Varen is genieten en goedkoop! Stadsnieuws BIJENKORF Jfod tfwt Per E.S.O.N.A. Jtcd zot. CHOONHIID IERSCHE A.s. Zondag Extra Reis naar Amsterdam Maar Schoorl TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT, VAff DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935. Gemeenteraad Visscherij. DE GRATIS KOOPDAG van de Schoolmuseum „Klein Artis". De waker in Uw huis! Retour Ie kaj. f 1.40 2e kaj. ff 1.00 Retour Ie kaj. ff0.70 2e kaj. ff O 50 naar Schoorl en Alkmaar M HIT IÜ ^MTfllK Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 6 Aug. Woensdag 7 21.13 uur 21.11 uur Onze vroegere stadgenoote Nora C. Smith, slaagde op 3 Augustus voor de acte Fransch L. O. Op het op 7 Juli jj. te Amsterdam ge houden examen slaagden voor het Esperanto- diploma A Mej. S. van Es en de heer J. Heres, heiden leerling envan den heer O. Govers, alhier. BOND VAN BARMHARTIGHEID. Men schrijft ons: ln.verband met het feit dat Zuster Proost deze gemeente binnenkort zal verlaten, heeft zij als comitélid van den Nationalen Bond van Barmhartigheid moeten bedanken. Dit is voor de afdeeling Den Helder een niet te onderschatten verlies. Zr. Proost was, mede door haar ondervin ding als encequtrice der t.b.c.vereeniging, een trouw en ijverig comitélid van b.g. bond. Zij was vertegenwoordigster voor de Doops gezinde Gemeente alhier. In aansluiting hierop berichten wij tevens, dat door genoemde gemeente in de plaats van Zr. Proost is aangewezen mevrouw Smits, Doopsgezinde Kerk, Kerkgraeht alhier. C'ARJLLONBESPELINGEN MONUMENT NEDERLANDSCHE KEI) DING WEZEN De carillonbespelingen bijlken graag beluis terd te worden. Vooral in de thans in vollen gang zijnde vacanties en de daarmede ge paard gaande bezoeken van buiten is het monument en: het park een plek mét groote aantrekkingskracht. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Dito, zal in verband daarmede deze week eiken dag een bespeling geven én wel op de volgende tijd-, stippen Dinsdag en Donderdag, 's avonds van half negen tot half tien. Zaterdagavond van 89 uur. Woensdag en Vrijdag, 's middags van kwart voor 12kwart over 12. Dit laatste staat in verband met de be zoekers van buiten, die meestal in de middag uren in Den Helder zijn. Niet alleen voor de bezoekers van onze stad is het plein met monumenten een aantrek kelijk stadsdeel, doch ook voor vele Helder- schen zelf. Geen bankje blijft bijna onbezet. De carillonconcerten verhoogen niet weinig de gezelligheid. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 30 Juli6 Augustus 1935. Wijzigingen: Anna Paulowna: J. v. d. Molen, Zandvaart 28, Breezand, brood-, koek- en beschuitbakkerij. Overge gaan aan: Joh, van der Kruk. Den Helder: Stichting „De Katholieke Pers", Keizerstraat 8589. Bestuurswijziging. N.V. Graanmalerij „De Hoop", Rijksweg 61. Bestuurswijziging. SPEELTUIN AFDEELING VISCHMARKT. Ja, ja, het is geen schrijf- of drukfout: het is werkelijk de afdeeling Vischmarkt van de Heldersche Speeltuinvereeniging, die thans met haar lang verbeiden tuin voor den dag komt. En hoe! Intusschen is de naam „Visch markt" allang veranderd; de uitbreiding van de stad heeft zich voortgezet in de wijken ten oosten van den Ruyghweg en hoewel de naam officieel nog Vischmarkt gebleven is, zal men toch o.i. op den duur moeten overwegen ter aanduiding van dit deel een anderen naam te kiezen. Maar voorloopig hebben wij te maken met de afdeeling „Vischmarkt". Men weet, reeds van den aanvang af, dat is nu vijf jaar ge leden, ging het verlangen uit om ook voor deze afdeeling van de Speeltuinvereeniging een werkelijken tuin te hebben, een ver langen, dat voorloopig nog onvervuld bleef. De afdeeling moest met eenig leedwezen aanzien hoe twee andere af deelingen, Oude Helder en Tuindorp, eerder hun wensch vervuld zagen. Maar men wanhoopte niet, en nu, hier aan de Kemphaanstraat, heeft zij ten langen leste de beschikking gekregen over dit prachtige ter rein, dat Maandagmiddag werd geopend. Het is de gemeente, die dit terrein afstond, en het is een kern van de leden der afdeeling Visch markt, die zorgde voor den opstal: schom mels en wip, en