Buitenlandsch Overzicht wilt latml oetbal i efd De Abessijnsche kwestie. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7634 EERSTE BLAD DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 63ste JAARGANG w q°eö Eden en Laval eensgezind. Een nieuw Italiaansch mobilisatiebevel. Ontbinding Katholieke jeugdverbonden in Wurtemberg. 2 6 7 7 COURANT Abonnement per 8 maanden bi) vooruitbet: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost t 2.10, idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVEKTENTIEN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Een illegale actie van Engeland en Italië, in 1925, ten op. zichte van Abessinië. - De weermachtspartij en staat in Duitschland Engeland' Italië' Abessinië. Deze week zulleii En geland, Italië en Frank rijk het Abessynische vraagstuk bespreken. Dat zal niet zoo eenvou dig zijn. Italië blijft oorlogszuchtig en stuurt nog steeds schepen vol militairen en oorlogsmateriaal naar Abes sinië. Het zal dus alles doen om zijn stand punt te handhaven, dat is: verovering van Abessinië. Alle troeven zullen op tafel gebracht wor den om Engeland er van te doen afzien partij voor Abessinië te kiezen. En men meent nu iets gevonden te hebben in een „geheim" ver drag tusschen Engeland en Italië, betreffende een illegale actie van beide landen, ten op zichte van Abessinië, in 1925. De Parijsche editie van de New York Herald meldt daarover uit Rome o.m.: Wanneer Italië Donderdag met Groot Bri- tannië en Frankrijk zijn plaats inneemt in de conferentie der drie-mogendheden te Parijs, zal baron Aloisi, de Italiaansche gedelegeerde, een onzichtbaren, doch belangrijken bondge noot hebben. Deze bondgenoot is de geest van de Engelsch-Italiaansche overeenkomst van December 1925, waarbij beide mogendheden Abessinië verdeelden. De Britsche en Italiaan sche gedelegeerden zullen zich tot Pierre La- val den Franschen minister van buitenland- sche zaken en minister-president wenden, voor diens beslissenden steun. Deze overeenkomst, die tien jaar geleden aanleiding dreigde te worden tot een crisis in den Volkenbond, zal volgens de Italianen de Britsche argumenten en Britsche motieven bestrijden. Bezien we deze geschiedenis, waarbij Enge land ook een allesbehalve fraaie rol heeft ge speeld, eens even nader aan de hand van een artikel, in de Nw. Rott. Crt. Het olad schrijft #r dan o.m. over: Met ophef wordt in een telegram uit Rome van een geheime overeenkomst tusschen En geland en Italië uit het jaar 1925 gesproken, waarbij beide mogendheden Abessinië onder elkaar verdeelden. Een formeele overeen komst van dien aard bestaat niet, wel een briefwisseling tusschen Mussolini en den En- gelschen gezant te Rome, die inderdaad het afperken van sferen van invloed in Abessinië ten doel had. Van een geheim „verdrag" kan heelemaal geen sprake zijn, omdat zoowel Frankrijk als Abessinië van de gewisselde nota's in kennis werden gesteld. Abessinië, in- tusschen lid van den Volkenbond geworden, liet zich dit beschikken over zijn gebied na tuurlijk niet welgevallen. Van de op 14 en 20 December 1925 gewisselde nota's werd de re geering te Addis Abeba op 9 Juni 1926 in ken nis gesteld. 15 Juni 1926 richtte Ras Tafari Makonnen, de troonopvolger in Abessinië, een protest tot de beide betrokken mogendheden en 19 Juni tot de leden van den Volkenbond. In antwoord op een mededeeling van den secretaris-generaal van den Volkenbond richt ten dan de Britsche regeering op 3 Augustus en de Italiaansche regeering op 7 Augustus brieven tot Genève, waarin zg ontkennen, Abessinië eenige regeling te hebben, willen opdringen. Op 4 September 1936 blijkt uit een nieuwen brief van Ras Tafari Makonnen aan Sir Eric Drummond, dat de Abessijnsche re geering genoegen