Ingezonden Sport Julianadorp Callantsoog. Van Ewijcksluis. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen, Voetbal *WUlïM\t\et\ HELDERSCHE COURANT VAN D1NSDAC 6 AUGUSTUS i Het groote strandfeest. H.R.C.—K.F.C. 40. De grasbaanwedstrijden van D.O.K. 225. SPOBT- EN VOLKSFEESTEN TE JULIANADORP. Zaterdagmiddag 2 uur werden de Sport- en volksfeesten te Julianadorp geopend met een rondgang van de Harmonievereen. „Kunstzin". Daarna werden kinderspelen gehouden op het feestterrein, opgeluisterd door muziek. De uitslagen van üeze wedstrijden waren de vol gende: Jongens van 68 jaar. Kruiwagens me vaatje».: le prijs: Klaas Hoornsman Az., 2e prijs Jan Hoornsman Hz. Meisjes van 68 jaar. Plankjes met ballen: le prijs: Grietje Bakker; 2e prijs: Nelie van der Werf. Jongens van 911 jaar. Blaas trap pen. le prijs: P. Hoornsman Az; 2e prijs D. 6tom- pedissel en 3e prijs G. Dekker. Meisjes van 911 jaar. Stoelen wedstrijd. le prijs: Coba Mooy, 2e prijs: Nel Glas. Jongens van 1214 jaar. llindeniisloop. le prijs: Jaap Smit en 2e prijs: Jo Hendriks. Meisjes van 1214 jaar. Fietsen met hin" dernissen, le prijs: Cootje Smit; 2e prijs: Jan- ny Kramer. De vliêgerwedstrijden kon door gebrek aan deenemers niet doorgaan. 's Avonds 8 uur kwamen de deelnemers voor het bloemencorso opdagen. De deelname was niet zoo groot als het vorige jaar. Toch viel hier veel te bewonderen. De uitslag was: Serie groote stukken: le prijs: P. Constant met „Zonsopgang", 2e prijs: T. Speur met .„Versierde auto". 3e prijs: J. Wolthuis met „Versierde Schoolauto- omnibus". Serie kleine stukken: le prijs: C. Boot met „Versierde kano". Serie: Kinderen: le prijs. E. P. Breen met „versierde kinderauto", 2e prijs A. Kant Rd. met „versierde kinderfiets", 3e prijs T. Kant Rd. met versierde „Vliegende Hollander." De etalagewedstrijd is een succes geworden; de verschillende deelnemers hadden werk van de zaak gemaakt. Het is voor hen dan ook een groote reclame geweest, want zelden zullen de étalages zoo nauwkeurig bekeken zijn! De uitslag was: le prijs: P. Constant met 99 punten, 2e prijs Q. van Nuland met 96 pun ten en 3e prijs J. C. Oost met 93 punten. Ook de publieksprijs viel ten deel aan P. Constant met 74 van de 133 uitgebrachte stemmen. Zondag. De Zondag werd ingezet met beoefening van het aloude katgooien. Menig vaatje werd „stukgeknuppeld". 's Middags kregen we eerst weer een rondgang van de Harmonievereen. met de gymnasten van „Turnlust". De demon stratie werd begonnen met vrije oefeningen van de adspiranten. Daarna gaven deze kleu ters een paar oefeningen aan het paard, die getuigden van serieuze training. De dames vervolgens een rije oefening, die begeleid door muziek, gracieus werd uitgevoerd. De heeren leden gaven een nummertje hoogrek, waarbij toeren te zien gegeven werden, die aan het talrijk opgekomen publiek een daverend ap plaus ontlokten. De dames gaven ten slotte nog eenige oefeningen op de brug, welkee correct werden uitgevoerd. Na de gymnastiekdemon- stratie werd een aanvang gemaakt met het hoogspringen. Winnaars hiervan waren B. C. Kikkert van den 'Telder met een sprong van 1.65 M. en J. Blaauboer van Anna Paulowna met 1.60 M. Voor het touwtrekken waren vier ploegen van vier personen present. Na offering van menig druppeltje zweet werden winnaars: K. Zon, T. de Weerdt, H. Delver en J. Zeeman, en de tweede ploeg: A. Kossen, P. van Kempen, A. Heyblok en J. Jimmink. Daarna werd Ringsteken op fietsen gehouden, waarbij de eerste prijs behaald werd door A. Heyblok, de tweede prijs door T. de Weerdt. Tenslotte vond 's avonds de voetbalwedstrijd tusschen JVC e:. Atlas plaats, welke door At las met 20 gewonn- werd. J.V.C. 1—Atlas 1. Om ongeveer zeven uur stelden J.V.C. 1 en Atlas 1 zich op om met de muziek van „Kunstmin" een rondgang om het dorp te maken. Onder een paar opwekkende mar- schen ging het naar het J.V.C.-terrein. Daar had zich reeds een flink publiek ver zameld. Om ca. 7.20 uur liet scheidsrechter H. C. Augusteijn tossen. Atlas won den toss. Van beide zijden werden aardige aanvallen opgezet, welke echter geen resultaat oplever den. Soms ontsnapte het J.V.C.