Radio-programma Qtm 38oekhtó$Mhiti§ Op en om het Binnenhof. BINNENLAND De reis van de Koningin en de Prinses. Minister van Lidth de Jeude ter palingvangst. Staat van het onderwijs in Nederland. Iets over belastingen. Inkomstenbelasting, Het verblijf in Schotland. Vacantie- genoegens van de Hooge gasten. Het A. N. P. verneemt uit St. Fillans: De Koningin, de Prinses en het Koninlijk gevolg hebben zich in één dag tijds reeds geheel te St. Fillans geïnstalleerd en voor bereidingen getroffen voor een eenvoudige, rustige vacantie, waarin zoowel H. M. als de Prinses zich aan hun speciale genoegens i,. en wijden. De Koningin heeft reeds haar paletten, ezels en andere schildersbenoodigdheden laten uitpakken om dezer dagen in de Hooglanden eenige schilderachtige plekjes op het doek te vereeuwigen. Prinses Juliana heeft reeds de oevers van Doch Earns in de omgeving van St. Fillans verkend en afspraken gemaakt om tennis te spelen. De Koningin heeft haar toestemming gegeven voor een serenade, die de beroemde doedelzakblazers van Crieff haar dezer da gen op een nader te bepalen avond zullen brengen en voorts zal de Koningin een be zoek brengen aan het spoorwegstation van St. Fillans, dat beschouwd wordt als het mooist gelegen station van Schotland, De keuken van het Drummond Armshotel heeft weinig extra werk, tengevolge van het Koninklijk bezoek. Integendeel heeft men uit de dépendance het verzoek ontvangen, des morgens van de „porridge" verschoond te mogen blijven. Naar verluidt, staat de Koningin voorts voortdurend in contact met Den Haag en wordt haar secretaris dezer dagen te St. Fillans verwacht. Ernstige overlast van persfoto grafen. H. M. zou er over denken Haar verblijf te bekorten. Het A. N. P, meldt uit Londen: De door tal van fotografen in het werk gestelde pogingen om opnamen te verkrijgen van de Koningin en Prinses Juliana hebben tot gevolg gehad, dat H. M. er ernstig over denkt haar bezoek aan Schotland te be korten, wanneer daar geen einde aan komt. De lord-lieutenant van Portshire heeft in verband hiermede algemeen bekend gemaakt, dat dit ingrijpen in de particuliere zaken van de Koningin haar tot een ergernis is gewor den. Van het oogenblik van Haar aankomst af is zij door fotografen achtervolgd, Hun op treden is dermate ergerlijk geweest, dat de mogelijkheid bestaat dat de Koningin zich gedwongen zou zien haar bezoek te bekor ten, De lord-lieutenant, de hertog van Atholl, heeft derhalve een beroep gedaan op allen, die in het bezit zijn van camera's, vooral te zorgen, dat zij geen overlast veroorzaken. HET' AFSCHEID VAN MINISTER DECKERS Na zijn bezoek Woensdag aan Vlissingen waar minister Deckers vergezeld van zijn adjudant den luitenant ter zee der 1ste klasse Post Uiterweer, afscheid heeft genomen van de marine aldaar, heeft dé minister zich naar Rotterdam begeven voor een persoonlijk afscheid van den chef van het corps mariniers. Vervolgens heeft minister Deckers een be zoek gebracht aan de weit Wilton ter be zichtiging van den daar in aanbouw zijnden kruiser De Ruyter. MR. WAUGH Naar Arnhem,, Naar de N. R Crt verneemt, heeft het gemeentebestuur van Arnhem den burge meester van Albury uitgenoodigd de volgen de week een avondfeest op Sonsbeek, dat ge durende die week iederen avond plaats vindt, bij te wonen. De heer Waugh heeft mede gedeeld, dat hij gaarne aan de uitnoodiging gevolg zal geven op Woensdag 14 Augustus a.s. Hij zal alsdan namens het gemeente bestuur door den loco-burgemeester, wethou der Meyer, worden ontvangen. Met een Erker botter op zee, De minister van waterstaat, jhr ir. O. C. van Lidth de Jeude, heeft dezer dagen kennis willen maken met de palingvisscherij op het IJsselmeer, meldt de Standaard, Daartoe heeft hij zich ingescheept aan boord van den Urker motorbotter U.K. 33, schipper