EERSTE LUSTRUM VAN DE WIERINGERMEER Jiod spot Jtocfi td. AKKERTJES Ais Gij niet kunt slapen Oost-Indiè. BINNENLAND tweede blad heldersche courant van zaterdag 17 augustus 1935. 21 Augustus a.s. is het 5 jaar geleden, dat de Wieringermeer droog viel. De geschiedenis van de inpoldering en wat er aan vooraf ging. Met vertrouwen in de toekomst hebben zich reeds honderden in den „Meer" gevestigd. De „Kolonisten" gaan feest vieren. De Belgische koningskinderen. Rijksmiddelen in Juli. „Geiria naar Italië". AKKER.CACHETS De verdere korting op de Indische pensioenen. Woensdag, 21 Augustus a.s. staat In het teeken van den Wieringermeer. Dan slaat men n.1. 5 jaren terug in de bladeren van Neerland's historie en herdenkt men het trotsche feit, dat het dien dag was, waarop Nederlandsche mannen er in geslaagd waren, land, veel en vruchtbaar land, aan de oude Zuider zee te ontworstelen. Ons land was en is trotsch op deze prestatie;"het buitenland maakte er met respect gewag van van! „Die mannen van dat kleine Noordzee- landje, van dat Holland, die kunnen toch wel wat!" Ofschoon 5 jaren nu niet een bijzonder herdenkingswaardige leeftijd is, heeft men gemeend, het eerste lustrum niet onopgemerkt te moeten passeeren. Te recht staat men even stil bij een grootsch gebeuren, dat, al is het nog maar 5 jaren geleden, toch alweer historie geworden is. Het is goed in dezen benarden tijd eens even stil te staan om feiten als het droogleggen van den Wieringermeer te herdenken. Het koesteren aan zulke prestaties doet ons zoo goed!...... Vijf jaren is het weldra geleden, dat de „Meer" droogviel. Vóór dat aan de indijking en de bemaling begonnen werd ging er heel wat gepraat en geschrijf vooraf! Wij zullen er hier het één en ander over laten volgen, zoomede over de tot-stand- koming van het nieuwe Nederlandsche grond gebied. Wij konden daarbij niet beter doen, dan de „Gids voor de Wieringermeer", uit gave van de firma C. J. Bosker te Wieringen- Middenmeer, te raadplegen, waaruit wjj onderstaande citeeren 1849. „Nog stond het wonder van de drooglegging van de Haarlemmermeer te gebeuren of een nog grooter plan werd wereldkundig gemaakt. Immers de Waterstaatsingenieur Van Dig gelen publiceert zijn plan tot bedijking van Zuiderzee, Wadden en Lauwerszee. Het plan werd niet uitvoerbaar geacht, doch men bleef niet bij de pakken neerzitten en in 1866 kwam het project van de ingenieurs Bijerinck en Stieltjes om alleen 't Zuidelijk deel der Zuiderzee met een afsluitdijk over Urk droog te leggen. Ir. Leemans (naar wien 't gemaal in de Wieringermeer bij Den Oever is ge noemd) werkte het plan nader uit en in 1877 werd door het ministerie-Heemskerk een wetsontwerp ingediend tot uitvoering van het plan Beyerinck-Stieltjes-Leemans; 't ontwerp werd in 1878 echter door het ministerie- Kappeyne van de Coppello weder ingetrokken. In 1882 was het 't Friesche Kamerlid A. Buma, die 't waagde een wetsontwerp in te dienen tot een nieuw onderzoek om de geheele Zuiderzee en Waddenzee in te polderen. Het werk van Ir. O. Lely en z(jn uiteindelijk succes. Helaas ook de heer Buma mocht geen overwinning boeken; zijn wetsontwerp werd eveneens in 1883 verworpen. Doch de activi teit der voorstanders geleek daardoor grooter te worden; in 1886 toch werd de Zuiderzee- vereeniglng opgericht voor financieel en technisch onderzoek der drooglegging en ir. C. Lely, als hoofd van het technisch bureau dier Vereeniging heeft van 1887 tot 1891 acht nota's gepubliceerd over de bedijking van vier polders met openlating van een IJsselmeer en de