-doel ternau wernood aan een doorboring, maar ook het Atlasdoel doorleefde gevaarlijke oogenblik- ken. Gedoelpunt werd er echter in het eerste halfuur niet. Toen wist Atlas met een prachtschot de leiding te nemen. J.V.C. liet zich echter niet ontmoedigen, maar wist hét toch niet tot een doelpunt te brengen, zoodat de rust inging met 10 voor Atlas. Na de rust hetzelfde gelijkopgaande spel. Van beide kanten werden aardige aanvallen opgezet, maar geen enkele had succes. Reeds dachten we dat in den stand geen verande ring zou komen, toen de mid-voor van Atlas een opgelegde kans kreeg en deze wist te be- nuttey, waardoor de stand op 20 kwam. Hiermee kwam het einde. De wedstrijd droeg dikwijls een forsch karakter, zoodat de scheidsrechter genoodzaakt was heel wat vrije schoppen uit te deelen. Na afloop reikte de heer Tigchelaar aan Atlas den fraaien prijs uit. Het officieele programma was hiermede af gewerkt, maar wie meent, dat hiermede alles afgéloopen was, die heeft het toch wel mis, want in de diverse kermisetablissementen werd op ongedwongen manier de pret voort gezet. Naar men ons mededeelde, hebben alle „spullebazen" geen reden tot klagen gehad, zoodat hieruit afgeleid kan worden, dat er tamelijk wat bezoek is geweest. En als we nu tot slot vermelden, dat alles in ruime mate begunstigd werd door een prachtig Augustus-zonnetje, dan kan het toch niet anders of de eindconclusie moet luiden: de volksfeesten van de Harmonie „Kunstzin" zijn voor de volle honderd procent tot hun recht gekomen", Begunstigd door ideaal strandweer vond Zondag j.1. het door de V.V.V. georganiseerde jaarlijksche strandfeest plaats. Dit feest be stond uit het maken van zandfiguren. Het aantal deelnemers bedroeg precies 170. Dit is 30 meer dan verleden jaar! Hoewel het eigen lijk een feest voor kinderen is, biedt de laatste groep, die van 15 jaar en ouder, ook den ouderen gelegenheid tot deelname en tot ons groote genoegen kunnen wij constateeren, dat het aantal oudere deelnemers steeds grooter wordt. Thans werd deelgmo.nen door een 14-tal dames en heeren. Dank zij het prachtige zomerweer was er een record aantal toeschouwers, welke voort durend langs het wedstrijdterrein wandelden. Het was een genot om de jeugd ijverig te zien werken! Vooral in de oudere groepen, waar men de werkstukken zich geleidelijk zag vol tooien. Alle werkstukken bespreken zou ons te ver voeren, doch enkele moeten wij noemen. Een jeugdige voorvechter van onzen gouden standaard maakte een reusachtige nabootsing van een gulden, met het onderschrift: „Wat ook val. Ik sta pal". Deze verdediger van onze muntpariteit ont ving tijdens de prijsuitdeeling een daverend applaus. De glorieuze tocht van onze K XVTTX inspireerde enkelen tot het ontwerpen van een duikboot. Verder zagen we, schepen, vogels, vlinders, zeesterren, ja, te veel om op te noe men. In de groep der oudste deelnemers ont moetten we, zooals te verwachten is, de mooi ste werkstukken. Achtereenvolgens zagen we: een voetballer, de K XVHI, Cupido, Betty Boop, Valk, Liggende leeuw. Zeeman, Duik ster, een Rijnbrug en een slapend kind. In deze afdeeling heeft de jury geen gemakke lijke taak gehad. Als we echter de opmerkin gen der toeschouwers tijdens de prijsuitreiking in aanmerking nemen, dan heeft de jury haar •taak goed volbracht. Wegens de plaatsruimte zullen we van elke groep slechts de eerste drie prijswinnaars noemen. Het maximum aantal te behalen punten was 90. Groep I. Meisjes 68 jaar: lste prijs: Boy Tholen (Olifant) 61 punten; 2de prijs: Grietje Bakker (vlag) 51 punten; 3de prijs: Jannie van Delft (boerderij) 48 pun ten. Totaal 19 deelnemers. Groep II: Jongens 68 jaar: lste prijs: Pieter van Rossem (Eend met jongen) 64 punten; 2de prijs: Gijs Oskam (molen) 63 punten. 3de prijs: Erich Berend (kruiser) 58 punten. Totaal 31 deelnemers. Groep III. Meisjes 911 jaar: lste prijs: Agaat de Vries (Eenden) 70 pun ten; 2de prijs: Betty Schenk (schip) 61 pun ten; 3de prijs: Jopie van der Ploeg en Gerda de Lange (Hondjes) 60 punten. Totaal 24 deelneemsters. Groep IV: Jongens 911 jaar: lste prgs: Gerrit de Vries (ooievaar) 69 p.; 2de prijs: Piet Smit (voetballer) 64 p.; 3de prijs: Jan Prins (rietvoorn en olifant) 63 p. Totaal 23 deelnemers. Groep V: Meisjes 1214 jaar: lste prijs: Grietje de Vries (zwaluwen) 82 p.; 2de prijs: Trudi van der Velde (reiger) 80 p.; 3de prijs: Doortje Limburg (dorp Cal lantsoog) 76 p. Totaal 29 deelneemsters. Groep VI: Jongens 1214 jaar: lste prijs: Klaas Boot (de gave gulden) 76 p.; 2de prijs: Dirk Visser en Jacob van der Werf (paard) 75 p.; 3de prijs: Willy Seyffardt (vuurtoren) 74 p. Totaal 29 deelnemers. Groep VII: Jongens en meisjes ouder dan 14 jaar: Eereprijs (buiten mededinging) mevr. Van WijngaardenRatsma (slapend kindje); lste prijs: Jaantje de Vries (liggende leeuw) 84 p.; 2de prijs: Leo Tholen en Henk Rotgans (duik ster) 83 p.; 3de prgs: Annie de Vries (valk) 73 punten. De prijzen werden uitgereikt door den voor zitter der jury, dr. E. E. Oterdoom. Vermel den we nog, dat tijdens de juryvergadering de wachttijd verkort werd door het fanfarecorps, dat een uitvoering in de muziektent gaf. Zoo behoort deze dag weer tot het verleden. Alle deelnemers zijn verheugd met hun cadeautjes naar huis gegaan. Alles is schitterend ge slaagd. De V.V.V. mag voor de zooveelste maal tevreden zijn. DE AFSLUITBOOM WEER EENS GERAMD. Zaterdagmiddag werd hier voor de zooveel ste maal de afsluitboom aan de Oostzijde van de brug over het Balgzandkanaal stukge reden. Ditmaal geschiedde dit door den heer A. B., houder van een taxi-bedrijf te Den Helder, die er met zijn luxe-auto met een vaart van 65 km tegen aanreed. Gelukkig sprong daarbij de boom uit den houder, waarin het topeinde wordt opgevangen, omhoog, wat wel mede zijn oorzaak gevonden zal hebben in het slroomlijnmodel van den auto, dat daarbij als wig werkte. Toch werd de boom hierbij zoo danig verbogen, dat zij totaal onbruikbaar werd. Van den auto werd de voorruit ver nield, terwijl ook eenige schade aan het koets werk-ontstond. De bestuurder, de heer A. B., kreeg slechts enkele schrammen, terwijl een tweetal mede in den wagen aanwezige kin deren, ongedeerd bleven. De heer B. gaf voor, dat hij den boom niet had opgemerkt, omdat hij een vrachtauto moest passeeren en bovendien tegen de zon inreed. Van andere zijde werd echter beweerd, dat na bedoelden vrachtauto nog een tweetal luxe-auto's de brug waren gepasseerd en dus voldoende tijd voor oriënteering overbleef, terwijl de zon voldoende hoog aan den hemel stond (het gebeurde omstreeks half drie in den middag), zoodat ook verblinding hierdoor niet mag worden aangenomen. ONDERWIJS. De heer H. N. Cornelisse, hoofdonderwijzer aan de O. L. School te Westerland, slaagde op het Donderdag j.1 .te Utrecht i"~'iiuden examen voor de acte Engelsch L. C WIERINGEN OP REIS. Op een daartoe gedaan verzoek van de V.V.V. Wieringen-Wieringermeer, werd mede gedeeld, dat in Juli ter gemeentesecretarie werden afgegeven: 24 Bewijzen van Neder landerschap en 9 paspoorten; 2 paspoorten werden verlengd. Daarbij verzocht men ons er op te willen wijzen, dat het in het algemeen gewenscht is, zich voor het verkrijgen van Bewijzen van Nederlanderschap en paspoorten vroegtijdig aan te melden. Speciaal zij, die zijn geboren in andere gemeenten dan Wieringen, doen het beste bjj aanvragen van paspoorten ongeveer 14 dagen en bij aanvragen van een Bewijs van Nederlanderschap ongeveer 1 week te voren, inlichtingen te vragen. Hierdoor kunnen dikwgls extra-kosten worden bespaard. WERKVERSCHAFFING. Later dan andere jaren is er eenige ver mindering van het aantal tewerkgestelde ar beiders in de werkverschaffing te bespeuren. Een en ander staat natuurlijk in verband met seizoenarbeid van landarbeiders. Het aantal tewerkgestelden bedraagt thans 288, de vorige week 326 en de week daarvoor 364. Het is lang geleden, dat men beneden de 300 bleef. Den Oever. BELEEDIGING. Tegen Mej. J. O. geb. J. te Oosterland is door de Rijksveldwacht proces-verbaal opge maakt wegens beleediging. Zy zou n.1. mej. R. te Den Oever hebben uitgemaakt voor iets wat met eerlijke opvattingen niet vereenigbaar was. Dies diende Mej. R. een aanklacht in. HOUDT UW HONDEN VAST. Tegen enkele inwoners van den Oever is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 24. der A. P. (het los laten loopen van honden), MINISTER VAN WATERSTAAT BEZOEKT DEN AFSLUITDIJK. Maandagmiddag bezocht de Minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude den afsluitdijk. Zijne Excellentie was vergezeld van Dr. Ir. J. A. Ringers, Directeur- Generaal van Waterstaat, Hoofdingenieur Ir. W. Kamp van den dienst der Zuiderzeewerken en Ir. F. J. B. G. Geers, vertegenwoordiger van den dienst te Den Oever. DRUKTE BIJ DE ATO. Het reizigersvervoer over den afsluitdijk op het traject Alkmaar-Leeuwarden v.v. neemt de laatste dagen zoodanig toe, dat de ATO met eigen materiaal alleen hierin niet meer kan voorzien en herhaaldelijk bussen uit par ticuliere bedrijven te Leeuwarden, Alkmaar en Wieringen inlascht. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE HARDDRAVERIJ VEREENIGING. Zaterdagavond is deze gehouden in het lokaal van den heer v. d. Woude. Aanwezig 6 leden. Voor het nazien van de rekening 1935 worden de heeren H. v. d. Woude en C. v. Zandwijk benoemd. Volgt verkiezing 2 be stuursleden. Aftredend zijn de heeren J. Kiste- maker en Jb. Koning, welke bij acclamatie herkozen worden. De datum van de draverij is bepaald op Zondag 8 September a.s. De prijzen zijn resp. 100. 40, 20, 10. Wegens overlijden van den heer C. Blaau boer, zal de heer D. Koorn als keurmeester worden aangezocht. Loting voor de draverij 12 uur. Aanvang 2 uur. Mej. T. Bregman alhier slaagde te Amster dam voor het diploma Esperanto A. Zij was leerlinge van den heer K. Roggeveen alhier. De heer A. Dankers, monteur by den Tech- dienst der P.T.T. alhier, wordt overgeplaatst naar Tilburg. 1 Mej. L. A. Struik alhier slaagde te Utrecht voor de acte Engelsch L. O. Mej. J. Barkman alhier slaagde te 's-Gi;a- venhage voor het examen Hoogduitsch L.t O. j ifoegl :>dt*a IraJ» CS q.t (Buiten verantwoordelijkheid van de redactje Niet geplaatste stukken worden >f niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Verzoeke beleefd opneming en plaatsing van het volgende in uw veelgelezen blad. In uw blad van Dinsdag 30 Juli j.1. kwam onder de rubriek stadsnieuws, de benoeming van een Boschwachter in de .„donkere duinen" voor. Vele natuurliefhebbers en vele trouwe bezoekers van de d.d. zullen dit bericht met. een zekere vreugde begroet hebben, en dan ook wel gezegd hebben, hè, hè, eindelijk dan toch weer een Boschwachter, in dit mooie na- tuurresrevaat van onze Gemeente. Want vele van die natuurvrienden, is den laatsten tijd wel eens den schrik om het hart geslagen, als ze de totale verwaarloozing van dit mooiste' plantsoen gadesloegen. Want het geheele Voorjaar en Zomer, zijn de d.d. wat onder houd en toezicht betreft, toch wel erg stief-1 moederlijk bedeeld. Over de keuze van den be noemden functionaris mogen de meeningen dan uiteenloopen (een tuinman is nog geen Boschwachter), maar dit doet niet terzake, de Directeur van de plantsoenen moet dat in leder geval toevertrouwd zijn. Edoch in uw blad van Donderdag j.1. wordt die vreugde van vele natuurminnaars weer wreed verstoord, door een ander bericht, en wel van den Directeur van de plantsoenen, dat nog heelemaal geen boschwachter is be noemd. Ik weet dat velen met my zich nu toch af gevraagd hebben, wat is er eigenlijk nu aan de hand. Een tuinman naar de d.d. sturen, om daar de hoognoodige werkzaamheden te verrichten, en deze dan weer uit zijn bezig heden aan de andere plantsoenen te onttrek ken, wat voor een toestand is dit en hoe lang moet dat nog zoo voortgaan. Zou misschien de vraag gesteld mogen wor den of zich geen sollicitanten op de destijds geplaatste oproeping hebben aangemeld, of was er niemand bij, die hiervoor in aanmer king kwam? 't Is ongeloofelijk haast. Indien zich wel sollicitanten hebben aangemeld, waarom dan een ruim half jaar daarna nog niemand be noemd Werkt dan de dienst van Gemeente Plant soenen zoo traag, dit is toch onmogelijk bijna. Wat het dan ook zjj, ik weet me de tolk van vele Heldersche natuurvrienden, die hopen dat dit mooiste plekje in onze Gemeente weer spoedig naar behoren wordt bewaakt en ver zorgd. U geachte redactie, mijn dank voor de ver leende plaatsruimte. Een natuurliefhebber. Echter was ik toch niet gerust, omdat dit jaar door 15 deelbaar is en deze jaren een be langrijke plaats innemen in de Drankwet. Op onderzoek uitgaande, bleek my, dat inderdaad B. en W. zoo'n voorstel deden aan den Raad. Wat was de reden daaivoor? Twee met name genoemde ingezetenen hadden geadres seerd om in den bes taanden toestand ver andering te brengen, daar zij als nummer 1 en 2 op de lijst van vergunning-aanvragers reeds lang voorkwamen, en, blijft de thans bestaande toestand gehandhaafd, zij nimmer voor een vergunning in aanmerking zouden komen. B. en W. bleken direct bereid om aan dit verzoek gevolg te geven, en stelden voor het maximum op 50 te brengen. In de com missie van advies is dit echter teruggebracht op het thans bestaande maximum van 47. En nu de vraag, was er reden voor? Mijns inziens niet, want de thans bestaande toe stand