FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANT AthUtkk Hwcmmtx SastduUmbfiMt Marinebenchlen. Burgerlijke Stand NEDERLAND WINT VAN BELGIË. De Nederlandscne wieier-amateurploeg heelt Zondag alle verwachtingen overtroffen. Nu het team met van Vliet, Ooms, v.d. Vijver en B. Leene op zijn best kon verschijnen, kon er geen twijfel aan bestaan, dat de Nederland- sche équipe sterker zou büjken, dan het Bel gische kwartet, dat immers eenige maanden geleden reeds in ons land een nederlaag leed, doch dat in elk nummer /an den tweeden lan denwedstrijd van dit jaar tegen België een Nederlandsch" zege bewerkstelligd zcu worden moet al als een bijzondere prestatie van onze renners aangemerkt worden. Zelfs in de ploeg achtervolging ging het thans niet verkeerd, maar het meest moedgevende resultaat, met het oog op de a.s. wereldkampioenschappen was wel dat onze vertegenwoordigers in de sprint met hun tegenstanders konden spelen. DE NATIONALE AT.ILETIEK KAMPIOENSCHAPPEN. Nederlandsche records verbeterd. De Nederlandsche athletiekkampioenschappen die Zaterdagavond op de ointelbaan aan het Olympiaplein zijn ingezet hebben dien avond niet minder dan drie nieuwe Nederlandscne records opgeleverd. Een van veel waarde, n.i. b(j het speerwerpen, dat van 61 m. 22 gebracht werd op 63.03 en twee bij het senlwandelen. Zaterdagavond De speerweper van je Poll, die dit jaar zeer op dreef ia, had ongetwijfeld de weers omstandigheden mee, want er stond nogal wat wind, hoewel die aan den kant van het veld, waar hij niet gooide sterker was dan aan de Zijde van de Euterpestraat. Zijn recordwoip was schitterend en onmiddellijk klonk een kla terend applaus op van de niet talrijke bezoe kers, die de koude avondlucht hadden ge trotseerd (want het was bepaald kil) en vol enthousiasme liepen een paar supporters naar de speer, die een' paar meter verder dan het record trillend in den bodem bleef steken. Engelman slaagde er in het Ned. record 4000 m. dat stond op 18 min. 36.2 sec., te Verbeteren en te vbrcngen op 18.16.2. Ook verbeterde f hij het Ned. record 5000 m. (oud-record Gubbels, 23 min. 6.8 sec,, 24 Aug. 1030) met een tijd van 22 min. 41.6 sec. Op de; 400 metgr horden behaalde W. Kaan een fraaie overwinning met een flinken voor sprong op den man van Volewijckers, Wol- iiaii zak, die te veel tijd voor de horde verspilt alvorens te springen. Anders zou hij W. Kaan die met zes m. verschil won, het vuur zeker meer aan de schenen heboen gelegd. Beintema kwam derde binnen. Zondag: Het tweede gedeelte van de Nederlandscne athletiekkampioenschappen bracht wel goede sport op het Olympiaplein, doch geen bijzon dere prestaties of het zou dan moeten zijn de fraaie tijd van 21,4 sec., die Osendarp op de 200 M. voor zich deed noteerei. Hier vloeit reeds uit voort, dat de Trek vogelman Berger op de 200 M., geslagen heeft. Dat is ook gebeurd, al gaf Berger kranig par tij- Ook de 100 M. moest Berger het onderspit tegen Osendarp delven, zij het dan ook met luttele cent.meters verschil. De finale van de 200 M. bracht geen regel matige start. Eerst ging Berger weg nog voor het schot bevallen was, hetgeen hem een waarschuwing 1 ostte bij de tweede start ging Berger opnieuw, naar onze meening, al thans, een fractie van een seconde te vroeg weg. De seingever ging er echter mede ac- coord. In elk geval had Berger een zeer snellen start en in het laatste gedeelte van de bocht lag hij zeker 4 M. voor Osendarp. Deze zette toen alle zeilen bjj. Tot op 60 M. van de finish lag hij nog ge decideerd achter, doch hij ontwikkelde in deze laatste tientallen meters zulk een geweldige snelheid, dat hij den zich hevig verzettenden Berger royaal voorbij liep. Osendarp won in den mooien tijd van 21.4 sec. met 1% M. voorsprong op Berger. 