springplank, en zandbak, en de rest waarmede ziéh thans de kinderen zoo vermaakten. En dit najaar, als de openlucht spelen onmogelijk zullen worden, zullen jonge werkloozen op het terrein een loods bouwen, die klinken zal als een klok, en waarin dezen winter de kleinen bezig zullen worden ge houden. Maandagmiddag 2 uur had de openstelling van het terrein plaats door den algemeenen voorzitter der Vereeniging, den heer Lücker, die in zijn openingswoord zinspeelde op het lange wachten, dat tenslotte, na vijf jaar, met dit prachtige terrein beloond wordt. Daarna had de overdracht plaats aan den voorzitter der afdeeling, die den tuin vervolgens open stelde voor de talrijke jongens en meisjes, die ongeduldig stonden te wachten op dit histori sche moment. Van den Raad van Toezicht was aanwezig de heer Teune, terwijl de afdeelingen Oude Helder en Tuindorp vertegenwoordigers had den gezonden. JAARBOEKJES NED. REISVEREENIGING In verband met ingekomen aanvragen déelen wij mede, dat thans weder Jaarboekjes N.R.V ten onzen kantore verkrijgbaar zijn. Prijs 30 cents. NAAR HET WESTLAND. Naar men ons meedeelt is „Opoe Geervliet" met 130 van haar jongens vanmorgen met autobussen naar het Westland vertrokken, om den groei en den smaak van het Westlandsche product respectievelijk te aanschouwen en proeven. Dat ze genieten zullen, daarvoor staat de leidster borg. I i - Wij geven hier nogmaals, en ietwat uit voeriger, de in ons nummer van Zaterdag vermelde bijlagen voor de raadsvergadering van hedenavond weer. i. Grondverkoop en erfpachtsuitgifte. Voorgesteld wordt ondershands te ver- koopen aan R. Gravemaker een stuk grond aan de Javastraat, groot ongeveer 480 M2, voor den bouw van een woning. De prijs be draagt deels 8—, deels 4.— per M2. Verder wordt voorgesteld ten behoeve van den bouw van een woning in voortdurende erfpacht uittegéven, aan J. J. van der Leek alhier een terrein aan de Javastraat, groot ongeveer 600 M2., canon 60 ct. en 25 ct. per M2. en ten behoeve van den bouw van twee woningen en een vergaderlokaal aan H. J. P. Egner, terrein aan de Javastraat, groot 865 M2.. canons 60, 25 en 5 ct. Voortzetting cursus in Oude talen Het voorstel tot voortzetting van den cursus in oude talen is gegrond op de overweging, dat de cursus met 1 Sept. door minstens 14 leerlingen zal worden bezocht. De mogelijk heid is echter niet uitgesloten, dat dit aan tal nog toeneemt, indien op de thans te houden staatsexamens candidaten eventueel worden afgewezen, die den cursus nog een jaar wenschen te volgen. Ook thans weder zijn de heeren Loen en Steenmeijer resp. als directeur en leeraar aangewezen. Grondverkoop. Het voorstel betreffende onderhandschen grondverkoop aan gebr. Kersbergen betreft een stuk grond, gelegen tusschen Singel, Krugerstraat, Joubertstraat, de la Reystraat en Soembastiaat, groot 300 M2,, f 2.50 per. M2. Benoeming onderwijzend personeel. Verder is verschenen een voordracht inzake de benoeming van een onderwijzeres aan de school voor B.L.O. Hieromtrent zeggen B. en W.: dat het voornemen bestond om in de aan de school voor B. L. O. bestaande vacatures te voorzien door het doen van een keuze uit het reeds aan de o.l. scholen dezer ge meente in dienst zijnde onderwijzend perso neel. Bij dat personeel zijn naar de meening van B. W. zeer geschikte krachten, die naar het B.L.O. kunnen overgaan, terwijl door een zoodanige overgang de op wacht geld-stelling van personeel bij het gewoon lager onderwijs zou kunnen worden voor komen. B. W. hebben daarom aan meer genoemd personeel een schrijven gericht met de vraag, of het voor een benoeming bij het B.L.O. alhier in aanmerking zou willen komen, met het resultaat, dat zich hebben aangemeld 9 bevoegde sollicitanten, t.w. 6 onderwijzers met hoofdakte en 3 onderwijze ressen, van welke laatsten zich er later één heeft teruggetrokken. B. W. bieden thans aan de volgende voordrachten: a. voor de benoeming van een onderwijzeres: 1. Mej. A. J. de Snaijer, onderwijzeres aan school no. 5; 2. Mej. A. J. F. Moorman, onderwijzeres aan school no. 2. b.' voor de benoeming van een onderwijzer: 1. M. Quant, onderwijzer aan school no. 14 2. W. C. J. Veth, onderwijzer aan de school voor het centr. 