L J, de Vries, in gezelschap van den burgemeester van Enkhuizen, baron Mackay, en van den havenmeester van Ënkhuizen Een geheelen nacht heeft het hooge gezel schap op zee verkeerd. De minister is cr eenige keeren getuige van geweest, dat de kor werd opgehaald en de paling gesorteerd en in de bun gebracht. Hij heeft kunnen waarnemen hoe de visschers dag en nacht in touw zijn en 's nachts slechts af en toe een „hazenhokkie" kunnen doen tijdens een trek van een paar uur. Ook heeft de minister met groote belangstelling de bedrijvigheid ga degeslagen, die 's avonds te Enkhuizen heerscht als de botters in de haven komen om haastig hun vangst te lossen en te doen afslaan in den vischafslag. Dezer dagen is bij de Algemeene Lands drukkerij te 's-Gravenhage onder den titel: „Het Onderwijs in 1934", het verslag van den staat van het Nederlandsche onderwijs in het afgeloopen jaar verschenen. Het afgeloopen jaar heeft gestaan ,,in het teeken" der spelling. Een merkwaardig uit vloeisel van den strijd, welke op dit gebied heeft geheerscht, blijkt thans uit het nieuwe onderwijsverslag: het is n.1. deels in de spel ling van De Vries en te Winkel, deels in de spelling-Marchant gezet. Gedeelten over een zelfde ondeiwerp vertoonen afwisselend beide spellingen; zoo is van de drie verslagen van de hoofdinspecteurs van het lager onderwijs er één in de spelling van De Vries en te Win kel, de beide andere in de spelliog-Mafchant gezet. Woorden als crisis en bezuiniging moeten in dit verslag meer dan ooit te voren opgeld dóén. Daartegenover slaan menigmaal ern stige klachten. In streken, waar de inwoners gemiddeld toch al minder goed gesitueerd zijn, komen klachten over toenemend school verzuim tengevolge van gebrek aan behoor lijke kleeding of schoeisel of tengevolge van onvoldoende voeding. Onder de omstandigheden, welke den bloei van het lager onderwijs in het afgeloopen jaar hebben bevorderd en dit zijn er slechts weinig wordt herhaaldelijk melding ge maakt van den verhoogden toelatingsleeftijd. Een verschijnsel, dat bij het lager onder wijs met gemengde gevoelens wordt ontvan gen en in diverse streken van ons land nog al eens verschillend wordt beoordeeld, is het instituut van den kweekeling met akte, Speciaal in het Zuiden .van ons land, met zijn dichtbevolkte, kinderrijke streken en als gevolg daarvan dikwijls zeer groote klassen, wordt er op gewezen, dat door de kweeke- lingen met akte veelal schade aan het onder wijs kon worden voorkomen. De inspecteur te Haarlem werpt licht op een andere zijde van de zaak, in dit verband sprekende over de z.gm. „volontairs". Hij schrijft: „De plaats van de meeste afgevloeiden is ingenomen door kweekelingen met akte, half of heelemaal niet bezoldigd. Behalve deze halfslachtigen slungelen nog tal van z.g.n. „volontairs" in de scholen rond; er zijn er die aan een tafeltje zitten; er zijn er ook, die half buiten een gewone schoolbank hangen, waarin zij niet passen. Ik heb er aangetrof fen, die schriftelijk werk van de leerlingen corrigeerden; ook die met eigen studie bezig waren. Zij worden uit medelijden toegelaten, vaak tegen den zin van den klasse-onder wijzer, uit overweging, dat zij op deze wijze niet heelemaal vreemd komen te staan tegen over de school, waarop toch eenmaal ook hun levenstaak zal liggen, of dat zij een imaginair kansje krijgen bij een of andere, wie-weet- wanneer en waar, te vervullen vacature! Het is hartgrondig te hopen, dat er in het don kere vooruitzicht van deze jonge menschen, slachtoffers der huidige oeconomische om standigheden, spoedig eenig licht moge dagen." De hoofdinspecteur in de tweede hoofd inspectie schrijft over de kans van jonge onderwijzers die zijn nog verre van rooskleurig. In het verslag van den hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofd inspectie vinden wrj een beschouwing over de positie der vakonderwijzers. Hij schrijft hierin o.a.