur stelling en op sommige plaatsen zelfs verbit tering hebben gewekt. In sommige kringen is men van meening, dat het plan van Genève den toestand onveranderd laat en dat het waarschijnlijke einde de indeeling van Abes sinië in invloedssferen zal zijn. In dit geval zal verzet tot het uiterste worden geboden. In gematigde kringen is men echter van mee ning, dat alles er van af hangt hoever het ver drag van 1906 zal worden toegepast. Wanneer de Britsche methode zal worden gevolgd, waarvan men geloofd dat zij wil, dat Italië concessies krijgt, die voor Abessinië aanvaard baar zijn, dan behoeft men geen bezwaar te maken. Wanneer het verdrag echter voor an dere doeleinden wordt gebruikt, dan zullen ook de gematigden tegenstand bieden. het Volkenbonds-secretariaat. Een telegram van den Negus aan Het Volkenbonds-secretariaat publiceerde gistermiddag een telegram van den keizer van Abessinië, waarin deze de leden van den Volkenbondsraad bedankte voor de pogingen, die zij hebben aangewend om te komen tot de raadsresolutie. De keizer herhaalde, dat Abessinië vast be sloten is tot een rechtvaardige vreedzame op lossing te komen en spreekt de hoop uit, dat de Volkenbond succes zal hebben in de hand having van den vrede. De conferentie van Drie vermoe delijk te Parijs. Hava3 meldt uit Parijs; Uit Genève wordt gemeld, dat I-aval waar schijnlijk eerst na den volgenden minister raad, die in het eind van de volgende week te Parijs vermoedelijk zal bijeenkomen, met de Engelsche en Italiaansche regeeringen het tijdstip en de plaats zal vaststellen voor de conferentie van Drie. Als plaats voor dc on derhandeling komt vermoedelijk Parijs in aanmerking. „Abessinië zal ons geheel toebe- hooren", zoo sprak Mussolini. Eerst thans is de juiste tekst van de meest belangrijkste deelen van Mussolini's rede be kend geworden, welke h(j eenigen tijd geleden in Eboli nabij Napels voor de zwarthemden heeft gehouden. Zooals uit fascistische kringen vernomen wordt, heeft Mussolini bij die gelegenheid tegen de naar Afrika gaande zwarthemden gezegd: „Gij neemt afscheid van ons met vreugde en trots. Gij zult Abessinië, dat ge nu gaat veroveren, geheel bezitten. Wij zullen ons niet tevreden stellen met gedeeltelijke resultaten. Indien iemand het zou wagen ons te weer staan, zullen wij hem te vuur en te zwaard vernietigen. Wjj antwoorden de blanke ver dedigers van Abessinië met de oude zegswijze, dat het ons niet schelen kan wat zij doen. Gij hebt de beste wapens ter wereld, ge zijt onoverwinnelijk, en spoedig zullen de vijf werelddeelen zich voor u buigen en sidderen voor de fascistische macht." In de editie van heden schrijft 't .Giomale d'Italia", dat Italië van de verschillende landen niet meer dan strikte neutraliteit KONIJN's AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, HBBB dag en nacht. vraagt, hetgeen insluit, dat geen wapens in Abessinië worden ingevoerd. Het blad her haald het dreigement, dat Italië rekening zal houden met het neutrale standpunt, dat an dere landen innemen, bij het bepalen van Italië's buitenlandsche politiek. Egyptische hulp voor Abessinië. Reuter meldt uit Abessinië: De voorzitter van de Egyptische commissie voor hulpverleening aan Abessinië, prins Is- mail Daud, heeft zich opgegeven als vrijwil liger