neemt met de nieuwe hou ding van Rome en Londen, het daarbij toch noodig vindende, op haar hoede te blijven. Chamberlain had, als minister van buiten- landsche zaken, uitdrukkelijk te kennen ge geven, dat de beide betrokken regeeringen niet de bedoeling hadden gehad Abessinië „oeconomisch te verdeelen", dat hun accoord geen „bindende kracht kon hebben voor de Abessijnsche regeering", dat het nooit zou kunnen gebruikt worden om „de Abessijnsche regeering tot iets te dwingen" en dat „de Abessijnsche regeering volkomen het recht had om zelf te beooordeelen wat in het be lang van Abessinië" was. Met dat al kan men toch niet stichtelijk noemen wat in Rome, in December 1925 is geschied, zegt het blad. De beide nota's wis selende regeeringen, zullen zich toch moeten afvragen, hoe zij hun schikking tegenover Frankrijk, den deelnemer aan het verdrag van 1906, dat acties buiten een der deelnemers om verbood, moesten goedpraten. Bij deze gelegenheid is vreemd omgespron gen met de souvereiniteit van Abessinië, die in 1923, mede op Italiaansch initiatief, zoo zeer versterkt was. Ook doet het vreemd aan, dat Frankrijk eerst later kennis zou krijgen van een afspraak, waarover men, zooals gezegd, zonder Frankrijk niet had mogen onderhandelen. Eigenbereid waren zoo wel Austen Chamberlain als Mussolini. Maar zij hebben tenslotte niet getracht, hun ver plichtingen werkelijk te ontduiken, doch het hoofd gebogen voor het recht. Nogmaals, wij zien niet in, waarom dit een slecht voorbeeld zou zijn voor het heden. WeermachtS' partij en staat in Duitschland „Arbeitertum", het officieele tijdschrift van het Duitsche Arbeids front, dat onder leiding van dr. Ley staat, heeft dezer dagen een artikel gepubliceerd, onderteekend door generaal van Reichanau, chef van het „Wermachtsamt" in het ministerie van oorlog. Men kan aannemen, dat dr .Ley generaal von Reichenau om dit artikel heeft verzocht en dat dus dr. Ley het nuttig en gewenscht heeft gevonden, dat de dingen, welke gene raal von Reichenau te berde brengt, op dit oogenblik door een man vaii zijn gezag wér den gezegd of liever wederom werden gezegd. Reichenau zegt namelijk hetzelfde wat vroe ger, op het oogenblik van de komst van Hit- Ier aan de macht, reeds door minister van Blomberg is opgemerkt, te weten, dat de weermacht niet meer gelijk vroeger, een leven voor zich zelf voert met eigen doel einden. „De nieuwe taak van de weermacht tijdens den vrede beperkt zich thans niet meer tot de militaire vorming van de man schappen, zij heeft als doel tevens de natio- naal-socialistische vorming. Bewust wil zij het werk, dat is ingeleid door de Hitler-jeugd, den arbeidsdienst en de partij voltooien." Dit heeft dezelfde strekking als hetgeen von Blomberg als wiens rechterhand von Reichenau kan worden beschouwd, reeds meermalen heeft doen opmerken. Hg spreekt uitdrukkelijk tegen, dat herstel van den algemeenen dienstplicht nu ook in ander opzicht den toestand van het vèrleden zal herstellen. „De weermacht van een na- tionaal-socialistischen staat kan alleen natio- naal-socialistisch zijn". De traditie zal echter hoog gehouden worden. De weermacht heeft echter eigen trekken. Een troep kan dus niet het spiegelbeeld van den politieken soldaat in den militairen zijn. De wegen zijn verschil lend, maar geest en doel blijven dezelfden. Zoo roept dan ook, zegt Reichnau als het ware geruststellend, het verbod worden beschouwd, waardoor soldaten geen lid van de partij kun nen zijn. Eden te Parjjs. Reuter meldt uit Pargs, dat minister Eden, die Dinsdagavond uit Londen in Parijs aan kwam, door vertegenwoordigers van minis ter Laval en de Britsche ambassade werd welkom geheeten en zich daarna direct naar de Engelsche ambassade begaf. Minister La- val