Ver keersongel u kken HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935. Herdenking van de stormramp te Borculo. Ongelukken bij beoefening van de watersport. De zuivering van Oss. Door een revolverschot getroffen. Roekelooze kanovaarders. Tjotter op het I|selmeer omgeslagen. Als kinderen met vuur spelen. Windhoos. Brand te Oss. Inbraak op de Nieuwe lieeren gracht te Amsterdam. Verduistering van bijna f 3000. Trein rijdt in een menigte op Korea. Onsympathieke exploitatie van een ongeluk. Ernstige treinbotsing. iDe vliegende Frankforter. Bandieten overvallen een Mexicaansch dorp. De overstroomingen in Japan. Een drievoudige moord. Ernstig verkeersongeluk. De dood van raadsheer Prince. De hittegolf in de Ver. Staten Taifoen bij Formosa. Geheimzinnige aanslag. Na de onlusten in de havensteden. Iets over belastingen. Inkomstenbelasting. - Het is tien jaar geleden, dat een zware stormramp den Achterhoek teisterde Een herinnering aan de verwoesting welke door het vernielende element werd aangericht Cycloon-Museum geopend. Zaterdag was het tien jaar geleden, dat het Nederlandsche volk werd opgeschrikt door de tg ding, dat het rtadje Borculo, in den Gelderschen Achterhoek, door een cycloon was getroffen en nagenoeg geheel verwoest. Dit feit heeft men niet onopgemerkt wil- lén laten voorbijgaan en de bevolking heeft dezen herdenkingsdag aangegrepen om nog maals haar dankbaarheid en erkentelijkheid te uiten voor de hulpvaardigheid jegens de getroffen gemeente en de slachtoffers van de ramp van alle zijden jetoond. Hoogtepunt van de herdenking was de officieele opening van het Cycloon-Museum, dat is ondergebracht in een lokaal van het Spaarbankgebouw aa. de Spoorstraat, door Jhr. R. R. L. de Muralt, destijds burgemees ter der gemeente Borculo. Jhr. de Muralt hield een rede, waarin hij de droeve gebeurtenis van tien jaar geleden tuigd voor de deelneming door het eigen land, de overzeesche bezittingen en het buitenland, ten tijde van de ramp betoond en voor de stroom van liefdegaven. in herinnering bracht en voorts een overzicht, gaf van de totstandkoming van het museum. Tenslotte uitte spr. zijn dankbaarheid jegens allen, die deze verzameling hebben helpen bijeenbrengen. Het Stormramp Museum. Het interieur van net museum ziet er keurig uit. Tal van foto's geven een duidelijk beeld van de verschrikkingen van den cycloon. Een der belangrijkste documenten, herin nerend aan de catastrophe, is een stuk pa pier, een bladzijde uit de „Handelingen der Staten-Generaal", waarop burgemeester Jhr. de Muralt met potlood de zakelijke kennis- gevening van de ramp aan de regeering neerschreef, met het verzoek om militaire hulp. Radio-rede van den burgemeester. De burgemeester, de heer M. van Welie, heeft voorts in een radio-rede, welke door de V.A.R.A. werd uitgezonden, namens de be volking van Borculo zijn erkentelijkheid be- Spr. gaf tenslotte een overzicht van het werk tot den wederopbouw van Borculo^ in hoofdzaak onder leiding van het Provinciale Bouwbureau tot stand gekomen. Brooduitdeeling. Het Comité, dat het programma voor de herdenking van de stormramp heeft georga niseerd, heeft daarin ook opgenomen een uit- deeling van brood, als symbool voor dank baarheid jegens de naburige gemeente Lo- chem, die den dag na de ramp zorgde voor brood. Bjj loting zal nu ieder jaar een be paalde wijk worden aangewezen, waarvan de bewoners vriendelijk worden verzocht een wittebrood in ontvangst te willen nemen. In de