800 meter. Na de start werd .iet in de eerste bocht zulk een gedrang, dat een looper als De Ruy- ter, die toch kans had op een goeden tjjd, een oogenblik volkomen tusschen de anderen zat opgesloten. Eerst bij het uitgaan van de eerste bocht kwam hij naar voren om toen direct den kop te nemen met Bouman en Tackema op de hielen. Deze twee loopers voerden achter De Ruy- ter's rug een hevigen strijd om den voorrang die ten slotte door Bouman werd gewonnen. De AAC-er had ten slotte nog voldoende in de mars om bij het uitgaan van de laatste bocht De Ruyter aan te vallen, om hem ten slotte met groote overmacht te passeeren op de laatste 100 M. Bouman won met ruim 2 M voorsprong op De Ruyter, die niet meer door Tackema kon worden bedreigd:' Bouman was de eenige die beneden de 2-minutengrens bleef. Zijn tijd bedroeg 1 min. 59.6 sec. Uitslagen 100 meter: 1 Osendarp (Trekvogels) in 10.7 sec.; 2. Berger (AV '23) 10.7 sec.; 3. van Beve- ren (AV '23) 10.8 sec. 200 meter: 1. Osendarp (Trekvogels) in 21.4 sec.; 2. Berger (AV '23) 21.5 sec.; 3. van Beve- ren (AV '23) 21.8 sec. 400 meter: 1. v. d. Booren (Haarlem) 51.5 9.; 2. Eikema (AAC) 51.5 sec. 800 meter: 1. Bouman (AAC) in 1 min. 59.6 sec.; 2, de Ruyter (Volewijckers) 2 min.; 3. Tackema (Haarlem) 2 min. 1.1 sec. 1500 meter: Kruse (GW) in 4 min. 11.2 sec.; 2. Heymans (AAC) Nederlandsch kam pioen in 4 min. 22 sec. 5000 meter: 1. Groeneweg (Sportclub R'dam) in 16 min. 21.2 sec. 4X100 meter estafette 1. AV 1923 in 42.S sec. 4X400 meter estafette 1. AV '23 in 3 min. 30.1 sec. 110 m. horden: 1. W. Kaan in 15.5 s.; 2. Mes man Schulz 15.6 sec. Kogelstooten1. De Bruyn (Olympia) 14.56 M.; 2. Nass (Zeemacht) 12.98 M. Kogelslingeren: 1. Houtzager (V L) 'met 40.64 M. Discuswerpen: 1. De Bruyn (Olympia) met 41.64 meter. Verspringen: 1. Houtman (AV '23) met 6.99 meter; 2. van Welsenes (Haarlem) 6.95 meter. Polsstokhoogspringen: 1. v. d. Zee (Haar lem) 3.80 M.; 2 en 3. Hoven (Actief) en Verkas (Haarlem) 3.70 M. 1500 meter snelwandelen: 1. P. Engelman (Pro Patria) in 6 min. 5.7 sec. 5000 meter snelwandelen: 1. Engelman (Pro Patria) in 22 min. 41.6 sec. (nieuw Ned. re cord). 400 meter horden: 1. W.' Kaan (Haarlem) 58.8 sec. Hink-stap-sprong: W. Peters (PEC) met 14.39% M. Speerwerpen: v. d. Pol (AV '23) 63.03 M.; 2. Lutkeveld (AAC. 59.26 M. Hoogspringen: 1. Roelofs (AAC) 1.85 M.; 2. Spanjerdt (Blauw Wit) 1.80 M. NIEUW WERELDRECORD VAN STELLA WALSH. De 200 meter in 23.6 sec. De Olympische kampioene Stella Walas- hiewski, beter bekend- onder naam van Stella Walsh,heeft hedert op de 200 M. een nieuw wereldrecord gevestigd in den buitengewoon snellen tijd van 23.6 sec. Tijdens dezelfde wed strijden liep zij de 100 meter in den tjjd van 11.7 sec., wel een bewijs dat de Poolsche bij zonder in vorm is. Ofschoon er voorts verschillende goede prestaties te vermelden zijn van de zwemwed strijden, die als omlijsting dienden van den interlandwedstrijd waterpolo Hoiland-Duitsch- Jand, toch konden deze niet beschouwd wor den als „selectie-wedstrijden voor de Olympi sche Spelen", zooals aangekondigd was. Want