heeft Woensdagochtend elf uur een on derhoud met minister Eden gehad. Japan en de Ver. Staten zullen op de hoogte gehouden worden. Volgens de Daily Express zullen Japan en de Vereenigde Staten langs diplomatieken weg op de hoogte worden gehouden van de, besprekingen van de drie mogendheden te Parijs. Een nota van den Abessijnschen vertegenwoordgier te Pargs aan den Volkenbond. De correspondent van de N. R. Crt. te Ge nève telefoneerde gisterenmiddag: Het volkenbondssecretariaat publiceerde hedenochtend een nota van den Abessijn-' schen vertegenwoordiger te Parijs, waarin deze namens zijn regeering de aandacht van den Volkenbondsraad vestigt op het feit, dat niettegenstaande de arbitrageprocedure her vat wordt, volgens de resolutie van den raad van 3 Augustus, de Italiaansche regee ring voortgaat met het zenden van troepen en munitie naar Oost-Afrika. Abessinië daarentegen kan geen oorlogs materiaal fabriceeren, en, waar het zich ook wendt om verdedigingsmiddelen te verkrij gen, stuit op uitvoerbargo's. De Abessijnsche vertegenwoordiger vraagt of dit werkelijk neutraliteit genoemd kan worden. Zou de raad onbewogen blijven te genover dezen toestand, die steeds erger wordt? Zal de raad toelaten, dat deze onge lijke strijd tusschen twee leden van den Vol kenbond, waarvan er een al zijn middelen kan gebruiken en verklaart ook te zullen gebruiken om een aanval voor te bereiden, terwijl de andere, zwak en vredelievend, en trouw aan de nationale verplichtingen, ver stoken is van de middelen om zijn onafhanke lijkheid en bestaan, die beide bedreigd worg den, te verdedigen? Tenslotte vraagt de regeering van Abes sinië, of de raad de verantwoordelijkheid op zich kan nemen tot het vernietigen van een Volkenbondslid, dat niemand bedreigt, onge hinderd toe te laten. Italiaansche maatregelen. Naar Reuter uit Athene meldt, wordt op de Grieksche bevolking in de Dodekanesus streng toezicht uitgeoefend. Er heerscht een staat van beleg en tevens heeft men een strenge blokkade afgekondigd. Leros is door VAêeU \eveo*- voor VIJF wasschen 16 cl .VAV.V.SV.1 Hsndelsond. „Emka" Apeldoorn de Italianen tot een vesting vol kanonnen gemaakt. Op Rhodus en Leros heeft men hui zen ingericht, waarin zieken en gewonden van het Italiaansche front in Eritrea kunnen worden ondergebracht. De Italiaansche regeering heeft uit inboor lingen van de oase in Oost-Tripolis eenige arbeiders-bataillons gevormd, die naar Eri trea zijn gezonden. Het stoomschip Merano is, met 500 man aan boord, naar Oost-Afrika vertrokken en zal te Messina nog meer troepen aan boord nemen. Het stoomschip Confidenza is, met oorlogs materiaal aan boord, vertrokken. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft Mus solini zijn toestemming gegeven tot het vor men van een legioen zwarthemden samen gesteld uit Italiaansche vrijwilligers in het buitenland. Tot dus ver zijn er 11.000 aan biedingen binnengekomen. Naar Reuter uit Rome meldt, duren de troepentransporten door het Suezkanaal naar Eritrea steeds voort. Dagelijks passeeren er schepen Port Said. Gisteren passeerde het hospitaalschip Califor- nië het kanaal. Tusschen schip en wal was geen communicatie toegestaan. Een Deensch schip is onderweg naar Mas- soea met een groote lading bier; wijn bleek den soldaten te zeer te verhitten. Verder komen er tallooze Fordauto's op sleepbooten voorbij. De schepen gaan meestal des nachts voor anker, vooral de schepen, die met zieken naar Italië terug keeren. Voorts wordt nog medegedeeld, dat eenige troepen, uit Somaliland en Eritrea naar Tripo lis en Tripoli! ansche troepen naar Eritrea zijn overgeplaatst. Italië koopt graan in Sovjet- Rusland. Maandag werd te Londen bekend, dat de Italiaansche regeering bij de regeering der