ochtenduren werd door oud-burge meester De Muralt een krans gelegd op de graven der drie slachtoffers van de ramp, waarbij hg een drietal korte toespraken hield. In den loop van den dag werden enkele concerten gegeven en kinderspelen gehouden. Des avonds om zeven uur, het tijdstip, waarop de ramp geschiedde, zijn in alle ker ken diensten gehouden. Een ommegang van muziek- en sportver- eenigingen met lampions vormde het slot van dezen herdenkingsdag. Een zeiljacht te Aalsmeer en een roeiboot in Limburg omgeslagen. Twee verdrinkingsgevallen. Zondagmiddag is in de Ringvaart te Aals meer tengevolge van het omslaan van zijn zeiljacht, de 24-jarige M. Dirks uit Amster dam verdronken. Na een half uur dreggen is zijn lijk opgehaald. Het is per auto naar Am sterdam veroverd. Zondagavond omstreeks 7 uur heeft op de rivier de Maas te Weil (Limburg) door het omslaan van een roeiboot een ernstig onge luk plaats gehad dat een persoon het leven kostte. Na afloop van nationale roeiwedstrijden, die te Weii zijn gehouden, keerden een aantal roeibooten terug. Onder hen bevond zich een, waarin vier personen waren gezeten. Een van, zekere H. Kamps uit Wellerlooi, die zijn boot wilde vastmaken aan een andere roeiboot, welke aan een sleepboot was ge haakt, om zich zoodoende te laten trekken, sloeg daarbij overboord, evenals de drie per sonen uit zijn gezelschap. Deze drie werden gered. Kamps echter verdronk jammerlijk. Zijn lijk is tot dusver nog niet opgehaald. De aanhouding van een heler. De gemeente politie van Oss heeft Zater dag het verhoor voortgezet van den gearres teerden schoenmaker B. uit Oss, die ver dacht wordt van heling. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat B. in geregelde relaties stond met de vroegere gearresteerden v. B., v. L. en U. De verdachte B. ontkende eerst; maar later gaf hij toe van de bendeleden meermalen goederen te hebben geheeld. Ook nam hij wel goederen in onderpand, o.a. waardevolle gouden en zilveren sieraden, ge vogelte, linnengoed en fietsen. Verder moet hij zich ook schuldig hebben gemaakt aan andere strafbare feiten, w.o. zedendelicten. Hiernaar wordt een nader onderzoek inge steld. Verwacht wordt, dat de arrestatie van den heler B. door weer nieuwe arrestaties uit het Ossche milieu zal worden gevolgd. De vrouw van B. was aanvankelijk ook aange houden; zij is echter na verhoord te zijn, weer vrijgelaten. DOOK WIELRENNERS OVERREDEN. Het 4% jarig jongetje H. de Reus te Alk maar is Zondag door drie trainende wielren ners bij het oversteken van den weg gegre pen en zeer zwaar gewond. Het kind is naar het ziekenhuis overgebracht. Msn vreest voor zijn leven. MOTORONGELUK. Zondagmiddag is op den Hoofdweg bij den Sloterdijkermeerweg te Amsterdam een mo tor defect geraakt. Deze werd getrokken door een anderen motor. Plotseling sprong een hond voor den trekkenden motor. Deze stopte en bij het weer wegtrekken ging dit met ziflk een hevigheid gepaard, dat de berijder van den defecten motor er afgeslingerd werd en bewuste oos op straat bleef liggen. De motorrijder, een inwoner uit Midden- meer (Wieringermeerpolder) is met een sens- delfractuur naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. Ruzie met een veldwachter. Zondagavond heeft de politie te Arnemui- den proces verbaal opgemaakt tegen een paar tje, uit Middelburg dat in het gras aan den Kanaaldijk zat. De jongeman wilde aanvankelijk zijn naam niet opgeven, waarop hij werd meegenomen naar het arrestantenlokaal. Daar