Radio-programma Of U fietst wandelt zeilt BINNENLAND Oost-lndië. LUCHTVAART DOUWE EGBERTS GEMENGD NIEUWS Bij het baden verdronken. %'v- of bit rust U zult zich steeds behaaglijk voelen met Het vacantieverblijf van de Koningin. Dr. Colijn te Oberstdorff. Kapitein Versteegh naar de K.N.I.L.M. Ventvergunningen. De audiëntie door den G.G. verleend aan ir. Mussert. De verlaging van vaste lasten. Controle op crisisorganisaties De carteering van Nieuv^- Ouinea. Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noord-Holland. Eerste Kamer. Verlenging van den diensttijd bij de zeemacht. Brandje bij de marine. Waar de woeker leidt. Een bestelling van 70 vliegtuigen in Engeland. De Nederlandsche rondvlucht 1935. Een nieuw Fransch luchtschip. Het ongeluk met de Gaai. De vlieger, die geen benzine meer had. De Postvluchten van en naar Indië. Anti-Duitsche demonstratie8 autorijdt .V' -r »:1* C 1 HFtl PERSCHH COURANT ÖINSDAG 13 AUGUSTUS 1935. Nieuwsgierigen; watergebrek. Reuter meldt uit Londen: Volgens de Daily Telegraph zou gedurende het weekeinde extra politie rondom het vacantie-verblijf van Koningin Wilhelmina gestationneerd worden, met het oog op de mogelijkheid van toevloed van al te veel nieuwsgierigen. Er zullen gedurende het verblijf van de Koningin te St. Fillans geen bijzondere vacantie-uitstapjes naar het dorp georgani seerd worden. Intusschen worden de hoteliers in deze streek op het oogenblik verontrust door de mogelijkheid, dat tengevolge van de droogte watergebrek zal ontstaan. Tochten door de Schotsche Hoog landen. Uit de Fillans wordt gemeld, dat Konin- gir. Wilhelmina en Prinses Juliana met het geheele gevolg Zaterdag met een 15-persoons autobus een tocht hebben gedaan door het Trossachs-gebergte, een der mooiste streken van Perthshire. o.a. beroemd door de balla den en rdmans' van Sir Walter Scött. Het gezelschap picknickte aan een 'der oevers .van het Lake Katrine en gebruikte naderhand de lunch op een plek, gelegen te gen een schilderachtige berghelling. Zaterdagavond vertoefden Prinses Juliana en haar hofdame óp uitnoodiging van me vrouw Arthur Kennard op Pitcairs House te Dunning bij Perth, waar de Prinses vóór de eerste maal een Schotsch huiselijk feest heeft bijgewoond. Het diner werd n.1. gevólgd door een dansuitvoering, waar tal van Schotsche en andere volksdansen werden vertoond. Daarna heeft het gezelschap zelf zich met Schotsche gezelschapsdansen vermaakt. Prin ses Juliana toonde zeer veel belangstelling voor de ingewikkelde en snelle figuren van de oude dansen van de Schotsche Hooglan ders. Men schrijft uit Obersdorff aan het Vad.: Vrijdag kwam hier in hotel Wittelsbacher Hof aan Z. Exc. dr. Coüjn, die hier eenige dagen rust komt nemen. Verschillende Hol- landsche families, die hier logeeren en van zijn komst op de hoogte waren, hadden er voor gezorgd, dat zijn kamers rijkelijk van de fraaiste bloemen waren voorzien en be reidden hem aldus een hartelijke ontvangst. Een tweetal Hollandsche families deden op zijn kamer een Beiersch aschbakje bezorgen met het inschrift: „Kritik zu üben is nicht schwer Besser machen um so mehr". Benoemd tot chef van den vlieg- technischen dienst. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, is binnen enkele dagen de benoeming te ver wachten van den bekenden vlieg-kapitein Versteegh tot chef van den vliegtechnlschen dienst van de K.N.I.L.M. Het is de bedoeling dat kapitein Versteegh zoo spoedig mogelijk naar Indië zal vertrekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebestu ren in overweging gegeven een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur, en de legesbedra gen niet al te hoog te stellen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een omzendbrief aan de gemeentebestu ren gezonden betreffende de ventvergun ningen. In dezen brief zegt de minister, dat mede als gevolg van de aanschrijving van 10 Maart 1920 van den toenmaligen minister, gericht tot de Ged. Staten der onderscheidene pro vinciën, verschillende gemeenten in het be lang