Sovjet-Unie 9000 ton gerst heeft besteld, ten behoeve van de troepen in Oost-Afrika. Een Britsch schip is gecharterd om de lading van de Zwarte Zee naar Massoba te vervoeren. De volgende maand zal wederom een transport van graan naar Oost-Afrika plaats vinden. Engelsche voorzorgsmaatregelen. Naar de Milaneesehe correspondent van Reuter aan een bericht uit Alexandrië in de Corriere della Sera ontleent, zal een aantal gemotoriseerde afdeelingen en secties inland- sche kameelruiters ter versterking van de grenswacht aan de Westgrens worden opge richt. Het commando over deze afdeelingen zal door de Egyptische regeering aan een Britsch officier worden opgedragen. Te Haifa zijn uit Britsch-Indië 2 Engelsche regimenten ter versterking van de Britsche troepen in Palestina aangekomen. Engelsche kolenexporteurs wei geren Italië leveranties. De correspondent te Newcastle van de Daily Telegraph meldt, dat Italië aan kolen- exporteurs aan de Tyne 500.000 pond schuldig is, en dat zij, daar op onmiddellijke betaling geen uitzicht schijnt te bestaan, geweigerd hebben Italië nog meer kolen te leveren. Ook kolenhandelaren in Zuid-Wales zijn door het uitstellen der betalingen ernstig ge troffen en ook daar zouden de exporteurs verdere leveranties weigeren. Begrafenis van de schoonzuster van den negus. Reuter meldt uit Addis Abeba: De schoonzuster van den negus, prinses As- salafetsj, is gisterennacht gestorven en giste ren in tegenwoordigheid van het keizerlijk echtpaar ter aarde besteld. Abessinische quaestie moet voor den Volkenbond komen. Ofschoon men in officieele kringen de grootste stilzwijgendheid betracht ten aanzien van het onderhoud tusschen Eden en Laval, gelooft men, dat de gedachtenwisseling, die zich doorgroote hartelijkheid kenmerkte, meer op een algemeen plan is gehouden. Nader meldt Reuter, dat de ministers Laval en Eden het over de volgende pun ten eens zijn geworden: 1. Behandeling van het Italiaansch-Abessinisch conflict geheel binnen het kader van den Volken bond; 2. Geen bemiddeling van Frankrijk tusschen Engeland en Italië. Volgens gezaghebbende kringen werd bij het onderhoud alles bereikt, wat men er van verwachtte, voor zooveel het ten minste mogelijk was vorderingen te ma ken. De Times heeft een ingezonden stuk van Snowden, volgens wien de dictatore tactiek van den Bondsraad enkel in Italië's kaart gespeeld heeft, daar Mussolini duidelijk genoeg ver klaard heeft wat hij van plan is en waarom het hem te doen is. Niemand kan een andere gedachte hebben dan dat de beperkingen van Parijs en van het verzoeningstribunaal niets anders dan tijdverlies tengevolge zal hebben. Wanneer de Bond Mussolini's uitdaging niet aanvaardt, dan is dat het einde van den Vol kenbond en zinkt de wereld terug tot de heer schappij van het beest. Snowden protesteert tevens ten scherpste tegen de hulp aan Italië, die opgesloten ligt in de onthouding van behoorlijke verdedigings middelen aan Abessinië. Ook hij vreest ver schrikkelijke internationale complicaties en zegt dat in de bestaande situatie al de elemen ten aan een nieuwen wereldoorlog aanwezig zijn. Krachtens een zoo juist uitgevaardigd Italiaansch decreet worden de in 1914 geboren dienstplichtigen, die slechts 3 maanden be hoefden te dienen, met inbegrip van hen, die in het buitenland wonen, en die geen geldige reden voor vrijstelling hebben, onder de wape nen geroepen. Bij het nieuwe mobilisatie-bevel werden ook de jongelui van de lichtingen 1931 en 1935 onder de wapenen geroepen, die slechs drie maanden behoeven te dienen door familie omstandigheden. In Italië is het niet de gewoonte deze jongelui, welke voor een diensttijd van slechts drie maanden in aanmerking komen, ontfër de wapenen te roepen. Vermogens in beslag