Buitenlandsch Overzicht. oetbal i efd Wat wilt Leaml Julius Streicher s rede te Berlijn. nare Hoofdpijn NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE ACTIE TEGEN DE KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND Ontevreden Duitschers. I.O. 7635 EERSTE BLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 63ste JAARGANG Lansbury en de aanstaande wereldoorlog. De vlootbesprekingen. Een millioen man gemobiliseerd Nieuw verdrag tusschen de Ver. Staten en Panama. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 cL Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, f 1.70. Versclujnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE NS 20 ct per regel (galjard). Ingez. medsd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De besprekingen tusschen Eden en Laval over de Abessijnsche kwestie. Mussolini verandert niet van politiek, De wrevelige stem' ming in Amerika, ten opzichte van Duitschland. Het penibele vraagstuk. Er zit weinig schot in de besprekingen te Pa rijs. Nu is de stof wel uiterst moeilijk te be handelen, maar men mag toch verwachten dat Laval en Eden straks niet uit elkaar zullen gaan zonder eenig resultaat, zonder een vaste richtlijn, omdat dat hun posiite op de Volkenbonds- conferenie in September te Genève zooveel moeilijker, zoo niet onmogelijk, zou maken. De correspondent van de Times te Parijs meldt, dat Eden geen kant en klaar plan meegebracht heeft, omdat het volgens hem en de zijnen nu niet aan Groot-Brittannië staat om voorstellen te doen, die door Italië en Abessinië misschien verworpen zouden worden en dat voorstellen nu van de twee partijen moeten komen. De diplomatieke correspondent van de Express bericht echter, dat Eden een nieuw Britsch plan ingediend heeft, dat uitgewerkt zou zijn door Sir Sidney Barton, den Brit- schen gezant te Addis Abeba en den keizer van Abessinië. De Franschen zouden dit voorstel hun steun willen geven, omdat zijn uitvoering over den Volkenbond zou loopen. Het plan boudt in, dat Abessinië leiding van den Volkenbond op vele punten van financieele en oeconomische politiek zou aan vaarden. Tot dit doel zou een aantal buiten- landsche adviseurs benoemd worden, de meesten van wie Italianen zouden zijn. Abes sinië zou concessies aan Italië doen, die een spoorweg tusschen Eritrea en Italiaansch- Somalieland, benevens een groot gebied met metaalmijnen zou insluiten. Italië zou een groot gebied of grensprovincies voor Ita- liaansche kolonisatie krijgen. Abessinië zou een doorgang naar de zee met een handels haven ontvangen. Dit plan zou Italië over het grootste deel van het Abessijnsche oeco nomische leven controle geven. Eden zou met nadruk betoogd hebben, dat Frankrijk en Groot-Brittannië, wan neer dit plan faalt, Italië met volledige onthouding van alle stoffelijken of zede lijken steun moeten dreigen. Als het waar is wat de correspondent mee deelt, dan staat nog zeer te bezien of Musso lini op het voorstel in zal gaan. Wij gelooven het niet. Mussolini zal moeilijk van zijn voor nemen, om in het bezit te komen van heel Abessinië, af te brengen zijn en de conse quenties daarvan heeft hij natuurlijk allang overwogen. In zijn onderhoud met Laval (Frankrijk), schijnt Aloisi (Italië) zich ertoe beperkt te hebben allen het .'