voor het Abessijnsche leger. Naar de bladen melden, hebben zich tot dusver 1780 Egyptenaren, waaronder ook Sy- riërs, vrijwillig aangemeld voor het Abessijn sche leger. Hieronder bevinden zich vele oud officieren. Reuter meldt d.d. Zaterdag uit Rome: Deze week zijn des nachts in Napels twee schepen met 3000 zieke soldaten aan boord, die ongeschikt zijn geworden voor den actie ven dienst, uit Oost-Afrika teruggekeerd. De patiënten zijn naar verschillende plaatsen overgebracht. De autoriteiten hebben hun aan komst niet vermeld en evenmin bekend ge maakt waarheen zij gezonden zijn. In Napels zijn zij echter niet gebleven. Er worden, naar het A.N.P. uit Röme meldt, verdere belangrijke militaire maatre gelen verwacht, met name de mobilisatie van nog meer lichtingen en formaties zwarthem den voor den dienst in Oost-Afrika. In een officieele mededeeling wordt bevestigd, dat de nieuwe militaire stappen, welke door den Duce zullen worden genomen, vandaag of morgen zullen kunnen worden verwacht. Door deze nieuwe mobilisatie-orders zal het aantal Italianen, dat zich onder de wapenen bevindt, worden uitgebreid tot 1 millioen man. Het ligt in de bedoeling de openbare meening in het binnenland de verzekering te geven, dat Italië te Genève op geen enkel belangrijk punt heeft toegegeven en dat Mus solini nog steeds ernstig van plan is, de vitale behoefte voor expansie van Italië en de vei ligheid in Oost-Afrika te verzekeren. Volgens te Rome gepubliceerde berichten uit Dzjiboeti, zou het bij Harrar, in het binnen land van Abessinië, gelegen Fransche zen dingsstation Dubbo door gewapende Abessi- niërs geplunderd en in brand gestoken zijn. Twee andere Fransche zendingsstations, in het gebied van Sidamp en Ullamo, zouden eveneens het voorwerp van heftige Abessijn sche aanvallen zijn geweest. De hoogste geestelijke van deze stations, de apostolische prefect van Frankrijk, mgr. Jarousseau, zou hierbij door de Abessijnsche gewapende troepen zijn bedreigd. Ofschoon men nog geen nadere bijzonder heden heeft ontvangen, hebben deze berichten te Rome groote opwinding en onrust veroor zaakt. Men verklaart, dat door deze aanvallen op nieuw de Abessijnsche agressiviteit is bewezen. Er zouden nog wel meer Abessijnsche vijande lijkheden verwacht kunnen worden. Naar aanleiding van een nota van de Dant- zigsche regeering, in antwoord op de ver- toogen van Papee, den Poolschen vertegen woordiger, die geprotesteerd heeft tegen de vrijstelling van invoerrechten van levens middelen e.d., die te Dantzig worden inge voerd, schrijft de officieuze Gazeta Polska, dat deze nota in geen enkel opzicht een nieuwen toestand schept en dat daarom ook de houding van de Poolsche regeering onge wijzigd blijft. Overigens beraadde de Poolsche regeering zich Zondag nog over het antwoord, dat zij op de nota geven zou. Militaire maatregelen Havas verneemt uit particuliere bron te Gdingen, dat sedert Zaterdagmorgen de Poolsche vloot in staat van alarm is. Verscheidene Poolsche regimenten zouden geconcentreerd zijn op 30 K.M. van de Dant- zigsche grens. Uit „gemeenlijk goed ingelichte" bron ver neemt Havas nog, dat het garnizoen van Trzew versterkt is. Van andere zijde wordt nog meegedeeld, dat de Poolsche en Dantzigsche grenswach ten aan beide zijden van de grenslijn zijn versterkt. De Poolsche grenswacht te Dirschau, het knooppunt van het goederenvervoer tusschen Polen en Dantzig, is door beambten van het grensbewakingscorps versterkt. Volgens berichten in de Poolsche bladen worden alle uit Dantzig afkomstige goede renzendingen aan een nauwkeurige contröle onderworpen. Uit Dantzig afkomstige goederen, die niet door de Poolsche douanen zijn ingeklaard, worden aangehouden en in beslag genomen. S.A. en S.S. gereed voor alarm. De nat.