genomen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De overtredingen en excessen van leden der katholieke jeugdverbonden hebben de laatste weken een omvang aangenomen, die door de politie niet meeer kan wor den geduld. Buitenlandsch Overzicht Verklaring van de Indische regeering over Hr. Ms. ,£umatra". Men ver moedt dat het schip in November ten volle aan zijn bestemming kan beant woorden De steunverleening aan werkloozen. Br zal scherpere controle op de steunverleening in de grootere steden worden uitgeoefend Schokker gestrand te Hoek van Hol land. De opvarenden gered. Het vaartuig aan wrakhout geslagen Te Monte Carlo is bij een brutale diefstal voor een millioen francs aan juweelen, edele metalen en bankbil jetten ontvreemd Japansche persstemmen over den toestand tusschen Ned.-Indië en Japan. Niet zoo driegend als voor heen Bij een ongeluk in een bruinkoolmijn in de nabijheid van Rome zijn 14 ar beiders gedood De „keizerin" van de Galapagos- eilanden, barones Bosguet-Wagner- Whertonlevend gevonden Het geld voor het laatste raam in de Nieuwe Kerk te Delft is thans bij eengebracht De strijd tusschen Italië en Engeland om de heerschappij in de Middelland- sche zee Mislukte moordaanslag, door 11-jari- gen jongen, op een caféhouder te Weert Ontzettende overstroomingen in Noord-Italië. Het aantal dooden tus schen de 200 en 1000 geschat De katholieke jeugdverbonden in Wurtemberg zijn ontbonden, de ver mogens in beslag genomen Naar Reuter meldt, is gisteren een stemmigheid bereikt tusschen Enge land en Frankrijk. De behandeling van het Italiaansch-Abessynisch ge schil zal geheel binnen liet kader van den Volkenbond plaats hebben De zaak van de „Zeven Provinciën". Luit. Van Boven is door den Zee krijgsraad veroordeeld tot S maan den gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst Feuilleton Marineberichten Omtrek-nieuws Marktberichten Bnortnieuws Pag. t 2 6 2 7 2 6 1 lil «I 1 5 1 8 6 7 8 Naast andere vergrijpen waren vooral ern stig de aanvallen te Ebingen op Jungvolk, te Herbertshofen, waar een voormalig lid van een katholieke jeugdvereeniging wegens- zijn uittreding tegen den grond werd geslagen, en te Kirchhausen, waar leden der Deutsche Staatsjugend tot bloedens toe werden gesla gen. Ter handhaving der openbare rust, veilig heid en orde worden derhalve op grond der verordening van den rijkspresident ter be scherming van volk en staat, de katholieke jongemannenvereenigingen in de districten Balingen, Ehingen, Heilbronn en Neckarsulm door de Wurtembergsche politieke politie ontbonden en verboden, terwgl de vermogens in beslag zijn genomen. Feuilleton. 85) en Eén blik, toen de jonge man de kamer bmnenwaggelde, en zij betreurde haar be sluit. Anstruthers had zwaar gedronken; zijn ong sloeg dubbel en zijn oogen waren met 0e °°rloopen en niet aangenaam om te zien. Hg kwam lodderig kgkend naar haar Haar walging ter wille van haar voorne mens overwinnende, glimlachte zij. „Ik hoor, dat uw neef, Mr. Carstairs in Londen teruggekeerd is," zei zg, en wachtte de uitwerking van haar woorden af. Het antwoord van Anstruthers nam den vorm aan van een vloek. „Hoeveel weet u daarvan ik bedoel, wat wilt u daarmee zeggen?" Hij had haar bij een arm gegrepen, en zijn verhit gezicht was vlak bij het hare. Zij maakte zich met kracht uit zijn greep los. Haar hart bonsde onstuimig. De woor den: „Hoeveel weet u daarvan?" wat beduid den die? Zij was besloten dit te ontdekken. „Is het soms niet waar?" vroeg zij. Anstruthers liet zich een tweede verwen- Êching ontglippen; hij was vol zoeten wijns. ,,Of het niet waar is?" zei hij schamper. »Er was een tijd, dat je doodelijk op dien fijnen neef van mg verkikkerd was, niet waar Dat was, toen je al maar naar hem vroeg. Laat mij je