afsluitdijk via Wieringen; de heer Lely bracht 't zóóver dat een Staats commissie tot onderzoek van zijn plan werd ingesteld enin 1894 oordeelden, blijkens het rapport, 21 van de 27 leden, dat het plan in 's lands belang moest worden uitgevoerd. Nog ontelbare getijen zouden elkander echter in de Zuiderzee afwisselen voordat deze door een afsluitdijk zouden worden geweerd. Het wetsontwerp plan-Lely werd herhaaldelijk ingediend en weer ingetrokken. In 1913 echter werd Dr. Lely voor de derde maal minister van Waterstaat en werkte weder terstond aan de indiening van een wets-ont- werp betreffende de Zuiderzeewerken; helaas, wegens het aanvangen van den oorlog in 1914 moesten deze plannen blijven rusten, totdat in het voorjaar van 1916 de bekende groote overstroomingen overal het land teisterden. Toen verscheenkort daarna nog onder den invloed van den grooten ramp het wets ontwerp weder en na veel wikken en wegen Werd in 1918 Dr. Lely's overwinning geboekt. De Kamers keurden het wetsontwerp goed en 14 Juni 1918 werd het als wet in het Staats blad opgenomen. De Djjk van N.-Hoiland naar Wieringen komt tot stand. Op den 20sten Juni 1920 werd door ir. Wortman, den toenmaligen Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken, het eerste werk in het openbaar aanbesteed: de beteugeling van het Amsteldiep en reeds op 29 Juni 1920 te 12 uur 5 min. werd de eerste bak grond gestort. Oude visschers trokken ongeloovig de schouders op: „die diepe geul tusschen Wie ringen en de N.-Holl kust, waarzulk een ge weldige stroom doorging, kregen ze nooit dicht." Maar de ingenieurswetenschappen, de geweldige machines en niet te vergeten de keileem bleken krachtiger dan het water, en ofschoon in 1922 met het oog op den toe stand van 'a Rijks financiën een beperkt werkplan werd ingevoerd, was het 31 Juli 1925 dat de geweldige grijpers gestaag de bonken keileem in de laatst# opening gooiden, het water geen tegenstand meer bood en het Amsteldiep te 8 uur n.m. werd afgesloten. De ruim 2 K.M. lange dijk tusschen Wieringen cn de N.-H. kust was voltooid. Er komen twee gemalen. Thans bleek dat ook de benoodigde milli- oenen gemakkelijker konden worden gefor meerd, want in 1926 werd tot versnelde uit voering van de werken besloten en had de oprichting plaats van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.), bestaande uit de vier belangrijkste firma's op waterkundiggebied: Van Hattum, Bos, Volker en de Hollandsche Aanneming Maatschappij. Door de M.U.Z. werden onderhanden genomen de proefpolder bij Andijk en de dijk Den OeverMedemblik, terwijl een andere Aan nemers-Maatschappij, n.1. de M.A.Z. de dijk van de Haukes (Wieringen) naar den Oost hoek (Anna Paulowna) maakte. Het werk ging voorspoedig en tegelijk met de dijk werken werden ook twee gemalen gebouwd om de Wieringermeer leeg te pompen, het electrisch gemaal „Lely" bij Medemblik en het Dieselgemaal „Leemans" bij Den Oever. De drooglegging. Op 10 Febr. 1930 werden de bemalings inrichtingen plechtig in bedrijf gesteld en hiermede werd daadwerkelijk een begin ge maakt met de drooglegging van den eersten polder in de Zuiderzee. In de eerste periode van het droogmalen konden de pompen in verband met hare ge ringe opvoerhoogte belangrijke grootere hoe veelheden uitslaan, dan hare normale op brengst. Teneinde hiervan zooveel mogelijk partij te trekken werden de pompen van speciale waaiers voorzien en zoo leverde de „Lely" met de 3 pompen in de aanvangs- periode 2250 M3 en de „Leemans" met twee pompen ca. 920 M3 per minuut, totaal dus omstreeks 3200 