.taliaansche standpunt uit een te zetten, en daaruit blijkt wel overdui delijk dat Italië nog niets van zijn expansie- zucht heeft verloren. Een oeconomische ontwikkeling in Abes sinië kan Italië van geen nut zijn. Het erkent de rechten der andere mogendheden in dit land, doch het moet politieke garanties ver krijgen. Tot dat doel heeft Italië 177.000 man in zijn beide koloniën geconcentreerd, en het zou niet aarzelen hierop een beroep te doen, indien een vreedzame regeling het niet moge lijk maakt, dat Italië de genoegdoening krijgt, die het verlangt De regeering te Rome be grijpt de internationale moeilijkheden, die haar besluit medebrengt, doch dit is haar door de gebiedende noodzaak opgelegd. De Ver. Staten en Duitschland Men durft in Amerika nog wel eens ronduit te zeggen hoe men over den toestand in Europa denkt. Dat kan zijn goede kant hebben, omdat critiek gezond kan werken, als men tenminste geneigd is er naar te luisteren. Men heeft aan den over kant van den Oceaan niet onder stoelen of banken gestoken dat men het met de methodes van het huidige Duitschland lang niet eens is. 't Is nu meer de gouverneur van Mas- sachusetts, die zich op zeer duidelijke wijze uitgelaten heeft over de opvattingen, die er in de Ver. Staten bestaan over de manier, waarop in Duitschland wordt opgetreden tegen menschen, die het nu eenmaal niet eens zijn en niet eens kunnen zijn met het doen en laten van de Nationaal-Socialisten, tegenóver menschen die er een eigen meening over politieke geloofs- en raskwestie op na houden. Men weet, dat het Huis van Afgevaardig den van Massachusetts een tamelijk kras ge stelde resolutie had aangenomen, waarin de godsdienst- en rasvervolging in Duitschland worden afgekeurd. Daarentegen was de Duitsche consul-generaal te Boston in verzet gekomen. Deze had in zijn protest gesproken van „onbevoegde en onvergeeflijke inmenging in aangelegenheden van mijn land, die in geen enkel opzicht liggen binnen de rechts bevoegdheid van de volksvertegenwoordigers van Massachusetts." De voorzitter van het Huis van Afgevaar digden te Boston heeft den consul-generaal van repliek gediend en opgemerkt, „dat het hier niet ging om inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Duitschland, maar dat een groep burgers van Massachu setts haar meening had gezegd over een onderwerp, dat overal ter wereld de belang stelling heeft getrokken." De gouverneur van den genoemden staat deed er nog een schepje op door den consul- generaal te Boston, die geprotesteerd had, te vertellen dat de resolutie van het Huis te Boston te rechter tijd was gekomen en een eerlijke uiting was van wat de Amerikanen over het algemeen in hun binnenste denken. Het woord is dus nu weer aan den Duit- schen consul-generaal te Boston, of aan den Duitsehen ambassadeur te Washington. Julius Streicher, gouwleider van Franken land, uitgever van de Stürmer, toonaangeven de persoonlijkheid in het Duitsche anti-semitis- me, heeft Donderdag voor de eerste maal se dert het aan het bewind kom van het nat. socialisme te Berlijn het woord gevoerd. Zijn rede was door de gebeurtenissen van de laat ste weken voldoende voorbereid en het is te begrijpen dat het enorme Sportpalast geheel was uitverkocht, zoodat er nog een tweede vergadering later .n de tennishallen in het westen van Berlijn, moest worden georgani seerd. Ook deze groot ruimte was geheel vol. Streicher was per vliegtuig naar Berlijn ge komen; bij zijn landing op Tempelhof werd hij begroet door allerlei autoriteiten. Van zijn aankomst in de hoofdstad hebben d- Berlijn- sche biaden evenveel gewag gemaakt als van de aankomst van den nieuwen Italiaanschen ambassadeur. De redevoering van Streicher. Streicher begon met af te rekenen met de zoogenaamde intellectueele en met de buiten- landsche pers, die met haar leugens volgens den spreker een kunstmatige stemming tegen het Duitsche volk hadden geschapen. Hoe langen tijd hebben wij niet noodig ge- haa, zoo ging Streicher voort, voordat wy voor het gerecht en zelfs bij partygenooten •Ie rassenschending als zoodanig erkend za gen. Veel is bereikt, wanneer deze erkenning gemeengoed van het Duitsche volk wordt. Het Jodenvraagstuk is reeds met het aan de macht komen van het nationaal socialisme opgelost. De zwaarste