nu dit vertellen, mijn liefste Maisie" hij hikte, voordat hij ver der spreken kon „dat die verwenschte ke rel na vanavond niemand meer zal lastig vallen jou niet, en mg niet. En daarna, Maisie". Hij wilde haar in zijn uitgesto ken armen nemen, terwijl hij op zijn beenen stond te zwaaien en te waggelen. Het was als werd er een klomp ijs op haar wild kloppend hart gelegd. Wat wilde deze dronkenlap te kennen geven? Was- er een komplot tegen Carstairs gesmeed? Dezen zelfden avond misschien op dit uur „Wat bedoelt u? Wat bedoelt u? Zeg het mg!" Onbevreesd, plaatste zij zich binnen het bereid van zijn armen. Maar haar gezichts uitdrukking waarschuwde hem voorzichtig te zijn. Hij deed geen poging om haar te om helzen. Integendeel, hij stond haar versuft aan te staren, een verbijsterde uitdrukking op zijn slap, verboemeld gezicht. „Wat of ik weet?" herhaalde hjj, met een dronkenmanslach. „Ik weet niets hij wou het mij niet zeggen." „Ga zitten!" Haar met open mond aanstarende, liet An struthers zich in een stoel vallen. „Wacht tot ik teruggekomen ben!" Zij wist, dat zij haar toevlucht tot een krankzinnige daad ging nemen, maar gaf daar niet om. Zij zou de waarheid ontwrin- Ken de volle, naakte, afschuwelijke waar- Iteid kan den mond van den dronken ellen deling, dien zg op haar liet wachten. Zij wist nu, dat hij bij haar gekomen was met een duister geheim, dat hem op de tong brandde. Zij liep naar boven, naar de slaapkamer van haar vader, en nam met vingers, die nauwelijks beefden, een voorwerp, dat in een kast naast het bed lag. Zij verborg het tus schen haar kleeren, en keerde in de kamer terug. Bij het zien van haar, sprong Anstruthers op. „Zoodra die vent uit den weg geruimd is, ben ik de naaste erfgenaam van den titel, de bezittingen, het geld hoopen geld!" schreeuwde hg, als door een plotselingen waanzin aangegrepen. „Jij zult Lady Over- ton wordenwat mankeer je nu?" De laatstewoorden werden gillend geuit. Ronald Anstruthers was doodelijk geschrok ken en de schrik had hem ontnuchterd. Het meisje, dat hij gedacht had met zijn fraaie woorden te kunnen overbluffen, hield een revolver in haar hand en zij hield die op hem gericht. „En nu zul je me vertellen wat Mr. Car stairs vanavond overkomen kan," hoorde hij haar op vastberaden toon zeggen, anders schiet ik je dood!" HOOFDSTUK XXV. Een brokstuk van het geheim. Anstruthers werd zoo wit als een doek. „Wat zul je anders?" stamelde hg, ach terwaarts kruipende. „Je doodschieten!" antwoordde Maisie. De hand, die de revolver vasthield, beefde niet; haar stem klonk gebiedend. Haar besluit had haar een onverwachte kracht verleend. „Mij doodschieten!" Doodsbang, en totaal ontnuchterd, snelde de man naar de deur. „Ze is op slot," zei het meisje, „je kunt hier niet vandaan. Ik geef je nog twee mi nuten, en als je me dan niet alles vertelt, wat je omtrent een komplot tegen je neef weet, vermoord ik je! Daarna is alles mg onverschillig," liet zij volgen. „Spreek op!" „Ik heb er heelemaal niets mee te ma ken!" Hij was van taktiek veranderd, en deed nu een poging om haar zco dicht te nade ren, dat hij haar de revolver ontfutselen kon. Zij trad hem evenwel als een Wrekende Engel tegemoet. „Je hebt mij hooren zeggen, dat ik schie ten zal!" riep zij. „Er is al één minuut om... als u daar is, vader, kom dan binnen!" De deur aan het andere einde van de ka mer werd geopend en Bob Willen verscheen, en slaakte een verschrikten uitroep. „Mai siet Met een bedaardheid, die den ouden be roepsvoetballer verbazingwekkend voorkwam, antwoordde zij zonder zich om te draaien, en zonder op te houden den bangen lafaard tegen den wand in bedwang te houden. „Er is een komplot gesmeed tegen Mr. Carstairs, vader, en deze ellendeling weet daar alles