7e leerjaar; 3. J. L. H. J. Westenberg, ondervi zer aan school no. 5. In „Onze Zoetwatervisscherij" wordt mede- dceling gedaan, dat dé Visscherij Centrale gemachtigd is tot een totaal bedrag1 van 10.000 bovenmaatsche aal van 25 tot 28 cm., afkomstig van de Zuidhollandsche stroo men, aan te koopen, teneinde de markt van dat product te steunen en den afzet daarvan te bevorderen. Deze aal is bestemd als pootaal, die tegen 1 ct per pond franco aan de binnenvisschers wordt verstrekt. De aal zelf wordt door de V. C. ingekocht voor 10 ct per pond, zoodat dus 100.000 pond al3 pootaal ter beschikking is. Er is echter veel meer pootaal door de visschers besteld, zoodat lang niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Dit feit op zichzelf is te betreuren, maar er blijkt uit, dat de V. C. het instituut is, dat de visscherij wil en kan steunen. Het Instituut bestaat nog maar kort, doch, ondanks vele moeilijkheden, is er toch al eenig resultaat te boeken. Alle belanghebbenden: visschers, hande laren, venters dienen zich te organiseerep. En als deze belangen-organisaties het' zoover kunnen brengen, dat er, Over bepaalde pun ten, onderling overleg kan zijn, zou dat hpt geheele bedrijf ten goede kunnen komen. Uit IJmuiden wordt geklaagd aan Het Handelsblad, dat de vischhahdel zich gedu peerd ziet, omdat allerlei kleinhandelaren hun visch zelf komen inslaan aan den afslag en die met éigen vrachtauto meenemen, ter wijl zij vroeger die voorraden via den hande laar bekwamen. Eén der oudste firma's zou daardoor reeds zijn genoodzaakt een drietal menschen te ontslaan. Dat verschijnsel zelf is wel treurig, doch het is een gevolg van het alles anders wor den door techniek en ander inzicht. Hieraan valt niet te ontkomen Verschillende trawlers zijn weer te IJmui den klaar gemaakt en ter vischvangst ge trokken; Er komt dus schijnbaar wel meèr perspectief voor de visscherij. i Wij kunnen ons daarover slechts verheugen. Er wordt gemeld, dat ook de trawlloggers nu en dan mooie besommingen maken. De gratis koopdag reclame van de Bijenkorf duurt nog vijf dagen, U heeft dus nog alle kans dat U op de geluksdag koopt. 1 j Daarom naar de BIJENKORF voor goedkoop en gratis koopen Ziet de etalages. In het „Handelsblad" is de meening ge poneerd, dat het K. B„ bepalende, dat voor visschersvaartuigen, die na 1 Januari 1934 niet meer in de vaart zijn geweest, geen ver gunning zal worden gegeven om voor de visscherij uit te varen, goede resultaten daar van zullen zijn te verwachten, omdat nu, bij eventueele opleving in het bedrijf, niet direct zich vele schepen op de visscherij kunnen werpen, waardoor de markt weer overvoerd zou raken. Wij hebben te IJmuiden ons oor eens te luisteren gelegd. Veel indruk heeft schijnbaar dit besluit daar niet gemaakt. Men meent, dat het voorloopig niets aan de zaak verandert, want dat van die schepen, welke vóór ,1 Januari 1934 al waren opgelegd, er vermoe delijk toch geen meer in de vaart zou komen. Maar men waardeert het, dat directe over vloedige visscherij althans uitgesloten is, hoe wel men het niet denkbeeldig acht, dat, wan neer er weer betere toestanden aanbreken, ér nog wel dispensatie voor uitvaart zal zijn je verkrijgen voor sommige vaartuigen. Doch deze verbetering ziet men nog niejt, zoodat al die vaartuigen gerust als oud roept kunnen worden afgeschreven. Dan is men te IJmuiden ook diep door drongen van het feit, dat meri, ondanks den slechten tijd, moet zorgen voor éen goede reserve van geschoolde bemanning. Men achtte het gewenscht, jongens aan boord mee te nemen, die, na theoretische geoefendheid, de parktijk dienden mee te maken. Men meende toch, dat thans de zaak zóó stond, dat, als onverwacht een groote op leving in het bedrijf zou komen, men wel eens niet debeschikking zou hebben over ervaren personeel. Daarom mag de „oplossing", die in prac- tischen zin geordend nooit is geweest, thans wel ter hand worden genomen. Dan blijkt men in IJmuiden slecht te spre ken te zijn'over