van de openbare orde en veiligheid in de plaatselijke algemeene politie-verordening bepalingen hebben opgenomen met betrek king tot het venten in de gemeente, waarbij o.m. werd voorgeschreven, dat het verboden is zonder ventvergunning van B. en W. te venten. De uitvoering van dit voorschrift heeft in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot klachten van de zijde van belanghebbenden, welke den minister niet ongegrond voor komen. Deze klachten betreffen in hoofdzaak drie punten 1. aan niet-ingezetenen der gemeen ten worden geen ventvergunningen uitge reikt; 2. de ventvergunningen hebben dikwijls een zeer beperkten geldigheidsduur; 3. de leges-bedragen voor ventvergunningen met een korten tijdsduur zijn te hoog. Een en ander leidt den minister er toe aan de colleges van B. en W. in overweging te geven aan bona fide venters een ventvergun ning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur en de leges voor dergelijke vergunningen niet al te hoog te stellen. In dit verband zou het aanbeveling ver dienen zoo in de verordening op de heffing van secretarie-leges het volgend tarief opge nomen voor ventvergunningen met een gel digheidsduur van a. een dag f 0.15; b. een maand f 1.fjggjen jaar 5. MARINEBEZOEK AAN ROTTERDAM. De duikbooten O 12, O 13 en O 15 aan de Parkkade. Zaterdagmorgen is een divisie duikbooten, n.1. Hr. Ms. O 12, O 13 en O 15, onder com mando van luitenant ter zee der le klasse jhr.i J. J. van Hol the in de Rotterdamsche haven aangekomen. Vrijdagavond is de divisie voor een veertiendaagsche reis van Nieuwe- diep vertrokken. Maardagmorgen begint van hieruit een divisie-oefening in de richting van het Kanaal. De volgende week Zaterdag komt de divisie te Vlissingen, waar zij tot den 19den Augustus blijft. Daarna worden de oefeningen voortgezet. De divisie wordt 24 Augustus te Nieuwediep terug verwacht. Zaterdagmorgen zijn de havenmeester, de heer A. Kortlandt en de officier van piket van het korps mariniers, luitenant von Frei- tag Pi-abbe een bezoek aan boord van de duikbooten gebracht. Later heeft de com mandant zyn opwachting bij den comman dant van het korps mariniers, kolonel J. Dorren en bij den havenmeester gemaakt. De drie nevelgrijs geschilderde schepen, welke aan de Parkkade liggen gemeerd, trok ken al dadelijk veel publieke belangstelling, N.R.Crt. En de vryheid voor den leider der NSB om het woord te voeren. Het Tweede Kamerlid Alberda heeft de vol gende vragen gesteld aan den minister van koloniën. 1 Heeft de minister, adat bekend was ge worden, dat ir. Mussert, die in zijn hoedanig heid van leider der nationaai-socialistische beweging Ned. Indië ging bezoeken en met dat bezoek geen ander doel had dan de benar- tiging van de belangen dier op vernietiging onzer democratische staatsinstellingen ge richte beweging, door den gouverneur-gene raal in een bijzondere audiëntie zou worden ontvangen, ook aanleiding gevonden den gou verneur-generaal eenige meening te dezer zake kenbaar te maken, en zoo ja, welke? 2. Is de minister riet van oordeel, dat èn door de wijze, waarop die audiëntie is ver leend èn door het daarbij verhandelde, als mede door den op' ef, die daarvan, zooals te voorzien was, door de nationaai-socialistische beweging is gemaakt, Je gouverneur-gene raal in een positie is gekomen, die als verte genwoordiger der Kóningin in Ned. Indië had moeten vermijden? 3. Keurt de minister goed, dat, terwijl ver gaderingen van onderscheidene inheemsche vereenigingen vallen onder het beperkt ver- gaderrecht en <e inheemsche volksbeweging aan allerle; beperkende maatregelen is onder worpen, den hé, Mussert gelegenheid is ge geven in een aantal besloten Vergaderingen het woord te /beren, zonder dat daarop de bijzondere bepalingen van politietoezicht ènz. toegepast werden? 