van. Zij zullen een poging doen om Jack vanavond te vermoorden deze man heeft zooveel als dat te kennen gegeven en als hij mij niet alles opbiecht, schiet ik hem neerzoo waarachtig als iets!" „Laat het aan mij over, meisje." Bob Willen had sedert twee jaren alle sport laten varen; hij begon hinderlijk zwaar lijvig te worden, maar hij snelde door de ka mer als een orkaan. „Berg die revolver weg ze is niet meer noodig!" riep hij, Anstruthers aanvattende. „En nu, mannetje, vooruit er mee, of ik wurg je!" Hij had Anstruthers bij de keel gegrepen, en schudde hem als een bulhond een schoothondje gedaan zou hebben. „Laat mij los! Laat mij dan los!" Met een grom van voldoening slingerde de hotelhouder hem in een stoel. „Wie is de aanstoker er van?" vroeg hij. „Wayne! Bedenk wel, dat ik er niets mee uitstaande had!" Krankzinnige angst was in de stem en in de bevende handen van den lafbek te bespeuren. „Wayne? was dat niet de naam van dien ploert, Maisie?" en het meisje knikte bevestigend. Hector Wayne was de man, die een treurspel in haar leven te voorschijn ge roepen had. Hij vervolgde haar nog met zijn boosaardigheid, naar het scheen. „En wat zal hij Mr. Carstairs doen! antwoordt mij, verdoemde schavuit!" „Vraag mij dat niet!" hij slikte zenuwach tig. „Vraag mij dat niet!" herhaalde hg en bibberde over al zijn leden. „Het je vragen!" Willen had zijn keel op nieuw beet. „Maisie, bel de politie op die zal hem gauw genoeg aan het praten krg- gen!" Voordat het meisje de kamer evenwel had kunnen verlaten, gilde Anstruthers alweer: „Ze gaan hem vermoorden; maar ik had er niets mee te maken niets, begrepen? Laat mij gaan! Laat mij gaan!" „Dat kun je begrijpen, niet?" snauwde Bob Willen, zelf in een moordlustige stem ming, door de angsten, die zijn dochter be rokkend werden. „En nu de rest, vlug wat? Hoe zal hij het doen? En waar moet dat ge beuren „Dat weet ik zelf niet! Ik zweer, bij alles, dat ik het niet weet?" riep Antruthers „Als ik alles zeg, wat ik weet, mag ik dan weg gaan Laat de politie asjeblieft niet hal len „Dat weet ik nog zoo niet. Maar, je eenige kans is, dat je spreekt, kerel! Je zult toch niet wenschen, dat ik wegens moord op jou terecht sta?" Het was zijn laatste stroohalm. „Dit is alles wat ik weet," antwoordde An struthers. „Een paar dagen geleden werd mij door Hector Wayne gevraagd hoeveel ik er voor over had om een aanzienlijk vermogen te erven. Lord Overton, de vader van Car stairs, ligt op sterven, maar dat is niet we reldkundig gemaakt. Als Carstairs uit den weg geruimd was dood zou ik als naaste rechthebbende den titel en al het geld erven." „En verder?" „Toen beloofde Wayne om Carstairs te vermoorden op voorwaarde, dat ik er een goede som gelds voor over had. Ikik verbond mij hem 30.000 uit te betalen..." „Genadige hemel, ik had nooit kunnen denken, dat er zulke lage wezens beston den als jij!" riep Willen uit. „En nu de rest!" „Maar ik had niets met het plan met het komplot, te maken. Daar weet ik niets van; daarvoor vertrouwde Wayne mij niet voldoende. Maar het pakte mij hevig aanik zocht troost bij den drank; ik kwam hier heenAnstruthers was aan het einde van zijn krachten gekomen „Om er op te bluffen! Hij zei, vader, dat na vanavond Jack Carstairs hem noch mg verder zou lastig vallen. Ik heb het u niet eerder gezegd, maar hij vervolgt mij al veer tien dagen met zijn liefdesbetuigingen. Hij probeert mij op slinksche wijze over te halen met hem te trouwen hij zou schatrijk, en ik Lady worden Maisie kon niet meer. Ze sloeg haar han den voor de oogen, als om een akelig vi sioen daaruit te weren, en zonk op den di van ineen. Haar vader snelde op haar toe, bukte zich, en wilde haar troosten. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1