het groot aantal loggers, dat gemeenlijk des Maandags aan den afslag is, terwijl in het midden der week zich bijna geen dier vaartuigen laat zien, waardoor er een zeer onregelmatigen vischaanvoer is. Men hoopt dan ook, dat er wat onderling overleg zal plaats hebben, opdat de aankomst- dagen volgens rooster (nagenoeg) zullen worden geregeld. Volgens berichten in de N.R.Ct. uit Enk huizen, zou de aal- en palingvangst in het IJselmeer dit jaar verre ten achter komen te staan bij het vorige jaar. Hoewel daavoor geen redenen worden op gegeven, wordt er in vakkringen wel gemom peld, dat er te intensief op aal en paling wordt gevischt en dat ook vaak de onder- maatsche niet zou worden gespaard. Dit zou inderdaad zeer te betreuren zijn, want het leek er, vooral verleden jaar, naar te staan, dat de palingvisscherij voor het IJselmeer een aardige bron van bestaan zou worden. Men wil de krachtige motorschepen uit schakelen van deze visscherij en denkt daar door den palingstand te kunnen bevorderen. Misschien is dit een oplossing, maar ernstiger feit als het gegrond is zou zijn, dat de ondermaatsche aal werd weggevischt. En in het eigen belang der visschers dienden dezen daarmee op te houden. Nu ligt het in den regel zoo, dat, als de krachtige motorvaartuigen geen winstsaldo zuilen kunnen verkrijgen, zij zich als vanzelf wei weer óp de Noordzeevisscherij zullen gaan toeleggen, zoodat reeds daardoor een even wichtsherstel optreedt. De bot uit het IJselmeer is aan het ver dwijnen. Steeds minder worden de vangsten. Zoo meldde Enkhuizen, dat daar dit jaar tot nog toe 68.000 pond was aangevoerd, 'terwijl in het vorige jaar 536.452 pond werd aange bracht. Deze cijfers demonstreeren dus wel duidelijk, dat het met de bot in het IJselmeer op een eind uitloopt. Van overplanting van jonge bot uit de Waddenzee naar het IJselmeer schijnt geen sprake te zijn en naast de andere verdwenen vischsoorten uit dit watergebied, staat thans de bot op het doodenlijstje. Het is geen wonder, dat de IJselmeer- visschers den afsluitdijk beschouwen als een ramp voor hun bestaan en dat ze geen reden hadden tot vlaggen, toen de laatste dichting plaats had. Doch dit alles is gebeurd. Maar wat is er thans voor in de plaats? „Koppie-krauw", zei Lorre, töen zijn baas, de heer Deutz, hem over z'n kop streek. Maar daar bleef het ook bij, van heel zijn uitge breide repertoire kwam geen spaan terecht. Je hebt dat bij mensehen ook, dat ze op een zeker oogenblik niet in d'r hum zijn, en wat zal men er aan doen? Afwachten tot de bui over is. Maar het Sumatra-aapje, dat luistert naar den naam van Bruintje, als-ie tenminste zin heeft, was beter gemutst dezen Maandag morgen; met zijn intelligente oogjes zat hij ons maar aan te kijken en hij begreep niet wat die man daar voor hem zoo al uitvoerde. ,,Hrj ziet u voor Jo Spier aan", meende een van de bezoekers, en toen zwol onze borst van trots. Bruintje gaapte een paar maal allerverschrik kelijkst en toonde daarbij een rose verhemel tje, dat een der vrouwelijke bezoeksters in extase bracht. Tegelijkertijd deed Bruintje iets zeer onfatsoenlijks, hij krabde zich namelijk energiek. Vlak naast hem zitten Keesje en Miesje, het vermaak van de jongelui, en Keesje en Miesje hebben weer tot buur de astronotus ocellatus. Wat dat is moet u zelf maar gaan zien, 't is een zeldzaam dier, waar op Klein Artis trotsch is, zooals trouwens op meer. exemplaren van de verzameling. Eenige jaren terug hebben we dit drijvend museum al eens hier in onze stad gehad en evenals thans trok het ook toen veel belang stelling. En het zijn waarlijk niet alleen de schoolkinderen, die hier komen, ook tal. van volwassenen maken van de gelegenheid ge bruik, Speciaal in Den Helder is de belang- Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegenKortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogist! stelling groot, vertelde ons de heer Deutz, en het is dan ook waarschijnlijk, dat Klein Artis hier nog een poosje blijft! Maandagmorgen was het buitengewoon fraai zomerweer, en van alle kanten kwamen de trekkers Den Helder binnen. Velen