-socialistische party van Dantzig heeft gisteren een dringend mobilisatiebevel uitgevaardigd voor alle strydafdeelingen van S.A. en S.S. in de vrije stad. Zij moeten zich volledig gereed houden en niemand van deze afdeelingen mag het gebied van Dantzig ver laten zonder speciale vergunning van het nat.- soc. hoofdkwartier. De S.A. en S.S. van Dantzig omvatten in totaal ongeveer 5000 man. Gelijk inmiddels reeds gemeld ls, is de Poolsche grens gisteren om 12 uur gesloten voor alle goederen, die uit Dantzig komen. Dantzig blijft echter open voor goederen uit Polen. I)E PAUS OVER DEN STRIJD TEGEN DE KERK. Naar Reuter uit Castel Gandolfo meldt, heeft de paus daar een vijftigtal jonge Duit- sche bedevaartgangers toegesproken, waarbij h(j o.a. zeide: „Men moet zich niet laten ont moedigen, maar krachtig volharden in de ver dediging. Het is een droevige zaak, te be denken, dat sommigen God en Jezus den oorlog hebben aangedaan voor een modern heidendom". De paus heeft von Preyslng, den bisschop van Berlijn, ontvangen. Rjjk&stadhouder Wagner spreekt voor 70.000 menschen. Het A. N. P. meldt uit Karlsruhe: Op het slotplein alhier heeft rijksstadhou der Wagner voor een volksmenigte van om streeks 70.000 personen een redevoering uit gesproken. waarin hij scherpe aanvallen richtte tot de confessioneele tegenstanders van den nationaal-socialistischen staat. Hij zeide o.m.: Wie in het vervolg het natio- naal-socialisme, de wereldopvatting van het Duitsche volk, aanvalt, is onze vijand en zal zoodanig worden behandeld. Mededoogen kennen wij niet meer. Het nationaal-socialis- me is thans zelf tot staat geworden. Aan vallen op het nationaal-socialisme moeten dus worden opgevat als aanvallen op den staat. Deze aanvallen zullen dus in het ver volg moeten worden bestreden met de machtsmiddelen van den staat. Voorts wees spreker er op, dat in Duitsch land de vrijheid van religieuze activiteit ge waarborgd is. Dat men aan kerkelijke zijde politiek buiten zijn boekje gaat zal echter niet meer geduld worden. Op den duur kan een katholieke politieke dagbladpers niet meer verdragen worden, een katholieke po litieke jeugdorganisatie evenmin, noch katho liek-politieke beroeps- en arbeidersbonden. In het concordaat staat niets van politieke aaneensluitingen en politieke scholen van katholieke kerken. De beteekenis van dit concordaat was het juist politiek en gods dienstige zielzorg te scheiden. De rijksstadhouder eindigde zijn toespraak met uitdrukking te geven aan de hoop, dat die confessioneele kringen, die leven van op ruiing tegen het nationaal socialisme, op hun weg mogen omkeeren. Het Duitsche volk wil geen opruiing, maar hulp en arbeid, ook van syn kerken. Tydens het jongste bezoek van Mussolini aan zijn geboortestreek heeft de Duce in ge zelschap van