HELDERSCHE COURANT van Dinsdag 6 Augustus 1935. Texel. GEMEENTERAAD. raadsoverzicht. Veel belangrijks komt gewoonlijk in een laatste vergadering van een vierjarige raadsperiode niet meer aan de orde; zoo ook werden in de vergadering van j.1. Zaterdag geen gewichtige besluiten meer genomen. Het voornaamste punt dat in behandeling kwam was zeer zeker het subsidie van 3500 aan den autobusdienst De CocksdorpDen Burg. Vorig jaar liepen de gemoederen in den Raad over deze subsidie nogal warm, thans pas seerde dit punt zoo goed als geheel zonder bespreking en werd overeenkomstig het prae- advies van B. en W. ook voor 1935'36 het subsidie verleend. De raadsvergadering ving aan met het on derzoek van de geloofsbrieven van de nierw- gekozen raadsleden. Na lezing van de notulen moesten wij de zaal uit; bijna drie kwartier ging de Raad in geheime zitting, zoodat het ongeveer half vijf was voor met afhandeling der agenda een aanvang werd gemaakt. Direct na opening deelde de Voorz. mede, dat de Raad niet meer terug zal komen op zijn besluit om slechts één Ver. voor V.V.V. te subsidieeren, omdat men overtuigd is, dat het in 't belang van Texel en van de bezoe kers is, dat er éénheid bestaat in propaganda voor deze gemeente. Op deze mededeeling volgde applaus van den Raad. Verder deelde de Voorz. nog mede, dat van de Verbinding straat WeverstraatWilhelmina-laan niets komt, omdat de Raad de door den heer S. Eelman aangewezen plaats niet de juiste acht en de uitgave in dezen tijd daarvoor te hoog is. De agenda werd verder zeer vlot afgewerkt. Tot verkoop van het bouwterrein achter de Warmoesstraat aan den heer Jb. Graaf (zie vorig nummer) werd zonder verdere bespre kingen besloten. Het gemeentebestuur zal on getwijfeld zeer ingenomen zijn met den bouw van een vijftal woningen aldaar, omdat tot heden toe de bouwgrond daar (zeker tenge volge van de in de nabijheid gelegen riool- sloot) niet wilde vlotten. De rondvraag leverde weinig belangrijks op. Alleen het verzoek van den heer Henkes om verlenging van het sluitingsuur der café's, in het badseizoen tot 12 uur ontlokte nog eenige gedachtenwisseling. De Burgem. zal nog eens een week lang verlof geven om tot 12 uur open te blijven. Daarna kwam het afscheid van de niet terugkeerende raadsleden. Hiervoor raadplege men het verslag. marktoverzicht. De vee-aanvoer leverde Maandag aan de markt weinig verschil op bij vorige week; nog steeds worden zeer veel lammeren verhan deld. De prijs loopt echter nog een weinig terug; De duurste brachten ditmaal niet meer op dan 6.50 per stuk, terwijl de middenprijs om de 5.liep. Ook de schapen waren iets minder in prijs. Betaald werd gemiddeld 9.50 per stuk. De rundvee-handel was ditmaal nogal be vredigend; een prima koe bracht pl.m. 160 op; de prijs voor vette kalveren liep van 20 tot 70, terwijl voor nuchtere kalveren de middenprijs ongeveer 6.50 bedroeg. De varkensprijs zakt een weinig. Op de boerderijen wordt thans ongeveer 19 cent per pond betaal d|. De eierenprijs aan de veiling is onder invloed van beperkten uitvoer naar Engeland met on geveer 30 cent per 100 stuks gedaald. De mid denprijs (eieren van 60 kg) liep van 2.90 tot 3.50 per 100 stuks. Uit de zeer groote drukte op de Groene- plaats tijdens de markt, bleek wel, dat het aantal zomergasten op Texel thans grooter is dan ooit te voren. burgerlijke stand van 3 tot en met 5 Augustus. GEBOREN: Leendert, z.v. Leendert Willem Griek en Jannetje Vonk. Cornelis Mattheus, z.v. Jacobus Willem Bakker en Anna Witte. politie. Gevonden: 1 dameshandschoen, 1 da mesfiets, 1 bruine portemonnaie. been gebroken? Zondagavond viel een kampeerder van de Westermient aan den Ploeglanderweg in een sloot; hij kwam daarbij zóó ongelukkig te recht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen; vermoedelijk had de jongeman een been gebroken. Op 3 Augustus 1935. Afwezig met kennisgeving de heer Daalder, één betreffende straataanleg. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven worden in handen gesteld van een Commissie, bestaande uit de heeren De Graaf, Lap en Epe. Na heropening van de vergadering advi seert de Commissie bij monde van den heer De Graaf, tot goedkeuring en toelating als leden van den Raad van de 13 benoemden. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. Notulen. Na goedkeuring der notulen en nadat nog maals de vergadering is geschorst, komen aan de orde de Ingekomen Stukken, waaronder een betreffende straataanleg. De Voorzitter brengt in herinnering, dat door den heer S. C. Eelman naar voren is gebracht een doorbraak tusschen de Wever straat en de Wilhelminalaan ter plaatse, waar thans de woning van den heer J. Plaatsman herbouwd wordt. In de vorige vergadering werd een 2-tal brieven van den heer Eelman ter sprake gebracht en vond het plan geen ernstigen steun. Daarna is de heer Eelman, gesteund door een verzoekschrift met 132 handteekeningen, op de zaak teruggekomen. Het voorstel vond bij B. en W. geen instemming; ten slotte heb ben zij beloofd het onderwerp nog eens in den Raad te brengen, welke belofte zij thans in lossen. B. en W. blijven echter van meening: le. dat de plaats niet de meest gunstige zou zijn; 2e. dat de omstandigheden momenteel niet er naar zijn om de gemeente uitgaven te be zorgen, die niet dringend noodzakelijk zijn; 3e. dat de kosten van de doorbraak zoo groot zouden worden, dat men voor dat be drag op een plaats, die evengoed of beter ge schikt voor een doorbraak zou zijn, evengoed tot een oplossing zou kunnen komen. Sedert is men met den bouw van de wonin gen van den heer Plaatsman voortgegaan, zoo dat het plan van de doorbraak daar ter plaatse thans nog duurder zou worden. Er zouden nog andere plannen te maken zijn; B. en W. voelen wel het belang en het nut, m,aar niet de directe urgentie. Zonder hoofdelijke stemming worden de mededeelingen voor kennisgeving aange nomen. Adres V.V.V. Texel. De Voorzitter zegt, dat door bestuurs leden van de V.V.V. Texel te De Koog en enkele naar hun meening benadeelden d.d. 20 Juni j.1. een stuk is opgesteld, dat aan B. en W. en aan de Raadsleden is aangeboden; het behoeft alzoo geen behandeling in den Raad. Toch komt het B. en W. gewenscht voor, ook in de openbare raadsvergadering aan dat op zeer ongepasten toon gestelde stuk aandacht te schenken, en dit wel, om nog eenmaal in het kort naar voren te brengen, wat hier in deze gemeente, in deze tijden van grooten finan- cieelen nood van die gemeente zelf en van zeer vele ingezetenen, plaats vindt ten opzichte van het Vreemdelingenverkeer, dat nog voor velen eenige uitkomst brengt. Een strijd tusschen twee vereenigingen, die men jaren lang heeft getracht bij te leggen, is weer eens fel opge laaid, zonder dat daarvoor ernstige redenen bestonden. Voor het algemeen belang van alle Texel- sche ingezetenen was eendracht en geen twee spalt een dringende eisch. Dringend, omdat er met geld gemorst wordt door dubbele reclame en dubbele administratie, dringend omdat de vreemdeling onder het gekrakeel lijdt en ten slotte Texel den rug toekeert. Zoo zag de Raad den toestand, toen deze in zijn vergadering van 11 Febr. 1.1. besloot slechts één vereeniging financieel te steunen. Hij deed dit noodgedwongen, niet omdat hij niet voelde hoe onaangenaam en hard dit was voor de teleurgestelde vereeniging, doch om dat aan de verderfelijke tweespalt een einde moest komen, wilde men niet dat alles wat zoovele jaren in het belang van het V.V.V. was gedaan, van onwaarde zou worden. Ver schillende bemiddelingspogingen hebben niet geleid tot het gewenschte resultaat. „Mooi Texel" heeft gewerkt; er is hard ge werkt en de resultaten zullen op den duur dienovereenkomstig zijn, althans, indien