van hen gingen een bezoek brengen aan Keesje en Miesje, en ai de overi ge levende have. Want u moet niet denken, dat deze aapjes de eenige levende wezens zijn; daar is een zeer vriendelijke en makke vos, die gaarne kennis wil maken. Het arme dier is in ongunstige condities; u weet, een vos ver liest zijn haren, en dat is hier het geval. Maar ook zijn streken heeft dezé vos verloren en als er geen bezoek is, loopt Reintje vrij rond en geniet hij de rechten van een huisvriend. Hij doet niemand kwaad, is in Zaandam zelfs de stad irtgelooperi eri heeft zich voor een spie gelruit bewonderd. Maar toén men hem riep, keerde hij gehoorzaam weder in fzijn balling schap terug. Dan zijn er levende schildpad den, levende slangen, allerlei soorten vogels, en vooral, een fraaie collectie visschén. Een blauwe en een gele parkiet zaten heel genoeg-' lijk te trekkebekken, al verwondert zich de toeschouwer, dat met zoo weinig bek nochtans zoo getrekkebekt kan wórden. Maar op een zame bankjes ziet men dat onder menschén ook wel, waarbij dan het rouge niet steeds een beletsel is. Bizonder. fraai zijn een drietal kampvischjes uit China, zeldzame exemplaren, die uitmunten door hun sierlijken bouw en hun fraaie kleuren. Ook een jonge krokodil bezit het museum, het is een gemakkelijke kostgan ger, die het leven niet al te zwaar opvat. Er gaan soms maanden voorbij zonder dat hij zich de moeite troost van zelfs te eten. Neen, dat kan Jantje van Oome Piet beter! Zeer merkwaardig is het skelet van een Christus- visch. Deze visch heet zoo opdat werkelijk zijn skelet de vorm heeft van den gekruisigden Christus. Draait men het skelet om, dan her kent men duidelijk een priester, die den zegen uitspreekt. Merkwaardige speling der natuur! Want deze gelijkenissen zijn niet maar „zoo'n beetje", maar inderdaad zeer frappant. Ja, wat moeten wij u nog meer van dit museum, dat in de Loodsgracht, bij .de Post- brug ligt, vertellen? Er is zoo ontzaglijk- veel te zien in klein bestek, dat wij een krant noo- dig zouden hebben alles te beschrijven. Het is ingericht door de Vereeniging „Na- tura Artis" te Rotterdam, en de volgende ver- eenigingen hebben er inzendingen voor afge- 6 Augustus. Abessinië wordt onder den dwang van den Duce genoodzaakt, zich te beschaven. Wat niet gemakkelijk is, want tot de moderne be schaving behooren veel zwaar geschut, veel granaren en en portie gifgassen, en zelfs voor veel goud kunnen ze die kostelijke dingen (bij wijze van spreken:) maar mondjesmaat deel achtig worden. In de meeste andere niet- of half-Europee- feche landen komt de drang naar beschaving naar ioveii zonder inmenging van anderen. Meestal is deze drang weinig anders dan een behoefte aan verwestering en nivelleering. Het ocgin als we ons niet vergissen, in Chi na, waai Foen-Yat-Sen de jolige, maar ope retteachtige staarten liet afknippen, tot wan hoop van 's werelds caricaturisten, die zich hierdoor de mogelijkheid zagen ontgaan, het karakteristieke verschil tuschen een Chinees en een Japanner uit te beelden. Toen rokte Kemal Pasja, na zich den naam Atatiirk te hebben aangemeten en ook iederen anderen Turk een familienaam te hebben opge drongen, zijn landgenooten den schilderachti- gen fez van het hoofd, en hun vrouwen den sluier voor de oogen weg, waarop hij tot over maat van ramp oud en jong- naar school stuurde om te leeren lezen en schrijven.' In Japan werden voor de geisha's scholen opge richt, waar ze o.a. leeren steppen en foxtrot ten. Da Japansche kimono moest het veld rui men voor modieuze maar minder pittoreske trois-piècës. En als mantilla, bloem en skyscraperachti- ge schildpadkam de Carmens maken, dan zijn er in Spanje alleen nog Carmens op de na tionale feestdagen, want op alle gewone dagen van het jaar en dat zijn de meeste rus ten deze romantische attributen op den rom melzolder. Zoo verovert Niéuwe zakelijkheid de Oude Wereld. En nu is Perzië aan de beurt, dat onlangs voor de leus herdoopt is in Iran. Ook Perzië heeft eei bemoeizieke regeering, Zij wil een eind maken aan den traditionelen hoofdtooi en heeft een zwak voor onze