is zoo, dat de 47 caféhouders geen raad weten om aan hun verplichtingen te voldoen, volgens hun zeggen. En wie zoo de café's eens inkijkt, merkt wel, dat zij altijd bijna leeg zijn. Reden waarom er eerder een verlaging van het aantal noodig zou zijn. Wel verwijzen B. en W .in hun toelichting naar het schrijven van den inspecteur der Drankwet, maar op het congres der Drankweer-Comité's lichtte hij dit anders toe, n.1. niet een te sterke ver laging in eens toepassen. Volgens de toelich ting is de commissaris van politie ook ge hoord en deze adviseerde ook gunstig, om reden van clandestiene verkoop. Maar, zoo wil ik vragen, als er 100 vergunningen waren, was er dan ook clandestiene verkoop? M.i. wel en dat bewijst de toestand in die plaatsen, waar er boven het maximum vergunningen zijn, omdat nu eenmaal iedere wet in mindere of meerdere mate overtreden wordt. De Drankwet in meerdere mate, omdat die in het algemeen te slap wordt gehandhaafd. Ik zag juist dezer dagen een plaat, „Conse quentie" stond er boven, die voorstelde een s(raat in den nacht. Een politie-agent komt een inbreker tegen en zegt: „Ga uw gang, 't verbod van diefstal wordt zóó dikwijls over treden, dus Er is nog veel meer te zeggen over de toe lichting, maar ik volsta hiermede, omdat ik graag zag, dat dit nog in het nummer van Dinsdag a.s. wordt opgenomen. De tijd voor adresseeren was te kort, zoodat ik langs dezen weg den Raad verzoek het voorstel van B. en W. te verwerpen en den bestaanden toestand te handhaven en niet tot verandering over te gaan. De hoogere wetgever bedoelde toch, met de invoering der Drankwet 1932, „bestrijding van het alcoholisme", een veel meer omvattend begrip dan openbare dron kenschap? M.a.w. de wet heeft thans meer een politioneel en meer een sociaal-hygiënisch karakter gekregen. U, geachte Redactie, bij voorbaat dankend voor de plaatsruimte. Achtend, Den Helder, 5-8-35. P. TUK. Geachte Redactie. ,t: Mag ik u verzoeken het hieronder volgende in uw blad te willen opnemen In het nummer der H. C. van Donderdag j.1. komt onder het hoofd „Gemeenteraad" voor een voorstel tot wijziging verordening regelende het heffen van vergunningsrecht van sterke drank in het klein, alsmede het maximum-aantal vergunningen". Toen lk dat las, dacht ik: dat is zeker een abuis, lk be doel dan de laatste zinsnede. Want ik vond geen toelichting voor dit voorstel. it. i COMPETITIE-INDEELINGEN 1935 1936. I HRC, Helder en Succes in één afdeeling. De „Sportkroniek" publiceert o.m. de vol gende competitie-indeelingen: 3e klasse A: Alkmaarsche Boys, Beverwijk, Helder, Hollan- dia, HRC, KW, Purmersteyn, Succes, De Vo- lewijckers en Zaandijk. 4e klasse A: Alkmaar, Andijk, BKC, DTS, Nieuwe Niedorp, Schagen, Strandvogels, Texel. Reserve 2e klasse A: Alcmaria Victrix 2, Blauw-Wit 3, DWS 2, DW V 2, HRC 2. KFC 2, De Volewijckers 2, West- Frisia 2, WFC 2. Reserve 3e klasse A: Alcmaria Victrix 3, Helder 2, Hollandia 2, HRC 3, Kennemers 2, KW 2, Purmersteyn 2. WFC 3, ZFC 3. Wij zullen de gelegenheid nog wel vinden om deze nieuwe indèelingen aan een bespreking te onderwerpen. SPELPEIL VOORUIT IN VORIG JAAR. Er zijn echter nog fouten, aldus Keuze-Commissie. In het jaarverslag van den K.N.V.B. komt ook de jaarlijksche terugblik voor van de Keuze-Commissie. Daarin wordt geconsta teerd, dat er over de geheele linie vooruit gang in spelpeil valt waar te nemen, hoewel het spel in het algemeen nog fouten aan kleven. In betrekkelyk korten tijd heeft de speel wijze van het Nederlandsch elftal onder den invloed van elders gevormde systemen een niet onaanzienlijke wijzigng ondergaan. De leden der K.C. deelen mede, dat zij positief tegenstanders zijn van welk opgelegd systeem dan ook, onder systeem uitdrukkelijk te ver staan het spelschema, dat aan de ploeg zonder meer door de aanvoering van buiten de lijn wordt opgelegd. De kracht der elftallen heeft zich dit jaar gekenmerkt door een meer dan gewone mate van vasthoudenheid en geest drift en vooral door den goeden geest. De commissie voor het amateurisme deelt in haar jaarverslag mede, dat „de indruk, welke door de contröle is ontvangen, over het algemeen niet ongunstig is, ook ai kwamen enkele gevallen onder oogen, welke zeer zeker aanleiding gaven tot grondige herziening van den toestand". De K.N.V.B. bleek er 5000 leden by te hebben gekregen. Het aantal strafzaken