1- 1; 'i De onrust by hypothecaire debiteuren. Het Tweede Kamerlid van der Weijden heeft de volgende vragen gesteld aan den mi nister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers- I. Is het de regeering bekend, dat er groote onrust hecrscht bij de hypothecaire debiteu ren, nu de behandeling der beide ingediende wetsontwerpen n.1. het landbouwcrisishypo- theekontwerp en het wetsontwerp tot verla ging van sommige vaste lasten en huren voor onbepaalden tijd is uitgesteld? II. Weet de regeering, dat er groote ont stemming heerscht, omdat de regeering bij monde van den minister-president in zijn ge houden radiorede er zich toe heeft bepaald, de hypothecaire crediteuren aan te manen eerst de behandeling van de beide ingediende, wetsontwerpen af te wachten, zonder echter maatregelen te nemen, om minder nauwge zette of onwillige crediteuren den pas af te snijden zich in dit tijdsverloop door executie nog veilig te stellen? III. Is de regeering ook niet van oordeel, dat in een of anderen vorm een executie be perkende maatregel onverwijld dient te wor den ingevoerd, om noodeloos slachtoffers te voorkomen o Stichtingsvorm bleek de meest ge- wenschte rechtsfiguur'Rijwiel' vergoeding voor controleurs De regeering heeft aan de Tweede Kamer een nota gericht naar aanleiding van para graaf 13 (contróle op crisisorganisaties) van het verslag der Algemeene Rekenkamer be treffende haar werkzaamheden over 1934. Hieraan ontleenen wij, behalve het op blz. 1 vermelde, nog het volgende: De Rekenkamer geeft als haar meening te kennen, dat de oorzaak, waardoor zij vooral in den aanvang wel eens moeilijkheden onder vond, o.m. bij haar pogingen om verkwisting tegen te gaan, voor een deel te wijten zou zijn geweest aan den stichtingsvorm, welken de regeering aan de overgroote meerderheid der crisisinstellingen heeft gegeven. In verband hiermede merkt de minister van Economische Zaken op, dat de stichtingsvorm de meest ge- wenschte rechtsfiguur bleek. De mogelijkheid van fouten wordt in de hand gewerkt, doordat de crisisorganisaties aanvankelijk zonder voldoende centrale leiding naast elkaar werkten. Elke fout moet ten strengste worden afge keurd, maar misschien is vermijding van elke fout niet geheel mogelijk. De rijwielvergoeding. Ten aanzien van de opmerking over de rij wielvergoeding voor controleurs van 2y2 cent per km wordt medegedeeld, dat het hier slechts ging om de controleurs van de crisis- zuivelcentrale. Dezen werden niet hoog bezol digd, nl. met ongeveer 25 gulden per week. Voor controleurs, die als zoodanig steeds aan de verleiding van omkooperij bloot staan, is dit bedrag niet hoog. Men heeft daarom rij wielvergoeding als een soort bijverdienste be schouwd. Erkend moet worden, dat deze con structie niet fraai was. Men had beter gedaan, de controleurs wat hooger te bezoldigen en de rijwielvergoeding te verlagen.. Zulks is dan ook al geruimen tyd geleden gedaan. Het weekloon werd van 25 op ongeveer 30 gld. ge bracht. Hoe dit zij, van een overdreven uitgave is hierbij geen sprake geweest. Bovendien blijkt bij nadere berekening dat het totale bedrag, dat kan worden bezuinigd, niet, zooals de Rekenkamer veronderstelt, 7500 bedraagt, maar ten hoogste 2500. Verstrekking van koffie, enz. Met betrekking tot de verstrekking van koffie, thee en sigaren geldt bij het Rijk de regel, dat elke vergoeding achterwege moet bleven. In het crisisbeeld is deze regel niet ge heel doorvoerbaar. Op alle bureaux hebben voortdurend besprekingen plaats van belang hebbenden, personen, die hun tyd opofferen en kosten maken in het belang mede van hun col lega's. Op hun medewerking wordt ter bevor dering van de deskundigheid der maatregelen, gaarne en dikwijls een beroep gedaan. Is het 13 niet billyk, dat dezen althans een kop koffie of thee en één of meer sigaren gedurende ije-ie t besprekingen ontvangen en is het buitensporig te noemen, dat vroeger ook bij enkele ceii- trales de ambtenaren wel eens koffie en théc kregen, vooral wanneer zij den avond en dik wijls tot in den nacht overwerkten? Wanneer excessen worden vermeden, is zeer wel een goede regeling te treffen. In overleg met c Rekenkamer is dit thans geschied. De expeditie zal l Yz jaar noodig hebben voor haar taak. In