aangeko men gaf de jongeman, zekere B. ziin naam op, waarop hij vertrekken kon. Zondagnacht te omstreeks 1 uur vervoegden zich een an dere broer van B. vergezeld van B., een man nelijke persoon en twee dames aan de woning van den rijksveldwachter F. De vijf personen, die allen uit Middelburg afkomstig waren, verkeerden in zeer opge wonden toestand. Zij wilden het gebeurde be spreken en B. vroeg den rijksveldwachter, waarom zijn broer was aangehouden. Toen de veldwachter B. verzocht Maandag overdag terug te komen, heeft B. den veld wachter blijkbaar een klap gegeven, waarop de veldwachter een revolver trok en een schot 1 loste. B. werd getroffen. Met een niet gevaarlijke verwonding aan het sleutelbeen is B. naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. De reddingsboot van den Hoek er op uit. Zeiljacht redt een hulpeloos ronddrijvenden kanovaarder. Zondagavond toen de duisternis reeds ge vallen was, werden te Hoek van Holland, be westen den Waterweg noodseinen opgemerkt. De reddingboot is dadelijk uitgevaren om hulp te verleenen. Toen de reddingboot nabij het pleziervaar tuigje kwam, dat in nood was komen te ver- keeren, bleek dit een kano te zijn. De beide inzittenden werden aan boord van de red dingboot genomen en het ranke scheepje werd op sleeptouw genomen. Ongedeerd werden de kanovaarders, die eenige angstige oogenblik- ken hadden doorgebracht, te Hoek van Hol- .land aan wal gebracht. Het waren de heeren A. Michelen en J, Groeneveld, wonende te Rotterdam. Op zee nabij Oostmahorn werd Zondag op het nippertje een kanovaarder, die reeds op de bewogen zee rondzwom, door een zeiljacht i gered. Zondagmiddag omstreeks vier uur, toen de heer H. Huizenaar uit Lèeuwarden met zijn zeiljacht van Schiermonnikoog naar Oostma horn voer, ontdekte hij op het Friesch Gat ter hoogte van de Bank ongeveer 800 M. uit de kust, een gezonken kano. Ongeveer 50 M. van de kano zag hg een man die zich zwem mend boven water hield en die tegen hooge zeeën en stroom worstelde. De man werd door den heer Huizenaar gered en op zijn verzoek bjj Oostmahorn aan den zeedijk afgezet. Zijn naam kon de heer H. niet gewaar worden; hij wilde hem waarschijnlijk uit schaamte niet zeggen. De vijf opvarenden gered. Op het meer Flevo is een tjotter, bemand mek 5 personen den heer D. Keizer, uit Nieuwedam, en zijn familie door den plot seling opkomenden storm verrast. Het bootje kapseisde, doch de inzittenden wisten zich aan het omgekeerde vaartuig vast te klem men. Een visschersboot uit Volendam, de V. D. 24, die de schipbreukelingen opmerkte, wist hen op te pikken en bracht hen naar de ha- ven van Durgerdam. Het omgeslagen vaartuig lieten zij in den steek. Vrijdagmiddag waren eenige kinderen tus- schen vier en zeven jaar in de Heutzstraat te Venlo aan het spelen met een spiritustoestel Een van hen schudde plotseling den inhoud van het brandende toestel over het lichaam van zijn makkertje, het 5-jarig zoontje van de familie Lamers uit. Het jongetje liep daar bij ernstige brandwonden aan het beneden- lichaam en de beenen op. In zorgwekkenden toestand is het kind naar het R.K Ziekenhuis overgebracht. TWINTIG BIGGEN VAN EEN ZEUG. Bg den landbouwer Obbink te Vorden, bracht een zeug twintig levende biggen ter wereld. EEN SLEEPBOOT VOOR 125. Notaris B. Kuiper, daartoe gemachtigd door de rechtbank te Dordrecht, heeft gisteren al daar publiek verkocht de stalen schroefstoom boot „Rehoboth", bruto 59.55 ton, sterk 170 I.P.K. Het resultaat was, dat het schip ver kocht werd aan Teeuw te Sliedrecht voori 125. Schade te Dieren. Een windhoos heeft gistermiddag schrik ge bracht in een deel van Dieren ten Noorden van de spoorbaan. Pannen en steenen werden 200 meter de lucht in geslingerd en van een nood woning, bewoond door G. Jansen, is het dak weggenomen. Het verschijnsel duurde slechts kort. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen. Gistermiddag ca. half drie is brand uitgebro ken in het pakhuis van den slager van Raven- stein aan de Vierhoekstraat te Oss. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoo dat het pakhuis in een oogwenk in lichte laaie stond. Het pakhuis brandde tot den grond af. Een aantal gereedschappen en wagens ging ver loren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben inbrekers zich toegang verschaft in het pand Nieuwe Heerengracht 155 te Amster dam. Toen zij in de woning waren, hebben zij met breekijzers eenige kasten geopend en den inhoud doorzocht. Zij hebben een aantal gou den en zilveren voorwerpen, waaronder een paar gouden horloges, gouden ringen met diamant bezet en andere versierselen meege nomen ter waarde van circa 1000. Vermoedelijk zijn de inbrekers overhaast vertrokken, want een aantal voorwerpen van waarde, die feitelijk voor het grijpen waren, lieten zij achter. De bewoner, de heer Lubbink, was, toen de inbraak plaats had, met zijn ge zin uitstedig. REIZIGER DOOD GEBLEVEN. Op het perron van het station van de Ned. Spoorwegen te Enkhuizen is gistermiddag half drie bg aankomst van een sneltrein plotseling een reiziger neergevallen. Het bleek een onge veer 80-jarig man te zijn, goed gekleed en van voldoende geldmiddelen voorzien. In zijn bezit werd een vacantiekaart gevon den, afgestempeld te Rotterdam. Vermoedelijk is de man afkomstig uit Workum daar in zijn bezit eenige adressen uit die gemeente zijn gevonden. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Chauffeurs spoorloos verdwenen. De brigade-commandant van de Koninklijke Marechaussee te Coevorden heeft een verzoek tot opsporing gepubliceerd tegen den 30-jari- gen chauffeur Cornelis S. Deze S. was met een collega uitgezonden naar Frankrijk en België met een vrachtwagen gevogelte, dat hij over de grens moest afleve ren en waarvoor hij de gelden moest ontvan gen. Met 24.000 Fransche en 9000 Belgische tra. kwamen de beide chauffeurs dezer dagen te Antwerpen aan. S., die het geld bij zich had is in de Belgische havenstad spoorloos ver dwenen. Hij liet zijn collega in den steek en' schijnt er alleen met het geld vandoor te zijn gegaan. j De andere chauffeur is daarop met den lleegen vrachtwagen naar Coevorden terug ge reden, waar hij den exploiteur, den heer W. Kuiper, verslag doet van het gebeurde. S. heeft ook daarna niets meer van zich laten hooren. Motorrijder gedood. Op den weg TilburgHilvarenbeek heeft Zondagmiddag een motorongeluk plaats ge had, dat den berijder het leven heeft gekost, terwijl de duo-passagier licht gewond werd. Een motorfiets, bestuurd door den heer A. van den Boom uit Heerlen, reed bg het pas- seeren van een autobus tegen een langs den weg staanden lichtpaal. Van den Boom brak bij de botsing een nekwervel en was vrijwel op slag dood. Zijn broer, Martinus, die op de duo was gezeten, werd slechts licht ge wond. Het stoffelijk van v. d. B. is naar het „Liefdegesticht" te Hilvarenbeek vervoerd. Voetganger aangereden en gedood. Zondagmiddag heeft op den Rijksstraat weg te