zijn vrouw, zijn zoons Vittorio en Bruno, eenige andere familieleden en eenige plaatselijke autoriteiten per auto een bezoek gebracht aan het gehucht Santa Maria di Montemaggiore nabij Predappio Nuova. Hier heeft Mussolini in den gevel van een eenvoudige boerenwoning, zijn vaders ge boortehuis, een steen onthuld, die de inscrip tie draagt: „Van 1600 tot 1900 leefde en werkte in deze boerderij, Collina genaamd, het boerengeslacht der Mussolini's en hier werd op 11 November 1854 mijn vader ge boren. Deze herinnering werd onthuld door Benito Mussolini op 29 Juli 1935 in het jaar XIII van het Fascisme". ZES FRANSCHEN OVER HET KANAAL. Zondag is voor den eersten keer in de ge schiedenis van het Kanaal de overtocht van Frankrijk naar Engeland gemaakt door een groep zwemmers. Het waren zes Franschen, die den afstand in 12 uur, 5 minuten en 4 seconden aflegden. (N.R.Crt.) In de basaltgroeve Taschenhof, bij Gold- berg, is gisterochtend een ernstig ongeluk ge beurd. Onverwachts geraakte een rotswand los en de steenmassa's stortten omlaag. In totaal werden 39 arbeiders bedolven. Tegen den middag waren 3 dooden en 30 gekwetsten uit het puin gehaald, 6 arbeiders worden nog vermist. Naar waarneming verricht in den morgen van 6 Aug. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Verwachting Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Licht tot half bewolkt, droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Laagste barometerstand 752.1 te Isafjord. Hoogste barometerstand 772.8 te Valentia. Barometerstand te Den Helder 771.1 Temperatuur van het zeewater: 18.3° C. 65.2° F. Stoomvaart tl ij. Nederland. Poelau Bras. 3 Augustus te Belawan. Poelau Roebiah, pass. 3 Augustus Vlissingen. J. P. Coen, 5 Augustus te Suez. Tarakan. 5 Augustus te Fjarland. Kon. Paketv. Maatschappij. Nieuw Holland, 2 Augustus te Brisbane. Roggeveen, 2 Augustus te L. Marqués. Tasman, 28 Juli van Hongkong. Kotterdamsehe Lloyd. Baloeran, 5 Augustus te Fjaerland. Garoet, pass. 2 Augustus Perim. Kota Baroe, pass. 5 Augustus Finisterre. Kota Nopan, 3 Augustus van Genua. Kota Agoeng 4 Aug. van Rotterdam. Palembang, 5 Augustus te Rotterdam. Kon Holl. Lloyd. Munster, 3 Augustus te Florianopolis. Salland, 4 Augustus van Rio de Janeiro. Paraquay, pass. 3 Augustus Madeia. Zaanland, 3 Augustus van Amsterdam. HollandAmerika Lijn. Breedijk, pass. 2 Augustus Lizard. Beemsterdijk, 1 Augustus van New Orleans. Dechtrdijk, 2 Augustus te Wilemstad. Edam. 6 Augustus 11 uur v. m. v. d. nieuwen Waterweg verwacht. Maasdam, 3 Augustus van. New York. J Veendam, 5 Augustus te Rotterdam. i Volendam, 5 Augustus te Oslo. Lochkatrine, 5 Augustus te Liverpool vërw. L chmonar, 1 Augustus te Seattle. Statendam, 3 Augustus van Boulogne. RotterdamZuid-Amerika Hjn. Alchiba, 3 Augustus van Bahia. Alphacca, 3 Augustus van B. Ayres. Alcyone, pass. 2 Augustus Teneriffe. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Alkmaar, 3 Augustus van Curagao. Amazone, 5 Augustus te Kopenhagen. Baarn, 4 Augustus te Amsterdam. Berenice, 5 Augustus van Kopenhagen. Bodegraven, 2 Augustus te Hamburg. Calypso, pass. 5 Augustus Gibraltar. C'eres, 2 Augustus te Saloniki. Euterpe, 3 Augustus van Amsterdam. Flora, 2 Augustus van New York. Ganymedes, 4 Augustus van Rodosto. Hermes, 3 Augustus van Izmir. Merope, 4 Augustus te Amsterdam. Orestes, 3 Augustus te Amsterdam. Orion 3 Augustus van Rotterdam. Odysseus, 2 Augustus van Guatemala City. Orpheus, 5 Augustus te Amsterdam. Telamon, 4 Augustus van Setübal. Titus, pass. 3 Augustus Gibraltar. Perseus, 3 Augustus van Santander. Poseidon, 3 Augustus van Almeria. Pluto, 3 Augustus van Amsterdam. Saturnus, 4 Augustus te Hamburg. Simon Bolivar, 5 Augustus van West Indië. Stella, 3 .augustus te Piraeus. Telamon, 3 Augustus van Lissabon. Theseus, 4 Augustus, te Hamburg. Venus, 3 Augustus van Genua. JavaNew York Lijn. Adrastus, 2 Augustus van Halifax. Kota Pinang, 1 Augustus te Philadelphia. Salawati, pass. 2 Augustus Gibr. Talisse, 4 Augustus van Suez. Silver JavaPacific Lijn. Mapia, 1 Augustus te New Orleans. Silverash, 2 Augustus van Colombo. Kedoe, 4 Augustus Barbados gepass. Tosari, 31 Juli van Vancouver.. De veemarkt. ALKMAAR, 5 Aug. 1935. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 112 vette koeien 75190. handel stug; 22 vette kalveren 3065, per kg 4575 cent; 68 nuchtere kalveren (slacht) 412; 5 vette schapen 15.5017; 309 vette varkens (zw.j per kg 3841 cent, handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 28000 kg aardappelen: Eigenheimers 4.10— 4.60, Sch. muizen 2.904.30, BI. eigenhei mers 2.503.30, Schoolmeesters .30, Drie lingen 1.70—2.20, Grove 2.90—2.50 en BI. 2.50; 24000 kg Roode kool 1—1.90; 1600 kg gele kool 3.404.10; 8300 kg Uien: Ge:e nep 2.603.30, zilveruien 0.801.70, zilver drielingen 1.902.50, Zilvernep 4.505.20; Gele uien 3.305, gele drielingen 2.10 2.40 en 700 kg slaboonen 4.505, alles per 100 kg en 540 stuks Bloemkool le s. 13— 16.20 en 2e s. 5.10—5.50. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 5 Aug. 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 546 vette koeien, le kw. 5457 c, 2e kw. 4252 c., 3e kw. 3040 c. per kg slachtgewicht; 15 stieren 3639 c. per kg slachtgewicht; 110 Melk- en kalfkoeien 129 160; 147 vette kalveren 2e kw. 3844 c., ?e kw. 3036 c. per kg levend gewicht; 60 n. kalveren 47.50; 106 Schapen 1214; 546 varkens, vleeschvarkens 90110 kg 4849 c„ zware varkens 4647 cent per kg slacht gewicht; 34 Paarden 60100. Ter veemarkt waren heden 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. TEXEL, 5 Augustus 1935. 423 lammeren 46.50; 84 schapen 7— 11.—; 3 Paarden 140—160; 2 Koeien 90— 160; 9 Graskalveren 20—40; 10 'Nuchtere Kalveren 5—8. Eieren veiling,, 5 Augustus 'Ï9'8ê. TEXEL, 5 Augustus, 1935. Aangevoerd 64882 eieren. 58-62 kg. per 100 2.85—3.20; 62-64' kg. per 100 3.05—3.35; 64-70 kg. per 100 jft 3.20— 3.85; 50-56 lek per 100 2.50—2.85. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Augustus. Aan voer: 27000 kg aardappelen: Schotsche muizen ƒ3.60450, groote 1.902.40, drielingen 1.502.40; r. duken 1.301.50, bl. eigen heimers 2.202.90; 1600 kg uien, drielingen 2.10, gele nep 3-3.40; 26800 kg zilveruien zilvernep 4.20—4.90, drielingen 2.202.40, zilveruien 0.601.30; 780 kg spercieboonen 4.504.90, 75 kg tuinboonen 1.50, a,lles per 100 kg. PURMEREND, Dinsdag 6 Aug. 315 koeien p. kg. 4256 ct., stug; 100 Gelde p. st. 80120, stug; 85 Melk p. st. 11065, stug; 59 Stieren p. kg 0.320.40 matig; 8 Paarden p. st. 60130, stug; 162 vette Kalveren p. kg. 0.300.45, matig 301 nuchtere Kalveren v. d. slacht p. st. 410, vlug; nuchteren kalveren v. d. fok p. st.. 813, vlug; 211 vette Varkens v. d. slacht p. kg. 0.380.41, matig; 107 Magere p. st. 1832, matig; 240 biggen p. st. 917, matig; 495 Schapen p. st. 818, matig; 32 Bokken p. st. 311, matig; 661 Lammeren p. st. 48, stug. Kipeieren p. 100 st. 3—3.30; Eendeiren p. 100 st. 1.60; Piepkuikens p. kg; 0.500.55. 