„Voor de vakonder wijzers in de verschillende scholen is het jaar 1934 verre van gunstig geweest. Hun aantal neemt gestadig af en voorzoover zij in func tie zijn gebleven is het aantal als regel weer sterk verminderd. In de gemeenten, welker Den Haag, 8 Augustus 1935, Een week of drie geleden verkeerden zeer velen in de veronderstelling, dat er van par lementaire vacantie dit jaar al bitter weinig terecht zou komen. Want nietwaar? op het Binnenhof moest de groote strijd, zoowel in Tweede als in Eerste Kamer ge streden worden rond de bezuinigingsplannen en die nopens de vaste lasten, welke zaken beslist vóór het einde der huidige zittings periode dienden te worden afgedaan. Er kon, bij wijze van spréken, geen dag en geen nacht meer gewacht worden. Avondzittingen werden ingelascht om maar vlug te kunnen opschieten, kortom: het moest een jagen en jachten worden van je welste. En wat is nu reeds het resultaat? Dood- sche stilte in en om de oude muren van 'sHage's meest-vermaarde centrum! H. M de Koningin vertrok inmiddels voor een va- cantietrip naar Schotland, de premier, dr Colijn, verliet eveneens het land voor een wijle welverdiende rust. Van de oorspronkelijk opgezette plannen komt vóorloopig dus niets terecht. In de Tweede Kamer zijn eigenlijk nog steeds aan de orde de algemeene beschouwingen overhet wetsontwerp tot verlaging van rijksuitgaven Op verzoek van den premier weet men immers weiden op den gedenk- waardigen avond van Dinsdag 23 Juli j.1., die bespiegelingen geschorst. Intusschen zal de materie wel „voorloopig" van de agenda worden afgevoerd. Want naar bekend werd hoopt het nieuw opgetreden Kabinet de za ken alsnog in October met de Kamer te kun nen behandelen, ze kunnen ook dón nog wel in de begrooting voor '36 worden verwerkt. De haast schijnt nu ineens geluwd'. Het nieuw opgetreden Kabinet! De ge boorte ging reeds met smarten gepaard, maar de „blijde incomste" was hier en daar maar zoo-zoo Hoewel een groote groep Ne derlanders het aanblijven van Colijn als een geluk voor het land beschouwt. DOch dé groote vraag is nog altijd: Is het aanblijven van Colijn ook in de naaste tóekomst zeker? Waarbij dan tevens bespiegeld wórdt oVer de verhouding van het derde Kabinet-Colijn te genover de Katholieken. Is het conflict nu definitief bijgelegd? Zooals wij allen weten heeft de premier op Vrijdag 2 dezer voor de beide Nederlandsche omroepzenders een rede gehouden, o.a. over da politieke situatie. Over dit ongewone op treden van het hoofd onzer regeering wordt verschillend gedacht De een acht dit initia tief prachtig, de ander ziet er iets onge- wenschts in, ook met het oog op het feit, dat het nieuwe Kabinet een ontmoeting met de Kamer vermijden wilde. Moest de radio-rede iets goed maken van die terughoudendheid? Hoofdmotief tot het houden dier rede moet wel geweest zijn de, behoefte om het Neder landsche volk tot kalmte en vertrouwen aan te manen. Welnu, dr. Colijn maakte onge twijfeld diepen indruk door zijn krachtig- eer.voudig woord. Van de gelegenheid maakte de premier gebruik, om iets over de gepas seerde politieke gebeurtenissen te zeggen. En van belang was zijd uiteenzetting, dat het nieuwe Kabinetgeen conflict met de Kamer kent, omdat hét nóg géén contact met genoemd college heeft gehad! 