is wederom gestegen, waarbij natuurlijk reke ning moet worden gehouden met het feit, dat meer elftallen aan de competities deelnamen en meer wedstrijden werden gespeeld dan het vorig seizoen. (Hbl.) Goed spel van de Racers. Deze oefenwedstrijd. Zondagavond ge speeld, is ln een verdiende overwinning voor H.R.C. geëindigd. De Koogers. met Jaap Mol, de oud-internationaal, in hun midden, hebben het tegen de Racers niet kunnen bolwerken. Misschien dat hun veldspel wat beter (han diger) was, tegen de achterhoede van de roodhemden hebben ztj niet veel kunnen aan richten. H.R.C. speelde een harer beste wedstrijden, dat kan hier zonder overdrijving gezegd worden. Niet alleen geestdrift heeft hier be- slist, maar ook technisch waren onze plaats- ai -i- genooten niets minder en hun passenspel dik wijls veel beter dan dat van de gasten. Het achtertrio, de kanthalfs, de vleugelspelers en de middenvoor, niets dan goeds voor hun ge acheveerd spel, overgoten met dat élan, dat men alleen in competitiewedstrijden zou ver wachten. Neen, hoe gek het ook moge klinken, K.F.C. was in vele opzichten de mindere van de roodjakken. En al zou een tegenpunt niet onverdiend zijn geweest, de uitslag is niet geflatteerd. Mol en Kruijver mogen individueel nog zooveel voortreffelijks hebben geleverd, aan den anderen kant waren b.v. de backs niet van het gehalte van die van de tegen partij. Vooral na rust werden zij steeds ver rast door het zeer bewegelijke spel der H.- forwards. Het spel was nauwelijks aan den gang, toen Zymni de bal net over de lat kogelde. Aan den anderen kant brak Mol tweemaal met succes door, maar beide keeren zonder resul taat. Na 5 min. spelen de eerste hoekschop op het Racing-doel en 3 min. daarna een op dat van K.F.C. Het is een over- en weergaand spel, waarvan het tempo om een muziek term te gebruiken hoogstens bestempeld kan worden met Andante con moto. Veel bijzonders gebeurt er niet, af en toe spant het wel eens. Als de Kooger midvoor snel doorloopt op een pass, weet Van Es het gevaar nog te keeren door snel uit te loopen. De H.-linksbuiten loert steeds op een kansje, veelal staat hij naar binnen. Hij ziet zijn ge duld beloond, als hij na 11 min. spelen met een mooien képbal den keeper geen kans geeft (10). De roodblauwen komen dan even opzetten, hun passeeren en vrij-spelen getuigt wel van goed doorzicht, maar de H.R.C.-ers belemmeren geducht. Een vrije positie wordt zelden geschapen. Dat kan ook niet; tweemaal zien wij den bal net naast den paal verdwijnen. Het spelbeeld is overigens onveranderd, geen der partyen heeft een be paald overwicht, al begint er in de aanvallen van H.R.C. meer gevaar te schuilen. Na een aanval van K.F.C. zweeft de bal uit een kop bal net over de lat en er was 26 min. ge speeld, toen Dissel, na snel naar binnen ge- loopen te zyn, hard inschoot. De lat voorkomt echter een doelpunt. Negen minuten later stopt Van Es op keurige wijze een hard schot van den rechtsbinnen. Over het algemeen was het spel van de Racers in de le speelhelft beter, vooral het •plaatsen was goed verzorgd. Was de afwer king wat zuiverder geweest, misschien dat de score hooger was geweest. Toen Zymni om 7.03 met een ferme trap de 2e helft inluidde, was de stand na nauwe lijks 1 minuut spelen 20, toen de enthou siaste Kuiper op de rechtsbuitenplaats den bal goed opving, er vlug vandoor ging en met het linkerbeen zoo'n enorm hard schot loste, dat de doelman er totaal geen kijk op kreeg. Het spel was nu een poos op de Kooger helft en de roodjes waren sterk in den aanval, de vleugels nu vooral de „links" plaatsten den bal steeds voor den doelmond, waardoor voortdurend schermutselingen ontstonden, die de roodblauwe defensie leelijk uit haar even wicht brachten. Er werd nogal eens een mistrap gedaan en het verwonderde ons niet, toen een scherpe voorzet door Dissel (of Zymni?) be nut werd. Er was nog geen 10 min. gespeeld! Het ware vuur is nu in de roode gelederen gevaren en het is één elftal, dat speelt, af gewisseld door sporadische tegenaanvallen, waarvan er twee een hoekschop tot gevolg hebben. Deze tegenaanvallen worden tenslotte nienigvuldiger en het H.-overwicht is dan ook voor een poosje gebroken. Mol c.s. kunnen echter moeilyk voorbij de backs komen en probeeren het met verre schoten, die niet al te zuiver zijn. Krujjver is een goede links buiten, maar zijn voorzetten zijn steeds te veel naar achteren geplaatst. Een prachtschot van den K.