arbeid begint eerst nu. Wie als partijgenoot gelooft, dat hij het groote doel van onze beweging dient, wan neer hij een Jood neerslaat, of zijn ruiten verbrijzeld, is nimmer nationaal-socialist ge weest en zal het nimmer worden. Ik geloof dan ook niet, dat nationaal-socialisten de schanddaden hebben bedreven die men hier en daar heeft kunnen waarnemen. Dat waren geen naionaal-socialisen. Wie meent, dat men met zulke uiterlijkheden de oplossing van het vraagstuk nader komt is te dom om den ernst van het oogenblik te kunnen be grijpen. De grootste 3chande in Duitschland is te allen tijde geweest, dat de joden het gewaagd hebben ons land volgens de wetten van de Talmoed te -egeeren. Destijds zijn den Duit- schers alle spaargelden ontnomen, noodig voor een onbezorgden ouderdom. Op het laatste oogenblik zond ons de hemel Adotf Hitier. Hiermede besloot Streicher onder groote geestdrift zijn rede. Havas weet nog te melden, dat te Schwan- dorf, een plaatsje in Opper-Beieren, graven zijn geschonden op het katholieke kerkhof. Van meer dan veertig graven van armen wer den de kruisen neergeworpen en zelfs gebro ken. Te Breslau zou een optocht gehouden zijn, waarin poppen, welke priesters voorstelden, aan galgen hangende, werden meegevoerd. Katholiek jongenskamp opgeheven. Te Hungenberg in Frankenland is een ka tholiek jongenskamp opgeheven. Het DNB deelt mede, dat op grond van het in beslag genomen materiaal kon worden vastgesteld, dat in dit jeugdkamp, niet alleen sport werd beoefend, doch tegen de bestaande verbodsbepalingen in ook velddienstoefenin gen zijn gehouden. Kloosterzusters veroordeeld wegens het smokkelen van deviezen. Het DNB meldt uit Berlijn: Te Berlijn zijn zeven kloosterzusters van de orde van den Goeden Herder wegens overtre dingen der deviezenregeling veroordeeld, de moeder-overste tot 4 maanden gevangenis straf en 1800 mark boete, de anderen tot boe ten van 1800 tot 4500 mark. Een bedrag van 23.500 mark dat in beslag was genomen, werd verbeurd verklaard. Leekebroeder wegens het afrukken van plakkaat veroordeeld. De rechtbank te Ratibor veroordeelde heden een leekebroeder van het Steyler Missiehuis tot vier maanden gevangenisstraf wegens het afrukken van een plakkaat tegen het politie ke katholicisme. Onder alle rangen en standen der bevolking wordt gemopperd. Wij lezen in „De Avondpost": Een Nederlander, die geruimen tijd in Duitschland heeft gereisd en daarbij zijn oogen den kost gaf, terwijl hij bovendien in de gelegenheid was met iedereen te spreken, zonder dat hij zich party stelde, kwam ten slotte tot de volgende conclusie. Ontevreden stemming. De duizenden Nederlanders, die hun vacantie in Duitschland doorbrengen, in hotels of pensions vertoeven, merken vrijwel niets van wat er in het volk omgaat. Toevallig mogen zij een optreden der S.A. meemaken of van de Gestapo die echter voornamelijk 's nachts opereert dan wel een kleine manifestatie jegens Joden, over het algemeen komen zij echter tot de conclusie, dat het er rustig is en de menschentevreden zijn. En toch heerscht er ik ben in de gele genheid geweest het herhaaldelijk op diverse plaatsen te constateeren groote, ja ge weldige ontevredenheid, onder alle rangen en soorten der bevolking, vooral natuurlijk in kerkelijke kringen, maar óók bij de Rijks- weer en zelfs bij de S.A. Ontevredenheid over: le. den dwang van het eenzijdige systeem. Een dwang, die zelfs den Duitscher te machtig wordt, nu er geen vrijheid meer bestaat, wat onder het Keizerrijk toch nog wel het geval was. 2e. dat er geen vrije meeningsuiting is ge oorloofd, tengevolge waarvan de menschen elkaar niet meer vertrouwen. 3e. de lage loonen, de geringe verdiensten. 4e. het dure levensonderhoud. 5e. het provoceeren van relletjes. 