het begin van September zullen de dr e De Havilland Dragon-Six Rapide vliegihachi- nes van Nederland naar Java gevlogert wo-- den, ten behoeve van de expeditie dié nai.r Nederlandsch Nieuw Guiriea wordt gezonden ten dienste van de Nederlandsche Nieuv Guinea Petroleum Maatschappij. Deze Vnaa> schappij heeft aan de K.N.I.L.M. opdracht gegeven tot het in beeld brengen van 10 mil- lioen Hectare onbekend gebied. Zooals men weet heeft de Nederlandse! e Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij vajn de Ned. Ind. .Regeering toestemming ont vangen om dat terrein, hetwelk drie: keer zoo groot is als Nederland, te doen ónde - zoeken ten einde te zien of het voldoet aan de verwachtingen betreffende het exploiteerqn van petroleumvelden. Indien dit juist 'blijkt, kan een klein gedeelte van dit groote gebied door deze petroleummaatschappij in blijvenc e exploitatie wórden genomen. De expeditie, die waarschijnlijk anderhalf jaar in Nieuw Guinea zal verblijven, bestaat uit ongeveer 25 Europeanen en 25 Inlanders. Behalve den algemeenen leider, kapitein De Ruyter van Steveninck, bestaat de expeditje uit kapitein G. A. Koppen, die het hoofd van het vlieggedeelte is, en uit eenige jongere vliegers, voorts landmeters, een dokter, een radio-expert, een kampmeester enz. Afzet in 1934 gestegen. Reserve voor extra-afschrijvingen aangevuld met f 241.072. In het verslag der directie van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland over 1934 wordt o.m. het volgende medege deeld: Het afgeloopen jaar is zoowel wat betreft den afzet als de bereikte financieele resultaten niet ongunstig te noemen: de afzet is nog iets gestegen. Verkocht werden tezamen 201.140.350 (v. j. 198.084.333) kWh. Door overneming van gemeentelijke bedrij ven is een verschuiving ontstaan in onze leve ringen aan laagspanningsgebieden en gemeeri- ten; in totaal is de levering hieraan! mejt 2.581.185 kWh. toegenomen. Als gevolg van deze bijzondere lasten kop op den post ..uitkeering aan Gemeenten bij over- neming van electriciteitsbedryven" slechts eep bescheiden, bedrag worden afgeschrevenep moest het bedrag, dat beschikbaar kwam'voojr aanvulling van de reserve voor extra-afséh'rij- vingen en vernieuwingen beperkt blijven tat 241.072, een bedrag, dat naar onze inzichten beslist onvoldoende is als jaarlijksche aanvul ling van deze zoo noodzakelijke reserve. 1 De gemiddelde prijs per kWh. bedroeg exclu sief den goedkoopen stroom 15.31 cent en in clusief dien stroom 12.67 cent. In de vacature-Slingerberg is de heer J. Schilt huls benoemd verklaard. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Slingerberg, tot lid der Eerste Kamer benoemd verklaard den heer J. Schilt- huis te Den Haag. Voor dienstplichtigen. Een tèlegram heeft reeds geméld, dat bij de marine in Indië de gelegenheid is open gesteld voor militieplichtigen om langer in dienst tee blijven, een maatregel, die gunsti- gen invloed heeft op de werkloosheid. In een rondzendbrief heeft de commandant der zeemacht aan de dienstplichtambtena ren bekend gemaakt, dat voor dienstplich tigen, die hun eerste oefening bij de marine op bevredigende wijze doorloopen hebben, de gelegenheid opengesteld zal worden voor een termijn van ten minste 12 maanden in dienst te komen. Blijft uiteraard de beslissing om trent het in dienst mogen komen of blijven volledig berusten bij den commandant der zee macht, in bovengenoemden brief zijn uit voerige aanwijzingen verstrekt ter voorlich ting van hen, die zich tot de dienstplicht ambtenaren wenden om nader ingelicht te worden. Iri de werkplaats van den onder zeedienst. Vrijdagnacht te ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de werkplaats van den onderzeedienst op het marine-etablissement te Soerabaja. De brand is ontstaan door kortsluiting. Met een bluschapparaat kon men vrijwel onmiddellijk het vuur dooven. De brandweer van de marine en die van de ge meente, welke op het alarmsignaal waren uitgerukt, konden onverrichterzake terug- keeren. De schade is