M3 of ruim 4.500.000 M3 per etmaal. Op het ca. 20.000 H.A. groote opper vlak van de Wieringermeer kon dus een ver laging van den waterspiegel van ca. 2 c.M. per etmaal verkregen worden. Op den 21sten Augustus 1930 lag bij het verkregen peil het maaiveld van den geheelen polder droog en werd in totaal door de beide gemalen ruim 600.000.000 M3 water uitge slagen. Een groot historisch feit, het droog vallen van de Wieringermeer. waarop heel de Natie trotsch kon zijn. Het land wordt in cultuur ge bracht. Maar nu begon een nieuw en niet minder technisch werk: het in cultuur brengen van het nieuw gewonnen land. Reeds 7 Mei 1930 werd hiervoor een Dienst ingesteld. Aan het hoofd van dien Dienst werd gesteld een Directie, bestaande uit drie leden, n.1. de heeren ir. S. Smeding, Rykslandbouwconsu- lent te Schagen, ir. F. P. Mesu, Rijksland- bouwconsulent te Zwolle en ir. Alph. Roe broek, Rentmeester der Domeinen te Klun- dert; de heer Smeding werd tevens als Voor zitter aangewezen. Onmiddelijk werd met de ontwaterings- werken begreppeling en drainage en den aanleg van rijwielpaden aangevangen, aanvankelijk met circa 500 arbeiders, welke in van Rijkswege gebouwde arbeiderskampen werden gehuisvest. Successievelijk breidde zich dat aantal, door het groote aanbod van arbeidskrachten uit de omgeving van den polder, sterk uit en zoo vonden er gedurende 1931 en grootendeels ook in 1932 ongeveer 2000 arbeiders vrijwel regelmatig werk. Naast het greppelwerk nam het egaliseeren der gronden een voorname plaats bij de uitvoering der werken in. Bjj het onderwater baggeren der kanalen en tochten toch, werd de uit komende grond door middel van onderlossers over den grond verspreid, in de hoop, dat de grond zich ook op regelmatige wijze zou ver spreiden. Na het droogvallen bleek echter, dat de baggerspecie zich voor een groot deel tot storthoopen had verzameld. Op 31 December 1930 was 1600 H.A. ont waterd. Een jaar later bedroeg deze opper vlakte 11.600 H.A., zoodat in 1931 een terrein ter grootte van 10.000 H.A. van detailsont watering was voorzien. Deze was in Augustus 1932, dus 2 jaar na het droogvallen vrijwel geheel gereed. De geheele polder is groot 20.000 H.A., met inbegrip van kanalen, wegen en dorpen, zoodat ruw geschat, 18.000 H.A., cultuurland over bleef. Tal van grondbewerkingsmachines werden tot het nemen van proeven op verschillend gebied in den polder toegelaten, waarvan een deel echter wederom aan de fabrikanten of vertegenwoordigers werd teruggezonden, om dat ze niet bruikbaar waren of wel zijn be proefd in een stadium, waarop van een regel matige bewerking van den grond met deze machines nog geen sprake kon zijn. We den ken hierbij aan verschillende machinale drainage-systemen, waarvan diverse proef velden zijn aangelegd, zoowel van de mol- buisdrainage met houten kokers (systeem prof. Visser), als met geperforeerde metalen buizen (systeem Rud. Sack) en gewone aar den buizen (systeem J. Bruins). Hoewel met waardeering van de verschillende vindingen gewag kan worden gemaakt, is men echter tot heden nog niet zoover, dat zonder voorbe houd dezer systemen, aarden buizen, voor drainage op groote schaal kan worden aan vaard. Voor de uitvoering van de ontwateringswer- ken werd gebruik gemaakt van de bemiddeling van een 3-tal uitvoeringsmaatschappijen, n.1. de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem, het Ingenieursbureau v./h. J. van Hasselt de Koning te Nijmegen en de Grondverbetering en Ontginningmaatschappij te Hoogeveen, die voor dat doel het benoodigde leidende