westersche gleuf- hoeden en kaasbolletjes. Hoe is het mogèlijk! Het regeeringsdecreet, dat de Europeesche hoofdbedekking voorschrijft, heeft al heel wat dooden gekost. In de voornaamste moskee van Mesjed, in het Oosten van Iran, zijn ernstige ongeregeldheden het gevolg er van geweest. Dé politie, die wegens overtreding van het decreet naar de moskee was ontboden, stuitte daar op tegenstand en moest het vuur openen. Gevolg: dertig dooden en gewonden. Alles om een fez of een kaasdopje. In éen land, dat een oproer heeft gekend als gevolg van een overheidsverbod om „pa ling te trekken", zal men voor dit verzet allo begrip hebben. Dictators denken wel eens, dat zij net zoo machtig zijn als... modedictators. Maar de praktijk wijst dikwijls uit, dat een Poiret dui zend dictators te erg is! Heeft Mussolini niet eens vroeger, vóór hij zich met de beschaving vari Ethiopië bezig hield, gefulmineerd tegen korte rokken en lage décollecté's Wie tegen woordig Italië bezoekt, vraagt zich af, of Mussolini... ook nog wel in Italië woont. Een preutsch man uit deze Lage Landen, die een mondainen avond in Rome bijwoont, of een wintersportplaats bezoekt, zou aan één stuk door kunnen blozen, zoo openhartig springen de Italiaansche vrouwtjes met haar charmes om. In Perzië schijnen het de mannen te zijn, die er een eigen smaak op nahouden. Kan men het hun kwalijk nemen? Ze zullen met een hóed op voor den spiegel zijn gaan staan, hun vrouwen zullen in een schaterlach zijn uit gebarsten en toen zullen ze hebben uitgeroe pen: „Dat nooit, dan liever in de lucht!" Wat zouden wij zeggen, als Dr. Colijn ons met in gang van 1 September het dragen van tulban den of fezzen voorschreef? Laten wij er niet aan denken. Het palingop roer zou er kinderspel bij zijn... staan: de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, die thans ook, zooals men weet, hier ter plaatse een afdeeling heeft, de Kon. Ver. Koloniaal Instituut, „Natura Docet" te Denekamp, het Rijksmonument-, Prae- en Folkloristisch Museum te Asselt-Swalmen, L., de Landbouwhoogeschool te Wageningen, de Nederlandsche Heidemaatschappij en de Ne derlandsche Vereeniging van Vetplantenver- zamelaars „Succulenta". Voor de diverse leden dezer vereenigingen is er dus zeer veel te zien en te leeren. Naar de heer Dentz ons mede deelde, zal hij morgen-, Woensdagavond, een Tusschen deze overdaad van schoons kunt ge natuurlijk niet uw stoffelijke behoeften verwaarloozen. Integendeel, maar de Beier- sche keuken zal u voor tal van verrassingen stellen Laat ik dan allereerst opmerken, dat de aardappels voor den verwenden Hollander doorgaans niet te genieten zijn. Zij deden mij meermalen denken aan geweekte stukjes zeep en ik heb er mij, bij wijze van proef, slechts een enkele maal aan gewaagd. Groen ten worden slechts in zeer geringe mate ge- serveero, Vleesch (en wat voor vleesch!) daarentegen in rijken overvloed. Een half pond „Schweinsrücken" op uw bord is ge- wtonte. Het is kostelijk gebakken en heeft e»" pikante smaak. De Beiersche pat&tes- frites zijn kostelijk, evenals zijn rivierforel len. Dit alles kunt ge savoureeren met een „Dunkles" of „Helles", Paulaner, Löwenbrau of Pschorr. Dit bier is fabelachtig. Het wordt u geserveerd in de bekende halve-literkannen- met-deksél, en uw matigheid wordt op ge duchte piocf gesteld... Zijt ge evenwel bij toeval geen biermin naar, dan kunt ge uw tong te gast laten gaan bij een fameus Moeselwijntje, dat in licht groene bokalen opgediend wordt. Het brood van dit land is zéér smakelijk, evenals de boter, die ongetwijfeld zuiverder van smaak is als de Hollandsche. Zijt ge aan het einde van uw meegenomen voorraad Hol landsche cigaretten of sigaren, dan moet ge de Duitsche aanschaffen... En de aan Nederlandsche tabak gewende (en verwende!) rooker is te beklagen... Het is avond en natuurlijk hebben wij ons begeven naar een optredend „Boerentheater" de „Nazi Eisele Truppe". Deze Nazi Eisele kent zijn pappenheimers. Hij weet, dat velen van ons moe zijn van driehoeks-tooneel... van al dan niet superieure films... Men verlangt hier iets anders. En hij