6e. de talrijke plagerijen. De Jodenvervolging wordt grootendeels af gekeurd. Er zijn natuurlijk verschillende anti semieten, die vooral de Oost-Joden haten en beweren dat de Warenhuis-eigenaars, meest Joden, zich verrijkt hebben ten koste van hun personeel. Maar de neringdoenden, die vroe ger de rijkere Joden tot hun klanten telden, voelen het danig, dat zij een belangrijke clientèle zijn kwijt geraakt. De herhaaldelijke acties tegen Katholieken en Protestanten worden zeer afgekeurd. Namen zijn mij ge noemd van menschen, die er zich toe leenden, speldjes van Charitas (een R.K. liefdadig heidsinstelling) van de menschen af te ruk ken, louter uit baldadigheid. Daartoe be hoorden óók verkleede S.A.-ers. De Katho lieken, die sterk hun geloof belijden, evenals trouwens de Protestanten, moeten heel wat verduren. Zij worden geplaagd, zoo niet ge volgd en gesard, alleen omdat zij geloovigen zijn, met dit wondere resultaat, dat de kerken voller zijn dan vroeger ooit het geval was en de menschen zich rond hun priesters scharen. Maar ook gebeurt het, dat men midden in den nacht wordt gehaald voor het geven van inlichtingen. Zoo zijn er honderden, die nim mer zyn teruggekeerd. De plaatselijke over heid weet van niets, staat zelf vreemd daar tegenover en meent soms, dat de spoorloos verdwenen menschen door „verkleede commu nisten" zijn weggevoerd. KONIJN's AUTOMATIC, DAGELIJKS UITZENDING DINERS bbwrmm dag en nacht. behoeft Uw dag niet le vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zij ter af. Bovendien, Ge proeft niets I Prettig en makkelijk innemen! AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn, Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 stuks. Wat zes maanden geleden nog voor on- mogelykwerd gehouden, gebeurt thans: De ontevredenheid uit zich reeds openlijk in bier lokalen en biertuinen, waar géén vreemde lingen komen, alléén maar Duitschers. In een mijn bij Aken kon men plotseling een opschrift vinden waarop stond te lezen: „Weg met Hitier, leve Brüning!" Een pond aardappelen kost 10 pferinig (6 cent), rundvleesch is er bijna niet te krij gen, varkensvleesch daarentegen wel. Alle levensmiddelen zijn, o.a. in verhouding tot ons land, drie of viermaal duurder. Bij het gros van het Duitsche volk bestaat" groote angst voor het communisme, dat naar men vreest uiteindelijk zal komen zoodra het Hitler-regiem zal hebben afgedaan. De zorgen zijn groot, de werkloosheid neemt toe. Verreweg de meesten lijden een kommervol bestaan. Triestig vooruitzicht. Men moest eens weten, wat er in al die mil- lioenen Duitschers omgaat, wanneer de druk doende, hard lachende vreemdelingen hun land doortrekken, vol van jolijt en onbezorgd heid. Dan kunnen zij wel weenen en snikken! George Lansbury, de leider van de arbei derspartij in het Lagerhuis heeft gisteren verklaard: „De wereldoorlog is een kwestie van een jaar of twee, misschien een maand of twee, tenzij paus Pius en de aartsbisschop van Canterbury onmiddellijk een wereldcon ferentie van alle godsdiensten bijeenroepen. Een conferentie in October. Naar de Times meldt, heeft de Britsche regeering aan de overige onderteekenaars van het vlootverdrag van Washington en van Lon den, de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië, voorgesteld, overeenkomstig het voornemen, dat in de vlootverdragen tot uit drukking is gebracht, in October te Londen een conferentie te beleggen. Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat Italië thans 1 millioen manschappen onder de wapenen heeft. Geparafeerd. De gezant van Panama te Washington en Welles, de secretaris van het Departement van Buitenlandsche Zaken, hebben een nieuw verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Panama, geparafeerd, dat het verdrag van 1903 zal vervangen. Bij dit verdrag laten de Vereenigde Staten elk recht op interventie in Panama varen. Buitenlandsch Overzicht Pag. 1 Donderdagavond heeft Julius Strei cher in het Berlypsche sportpaleis gesproken en natuurlijk het Joden vraagstuk behandeld. Er was enorme belangstellingm 6 Er is bij den Volksraad een wetsont werp ingediend tot verhooging van de korting op de Indische pensioenen van 17 tot 20 pet5 Toenemende ontevredenheid onder alle lagen der bevolking in Duitsch land 1 De bekende eenoogige Amerikaan- sche wereldreiziger Wiley Post is gisteren met zyn vliegtuig gevallen en gedood r De Belgische koningskinderen zijn hedenmorgen na een verblijf van zes weken, uit Noordwijk vertrokken en naar België teruggekeerd „5 Het verweer van den Zeekrijgsraad op de verdediging van luitenant Van Boveng Italië heeft, naar officieel wordt medegedeeld, thans een millioen man gemobiliseerdj' De door Chineesche bandieten ont voerde Britsche journalist Jones is vermoord gevonden g De rijksmiddelen zijn in Juli ruim 1 millioen gulden beneden de raming geblevena H 1 In Albanië is een opstandige bewe ging ontstaan, die een ernstige om vang heeft aangenomen „6 Gisteren is een Japansche mijn over stroomd waarbij elf mijnwerkers zyn verdronken7 Gisterenavond is het gemeentelijke zwembad aan den Dijkweg officieel geopend g Groote belangstelling voor de „elf en dertigste tocht" in Friesland Het s.d. plan van den arbeid zal be gin September worden gepubliceerd J Amerikaansch vliegtuig veronge lukt. Vijf inzittenden werden gedood 6, Japan zal geen enkele vlootconferen- tie meer bywoneng Gisteren is een Albaneesch generaal vermoord feuilleton M arineberichten Omtrek-nieuws marktberichten Soortnieuw3 6 1 10 6 7 10 BRITSCHE KOLOI^E TE ROME GEBOYCOT. In v -ban_ met Abessinisch geschil. De „Star" meldt uit Rome, dat de leden der Britsche kolonie aldaar sedert de toespitsing van de Engelsch-Italiaansche tegenstellingen met betrekking tot het Abessinisch geschil, blootgesteld zyn aan een volkomen maat schappelijke boycot. In maatschappelijk op zicht leeft de Britsche kolonie thans in Rome als op een verlaten eiland en nog slechts bij officieele gelegenheden spreken de Italianen met de Engelschen. Volgens een op het oogenblik met vacantie in Engeland vertoevend lid van de Britsche ambassade in Rome zouden zelfs oude Ita- liaansche vrienden alle betrekkingen met de diplomatieke vertegenwoordiging van Groot- Brittannië hebben verbroken. Feuilleton. u 36) en Anstruthers wierp geslepen blikken om zich heen. Hij zag de revolver, die het meisje was gaan halen, op de tafel liggen. Hy stond onhoorbaar uit zijn stoel op; zijn rechter hand sloot zich om de kolf. De kreet van voldoening, dien hij slaakte, toen hij het wapen in zijn bezit had, was oorzaak dat Bob Willen opkeek. „Als Je me weer aanraakt, schiet ik!" schreeuwde Anstruthers luidkeels. Als een dolle stier zijn hoofd schuddende, ondernam Willen zonder zich te bedenken, een charche tegen hem. Een knal, een ge smoorde kreet, het dichtslaan van een deur en Anstruthers was verdwenen. En in datzelfde oogenblik luisterde Huish met de grootste blijdschap naar de bood schap, die hem uit het huis in Cavendish Square gebracht werd, behelzende, dat hij met den auto dadelijk naar Barborough moest rijden om zijn heer af te halen en thuis te brengen. HOOFDSTUK XXVI. Thomas krijgt het druk. Toen Thomas de Vederbos verliet, was hy perplex, en wist niet goed hoe met zichzelven te rade te gaan. Hy bezat niet veel stof om op voort te bouwen, en toch was hij over tuigd, dat hij de kiem van een komplot afge luisterd had, en dat dit zeer goed in verband kon staan met zijn voormaligen meester, den zoon van Lord Overton. Hij zou niet hebben kunnen zeggen waarom, maar die indruk was diep by hem geworteld. Den