gering. Via den woekeraar naar de ge vangenis. Een droevig geval van de gevolgen van woekerpractijken, waarbij het slachtoffer ten slotte in de gevangenis terecht is gekomen, komt voor in het Soer. Hbld. Voor den landraad te Soearabja heeft terecht gestaan Mas Ng. H., een gepension- neerd wedono, beschuldigd van meineed. Be klaagde was reeds wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, in verband waarmede hij gedeti neerd was in de gevangenis te Tjipinang. Het geval, dat het gevolg is van het opne men van geld bij een woekeraar, heeft zicp als volgt toegedragen: Na zijn eervol ontslag uit 's lands dienst, had bekl. geld noodig. Daar het pensioen hem nog niet werd uitgekeerd (de toeken ning van pensioen laat nogal eens op zich wachten en in dien tijd heeft de betrokkene generlei inkomsten: geen salaris meer en nog geen pensioen), leende hij van een Ch'.- neeschen geldschieter te Banjoewangi geld. Hoeveel hij van den Chinees ontving laten WOENSDAG 14 AUGUSTUS. ,*i Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in.de Continubedr.J. Hoving (lezing), F. Nienhuys (declamatie), en gram.pl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 2.40 Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen. 4.30 Het Willo-Trio, 5.15 Gramofoonpl. 5.30 Vervolg trioconcert. 6.00 Declamatie Hetty Beek. 6.10 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Veryolg orkestconcert. 7.50 „Bij den verkeersdokter". 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Nieuwsberichten, en VARA-varia. 8.15 „De lachende omroep", programma van Dr. L. Wallerstein. M.m.v. Hetty Beek en W. van Capellen. 9.00 Fragm. u. d. revue „Van lach tot lach", Meyer Hamel. M.m.v. solisten, en orkest, o. l.v. Pim de la Fuente. 10.00 Horvath Lajos (cymbaal). 10.15 „De Bohemians", o.l.v. J. v. d. Horst. 11.00 „Fantasia", o.l.v. E. Walis. 11.4012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15-9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. E. Douma. 11.0012.00 Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria", o.l.v. C. v. d. Knaap m.m.v, A. van Leeuwen (piano), 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 3.003.45 Orgelspel R. Parker. 4.00 Trio Beute-Zepparoni-Berghout. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert J. Zwart. 9.00 Causerie Dr. A. L. W. de Gee. 9.30 NCRV-Strijkorkest o.l.v. P. v. d. Hurk (Om 10.00 Berichten). 11.0011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 15 Augustus. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Francis Keth, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.00 Voordracht Jeanne Verstraete. 11.30 Uit het Festspielhaus te Salzburg: Het Weensch Philharmonisch orkest o.l.v. Ar- turo Toscanin,. 1:20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. I. d. pauze zang docr Ré Koster (sopraan), a. d. vleugel: E. Veen. 3.00 Zang door Ré Koster. A. d. Vleugel E. Veen. 3.15—3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en -huiszittenden. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kh.deren. 5.30 De Octophonikers o.l.v. B. Drukker. 6.30 Sportpraatie aoor H. Hollander. 7.00 Pianorecital door Coenraad V. Bos. 7.35 Jhr. D. C. Roëll: Hoe een museum te zien. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Onbekend. 9.20 Voordracht Gustav Czopp. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. W. Brederode (viool). 11.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO-decibels o.l.v. Eddy Meenk. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. W. J. Mager. 10.45 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonpl. 3.00 Vrouwenhalfuur! 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. G. Groeneboer, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer, m.m.v. C. de Jager (sopraan) en W. Ver ver (viool). 6.30 Gramofoonpl. 6.43 Causerie J. Schipper. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten: 8.05 Gevarieerde gramofoonmuziek. 10.25 Berichten. 