perso neel ter beschikking stelden, dat op zijn beurt weer werkzaam was onder rechtstreek- sche leiding van de aan den Dienst verbonden inspecteur en adjunt-inspecteurs. Om van inzaai eenig resultaat te ver krijgen behoort het zoutgehalte binnen be paalde grenzen te zyn gebracht. Kunstmatige ontzilting was uitgesloten, zoodat het zout uitsluitend op natuurlijke wijze moest worden afgevoerd, n.1. door regenval, uitspoeling naar en afvoering door middel van greppels en drainbuizen naar slooten, tochten en kana len, die het zoute water weer voerden naar de gemalen voor het uitslaan op zee. De eerste rogge. Op de zandgronden ten Zuiden van De Haukes en het Amstelmeer werd in het na jaar van 1930, dus eenige maanden na het droogvallen en de ontwatering der gronden, de eerste rogge ter oppervlakte van onge veer 130 H.A. ingezaaid, niet zoo zeer om daarvan een normale oogst te verkrijgen, doch hoofdzakelijk om deze zandgronden vast te leggen ter voorkoming van het dichtstui- ven van greppels en slooten, een factor, waar mede de practijk heeft het bewezen ter dege rekening dient te worden gehouden. Het gewas heeft zich ter plaatse echter der mate ontwikkeld, dat een opbrengst werd verkregen, welke slechts weinig van een nor male afweek. Op 1 Mei 1933 stonden te velde: grasland 2529 H.A.; lucerne 442 H.A.; roode en witte klaver 1272 H.A.; rogge 778 H.A.; tarwe 1458 H.A.; gerst 1135 H.A.; koolzaad 517 H.A.; haver 512 H.A.; voederbieten 17 H.A.; hulpgrasmengsel 2800 H.A., terwijl bovendien in de verschillende akkerbouwgewassen 2556 H.A. met een gras-klavermengsel als onder vrucht is ingezaaid. Op 1 Mei 1933 was der halve een oppervlakte van 11460 H.A. in cul tuur. Intusschen was met de toenemende ontzilting de inzaai hand in hand gegaan, zoodat in totaal, genomen naar den toestand op 1 Mei 1934, totaal in cultuur was 10540 H.A. Hierbij komt nog een oppervlakte van 3520 H.A., die met het z.g. „noodmengsel" is be zaaid, bestaande uit een drietal grassen, met een goed weerstandsvermogen tegen zout e.a. ongunstige omstandigheden. Hierdoor was tij delijk grasland verkregen, dat niet bemest en niet geoogst werd, doch als een voorlooper was te beschouwen van het eigenlijke in cul- tuurbrengen. Ongeveer 800 stuks jong vee, alsmede meer dan 1200 schapen en lammeren werden gedu rende den zomer 1932 geweid, terwijl er in den zomer 1934 circa 3700 stuks jong vee overvloedig voedsel vonden. De Landbouw-Cultuur „de Wieringermeer". Mfl. Zooals boven gezegd, werd voor de uit voering van het ontwateringswerk gebruik gemaakt van de bemiddeling van een drietal uitvoeringsmaatschappijen, die op dat terrein speciaal zijn geoutilleerd. De ingezaaide gron den behooren echter, zoolang deze niet aan de practische landbouwers in gebruik wor den gegeven, in exploitatie te worden gehou den. Voor dit doel is opgericht de Landbouw- cultuur-Maatschappij „de Wieringermeer", een dochter-instelling van de Wieringermeer- Directie. De Cultuurmaatschappij werkt zoo veel mogelijk met landarbeiders, die zich blijvend in de Wieringermeer willen vestigen, terwijl daarbij tevens zijn tewerkgesteld land bouwers en boerenzoons, die in de toekomst in aanmerking wenschen te komen voor een landbouwbedrijf in de Wieringermeer en thans reeds in loondienst werkzaam zijn, om op die wijze den grond te leeren kennen en „Een dorpscentrum in den Wieringermeer. zich in het bijzonder met het groot-bedrijf en de machinale bewerking van den bodem op de hoogte te stellen. Dank zij de voorspoedige ontzilting van de gronden in de dorpen en de