volgenden dag ontving hij tijding, die hem niet alleen liet opschrikken, maar de reeds door hem gekoesterde vermoedens be vestigde. „Zeg my eens, Thomas", zei Lord Leve ring, „was je vroeger niet in dienst by Lord Overton „Om u te dienen, uw lordschap en daar na bij Mr. Carstairs, zijn zoon." „H'm! dat dacht ik al. Nu, dan zal het je spijten, te vernemen, dat Lord Overton zeer ernstig ziek is, en misschien den nacht niet halen zal." „Zeer ernstig ziek Lord Overton!" sta melde de knecht, en wendde zich toen tot zijn zegsman. „Zou u mij vanavond kunnen missen, uw lordschap Ik zou graag „Welzeker! Ga maar uit. zoo gauw je wilt. Wat ik vragen wou, heb ik onlangs niet het een of ander omtrent Carstairs gehoord Verdween hij niet spoorloos, of iets dergelijks? Is hij nadien nog weer komen opduiken, zoo ver je weet?" „Jawel, uw lordschap, hy is teruggekomen; lk wenschte nu naar hem toe te gaan; ik ge loof niet, dat hij weet dat zijn vader zoo ziek is, ja, ik ben ik zeker van. Kwam die ziekte plotseling op, sir?" „Neen, naar wat ik vanmiddag in de club hoorde, was hij gedurende eeii week of langer, erg sukkelende, maar wilde niet, dat het be kend werd. Een rare opvatting, maar, onder ons gezegd, Thomas, gedroeg Overton zich altijd een beetje zonderling, niet waar?" „Hy had een paar eigenaardige opvattingen, uw lordschap, als ik het zoo zeggen mag zon der oneerbiedig te zijn". „H'm! Dat heb ik ook gehoord. Welnu, ga maar. Ik dineer vanavond thuis, en kan me wel redden het moet maar, in ieder geval." „Ik ben u zeer verplicht, uw lordschap," zei Thomas, en Lord Levering, die van tijd tot tijd een schelmsche bui had, wierp zijn zorg- zamen knecht een boek naar het hoofd, om zijn aftocht te verhaasten. Op het plein riep Thomas een taxi aan, en liet zich naar de kamers van Huish rijden „met maximum snelheid, asjeblieft!" Lord Overton lag op sterven! De toestand bracht hem allerlei denkbeelden in het hoofd. Het was vreemd, dat nog onlangs, toen hij met John Carstairs de on vermijdelijkheid besprak, dat deze zijn positie en zijn stand in de maatschappij moest her nemen, de laatste melding gemaakt had van de mogelijkheid, dat hij verplicht zou worden om zijn identiteit te bewijzen. En in datzelfde oogenblik misschien, had Lord Overton zwaar ziek gelegen. Carstairs zou voor den dag moeten komen, wanneer het ergste gebeurde en zijn vader stierf. Hij had die excentriciteit al veel te ver gedreven. Op zyn rustige, maar afdoende manier, had Thomas ai ontdekt, wat de lip pen van Carstairs verzegeld hield; de reden was, dat wanneer hij zijn plaats en zijn identiteit hernam, een oud schandaal, waar bij het meisje, dat hy liefhad, betrokken was, opnieuw op ieders lippen zou zweven. Thomas kende dat meisje als Maisie Willen; hij wist ook, dat Ronald Anstruthers, na diens zoon de naaste erfgenaam van Lord Overton, het gezelschap van dat meisje dikwijls zocht. Zij was een bekoorlijk meisje, daarop viel niets te zeggen; maar zij zou John Carstairs zeer zeker niet in den weg staan om zijn oude plaats te hernemen. Terwijl Thomas in de taxi voorttufte, zwoer hij by zichzelven, dat hij, met of zonder de toestemming van zijn vroegeren heer, de feiten wereldkundig zou maken, wanneer John Carstairs in zijn hou ding bleef volharden. Het was hem niet bekend, wat de wet in dat opzicht voor schreef, maar het scheen onaanvechtbaar, dat Anstruthers er stoffelijk profijt van zou trek ken, indien Carstairs achteraf verkoos te blijven. Bij de woning van Huish aangekomen, maakte hij met den deurklopper zulk een spektakel, dat de huisjuffrouw diep veront waardigd aan de voordeur verscheen. „Mr. Huish ik moet hem dadelijk spre ken het is van het hoogste belang," viel Thomas dadelijk uit, maar de vrouw sneed hem slechtgehumeurd het