-midvoor, maar de H.-keeper kon den bal nog bereiken en werkte hem over de lat. Toen de gasten een overwicht gekregen hadden, brak de roode rechtervleugel snel door en het was Zymni, die den stand op 40 bracht. In het laatste kwartier is het beste van het spel voor H.R.C., dat zich de beste kansen weet te scheppen, wat weer niet wil zeggen, dat Siersma c.s. het op hun gemak af kunnen. Gescoord werd er echter niet meer en alzoo kwam het einde met een sprekende nederlaag voor de club uit Koog a.d. Zaan. Er was meer belangstelling dan verleden Zondag, terwijl scheidsrechter Augustein weer op een goed geleide match kan terugzien. In het. H.R.C.-elftal was één verandering gekomen, want voor Sanders speelde Kuiper als rechtsbuiten. Eerlijkheid gebiedt ons te memoreeren, dat de bezoekers niet in de Zaterdag gepubliceer de, sterke opstelling gekomen waren. HËLDER-NIEUWS. Het bezoek van de Friesche jongens aan de H.F.C. „Helder". Eén door" loopend feest. De jongens van Sneek en Helder hebben hun feestdagen al weer achter den rug, want gistermiddag zijn de Friezen naar hun Hei mat vertrokken. Het vertrek was moeilijk, want zoo ooit van ware feestdagen gesproken kan worden, dan zijn het die, welke de H.F.C. „Helder" aan de jeugdige leden van hun zeer bevriende relatie „Sneek bereid hebben. Op tallooze wijzen hebben de leiders van de gasten en ook de jongens zelf doen blijken van hun opgetogenheid over de hen bereide ontvangst in Den Helder; het spreekt wel haast vanzelf, dat dergelijke uitingen slechts stimuleerend kunnen werken op de sportieve banden, die Friesland met den Kop van Noord-Holland bindt. Zaterdagmiddag werden de gasten, ca. 40 in getal, hartelijk door de Helder-bestuurde- ren ontvangen, waarna allen ingekwartierd werden bij hun tijdelijke pleegouders. 's Avonds had het eerste uitstapje plaats, n.1. naar „Rialto", waar de jongens het ge heele programma volgden, zittend op een der duurste plaatsen, n.1. op het balkon. In de pauze werden zij buitendien nog getracteerd op Ijs. Het spreekt vanzelf, dat de heer Geer vliet hartelijk bedankt werd. Den volgenden 1 morgen werden de drie wedstrijden gespeeld. In tegenstelling met vorige gelegenheden wisten nu de Friezen op de meeste prijzen beslag te leggen; de uitslagen vindt men elders ln de sportrubriek. Het waren alle drie pittige wedstrijden, waarin dikwijls goed voetbal te zien werd gegeven, terwijl de goede toon natuurlyk constant bewaard bleef. Na afloop reikte Helder's voorzitter, de heer J. L. Goedknecht de prijzen uit. Een der S.- bestuursleden kreeg reeds nu de gelegenheid dankwoorden te uiten, die hjj vergezeld liet gaan van het aanbieden eener herinnerings medaille. De v.v. „Sneek" kon op haar beurt een herinneringsmedaille incasseeren, beschik baar gesteld door de Heldersche Courant. In den namiddag vond een fjjne tocht naar de Donkere Duinen en Huisduinen plaats) wat hebben de jongelui geravot en ga ii'anl In „Dennenheuvel" werd „opgestoken. Eu als laatste onderdeel van het programma werd gistermorgen een bezoek aan de Werf afge werkt, waarbij de jongens veel interessants zagen en veel leerrijks meemaakten. Zooals in den aanvang gezegd het scheiden viel niet mee... partir c'est mourir un peu! Maar het moest er toch van komen, maar vóór een einde gekomen was aan alle dank betuigingen was het oorspronkelijke vertrek uur veel overschreden! Uitslagen: HRC—KFC 40; Helder a^Sneek a 4—1} Heldor b Sneek b 23; Helder oSneek e 1—2. Nagekomen uitslag: Nederlaagwedstrijden Zeemacht: Zeemacht j 'eldersche Boys 22. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN ZEEMACHT. Hedenavond ten 7.30 ZeemachtSucces. Ter. Ankerpark. SUCCES-NIEUWS, Zondag speelde Succes U thuis tegen Held, Boys. Eerst volgt een vrijwel gelijkopgaande partij waarna S. geruimen het offensief heeft, het welk zij echter niet in doelpunten kan uitdruk ken. De H.keeper weet enkele lastige schoten te verwerken. Aan de andere zijde weet II. somtijds gevaarlijk door te breken en gelukt het haar zelfs de leiding te nemen I0; met welken stand de rust aan breekt. Na de thee, is het meest aan het woord geweest, voorloopig blijven doelpunten uit, totdat een der H.-spo Iers zelf voor de gelijkmaker zorgt. 