bermen van ver schillende wegen, kon in het voorjaar 1933 reeds een gedeelte der beplanting worden aangebracht. Op 22 April van dat jaar werd daartoe een boomplantdag voor de schoolkin deren georganiseerd. (Van dezen dag, waarbij den toenmalige minister van waterstaat, Mr. P. Reimer aan wezig was, hebben wij destijds een uitvoerig geïllustreerd verslag opgenomen. Red. Held. Cour.). Dorpen ontstaan. De eerste bevolking. Een belangrijke factor bij het in cultuur brengen en bouwrijp maken van den polder vormde ook het bewoonbaar maken en kolo- niseeren van het nieuwe gebied, opdat er zich op regelmatige wijze een gemeenschap vor men en ontwikkelen kan. Voor dat doel zijn op een drietal, op kruispunten van kanalen en wegen gelegen punten, dorpskernen ont worpen, waarop de bewoning voorloopig hoofdzakelijk zal worden geconcentreerd, be houdens dan de woningbouw bij de op ver spreide plaatsen gelegen landbouwloodsen en boerderijen. In elk der dorpen: Slootdorp (bij Sluis I) en Middenmeer (bij Sluis Hl) wer den arbeiderswoningen en enkele midden standswoningen gebouwd. Te Slootdorp wer den in Mei 1932: 94 arbeiderswoningen en Jd middenstandswoningen betrokken. Reeds in Maart 1933 werden de te Middenmeer ge bouwde arbeiderswoningen, 96 in getal, be trokken. In Juni waren ook de 6 midden standswoningen aldaar bewoond. De landarbeidersgezinnen werden aangeno men door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling. De gezinnen werden eerst bezocht door een aan dien Dienst verbonden ambte naar voor de Landbouwbemiddeling, die den landarbeider als zoodanig beoordeelt en de eerste selectie uitvoert. Voorts werd het ge zin nog beoordeeld door een aan de Directie van den Wieringermeerpolder verbonden Iandbouwhuishoudkundige, die in de Wierin germeer woonde en met het maatschappyk werk was belast. Een gebouw voor dit werk, „Maatschappelijk werk" gedoopt, bevat een groote localiteit voor het houden van bijeen komsten, cursussen, enz., gratis ter beschik king tegen betaling der onkosten. Ook te Middenmeer in het Dorpshuis is een verga derzaal beschikbaar. Het behoeft niet gezegd, dat voor een vlot verloop van de kolonisatie ook uit maat schappelijk oogpunt in de Wieringermeer een taak te vervullen is. Ook op godsdienstig terrein werden maat regelen getroffen. Een drietal Vereenigings- gebouwen (R.K., Geref. en Ned. Herv.) werd in Aug. 1932 te Slootdorp in gebruik geno men; in het voorjaar 1934 waren eveneens drie kerkgebouwen te Middenmeer in ge bruik genomen. Zoodra er zich in 't najaar van 1931 in Slootdorp gezinnen vestigden deed zich ook de behoefte aan lager onderwijs gevoelen. Op den openingsdag van ëen hulpschool (4 Oct. 1932) waren 27 kinderen aanwezig. Dit getal steeg tot 152 op 15 Mei 1933, toen het definitieve schoolgebouw te Middenmeer in gebruik werd genomen. Slootdorp en Middenmeer zijn van elec- triciteit, waterleiding en rioleering voorzien. In den bewakingsdienst is voorzien door aan stelling van twee bewakers-onbezoldigd rijks veldwachters, met standplaats Slootdorp en Middenmeer. De Dorpscommissie. De Wieringermeer is nog geen zelfstandige gemeente, daar het poldergebied is inge deeld bij vijf randgemeenten. De bewoners van de Wieringermeer zijn nog niet vertegen woordigd in de raden dezer gemeenten. Om evenwel de .belangstelling van de inwoners van den polder voor de verschillende maat schappelijke maatregelen te verlevendigen, is een commissie van advies der Wieringer- meer-Directie ingesteld, genaamd de Dorps commissie. Haar leden werden gekozen uit de