woord af. „Die is niet thuis hij is daareven uitgegaan. Neen. ik weet niet waarheen. Hoe kom je op het denkbeeld, dat ik het weten zou? Ik ben zijn schoonmoeder niet." „Weet u dan wanneer hij terugkomt?" „Neen, wanneer hij terugkomt, weet ik net zoo min. En ik heb ook geen tijd meer om hier nog langer vragen te beantwoorden." En de deur werd voor den neus van den bezoe ker dichtgeslagen. „Heer in den hemel!" mompelde Thomas binnensmonds, „hoe houdt hij het in zoo'n omgeving uit, wanneer hij rechtensHij voltooide den zin niet, maar schudde beden kelijk het hoofd. De noodzakelijkheid en een dringende nog wel om Carstairs te vinden, bleef niet temin bestaan. Hem moest onmiddellijk mee gedeeld worden dat zijn vader op het uiterste lag. Het was ellendig, te moeten denken dat Lord Overton uit het leven zou scheiden, van zijn zoon en erfgenaam vervreemd. Het huis van Sir Arthur Paget in Caven dish Square was er nog; daar zou hij nu heengaan. Hier kreeg hij de gevraagde inlichtingen, maar terwijl hij naar den butler luisterde, werd hij bleek van schrik. „Huish," zei de man, „zoo heet de chauf feur, niet? Laat eens kijken een van de dienstmeisjes heeft hem pas een boodschap van Sir Arthur overgebracht. Wacht hier even, dan zal ik gaan vragen hoe die luidde." Hij kwam binnen twee minuten terug. „Sir Arthur heeft twintig minuten ge leden uit Barborough opgebeld. Huish moest daar in den auto heenrijden, hem aan het Hotel Royal afhalen, en hem naar huis rijden. Barborough! Waar had hij dien naam eer der gehoord? Door een nijpenden ahgst aan gegrepen, schoot het hem opeens te binnen „Barborough", zoo heette het plaatsje, waarover hy de twee mannen had hooren spreken. „Barborough!" Juist, dat was het; en een van die twee mannen was die nieuws gierige sinjeur van een paar avonden geleden geweest. Het beramen van een moord dat had die twee mannen daar samengebracht. Hij was er vast en zeker van overtuigd. Hij herin nerde zich nu hun woorden ook. De eene man had geaarzeld, de ander had hem gezegd, dat het „gemakkelijk" was zoo gemakkelijk als iets! „Gemakkelijk" om John Carstairs, den jongen meester, dien hij aanbad, te ver moorden! Alles sloot als een bus de man, wien hy de identiteit van John Carstairs zoo onbe dachtzaam onthuld had; de gevaarlijke ziekte van zijn vader, Lord Overton.,. nu kon hij alles met elkaar in verband brengen. Hector Wayne had de hand in dat komplot; hij was de lastgever van die mannen of althans van een van hen. Wayne wenschte den dood van Carstairs, opdat Austruthers in diens rechten zou treden. En hij kon Anstruthers uitknijpen als een citroen... „Hé! Wat scheelt jou, zeg? Val hier niet van je stokje, ouwe baas!" zei de butler van den huize Paget. „Je, schijnt totaal kapot te zijn wat heb je?" Maar Thomas had zich al omgedraaid zonder te antwoorden; zijn hersens werkten snel; hij had geen tijd voor woorden. En dan, men zou geen geloof slaan aan zijn verhaal; het klonk te fantastisch. Barborough! Hij zou daarheen gaan. Terwijl hij met zyn voet op de treeplank van de door hem gehuurde taxi stond, reed een tweede taxi voor. En uit deze stapte het meisje, dat zooals Thomas wist, door John Carstairs bemind werd De schreeuw, dien haar vader bij de vlucht van Ronald Anstruthers slaakte, bracht Maisie Willen tot het leven terug. Zij zat dadelijk rechtop. „Hy is weg kyk waar hy heengaat!" riep zij. Maar hoewel Willen de achtervolging ter stond instelde, was zijn wild ontsnapte Vol gens het personeel, was hij als een dolleman door het hotel gerend, dreigend met zijn revolver zwaaiende. Allen waren te bang ge weest om hem tegen te houden' en hij was aan de meesten van hen een geregeld® gast in het hotel bekend- (Wordt veryc'gj.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1