10 3011.30 Gramofoonmuziek. wij hier buiten beschouwing/hij teekemic m ieder ge,al een accept voor een bedrag van 200 onder voorwaarde per maand rente te betalen, totdat het bedrag zou zyn aangezuiverd. Daar iet pensioen echter op zie wachten kon hij zijn schuld niet aflossen e ook de rente niet betalen. De geldschieter beklaagde niet met rust en nadat het accept vervahen was verklaard, werd een nieuw accept geteekend, nu voor 600, zijnde het bedrag van het vorige accept plus de rente over zooveel maanden. Alleen aan rente moest bekl. voor dit nieuwe accept 90 betalen. Toen hjj tenslotte uit 's lands kas een be drag van 1000 ontving, n.1. zijn pensioen gedurenae demaanden dat dit niet was uit betaald, bood hij den geldschieter 800 aan voor het accept. Dit werd door dezen gewei gerd, daar volgens hem nog een bedrag van 450 voor rente moest worden oetaald. Bek!. heeft hierop aan den Chinees verzocht het geld toch maar te ontvangen, het resteerende bedrag zou hij wel later betalen. De geld schieter wilde deze 800 wel ontvangen, maar dan moest de wedono een nieuw accept tee kenen van 450 en aan rente moest hij dan 60 betalen. Dit gescniedde. Bekl. heeft ech ter onder dit derde accept een valsche hand- teekening gezet. De geldschieter stelde nu een civiele actie in. Onder eede had de wedono aan den land raad verklaard, dat hij het accept niet had geteekend, waardoor de eisch door den land raad werd afgewezen. De Chinees heeft een strafrechterlijk pro ces by den landraad aanhangig gemaakt. De wedono werd beschuldigd van vaschheid in geschrifte en deswege door den landraad ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Beklaagde bekende het ten laste gelegde. Hij verklaarde uit noodzaak te hebben gehan deld. De geldschieter was met dezen gang van zaken niet tevreden en klaagde békl. nogeens wegens meineed aan. 'adat de landraad een getuige had verhoord, veroordeelde hij bekl. tot zes maanden gevangenisstraf. Uit Londen wordt gemeld, dat de Grieksche regeering besloten heeft 70 nieuwe vliegtuigen te bestellen, welke order geheel by Britsche fabrieken geplaatst zal worden. Van deze 70 toestellen zullen er 45 bommen werpers en verkenningstoestellen zijn, de andere 25 zullen gebezigd worden voor les doeleinden. ARNOUX SLAAT WEER EEN WERELD RECORD. Men meldde Zaterdagavond uit Parijs: Hedenavond tegen acht uur heeft Arnoux te Etampes wederom een wereldrecord ge slagen. Ook op een Caudron Renauld type coupé Deutsch heeft hij de 100 K.M. afgelegd in 12 min. 35.8 sec., hetgeen een uurgemiddelde geeft van 476 K.M. 316. Het oude record bedroeg 470.07-1 door .denzelfdenvlieger. i. I Zaterdag 24 Augustus van half twaalf tot drie uur op op de Kooy" De definitieve route, welke voor de deel nemers aan de Nederlandsche Rondvlucht is vastgesteld, luidt als volgt: Op Vrijdag 23 Augustus a.s.: Vertrek van Schiphol 9 uur. Gevlogen wordt over Leiden, Voorburg, Oostvoorne naar Haamstede, aankomst 10 uur. Vertrek van Haamstede 11 uur, waarna gevlogen wordt over Sorpmelsdijk, Middelhar- nis, Leersum, Ede, Darendrecht, Zutphen, Hengelo naar het vliegveld Twente, aankomst 12.45 u. Vertrek van het vliegveld Twente om 15 uur, waarna via Coevorden en Assen om 16 uur het luchtvaartterrein Noord-Nederland bij Eelde ten Zuiden van Groningen wordt bereikt. Op Zaterdag, 24 Augustus a.s.: Om 10 Uur wordt van Eelde gestart. De vlucht gaat nu over Groningen en de wad deneilanden, Schiermonnikoog, Ameland, Ter schelling, Vlieland en Texel naar Hr. Ms. Vliegkamp De Kooy bij Den Helder, aan komst aldaar 11.30. Vertrek van De Kooy om 15 uur, waarna over Alkmaar, Haarlem en Leiden om 16 uur het eindpunt, het Rotterdamsche vliegveld Waalhaven, wordt bereikt. Een schroef zorgt voor vertikaal stijgen en dalen. Od het Fransche vliegterrein Toussus le Noble hebben Zaterdag proefvluchten plaats gehad van een nieuw luchtschip van het halfstijve type. Het bijzondere van dit luchtschip is, dat het vertikaal kan stijgen en dalen. Aan de bestuurdersgondel is een schroef gemonteerd, die aangedreven wordt door een motor van 60 p.k. en die voor de