voordrachten, gedaan door de diverse ver- eenigingen van landbouwers en landarbeiders in de Meer. Wat de bevolking zelf deed. Wij hebben hier boven de maatregelen ver meld, die van hooger hand zijn genomen om in het nieuwe land een outillage te brengen, zooals die ook elders aanwezig is. Doch wij zouden de Wieringermeer-bevolking te kort doen, indien wij ook niet even mededeel den op welke wijze deze van haar kant acti viteit toont. Want op menig gebied van het maatschappelijk en gezelligheidsleven zijn dingen tot stand gebracht na de eerste periode van gewenning die niet nalaten hun invloed ten goede te doen gelden op het aaneengroeien van de bevolking der voor alsnog kleine samenlevingen der woonker nen. Het vereenigingsleven bloeit sterk en wat meer zegt de uitvoeringen van mu ziek-, tooneel- en sportvereenigingen behoe ven in geen enkel opzicht onder te doen voor de prestaties van elders georganiseerde feestavonden. Naast de vertegenwoordigen de landbouwers- en landarbeidersorganisaties is ook een middenstandsvereeniging opge richt. Uit dit alles moge blijken dat er iets leeft in de Wieringermeer-bevolking, die per 1 Augustus 1934: 2027 bedroeg." Tot zoover de „Gids". Het gaat er best. Dat de verwachtingen niet te hoog gespan nen zijn geweest, och wij weteri het allen. We constateeren een gestadige trek van jeugdige boeren, landbouwers, met hun gezinnen- naar de dorpskernen. De bedrijvigheid is groot alom; rijdt eens door het landschap heen in deze laatste zo merdagen. Verwonderd staat gfj er over, zoo- als de ijver en vlijt van den boer hun stempel op het landschap gedrukt hebben. En die ijver wordt beloond! De besommingen zyn nog wel niet geweldig geweest, maar ws bevinden ons pas in het eerste jaar van de werkelijke cul- 1 uur De „Telgraaf" heeft al een paar maal waar- deerende artikelen over het terra nova ge schreven; uit het laatste, voorkomend in het avondblad van j.1. Woensdag citeeren wij: „Het beste bewijs van de mogelijkheid, om hier met succes te boeren ik meen wat kwantiteit en kwaliteit van den oogst betreft levert wel de liefhebberij van de oude bedrijfsboeren voor de pachtbe drijven. zy kennen de Meer of althans hun „eigen" stuk daarvan nu wel zoowat en hebben de risico var- het bouwen in dezen nieuwen polder gewogen. Goeddeels zyn zy afkomstig van eigen bedrijven, jeug dige do di reeds zwaar beproefde practici, die in het vuur zijn geweest en by al hun werken en overleg, het toch niet tegen de crisis hebben kunnen bolwerken. Zij heb ben geen trek aan een tweeden strop, en zijn erg zuinig, tot gierig toe, met het beetje crediet en de kleine middelen die zij nog hebben overgehouden. Het feit, dat juist zy gaarne een pachtbedrijf aanvaar den, zegt dus heel wat." Feest! En nu gaan Middenmeer en Slootdorp, kort om de geheele gemeenschap van den Wierin germeer feesten. Ziethier de plannen voor a.s. Woensdag. 's Morgens zal een goochelaar voor de jeugd optreden en 's midags zullen de bewo ners zich verlustigen in sport- en behendig- heids wedstrijden. Er werk-n verschillende Landelijke rijvereenigingen mee, terwijl het programma afgewisseld wordt met volksver maken als hindernisloopen, touwtrekken, enz. Het hoofdnummer begint om 2 uur 's mid dags; dan zullen behendigheidswedstrijden met de zware Caterpillar-trekkers gehouden worden. Dan zullen plaatselijke muziekver- eenigingen concerteeren, gymnasten zullen demonstreeren, artisten zullen cabaretteeren (Jan van Riemsdijk!), enz. En tot slot zal een vuurwerk volgen; misschien is de toren van de Middenmeersche