'Precies aldus zei dé premier het wel niet,' maai het kwam financiën onder Rijkscontröle staan, is het vakonderwijs vrijwel geheel verdwenen." De inspecteur te Haarlem schrijft hierover: Wat te zeggen van de arme stakkerds van vakonderwijzers, waarvan er velen geleidelijk tot volslagen broodeloosheid zijn vervallen. Hebben in sommige gemeenten de vakonder wijzers in dienst van het openbaar onderwijs nog recht op eenig wachtgeld uit de gemeen tekas, de gewezen vakonderwijzers der bijzon dere scholen kunnen op geen enkele vergoe ding aanspraak maken. Het is niet teveel gezegd, dat in deze kringen thans bittere nood geleden wordt en als er gesproken wordt van slachtoférs der huidige tijdsomstandig heden dan zijn de vakonderwijzers wel het ergst getroffen. De inspecteur van de onderwijzersopleiding wijdt een beschouwing aan drie- en vijfjarige kweekscholen. Het kweekschoolpersoneel hééft in groote meerderheid gehoopt op de totstandkoming van de 5-jarige kweekschool; het achtte deze een verbetering van de bestaande opleiding. Het voornemen, de beperking van de'onder- wijzersopleiding te doen samengaan met haar verbetering, de noodzakelijke afbraak met opbouw, heeft bij velen groote voldoening gewekt. Dezelfde inspecteur vermeldt in zijn verslag enkele merkwaardige gevallen van ontduiking der bezuiniging, welke aantoonen, dat met de noodzakelijke bezuinigingen niet steeds ernst wordt gemaakt. Het verslag van den inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs draagt als steeds een opgewekt karakter. Evenmin als dit voor 1933 het geval is ge weest, behoeft het verslag over 1934 in mineur te worden gesteld. Het zal blijken, dat tegenover enkele teleurstellingen vele teekenen van voorspoed staan, welke zich openbaren in nieuwe gebouwen, nieuwe in zichten en nieuw initiatief. Het buitengewoon onderwijs heeft in 1934 zijn jeugdige frisch- heid behouden; het is in het bezit gebleven van een kern van mannen en vrouwen, die met toewijding en trouw hun taak vervullen en het wordt gedragen door de sympathie van verreweg het grootste deel der bevolking. Met zekerheid kan wórden vastgesteld, dat op de scholen voor buitengewoon lager onderwijs zoo goed als geen leerlingen zijn geplaatst, die daar niet thuis hooren. Naar aanleiding van het openen van een afzonderlijke klasse voor zwak zinnigen te Purmerend is de vraag aan de orde ge komen, in hoeverre het gewenscht is het onderwijs aan zwakzinnigen uit te breide^ Naar mijn overtuiging is het niet juist deze klassen tot stand te brengen, terwijl tegelij kertijd de stichting van nieuwe scholen voor zwakzinnigen is stopgezet. er toch op neer. Inderdaad was formeel juist, dat het pas opgetreden Ministerie een „schoone lei" heeft, doch practisch weet ieder, dat de Katholieken hun vertrouwen hebben opgezegd in het program van het ter ziele zijnde Crisis-Kabinet, en dat een nieuw Kabinet, optredend met ongeveer gelijke richtlijnen, door die groep moeilijk ineens kan worden geaccepteerd. Naar dr. Colijn verder meedeelde, zal het Kabinet eerst op den derden Dinsdag in Sep tember met zijn program voor den dag ko men, dus door middel van Troonrede en Millioenennota. De premier bleek optimis tisch ten aanzien van de ontvangst der ko mende plannen, want het kabinet aldus de bewindsman wacht rustig de ontmoe ting met de Kamer af en vertrouwt, dat samenwerking mogelijk zal zijn. De heer Colijn onderstreepte verder ook nog, dat zijn nieuwe Kabinet extra-parlemen tair is, dat dus overleg met de Kamerfracties aangaande de formatie niet heeft plaats ge had. Uit alles blijkt het onzekere van den toestand. Met de Katholieken werd geenerlei accoord bereikt, de „nieuwe" ministers zijn op goed geluk scheep gegaan en hopen er het beste van. Natuurlijk zal worden ge tracht, de tegensteliingen zooveel mogelijk te overbruggen. Vooral de enthousiaste wijze, waarop dr. Colijn in zijn radio-toespraak ge wag maakte van de plannen van minister Gelissen aangaande de industrialisatie zal in Katholieke kringen instemming hebben ge vonden. Nog zelden zal met méér spanning naar de Troonrede zijn uitgezien dan thans het geval is. Wel vormt het traditioneele Staatsstuk altijd een zaak van groot