voortbewe ging van het luchtschip dient. Onder het schuitje is een tweede schroef aangebracht, aangedreven door een motor van 2 p.k. die zoowel voor- als achteruit kan draaien. Deze schroef dient er voor om het luchtschip lood recht te doen dalen of stijgen. De kruissnelheid van het luchtschip moet 75 km per uur bedragen. De Zwitsersehe autoriteiten tot dezelfde conclusies gekomen als de N ederlandsche. Naar het Volk verneemt, is het Zwitsersehe departement van luchtvaart gereed gekomen met het onderzoek naar de ramp van de bij den Bernardino-pas verongelukte Douglas- machine Gaai. Het rapport, dat over dit on derzoek is opgesteld, is aan de Nederland sche regeering overhandigd. Het Zwitsersehe departement van luchtvaart heeft een ver onderstelling opgemaakt over de oorzaak, die in groote trekken overeenkomt met de conclusies, waartoe de Nederlandsche autori teiten, die het terrein van de ramp hebben ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI EN B A Atj TABAK VERSCHAFT U WOLKEN VAN GENOT, bezocht, gekomen zijn. Het ongeluk zou z(jn te wijten niet aan verkeerde manipulaties van den piloot Van der Feijst noch aan de vliegeigenschappen. van de machine, doch aan ijsvorming op de schroeven. De directie van de K.L'.M. heeft hem streng berispt. Naar aanleiding van de gedwongen lan ding van een K. L. M.-toestel op een bieten- veld by Aalsmeer, is een onderzoek ingesteld naar de reden, welke daartoe heeft genoopt, De oorzaak was, zooals men zich herinnert, spoedig ongespoord. De piloot Frenken, die de machine met groote vakkennis op het bietenveld heeft neergezet, had voor het op stijgen een zeer grove fout begaan door den benzine-voorraad op de peilglazen niet te controleeren. Daar de gezagvoerder hier de verantwoor- detlijke persoon is, kon de fout alleen aan hem worden geweten. De piloot heeft het feit toegegeven en is vanwege de directie van de K. L. M. streng berispt. Omdat de gedwongen landing geen nadeelige gevolgen heeft gehad de verzachtende omstandig heid dus is van disciplinaire straf afge zien. (Hbl.) De Perkoetoet is op de heenreis 11 Augustus van Singapore vertrokken, en denzelfden dag te Bandoeng aangekomen. De „Koetilang" (heenreis) vèrtrok 12 Aug. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. De „Kievit" (heenreis) vertrok 12 Aug. van Medan en arriveerde denzelfden dag te Bandoeng. De „Lijster" (terugreis) vertrok 12 Aug. van Athene en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 12 Aug. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. Binnenland. Hoewel li(j niet kon zwemmen, toe in het Noordzeekanaal te w»t«' gegaan. Zondagmiddag omstreeks vier uur is 27-jarige W. R., gewoond hebbende in Haarlemmer Houtuinen te Amsterdam, had het Noordzeekanaal verdronken. De man zich te water begeven, doch was de zwe^ kunst niet voldoende meester, zoodat plotseling in de diepte verdween. Een lid de Amsterdamsche Reddingsbrigade sc onmiddellijk toe en slaagde er in den drcn ling te grypen en op den wal te t)re' eer Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. Het lijk is naar de hoofdstad v voerd. N ut' Zondagmorgen ging de 18-jange Nymegen met een bootje de Waal op. den avond keerde hij niet terug. Bij 0 ret zoek vond men de boot drijvende. Dc van N. lagen in de boot. Het vermoeden N. verdronken was is gisterenmorgen gebleken. Het lijk van N. is uit de Wa Nijmegen opgehaald. isr Ba""6' Te Heilo is Zondag de 22-jange ^sCti Pzn. bij het baden in het Noord-Ho Kanaal verdronken. iilast w Voor het Dultsche con«" Amsterdam. rocP Gisteren in den namiddag heeft e1 '^reeti van een honderd communisten voor het gebouw van het Duitschc aan de Weteringschans te Amstodj1" ^e{]Jie0 gaf op luiden toon zijn misnoegen ^[]Vcrvrol' over het regime van Hitier en de jo gingen in dat land. gcp°s* De agent, die steeds voor het ge»0 zij'1 teerd staat, heeft de communisten, sabel te trekken, verspreid. Toen u v/cef verscheen, waren de demonstranten verdwenen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2