Hervormde Kerk wel ver licht! De Minister van Waterstaat heeft het plan een gedeelte van de feestelijkheden bij te wonen. Zoo zal de opgewekte bevolking de geboor te herdenken van den grond, waarop het jon gere geslacht zal opgroeien als de rogge op het veld. Veel plezier, Kolonisten! Heden vertrek uit de badplaats Noord wijk. Naar het Hbl. verneemt, zullen de Belgi sche koningskinderen, na ruim anderhalve maand gelogeerd te hebben bij burgemeester Van Mortel, hedenochtend Noordwijk ver laten en naar België terugkeeren. Ruim f 1 millioen beneden de raming. De Rijksmiddelen brachten in de maand Juli 32.061.609 op of ruim 1 millioen min der dan de raming, terwijl dit bedrag bijna 4.4 millioen bij het cijfer van Juli 1934 ten achter bleef. Voor de Kohiersbelastingen was eind Juli in totaal 64.033. 737 op kohier gebracht voor rekening van het loopende jaar of ruim 7 ton meer dan dan het vorige jaar op dezen datum. HET S.D. PLAN VAN DEN ARBEID. Zal begin Sept. worden gepubi- ceerd. De besturen van N. V. V. en S. D. A. P. besloten tot het houden van een openbaar congres ter bespreking van het plan van den arbeid, op Zaterdag 28 en Zondag 29 Septem ber a.s. te Utrecht. Aan het congres wordt een resolutie voor gelegd. Deze wordt 8 September a.s. in de pers bekend gemaakt. Op dezen zelfden datum wordt het plan gepubliceerd. (Voorwaarts.) NIEUW GEBOUW VOOR DE JOODSCHE INVALIDE. Thans opdracht verleend tot uit voering van het ontwerp-Staal. De „Joodsche Invalide" heeft thans den bouw van haar door den architect J. F. Staal ontworpen nieuwe gesticht, op den hoek van Weesperplein en Nieuwe Achtergracht te Amsterdam opgedragen aan den aannemer J. L. Asman te Amsterdam. Met den bouw en de inrichting van het nieuwe huis, dat zal grenzen aan het reeds bestaande gesticht van de „Joodsche Invalide" aan de Nieuwe Achter gracht, zal een bedrag van ongeveer f 550.000 gemoeid zijn. Het Handelsblad schrijft nog: Hoewel de verkoop van de „Gelria" nog niet definitief is, mag, naar uit het boven staande valt af te leiden, het toch zeer waar schijnlijk worden geacht, dat het stoomschip spoedig onder Italiaansche vlag zal gaan varen. Het schip, dat eens een sieraad was van de Nederlandsche handelsvloot, verdwijnt dus voor goed uit onze haven; een somber beeld van de voor onze scheepvaart zoo moeilijke tijden. De „Gelria", die, als boven gezegd, in 1914 is gebouwd, was een zusterschip van de „Tu- bantia", welke in de oorlogsjaren, gelijk men zich zal herinneren, is getorpedeerd en ge zonken als slachtoffer van den onbeperkten duikbootenoorlog. De „Gelria" bleef toen over als grootste schip van den Lloyd,, totdat in de hausse periode, vlak na den oorlog, de „Brabantia" en de „Limburgia", beide schepen van ruim 20.000 ton, die vroeger onder de Duitsche vlag hadden gevaren, de vloot van den „Lloyd" kwamen versterken. Lang duurde die mooie tijd niet. „Braban tia" en „Limburgia" verdwenen uit onze havens, de „Gelria" herkreeg haar rechten. Maar steeds meer groeiden de moeilijkheden; ook de „Gelria" was te groot om nog winst gevend in den lijndienst te varen. Zy werd nu toeristenboot, maakte reizen naar de fjorden van Noorwegen, een trip, welke door talrijke Nederlandsche schepen zou worden gevolgd, schepen,die beter voor dit doel geschikt waren. De „Gelria" werd een paar jaren ge leden opgelegd; kwam nog eens in de vaart om dienst te doen als tentoonstellings schip in Buenos Aires. Dit werd een misluk king, daar het Argentijnsche tentoonstellings comité verre van bonafide bleek; de „Gelria" keerde terug, opnieuw zonder doel, bleef wachten op het einde. Dat nu nadert; althans als Nederlandsch schip! 