er geen tegenwerking blijft bestaan van personen, die zich zelf evenzeer benadeelen als zij dit geheel Texel doen. Natuurlijk is „Mooi Texel" niet onfeilbaar en zal misschien zij op haar beurt incorrect heden begaan of begaan kunnen hebben, doch indien deze niet van zeer ernstigen aard zijn, mag dit geen aanleiding zijn voor den Raad om van koers te veranderen. (Algemeene teekenen van instemming). Diverse gemeenterekeningen. in handen gesteld van Commissies, de reke ningen Alg. Weeshuis, Alg. Armbestuur, Ge meenterekening en N.V. T.E.M. over 1934. Benoeming afgevaardigden N.V. T.E.M. Tot afgevaardigde naar de algemeene ledenvergaderingen in 1935 van laatstge noemde wordt met 11 stemmen benoemd de heer A. Epe en tot diens plaatsvervanger met 10 stemmen de heer P. Dros Bz. Verkoop bouwterrein. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig de voordracht van B. en W. besloten tot den verkoop aan den heer Jb. C. Graaf te Den Burg voor de som van 4000.twee ter plaatse afgebakende perceelen grond, groot pl.m. 940 m2 en 1380 m2, gelegen aan de Emmalaan te Den Burg, onder de in het ontwerp-besluit opgenomen voorwaarden. Autobusdienst en postvervoer. B. en W. stellen voor ook over het jaar 1 Juli 19351 Juli 1936 het vervoeren van de brieven- en pakketpost tusschen De Cocks dorp en Den Burg, via Eierland, Oost, Oos terend en De Waal, met verplichting tot het onderhouden van een geregelden autobus dienst op dit traject, op te dragen aan den heer T. Reuvers, tegen een bedrag van 3500, verminderd met hetgeen het busvervoer, het vervoer van schoolkinderen inbegrepen, meer opbrengt dan 3400.Conform besloten,. Regelen inzake productie van bouwterrein. Op aanbeveling van den Minister van Sociale Zaken hebben B. en W. een verordening ont worpen, houdende bepalingen voor het over nemen door de Gemeente in eigendom, beheer en onderhoud van gronden voor openbaren straat of weg bestemd. Na eenige discussie aangenomen. Rondvraag. Openstellingsuren café's. De heer H e u k e s had verwacht, dat van den caféhoudersbond een verzoek zou zijn in gediend om het sluitingsuur voor de café's ge durende den zomertijd te wijzigen van 11 uur in 12 uur. Met het oog op de vreemdelingen zou zulk z.i. gewenscht zijn. De Voorzitter zegt, dat aan B. en W. het verzoek is gericht te bevorderen, dat een besluit, als door den heer Heukes bedoeld, zou worden genomen. Geantwoord is o.a., dat de Burgemeester bevoegd is, wanneer daartoe aanleiding bestaat, verlating van het sluitings uur toe te staan. Bij wijze van proef heeft spr. de laatste paar weken op enkele dagen het sluitingsuur te Den Burg gesteld op 12 uur. Deze week is echter geen latere openstelling gevraagd, waaruit spreker de conclusie trekt, dat de lasten niet tegen de voordeelen op wegen. Na eenige discussie zegt de Voorzitter toe voor een week alsnog een proef te zullen nemen. W erkverschaffing. De heer Bruin heeft opgemerkt, dat op het in aanleg zijnde luchtvaartterrein een ge deelte voor de tweede maal wordt omgespit, waaromtrent spreker gaarne nader zal wor den ingelicht. (Dit is het gevolg van het onkruid, dat er welig tiert). Rijwielpaden. De'heer Lap wijst op den slechten toestand waarin het rijwielpad naar de Mok verkeert. De Voorzitter deelt mede, dat een dezer dagen met verbetering van het pad is aange vangen. De heer De Graaf beveelt aan in overleg te treden met den polder Eierland over het aanleggen van een rijwielpad op den berm van den weg naar den vuurtoren. Langs dezen weg zijn een dezer dagen zeker wel 300 auto's ge passeerd en groote clubs wielrijders. In ver band met den kleibodem is met weinig kosten een pad te maken. Museum. De heer Kikkert noemt het Museum lokaal geen geschikte bewaarplaats voor de tentoonstellingsmaquette, die niet natuurge- getrouw is. De Voorzitter zegt, dat het in de be doeling ligt