Rietveld, een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 73-jarige A. Burggraaf uit Rietveld werd gedood. Omstreeks 12 uur liep B. op den Rijks straatweg, links van den weg. Op een gege ven oogenblik stak hij, terwijl hij omkeek, den weg over met het noodlottig gevolg, dat hij door een juist passeerenden motorrjjter werd gegrepen. Beiden kwamen te vallen. De mo torfietser bleef ongedeerd, doch B. liep een schedelbreuk op. Eeuige oogenblikken na net ongeluk is hij aan de opgeloopen verwondin- i gen overleden. Den bestuurder treft geen t schuld. Het slachtoffer was weduwnaar. Door een bakfiets overreden en gedood. i A'i Op den hoek KarnemelkslootDerde Kade te Gouda is Zaterdagavond het 6-jarige meisje Marietje Versluijs, uit de Boomgaard- straat, aangereden door een bakfiets van den melkhandelaar Vermeer uit de Voorwillens. Het kind sloeg tegen den grond en liep een i lichte hersenschudding op. Het werd in het Van Iterson Ziekenhuis opgenomen, waar het kind Zondagmorgen is overleden, Botsing tusschen bakfiets en Botsing tusschen bakfiets en auto. Drie ernstig gewonden. Op den Kennemerstraatweg tusschen Alk maar en Heiloo is gisteravond een driewielige i bakfiets door een achteroprijdende motor fiets aangereden. De bestuurder van de bak fiets en een inzittende, beide uit Limmen, en de motorrijder werden ernstig gewond. De drie personen zijn overgebracht naar het stadsziekenhuis te Alkmaar. ii Motorrijder gedood. Op den hoek van de van Zuylen van Nije- vcltstraat en den Oostdorperweg te Wasse naar is gisterenavond omstreeks tien uur de 20-jarige van D. uit Wassenaar met zijn mo torfiets tegen den auto, bestuurd door H. uit XJsselmonde, gereden. De motorrijder sloeg met het hoofd door de. voorruit van den auto en werd op slag ge dood. De in den auto zittende echtgenoote van den bestuurder en zijn beide zusters meisjes van 4 en 15 jaar liepen ontvellin gen op, welke door dr. Hubbeling werden verbonden. Het lijk en de auto zijn door de politie in beslag genomen. Buitenland* Dertien dooden en 26 gewonden. Uit Seoel op het schiereiland Korea wordt gemeld, dat Zaterdagavond te Foekoefoe in de Koreaansche provincie Kankyonando een i ernstig ongeluk is gebeurd, waarbij 13 per- sonen werden gedood en 26 gewond. Honderden bewoners van Focoefoe zoch ten op den spoordijk, die door hoogere ligging eenige koelte ving, tegen den avond verkoe ling van de hitte van den dag. De trein naderde zonder dat men er acht op sloeg en reed met groote snelheid in de menigte, met het bloedige noodlottige gevolg. Men heeft den boom, waartegen de auto van den Oostenrjjkschen bondskanselier ver pletterd werd, bij welk ongeluk diens vrouw en zoontje om het leven kwamen laten om hakken, aangezien tal van personen hun naam meenden te moeten graveeren in den stam. op de meest onsympathieke wijze trachten te exploiteeren, door stukjes van de schors te verkoopen aan souvernirjagers, tegen prij zen, die tenslotte zelfs dertig schilling bedroe gen. Ij K V Reuter meldt uit Springfield in den staat Ohio, dat er bij een botsing van twee treinen tien personen gedood zgn en twintig ernstig gewond. Een snelheid van 170 kin. De Dieselsneltreinen in Duitschland zijn weer met een nieuwen dienst vermeerderd. Naast de vliegende Hamburger en de vliegen de Keulenaar is nu de vliegende Frankforter gekomen, die een zeer snelle verbinding tus schen de hoofdstad en Frankfort aan de Main verzekert. Gisterochtend heeft de i nieuwe trein, een Diesel van twee