17 Augustus. Zeventien Augustus! Acht weken na den langsten dag! Het heeft geen zin, het te verbergen: de dagen worden korter. U moet het trouwens gemerkt hebben. Als de dagen korter worden, worden met mathematische onfeilbaarheid de avonden langer. Als de avonden langer worden, gaan de menschen het avondblad weer spellen. En dat is het moment, waarop fabrikant en winke lier hebben gewacht om weer met vuur te gaan adverteeren. Hebben ze ongelijk? U zult terecht met eenige verbazing vragen wat ik in dezen onserieuzen hoek met adver tenties heb te maken. Dit: Ik strijd sedert jaar en dag voor truth in advertising, voor „waarheidlievend adver teeren". En nu het seizoen nadert, wil ik mij op nieuw te dezen aanzien nuttig maken. U hoeft mijn raad natuurlijk niet te volgen, en u mag het u ook niet persoonlijk aantrekken, maar als u iets voelt voor truth in advertising bedien u dan van de leuzen, die ik voor U heb samengesteld: Let niet op onze kwaliteit, maar alleen op onze reclame! Chemasan tast op den duur de tanden lichtelijk aan, maar reinigt ze in ieder geval grondig! Rookt minder, maar betaalt meer, want op de duurdere merken is onze winstmarge grooter! Wat gij niet in onze étalages ziet, kunt ge beter bij onzen concurrent aan den overkant zoeken, want we hebben alleen het beste geëtaleerd! Wy zijn inderdaad wat duurder dan anderen, maar vindt u dat nu zóó erg? Uw geld raakt toch op! Komt eens kijken naar onzen hoeden- uitverkoop. Een enkele boosaardige vriendin zal zeggen: Waar heb je dat ouwe beestje vandaan gehaald! maar als ze hoort, voor welk prysje ge dit dopje op uw kop hebt ge tikt, zal ze u misschien benijden! Onze scheercrême is natuurlijk niet beter maar ook niet slechter dan andere merken. Probeer ze eens, wij zoeken nieuw afzet gebied! Tarzan bij de Toradjas! Sensatie!!! De bijfilm is niet veel zaaks, maar, Tarzan ver goedt alles! De doorgesneden Caissière, tooneeldraak in vier bedrijven. Bij de première had dit stuk geen succes, maar dit lag uitsluitend aan het publiek. Komt en overtuigt u! Onze najaarsmodellen mogen dan niets verschillen van onze zomermodellen toch zult u ze moeten koopen als u niet wilt dat er alweer een zaak genoodzaakt wordt te sluiten... Onze stofzuigers zijn vaak defect. Inder daad. Maar op de dagen dat ze function- neeren, werken zij minstens zoo goed als ieder ander merk. Houdt gij van een bijzondere geurige sigaar, die bovendien goed brandt? Rook dan wat anders! Maar houdt gij van een goedkoope sigaar, die net is wat hij voor het geld zijn kan? Neem dan onze „Buiten-Best" van 2 cent... omdat Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumatische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem dan een "AKKERTJE" te baal! Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huis I Ongeëvenaard tegen Hoofd- pijn, Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. Per 12 st. 52 ot. Zakdoosje 20 ct, Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Wetsontwerp ingediend tot ver hooging van de korting van 17 tol 22 pet. Aneta meldt uit Batavia. Bij den Volksraad is een wetsontwerp Inge diend tot wijziging van de Kortingswet van 29 December 1933 in dien zin. dat de crisis korting op pensioenen, onderstanden en ga- gementen van gewezen Indische landsdiena ren met ingang van 1 Januari 1936 verhoogd wordt van 17 tot 22 pet. Deze ver! jing blijft van kracht tot 1 Januari 1938.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5