geeft iets anders. U krijgt hier een pro gram, zooals het honderd jaar geleden opge voerd werd. Op de kleine Bühne van Werden- feiser Michl staat hij: dik, klein, vet: stra lend van gijn en volksche humor. Om hem heen zit het ensemble, 7 meisjes en vier jon gens. Hierbij zijn 5 kinderen van hem. Het programma's bonter dan bont. Men zingt, soli en koor, er wordt gemuciseerd, gejodeld, moppen vliegen over en weer. Nazi Eisele daalt af van 't trapje en gaat tusschen het publiek. En ze brullen, de Amerikanen, de Hollanders, de Duitschers... De rook in het kleine zaaltje is om te snijden. Bier wordt met liters gedronken. Dit is stemming. Hier krijg- ge eenig idee van Beiersche jolijt. D 11 is Beieren. Maar hoor. Het wordt stiller. Een jodlerin wordt aangekondigd. En wat ge daar te hooren krijgt is niet te beschrijven. Wonderlijk is dit jodelen. Zij zingt van haar land, haar Tirol; hoor haar het „Waldvöge- lein" zingen... het is een wonder, dit alles. De Amerikanen klappen als gekken. Willen meer. Z(j stampen en schreeuwen. Maar reeds is de leider van de troep op het podium ge sprongen en brult: smijt ze eruit, wij zijn hiér voor het publiek, niet ddt voor ons.En m4n lacht... Schuhplattler komen. Over de oorspronkelijke beteekenis van het Schuhplattler loopen de meeningen daar In Beieren-nogal uiteen. Ik heb m'n licht er op gestoken bij diverse instanties, die het wetén konden, doch kreeg steeds een afwijkend ant woord. De kern evenwel is de liefde van dén jongen voor zijn meisje, symbolisch voorge steld door een oude volksche dans. Meestal dansen twee Beieren om één meisje hëeh, hetgeen zeer gracieus geschiedt. Als het meis je haar keus niet kan doen vangt het Schuh plattler van de anderen aan. In een cirkël dansen ze om de begeerde heen, daarbij mét beide handen op de gemsleeren broeken slaaó- de, op de schoenzolen, en op de kuiten. Daar bij jodelen zij. Men moet dit gezien hebben ofn de suggestie er van te begrijpen. Het is iets zoo bijzonders, iets zoo „noch-nie-dagewese- nes" voor den buitenlander, dat men er uren en uren naar kijken kan. En dat alles geschiedt met begeleiding vdn harmonica, viool en cither, juist zooals hét vele, vele jaren her geweest moét zijn... Om half twaalf vangt de „allgemeinér Tanz" aan en dan begin het feest eerst recht. Alles krioelt in het rookerige zaaltje dooreen en het is één warreling van bonte kleuren, korte broeken, beveerde, hoeden en vrooijjke menschen... Zoo leert ge Beieren kennen Als dan het einde daar is en ge de kellnerin roept, wordt ge met ontzetting gewaar hoeveel bier ge dien avond verzwolgen hebt. Het Is goedkoop, het is lekker... en het is vrij ge vaarloos... i En in den Beierschen nacht zoek ik mijjn Gasthof op,... over de toppen dér Alpen glijdt weer die sprookjesachtige maan.!, de Loisadh rent driftig door zijn bedding... éen troepje Beieren komt zingend aan.,, het is goed dasjr te zijn in dat land. Dwars door het dorp Garmisch stroomt de Loisach, een snelvlietende beek, die meer naar boven Partnach heet en met groot verval van af de Alpen komt. Een tocht naar de Part- nachklamm, daar, waar deze diepe en razende bergstroom zich door een uiterst nauw ravijn wringt is een van de hoogtepunten der excur sies, die men daar maakt. Ge doet dat niet per auto, niet te voet,... maar in de Oudbeiersche Droschke, het wan kele wagentje met overdekte kap, er voor eéi paard en erop een uiterst gemoedelijken Beier Haast kent men er niet. "Stapvoets gaat het naar boven. Langs de Partnach. Hoe méér ge naar boven komt, des te groener wordt het water. En WAT voor groen. Het heeft de teint van jong lentegras en oud smaragd. Nog nooit zag u zulk water. Het schuimt en bruischt. Maar ge stijgt nog steeds. Wilder en wildér wordt de Partnach, totdat ineens de voerman van zijn fantastisch hoogen bok glijdt en u maant tot uitstappen: het is zoover: voor :u ligt de Klamm. Ik ga er binnen en reeds na enkele honder den meters zie ik het wonder, dat zelfs de. kinderen van dit land nog in extase brengt. Met daverend geweld komt de bergstroom hier aan. Het kolkt en sist en wervelt als