1769 kg boter per kg. 1.30—1.44. 3 Aug. Kleine middeltong Kleine tong Slips Kleine schol (I) Kleine schol (II) Schar p. kg. 1.04—0.96 0.90—0.50 0.22—0.18 p. kist 6.403.30 2.80—1.40 3.25—2.30 Heden overleed na een geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-en Groot moeder, eerder Wed. van Ohristiaan v. d. Kuijl, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Den Helder, 3 Aug. 1935. Gravenstraat 41. Den Helder, A. KUIPEK. C. v. d. KUIJL. D. v. d. KUIJL Monsma. Barsingerliorn, L. J. v. d. KUIJL. H. C. v. d. KUIJL—Slot. En Kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woens dag 7 Aug. op de Alge- meene Begraafplaats te Huisduinen, vertrek sterf- huis 1 u. n.m. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, PIETERTJE HEIJBL0K, Wed. van S. C. DE VRIES, in den ouderdom van 83 jaren. Familie DE VRIES. Wietingen, 8 Aug. 1935. Eenige plaatselijke kennisgeving. De Heer en Mevrouw H. J. KRAMER v. d. Plaat geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon HENRIK JAC0B. Don Helder, 3 Aug. 1935. Ruijghweg 88. In plaats van kaarten. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onzen Zoon LEO SAL0M0N, S. G. DE RIJKE. D. DE RIJKE—gkkuvliet. Den Helder, 5 Augustus 1935. Marine Hospitaal (Burgerafd). De Heer en Mevrouw H. BAKKER—van Hulst geven metblijdschapkennisvan de geboorte van hun dochter ELISABETH VALENTINI. Batavia, 5 Aug. 1935. Soembawaweg 19. Getrouwd P. W. B. STEENKAMP, Luit. ter Zee der 2e kl., en S. F. A. AKKERMAN. Den Helder, 5 Aug. 1935, De Heer en Mevrouw STEENKAMP—Akkerman, zeggen mede namens weder- zijdsche familie hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk on- 1dervonden. Ondergeteekende betuigt mede uit aller naam baar hartelijken dank aan den WelEd. ZeerGel. Heer P. van den Nieuwenhuizen voor de langdurige en zorg vuldige behandeling bewezen aan haar Echtgenoot. Wed. M. ZWAAN Boendermaker. Den Helder, 6 Aug. 1935. H. MEREBOER en J. M. C. MEREBOER—DE MEULDER, zeggen mede namens weder- zijdsche familie, hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling b(j hun huwelijk ondervonden. Den Helder, 1 Aug. 1935. Voor de vele blijken van deelneming, betoond bij het overlijden van onzen besten Man en zorgzamen Vader, Be huwd-, Groot- en Overgroot vader, den Heer RENS ZWAAN, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. Uit aller naam: Wed. M. ZWAAN— Boendermakkr. Den Helder, 6 Aug. 1935. Boerbaavestraat 64. De Wereldtentoonstelling, Grotten van Han, Ardennen. Vertrekdatum 15 Aug. en 24 Aug., kosten f 25 p. p., alles inbegrepen, 1ste klas hotels. Verdere inlichtingen GARAGE MOORMAN, Brakkeveld- weg 64/66. Tel. 470. Hoofdrol Barbara Stanwyck II Een zeer spannende film Arts, De praktijk wordt door de andere doktoren waargenomen. Pedicure Inrichting Nieuwste machines Behandeling onder gediplomeerde leiding

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3