11. Even later is het de S. linksbinnen, welke met een mooi schot 21 maakt. H. geeft de moed nog niet op doch de S-verdediging is op haar qui vive. S. weet nog tweemaal de H-keeper te verschalken. 41. By een strubbeling voor het S-doel gelukt het den H-rechtsbuiten den bal in het doel te werken. 42. De S-midvoor maakt nog 52, met welken stand de scheids rechter spoedig het einde aankondigt. Succes 3 speelde thuis tegen Held. Boys 2 hier was de eindstand 44. Succes a en b speelden tegen Schagen a en b en verloren met resp. 31 en 81. SERIEW- DSTRIJDEN BKC H. Oudesluis wint Schitterend zomerweer begunstigt over het algemeen voetbalmatches niet in dit jaarge tijde. Het drukt eerder de prestaties. Zondag was hiervan desondanks geen spoor te ontdek^ ken. Er werd 'elle strijd geleverd wa: het aan zien van het spel zeer ten goede kwam. BKC 2 sloeg eerst OKB van Obdam (20). Daarna won 'OSKO (Oudesluis) met 5—0 van Groot Schermer, zooda. een aantrekke lijke finale tusschen de buren in zicht wa3. Hoe aardig men BKC 2 ook vinden moge, te gen het DOSKO van Zondag was het heusch niet opgewassen. De Oudesluizers wonnen dan ook met 31 - en wedstrijd en tevens den eersten prijs. De verliezersfinale tusschen OKB en Groot Schermer werd door Op Klompen Begonnen met 21 gewonnen. De Heldersche Wielrénvéreeniging „D.O.K." heeft Zondag voor het eerst in haar nog kort bestaan wedstrijden op een grasbaan gehouden. Welwillend was hiertoe door het bestuur van „H.R.C." het veld afgestaan (dat er als voetbalveld nu niet beter op geworden is! Sp.red.). Het weer werkte voor de renners mede, doch voor den penningmeester niet, al mag deze, goed bekeken, niet kla gen. Er waren tenminste vrij veel belang stellenden. De wedstrijden zelf hebben een uitstekend en organisatorisch vrijwel vlekkeloos verloop gehad. Na afloop viel zoo hier en daar wel eens een kwaad woordje in het rennerskwar tier te hooren, maar hun grieven zijn zij wel licht bij het verschijnen van dit verslag al weer vergeten. De verschillende nummers hebben aardigen strijd opgeleverd. Er waren enkele uitstekende rijders onder het groote gezelschap, maar grooter was toch het con tingent, dat het preadicaat „leerling-nieu weling" nog niet van zich afgeschud heeft. Leeken-bezoekers, die wellicht op phenome- nale snelheden gehoopt hadden, zullen wel licht teleurgesteld zijn, maar een grasbaan leent zich nu eenmaal niet voor topsnelheden. Het is een voortdurend oppassen in de boch ten, en hoe dikwijls is het nog niet voor gekomen, dat een renner of soms méér dan één een buiteling maakte! Niettemin de Wielervereeniging mogen we dankbaar zijn, dat zij eens heeft laten zien, wat zij in haar mars heeft. Deze demonstratie verdient daar om alleen al onze aandacht en voorts heb ben wij de belangstelling onder onze plaats- genooten voor deze sport eens kunnen „peilen". Hier volgen de uitslagen: Sprint. 1. Smit (Schagen), 2. Ottens (Wieringen), 3. Tiggelaar (Den Helder). Laatstgenoemde kwam helaas te vallen; h(j had tot dat mo ment een aardige kans op de zege. Afvalrace. 1. Bakker (Wieringen), 2. Manneveld (Schagen), 3. Jan Snijder (Den Helder). Klassementsrace. 1. Hegeman (Wieringen), 2. Manneveld (Schagen), 3. Plooi (Wieringen). Als goede vierde kwam de Boer van D.O.K. binnen. Koppelrace over 50 ronden, i. KuiperBakker (Julianadorp) op één ronde: 2. ManneveldBeuving (Schagen). 3. BuschmanVan Dljke (Den Helder), 4. TiggelaarDienaar (Den Helder). Deze koppelrace was wel het interessant ste punt van het programma. Het was een bonte mengeling van renners over de baan, waarin het aardig was te zien hoe een pa- cende renner zyn partner opzocht en door deze afgelost werd. Beide eerstgenoemde koppels waren superieur, maar ook de Hel- derschen Buschman en Van Dljke deden aan vankelijk uitstekend werk. Precies als b(j de groote wielerwedstrijden werd vanuit de tri bune een premie van 4.uitgeloofd voor dat koppel, dat het eerst een ronde zou uit- loopen. Na veel stryd en spanning slaagden KuiperBakker er in na 35 ronden afgelegd te hebben deze premie in de wacht te slee pen. Deze race was het waardig slot van goedgeslaagde wielerwedstrijden. Wanneer zullen we nu de eerste wedstrij den op een „echte" Heldersche wielerbaan beleven Wieringen heeft haar wielerbaan. Den Helder niet! Voor sportieve initiatiefnemers niet alleen ligt hier een goed stuk werk tè verrichten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7