een hel. Als gefascineerd ga ik verder. Boven mij rijzen de machtige kloofwanden, bruin grijs. Het zonlicht dringt door een nauwe spleet nog in deze kloof. Men kan zich hiér ternauwernood verstaanbaar maken. Af en toe moet ik door spelonken, waar een Egyp tische duisternis heerscht. Overal komen van boven watervallen neer; de Partnach heeft hier éen enorm verval. Ik zie om mij heen: onheilspellend torenen de wanden bijna lood recht op. Het pad waarover 'ik loop is slechts enkele decimeters breed... zonlicht is schaarsch Het dreunt, het dondert, het davert, het brult... dit water... Nu eerst begrijp ik hoe de oude meesters zich de onderwereld konden voorstellen. Zooiets dërgelijks moet Dante hebben aanschouwd, alvorens hij zijn Comoe- dia Divina schreef. Zooiets Offenbach voor zijn Orpheus... Ik ga verder en plotseling zie ik het: aan de overzijde, waar geen menschenkind kan komen, bloeit het: in deze hel van leven en voortgezweept water: edelweiss: teer en ver borgen tegen de rots. Het is een simpel bloemeke, deze edelweiss. Ik ga steeds verder. Dit alles houdt mij gevangen; en hier is het, dat men een idéé krijgt van den macht der wateren, die voort- donderen, onhoudbaar... In vele nissen staan hier Madonna's: zij staan hier reeds vele, vele.jaren en aanschouw den dit alles in hun devote rust. Ze zijn bier zeer schoon, deze madonna's. Uren kunt ge dit schouwspel aanzien. Den anderen dag gaat ge de bergen in, die u lokken, al den tijd, zoolang ge in dat rus tieke dorp aan den voet van de Zugspitze verblijft. Met een zweefbaan komt ge in won dere gebieden, waar ge mijlen en mijlen vér de.toppen ziet rijen. Blauwe nevels cirkelen er boven, het suist in uw oor. Als het geluk met u is ziet ge door uw kijker heel, heel in de verte gemsen grazen en als u heel gelukkig zijt, vindt ge edelweiss. En wellicht dat ge beproeft te voet een top te bestijgen. Dan schaft men zich hier berg schoenen aan, een leeren uitrusting, een berg stok, neemt z'n proviand mee, en gaat er van door. Maar al te spoedig ziet ge hoe. de af standen hier bedriegen. Ik zelf dacht hier eens een afstan van een half uur te loopen; het was 3 uur. Hoog daar in die bergen ziet men .be neden de dorpjes liggen, neergeworpen .als door een achtelooze hand: klein, nietig en als speelgoed lijkt u dit alles. Overal springen de watervalletjes op en bijna overal hoort ge het geruisch van bergbeeken. Het is een won derlijk sprookjesland. Zooals bekend worden in Garmisch-Par- tenkirchen in 1936 van 6 tot 16 Februari Je vierde Olympische Winterspelen gehouden en dat dit van.enorm belang voor zoowel de plaats als de omstreken is, zult ge begrijpen. Beide corpen tellen .circa 15000 Inwoners en met bovengenoemd sportevenement verwacht men een bezoek van minstens 100,000 gasten, Waar deze allen moeten ondergebracht worden, is een probleem op zich zelf. Voor reclame wordt hier ongelooflijk veel gedaan. Hebt ge eventueel het plan deze winterspelen bij te wonen (de Beier sche Alpen in den winter zijn zoo mogelijk nog sprookjesaehtiger dan nu!) dan kunt ge re kenen op 50 reductie der Duitsche Spoor wegen-. De Lufthansa geeft 20%. Voorts zijn de prijzen van alle verdere vervoermiddelen belangrijk gereduceerd, .Wij hebben ons in verbinding gesteld met den vertegenwoordiger voor pers en propa ganda, Dr. Harster, een buitengewoon wel willend en aangenaam mensch, die ons diverse bijzonderheden van' deze komende spelen vertelde en daarbij de verschillende stadions heeft laten bezichtigen. Het is indrukwekkend wat deze Duitschers thans daar in Garmisch vervaardigen. Ieder onderdeel doet even degelijk en massief aan. Hier gelden slechts de allerhoogste eischen, want men weet het: het internationale oog ziet scherp. En daarom is het beste hiér nog niet goed genoeg. De beide ski-schansen, (de groote en kleine ölympiabaan) zijn Meester lijk geconstrueerd en met voldoenittg noemde Dr. Garster ons tal van technische details, welke de superioriteit van dézen '&ffc>4jd aan toonden. (jsUpl.VOlgt). •j rth 4;l- ,nooio; «fiui

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5