daarvoor ontbraken verschillende goede krach ten als b.v. Sipkema, Kreffer en Scheffer. De beste prestatie van den dag was onge twijfeld de min. 5 i|s sec., waarin Willy den Ouden op deze lang niet lichte 50-meter-baan dé 100 meter vrije slag aflegde. In dezen vorm moet 's werelds snelste zwemster volkomen in: staat worden geacht, haar wereldrecord ■yan 1 min. 4,8 sec. op een 25 meter-baan in bjnnenbad gemaakt! te kunnen verbe teren. In één adem r iermede .tan genoemd worden de tijd van RDZ's estafetteploeg op de 3 X 50 M. wisselslag, die slechts 0,6 boven haar eigen Nederlandsch record was. Ook de heerenploeg van Het Y leverde op het zelfde nummer uit nemend werk. Hier- bedroeg het verschil met het record 1,2 sec. WEDEROM SUCCESSEN VAN HZV. Op de Zondag 1.1. te Hoorn gehouden zwem wedstrijden van -den kring Noord-Holland bo ven het IJ hebben leden oer Heldersche zwem- yereeniging weer eenige successen geboekt. Op de 50 M. vrije slag dames wist" Agatha Ver meulen de derde plaats te bezetten. Jammer dat Bets Goedhart door uit de baan te zwem men wat pech had: waardoor zij geen goeden tijd kon maken. Het hoofdnux 'mer 100 M. vrije slag om het kampioenschap van den kring, bracht voor HZV Jo Frijdal aan de start. Aanvankelijk trof Frijdal het niet daar zijn zwaarste concurrent n.1. Jn. Hoogland yan DJK in een andere serie startte, doch niet te genstaande dat wist Frijdal toch gelijken tijd te noteeren. Hierdoor moest natuurlijk worden overge zwommen en in deze race zou zijn superiori teit blijken. Reeds van start af lag Jo Frij dal voor en duim bij duim vergrootte hij zijn Voorsprong. Hoogland was dan ook. volkomen kansloos en onder luide toejuichingen tikte de HZV-er als eerste aan in den tijd van 1 min. 33.2 sec., waardoor hij he. vorengenoemd kam pioenschap op zijn naam bracht. Wél plukt de sportafdeeling der Heldersche Zwem vereeniging dè vruchten van haar trai- ijing en we wenschen haar van harte èen zeer Succesvolle verdere loopbaan toe. EERVOLLE NEDERLAAG VAN NED. W ATERPOLO-TE AM, Duitschland wint met 3—2. Holland heeft een zeer eervolle 32 neder laag geleden tegen het sterke Duitsche water- polo-zevental. De Nederlandsche ploeg heeft zich in dezen wedstrijd van haar beste zijde doen kennen en het vertoonde spel wettigt het vermoeden dat in de naaste toekomst suc cessen niet kunnen uitblijven. Want sinds het nationale zevental onder Frans Kuyper's lei ding traint, is er zeer veel verbéterd. Er is nog geen reden om een „Es ist er- reicht" aan te heffen. Daarvoor ontbreekt ons nog dat tikje raffinement dat de Duitschers in hun spel wisten te demonstreeren en dat tenslotte de balans te hunnen gunste deed doorslaan. De Duitschers danken hun overwinning in het bijzonder aan Gunst, den middenachter zouden w\j zeggen, maar onze Oosterburen spreken va.n „Verbindungsmann". En in dit verschil van opvatting schuilt eigenlijk het ge heele geheim. POSTDUIVEN VEREENIGING „HET NOORDEN". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar derde buitenlandsche wedvlucht met jonge duiven vanaf Mons, afstand 288 km. In concours 141 vogels. Gelost ten 8ul5 met N'.O. wind, bij aankomst N.W., bereikte de eerste vogel zijn hok ten 1 u. 4 m., de 25ste ten 1 u. 26 m. 50 sec. De prijzen werden behaald door de volgende leden: Buis 1, 2, 4, 5, 6, 8 en 14; Schotting 3; Vhn Rml 7, 12, 24 en 25; Bontes 9, 10, 11 en 15; teiPkate 13 en 71; J. Dienaar 16; Holtz 18; Van Doorn 19; Pronk 20; v. d. Hoeven 21; Zwisiki 22 en 23. Door dezen uitslag behaalde de heer Bontes het kampioenschap-generaal met jonge en oude duiven. Vrijdag a.s. inkorven van 68 uur voor Quiévrain; Zaterdag 4—5 u. klokken regelen. Plaatsingen. Bij beschikking van deri minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast. met 8 Augustus, luitenants ter zee der 1ste kl.