gewicht, althans verwacht men er jaar op jaar vele dingen van (die echter maar al te vaakachter wege blijven.'), maar ditmaal gaat het om iets»van allesomvattend gewicht. Het „pro gram" zal voor de Katholieke fractie accep tabel moeten zijn, wil de vredespijp gerookt kunnen worden. Nu zeggen velen, dat de ka tholieken na het gebeurde wel wat inschik kelijker zullen blijken te zijn, doch men meene toch niet, dat men daar alle oppositie- lust verloren heeft. De Katholieke Tweede Kamerfractie heeft doen weten, dat zij dan zal wachten tot 18 September, doch intus schen in beraad houdt of zij naar aanleiding dér Troonrede een interpellatie zal aanvra gen of wei zal voorstellen, de Troonrede te döen volgen door een Adres van Antwoord der Kamer,' waarmee een oud, reeds lang af- gèschaft instituut in eere zou worden her steld. De Regeering weet dus, dat genoemde fractie zich niet bij voorbaat gewonnen geeft. Maar in dichte nevelen blijft gehuld het antwoord op de vraag, wat er eventueel zou moeten geschieden als October of November a.s. een „da capo" van Juli j.1. te zien zal geven? Zal dan de „uiterste noodzaak" op geld gaan doen? Of rekent men dan op Ka merontbinding, een zaak, welke thans reeds door de Soóiaal-Democraten wordt begeerd? Dat het gevaar op groote strubbelingen blijft bestaan dééd ook dr. Colijn door de radio weten, waar hij verklaarde geen afdoende antwoóni té kunnen geven op de vraag, of straks conflicten vermeden zullen kunnen wórden Om een juist Inzicht te kunnen krijgen in het standpunt der Katholieken mag een ci taat gelden uit de „Res.-Bode" als zijnde een onderschrift van een ingezonden stuk met critiek op de houding der Katholieke fractie inzake het groote conflict. Op de bewering, dat een aantal Katholieken, in tegenstelling met hun pers, de actie van prof. Aalberse afkeuren wordt het volgende geantwoord: „Het feit, dat enkele Katholieken tegen de houding der R.-K. fractie zijn, doet toch het andere feit niet te niet, dat „de" Katholie ken het met die houding eens zijn. Moest juist die eenheid in fractie en pers den ge- achten inzender niet iets te zeggen hebben Overigens, dat er enkele zoodanige Katho lieken zijn, spreekt vanzelf. Daar tegenover staan heel wat meer niet-Katholieken, die het met Aalberse eens zijn. Colijn had 't in zijn radio-rede over de vele bewijzpn van adhae- sie. Dacht men soms, dat Aalberse cr niet minstens evenveel had? Ook van Liberalen; A.-R. en C.-H. Wij weten beter." Verder klinkt het verwijt, dat de fractie niet zelfstandig en ronduit het vertrouwen in de Regeering opzegt. Daarop klinkt dit be scheid: „Neen, het bleef allerminst bij „steken en dreigen"; telkens en telkens bleek weer, hoe goed de drang der Kath. fractie was, omdat het ministerie, al was het dan na een half of een jaar, teikens den weg opging, door de Katholieken gewezen.De rede van mr. Aalberse heeft daar tal van voorbeelden van aangehaald. Het ministerie „heensturen" doet een loyale oppositie niet zoo gauw. Daar kan, vooral in tijden als wij beleven, heel wat tegen zijn en bij elk geval moet dan afzon- delijk beoordeeld worden, wat het zwaarst weegt: wegzenden of nog dulden, Maar er komt eindelijk een uur, waarop men niet langer dulden kan en de puntjes op de i moet zetten. Dat niet de Katholieken, maar de heer Colijn dat uur verlangd heeft, kan geen reden voor tegenstanders, als de schrijver hier zijn, om den Katholieken iets te ver wijten." Dan wordt logisch gevonden, dat dr. Colijn de vertrouwenskwestie stelde. Men zegt daar van: „Neen, dat lag niet voor de hand en een politiek tacticus (wat de heer Colijn bij al zijn groote hoedanigheden niet is) zou die vertrouwenskwestie dan ook niet gesteld hebben. Het teekent het geval, dat Colijn blijkbaar zelf spijt had en in het stenogram den zin, tegen de logica in, geheel veran derde......" ZONDAG 11 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6 00 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonpl. 9.00 Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gramofoonpl. 