treineen- 1 heden, zijn eerste proefrit gehouden. Om 6.40 vertrok de trein van het bevlagde centraal "j station te Frankfort en om 11.46 was hij te Berlijn. Op het bochtige en heuvelachtige traject tusschen Frankfort en Erfurt be droeg de hoogste snelheid niet meer dan 130 km, toen werd het 160 en na Bitterfeld zelfs 170. In den trein merkt men niet veel van die groote snelheid, maar toeschouwers langs den spoorweg zien het 44 meter lange ge vaarte in precies een seconde aan zich voor- bij razen. Een burgemeester en een g< "u 1 secretaris opgehangen. Een bandietenbende heeft dorp. San José. overvallen en uitgepg De burgemeester en de gemeente- werden aan een boom opgehangen e" drie andere dorpsbewoners, die zich ten, werden gedood. Regeeringstroepen, die ter assistentie W verschenen, achtervolgen thans de bandieten. 72.000 huizen overstroomd. Hevige wolkbreuken, die 24 uur lang aan hielden, hebben in midden-Japan tot een ernstige overstroomingsramp geleid. In het gebied van Kioto zijn 12.000 buizen over stroomd, en te Osaka 60 000. Naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, zijn 20 per sonen omgekomen, terwijl het aantal gewon den 40 bedraagt. De materieele 3chade tengevolge van de overstroomingen in midden-Japan, wordt ge schat op verscheidene millioen yen In het dorpje Shutford in het graafschap Oxford heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag de 25-jarige Wilfred Gibbs, uit een hinderlaag een aantal geweerschoten gelost op een autobus en daarbij zijn jonge vrouw, die van hem gescheiden leefde, haar zuster en een andere passagier gedood en een ander ernstig gewond. Tenslotte pleegde hg zelfmoord door zich een schot in den slaap te jagen. KATTENSTERFTE. Tengevolge van influenza. In Engeland zijn de laatste weken duizen den katten gestorven aan buikgriep. Deze ziekte, die zeer besmettelijk moet zijn, ver spreidt zich snel. Meestal sterven de aange taste dieren in vijf dagen tijds. Als de ziekte echter dadelijk aangepakt wordt, bestaat er nog wel kans op herstel. Zij uit zicli in een plotselinge» afkeer van voedsel. De warmte schijnt de verspreiding van de ziekte in de hand te werken. Vier dooden, vier zwaargewonden. Te Zbraslav bij Praag is Zondag een ge denkplaat onthuld voor een Russisch legio nair. Er werd een optocht gehouden naar het dichtbij gelegen plaatsje Frane. Onderweg ontmoette het gezelschap een van den ande ren kant komenden autobus, welks bestuur der den optocht te laat opmerkte om nog bij tijds te kunnen stoppen. De gevolgen waren ontzettend. De autobus reed op de marchee- rende kolonne in en kwam pas eenige meters verder tot stilstand. Vier personen zijn ge dood, vier zwaar gewond, terwijl nog niet be kend is hoeveel personen lichte kwetsuren hebben opgeloopen. De chauffeur is gear resteerd. Opnieuw wordt de aandacht gevestigd op den nimmer opgehelderden dood van raads heer Prince. Zijn weduwe heeft n.1. op het graf van haar man in zijn geboorteplaats Yzeuse een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: „Albert Prince, raadsheer bij het Paiijsche Hof van Appèl, vermoord op 20 Februari 1934". De burgemeester van Yzeuse heeft de ver wijdering van dezen steen gelast, aangezien hij in het belang van de openbare orde be zwaren heeft tegen het woord „vermoord". Reeds 15 dooden. De hittegolf, die thans reeds verscheidene dagen de staten van het Zuid-Westen teis tert, en ook in Kansas zich doet gevoelen, heeft voor zoo tot dusverre bekend is, reeds 