- S. Woldringh bij het departement van de fensie, en J. B. Meyer belast met de betrek king van le officier a.b. Hr. Ms. Hertog Hen drik. Met 16 September: luitenant ter zee der lste kl. G. Mante te Vlissingen en toegevoegd aan den onder-commandant der marine aldaar. pij Kon. beslu .an 31 juii no. 100 zijn met ingang van 16 September 1935 bevorderd tot hoofdofficier van gezondheid der eerste klasèö de hoofdofficier van gezondheid der 2de klasse J. Boosman en tot hoofdofficier van gezondheid der 2e klasso de officier van gezondheid der lste klasse D. B. Jochems; ïs toegekend de titulaire rang van hoofdof ficier van gezondheid der lste klasse aan den hoofdofficier van gezondheid der 2de klasse P. J. yan Drlel. is aan den hoofdofficier van gezondheid der 2de klasse D. B. Jochems, op zijn verzoek we gens langdurige dienst, .eervol ontslag 'uit den zeedienst verléend. Bq Kon. besluit van 31 Juli 1935 no. 103 i9 aan den officier van gezondheid der lste kl. M. Kuperus, met ingang van 16 September, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Luitenant ter zee 2de kl. S. de Waal wordt 17 Augustus overgeplaatst bjj de marineka zerne te Willemsoord. uan Deh Helder van 3—5 Augustus 1935. GETROUWD: P. W. B. Steenkamp en F. A. Akkerman. BEVALLEN: Bi Lrjnberg— Hftrria. z. J C' J. Scheer—Snip, z. S.' M. v. Hese—de Mèpc d. C. H. FrankeWitteveen. d. D. de R'.1^ Geervliet, z. J. Groot—V. Rossum, d. E. Lr mer—y, d. Plaat. z. OVERLEDEN: Wed. F.Seegers, 40 3- M. J. Bot—riBurgér, 63 j. J. K. Böscheri, 79'J; lil li il-l—L!*1 - - Dr. H. L. M. van Schalk, de bekende Nederlandsche ruiter en neet van den minister van Justitie, is Maandag te Wassenaar in het huwelijk getreden met mej. W. D. Mattison, dochter van een bekend Ameri- kaansch advocaat De technische werkplaatsen van de K L M. op Schiphol, zakelijk aangeduid als loods D., zijn dezer dagen in gebruik genomen, waardoor het geheele technische bedrijf der K.L.M. van Rotterdam naar Amsterdam is overgebracht De burgemeester van Albury, de heer Waugh, bracht Maandag met zijn echtgenoote een bezoek aan minister president dr. H. Colijn. - De heer Waugh voor het Departement van Koloniën te den Haag De twee groote baggermolens welke te Schiedam in aanbouw zijn, en bestemd zijn voor Rusland, zullen binnen enkele weken gedemonteerd, en verscheept worden. De gevaarten op de helling Het nieuwe tournooiveld te Celle werd geopend met een uitgebreid concours hippique. De Jongste deelnemer aan het springconcours oogstte met zijn staaltjes van behendigheid veel succes Een huiselijk talreeltje in het groote jongenskamp aan de Kaag, dat door de vereeniging tot bevordering der Watersport aldaar wordt georgani seerd en Eden na de jongste zitting van den Volkenbond te Genève over de kwestie l»,l:.R AU.....:: Schapen op den afsluitdijk. Dagelijks grazen honderden schapen langs den afsluitdijk. Teneinde het verkeer niet in gevaar te brengen is een raster werk aangebracht, dat de dieren van den wea scheidt

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 8