10.25 Schaakpraatje S. Landau. 10:45 HOV. o.l.v. F. Schuurman. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 12.00 Klokkenspel en Uurslag van de Lange Jan te Middelburg. 12.01 Omroeporkest o.l.v. Treep. 12.45 Disconieuws. I.15 Omroeporkest o.l.v. Treep. 2.00 Dr. J. Walch: Volkshumor in Nederland. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Uit het Kurhaus, ScheveningenResi dentie-orkest o.l.v. Sam Swaap, m.m.v. J. v. d. Woude (viool). 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Jeugdkoor „De Kleine Stem" o.l.v. A. Hartsuiker en Sportreportage. 5.40 Reportage van de Wereldkampioenschap pen Wielrennen Brussel. 5.55 Sportnieuws. 6.00 Boekbespreking D. Coster. 6.30 Lezing over het a.s. Novietenkamp van de VCJC. 6.45 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Lobith. Spr.Ds. W. F. H. ter Braak. 8.00 Berichten. 8.15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. Elly Ney (piano). 9.05 Radio-journaal. 9.15 „Geloof er maar geen sikkepit van", gevar. programma m.m.v. Cor Smit, A. de Haas, Math. v. Eysden, AVRO-Decibeis en Kovacs Lajos'-orkest. 10.20 Omroep-orkest o.l.v. N. Treep. II.00 Berichten. 11.10—12.00 AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. Huizen, 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Beveiwijk. Spr. Ds. C. M. Krijger. Org. H. Amse, Hierna: Gewijde muziek. 12.15 Gramofoonpl. I.20 Orkestconcert en gram.platen. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerkdienst uit de Kerk v. d. Vrij-Evang. Gemeente, den Haag. Spr. Ds. I. J. Vasseur. Org. R. C. Zwaai. Hierna Gewijde muziek. 7.45 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.10 Berichten. 8.15 Gevar. concert. 10.15 Gram.pl. (om 10.30 Berichten). 10.40 Epiloog. II.0011:30 Esperanto. MAANDAG 12 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgénwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Vervolg Ensemble Rentmeester, i 11.00 Voordracht E. van Praag. 11.30 Orgelconcert. Fr. Hasselaar, m.m.v. G. Weynschenk-Hogenbirk (sopraan), j 12.30 Ensemble Lismonde. 2.00 Voordracht mevr. W. v. Hooff-van Gual- thérie van Weezei, Pianospel door B. Druk ker en zang door het Jeugdkoor der ge mengde zangver. „Excelsior" o.l.v. G. Leen- ders, m.m.v. F. de Jong (piano). 3.004.00 en 4.15 Gramofoonmuziek. ca 4.30 Paramountfilms door Max Tak. 5.30 Jetty Cantor en haar Ensemble. 7.00 Concert door leden, van de N.V. ltaliaan- sche Opera en hét Omroeporkest o.l.v. V. Marinl. Verder is de criticus van meening, dat de oppositie verplicht was het landsbestuur over te nemen, wil men het Parlement handhaven. Het antwoord hierop luidt als volgt: „Het onderscheid wordt hier niet juist gemaakt. Men kan onderscheid maken tus- schen oorzaken en aanleiding. De „oorzaken liggen uiteraard voor een groot gedeelte bij de Regeering", zegt de geachte inzender zelf. En waar het als een paal boven water staat, dat de aanleiding tot de crisis ook bij den heer Colijn ligt, doordat hij geheel onnoodig het vertrouwen opeischte (ook de liberalen erkennen dat zelfs), is het toch heel duide lijk, dat de verantwoordelijkheid nergens an ders ligt dan bjj den heer Colijn. Had hij de latende crisis, welke reeds lang sluimerde, niet in een acute willen laten overgaan, dan had hij zijn eisch om vertrouwen thuis gehou den." Ik heb hier eenigszins uitvoerig geciteerd om precies te kunnen aangeven, hoe de Ka tholieken in groote meerderheid over het conflict denken. Aangezien zij de „sleutel" tot een toekomstig samengaan van het hui dige Kabinet met de Kamer in handen heb ben, althans een accoord kunnen verhinde ren de andere „regeeringspartijen" zullen wel geen moeilijkheden van onoverkomelijken aard in den weg leggen is kennis van de juiste toedracht van zaken een eerste ver- eischte. Parlementariër. 