15 dooden geëischt. Nader verneemt de N. R. Crt.: Als gevolg van de hitte zijn vijf negers, die als gevangenen werkten op een boerderij na bij de gevangenis te Baton Rouge in Loutsia- na gestorven, terwijl acht anderen flauw vielen. In Kansas en de Zuid-Westelijke staten werden temperaturen geconstateerd van meer dan honderd graden F. 49 visschersschepen vergaan. Het Nippon-Dempo Nieuwsagentschap te Tokio meldt, dat Vrijdag bij Formosa een taifoen heeft gewoed, waardoor in de nabij heid van Kiloeng 49 visschersschepen zijn vergaan. De opvarenden zijn verdronken. Zaterdag heeft te Tours (Frankrijk) een geheimzinnige aanslag plaats gehad, naar welke de politie thans een onderzoek instelt. Bij de portierster van een katholiek gesticht vervoegde zich een jongmensch, die haar een pakje overhandigde, dat bestemd was voor den leider van het instituut. Nauwelijks was de jongeman verdwenen, of het pakje ontplofte met een luid geraas. Gelukkig had de portier ster haar loge verlaten, zoodat slechts mate rieele schade werd aangericht. Men hoopt, als bevolg van het door haar verstrekte signalement, den geheimzinnigen bode te kunnen arresteeren. HUWELIJKEN TUSSCHEN ARIËRS EN NIET-ARIËRS THANS OFFICIEEL VERBODEN. Havas meldt uit Berlijn: Huwelgken tusschen arieërs en niet-ariërs zijn thans officieel verboden. In een circulaire wordt ambtenaren verbo den huwelijken te sluiten wanneer zg weten of hen wordt aangetoond, dat de partgen niet van hetzelfde ras zgn. Nog een slachtoffer. Volgens de Paris Midi is een metselaar, <jje bij de betdbgingen te Brest werd gewond, na een schedeloperatie te hebben ondergaan, overleden. Vier-en-zestig andere gewonden bevinden zich nog in de ziekenhuizen. Dit cijfer omvat alle ernstige gevallen, en geeft ongeveer oen beeld van het aantal personen, dat in de drie dagen is gewond. De begrafenis van de slachtoffers zai Maandag geschieden. Te Toulon. De begrafenis van do slachtoffers. Twintigduizend menschcn hebben Zondag te Toulon de begrafenis bijgewoond van den marinier Liraud en den boekhouder Ercoli, die bg de onlusten van Donderdagavond om het leven gekomen zgn. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Nu de begrafenis der slachtoffers van de ongeregeldheden van Donderdag in alle kalmte voorbij is gegaan, hebben de autori teiten de troepen, welke ter versterking waren gezonden, weder naar hun garnizoenen te Hyères en Draguignan teruggezonden. Te Brest. Nog een slachtoffer. Zondag is de man, die, na met eenige ande ren een aanval te hebben gedaan op een sergant van de koloniale infanterie, door dezen werd neergeschoten, aan zijn verwon dingen bezweken. Ofschoon vaststaat, dat de onderofficier uit noodweer heeft gehandeld, heeft de rechter van instructie hem wegens doodslag en het dragen van verboden wape nen in staat van beschuldiging gesteld. Te Brest zes dooden. Het aantal dooden bij de ongeregeldheden te Brest is, naar A.N.P. uit Parijs meldt, tot zes gestegen. Zooals den lezer bekend zal zgn, wordt bij de berekening van de belastbare bedrijfs opbrengst van de onzuivere opbrengst o.a. afgetrokken de afschrijving op zaken, die voor de uitoefening van het beroep of bedrijf gebruikt wordt, een en ander volgens goed koopmansgebruik. Over deze materie verscheen reeds heel wat jurisprudentie. De Hooge Raad gaf even wel in het thans in Beslissing no. 5428 gepu bliceerd arrest nog een verklaring van deze wetsbepaling, welke de moeite waard is om hier vermeld te worden .Het geschil betrof afwyking van systeem van af schrijving; afschrijving na ver bouwing. Belanghebbende oefende een winkelbedrijf uit in manufacturen e.d.: in 1929 sloopte hg een deel van het winkelcomplex en plaatste in aansluiting van het overgebleven deel een nieuw gebouw. Meeningsverschil ontstond nu over het bedrag en de wjjze van afschrijving op dit gebouwencomplex. De stichtingskos- ten van het geheele complex bedroegen 171.653. Teneinde niet te veel plaatsruimte te ver gen, zullen wij alleen vermelden, welk stand punt de Hooge Raad in deze innam. De cassatierechter dan overwoog ongeveer als volgt: Voor appellant bestaat vrijheid in de keuze van de methode van afschrijving, mits deze niet strijdig is met goed koopmans gebruik. Hieruit volgt, dat de door appellant gevolgde methode alleen dan kan worden terzijdegesteld indien zij in strijd is met goed koopmansgebruik en niet, gelijk de Raad van Beroep deed, op grond dat aan het stelsel van den inspecteur de voorkeur wordt ge geven. Voorts wordt het bedrag der afschrij ving mede bepaald door den vermoedelijken gebruiksduur van het bedrijfsmiddel in het bedrijf. Bjj de vaststelling van den vermoede- lijken gebruiksduur van een voor het bedrijf gebezigd gebouw, zal een koopman zich niet alleen moeten afvragen, hoe lang vermoede lijk uit een oogpunt van soliditeit het pand staande zal kunnen blijven, doch zal hij zich ook de vraag moeten stellen, inhoeverre vóórdien de aard van het door hem uitge oefend bedrijf geheele of gedeeltelijke ver vanging door een bedrijfsmiddel van meer modernen aard zal eischen. Ongetwijfeld zullen bij de beantwoording van deze laatste vraag gissingen en onderstellingen een rol spelen, doch de bepaling van den gebruiks duur van een bedrijfsmiddel, welke altijd mede afhankelijk zal zijn van wat de toe komst zal brengen, kan niet geschieden pon der rekening te ->iHen met wat naar men- schelijke ervaring redelijkerwijs veronder steld of gegist kan worden, dat geschieden zal. Omtrent de door appellant gevolgde me thode kan reeds thans worden opgemerk dat goed koopmansgebruik niet eischt, da te allen tijde hetzelfde percentage van af- «««W V.yUG UGUIGU.UG J»viwu«.0- schrijving over de stichtingskosten m°e worden aangenomen, doch kan meebrengen, dat bijv. in de eerste periode na een veibou wing afschrijving van een hooger bedrag oorloofd is, dan later, indien de bedrijs waarde van het verbouwde pand aanvan e lijk sneller daalt dan later. Doet zoodanig geval zich voor, dan verzet goed koopman gebruik zich evenmin bij voorbaat tegen to passing van een methode, volgens welke af te schrijven bedrag regelmatig ieder j daalt, een resultaat, dat onder meer bcrci^ kan worden door ieder jaar een vast P centage af te schrgven niet over de s tingskosten, doch over de boekwaarde, halve wel hetzelfde percentage, doch 0 een telkenmale minder wordende som- Al het hiervoor overwogene brach Hooge Raad er toe de zaak terug te den naar den Raad van Beroep teneinde nog te onderzoekt.i: o( gedurende den tnoedeljjkeu gebruiksduur vai. het c° za[ de bedrijfswaaide in den aanvang »nc e n. dalen dan later, zoo ja. of, gezien de ^,- der omstandigueden van dit bedrijf he orll dig met goed koopman*,, ebruik zou zg regelmatig een voet percentage van e zo0 bjksche boekwaaide af te schrijven. neen, of alsdan het door belanghebbcn bezigde percentage al dan niet te 10 waarbij dan de residuwaarde in nc

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6