deze als reclame gediend hebben de maquette te laten bijwerken. V entvergunningen De heer De Graaf deelt mede bezoek te hebben gehad van den Voorzitter van den Bakkersbond, die gaarne een regeling getrof fen zag, dat door bakkers zonder vergunning niet gevent mag worden en dat vergunningen, al naar gelang van behoefte, zullen worden uitgereikt, den Bakkersbond gehoord. Afscheid Raadsleden. De heer De Graaf zegt, dat hem in de verkiezingsdagen meerdere malen gevraagd is, waarom hij zich niet meer als Raadslid herkiesbaar heeft laten stellen. Zooals bekend heeft de drie leden tellende R. K. Raadsfractie zich de vorige maal beschikbaar gesteld voor een wethouderszetel, waarbij zij drie stemmen op haar candidaat zag uitgebracht. Spreker heeft toen gemeend zich niet meer candidaat te moeten laten stellen, opdat de gelegenheid daarvoor zou ontstaan voor een partijgenoot te Den Burg woonachtig. De Voorzitter zegt, dat dit waarschijn lijk de laatste vergadering is, die de Raad in zijn tegenwoordige samenstelling houdt. Spr. wil daarom een woord van dank spreken tot den geheelen Raad voor hetgeen in deze vier jarige zittingsperiode is verricht. Inzonderheid wil spreker zich richten tot de vier scheidende leden, te wier opzichte spreker gaarne in het algemeen verklaren wil, dat zij hun beste krachten hebben gegeven aan het behartigen van de op zich zelf mooie taak: het gemeente belang te dienen, in het bijzonder de heer De Graaf. De heer D Graaf dankt voor de waar- deerende woorden tot hem gericht. De Voorzitter richt zich hierop tot den heer Kikkert, die in twee periodes samen 15 jaar raadslid is geweest. De heer Daalder heeft, zegt de Voorzit ter, 3 jaar zitting gehad, te kort om zich vol doende te kunnen geven. Spreker wenscht hem toe, dat hij in het College zal terugkeeren. Woorden van dank van de toegesprokenen vormen het slot der zitting. Cocksdorp. volksfeest te de cocksdorp. Zondag kon eindelijk, nu begunstigd door goed weer, het reeds tweemaal uitgestelde strandfeest achter den vuurtoren plaats heb ben. De wedstrijden werden door een talrijk publiek bijgewoond. Het feest werd opgeluis terd door muziek van het Fanfarecorps te Oost, onder leiding van den heer Zondervan. Als no. 1 stond op het programma „tobbe varen" in een z.g. strandzwin, le pr. F. Wen- nink, 2e pr. c. Zuidema, 3e pr. K. Veenstra, idem voor dames, le pr. A. Zuidema, 2e pr. J. Buis, 3e pr. R. v. d. Honert. Daarna gaf de dames-gymnastiekver. een serie vrije oefenin gen te zien. Hierna volgde snelzwemmen voor heeren: le pr. J. v. d. Berg, 2e J. Krijnen. Kussengevecht voor heeren: le pr. J. Lam- pe, 2e pr. K. Stolk, 3e pr. K. de Graaf, idem voor dames: le pr. M. Nieboer, 2e pr. A. Nie- boer, 3e pr. M. Blom. Strijd om den man: le pr. A. Zuidema; 2e pr. J. Buisman. Na afloop werd achter het muziekcorps een wandeling op het strand gemaakt. De Koog. het stranfeest te de koog uitnemend geslaagd. Het schitterend weer van Zaterdagavond heeft niet weinig bijgedragen tot welslagen van het strandfeest te De Koog. Ditmaal heeft men deze jaarlijks terugkeerende gebeurte nis op kleiner schaal opgezet dan vorige jaren en zich alleen bepaald bij een avondprogram ma. Om zes uur vingen de feestelijkheden aan met een concert van „Tex. Fanfarecorps" op het terras voor het Badhotel. De goede muziek van het corps klonk prachtig in den bijna windstillen avond. Na afloop werd een stoe lendans gehouden in het Duindal bij het Mie rennest. Tot slot werd een lampion- en fak keloptocht gehouden. Scheen het aanvan kelijk, dat het aantal vreemdelingen hetwelk dit jaar Texel bezoekt, minder groot is dan vorig jaar, de overweldigende deelname aan de lampion-optocht bewees wel anders; nog nimmer sloten zich zooveel niet-Texelaars achter dezen traditioneel en optocht aan.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9