7.45 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Vervolg Opera-concert. 8.50 „Het Proces", Spel van Bekeffi. Vert. J. Stapelveld. Regie Kommer Kleyn, 9.05 Het Renova-kwintet. 9.50 „De Brief" spel van J. Hanns en W. A. Riedel. Bew. J. Stapelveld. Regie Kommer Kleyn. 10.10 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Aansluiting met Beilevue. Am sterdam. Concert door Luigi Frisco met zijn 10 virtuozen. Huizen, 301 M. NCR V-ui tzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie, 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst, o.l.v. Dr. W. J. de Wilde, 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 en 12.15 Gram.pl. I.00 Amsterd. Salonorkest o.l.v. Kieken». 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. P. de Smit, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Orgelspel L. Blaauw. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Vervolg Vragenuur, 8.00 Berichten. 8.05 Haarl. Orkestvereeniging o.l.v. F. Schuur man. 9.00 Causerie Ds. Th. C. Vriezen. 9.30 Vervolg Concert. (Om 10.00 berichten), 10.30—11.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 13 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending, 11.00 en 6.30 RVU, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde Muziek. 10.30 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeekman. II.00 RVU. Mevr. L. de Vries-Hamburger. Kniples kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonpl, I.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.15 Zang door G. Holthaus, a.d. vleugel E. Veen. 2.30 Vervolg Omroeporkest. 3.00 Vervolg zangvoordracht. 3.154.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Cor de Groot (piano). 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk, en Gramofoonpl. 6.15 Het Lyra-Trio. 6.30 RVU. Dr. H. Gerversmans: Zuid-Limburg en zijn volk. 7.00 Vervolg trioconcert. 7.30 Radio-Volkszang o.l.v. P. C. Poortman, 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Uit het Kurhaus te Scheveningen. Resi dentieorkest o.l.v. I. Neumark, m.m.v. Tito Schipa (tenor). In de pauze: Pianospel E. Veen. 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten. 111012.00 Danesmuziek uit „Palermo", te Scheveningen. Huizen, 301 M. K.R.O.-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Solistenconcert en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00—4.00 Gramofoonplaten. 4.15 Populair concert en gramofoonplaten. 6.00 Orkestconcert, gram.platen. en lezingen. 8.00 Berichten, gram.platen. 8.15 Orkestconcert en gram.platen. 9.45 Populair concert. 10.30 Berichten. Gram.platen. 10 45 Populair concert. 11.3012.00 Gram.platen. Voor den Hoogen Raad werd blijkens het in Beslissing no. 6388 opgenomen arrest de vraag aan de orde gesteld hoe de wet op de inkomstenbelasting moest worden toegepast ten aanzien van de door den man verplichte uitkeering hangende een geding tot scheiding van lafel en feed, Het zal den lezer bekend zijn, dat in artikel 31 der wet wordt bepaald dat de bronnen van inkomen van de gehuwde vrouw worden be schouwd als bronnen van inkomen van haar man. De ze regel geldt o.a. niet ingeval van schei ding van tafel en bed, als wanneer elk dei: eciitgenooten een aanslag krijgt. Iemand wilde nu in mindering van zijn in komen brengen een uitkeering van 4200, waartoe hij bjj rechterlijk vonnis hangende een* geding tot scheiding van tafel en bed was veroordeeld. De inspecteur stond dat niet toe. Ook de H.R. weigerde de aftrek toe te staan Nu ap. pellant nog niet van tafel en bed gescheiden is, geldt de regel van art. 31 nog, zoo werd geredeneerd. De uitkeering, welke de man op 1 Mei aan zijn vrouw verschuldigd was en toen voor haar een bron van inkomen vorm de, wordt door wetsduiding beschouwd als 'n bron van inkomen van den man, bron die echter, waar zij ten laste van zijn persoonlijk Inkomen kwam, op den omvang zijner belas tingplichtigheid geen invloed kon uitoefenen. Aftrek was daarom niet mogelijk. Een ander nieuw arrest handelt over de mogelijkheid van navordering al» bij het opleggen van den oorspronkelijken aanslag al correcties op de gedane aangifte zijn gedaan. De Hooge Raad achtte deze mogelijkheid aanwezig. Het verweer, dat er in zoo'n geval geen nieuw feit was navordering kan al leen maar geschieden als er een wat mea noemt „nieuw feit" zich heeft voorgedaan werd verworpen uit overweging, dat uit de omstandigheid, dat een inspecteur op zekere posten van de aangifte correcties aanbrengt* zonder meer nog niet volgt, dat latere van belanghebbende afkomstige gegevens, indien die hoogere cijfers vermelden dan de aangifte inhield, niet een nieuw feit zouden opleveren of aan den inspecteur bekend hadden moeten zijn, en dit zeker niet wanneer deze hoogere cijfers andere posten betreffen dan waarojp correcties zijn aangebracht. Geschil bestond ook over de vraag of ev mogelijkheid van ontheffing is als een arbeider in leenstaklng gaat. In artikel 95 der wet wordt onder meer be paald, dat ingeval het inkomen, waarnaar de aanslag werd geregeld door staking van het beroep of bedrijf met meer dan een vierde daalt er recht op ontheffing bestaat, wan neer althans niet binnen drie maanden een nieuwe bron wordt verkregen, waardoor het inkomen weer stijgt tot boven drie-vierde ge deelte. Een vaste arbeider in de cartonindustrie be toogde nu, dat hij zijn beroep had gestaakt wegens loonstaking. De H.R. was dit blijkens beslissing na. 6399 niet met hem eens. Door het in staking gaan wordt, zoo werd geleerd, nu de dienstbetrek king met den werkgever niet werd verbroken het beroep niet werd gestaakt, ook niet als er geen uitzucht bestaat op een spoedig eindi gen der arbeidsstaking. Deze uitspraak sluit aan bij wat destijds reeds de raad van beroep te Middelburg leer de, welk college overwoog, dat bij een werk staking, waarbij noch van de zijde van den werknemer, noch van die van den werkgever opzegging van de dienstbetrekking had plaats gehad, die dienstbetrekking blijft voortbe staan al heeft de werknemer gedurende die werkstaking geen loon voor niet verrichten arbeid genoten. Pamela Wynne, Veronlca, de gou vernante. Amsterdam, Van Holke- ma Warendorf. Veroniéa is een gans, haar geestelijke ver wekster een oude hysterische dame, die zwelgt in min of meer bedekte erotische toe spelingen en niets liever dcc* dan pikante situaties scheppen. Verder komt er in voor een „hemelschen" man Weliswaar is bu '/l0° oud dat hij Veronica's vader ruimschoots kon zijn, maar dat is nu juist het pikante van de zaak. En deze man heeft een leelijke af- tandsche vrouw, die op bladzijde 104 een kind verwacht, dat van hem is, De vader van dit kind is een paar bladzijden terug al doof een auto overreden Die zaak is daarmee dus al afgedaan Blijft over de lastige situa» voor den hemelschen man, die straks ee tweede kind krijgt, dat niet van hem i» Oo daaivoor weet de schi raad, door lady lard dat is de naam vóór de beval ook tijdig te lkten doodgaan Ja, papier ia duldig en een leege vulpen kan je altijd vullen. En blijkbaar is er nog publiek, deze dingen leest. W «ekkroniek Van een parlementairen zomer, die druk zou worden, maar - Het groote wachten is thans op den komende derden Dinsdag in September 1 - De verhouding tusschen Kabinet en Katholieken - Rooken van de vredespijp mogelijk? Volgens Dr, Colijn wel.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2